Robotjes zonder elektronica Boete doen en meteen weer zondigen in Knokke-Heist 'Caidóc Coulant ItNOKKE - De Belgische bad- jlaats Knokke-Heist verkondigt al aren lang dat het ook 's winters en n het vooijaar aan zee gezellig kan rijn. Er is daar een formule ont wikkeld voor korte vakanties, waarin de ene hand geeft wat de indere weer terugneemt. Li chaamsbeweging en het opsnuiven /an de Jodiumrijke zeelucht" ko- Inen de gezondheid ten goede, jnaar na afloop van deze exercities (vachten de deelnemers schuimen- Je pinten, slagroomwafels en gas- ïonomische diners, die het effect [ïeteen weer tenietdoen. |och vinden veel mensen het prettig om tichzclf op zo'n plezante manier voor de ick te houden. Ook veel Nederlanders joeken voor de relatief goedkope week- jnd-arrangementen. temeer omdat de lanbiedingen voortduren tot eind mei. pat maakt de kans op een verblijf met •on en hogere temperaturen zeker niet fenkbecldig. Vlaar ook als een felle noordooster over je zeedijk blaast, is het aan de Vlaamse cust goed toeven. Drommen Belgen zet- en zich schrap tegen het soms barre empcest om boete te doen voor een on- [ezond bestaan op de werkdagen. Op de jrcde boulevard trappen zij zich buiten idem in de typische auto-trapfietsen ook wel bekend als billencars) met een femanning tot wel acht personen. Even- lis in Nederland bloeit hier de illusie, als lou een uurtje flink doorstappen en diep demhalen een nieuw weekrantsoen aan jczondheid opleveren. Joggers, ruiters te jaard en vrouwen in dure bontmantels jetuigen en passant van hun modebe- 7i vustheid. Het ziet er dus allemaal heel jezond en exclusief uit op de boulevards ian Knokke-Heist. Vijf gezichten uit het buurland verbazen zich iteeds weer over die andere wereld, op sen boogschot van de grens met ons ei- jen Zeeuws-Vlaanderen. De Belgen laten iet aan ons over om te piekeren over eed en onrecht in verre landen en de •onde van de overdaad. Zij wijden zich -■ jnbekommerd aan de geneugten des le- 11 iens, vooral tijdens zo'n „verademings- :t weekend", zoals het in de jaren zestig verd genoemd. Een bijzondere attractie it /ormt daarbij het kijken en kopen in de •e |ure winkelstraten, zoals de Lippens- g &an, de Dumortierlaan en de Kustlaan, n laar de kassa's ook des zondags blijven r? in kelen. ft )e directeur van de Dienst voor Toeris- n ne: „Gij onderkent hier als het ware vijf pichten. Alles wat select en duur ge (oernd kan worden is voorhanden in >t Cnokke en Het Zoute. Dan volgt Albert- c itrand, ook gedistingeerd en centrum foor het uitgaansleven. Maar ten ande- p en komen dan Duinbergen en Heist de s ij sluiten, met hun wat huiselijker at- nosfeer en lagere prijzen", De aldus omschreven kuststrook heeft c (en lengte van twaalf kilometer, maar op e laterdag en zondag concentreert het ge- ^oel van flanerende mensen zich toch in NEUCHATEL - Zelfs kinderen die al met robotjes en computers tnogen spelen, kijken hun ogen ilit l in het Historisch Museum te Neu- :hatel, als daar drie poppen tot le- ven komen. Ze worden Androïden n eenoemd, deze automaten in hun n* 18e eeuwse kledij, die in staat zijn n bepaalde menselijke handelingen na te bootsen. Het is al meer dan tweehonderd jaar geleden dat Pier- e re Jaquet Droz, een geniale mecha- n nicus en wiskundige, hen tot leven wekte in La Chaux-de-Fond, Zwit- n seriand. Temeer daar hij ook nog theologie had gestudeerd voelde hij rich een verlengstuk van de grote Schepper. Pierre Jaquet Droz blies rijn creatie op die dag in 1774 geen adem in, maar liet ze reageren op e een uiterst vernuftig mechaniek. r bJa ruim twee eeuwen hanteert zijn schrijvertje nog altijd de ganzeveer om Elke gewenste boodschap aan de mens heid over te brengen voorzover die be staat uit niet meer dan veertig letters. In tussen gebruikt een andere knaap de te kenpen, om naar keuze een profiel van Lodewijk XV te schetsen, de omtrekken van hel guitige hondje Toutou of nog twee tekeningen. be derde levende automaat is een wat nuffige musicienne met een hoofd vol (pijpe)krullen; volgens kenners het mooiste wat op dit gebied bestaat. Zij bespeelt echt (alle tien vingers doen er Kan mee) de toetsen van een soort spi- et, dat door middel van blaasbalgen overigens fluitmuziek ten gehore brengt. Haar hoofd gaat mee van links naar rechts, zij slaat de ogen op of neer en achter het keurslijfje zwoegt de kleine boezem, totdat zij met een gracieuze buiging haar concert heeft beëindigd. Uurwerken - Elke zondagmorgen worden er in het fnuseum twee voorstellingen gegeven - door deze wonderkinderen, waarbij het - publiek een kleine arena bevolkt. Jong t en oud blijven zich verbazen over dit - schouwspel, waarmee in 1774 een oude droom werd verwezenlijkt. De uurwer kindustrie had reeds frappante voorbeel- i den te zien gegeven van taferelen met i bewegende figuurtjes. Sommige waren - zo klein dat zij hun voorstellingen kon- 1 den geven in tabaksdozen en ringen; an dere waren weer groot genoeg om het publiek te vermaken vanaf een kerkto- Een herdersklok had Pierre Jaquet Droz zo beroemd gemaakt, dat hij werd opge roepen voor een demonstratie aan het hof in Madrid. De koning viel bijna van zijn troon en kocht meteen dit gecompli ceerde uurwerk. Het is nu nog te zien in een van de Spaanse paleizen. Maar de Androïden wekten diepere emoties. Hiermee betrad men immers min of meer heilige grond, omdat er een poging was gedaan de schepping na te bootsen. In Frankrijk had Jacques Van- causon het al een heel eind gebracht met zijn poppen die de fluit en andere instru die duurdere regionen, waar ook het ca sino te vinden is. Achter de betonnen fa- ades van dit cultuurpaleis is ruim baan gegeven aan de pronkzucht. „Even op adem komen", wordt zo'n speciale weekeinde-aanbieding tegen woordig genoemd. Het bonboekje geeft recht op een uur fietsen of zwemmen, een wandeling door het Zwin met de zeldzame flora en fauna en het verorbe ren van een wafel of pannekoek, maar zelden ontbreekt ook het gastronomische diner. Zo'n maaltijd kan bijvoorbeeld genuttigd worden in de Magrittezaal van het casino. Terwijl het orkest speelt en de kristallen luchters hun schittering ten toon sprei den, wijdt men zich aan verfijnde ge rechten als de terrine van ganzelever en kalfszwezerik (met jonge groentes) en de gekarameliseerde peer op de chocolade taart. In de jaren vóór de oorlog bleef zo'n belevenis gereserveerd voor de rij ken der aarde. Thans kan zo'n diner in het casino zijn inbegrepen bij een week end met overnachting in een luxe hotel, plus ontbijt, lunche en diverse extra's, voor de prijs van totaal circa honderd vijftig gulden per persoon. Schijn ophouden De tijd dat Knokke-Heist het hebben moest van de beter gesitueerden, be hoort tot het verleden. De speelzaal is toegankelijk voor iedereen die er netjes uitziet en een identiteitsbewijs kan to nen. Een badplaats met vierenveertig duizend logeerbedden kan zich geen eli tair gedrag meer veroorloven, zo blijkt ook uit het programma voor de uit gaansavonden in het casino. Waar Mau rice Chevalier en Richard Tauber hun triomfen vierden voor een select pu bliek, komt nu ook Urbanus op het to neel, spoedig gevolgd door Rob de Nijs. Galavoorstellingen (avondkledij ver AAN MEER VAN NEUCHATEL Foto rechts: Volgens kenners is de wat nuffige musicienne met een hoofd vol (pijpe)krullen het mooiste wat er bestaat op het gebied van mechanische poppen. Foto boven: Het schrijvertje van Pierre Jaquet Droz hanteert nog altijd de ganzeveer om elke gewenste boodschap aan de mensheid over te brengen. menten bespeelden. En toen in Zwitser land het trio van Droz werd gepresen teerd, had de Oostenrijker Friedrich von Knauss al een schrijver klaar, die nu nog ijverig zit te pennen in een Weens mu seum en langere brieven kan maken dan zijn vriendje te Neuchatel. Niet eerlijk Maar volgens deskundigen heeft Von Knauss de boel een beetje geflest, door het mechaniek buiten het lichaam te la ten functioneren in een grote stalen bal. En dat is niet eerlijk. Een oprechte An- droide draagt het hart op de juiste plaats en verbergt onder de sierlijke kleding al les wat nodig is aan cilindertjes, nokken en assen, pinnen, hefboompjes, schijven, moeren en bouten. De poppen van Droz hebben een derge lijk samenstelsel van raderwerken en zij wekken zelfs in dit tijdperk van chips een niet geringe bewondering. De schrij ver bijvooibeeld, zo te zien een opgedoft kind van omstreeks drie jaar met jabot en kuitbroek, zittend op een Louis-Quin- zestoeltje. heeft alles in huis. Zodra het fluwelen jasje opzij wordt geschoven toont hij een open rugje, zoals geen arts dat ooit gezien heeft. Hij is volgebouwd met stangen en cilinders en een hele sta pel schijfjes stelt hem in staat via arm en elleboog de hand naar het papier op zijn lessenaartje te brengen en echt te schrij ven. Dik en dun zelfs, waarbij de ganze veer verticaal en horizontaal bewogen kan worden. Zijn ogen volgen het schrift dat ook de hoofdletters met schuwt en zelfs puntjes op de i niet mist. Ook toen konden deze voorlopers van de robot al geprogrammeerd worden. De knaap roept de verblufte toeschouwer een har telijk welkom toe: „Soyez les bienvenus a Neuchatel" en kan elke gewenste tekst produceren. Heel lang geleden schreef hij, na een toernee door Zwitserland, al een bedank briefje aan de Bundesrat in Bern. De te kenaar zit iets minder ingewikkeld in el kaar met zijn twaalf-nokkensysteem, maar men staat toch vreemd te kijken als hij schoksgewijs zijn profiel schetst en dan bovendien nog eens krachtig de stofjes van zijn tekening blaast, als de Foto links: Zo zag Knokke er vroeger uit. Maar de grandeur van toen heeft ernstig geleden onder de onverschakeling naar het massatoerisme. Foto onder: Het casino, stralend middelpunt van een winters weekend aan zee in Knokke-Heist. ZATERDAG 19 APRIL 1986 plicht) houden nog de schijn op, met pretentieuze modeshows en het spekta kel van „De Grote Nacht van het Zou te", maar het is gedaan met de glorie van weleer, toen er nog een paardentram door de Lippenslaan reed en de zeedijk verlicht werd door gaslantaarns. De cul tuurschok laat zich ook gelden tijdens de wintermaanden. Vroeger bleven in dit seizoen de hotels tot Pasen gesloten; nu kan het gewone volk profiteren van de kamers, die in de drie zomermaanden een stuk duurder zijn. De nieuwe rijken kunnen hun geld stuk slaan in moderne, dure nachtclubs (zoals die van het casi no) en op de shows van Gucci en Nina Ricci. Ingewijden geven elkaar de adres sen door van restaurants met weer nieu we culinaire verrukkingen, die voor de meeste toeristen onbetaalbaar zijn. Verwoesting Helaas heeft het aanzien van de bad plaats duchtig geleden onder de over schakeling naar het massatoerisme. Hoe het er vroeger uitzag tonen de resten van Le Grand Hotel aan de zeedijk, een pompeus bolwerk uit de gloriejaren. Er resten van dit monument nog slechts bouwvallen. Een ware verwoesting is aangericht toen projectontwikkelaars ontdekten, dat appartementsgebouwen aanzienlijk meer rendement konden op leveren dan hotels. Van heel het indruk wekkende erfgoed aan monumenten, hoe potsierlijk ze er soms ook uitzagen met hun namaak-klassieke architectuur, is bijna niets meer over. De appartementsgebouwen zonder tal vormen nu een borstwering van glas, be ton en marmer. Slechts enkele hotels met een zweem van de oude grandeur hebben de ramp overleefd, zoals het honderdjarige Prins Boudewijn aan de Lippenslaan, een ware bezienswaardig heid met al dat pluche en mahonie. Dat renovaties mogelijk zijn met behoud van het eigen karakter, bewijst het smaakvol le Astoria aan het Albertstrand. Verras send genoeg zijn de prijzen in deze ou dere hotels niet bijzonder hoog en in de winter zelfs uiterst billijk. Het is nu al zo ver gekomen, dat slechts dertien procent van de overnachtingen in hotels wordt doorgebracht. Dertien duizend appartementen en villa's doen hen concurrentie aan, maar deze wan verhouding zal niet voortduren. Er zijn plannen voor de bouw van vier nieuwe hotels, waaronder een buitengewoon luxe exemplaar, met in elke kamer een hot-whirlpool, zo'n dampend bruisbad met onderwatermassage. Er is in de vijf badzones overigens wel tamelijk veel keus uit kleinere hotels, met een aantal kamers variërend van één tot circa drie dozijn. „Knokke-Heist wil ook een centrum zijn voor kunst en cultuur", aldus de heer E. Desutter, wet houder voor toerisme en de grote stimu lator van allerlei evenementen in zijn ge meente. „Ook uw landgenoten weten dat op de juiste waarde te schatten. Bij ons vindt iedereen iets van zijn goesting, of dat nu een wafelke met suiker is, een ex cellent diner of een sculptuur van Niki de Saint-Phalle, van wie in Knokke en omgeving veel werk te zien is". LEO LEEUWIS balg in zijn kleine hoofd hem daartoe beweegt. Ook dit wonderkind is gepro grammeerd en biedt een keus uit vier te keningen. Charme Dank zij haar vrouwelijke charme steelt het dametje achter de toetsen toch altijd de show, met haar blauwe jurk vol bloe men en de kanten stola om de hals. Zij lijkt het meest op een mens, omdat zij echt ademt en niet zomaar wat met haar handjes over de toetsen dwaalt, maar het instrument echt bespeelt. Hoe kan dat? Het lijkt bijna een indecent gebaar, als de „vader" van dit trio - een werk tuigbouwkundige in stofjas - haar rug ontbloot en voor een bittere ontgooche ling zorgt door deze kleine medemens te reduceren tot een mechaniek. Is dat het hartediefje, wier repertoire maar liefst vijf composities omvat? In haar binnen ste draait een grote trommel rond, een cilinder die met honderden tandjes haar tien vingers dirigeren. Ingewikkelde con structies sturen haar armen en de lucht voor de muziek wordt geleverd door twee blaasbalgen. Andere hefboompjes laten haar ademen, het hoofd bewegen en discreet de ogen neerslaan of ten hemel heffen. Deze mooiste onder het erfgoed van de An droïden heeft samen met haar broertjes de halve wereld afgereisd. Eerst stroom den de mensen toe naar La Chaux-de- Fonds, later ging het trio zelf op reis om vorstenhoven en salons in de Europese hoofdsteden te bezoeken. Londen, Pa rijs, Brussel, Madrid, Kazan (Rusland), overal verwekten de wonderkinderen sensatie en een grote publiciteit, zodat een Spaanse impresario er wel brood in zag. Hij kocht het drietal in 1787 en trok er ook mee rond. De hoofdpersonen uit zijn reizende theater werden in 1904 overgenomen door de verzamelaar Carl Marfels, die ze grondig liet restaureren en later voor vijfenzeventigduizend Zwitserse franken - een fortuin in die tijd - verkocht aan het Gesellschaft für Geschichte und Archéologie in het kan ton Neuchatel. Zo kwamen de Androïden in 1908 te recht in Le Musée d'Histoire, aan het hemelsblauwe meer, waar zij onverdro ten blijven musiceren, schrijven en teke nen, daarmee getuigend van een weerga loze veerkracht in hun binnenste en het genie van Pierre Jaquet Droz (1721- 1790), zijn zoon Henri Louis (1752- 1791) en hun rechterhand Jean Frederic Leschot (1746-1824) een zeer knappe mechanicus ook. Eerstgenoemde was met zijn gevarieerde wetenschappelijke opleiding een geleerde uitzondering in het gezelschap van de vele mannen die ervan droomden menselijke handelingen te reproduceren met behulp van auto maten. Dat luisterde nauw. Geen robot kan ge voeliger zijn dan bijvoorbeeld de kleine schrijver. Zodra de temperatuur in het museum enkele graden stijgt of daalt, raakt hij uit zijn humeur. Hij slaat dan wel eens een letter over of bewaart niet de juiste afstand tussen de woorden, ter wijl hij in het juiste klimaat toch altijd de puntjes op de i zet.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 27