Islamitische Omroep krijgt zendmachtiging Herdenking doleantie in teken van begrip aan tafel Ceidóc Sou/tont kerk wereld 13 UUR TV, 52 UUR RADIO Leonardo Bo ff schrijft tijdens zwijgperiode vijf boeken beroepingen SCHERPE MOMENTOPNAME VAN GELDERS DORP Kerken onderzoeken leefbaarheid in kleine gemeenschap X •:r Herbezinning rond abortif, Of het in de Leyenburg-affaire komt tot een verooj, of niet, het is de Nederlandse wet die daarbij als norn^, gehanteerd. En juist bij dit onderwerp wordt de sfl zichtbaar tussen het normatieve denken van de Nedef- samenleving vastgelegd in wetgeving en dat j dividuele burgers en groepen Nederlanders. Na alle dodelijke ellende van de gewraakte abortuf is het te hopen dat oren en ogen zijn opengegaan voor die iedereen eigenlijk allang kon weten. Misschien wel protest tegen de abortuspraktijk en het verweer tety klimaat waarin die praktijk k"an ontstaan, dan niet ovu ten aan bepaalde, geprofileerde christenen en christelf ganisaties. En misschien dat dan bijvoorbeeld de ken ons land gezamenlijk oproepen tot een hernieuwde bel, op de vragen van leven en dood met de abortuspraki inzet. weer 'mm ACHTERGROND ZATERDAG 19 APRIL 1986PA^JI Hervormde Kerk biedt werklozen jaarcontract de slag bij enkele landelijke en provinciale instellingen van de Nederlandse Hervormde Kerk. Dit is het resultaat van een werkgelegenheidsproject binnen de Hervormde Kerk, zo meldt het Hervormd Persbureau. Kerkelijke medewerkers hebben in 1984 drie procent van hun salaris ingeleverd. Met dit geld, on geveer 277.000, werd een eenmalig werkgelegenheidsproject voor jeugdige werklozen gefinancierd. De jongeren, tussen de 16 en 23 jaar. krijgen een 32-urige werkweek. Zij komen onder meer te werken op het centrale kantoor van de Hervormde Kerk te Leidschendam, en bij de Generale Diakonale Raad. Zuster Sarto Smits nieuwe voorzitster SNVR Zuster Joseph Sarto Smits, provinciaal overste van de Zusters van Liefde JM. is gekozen tot voorzitster van de SNVR (Sa menwerking Nederlandse Vrouwelijke Religieuzen), het sa menwerkingsverband van ongeveer 90 kongregaties met in to taal ongeveer 19.000 leden. Dit meldt de Konferentie Neder landse Religieuzen. Zij Volgt zuster Teresini Metternich op, die te kennen heeft gegeven het voorzitterschap te willen neerleg gen. De overdracht zal plaatsvinden tijdens de algemene verga dering van de SNVR op zaterdag 26 april te Nijmegen. Zuster Joseph Sarto Smits werd op 1 februari 1934 geboren in Hol- thees/Vierlingsbeek. In 1956 trad zij in bij de Zusters van Lief de JM te Gent. Wie niet verlangt naar het eeuwige lijkt op een dode. August Vermeylen De Islamitische Omroep Stichting (IOS), een vertegen woordiging van de federatie van Turkse en Islamitische culturele organisaties, krijgt een zendmachtiging met jaar lijks 13 uur tv en 52 uur radio. In oktober kan met uitzenden worden begonnen. De uitzen dingen worden gegeven in de Marokkaanse, Nederlandse en Turkse taal. De Islamitische Omroep Stichting (IOS) streeft er naar een volwassen omroeporgani satie te worden, met als doel de C-status, zoals de Evangeli sche Omroep en de VPRO. Dat zei Ibrahim Gürmes, woordvoerder van de IOS, donderdag tijdens een pers conferentie ter gelegenheid van het verkrijgen van een zendmachtiging voor deze or ganisatie. De zendmachtiging komt overeen met die van het Humanistisch Verbond. Gürmes maakte duidelijk zeer gelukkig te zijn met de zend machtiging Nederland is het eerste land buiten de tra ditionele Moslimstaten dat een Islamitische omroep heeft toegestaan maar meende toch dat de zendtijd gezien de omvang van het gelovige volksdeel, wat aan de krappe kant was. Moeite had Gürmes ook met de instelling van een programmaraad, bestaande uit Islamitische theologen van de verschillende stromingen, die een vetorecht kunnen laten gelden op programma's die niet in overeenstemming zijn met de Koran. De IOS zal in de praktijk drie van de vier scholen binnen de Islam gaan vertegenwoordigen. Van de vierde school zijn in Neder land nauwelijks aanhangers te vinden, aldus Gürmes. Een van de twee doelstellingen is het emancipatie- en integra tieproces van geestverwanten te bevorderen. Dat houdt ook in, zo zei Gürmes desge vraagd, het bevorderen van de emancipatie van de Islami tische vrouw. De opvatting in Nederland dat de vrouw bin nen de Islam ondergeschikt zou zijn aan de man, is een vooroordeel dat wij willen doorbreken, aldus Gürmes. Hier kan zich echter het ver schijnsel wreken dat de IOS de hoofdstromingen van de Islam in één organisatie moet vertegenwoordigen, hetgeen te vergelijken zou zijn met het onder een noemer brengen van de EO, de NCRV en de KRO. De liberale uitleg van de Koran, terug te vinden in grote moslimsteden als Cairo, maakt het voor de Islamiti sche vrouw mogelijk dezelfde maatschappelijke status te be reiken als de man. Op het platteland ligt dgt wat anders en het is de vraag of de IOS van de programmaraad de ruimte krijgt de liberale op stelling in te nemen. Leonardo Boft De Braziliaanse bevrijdings theoloog Leonardo Boff meent dat paus Johannes Paulus II de laatste maanden zoveel begrip voor de bevrij dingstheologie en voor het op treden van de Braziliaanse RK Kerk heeft getoond, dat hij nu ..de paus van de bevrij ding" kan worden genoemd. Volgens Boff hebben hiertoe vooral de vele contacten tus sen de paus en de Braziliaanse bisschoppen gedurende de af gelopen elf maanden bijgedra gen. Het Vaticaan legde Boff vorig jaar mei een spreek- en schrijfverbod op, omdat de in houd van zijn boek „Kerk; charisma en macht" een ge vaar voor het geloof zou bete kenen. Het schrijf- en spreek verbod werd eind vorige maand opgeheven. Boff heeft de afgelopen maanden overi gens niet stilgezeten. Hii heeft meegedeeld dat hij in die tijd vijf nieuwe boeken heeft ge schreven. Boff noemt het recente Vati caanse document over „chris telijke vrijheid en bevrijding" en de persoonlijke brief die de paus vorige week aan het Braziliaanse episcopaat stuur de. een „officiële goedkeu ring" van de bevrijdingstheo logie en van de strijd tegen de armoede. Boff constateert een tegenstel ling tussen de paus en kardi naal Joseph Ratzinger, prefect van de Congregatie voor de Geloofsleer. In tegenstelling tot kardinaal Ratzinger legt de paus het accent niet op de „vrijheid" maar op de „bevrij ding". Daarom kan van nu af aan geen enkele theoloog meer om het thema „bevrij ding" heen, zo meent Boff. Het enthousiasme van Boff over de steun die paus Johan nes Paulus II heeft gegeven aan het overwegend vooruit strevende Braziliaanse episco paat, aan „de correcte en noodzakelijke bevrijdingsthe ologie" en aan de omstreden kerkelijke basisgemeenschap pen wordt gedeeld door de meeste Braziliaanse bisschop pen. aldus boof. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Kolderveen N. Dinxter- veen toezegging H.E.J. van der Laan kandidaat te 's-Gravenhage. Beroepen te Grootegast en Doezum B. Prakke te Gouda. Aangenomen naar 's-Graveland dr. W. 8alke te Den Ham in Overijssel. Gereformeerde Kerken Beroepen te Oosterbeek (wijk Door- werth-Heveadorp) drs. J. Broer te Ter Aar. Aangenomen naar Westerenden (in tijdelijke gedeeltelijke dienst) L. Zwa nenburg emeritus-predikant te Gro ningen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te De Lier in samenwerking met Maassluis J. Huijgen kandidaat te Kampen. Beroepen te Almere-Zeewolde Jt. Janssen te Loppersum-Westereinden. AMSTERDAM In de Kei- zersgrachtkerk in Amster dam, het eerste grote kerkge bouw dat na de doleantie in Amsterdam werd gebouwd, is gisteren officieel de dole antie in 1886 herdacht, de scheiding tussen de Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken onder lei ding van Abraham Kuyper. Bij de aanbieding van de bundel „De doleantie van 1886 en haar geschiedenis" merkte prof.dr. O.J. de Jong, hoogleraar kerkgeschiedenis en rector-magnificus aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, op dat de bouw van deze Keizersgrachtkerk betekende dat zowel de hervormden als de dolerenden niet meer ver wachtten dat hun rechten binnen afzienbare tijd zouden worden herkend. De bouw van de kerk betekende daar om een zekere verharding van het standpunt. Wij willen deze bundel niet aanbieden om opnieuw standpunten te verharden, zei prof. De Jong, maar wel om die standpunten duidelijk te maken. Hij hoopt dat het boek ertoe zou bijdragen dat mensen in het heden elkaar leren aanvaarden zodat de ene weg ook voor degenen die er misschien nu nog niet samen op willen toch al zichtbaar is. In zijn herdenkingsrede wil de prof.dr. I.A. Diepenhorst de doleantie en de reformatie niet in één adem noemen. Hij had er echter ook bezwaar tegen om te spreken van een huiselijke ruzie of een bin nenbrandje. De indruk om te kleineren moet worden ver meden, aldus Diepenhorst. Hij zei dat hij zplf niet met de afscheiding van 1834 of de doleantie van 1886 zou zijn meegegaan. Hij vond dat er over de doleantie te bewiero kend gesproken werd. Men zou kloek, wijs, heroïsch en profetisch zijn. Dit noemde hij een onjuiste voorstelling van zaken. Hij merkte verder op dat hef niet eenvoudig was de onpartijdigheid te be waren, want over en weer heeft men elkaar duchtig be zeerd en dat ergert nu nog. De doleantie zegt de jeugd van vandaag niets meer, maar dat is niet zo erg. Het is veel verontrustender als de kerk de jongeren van van daag niets meer zegt. De Ne derlandse Hervormde Kerk heeft met haar kerkorder van 1951, aldus prof. Diepen horst, bewezen dat ze een evangelische spankracht be zit en kan ontplooien. De Op initiatief van de plaatselijke kerken (katholiek en her vormd) heeft de bevolking van bet Gelderse plaatsje Hen gelo zichzelf een uniek beeld verschaft van wat er in haar eigen gelederen gebeurt. Het rapport werd deze week open baar gemaakt, nadat drie jaar lang amateur-onderzoekers van de werkgroep Kerk en Samenleving van Hengelo (G) aan het rapport hadden gewerkt. Honderden Hengeloërs werden daarvoor geïnterviewd. Het rapport is uniek door dat de resultaten niet werden verwerkt in cijfers en tabel len, maar door middel van de reacties geprobeerd wordt een representatief beeld te geven van lief en leed in een plaatselijke gemeenschap. Het rapport heeft daardoor een grote herkenbaarheid. De kerken zien het nu als taak wat te doen aan de problemen die zijn gesignaleerd. In de kerkdiensten van morgen zal het rapport alvast de nodige aandacht krijgen. Hengeloërs zijn over het alge meen tevreden over de ma nier waarop ze wonen. Toch zijn er veel problemen zijn. Er is een sluimerende eenzaam heid. die zich uit in de be hoefte met andere be trouwbare mensen te pra ten. Praten op een vertrouwe lijke manier is overigens moeilijk door de vele achter klap die er in het dorp be staat. Hoe de 'ander' denkt, blijkt een grote zorg te zijn; een voorbeeld uit het rapport: Ie mand heeft moeite met de overplaatsing van een kind naar de LOM-school. Dat er vaart men in het begin als 'een schande'. Een ander kind werd zelfs een eind ver weg gebracht (zodat de buurt het niet zag!) en daar door de schoolbus opgepikt. Die bus mocht niet bij huis komen. Achteraf zijn de ouders van beide kinderen erg gelukkig met het LOM-onderwijs. „Hij leert beter, luistert beter en vindt de school gewoon fijn! En wij als ouders, worden door de school overal bij be trokken." Hoe sterk de sociale controle is en ook de angst daarvoor blijkt uit een ander voorbeeld: Een echtpaar heeft tegen zijn kinderen niet durven zeggen, dat „vader een andere baan heeft. Uit angst dat zijn vorige werkgever de kinderen uit- hoort om achter het adres van de nieuwe werkgever te ko men. Zij zijn bang dat hij hem dan bij die nieuwe baas zwart maakt." Rijbewijs Maar aan de andere kant .zijn er ook positieve kanten aan sociale controle: „Mijn man lag in het ziekenhuis en ik ging daar iedere dag heen. Mijn buren regelden onder ling het vervoer (de vrouw heeft geen rijbewijs). Elke keer stond er weer iemand klaar om mij te rijden en de buurvrouwen pasten bij toer beurt op de kinderen." Een man vertelt hoe hij een gescheiden man helpt, die met drankproblemen worstelt. Een ander handhaaft af en toe de orde in een probleem gezin in de buurt, waar de kinderen de baas spelen over de ouders en nog weer ie mand anders vertelt van zijn contact met iemand uit de buurt, die door zijn omgeving als 'wat zonderling' wordt er vende, hartelijke, begrijpende, lieve, geduldige, openhartige, menselijke arts' tot een 'onbe houwen, brute, onbenullige, gesloten, ontactische, onharte lijke, grove lomperik' die nooit tijd voor je heeft en het recept al geschreven heeft voor dat je gezegd hebt wat je mankeert." Het Gelderse dorpje Hengelo Een ander voorbeeld: „Ik wil de graag op vriendschappelij ke basis een relatie opbou wen, maar er wordt nogal wat afgeroddeld in dit dorp. Voor al als je je wat vrijer wilt be wegen met een vriend of vriendin. Dan legt een dorp toch wel beperkingen op. De sociale controle is hier vaak beangstigend groot. Het lijkt wel of iedereen alles van ie dereen weet. Soms voel ik me wel eens bespied." Over de 'roddel' zegt onder zoeker Andries Baart: „Dat is de keerzijde van de sociale controle. Maar het begrip rod del houdt nog niet altijd een veroordeling in, het is niet al tijd hetzelfde als kwaadspre kerij. Roddel is vaak een po ging contact te maken en soms zegt roddel meer over de roddelaars, dan over de men sen over wie gesproken wordt." Over jongeren wordt vaak in negatieve zin gesproken, de jongeren zelf komen in het rapport nauwelijks aan het woord. De onderzoekers wil len die leemte overigens nog proberen op te vullen. Er wordt veel gedronken. Sommigen ervaren dat als een probleem: Op feestjes, ver jaardagen en bruiloften en ook tijdens de traditionele nieuwjaarsvisite, worden vaak tot diep in de morgen 'sloten vol alcohol' genuttigd. Onderzoeker Baart: „Persoon lijk denk ik dat er wèl sprake is van een alcoholprobleem in Hengelo. Maar het treedt in ieder geval niet naar buiten. Sommigen zeggen dat in deze streek altijd al veel gedron ken wordt en het niets te ma ken heeft met een slechte si tuatie." Uit het onderzoek blijkt ver der, dat de mensen zich niet erg verantwoordelijk voelen voor de gezondheid van hun eigen lichaam. De mensen blijken zich vaak te verlaten op het oordeel van de arts, van wie verwacht wordt een oplossing te hebben. De men sen hebben soms nare erva ringen met hun huisarts, maar kunnen ook zeer tevre den zijn. „De meningen lopen uiteen van 'een fijne, meele- Rouw Rouw neemt ook een belang rijke plaats in. Niet alleen rouwen om de dood, maar ook om een scheiding, een licha melijke handicap of iets an ders dat kapot gegaan is. Rou wen gebeurd zeer veel. De be hoefte aan praten is zeer groot en er is een gebrek aan geede luisteraars. Volgens Baart komt hier een van de interes santste aspecten van het on derzoek naar voren. De Hen geloërs zeggen moeilijk te praten, toch hebben ze veel behoefte om te praten. „Dat blijkt ook uit de wijze waarop men ons te woord stond. Vaak werd dat een lang gesprek, waarvan na afloop gezegd werd: blij dat we even konden praten". De leden van de werkgroep Kerk en Samenleving hebben met het samenstellen van hun Katholieke en de Nederlands Hervormde Kerk afgerond. Dat wil niet zeggen dat daar mee ook het rapport in de kast verdwijnt. De kerken willen nu in ieder geval dat er wat gedaan wordt aan de problemen die er leven. Bij voorbeeld door vrijwilligers te scholen om te gaan praten met mensen, die daar behoef te aan hebben. Hg Tomatensoepgegrilleerde rollade met sla en een spek-rösti ijs met vruchten Voor twee personen: 0,5 liter water, 1 bouillontablet, to matenpuree, 50 g champignons, 1 lepel fijne vermicelli, peterselie, bieslook, zout, peper, 2 lepels koffieroom (of -melk); 500 g kippe- of malse runder- of varkensrollade voor 2 dagen), olie; sla, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 lepel olie, radijs, hardgekookt ei; tot 1 kg aardappelen, zout, peper, uitje, 25 g ontbijt spek, 2 a 4 lepels olie; banaan, peer, kiwi, grapefruit en/of sinaasappel, 1 lepel citroensap, 1 lepel basterdsuiker, 2 porties ijs, vruchten- puddingsaus. Breng het water aan de kook en voeg bouillontablet, toma tenpuree, plakjes champignon en vermicelli toe. Maak de soep na vijf minuten af met fijngeknipte peterselie en bies look, zout en peper. Schenk er na het opscheppen de room in. Grilleer de met olie bestreken rollade in ongeveer een uur gaar. De runderrollade in een half uur, voor wie van rood vlees houdt. Rasp de half gaargekookte aardappelen grof en meng ze met zout, peper, fijngesneden ui en spek. Druk de aardappelmas sa in een koekepan met warme olie tot een geljkmatige koek uit. Bak de rösti op een klein vuur bruin. Keer de aardappel- koek met behulp van een dekksel en bak ook de tweede kant. Reken een totale baktijd van twintig minuten. Maak een fruitcocktail van stukjes verse vrucht (gebruik twee of meer soorten), citroensap en basterdsuiker. Verdeel de vruchten over diepe schoteltjes, leg er het ijs op en schenk daar naar smaak puddingsaus over. Menutip voor maandag: rollade met doperwten-paprikarijst rumvla. JEANNE HET schijnbare ongeluk bij een abortuspoging in hel plj Leyenburg-ziekenhuis heeft veel emoties opgeroepen g, loze mensen. Begrijpelijk: waar in dit geval van allqpo gedaan om een zesmaandskindje te doden, doen in^sc gevallen artsen en verpleegkundigen van alles om zoyai je in leven te houden. Wie kan bij zo'n absurde tegei ,r| zonder emoties blijven? Het is nog niet de tijd een oordeel uit te spreken gebeurde in Leyenburg. Immers, de uitkomsten van rechtelijk vooronderzoek zijn nog niet bekend. Wel lijk dat de Leyenburg-affaire, hoe de rechter ook za len, gevolgen heeft voor het denken over abortus, op uiterst wrede wijze is weer eens duidelijk in bracht wat abortus feitelijk is: het doden van leven, lijk is ook weer geworden hoe in het spraakgebru abortus de werkelijkheid van het doden van een me wordt verdoezeld. Een kind heet een „foetus"; het dc van wordt „afbreken van zwangerschap" genoemd. POLITICI hebben naar aanleiding van alle publicil Leyenburg gewaarschuwd de abortuswetgeving niet minaliseren": die wet mag niet in een crimineel dagl men te staan omdat sommige mensen wellicht de overtreden. Deze uitspraak is van een policitus te vi ten en op zichzelf genomen reëel. Maar het is de daarmee alles is gezegd. STEEDS duidelijker wordt namelijk dat voor grote A mensen, bijvoorbeeld christenen, de wetgever niet (n paalt wat wel en niet crimineel is. In de tijd dat er i enig recht sprake kon zijn van een „christelijk Nedl zagen veel gelovigen hun (morele) normen bevestigd f geving. Maar naarmate ook in de politiek het christt tuigenis een kleinere stem heeft gekregen, is dat sted der het geval. i» I Wisselvallig en te koud DE BILT (KNMI) Ook van daag nog geen zacht lente weer. Na een koude nacht wordt het vandaag niet war mer dan een graad of 10. Wel zal de zon zich nu en dan laten zien, maar ook is een enkele bui nog mogelijk. Deze zal niet van lange duur zijn en de hoe veelheden neerslag zijn gering. In de ochtend is er nog weinig wind. In de middag wordt de wind matig, rond kracht 3, uit westelijke richtingen. Zondag begint met opklaringen. Op de nadering van een nieuwe oceaanstoring neemt de bewol king in de loop van de dag toe. Later op de dag gaat het rege nen, het eerst in het zuidwes ten van ons land. De wind is dan uit de zuidwesthoek gaan waaien en voert minder koude lucht aan. De middagtempera- tuur wordt zondag ongeveer 14 graden. Begin volgende week nu en dan regen. Ook dan is de temperatuur nog te laag voor de tijd van het jaar. Vooruitzichten voor de Euro pese landen, geldig voor zon dag en maandag: Zuid-Scandinavië zondag pe rioden met zon, maandag van uit het westen regen. Middag- temperatuur tussen 8 en 11 graden. Groot-Brittannië, Ierland veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur zondag rond 13 graden, maan dag wat koeler. Benelux, noordwest-Frankrijk zondag vanuit het westen toenemende bewolking ge volgd door regen, maandag half tot zwaar bewolkt en ook af en toe regen. Middagtempe ratuur rond 14 graden. Midden- en zuid-Frankrijk in midden-Frankrijk wisselend bewolkt en kans op een bui. Zuid-frankrijk: droog en zon nige perioden. Middagtempe ratuur tussen 14 en 19 graden. Spanje, Portugal p| met zon en alleen in hi den kans op wat regel dagtemperatuur van 14| in het noorden tot 23f in het zuiden. Italië, Joegoslavische zondag rond de Adxj zee kans op wat buien, gens droog en periodj zon. Middagtemperatuil pend naar circa 20 gra<^ Duitsland in het i| kans op wat regen, maandag. In het midi zuiden wisselend bew< droog. Middagtémpi van 13 graden in het ii tot 18 graden in het zuj Alpengebied droog en den met zon. Middagte tuur zondag tussen 9 graden, maandag tussei 20 graden. rrapporten 18 april 20 uur. Weer Max. Eelde Eindhoven Den Helder Zurich Casablanca Istanbul Weekendhuis gevonden in de krant

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2