Duo Jonge jans heerst weer 1 Kuud oeele heelt wel vertrouwen in toekomst zwemploeg Zilvermeeuwen en WIK samen Protest op Duindigt tegen winnaar Walko E Sportwereld d° SPORTTRIBUNE £eidóc Sou/toni MAANDAG 21 APRIL 1986PAGINS AMERSFOORT Ge bruind en wel heeft het Nederlands schoonspring- trio afkomstig uit Ameri ka dit weekeinde in Amersfoort de voorlopige deelnemerskaarten opge haald voor de wereldkam pioenschappen, die van de zomer in Madrid worden gehouden. Broer en zus Edwin en Daphne Jonge- jans, die in Miami studie en sport combineren, ver zekerden zich nagenoeg van uitzending door bij de internationale wedstrijden om de Amersfoort-cup het drie-meterspringen met overmacht te winnen. Wessel Zimmermann, de derde op kosten van de KNZB overgekomen VS- ganger, deed het met een vijfde plaats beduidend minder, maar hield toch een Hongaar, een Pool en enkele Westduitsers ach ter zich. Als het aan de schoonspnng- commissie ligt. wordt ook Hanneke Faber geselecteerd voor de wereldkampioen schappen in Madrid. De talent volle zeventienjarige spring- ster uit Den Haag, die in Amersfoort slechts enkele punten bij de veel geroutineer- dere Daphne Jongejans ach terbleef. zou graag nog een keer hebben deelgenomen aan de Europese jeugdkampioen schappen. Bij nadere informa tie blijkt zij daarvoor echter te oud „Sterk vooruitgegaan. Je kunt wel zien dat ze zich in Florida na een eerste jaar vol acclima- tisatie-problemen goed hebben aangepast", aldus Frits Avis. De inmiddels teruggetreden schoonspringcoördinator was vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Sofia heel wat minder positief. Hij vroeg zich in het openbaar af. wat de vermoeide en gebles seerde Jongejansen in Ameri ka hadden uitgespookt. Met een tiende plaats bij de dames en een zesde plaats bij de he ren bewezen Daphne en Ed win onvrijwillig het gelijk van hun ploegleider. „Dodensprong" Nu staan de zaken er heel an ders voor. De twintig-jarige Daphne, die bezig is aan het tweede jaar van de opleiding marketing en management, heeft haar programma op in ternationaal niveau gebracht. De anderhalve salto binnen waarts is tweeënhalf gewor den en ook aan de anderhalve schroef achterover is een vol ledige draai toegevoegd. De één jaar jongere Edwin, die een studie communicatie is be gonnen, springt naast zijn be faamde „dodensprong" inmid dels ook een vierenhalve salto voorover. Die spectaculaire, halsbrekende werveling showt de wereld-jeugdkampioen van 1979 en 1981 alleen bij demon straties en training. In de wed strijd brengt die acrobatische stunt vooralsnog te weinig punten op. Met Zimmerman poogt het tweetal zich volgende maand door goede prestaties bij wed strijden in Ford Lauderdale definitief te plaatsen voor de wereldkampioenschappen. Vanwege de financiën blijven ze zo lang mogelijk in de Vere nigde Staten. De KNZB is niet bij machte hun overkomst voor de nationale zomerkam- pioenschappen te bekostigen ,,Het kost ons gewoon teveel, de hele zomer in Nederland door te brengen", aldus Wessel Zimmermann. Het drietal wordt financieel gesteund door de Nederlandse Sportfederatie. Maar die bescheiden maande lijkse onkostenvergoeding blijkt in mindering te worden gebracht op de kinderbijslag. De ouders van Daphne en Ed win hebben tegen die handel wijze van de Raad van Arbeid beroep aangetekend. Ze wor den daarbij gesteund door de NSF en KNZB. Cricket Op 79-jarige leef tijd is in Rotterdam de voor malige cricket-international Arie Terwiel overleden. Atletiek Wolfgang Krtlger en Heidi Hutterer hebben gis teren in Stuttgart de Westduit- se marathontitel veroverd KrUger zegevierde in 2.15.19 Hutterer noteerde 2.36.43 Voetbal De Argentijnse spits Valdano van Real Madrid heeft met 22 doelpunten het seizoen afgesloten als topscorer van de Spaanse competitie. Dat zijn er drie meer dan hij er vorig jaar voor Atletico Ma drid scoorde. Autosport Gerald van Ui- tert heeft gisteren op het cir cuit van Zolder de eerste race om het Europees kampioen schap Formule Ford gewon nen. In de laatste ronde haalde de coureur uit Dongen de Westduitser Wilms in. Van Ui- tert gaat in het algemeen klas sement aan de leiding Autosport John Bosch heeft met zijn Engelse naviga tor Steve Bond op de spek gladde wegen rond Aberdeen de derde plaats veroverd in de Schotse rally Granite City De winst ging naar de Britse com binatie Sutherland/Watt, die profiteerde van het uitvallen van de koplopers Wood en Ru therford. Autosport Gerrit van Kou wen is gisteren op het circuit van Brands Hatch als derde geëindigd in de vierde race om het open Britse Formule 3- kampioenschap. In het alge meen klassement klom de 22- jarige coureur op naar de vier de plaats. Paardesport - De 32-jarige Schot Ian Stark heeft de inter nationale military van Bad minton gewonnen. Hij koester de op het laatste onderdeel, het springen, de voorsprong op zijn langenoten Rachael Hunt en Rodney Powell met zorg. Worstelen De Nederlander Bos is in de tweede ronde van het Europees kampioenschap Grieks-romeins in Athene in de catogorie tot 74 kilogram uitgeschakeld door verlies te gen de Rus Memiasjvili. Boksen De Amerikaan Mi chael Spinks heeft zaterdag in Las Vegas zijn wereldtitel bok sen in het zwaargewicht be houden. Hij won op punten van zijn landgenoot Larry Holmes. Tennis Digna Ketelaar heeft in de derde ronde van het satelliet tennistoernooi in Hampstead verloren. De Fran- ciase Etchemendy was met 6-3, 7-5 te sterk. Plankzeilen Zandvoort krijgt bij de finale om de we- relbeker een gemeentelijke subsidie van 44.000 gulden. De finale moet van 10 tot 19 okto ber worden gehouden. Spon sors hebben zich inmiddels ga rant gesteld voor ruim hon derdduizend gulden. Wielrennen De wielerron de van Spanje, van 22 april tot 13 mei. telt behalve zestien profploegen twee amateurfor- malies uit de Sovjet-Unie en Polen. Nederland is van de partij met de ploegen van Roy Schuiten en Peter Post. Voetbal Het vertrek van de Spaanse selectie naar Mexico voor de wereldtitelstrijd is met tenminste één week uitgesteld in verband met verplichtingen van Barcelona. Atleticdy Real Madrid voor de Euri bekerfinales. Hl Paardesport - De aanse ruiter Nelson Passjj in Madrid tijdens de tra^s, gevallen en brak daarbij js sleutelbeen en beschain, een nekwervel. jje' Boksen De Amerj^! Murphy blijft wereldkam|c' in het halfzwaargewicht versloeg zaterdag zijn laL,( noot Dorsey Gaymon T knock out in de negendeLe Wielrennen De wieier? teur Corné van Rijen uitL?t ven is gisteren kampioeif worden van het district bant Zuid-West. In CHj— bosch bleef hij na 105 kiij ter in twee uur, 33 minutr 45 seconden onder Frank Pirard voor. Voetbal Het Mexii voetbalelftal heeft bereiding op de werel* strijd in eigen land met 2-1 wonnen van de Chileesej club Universidad. Bij rust die stand al bereikt I Mexico maakte Flores 1 treffers. Diok kampioen^ district west LEIDEN Diok is gist kampioen geworden van trict-west. De Leidse club versloeg in de finale r' uit Den Haag met 12-6. BT. ve Diok hebben nog zes tiij zich geplaatst voor de nat*y< le kampioenschappen oon april Roosendaal: HRC, D?,, HRC 2. HRC 3. RRC e«T Werve. i<f RONDE VAN NEDERLAND KOMT WEER AAN IN DEN HAAG DEN HAAG Dit wielersei- zoen heeft het Westland tien wielerronden. Nieuw op de agenda is de ronde van Kwintsheul op 12 augustus. In Den Haag is er op 21 septem ber weer een etappe-aankomst van de Profronde van Neder land Maasland, dat vorig jaar naast Wateringen met een profronde kwam, organiseert nu alleen met amateurs en ju- De regionale wieleragenda ziet er als volgt uit: April 23 Poeldijk (A.J.N). Mei 5 Den Haag: Ronde van Capitol lA.L.V), 11 Rijswijk: districtkampi oenschappen (alle eategorien). 12-17 Internationale Wieier Zesdaagse (IWAZ): etappeplaatsen 12 Leiden. 13 Den Haag (Vlierboomstraal). 14 Hillegom, 15 Den Haag (Betje Wolf- straat), 16 Den Haag (Badhuistraat). 17 Noord wijk, 21 Den Haag (Oranje plein) (A.N.V). Juni S Zoetermeer Hoornehaghe (A.N.L.V), 19 Delft: De Hoven (A.J), 22 Delft TH-wijk (L.V.N). 26 Mon ster A.J.N.L.V). Juli 2 Voorburg (A.J). 3 Maasdijk (A.J.N). 5 Voorschoten (A, L.V), 9 Honselerdijk (A.J.L.V), 12 Zoeter meer (A. A-dernies, J.N.L.V.N.D) 17 's-Gravenzande (A.J), 29 De Lier (N.J.A), 31 Wateringen (P.A.J.N.L.V). Augustus 6 Naaldwijk (AJ.D). 12 Kwintsheul (A.J). 15 Maasland (A.J) 16 Pijnacker (P.A.J), 21 Den Haag aankomst prof ronde van Nederland, 30 Wassenaar (A). September 3 Rijswijk (A.J L.V). 2C of 27 Scheveningen (A.J) -Ir WASSENAAR Cees de Leeuw maakte zich gister middag nogal kwaad op Duindigt. Nadat hij met Star of Goldstar als twee de in de Sprinters-prijs over de finish ging achter Walko B met Cees Wortel, ging hij in een ren naar het draverijcomité om een protest in te dienen. Het betrof het rijden van Cees Wortel. Het comité ont nam Walko B de overwin ning niet, maar gaf hem als straf een verbod om gedurende twee dagen in wedstrijden uit te komen. Cees de Leeuw. „In de laatste bocht rijdt hij gewoon de be nen onder Star of Goldstar weg. Zoiets kost mij zeker der tig meter. Anders win ik deze koers op zeker". Cees Wortel: „Er was niet veel aan de hand Ik kwam de laatste rechte lijn wat naar buiten en hij viel wat naar binnen. Maar hinderlijk ben ik zeker niet geweest. Ik koers zou kunnen kloppen Die mening zal Cees de Leeuw ook wel hebben gehad" De Leeuw had onderweg ook nog hinder ondervonden van Piet Zandt met Whippet Postille. Deze koers kende nog een in cident. In het veld van slechts zeven paarden sprong Wil van de Lente met Ruud Pools aan de start weg. Ruud Pools deed ook na afloop zijn beklag bij het draverijcomilé „Aan de start viel The Import Laren plotseling naar binnen. Daar sprong Wil van de Lente door en ook Vic Hanover had er last van. Voor hetzelfde geld gebeuren er ongelukken op deze manier. Dit lijkt nergens op". Jac Jongen werd met The Import Laren derde en werd door het comité voor een pe riode van vier dagen ge schorst. Geen van de spelers van het W5 had een juist ingevuld for mulier, zodat er voor komend weekeind een jackpot is met al een bruto bedrag van 67.556,50 in kas. In de eerste twéé W5-koersen deden de favorieten hun plicht. Eerst zegevierde Amigo de Queen met Ruud Pools en een half uur later Arapao di Robles met kampioen Tjitse Smeding. Toen waren nog 1668 goede formulieren in de strijd. De grote outsider Ylius O won het derde onderdeel verrassend en Cees de Leeuw bracht met Wallysien het derde onderdeel op zijn naam. Met de laatste W5 voor de boeg waren er nog vijftien spelers in de race. In de Stay ers-prijs nam vlak na de start Yogi Bear met Cees Kammin- ga de leiding en zegevierde zonder al te veel moeite voor Yok van de Lente en Youri Prince. Dat betekende jackpot voor het W5. Tips voor Duindigt Woensdag staan cr twee rennen en negen draverijen op het programma van Duindigt. De eerste start is om 14.00 uur en onze tips luiden MIDDELBURGPRIJSd): Zygo Bo- nusan, Anne Shoeing en AmeriU huizen. MIDDELBURGPR1JS(2): Am' Cede, Anna Aldorp en Zorro V, C HARINGVLIET-PRIJSO) Yfc Spirit, Zorro Ricardo en Ygor I landia O' YARNOUTHPRIJS: Singnal lij horst. Cartoon en Espressivio. GREVELINGENPRIJSO): ,e Mind, Yros Odilia en Zivo V HARINGVLIETPRIJS(2): Zat] Oldeson, Zeus Buitenzorg en Zo KEMPTON PARKPR1JS: Look, Memphis en Boxberger <?F WALCHERENPRIJS: Ylonka |n Waterman en Yemen II. in ZIERIKZEEPRIJS Yp.e Maple, Yark Spencer en Yf Uithuizen SCHELDEPRIJS: Woensdag. V Notice en Vivat Oldeson. GREVEL1NGENPRIJS<2): Ziej B, Zara de Legume en Ysland. 'I ARTHUR VAN RIJS! Ruud Beele DRACHTEN Ruud Beele is een onverbeterlij ke optimist. En dat zal hij ongetwijfeld dan ook nog wel even blijven. Mis schien wel tegen beter weten in straalt de bonds coach van de Nederlandse zwemploeg alle vertrou wen in de toekomst uit. Dat moet een, bewonde ring verdienende, karak tertrek zijn, want echt veel reden hiertoe heeft Beele bepaald niet. Na de huidige generatie succes volle topzwemmers en - zwemsters dreigt immers een grote leegte te ont staan en voor stagnatie in de straks onvermijdelijke doorstroming moet wor den gevreesd. Tegen de achtergrond van de drielanden wedstrijd tegen Frankrijk en Hongarije, waar bij onlangs in Drachten be schamend matige tijden wer den gerealiseerd, gaf Beele zijn visie op de nabije toekomst vrij. „Mijn hart is gerust", al dus de sportleraar uit Alphen aan den Rijn die echter toch ook zal moeten constateren dat de kar binnen het Oranje-ge zelschap ook deze twee dagen door de inmiddels welbekende routiniers werd getrokken. „Zo lang die toppers doorgaan, is ep niets aan de hand. Maar ook over de periode daarna boeven we heus niet te wan hopen. - Meisjes als Margriet van Staveren, Linda Moes, In- grid Baars en de zusjes Mari anne en Mildred Muis en ook de jongens Peter de Rover, Marc Weijtmans, Erik Ran en Dat die jeugdige talenten zich natuurlijk Ron Dekker draai en op niveau mee. Lopen bo vendien al enkele jaren in deze kernploeg rond en heb ben zo de nodige ervaring op kunnen doen die straks van pas kan komen" evenwel meestal (eigenlijk al leen Dekker uitgezonderd) in de anonimiteit ophouden en de prestatiecurves nauwelijks een stijgende lijn vertonen, erkent Beele toch ook. „Maar de leef tijdsgrens is de laatste jaren wat komen te verschuiven", luidt zijn repliek. „Vroeger stond een meisje op haar acht tiende aan de absolute top, dat is langzaam maar zeker nu wat later geworden. En, het blijft altijd afwachten hoe die talenten zich tenslotte ontwik kelen. Voor de wereldkampi oenschappen in 1982 in Ecua dor had buiten ons land eigen lijk nog nooit iemand van An- nemarie Verstappen gehoord, maar ze liet vervolgens wel ie dereen achter zich. We hopen natuurlijk altijd op een nieu we, noem het maar toevals treffer" Nieuw kabinet De maatschappelijke begelei ding van de vaak nog stude rende zwemmers of zwemsters is de laatste jaren hoe langer hoe nadrukkelijker op de voorgrond getreden. Beele noemt dit een goede ontwik keling: „De combinatie werk of studie met het zwemmen verloopt nu vaak wat soepeler dan enkele jaren geleden. Al blijft ook dat hoogst betrekke lijk. Stel dat er straks een nieuw kabinet komt en dat ziet helemaal niets in dat zwemmen, wat dan? Waar blijf je dan met je planning? Ver wachten doe ik zoiets overi gens niet, hoor", aldus de im mer vriendelijk lachende Beele. „Zeker niet als Amster dam straks de Spelen in 1992 toegewezen krijgt, waar we toch allemaal op hopen. Dan moet de Nederlandse spórt een extra injectie krijgen en daar zal het zwemmen dan onge twijfeld van mee profiteren". Eerst vermeldt de internatio nale kalender echter nog de wereldkampioenschappen van dit jaar, om precies te zijn in begin augustus. Plaats van handeling: Madrid. Ruud Beele: „Dat leeft al enorm bij deze groep. Duidelijk meer dan een EK bijvoorbeeld. We hebben een redelijk evenwich tige opbouw naar dat belang rijke toernooi. De Europa Cup in Den Bosch, de Speedo Meet in Amersfoort, de winterkam pioenschappen in Emmen en dan nu twee interlands. Deze hier in Drachten, die door de meeste deelnemers misschien wat ongeïnteresseerd wordt benaderd omdat de trainings schema's niet werden aange past en de volgende medio april in Coventry tegen de En gelsen en de Russen. Dan in juli de selectiewedstrijden, vervolgens een trainingskamp van een dag of tien en dan moet het in Madrid gaan ge beuren". Of de toppers-van-nu na af loop van de mondiale titel strijd in Madrid het zwem- mersbestaan voor gezien zul len houden, is vooralsnog een onmogelijk te beantwoorden vraag. De twijfelaars zijn mo menteel in de meerderheid. De Olympische Spelen anno 1988 in Seoel hebben natuur lijk een duidelijke aantrek kingskracht, al hebben de meesten al eens een dergelijk spektakel aan den lijve mogen ondervinden. „De stemming in de ploeg is goed. Na Madrid zien we wel weer verder. Wat er daarna gaat gebeuren, hangt natuurlijk ook voor een groot deel van wat er in Ma drid wordt gepresteerd. Ik ben optimistisch", aldus Beele, maar dat laatste wisten we al. DICK KIERS Competi tie- vor AmericanFooth DEN HAAG Het af ge If weekeinde is voor het eerf de "geschiedenis van het* derlandse American Fod een competitie van start gaan. In de eerste divisie men zestien teams uit en L. tweede divisie strijden ze^ tien ploegen. De eerste did is verdeeld in vier poules)e De Haagse The Hague Ra^: komen in poule geel uit. Rotterdam Trojans, Rotter Scouts en Delft Dragon^11 poule rood strijden Am1* dam Rams, Amsterdam Cig ders, Haarlem Hawks en1 phen Eagles. Poule blauvU Veldhoven Longhorns, Bg hoven Alleycats, Helmond wer Bulls en Tilburg Stin de gelederen. in Op 25 mei ontmoeten de 2! naars van de poules ellr Dat geldt ook voor de mi mers twee, drie en vier. Nn zomerstop in de maandenjdi en juli volgt de tweede Ir van de competitie. Op 28jd< tember ontmoeten de }a naars en de overige geplal ploegen elkaar. Waarna o( oktober de kwartfinale vajt play-offs zullen plaats vir^c Een week later is de halvta nale gepland. Op 26 oktob de finale om het Nederll kampioenschap. j In de eerste divisie was, Hague Raiders, die de tl wedstrijden speelt op sportcomplex van JAC aai Buurtweg, nog vrij. Komf, zondag volgt de eerste ontr' ting tegen Rotterdam Troj^ Rotterdam Scouts vers. Delft Dragons met 40-20^ Amsterdam won Rams de i by tegen Crusaders met fr Haarlem Hawks had een L de start en versloegen Al{j Eagles met 71-0. Utrecht' kings bleef met 58-0 de I over Arnhem Running Bf Zwolle Bulldogs zegevif met 20-7 over Breda Barof1 UNIEKE FUSIE IN WASSENAAR WASSENAAR De twee Wassenaarse zwemvereni gingen WIK en de Zilver meeuwen gaan nog voor de zomervakantie een fu sie aan, nadat in 1983 een poging tot samengaan mislukte. De fusie is op 15 april door de ledenverga deringen van beide vere nigingen al goedgekeurd, het gaat dus om een defi nitief besluit. In vroeger tijden wilde het niet altijd even best boteren tussen de zwemvereniging WIK (op gericht in 1928) en de Zilvermeeuwen (1955). De Zil vermeeuwen waren tot 1980 een r.-k.-vereniging, die was opgericht uit onvrede met de ongebonden vereniging WIK. Het tij lijkt nu echter voorgoed gekeerd, er was althans giste ren tijdens een ontmoeting tussen de voorzitters S.J. Mat- thijsse (WIK) en J.W. Snelder- waard (Zilvermeeuwen) niets te merken van rivaliteit. Hoge tarieven Over de fusiepoging van 1983 zegt de toekomstige vice-voor- zitter van de nog op te richten club J.W. Snelderwaard: „In 1983 was de tijd gewoon nog niet rijp". Sinds de mislukte poging is er in Wassenaar ove rigens wel een en ander ver anderd. De gemeente is een fraai zwembad van acht mil joen gulden rijker, waar de oeide verenigingen meer ruimte hebben dan ooit. Pro bleem zijn echter de hoge kos ten voor huur, die WIK en de Zilvermeeuwen (beide met 500 leden) moeten opbrengen. Meer dan 100.000 gulden per jaar wordt betaald voor het ge bruik van het zogenaamde Sterrenbaa. Eerlijk geeft de huidige voorzitter van WIK en de toekomstige voorzitter van de nieuwe club, S.J. Matthijsse dan ook toe: „Een van de doel stellingen is een vuist maken tegen net zwembad en de ge meente. We zouden de tarie ven het liefst lager willen zien". Andere redenen voor fusie zijn betere sportieve prestaties, een betere kader vorming en lagere contribu ties. Wat betreft dat laatste weten beide clubs nu al te melden dat de maandelijkse bijdrage in plaats van de hui dige 35 gulden, 25 gulden moet worden. Bovendien gebruiken WIK en Zilvermeeuwen de zelfde verenigingsruimte in het Wassenaarse Sportfond- senbad, waardoor een fusie ex tra aantrekkelijk wordt. Noodzaak WIK-voorzitter Matthijsse zeg- t:„0p de langere duur wordt een fusie sowieso noodzakelijk, dus daarom is het beter dat het nu gebeurt". Hij doelt op de „vergrijzing" van beitie clubs. Er vindt een verschuiving plaats van jonge naar oudere leden. „Beide verengingen zijn nu nog bruisend", zegt ook Snelderwaard van de Zilver meeuwen. Niet alleen de beide voorzitters zijn zeer lovend over de fusie in Wassenaar. Ook Douwe de Vries, lid van de Zilvermeeuwen benadrukt dat voor de Wassen; zwemmers eigenlijk voordelen zijn te verwacl Volgens hem is er op dit ment geen weerstand bij d(- den tegen fusie, omdat plannen eerst met de 1< zijn doorgesproken, waarng pas afspraken door de b£ ren zijn gemaakt. In 19831 dat andersom. Was dat ni« geweest, dan had WAsseL allang een nieuwe club Het enige probleem dat nu** geldt, is het vinden van IT goede naam. WZC (WIKd vermeeuwen combinj werd door de bond verbol Er is al een club met die na en daarom wordt er binij1 ÏSCfC

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14