Over twee jaar overal een 36-urige werkweek Vijftien narcissenexperts exposeren op de Keukenhof Verbittering beheerst congres over zigeuners Wim Kok hekelt kabinetsbeleid ontwikkelingshulp Onduidelijkheid bij ANWB door gedeelde verantwoordelijkheden BINNENLAND £aidóc<3ou/tcmt MAANDAG 21 APRIL 1986 PAG EDE Tweede Kamerkandidaat en PvdA-lijstduwer Wim Kok heeft forse kritiek geuit op het kabinetsbe leid ten aanzien van de hongerbestrijding. Volgens hem zegevierden onder dit kabinet het commerciële belang en de belangen van het Nederlandse bedrijfs leven over daadwerkelijk steun aan de ontwikkelings landen. Kok zei dit zaterdag op de conferentie „Honger op ons bord" van de Evert Vermeer Stichting (EVS) in Ede. De conferentie vormde de afsluiting van de lan delijke actieweek „Honger hoeft niet". „Minister Schoo heeft praktisch het hele internationale terrein overgelaten aan Bolkesteijn, Ruding en Braks. Schoo heeft niet alleen slechts, maar ook slecht op haar winkel gepast", aldus de socialist. Kok noemde het kwalijk dat het CDA en de VVD wel aan ontwikkelingshulp willen doen, maar alleen als de economie en werkgelegenheid jn ons land daarmee gediend wordt. Hij beschuldigde de wersterse landen er voorts van de proble men in de hongerlanden te versterken door te veel suiker, gra nen en melk te produceren. Hij acht het noodzakelijk dat de Ne derlandse produktie van melk met vijf procent wordt terugge bracht en de produktie van suiker met zeven procent. Nederland moet volgens Kok opnieuw de voortrekkersrol op zich nemen door een veel actiever beleid te gaan voeren. De PvdA wil zich in de komende kabinetsformatie inzetten om aan tasting van financiële voorzieningen voor ontwikkelingssamen werking ongedaan te maken, want „het is absoluut noodzakelijk dat deze samenwerking terug wordt gehaald naar het centrum van de Nederlandse politiek", aldus Kok. Zigeuner kinderen wachten geduldig tot Paul van Eeuwijk van het Internationaal Romano Comité (midden) is uitgesproken. „NIET ONDERAAN, MAAR NAAST DE LADDER" UTRECHT „De zigeu ners in ons land zitten op de schopstoel. Sinds in 1978 totaal zevenhonderd vijftig zigeuners officieel gelegaliseerd werden, is de Nederlandse samenle ving hard bezig ze er één voor één uit te werken. Ondanks alle mooie belof tes heeft deze groep nooit een vestigingsvergunning gekregen en kan men om het minste of geringste over de grens geknikkerd worden". Er werden verbitterde spee ches gehouden, afgelopen za terdag tijdens het „zigeuner congres" in Utrecht. Met name woordvoerder P. van Eeuwijk van de Vereniging ROM en het Internationaal Romano Comité toonde zich zeer te leurgesteld over het uitblijven van een vluchtelingenstatus. „De zigeuners zitten niet on deraan de maatschappelijke ladder. Nee. ze staan er hele maal naast", aldus Van Eeu wijk. De politiek, zo moest hij vaststellen, heeft zijn belang stelling voor Nederlands kleinste minderheidsgroepe ring goeddeels verloren. „Van Zigeuners eisen excuus OLDENZAAL Een delegatie van de zigeuners uit Oldenzaal eist dat burgemeester Nillesen van die gemeente op zijn beschul digingen terugkomt. Vorige week verklaarde deze, dat de zigeu nergemeenschap de plaatselijke politie tot wanhoop dreef. „Hij probeert over onze rug subsidie voor extra politie te krijgen", zo veronderstellen de zigeuners nu. Aanstaande woensdag heef de delegatie een gesprek met Nillesen, waarin gedreigd zal worden naar de rechter te stappen als hij zijn excuus niet aanbiedt. MINISTER DE KONING: /Trnnmin - J*» TpHprppn Hip i« aanop^lntpn hii steeds bii verschillende bedrii- (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid lijkt zich meer achter de sta kers op te stellen. In een gesprek met het FNV- blad „Zin" zei hij te ver wachten dat de 36-urige werkweek over anderhalf a twee jaar overal inge voerd zal zijn. Over Phi lips, dat weigert op deze eis van de FNV in te gaan en een aparte cao heeft gesloten met de bonden voor hoger personeel, zei De Koning: „Wat goed is voor Philips, is nog niet altijd goed voor Neder land". Iedereen die is aangesloten bij een FNV-vakbond betaalt mee aan de stakingen in de metaal industrie, ook degenen van wie een 36-urige werkweek niet per se hoeft. Dat blijkt uit hetgeen Johan Stekelenburg, vice-voorzitter van de FNV, dit weekeinde heeft gezegd voor de Vara-radio. „De bon den betalen éénderde en de FNV tweederde van de sta- kingskosten", aldus Stekelen burg. Hij wees erop dat daardoor de ambtenaren-leden van de Ab vaKabo, die niet in de slag willen voor de 36 uur, v „de zaak meefinancieren". Op die manier is er voldoende geld beschikbaar om zonodig lang durig te staken. Daar komt nog bij dat het in de groot-me taal gaat om een cao voor de gehele bedrijfstak en er dus steeds bij verschillende bedrij ven actie gevoerd kan worden, aldus Stekelenburg. Volgens hem is dat minder kostbaar dan dat er één of twee grote bedrijven permanent „plat" moeten. Veel werkgevers zou den momenteel een autoritaire houding aannemen tegenover hun personeel („voor jou tien anderen"). En diezelfde werk gevers zouden er tevens op uit zijn de positie van de vakbon den uit te hollen. „Om met Dick Visser (voorzitter indus triebond FNV) te spreken: we laten de vakbeweging niet on der de mat schoffelen", aldus Stekelenburg. VVD-voorman Nijpels be treurt het dat de FNV naar „het stakingswapen" heeft ge grepen. Deze acties zijn „bui tengewoon schadelijk" voor het bedrijfsleven den Uyl: alleen bij groei weer hogere uitkeringen HILVERSUM In de ko mende kabinetsperiode zal de PvdA zich inzetten om de uit keringen gelijdelijk aan weer op een hoger peil te brengen. „Maar dan moeten we ook economische groei hebben", aldus lijsttrekker Den Uyl gis teren voor de KRO-televisie. Als de economische groei de komende jaren tegenvalt, zal de partij haar belofte echter niet waar kunnen maken om de uitkeringen WAO en WWV op te krikken van 70 naar 75 procent, aldus Den Uyl. De WAO en WWV weer terug brengen op het oude niveau van 80 procent is volgens Den Uyl uitgesloten. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In de commerciële sector van de ANWB wordt nog te veel gewerkt met gedeelde verantwoordelijkheden en daarom is bijvoorbeeld in de zaak met de Spanje- Griekenland-reizen niet aan te geven wie precies de verantwoordelijke per soon is geweest, aldus OR- voorzitter Langeweg. „Ook voor het lagere per soneel is de situatie echter erg onduidelijk. Het weet nooit wie het eigenlijk moet aanspreken". Zoals bekend gaat hoofddirec teur IJntema door het Spanje- Griekenland-debacle met ver vroegd pensioen. In mei gaan de advertenties uit voor een nieuwe hoofddirecteur. De OR wil inspraak in de profiel schets van deze functionaris, aldus Langeweg. De nieuwe hoofddirecteur moet het appa raat kunnen motiveren en een duidelijke koers uitzetten. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA De leden van de bondsraad uitten zaterdag milde kritiek op het verlies van ruim 22 miljoen gulden van de ANWB in 1985. Het merendeel toonde echter vertrouwen in het nieu we toekomstige beleid van de ANWB, waarin een betere fi nanciële verslaglegging en meer informatie aan de be trokken organen in het voor uitzicht is gesteld. De bonds raad beklemtoonde dat het personeel niet de dupe mag worden van het falen van het management in het goedkope- reizen-avontuur van de ANWB. De leden van de bondsraad keurden aan het einde van de vergadering de begroting van de ANWB goed, maar goedkeuring aan het meerjarenplan van de ANWB verschoven zij naar een vol gende vergadering in juni van dit jaar. de drieëntwintig uitgen kamerleden is er niet men opdagen". Volgens Van Eeuwijk sinds 1978 circa vijftig 750 zigeuners die destijd e den gelegaliseerd, uitge „Ze moesten opkrassen ze te laat waren met he vragen van verlengin 1 hun verbliifsverg vanwege relatief gerinj minele vergrijpen". Ov grens verdween inmidde een groep van circa h< „tweede-generatie" zig die in de problemen kv als ze gingen trouwen m uit het buitenland afko zigeuner of zigeunerin. Veelgehoorde klacht zigeuners op het congn ook dat politie en justitl de laatste jaren in toene mate schuldig zouden i aan discriminatie. Maarj caat mr. J. Boone uit W] Duurstede sprak lievi vooringenomenheid. een vicieuze circel: zij hebben nu eenmaal paalde naam, en dan hi politie zo'n groep veel per in de gaten, wat| meer aan het licht brei vrees dat andere groepei stens zo crimineel zijn, die worden niet leerd". 22 april Koningin Beatrix opei Maastricht het nieuwe vinciehuis. Samen met prins Cj woont de koningin in Balzaal van paleis Np einde in Den Haag i concert van Euro| koormuziek bij. Het vy uitgevoerd ter gelegen van het Nederlandse v zitterschap van de Euri se Gemneenschappen. radio- en tv-opname het concert wordt op ninginnedag uitgezond Prins Bernhard neemt gelegenheid van het tigjarig bestaan van Wegenwacht op p Soestdijk een défilé oude en nieuwe we wachtvoertuigen af. LAND EN TUINBOUW Tulpenvelden weken later in bloei door kou Bij de kille temperaturen van deze lente kan men spreken over een winter met een staart. In de kwekerswereld zijn reeds nu nadelige gevolgen te zien. De bolbloemen staan er verkleumd bij en de bloei van de tulpenvelden zal nog enige tijd op zich laten wachten. In een „normaal" voorjaar bloei en deze rond 24 april, maar daar kunnen we nu één of twee weken bij tellen. Het nadeel voor bollenkwekers van een late bloei is de kor te groeiperiode die overschiet voor het rooien van de bollen. Men verwacht in de bollenwereld geen grote oogst. Door de lange vorstperiode is in sommige plaatsen in Noord-Holland schade ontstaan. De bollenrooitijd zal waarschijnlijk wat la ter worden. Zowel bloemen- als bomenkwekers melden flinke schade door het „droogvriezen" van vaste planten en heesters. Het huidige groeipatroon in de natuur ligt 2 weken achter bij normale lenteseizoenen. Door de versnelling die straks zal optreden door plotselinge temperatuursverhoging (on gunstig voor tal van produkten) zal in juni de groeiachter stand nog 1 week zijn en pas in augustus zal de natuur weer in balans zijn. Studiedag in Flora voor tulpenbroeiers Het uitstekende bolbloemenseizoen 1985-1986 kan aanlei ding worden voor een nieuwe golf van uitbreiding in deze sektor. In vakkringen acht men het nodig deze prognose on derwerp te maken van een diepgaande discussie. Men wil op deze manier de kans op overproduktie en risico's van inves teringen peilen. De Rijnsburgse bloemenveiling, de grootste Nederlandse bolbloemenveiling. heeft de signalen uit de kwekers- en broeierswereld gehonoreerd door weer een grote studiedag te organiseren over de „opzet en vernieu wing van broeierijbedrijven." De grote belangstelling die vorig jaar bestond voor een Flora-studiedag over IJstulpen, heeft aan het licht gebracht, dat een dergelijk Rijnsburgs initiatief binnen het vak op hoge prijs wordt gesteld. Ook nu verwacht men bij Flora weer een zeer groot aantal deelnemers aan de studiedag op 22 mei a.s. Het programma vermeldt naast een drietal algemene inleidingen discussies met zes verschillende forums. De bedoeling is om ook nar cissen- en hyacintenbroei in de discussie te betrekken. Be halve de teeltdeskundigen zullen ook bankmensen en finan ciële adviseurs, exporteurs en kassenbouwers in de forums zitting nemen. Bij Flora is men van mening dat binnen het vak een stabiele basis van informatie nodig is. De bolbloemenwereld heeft uitwisseling van gedachten en ideeën op praktisch niveau nodig. Men wil met deze studiedag een bijdrage leveren aan een reëel gesprek en daarmee lijn brengen in de koers voor het volgend seizoen. Programma van de studiedag 22 mei in Flora 12.45 uur Aan komst, inschrijving en verstrekking deelnemersmap; 13.30 uur Opening van de studiedag; 13.40 uur le inleiding. On derwerp „het consulentschap - Uw compagnon bij start en verandering; 13.55 uur 2e inleiding. Onderwerp „Producent- Consument. Wat doet een veiling daartussen?"; 14.10 uur 3e inleiding. Onderwerp „Steeds meer bolbloemen zoeken een vaas. Zijn er genoeg vazen?"; 15.00 uur Aanvang van de fo rumdiscussies; Kosten van deelname 90,00 per persoon. Voor informatie deelname telefoonnummer 01718-55228, 55209 of via de kantoren van BSF - Hobaho - CNB (in Lisse en Bovenkarspel) en ABM. Zeer forse grootkronige narcissen laten hun gouden bloemen fonkelen In het zonlicht. Over enkele dagen om pre cies te zijn op donderdag 24 april zal een aantal voor aanstaande narcissenkwekers en veredelaars in de Keu kenhof de bloemetjes buiten zetten. Of liever gezegd: ze zetten ze binnen in het Ko ningin Beatrix-paviljoen. Want daar wordt van 24 april tot en met woensdag 7 mei de Narcissenparade gehouden, waar 20.000 narcissen in 150 verschillende variëteiten wor den verwacht. Vijftien deelnemers hebben zich voor dit narcissen-gala laten inschrijven. Velen van hen houden zich niet alleen bezig met de teelt maar ook met de veredeling of de im port van nieuwe narcissen uit o.m. Engeland en Amerika. Drie van hen namelijk de Breezandse kweker Jan S. Pennings, Carlos v.d. Veek uit Burgerbrug en de Hille- gomse expert Wim Lemmers zijn net terug van een sight seeing-trip door de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Zij hebben daar een aantal veredelaars bezocht en nieu we creaties op diverse ten toonstellingen bekeken. De resultaten van deze trip zul len natuurlijk niet dit jaar te zien zijn. Wèl die van vorige ontdekkingstochten in den vreemde. Van der Veek speurt tijdens die tochten niet alleen naar het nieuwste van het nieuw ste, maar ook naar oude nar cissen die hier door proble men met ziekten e.d. uit de circulatie moesten worden ge nomen. Hij ontdekte bijv. de stokoude bicolocornarcis Vic- toria, die zestig jaar geleden in Nederland als je-van-het werd beschouwd. Deze aan winst werd in 1897 geintro- duceerd en is nu dus biina ne gentig jaar oud. Een leeftijd die vrijwel door geen enkele narcis wordt gehaald. Alleen de dubbele Rip van Winkle is nóg ouder. Niet dat zo'n nar cis vandaag van zoveel waar de is, maar in de ruim 1300 verschillende soorten die Van der Veek teelt, mag zo'n cu riosum niet ontbreken. Nieuwe snufjes Een man die ook stad en land afreist op zoek naar nieuwe snufjes op het gebied van de narcissen is Jaap Leenen uit Sassenheim. Hij toont in Keu kenhof een aantal nieuwe vormen en kleuren. Piet Pen nings uit De Zilk ontbreekt niet op dit narcissen-appèl en ook J. W. A. Lefeber uit Noordwijkerhout, de fa. J. N. M. van Eeden uit noord wijkerhout, de fa. Meeuwis- sen-Van Zanten uit Hillegom, Topper Prins uit Wasse naar, de fa. W. P. Ruigrok uit Hillegom, de fa. Leo Schoorl en de fa. Nic. Dames uit Lisse zullen acte de présence geven. Optimist Keukenhof's Henk Koster blijft ondanks de minder flo rissante aanloopperiode als gevolg van het abnormaal koude weer viel het bezoek de eerste weken nogal tegen een door-dik-en-dun opti mist. We krijgen, zo voorspelt hij, een voorjaar als nooit te voren. Alles staat klaar. Een paar dagen mooi en zacht voorjaarsweer en tienduizen den knoppen zullen in Keu kenhof openspringen. Het zal dan voor de bezoekers hier een waar kleurenfeest zijn. Aan de andere kant zal die explosie natuurlijk niet al te uitbindig moeten zijn. Want een snel verlopende bloeipe riode is ook niet in het belang van Keukenhof. De expositie blijft geopend tot en met dag 25 mei en dat is nog hele ruk! Enquête In totaal verwacht Henk ter op deze parade zo'n 2 narcissenbloemen in 150 schillende soorten. Van kleine miniatuurtjes tot gele en witte trompetten publiek zal via een en< kunnen laten weten hoe over bepaalde vormen kleuren en typen denkt, rig jaar kwam uit de ent naar voren dat men de di le narcissen zo hoog we waarderen. Toen eindi drie dubbele soorten, T Irene Copeland en Dick den bij de eerste tien. Hoewel de uitslag van enquête niet als een evari kan worden beschouwd, na verloop van tijd uit aantal van deze enquêtes een zekere lijn naar vore men. En per slot van ning is een van de eerste gen die een kweker ol veredelaar dient te wetei hoe de smaak van het pu is. Want er zal geteeld m> worden wat de consu vraagt! Gr voor de consul Na weer een week met erg lage temperaturen klinkt het nogal vreemd in de oren als men de aardbeien alweer als zomerkoninkjes hoort aanprijzen. Men moet zich dan wel een heel stuk zuidelijker in Europa ver plaatsen om met dat idee goed uit de voeten te kun nen. De groenteman heeft dan ook volop aardbeien uit Spanje te koop, die zo'n f2,50 per half pond kosten. Het zijn geduchte concur renten voor de Hollandse aardbeien. Deze zijn er ook weer, ze kosten f2,80 per doosje van 150 gram. Door het koude weer zijn sommi ge groentesoorten sterk in prijs opgelopen. Dit geldt bijvoorbeeld voor spinazie, voor een pond schommelt de prijs rond 3 gulden. De andijvie van kwaliteitsklas se I is ook niet direkt goed koop, namelijk f2,per pond. Prei is niet in prijs veranderd, een pond kost nog steeds f1,55. Verse raapsteeltjes zijn te koop voor 6 tot 8 dubbeltjes per bos. Voor bospeen ligt de prijs tussen 4 en 5 gulden. De Hollandse bloemkool is nog steeds prijzig, namelijk van 3 tot 6 gulden per stuk. Franse bloemkool kost ge middeld f3,20 per stuk. Postelein, een bijzondere bladgroente is voor f3, per pond te koop. De Hol landse snijbonen en sperzie bonen zijn nog steeds stevig aan de prijs. Het importpro- dukt is aantrekkelijker ge prijsd. De Spaanse snijbo nen kosten f5,per pond en sperziebonen uit Egypte zijn voor een prijs van f 3,90 per pond te koop. Wie nog een keer spruiten wil eten moet zich nu haasten. Voor spruiten van goede kwaliteit ligt de prijs tussen f 2,50 en f 3,per pond. Er komen weer steeds meer boskrootjes, de prijs schom melt rond 3 gulden per bos je. Rode kool, witte kool, kroten en koolrapen zijn goedkope groentesoorten, de prijs komt op zo'n 2 kwartjes per kilo. De uien kosten 65 cent per kilo en voor een kilo win terpeen komt de prijs op 75 cent. De courgettes zijn duurder geworden, ze kos ten f2,50 per stuk. Voor koolrabi komt de prijs op f 1,60 per stuk. Er komt ook weer meer Chinese kool, de prijs komt nu op f2,per pond. De aubergines zijn duurder geworden, ze kos ten f 2,30 per stuk. Voor de groene paprika's betaalt men f 4,95 per pond en voor de rode f 6,65 even eens per pond. De tomaten zijn voor de tijd van het jaar nog steeds goedkoop. Een pond export tomaten kost f2,70, vleestomaten zijn wat duurder namelijk f 3,per pond. Sla is duur der geworden, een krop kost 60 cent tot f 1,40. Een komkommer kost gemid deld f 1,30 per stuk. Hol landse appels zijn er nog volop, de prijs varieert van f 1,tot f5,per kilo, af hankelijk van het soort. Het oogst van auber

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4