Amerika in greep van de angst Proces tegen SS'er Strippel blijft uit iïPfcu Conflict Aruba met Antillen Anti-semitisme in Duitsland sterker' ranse k8ilimijnen ÏJjen toch legaal ptimisme er !ghanistan Turkse politie verijdelt aanslag op Amerikanen Italië dreigt Libië met geweld Reagan wil Salt-II niet meer naleven vgïITENLAND CcidócGouoant MAANDAG 21 APRIL 1986 PAGINA 5 juino vraagt penstilstand [LA De Filipijnse presidente, on Aquino, zal de communisti- SSuerrillabeweging binnenkort om een wapenstilstand vra- jm ruimte te scheppen voor Indelingen. Aquino waarschuw- iteren dat haar regering alleen iderhandelen met „de hoogste van de communistische partij Iers niet". Zaterdag zijn veer- ildaten gedood bij gevechten communistische guerrillastrij- Een coalitie van oppositionele tiidP11 'n ^et zu'^en van c'e Filipij- tgjeeft besloten de onafhankelijk- ,n bit te roepen van een derde van ^Filipijnse eilanden waaronder ?inr Toerist krijgt hartaanval na beroving BARCELONA De 48-jarige Adrianus van Dijke uit Rotterdam is vrijdagmid dag in de Spaanse stad Barcelona ge storven aan een hartaanval bij de ach tervolging van de twee dieven die de tas van zijn vrouw hadden geroofd. Het echtpaar op vakantie werd bestolen tij dens een wandeling door de straat Nue- va de San Francisco, in de beruchte ha venbuurt, vlak naast de wereldberoem de Ramblas-wandelboulevard. Het slachtoffer zette de achtervolging in, maar zakte na enkele tientallen meters bewusteloos in elkaar. Bij aankomst in het ziekenhuis was hij overleden. De twee tassendieven zijn ontsnapt. Maffia stuurt stuk tong als waarschuwing BENEVENTO De Napolitaan- se onderwereld, de Camorra, heeft een gevangen zittende ma- fioso die met de Italiaanse justitie is gaan samenwerken en voorma lige kameraden aangeeft, een macabere waarschuwing ge stuurd. Pasquale d'Amico kreeg zaterdag een expresbrief toege stuurd waarin een stuk van een tong zat» In een bijgevoegd brief je stond: „Dit is de tong van een van je vrienden. De maat is vol. Als je je bekentenissen niet her roept, sturen we je de tong van je familieleden". Gemummificeerde honden gevonden KAIRO Een groep Egyptische archeologen heeft de meer dan 4000 jaar oude gemummificeerde resten van veertig waakhonden gevonden op het grafveld van Sakkara ten zuiden van Kaïro. De in linnen gewikkelde kadavers werden gevonden in het kort gele den ontdekte gr^f van een hoge hoffunctionaris uit de tijd van de zesde dynastie onder farao Teti (2320- 2255 vóór Christus). Men neemt aan dat de honden het graf tegen indringers moesten bescher men. De beheerder van de graven moet ze nadien gebalsemd en be graven hebben. Handelsoorlog VS met EG dreigt nog PARIJS De meerdaagse bespre kingen tussen de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap om de dreiging van een handelsoorlog weg te nemen, hebben zaterdag geen resultaat opgeleverd. Was hington zal nu zijn plannen door zetten om vanaf volgende maand beperkingen op te leggen aan de landbouwimporten uit de Ge meenschap. De maatregel is een vergelding voor de Europese im portheffing op Amerikaanse pro- dukten naar Spanje en Portugal. Het conflict wordt mogelijk op de agenda geplaatst van de economi sche top die over enkele weken in Tokio wordt gehouden. WEST-BERLIJN Sinds 1945 is het anti-semitisme in de Duitse Bondsrepubliek niet zo sterk geweest als vandaag de dag. Dit heeft het hoofd van de ioodse gemeenschap in West-Berlijn, Heinz Galins- ki, gisteren gezegd bij de herdenking van de opstand in het getto van Warschau, 43 jaar geleden. Verwijzend naar een recente opiniepeiling, waarbij vijftien procent van de ondervraagden zei anti-semitisch te zijn, sprak hij er zijn zorg over uit dat het hier gaat om bijna twee miljoen mensen „in een land waar niet meer dan 28.000 joden wonen". Vanwege het verleden heeft de Westduitse democratie de plicht het antisemitisme te bestrijden en uit haar partijen politici te weren die dat aanmoedigen, aldus Galinski. Hij herhaalde dat de generaties van na 1945 niet verantwoordelijk zijn voor het verleden, maar dat ze dat moeten kennen om er de consequenties uit te trekken. HAAG De Raad State in Frankrijk ve^ vrijdag een eerdere •aak van de Franse ;bank dat de defini- vergunning aan El- el |r kalimijnen om zout Rijn te lozen nietig 'reJerklaard, ongemoeid ijnjen. De Franse zoutfa- ge£, die bij de Raad van 1 beroep had aangete- I tegen het vonnis van Rechtbank in Straats- I *1 is dus niet in het ge- ■Ëesteld. kwamen teleurgestel- acties binnen van Neder- |s wel had vernietigd. De Hverklaring blijkt nu ech- jJeen van toepassing op de No|jke vergunning. Dit bete- aldus een woordvoerder Ie samenwerkende Rijn- laaswaterleidingbedrijven ,en|A), dat de kalimijnen B yir wettelijke vergunning :urfout op de Rijn lozen. jn ptember vorig jaar heb- ^g'Be kalimijnen echter al op een nieuwe lozingsver- nd|n6 gekregen. Bezwaar ,mjlegen kwam opnieuw van yïi Nederlandse klagers, te ant de provincie Noord- ppd, de gemeente Amster- 10 de hoogheemraadschap- ^g/an Delfland, Rijnland en land, de waterleidingbe- jn in het Rijn-stroomge- *«het Zuiveringschap Ri- nland en de Stichting i/ater. Wanneer deze wordt behandeld is nog _jekend. et J DELHI De toenade- gesprekken tussen Af- Istan en Pakistan verke- volgens VN-onderhande- k JDiego Cordovez in „een 2Qsend stadium". 0 I 1 plverleg met de ministers t buitenlandse zaken van de n.! landen heeft de speciale nqigenwoordiger van VN- e Hans-generaal Perez de :n jar zaterdag verklaard dat ;t. zeer gelukkig" is met de nqlkte resultaten. Hij legde lujgenwoordigers van Af- 'eéstan en Pakistan een diépt voor, dat een tijdsche- Taloor de terugtrekking van k 15.000 Sovjetmilitairen uit lanistan koppelt aan borgen dat derde landen 1 biet met de binnenlandse néjegenheden van Kaboel j- n bemoeien. De oorlog in lanistan gaat ondertussen 's t>lle hevigheid door. Zo'n enBioslimverzetsstrijders zijn r4t weekeinde gedood toen e robeerden door een Rus- 'f LAfghaans beleg te bre- (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Ame rika is in oorlog. De vij and is het internationaal terrorisme en in het bij zonder Libië. En of schoon Amerika die vij and zelfbewust tegemoet treedt en niet ophoudt hem de verschrikkelijk ste verwijten te maken, is de gemiddelde Ameri kaan bang. Autoriteiten en deskundigen vertonen zich uur na uur aan den volke om onheilspellen de verwachtingen uit te spre ken. Iedereen lijkt z'n uiter ste best te doen om de niet- -verklaarde oorlog zo af- schrikwekkkend mogelijk af te schilderen. En iedere Amerikaan lijkt er van door drongen te zijn dat het ergste eigenlijk nog moet komen: straks zet de vijand voet aan land in de Verenigde Staten zelf. En de gevolgen zullen vreselijk zijn. Het internationaal terrorisme heeft wat Amerika be treft zijn doel volledig be reikt. Het heeft angst, twijfel en onzekerheid en hier en daar zelfs hysterie gezaaid. Daarbij wordt het bijgestaan door een enigszins uit balans geraakte pers. die van de Li bische muis een olifant en tenslotte een verschrikkelijk monster heeft gemaakt. De meeste Amerikanen zijn niet geneigd de onmiskenba re ellende hen door de terro risten aangedaan, enigszins te relativeren. Toch is die ellen de. hoezeer ze de Amerika nen ook schokt en angst in boezemt, vrij beperkt. Dat vorig jaar 6,4 miljoen Ameri kanen naar Europa reisden en dat slechts twaalf van hen het slachtoffer werden van terroristische activiteiten, wordt niet als een belang wekkend en veelzeggend sta tistisch gegeven gezien. Die twaalf doden hebben een veel grotere angst voor vlie gen en reizen veroorzaakt, dan de 2.000 mensen die het vorig jaar bij vliegtuigonge vallen om het leven kwamen en die kennelijk allang zijn vergeten. Trouwens, de gemiddelde Amerikaan staat bloot aan veel meer gevaren, waarbij het risico van het terrorisme volkomen verbleekt. In het Amerikaanse verkeer vallen jaarlijks 44.600 doden. Er vin den in Amerika jaarlijks 20.000 moorden. 425.000 ge vallen van gewelddadige cri minaliteit, 34.000 verkrach tingen, 475.000 inbraken en 1,3 miljoen diefstallen plaats. Ongeveer 660.000 mensen komen met de politie in aan raking wegens het verhande len, bezitten of gebruiken van drugs. En per jaar laten 152 politiemensen het leven in hun strijd tegen de mis daad. Al deze zaken worden in de VS breeduit besproken, maar ze veroorzaken geen fractie van de angst en frustratie die het terrorisme oproept. De terroristen zijn er in geslaagd de Amerikaanse samenle ving, zij het wellicht tijdelijk, uit balans te brengen. Van de stoicijnse kalmte die de meeste Europeanen inza ke het terrorisme aan de dag leggen, begrijpen de Ameri kanen dan ook helemaal niets. Het gaat hun voorstel lingsvermogen eenvoudig te boven dat duizenden Europe anen demonstreren tegen de Amerikaanse luchtaanval op Libië. Fidel Castro Castro: Reagan is erger dan Hitler HAVANA De Cubaanse leider Fidel Castro heeft ver klaard dat president Reagan „gevaarlijker is dan Hitler". Ca stro sprak op een massa-bijeenkomst ter gelegenheid van de 25e verjaardag van de overwinning van zijn troepen op de Amerikaanse invasiemacht in de Varkensbaai. „Laten we er geen ruzie over maken. Reagan is even weinig scrupuleus, even opportunistisch en even onverantwoordelijlk als Hitier was", aldus Castro. ANKARA De Turkse politie houdt vier Libiërs in arrest, die zijn aange houden in verband met een kennelijke poging een aanslag te plegen op een club voor Ameri kaanse officieren in Is- tanboel. Twee van de Libiërs wer den vrijdagavond gearres teerd in de buurt van de Amerikaanse officiersclub met een tas vol explosieven en zes handgranaten bij zich. De twee andere man nen, een leraar en een stu dent, werden later aange houden. Het Libische volksbureau in Ankara be schuldigde „buitenlandse machten" ervan dat zij „Li bische vluchtelingen be trekken bij daden die erop gericht zijn de naam van Libië te schaden en het land als terroristisch te be stempelen". Franse kaas in vlammen Niet alleen in Europa en het Midden-Oosten, ook in de Vere nigde Staten zelf wordt gedemonsteerd door voor- en tegen standers van de aanval op Libië. In Georgia werden patates frites (French fries), Franse kaas en wijn en kleding van Frans ontwerp verbrand als protest tegen de weigering van de Fran se regering om aan de Amerikaanse aanval mee te werken. Op protestborden werd Frankrijk onder meer herinnerd aan de bevrijding door het Amerikaanse leger in 1944 (foto). El ders werd opgeroepen tot een boycot van Franse produkten; in plaats daarvan zou men de aankoop van Britse produkten gepropageerd. In Milwaukee ging de protestzangeres uit de jaren zestig Joan Baez voorop in een fakkeloptocht van enkele honderden mensen. „Oog-om-oog en oog-om-oog en oog- om-oog tot de hele wereld blind is", zei zij. (Vervolg van de voorpagina) TRIPOLI/WASHINGTON De Italiaanse premier Bettino Craxi heeft op een persconferentie gezinspeeld op het gebruik van militaire middelen, wanneer Libië opnieuw een aanval zou doen op Italiaans territorium. Afgelopen dinsdag beschoot Libië het Italiaanse eilandje Lampedusa, waar een Ameri kaans radiostation gevestigd is. De raketten raakten geen doel. Het Westduitse blad „Bild" heeft in zijn zondageditie gemeld dat Libië terroristen recruteert onder gevangenen die wegens ernstige misdrijven vastzitten. Het blad beroept zich op rap porten van de Israëlische, Britse en Libanese veiligheidsdien sten. Bild schrijft verder dat Khadaffy een „prijslijst" voor terreuraanslagen heeft opgesteld. Zo zou hij 53.330 dollar be talen voor het organiseren of deelnemen aan een zelfmoord missie. De 32-jarige Ierse vrouw die donderdag op het Londense vliegveld Heathrow met een bom in haar tas aan boord wilde gaan van een Israëlisch toestel, is zaterdag vrijgelaten. Zij was volgens de politie niet op de hoogte van de aanwezigheid van de explosieven. Haar Palestijnse vriend zit nog vast. De Griekse politie heeft vrijdagavond een persconferentie van de Libische onderminister van buitenlandse zaken afge broken. Onderminister Shahati had de persconferentie belegd om de verklaring van de Griekse regering tegen te spreken, dat Libië de EG als bemiddelaar wenst voor onderhandelin gen met de Verenigde Staten. De politie zei dat een Griekse minister opdracht had gegeven aan de bijeenkomst een eind te maken. Een woordvoerder van de Griekse regering zei dat de persconferentie om veiligheidsredenen moest worden af gebroken. Hij ontkende dat er sprake zou zijn van politieke frictie tussen Griekenland en Libië. IDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER - Het nieuws over de wonderlijke prestaties iet knettercarter kon natuurlijk niet beperkt ïn tot die ene krant van meneer Sipko f alléén. Toen de extra editie eenmaal ver- nen en ook gelezen was, doken er natuur- Inmiddellijk overal lieden op, die zich herin- en een dolgeworden houten vehikeltje door Iraten te hebben zien razen. Er waren er die beweerden, dat het betreffende karre- hige ravage had aangericht op het centraal Dn. Zo circuleerden er dus al gauw de wild- «rhalen en zelfs de radionieuwsdienst acht- 3t bericht nu belangrijk genoeg om het op )men in het nieuws van zes uur.... - Midde- ei|l had de arme smidje Verholen de hele dag m ondragelijke spanning doorgebracht. Pas j,hlj door de radio gehoord had, dat de klei- 9%reltje er goed van afgekomen was, viel de gelijke beklemming van hem af en hij be sloot nu maar eerst eens even een opkikkerend glaasje bier te gaan drinken in „Het Wapen van Rijkhuyzen". - Ook daar werd natuurlijk druk over de opwindende belevenissen van dorpsge noot Kareltje Knetter gepraat en zelfs veldwach ter Eelco Eelkema deed enkele duiten in het daartoe bestemde zakje. „Een mooie boel met dat bliksemse jong, Verhool'n," zei hij tegen zijn vriend de smid. „Ik ben geleuf ik de eerste ge weest, die hem vanmorgen heb zien ried'n. Ik' wou hem nog anhouw'n, maar de reek'l was me met de knappermobiel te vlug af. Hij heeft na tuurlijk gereed'n zonder rijbewijs of andere pa- pier'n. Da's duidelijk. Daar hoort dan ook een end an te komm'n. En weet je wat nog het mooiste is, Verhool'n? In de extra editie van de krant hè'k geleez'n, dat die reek'l vanavond veur het tellevizier komt TRIBUNAAL WOEDEND OP DUITSE JUSTITIE (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Een internatio naal tribunaal in Ham burg heeft de Duitse justi tie ernstige verwijten ge maakt omdat de 74-jarige vroegere SS-Obersturm- bahnfuhrer Strippel nooit terecht heeft hoeven te staan voor de moord op 20 joodse kinderen en 28 ge vangenen, waaronder twee Nederlanders, in april 1945. Het Duitse par lementslid en vroegere rechter Burkhard Hirsch, de voorzitter van het tri bunaal, bestempelde de moordpartij als „het schandelijkste misdrijf dat ooit 1 De kinderen, waarop vantevo- ren in het concentratiekamp Neuengamme medische expe rimenten waren uitgevoerd, werden in de kelder van de school Bullenhuser Damm in Hamburg opgehangen. Ze wa ren tussen de vijf en de twaalf jaar oud. In dezelfde nacht werden in de school 24 Russische krijgs gevangen, twee Franse profes soren en twee Nederlandse verplegers opgehangen. De zes SS'ers die de moorden begaan hadden werden in 1946 door een Engels militair tribunaal ter dood veroordeeld en geëexcuteerd. De SS'ers wezen Strippel aan als degene aan die hen bevel had gegeven. Strippel, die na de oorlog eerst een tijd ondergedoken had ge zeten, werd in 1949 wegens talrijke wandaden in de con centratie-kampen Buchen- wald, Sachsenhausen, Nat- zweiler, Majdanek en het Ne derlandse Vught tot levens lang veroordeeld. In 1970 was hij echter weer op vrije voe ten. In 1979 werd een nieuwe aanklacht tegen de Strippel in gediend, maar tot een proces is het nog steeds niet gekomen. WASHINGTON Presi dent Ronald Reagan heeft nog niet besloten of de Verenigde Staten het Salt- II-verdrag zullen blijven naleven en twee oude on derzeeërs zullen ontman telen als in mei een nieu we in de vaart wordt ge nomen. Dit heeft Donald Regan, de stafchef van het Witte Huis, gisteren ge zegd. Regan verklaarde op de Ame rikaanse televisie dat de am bassadeurs Paul Nitze en Ed ward Rowny eerst de bondge noten zullen consulteren. Daarna zal het Witte Huis een besluit nemen. Persoonlijk is Regan van me ning dat de VS moeten stop pen met de naleving van het Salt-verdrag. Hij wilde niet zeggen wat Reagan eventueel zal besluiten. Het in 1979 gesloten Salt-ver drag ter beperking van de strategische bewapening schrijft voor dat de VS en de Sovjet-Unie oudere wapensys temen moeten terugtrekken als er nieuwe in gebruik wor den genomen om de wapen plafonds die in de overeen komst zijn gesteld niet te door breken. Volgende maand beginnen proefvaarten met een nieuwe Trident-onderzeeër, die is uit gerust met 24 kernraketten. Om zich aan het Salt-plafond te houden' moet Washington evenveel oudere raketten te rugtrekken. In dit geval zou den er twee oude Poseidon-on- derzeeërs moeten worden ont manteld. Naar in Washington verluidt, overweegt Reagan de Poseidons in de mottenballen te leggen, wat zou kunnen neerkomen op een schending van het verdrag. Morgen nieuw kernproef VS NEVADA De Verenigde Staten houden morgen in Ne vada een nieuwe kernproef. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van energie meege deeld. Het is de tweede Ameri kaanse proef van deze maand en de derde van dit jaar. De kernproef met de codenaam „Jefferson" zal een explosieve kracht hebben van tussen de 20 en 150 kiloton. De atoom bom die de Amerikanen lieten vallen op de Japanse stad Hi roshima had een kracht van 13 kiloton. Demonstranten heb ben aangekondigd dat zij zul len proberen door te dringen in het gebied in een poging de proef te vertragen. Een des kundige heeft gemeld dat ei deze maand nog twee kern proeven komen. Opening kluizen Al Capone op tv De TROS-tv neemt vannacht een naar verwachting specta culair tv-programma uit Amerika rechtstreeks over. Het gaat om de „Opening van de kluizen van Al Capone". De uitzending vindt plaats tussen 03.00 en 05.00 uur via Ned. I. TROS-Aktua gaat er vanavond al op in op Ned. I om 22.05 uur. De legendarische maf fiabaas had zijn hoofdkwartier onder het Lexington Hotel in Chi cago (zie foto). Vanuit dit ondergrondse bastion regelde hij zaken die het daglicht niet konden verdragen. Er wordt druk gespecu leerd over wat er zich in de dichtgemetselde ruimten kan bevin den. Gezegd wordt dat de kelders van boobytraps voorzien zijn, die bij de opening van de ruimte kunnen ontploffen. WILLEMSTAD Een Arubaanse delegatie on der leiding van de minis ter van verkeer en ver voer, Benny Nisbet, is vanmorgen voor spoed overleg in Nederland aan gekomen om met de rege ring te spreken over het hoog opgelopen lucht vaartconflict met de Ne derlandse Antillen. De Nederlandse regering is het met de Antillen eens dat Aruba de Antilliaanse Luchtvaartmaatschappij (ALM) net zo moet behan delen als de KLM. Dat betekent dat Aruba de ALM zou moeten toestaan om de lage cabotagetarieven te hanteren in het vervoer van passagiers tussen Aruba en de Antillen. Aruba stelt zich ech ter op het standpunt dat de ALM sinds het intreden van de status aparte een „buiten landse maatschappij" is en daarom geen voorkeursbehan deling kan genieten. Aruba wil een zeer liberaal luchtvaartbeleid voeren, om de concurrentie tussen vlieg maatschappijen te bevorderen. Daarmee hoopt Aruba meer toeristen te lokken en dat is zeer belangrijk voor de econo mie voor het eiland sinds de sluiting van de Lagosraffina- denj. De Antillen vrezen dat echter dat de ALM een derge lijke concurrentieslag niet overleven en dat zou 950 men sen hun baan kosten. Ontslag geëist Israëlische bankdirecteuren JERUZALEM Een justitiële commissie heeft gisteren het ontslag geëist van de presi dent-directeur van de Centrale Bank en de directeuren van vier andere grote banken in Israël. De banken adviseerden hun clientèle in 1983 om aan- delenprijzen hoog te houden in verband met de hoge inflatie. Toen echter geruchten over regeringsmaatregelen ontston den en vervolgens leidden tot een massaal aanbod van aan delen, stortte de geldmarkt in. De krach kostte de Israëlische staat naar schatting twee mil jard dollar.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5