-Iet blijft neezitten Maak bij Opel 'kans op een reis naar het WK- Mexico. Pleidooi voor SoUACWlt POSTBANK Van der Reijden wil wet uitbreiden tegen geweld LIMB URGER MIST LIMIET EK MARA THON OP HALVE MINUUT JAPANNER SEKO WINT IN LONDEN igde Staten jen wielerploeg Ig uit Span je A DE MALLORCA De Ameri- wielerploeg Seven Eleven neemt uit feidsoverwcgingen niet deel aan de van Spanje, die morgen op het Kflallorca begint. De regering van de de Staten had de ploeg verzocht jg te trekken om te voorkomen dat iers slachtoffer kunnen worden van jische aanslag. De tien coureurs, on- je Eric Heiden. Alexi Grewal en Shapiro, zijn zaterdag teruggevlo- &r hun vaderland. Ploegleider Mike in Spanje achtergebleven om de formaliteiten met de organisatie élerronde te regelen. f- PSV onderhandelt met Vanenburg EINDHOVEN PSV heeft de onderhandelingen geopend met Gerald Vanenburg, die aan hel eind van dit seizoen weg wil bij Ajax, omdat hij steeds weer meningsverschil len heeft uit te vechten met technisch-dirccteur Johan Cruyff. Vanenburg kan voor een transferbedrag van 1,75 miljoen gulden weg. Tech- nisch-directeur Hans Kraay van PSV heeft verklaard dat hij en Vanenburg al op één lijn zitten na een principe-ge sprek, maar dat er uiteraard nog verder onderhandeld moet worden. Twee doden bij voetbalduel DHAKA Een supportersoorlog bij een voetbalwedstrijd in Bangladesj heeft zaterdag aan twee mensen het le ven gekost. Honderd toeschouwers raakten bij de ernstige ongeregeldhe den gewond. In de hoofdstad Dhaka ontaardde de wedstrijd tussen regerend kampioen Abahani en naaste concur rent Mohammedaanse Sportclub, bijge woond door 80.000 bezoekers, in een veldslag na een omstreden beslissing van de scheidsrechter. De politie trachtte de woedende menigte met traangas tot bedaren te brengen. Zon der succes. Na afloop van het duel hak ten de fans buiten het stadion verder op elkaar in met messen en stokken. Zonder schakelen Speer-record Van der Meer naar zege Monza MONZA De titelverdedi gers Hans Stuck en Derek Bell zijn de strijd om het we reldkampioenschap lange-af- standsrace in Monza met een overwinning begonnen. Het Westduits/Britse duo won met een speciale Porsche- sportwagen. uitgerust met een automatische versnel lingsbak. Voor 15.000 toe schouwers bewees de experi mentele wagen zijn waarde. De tweede plaats op het cir cuit in de Milanese voorstad was voor de Italianen De Ce- saris en Nannini. EINDHOVEN De Haagse atleet Jeroen van der Meer heeft in Eind hoven bij de ingebruikneming van de plaatselijke kunststofbaan een Neder lands record speerwerpen afgeleverd. Volgens de internationale regels is het zwaartepunt van de speer veran derd om in de toekomst riskante worpen boven de honderd meter te voorkomen. Het nieuwe materiaal duikt eerder. Van der Meer (V&LTC) kwam onder de nieuwe condities tot een respectabele afstand van 71,32 meter. Junior Roelof Geertsema van de Sperwers uit Emmen haalde 62,14 meter. Nationaal recordhouder Erik de Bruin won het kogelstoten met een voor zijn doen matige afstand van 18,68 meter. )EN HAAG OP RAND VAN EERSTE VERLIES JEM Nog nooit FC Den Haag zo gezeten als dit sei- Dok in het afgelo- feekeinde leefde de &nde eredivisieclub |oureuze voet met e Fortuna. Zaterdag jn de concurrenten olie en Willem II, balanceerde de ie van trainer Rob Arnhem tegen af en toe op de in de eerste neder- iaar met veel geluk |r een onbeslist van kesleept. JFC Den Haag de op bevordering op In kwaliteit en routine het geluk dat seizoen steeds maar Bh deel valt, begint wel Re vormen aan te ne- jf zekere mate moet dit vingerwijzing zijn, dat Si manco's vertoont die i je eredivisie wel eens opbreken. Enkele versterkingen lij- geen overbodige de knap benauwde en, die FC Den Haag em beleefde - en dat r heel wat - waren het Bfelijk de routiniers Imindere mate Otto) die I l|d werkelijk koel hiel- joorkwamen dat er pa- Ilbrak en er zelfs ins ide Gelderse furie in te fen dit. hoewel Vites- le centrumspits Roger |ftnaar het Martin Jol fniet eenvoudig maak- ■hem regelmatig op te én onder druk te zet- as ook voortdurend voor het doel van tam. die ondanks de i'an Schouwenaar bij nhemse voorzetten het hi beheerste. Het was veelal de bevolkings- Batie in het Haagse B>pgebied die ervoor Vitesse met aan hang wel vier. vijf keer brulde om een strafschop. Geen enke le keer taxeerde scheidsrech ter Hobé een situatie rijp voor een stipnotering. Vooral daar om mocht FC Den Haag niet over gebrek aan geluk klagen. In zeker één situatie leek de verstrekking van een straf schop onvermijdelijk (Jol bracht de koppende Schouwe naar met een duwtje genoeg uit balans om gevaar voor een treffer in te dammen). Het spreekt vanzelf, dat alles wat Vitesse was de leiding van Hobé een „schandaal" vond. Charly Bosveld, één van de Arnhemse technische leiders op de bank, gooide van ontzet ting zijn paraplu een tiental meters in de lucht. Hobé kreeg situaties te beoor delen. die niet gemakkelijk waren en - dat moet zeker worden gezegd - zijn beslissin gen waren niet altijd juist. Dan weer bedekte hij een grove op zettelijke overtreding (van Bos op De Roode, die perspectie ven had op een doorbraak) met de mantel der liefde, dan weer trok hij volstrekt ten on rechte de gele kaart voor Ro ger Schouwenaar voor een vermeende overtreding tegen Jol, die in werkelijkheid een tackle wilde ontwijken en zich wat dramatisch liet vallen. Grootste aandeel Al met al was het grootste aandeel in de wedstrijd voor Vitesse, dat een uitermate wilskrachtige indruk "maakte. In dat streven naar succes werd de ploeg goed gediri geerd door André Stafleu en vooral centrale middenvelder Frans Koenen. De snelle Ro ger Schouwenaar was doorlo pend een gevaar in de voorste linie. De Arnhemse spits zag een kopbal door Edwin Purvis van de doellijn worden ge haald en een door hem klaar gekopte bal werd door Koenen maar net voor het Haagse doel langs gejaagd. Toch kreeg Vi tesse loon naar werken. Een bij Koenen begonnen aanval mondde uit in een voorzet van Pierre Legrand. De bal ging via de vingertoppen van Stam tegen het doeltreffende hoofd van Schouwenaar. Lang duur de de vreugde bij Vitesse niet, want na een hoekschop (onno dig weggegeven door de Arn hemse doelman Harrie Schel- lekens) van Alfons Groenen dijk kopte de voor Rontberg (enkelblessure) ingevallen en tevens zijn rentree vierende Karei Bouwens de bal door naar de doelmond waar Heini Otto de gelijkmaker inkopte. Rob Baan bekende eerlijk, dat Vitesse meer inzet en meer wil toond om te winnen en der halve meer had verdiend dan een punt. „Nu zie je ook dat het geen voordeel behoeft te zijn als je van tevoren weet wat de concurrentie heeft ge daan. Ik denk dat alleen om en aan het elftal de boel een beetje zenuwachtig maakt. Dat wij naar de eredivisie gaan, daarvan is iedereen nu wel overtuigd, maar de vraag wan neer houdt velen kennelijk onnodig veel bezig". FRANS LEERMAKERS Vitesse-FC Den Haag 1-1 (0-0): 68. Schouwenaar 1-0, 72. Otto 1-1. Scheidsrechter: Hobé. Toeschouwers: 3.000. Gele kaart: Schouwenaar (Vi tesse). Vitesse: Schellekens; Braam. Stafleu, Bos. Smand; Legrand (Tillmann). Klop, Koenen; Talan. Schouwenaar. Van den Dungen. FC Den Haag: Stam; Purvis, Jol, Lankhaar, Plak; Van Alphen, Otto, Groenendijk; Ror'1 Boere, De Roode Purvis niet tegen Marken ARNHEM Edwin Purvis in de lijn van de verwachting, ontbreekt morgen bij FC Den dat trainer Rob Baan Peter Haag in de bekerwedstrijd te- van Geene als Purvis' vervan gen Marken. De rechtervleu- ger in Volendam laat opdra- gelverdediger moet examen ven. (fysiotherapie) doen. Het ligt ADVERTENTIE Het WK-voetbal in Mexico staat voor de deur. Opel biedt u 'n ideale kans daarbij te zijn. Sterker nog, vijf kansen: 5 reizenvoor2 personen naar halve finale en finale. Wat u daarvoor moet doen, staat in het wedstrijdformulier, dat bij de Opel-dealer voor u klaar ligt. Wie meedoet, krijgt trou wens sowieso een fraaie WK-kalenderposter. Ron de Roode (links) en Rem co Boere (rechts) belagen Theo van Vitesse, maar een doelpunt levert deze inspanning niet op. (ADVERTENTIE) Daling hypotheekrente. De rente van de Postbankhypotheken en is nu vanaf: 6,4! Rente 2 jaar vast: 6,4% (6,69%). Rente 5 jaar vast: 7.0% (7,34%). Rente 7 jaar vast: 7.2% (7,55%). De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de ef- fectieve rentes vermeld). Wilt u meer weten over de Postbankhypotheken? Bel 020-5918011 of haal de folder op het postkantoor. HILVERSUM De wet tegen supportersgeweld moet uit gebreider zijn dan het alcoholverbod, dat de bewindslieden van justitie en binnenlandse zaken wensen. Dat zei staatsse cretaris drs. J.P. van der Reijden van welzijn, volksgezond heid en cultuur (WVC) zaterdagmiddag in het VARA-radio- programma De Rooie Haan. „Ik ben op zich niet tegen een alcoholverbod", vertelde Van der Reijden. „Maar ik wens in verband met de bestrijding van rellen een wet met een veel algemener strekking. In veel sporten, ook op amateur-niveau, zie je tegenwoordig, dat ze elkaar de hersens inslaan. Dat komt niet louter door het gebruik van alcohol". De bedoeling is, dat de wet met ingang van het komende seizoen in werking treedt. Volgens de staatssecretaris kan het echter nog wel even duren. „Ik verwacht, dat de be windsman van justitie met een voorstel komt in de minister raad". Van der Reijden wees op nog een nuancering bij de wet. Er zijn volgens hem in de betaalde sector voetbalwedstrijden, die geen verhoogd risico met zich meebrengen: „Daarbij denk ik met name aan duels met weinig toeschouwers, bij voorbeeld achthonderd of duizend". ROTTERDAM „Het accent op de eindtijd en de strijd om de zege van ondergeschikt belang". Dat was afgelopen zater dag het motto bij de zès- de marathon van Rotter dam. Opgejut door het succes van vorig jaar, toen de Portugees Carlos Lopes in de havenstad de officieuze wereldrecord tijd van 2.07.12 op de klokken bracht, stuurde de regie de atleten weg met een richttijd van 2.08. Waarbij de onuitge sproken wens van een goede eindspurt - en daardoor een nieuwe we reldtijd - de vader van de gedachte was. Het streven was om op deze manier de reputatie nog wat extra op te vijzelen. De weersomstandigheden (veel wind) maakten echter dat de Ethiopische winnaar Abebe Mekonnen uitkwam op 2.09.08. Tegenvallend, maar wel een bewijs dat uit het land van Abebe Bikila voor de toekomst veel mag wor den verwacht. Samen met zijn landgenoot Densimo liep Mekonnen de volle 42.195 meter aan kop. Van rivaliteit - was geen sprake, zodat de spanning tot een minimum beperkt bleef. En dus kregen de talloze kijkers vlees noch vis. Geen recordtijd én geen boeiende strijd om de over winning. De enige die het bloed wat sneller deed stromen was Cor Lambregts. De 27-jarige Lim burger had al zijn troeven gezet op de grootste mara thon van Nederland. In Rot terdam en nergens anders wilde hij zich kwalificeren voor het Europese kampioen schap in Stuttgart. De blonde atleet zou in Rotterdam on der de limiettijd van 2.12 moeten lopen om op de su- perlange afstand te worden afgevaardigd naar de titel strijd in augustus. Optimisch gingen Lambregts, begeleider Jos Hermens en bondscoach Wim Verhoorn er zelfs van uit dat de man uit Roermond ook zijn uit vorig jaar stam mende persoonlijke record van 2.11.02 kon verbeteren. Daarop was een belangrijk deel van het draaiboek dan. ook afgestemd. Lambregts werd ingedeeld in „groep 2" en kreeg twee Belgische ha zen (Waegeman en Gees) mee, die hem gedurende het Abebe Mekonnen gaat zegevierend over de finish vóór zijn landgenoot Belaneh Densimo. eerste deel van de koers op weg hielpen naar de streef- tijd van 2.10. Mis Nadat de „voortrekkers" hun werk hadden volbracht en de Nederlander met een bemoe digend klopje aan zijn lot overlieten, ging het echter mis. Ter hoogte van het der tig- kilometerpunt greep Lambregts met een verbeten blik naar zijn zij, op het mo ment dat de Deen Alan Za- chariassen hem voorbijging. In die fase liep de Roermon- der nog ruim onder zijn zeer exact opgestelde schema. Hij herstelde zich en kwam weer terug in het hem vertrouwde ritme. Nog steeds was er geen vuil tje aan de lucht, al was de voordelige marge tot de li miettijd iets kleiner gewor den. Óp de Willemsbrug, of ficiéél logo van de marathon van Rotterdam, kreeg Lam bregts een tweede pijnscheut te verwerken. Hij zeulde zich de laatste honderden meters krampachtig naar de eind streep. Alsof hij zojuist een wekenlange bivak achter de rug had. De vraag „haalt hij het of niet?" beheerste de menigte op de Coolsingel. Bij aankomst op de eindstreep bleek de als nummer vier ar riverende Lambregts welge teld 27 seconden te hebben moeten toegeven op de li miet. „Dan ga ik me maar richten op de tien kilometer in Stuttgart", concludeerde hij al rap na de eerste teleur stelling te hebben verwerkt. Bondscoach Verhoorn pleitte echter m'eteen voor dispensa tie voor zijn pupil. Voor de besnorde coach is het „hon derd procent" zeker dat Cor Lambregts grijpt naar zijn zij, hetgeen de inleiding betekende voor het verval in de race van de Limburger. Lambregts de automatisch voor de mamoetafstand ge plaatste Gerard Nijboer ver gezelt. „Als Cor succes wil halen, moet hij in Stuttgart meedoen aan de marathon", stelde hij. „Op de tien kilo meter doen alle grote jongens mee en daar heeft Cor dus helemaal niets te zoeken". Ambitieus als hij is, ziet Lambregts in die „grote jon gens" juist de voornaamste uitdaging. „Daar valt veel meer eer te behalen", rede neert hij en hij wil binnen kort dan ook de limiet voor de tienduizend meter (28.20) zien te bereiken. „Als me dat ook niet lukt, heb ik op de EK niets te zoeken". Rot-onderwerp Coach Verhoorn zal er alles aan doen om Lambregts van deze gedachte af te brengen. „Het is een rot-onderwerp, maar er zijn zo veel argu menten om hem wel naar de marathon te laten gaan. Kijk bijvoorbeeld eens naar zijn klassering, zijn tijd op de veertig kilometer en de wijze waarop hij strijd heeft gele verd. En bovendien: ik geloof in 'm". Ook Verhoorn realiseert zich dat de (nog niet geformeerde) Tachtig procent loopt race uit ROTTERDAM Van de ruim 4100 atleten die zater dag in de marathon van Rot terdam startten, hebben 3390 de wedstrijd uitgelopen. Voor meer dan zevenhonderd deelnemers ofwel zeventien procent van het deelnemers veld was de ruim 42 kilome ter door de Maasstad te lang. Dan wel de tijd beschikbare tijd te kort, want even na 20 uur, vijf uur na het startschot van Carlos Lopes, werd de laaste finisher geregistreerd. Het deelnemersveld was het grootste dat zich ooit in Ne derland voor een marathon meldde. keuzecommissie met het als nog uitzenden van Lam bregts een precedent zou scheppen. „Maar die atleten in de andere takken moeten zich wel realiseren dat zij veel vaker de gelegenheid hebben een limiet te halen dan een marathonloper". Voor Lambregts gaat dit zeer beslist op. Hij beperkt zich immers tot twee a drie van dergelijke afstanden per jaar. De Ethiopisiche nummer 1 en 2 houden er een nagenoeg tegenovergestelde theorie op na. Zo vaak mogelijk aan de start bij een marathon ver schijnen. lijkt het motief voor dit duo en - volgens trainer Muluneh - voor nog zo'n tien atleten uit zijn land. De 21-ja- rige Mekonnen was na afloop niet bijster content over zijn tijd. De politie-agent zette de chronometers in februari in Tokio nog stil op 2.08.39. „Er was veel wind en het was jammer dat Carlos Lopes er niet bij was. Dan hadden we een betere tijd gelopen". Lopes, de winnaar van vorig jaar, was eergisteren in bur gertenue in Rotterdam aan wezig. „Ik doe mee aan de halve marathon van Schiphol op 4 mei", kondigde de offi cieuze titelhouder aan. ROB LANGEVELD LONDEN De Japanner Toshihiko Seko heeft giste ren de zesde marathon van Londen gewonnen in een tijd van 2 uur, 10 minuten en 2 seconden. Als tweede eindig de de Engelsman Hugh Jo nes, die de marathon in 1982 won, en als derde de Schot Alistair Hutton. Bij de dames eindigde de Noorse Grete Waitz als eerste in 2 uur, 24 minuten en 54 se conden. De Nieuwzeelandse Mary O'Connor kwam als tweede vrouw binnen. Met ruim 20.000 deelnemers verscheen in Londen het grootste aantal atleten dat ooit aan een marathon begon. De organisatoren in New York denken dit najaar dat wereldrecord te evenaren. De premies voor de opzien barende prestaties werden overigens in de Britse hoofd stad niet uitgereikt. 4

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11