rijspraak op grond van aakverdeling binnen bestuur bank Ook RPF stelt eisen Groen "is beschaafd Ed als een raket l/t Hoofdbestuur WD schrapt fractiesecretaris Cevaal SLAVENBURG „NIET VERRAST' ,bo hard toe an 1 acehit Binnenoorprothese voor klein deel doven geschikt Tevreden scholieren spijbelen toch vaak 3a INENLAND Kcidóc6otviaiit ZATERDAG 19 APRIL 1986 PAGINA 3 DRONTEN Ook RPF-lijstrekker M. Leerling stelt voor waarden aan gedoogsteun door zijn partij aan een nieuwe coalitie tussen CDA en VVD. Leerling stelde in Dronten dat er een einde gemaakt moeten worden aan de huidige arbor- tuspraktijk en dat er weer gewerkt moet worden „aan het herstel van de rechtsbescherming van het ongeboren kind". Bovendien zal de RPF directe of indirecte steun aan een nieuwe CDA-VVD-coalitie weigeren als euthanasie wordt gelegaliseerd. Volgens Leerling moet het financieel-economisch beleid van het kabinet-Lubbers worden voortgezet, maar zijn christelij ke normen en waarden de afgelopen jaren in ernstige mate aangetast. „Voor een christen gaat het straks toch hopelijk om meer dan de tweestrijd Lubbers Den Uyl en moeten we helaas niet vaststellen dat waar het om ethische zaken gaat het vrijwel lood om oud ijzer is? Misschien wat sterk uitgedrukt, maar de ervaringen van de afgelopen jaren rechtvaardigen die conclusie", aldus Leerling. Het afscheid van de oude politiek werd door de Groenen op deze manier gedemonstreerd. De partij gaat beschaafd poli tiek bedrijven. DEN HAAG Als de Fede ratieve Groenen er bij de verkiezingen op 21 mei in slagen op het groene pluche van de Tweede Kamer te recht te komen, zullen zij in nieuwe stijl politiek bedrij ven. Dat wil zeggen: vooral beschaafd, zonder het afma ken van politieke tegenstan ders, zonder het polariseren van andere partijen. Van daar dat de Groenen giste ren bij de presentatie van hun verkiezingsprogramma, met een symbolisch knotsen gevecht „afscheid van de oude politiek" namen. De Groenen doen bij de verkie zingen mee in alle negentien kiesdistricten. Volgens lijst trekker Bierman is zijn par tij op weg naar het parle ment met een krachtig, doordacht antwoord op de grote problemen van dit ogenblik, waarbij het ecolo gisch denken centraal zal staan. Maar ook bewape ning, baanloosheid, het echec van onze gezondheids zorg, de derde-wereldproble matiek en de overproduktie in de landbouw staan voor de Federatieve Groenen in 'de schijnwerpers. De links- /rechts-polarisatie en het zich uitspreken vóór of te gen het christendom verlie zen elke zin als je dergelijke grote vraagstukken op je af ziet komen, aldus Bierman. Over zaken als abortus en euthanasie spreekt het par tijprogramma zich niet uit. Alhoewel, wijst Bierman erop, het heeft de naam „Liever Leven" meegekre gen. „Wij willen onder alle omstandigheden het leven gewaarborgd zien". TEUGE In het promotiefilmpje van de VVD voor de ko mende parlementsverkiezingen, gisteren opgenomen op vliegveld Teuge, trekt Ed Nijpels met een reclamevliegtuigje een sleep met de tekst dat op de VVD moet worden gestemd „als de toekomst je lief is". Er zal nogal wat montagewerk aan te pas komen om de suggestie overeind te houden dat Nijpels zelf in een vliegtuig de reclamevlag trekt. Hij heeft geen vliegbrevet en naast hem in het toestel zat een van de kleinste piloten van Teuge, voor de camera verborgen ach ter Nijpels. Vliegen met de sleep mocht niet, want behalve de piloot mag er niemand in een reclamevliegtuig zitten. Scholieren bang uit te komen voor homoseksualiteit UTRECHT Vooral scholieren zijn zeer terughoudend om openlijk voor homoseksualiteit uit te komen. Zij zijn op school kwetsbaar en de sociale controle is daar veel sterker dan in een arbeidsomgeving. Dit is een bevinding van de werkgroep homostudies van de Rijksuniversiteit Utrecht, die momenteel een onderzoek verricht naar de ervaringen van homoseksuele leerlingen en naar de re latie tussen deze kinderen en hun ouders. Tegenover vrienden zijn scholieren zeer open en aan hun ouders willen ze ook graag vertellen dat ze homoseksueel zijn, maar op school zijn de leer lingen vrij gesloten. Een kwart van de homoseksuele jongeren begint tussen de 15 en 18 jaar seksuele contacten te leggen. De helft is voor het 19e le vensjaar begonnen. Euthanasie en abortus breekpunt voor GPV ZWOLLE Euthanasie, ge lijke behandeling, emancipa tie en uiteraard abortus zijn voor het Gereformeerd Poli tiek Verbond (GPV) breek punt voor wat betreft even tuele steun voor voortzetting van het huidige kabinetsbe leid van CDA en VVD na de verkiezingen. GPV-fractie- leider Schutte maakte dit vandaag duidelijk op de jaarvergadering van zijn partij in Zwolle. Het CDA zal medewerking aan het legaliseren van eut hanasie moeten laten vallen, de emancipatieraad moet verdwijnen en de christen democraten zullen terug moeten naar' het GPV-uit- gangspunt van een modaal gezin van man. vrouw en eventuele kinderen. Lijstaanvoerder Schutte he kelde de opmerking van CDA-leider Lubbers dat ge doogsteun van klein rechts (SGP, GPV en RPF) voor een minderheidskabinet van CDA en VVD na de verkie zingen een te wankele basis zou zijn. „Wankel, hoe zo, dank zij de steun van deze partijen was het mogelijk i procent 's ten onrechte Igekeurd HAAG Sinds de in- ng van de verplichte pe- +1 Re autokeuring in juli s ongeveer tien procent e gekeurde wagens ten hte goedgekeurd, hel Proeven door Verkeer aterstaat hebben dit uit- 3er ten. Sinds juli 1985 zijn ■Uw auto's gekeurd, in secretaris Scherpenhui- zd «n verkeer noemt de ,er »rocent „in de lijn der ichtingen". Ongeveer irocent van de auto's iog ongekeurd ondanks n cht daartoe. ARNHEM Het hoofdbestuur van de VVD heeft besloten Ar- nout Cevaal te schrappen van de verkiezingslijst. Dit heeft par tijvoorzitter Jan Kamminga gisteren laten weten op de algeme ne vergadering van de liberalen in Arnhem. De vergadering reageerde met grote instemming op dit besluit. Volgens Kam minga is daartoe besloten, omdat Cevaal „een wat minder ge past gebruik gemaakt heeft van de Tweede Kamer". De partij voorzitter doelde daarbij op de pikante pose, waarin Cevaal zich in gezelschap van Lorette Welters (fractiemedewerkster van het Tweede-Kamerlid Metz) in de vergaderzaal heeft laten fotograferen voor het blad Playboy. Cevaal. voormalig ambte lijk secretaris van de VVD-fractie, stond weliswaar op een on verkiesbare plaats op de VVD-lijst, maar zou eventueel met voldoende voorkeurstemmen alsnog gekozen kunnen worden. De enige manier waarop de VVD dat kon voorkomen, was het besluit om Cevaal van de lijst te schrappen. Raad van State verbiedt jacht op rotganzen DEN HAAG De Raad van State heeft de vergunning geschorst die het ministerie van landbouw had gege ven voor de jacht op rotganzen op Texel en Terschelling. Drie natuur beschermingsorganisaties hadden om de schorsing gevraagd in afwachting van een verbod. Jaarlijks krijgt een aantal boeren vergunning voor de jacht op rotganzen omdat deze vogels schade zouden aanrichten aan wei landen en ingezaaid land. De vergun ning was echter in strijd met de Vo gelrichtlijn van de Europese Ge meenschap. rtet ministerie wijzigde begin deze week danook de Jachtwet, maar volgens de organisaties was de wijziging niet meer dan een foefje. Diesel maandag 2 cent goedkoper ROTTERDAM De prijs van dieselolie gaat maandag met twee cent om laag. De meest voorkomende prijs aan de zelf- tankpomp wordt dan 89,8 cent per liter. Huisbrand olie en petroleum worden ook twee cent per liter goedkoper. Zestien nieuwe aids-gevallen UTRECHT Tot en met maart zijn dit jaar zestien nieuwe gevallen van aids, de ziekte die het natuurlijke af weersysteem aantast, geregistreerd. Het totaal sinds de eerste melding in 1982 komt daarmee op 120 (115 man nen en 5 vrouwen). Tot nu toe zijn 76 patiënten (64 procent) overleden, onder wie vier van de zestien bij wie de ziekte zich dit jaar openbaarde. Van de indertijd voorspelde jaarlijk se verdubbeling van het aantal ziek tegevallen lijkt nog geen sprake: in het eerste halfjaar 1985 was het aan tal nieuwe gevallen 27, in het twee de halfjaar 30 en in het eerste kwar taal van 1986 dus 16. K «gil dd i^TERDAM Mr Piet enburg heeft gisteren 'el onbewogen het lezen van het vonnis rechtbankpresident Fransen aanhoord, 'loop werd hij door Tcl|iie en vrienden in de 5 Setjes gezet. „Het ;t mij niet", zo luidde nige commentaar op vrijspraak. De recht sprak hem vrij van em ten laste gelegde in verband met valsheid in geschrifte die binnen de bank werd ge pleegd. Algemeen wordt aangenomen dat het openbaar ministerie in hoger beroep gaat tegen het vonnis. Officier van justitie mr H. de Doelder die twee weken geleden een jaar gevangenis straf eiste, was niet bij de uit spraak aanwezig en was ook niet voor commentaar bereik baar. De rechtbank gaat ervan uit dat Slavenburg wel op de hoogte was van de valsheid in geschrifte die binnen de bank werd gepleegd. Dit is hem ech ter strafrechtelijk niet aan te rekenen. In tegenstelling tot het openbaar ministerie, dat stelt dat de Raad van Bestuur van Slavenburgs als collectief verantwoordelijkheid droeg voor het reilen en zeilen bin nen de bank, acht de recht bank het van doorslaggevend belang dat binnen die Raad een taakverdeling bestond. De afdelingen waar fraude werd geconstateerd behoorden vol gens de rechtbank niet tot het takenpakket van Slavenburg Uit notulen is de rechtbank bovendien gebleken dat de raad van bestuur van de bank een verbod had uitgevaardigd van zwartgeldpraktijkenEr is de rechtbank niet gebleken dat Slavenburg berichten be reikten dat de voorschriften niet werden uitgevoerd. Sla venburg was druk bezig met het vinden van een fusiepart ner en werd vanaf maart 1981 op een zijspoor gezet. De verdediging had van haar kant gesteld dat onder het „op de hoogte zijn" moet worden verstaan het concreet afweten van elk gepleegd strafbaar feit. Deze interpretatie werd echter door de rechtbank ver worpen Daarmee zou volgens de rechtbank het strafwetsar tikel 51. waarmee wordt beoogd de strafrechtelijke aan sprakelijkheid binnen een or ganisatie te regelen, worden uitgehold. Bij de wetenschap over het handelen van ondergeschikten spelen volgens de rechtbank de organisatiestructuur, de verdeling van verantwoorde lijkheden binnen het bestuur en de gezagsverhoudingen ook een rol. Volgens de uitleg die de Rotterdamse rechtbank aan artikel 51 heeft gegeven is het wel degelijk mogelijk om de hoogst geplaatsten binnen een grotere organisatie of instel- feitelijk leiding geven aan ver boden gedragingen. De uitleg van de Rotterdamse rechtbank over het wetsartikel 51 en het verwerpen van de collectieve verantwoordelijk heid van de Raad van Bestuur is van belang voor de vervol ging van de overige verdach ten in de Slavenburg-zaak, waarover het Amsterdamse gerechtshof zich nu buigt. 01 ÉCHT Het is hoog der meer kamerleden van t het lager beroeps- VVD en Pvd/^ .zittj*?£ jrw.js zich on,worstelt Be positie van de ,,un- derwijs (vbo) zou te veel her- die het lange tijd inneren aan het politiek om streden voortgezet basisonder wijs (vbao). „Een naam als be roepsvoorbereidend onderwijs geeft duidelijker aan. dat het geen eindonderwijs is", vond het CDA-kamerlid Andela. De voorzitter van de christelij- mgenomen en een 't ondergaat. „Ik stel n voor het woordje bij de eerste trede Jhet beroepsonderwijs ftrap Tappen en in de toe gept over voorbereidend l4ppsonderwijs te spre- 231, aldus staatssecreta- ïinjaar tijdens de lbo- e (festatie gisteren in drfht. Zij heeft deze ni voorstellen gedaan ïdieen reorganisatie van u,jlbo, die volgens de "a$stants christelijke on- jfijsorganisatie PCO i, fcr drie jaar te laat ko- ;de nieuwe naam, die het delde imago van het lbo [Jdoen vergeten, valt ech- 1 twisten, zo bleek giste- Het voorstel van Ginjaar I bij het forum, waarin on- msemius wil n Van Agt milieucomité I HAAG Minister Win- ,p|is (VROM) wil alleen de nissaris der koningin in 7 ld Brabant Van Agt als titter van het nationale té voor het Europees mi- lar 1987. De minister I geantwoord op vragen het kamerlid Willems i I). De minister noemt Van een nationaal figuur die' iedereen herkenbaar is. foorziet een geloofwaardi- ijdrage van Van Agt ter lering van acties die in i kader van het milieujaar i len gehouden. april ns Bernhard woont op t Marine Etablissement Amsterdam een deel bij n de viering van het XXIe Itrum van de Koninklijke pdenten Schietveereni- ig uit Amsterdam, waar- h hij beschermheer is. I Prins zal bij deze gele- hheid een défilé afne- tn van detachementen -I» de gezamenlijke stu nten weerbaarheden. ke werkgevers, Van Eijkelen-. burg, hield een pleidooi voor verbetering van de kwaliteit van het lbo. „Als werkgevers vinden wij dat de «persoonlijke en maatschappelijke vorming de laatste twintig jaar te veel nadruk heeft gekregen, waar door de toerusting tot vakbe kwaamheid te veel in de ver drukking is gekomen". De werkgeversvoorzitter presen teerde daarbij een aantal aan bevelingen, die ook bij de an deren gehoor vonden. Naar zijn mening zullen er in het lbo-nieuwe stijl meer uren voor beroepsgerichte vakken moeten worden vrijgemaakt. Het lbo moet naar zijn mening ook gaan bijdragen aan het volwassenenonderwijs: „Als scholen in staat worden ge steld onderwijs in het kader van her- en bijscholing van werkenden en de scholing van werkzoekenden te verzorgen, dan kan dat helpen om vol wassenen voor de arbeids markt geschikt te houden of te maken". Overvaller kreeg tien meter Vier Amsterdamse agenten waren precies op tijd. Een man was met een wapen bij een juwelier In de Amsterdamse Maasstraat binnengedrongen en verliet de zaak met een koffer vol juwelen toen juist een surveillancewagen langs reed. Tien meter verderop was de overvaller gegrepen. Drs. Van Duist burgemeester Haarlemmermeer DEN HAAG Drs A.J. van Duist wordt de nieuwe burge meester van Haarlemmer meer. Hij vervult die functie nu nog in Tietjerksteradeel. Van Duist (CDA) is de opvol ger van oud-minister en voor malig CDA-kamerlid H.A. de Boer, die het burgemeester schap van Haarlemmermeer vorig jaar verruilde voor de functie van secretaris-generaal op het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. De heer Van Duist (56) is voor zijn functie in Friesland lid ge weest van de CDA-fractie in de Haagse gemeenteraad. Hij maakte deel uit van de redac tie van het CH-weekblad en het latere CDA-partijblad „CD-Aktueel" en was direc teur van het bekende onder wijsinstituut NUFFIC. Tevo ren was hij als plaatsvervan gend prorgammaleider in dienst van de NCRV. AMSTERDAM Slechts een klein deel van de slechthoren den voldoet aan alle voor waarden voor een elektrische binnenoor-prothese. In Utrecht bijvoorbeeld kwam in de afgelopen 2,5 jaar maar één op de acht aangemelde patiën ten daarvoor in aanmerking. De binnenoor-prothese werd een jaar geleden voor het eerst in ons land toegepast. Op een vandaag in Amster dam gehouden symposium verklaarde de Utrechtse hoog leraar dr E. Huizing dat het succes van de binnenoor-pro these „staat of valt" met reva lidatie: er dient een systema tisch oefenprogramma te wor den opgezet met standdaard- tests die na een vaste oefenpe riode afgenomen worden. Er zijn al verschillende apparaten verkrijgbaar. Sommige wer ken op basis van één kanaal, andere hebben meer kanalen. „Welk systeem uiteindelijk het moment nog niet te overzien Het jubilerende bedrijf dat het symposium organiseerde be twijfelt de opkomst van de protheses. De kwaliteit van de bestaande hoortoestellen wordt veel beter. „Het valt nog te bezien", aldus het be drijf, „of het moderne hoor- toestel ooit helemaal wordt vervangen door operatief in het binnenoor aan te brengen apparaatjes". De firma schat het aantal dove en slechtho- beste zal voldoen valt op dit rende Nederlanders op miljoen. De Amsterdamse hoogleraar dr. R. Plomp voorspelde nog kleinere hoortoestellen met door geïntegreerde schakelin gen meer mogelijkheden. Die mogelijkheden zijn er thans, gezien de omvang van de apparaten, nog niet. Be langrijkste nieuwe mogelijk heid is een versterkingsrege ling dat te zachte of te harde geluiden. UTRECHT Hoewel de meeste leerlingen tevreden zijn over hun middelbare school, komt spijbelen veel meer voor dan tot nu toe bekend was. Meer dan zestig procent van de leerlingen zegt wel eens te Spijbelen. Bijna de helft beweert het maande lijks of vaker te doen, zo is gisteren bekend geworden op het congres „Jeugdonderzoek in Nederland" aan de Rijksuniversi teit in Utrecht. Bij havo en vwo wordt het meest gespijbeld: bijna negentig pro cent van de leerlingen zegt wel eens te spijbelen, ruim zeventig procent zelfs geregeld. Op et gymnasium en mavo is dit ruim zestig procent. In het lager beroepsonderwijs wordt het minst gespijbeld: door niet meer dan de helft. Voor de meeste leerlingen blijkt het behalen van het diploma een zeer belangrijke aangelegenheid te zijn. Gemiddeld zeventig procent ziet de school als een instrument voor de toekomst. Toch is er verschil in motivatie tussen de verschillende typen school. Bij lbo en mavo noemt bijna tachtig procent het leren de belang rijkste drijfveer om naar school te gaan. Bij havo en vwo ligt de betekenis van de school ook in de sociale contacten. Ongeveer veertig procent acht het schoolleven belangrijk om met leeftijd genoten te kunnen omgaan. Bij lbo en mavo ligt dit percentage tussen vier en dertien. Alkmaar wacht op toeristen het herstelbeleid van het ka- bi net-Lubbers voort te zet ten toen zes leden van de CDA-fractie tot twee maal toe het kabinet in de steek lieten", aldus Schutte met een verwijzing naar het CDA-stemgedrag in de ra- kettenkwestie. Schutte hield zijn gehoor voor dat de PvdA zichzelf voor een nieuw kabinet bui ten spel heeft gezet vanwege het kruisrakettenstandpunt. Maar de suggestie dat voort zetting van het huidige CDA/VVD-beleid het enige alternatief zou zijn, vindt in zijn ogen ook geen enkele genade. „Dat zal moeten ge beuren door versterking van het GPV op zich en door versterking van de christe lijke politiek als geheel", al dus Schutte. IEMELS Het toeristen seizoen in Alk maar is giste ren van start gegaan. Tradi tiegetrouw hollen de keasdragers weer hun rondjes op het Waagplein, in de hoop daar mee publiek te trekken.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3