De alchemie van de droom Portugal zo gezien. 'ue;ze6 sjapue jeEnpod Alchemisten. Keldergeleerden die abakadabra prevelden boven hun geitesik, goud probeerden te maken uit drek en hun hersenspinsels vastlegden in bizarre krabbels. Maar wat blijkt? Hun wereld en de droomwereld van de moderne mens hebben raakvlakken. Hun symbolen kunnen een waardevol hulpmiddel zijn bij de behandeling van mensen die in het psychische vlak zijn vastgelopen. Want in de poging om onedele metalen te veranderen in edele- het hoogste doel van de alchemie - weerspiegelt zich het proces van innerlijke rijping waaraan ieder mens zich moet onderwerpen voordat hij zijn beloning vindt: het innerlijke goud. De slang die een menselijk wezen omstrengelt is een veelgebruikt motief in de alchemie. De wereld van de droom en de wereld van de alchemie. Twee onderwaterwerel den vol krochten en kronkels, raadsels lden symbolen, gedrochten en schijngestal ten. Een enkele kunstenaar heeft ze we ten te verenigen. Jeroen Bosch met zijn ^mensachtige wezentjes in retorten. Sal vador Dali met het smeltende horloge dat als kaarsvet over de rand van de ta- ufel druipt. Bestaat er een geheime tunnel °hussen dc twee onderscheiden, myste rieuze werelden van de zwarte kunst en nachtmerrie? Dat er zo'n tunnel van we alchemie naar de werkelijkheid liep, al bewezen door Paracelsus, alias ^Theophratus Bombastus von Hohen- jheim die leefde op het breukvlak van de 'vijftiende en zestiende eeuw. Als dikke maat van beulen, barbiers en (zigeuners stond hij bekend, van bordeel- ighouders en rondtrekkende komedianten. >eiDc hele toen bereisbare wereld zwierf hij 'ijjdoor en overal pikte hij wetenswaardige luigraantjes mee. Deze pauw in een land- rntschap vol middeleeuwse kraaien gedroeg misschien als een kwakzalver, zich met occulte praktijken, met hflmagie, met astrologie, gnomen en sala- i Imanders. Maar dat was alles louter de lelpocspas van een marskramer. In wezen hij een van de knapste medici en leen van de schranderste mengers van eiimedicamenten die zijn tijd heeft voort- uflgebracht. Alchemie, staat in de sobere aijgeschriften van Paracelsus te lezen, is idniet het maken van goud uit kwik, maar anhet .doorvorsen van de hogere weten- viischap om deze aan te wenden tegen Hij was de grondlegger van de moderne apotheek. Wanneer er een tun- bestaat tussen alchemie en het gene- llzen van lichamelijke kwalen, waarom :ou er dan geen geheime gang voeren 'an de zwarte kunst naar wat er broeit n borrelt in de menselijke geest? De lljvraag stellen is hem beantwoorden. Je moet er alleen even opkomen en dat leed de wereldvermaarde, in 1961 ge- itorven psychiater Carl Gustav Jung. een breed publiek toegankelijk ge maakt wordt zijn ontdekking door een :ojuist verschenen boekje dat geschre- Iven is door de klinisch psycholoog J.H. van Birgelen en de publiciste Pety de !Vries-Ek, bekend om haar vertalingen van Jungs werken. „De geest in de fles" ^jluidt de titel, hetgeen erop duidt dat hier „gjvoor de belangstellende leek veel te ismullen valt. „Alchemie", betogen zij, »5^„is meer dan het handwerk van oplich ters die bankroete vorstenhuizen uit de brand moesten helpen door hun de der Wijzen aan te reiken. In de kunst der alchemisten vallen lij symbolen en motieven te herkennen die 'karakteristiek, zijn voor wat de mensen 3inacht na nacht zoal bij elkaar dromen. 3jBeelden met dezelfde taal". p°In de ban nd ^Alchemisten. Keldergeleerden met een ^keitesik, gehuld in wapperende ochlend- vol ongerijmde borduursels, aba- .kadabra prevelend. Het onmogelijke ze na. Goud maken uit as of Het perpetuum mobile uitvinden. De kwadratuur van de cirkel construe ren. Een levenselixer brouwen dat on- ^sterfelijkheid schonk. Geheimzinnige fi- 5 jguren waren het die zich uitdrukten in 0-feen groteske taal en bizarre krabbels, on begrijpelijk voor hun tijdgenoten en gro- 'Mtendeels ook nog voor de mens uit de dtwintigste eeuw. Toen de rusteloze zoe- ,ker Jung rond zijn vijftigste levensjaar L®bij toeval zo'n alchemistisch traktaat in handen kreeg, welde zelfs in zijn geoe- «fend brein de gedachte op: wat een kol- Maar tegelijkertijd raakte hij in de van de op warrige droombeelden lij kende afbeeldingen die hij erin aantrof. 1 Ze gingen hem zo bezighouden, dat hij izich op een diepgaande studie wierp die ^een groot deel van zijn verdere leven Mzou vullen. K-eWat hij ontdekte? In de beoefening van ide alchemie die teruggaat tot het voor- onchristelijke China en Egypte, tekenden c*lzich bepaalde stromingen af. Sommige ^alchemisten beperkten zich tot noeste ar- jbeid met kolven en retorten in hun labo ratoria. Maar andere alchemisten werk- ten meer in een geestelijk laboratorium. Die waren op zoek naar het innerlijke goud. Voor een alchemist als Gerardus Dorneus uit het Frankfurt van de zeven tiende eeuw was het alchemistische vat niet alleen een glazen kookpot, maar te vens een zinnebeeldig vat. Een innerlijke ruimte van geestelijke verbeelding cn verandering. De omzetting van onedele in edele metalen - het hoogste doel van de alchemie - weerspiegelde een proces van innerlijke rijping. Al studerend vielen Jung de schellen van de ogen. Hij begon te zien dat symbolen in de teksten en prenten van deze alche misten opvallende overeenkomsten ver toonden met de symboliek die de dro men en fantasieën van moderne mensen kenmerkt. Zo kwam hij tot de vaststel ling dat het analyseren en bewustmaken van de betekenis die in dergelijke oerou de symbolen opgesloten zit, een waarde vol hulpmiddel kan zijn bij de behande ling van mensen die in het psychische vlak zijn vastgelopen. Immers: de sym boliek in de prenten van de alchemisten slaat regelrecht op de grote bestaansvra- gen waarover in de twintigste eeuw even hard wordt getobd als dat door alle eeu wen heen is gedaan - en misschien hog harder. Wat is de zin van leven en dood? In welke verhouding staan stof en geest tot elkaar? Waartoe zijn wij op aar de? Wat is onze plaats in de kosmos? Zelfportret De droom, aldus Jung, is een spontaan zelfportret van de toestand waarin het onbewuste zich op een gegeven ogenblik bevindt, maar wel een zelfportret in symbolische vorm. Het is alsof dromen in een soort symbolentaal commentaar leveren op de actualiteit van de dromer. Welnu: om deze boodschap te begrijpen, is het nuttig dat men de oertaal der sym bolen kent. En die kan men leren bij de alchemisten. De inhoud van dromen en van spontaan opkomende fantasieën is geent op het onbewuste innerlijke leven. Dit geldt ook voor de schepping van de alchemisten die hun inspiratie weer ont leenden aan droom en spontane fantasie. Bij de alchemisten, zou men met dank aan de schrijver Elschot kunnen zeggen, stonden tussen droom en daad geen wet ten in de weg ën praktische bezwaren. Hun binnenwereld leverde als het ware de grondstof op waarmee ze alchemis tisch aan de gang konden. Op dezelfde manier, aldus Jong, is de bewustwording van de mens een alchemistisch proces. Zie de droom maar als een laborato rium. De alchemistische symboliek heeft volgens Jung vooral betrekking op le vensvragen waarmee de volwassen mens in de tweede helft van zijn bestaan wordt geconfronteerd. Het dromen is onder meer een werktuig dat ons helpt onszelf emotioneel aan te passen aan nieuwe situaties. Daarom kunnen dro men in crisissituaties vaak zo'n leven dig, soms zelfs opdringerig karakter aan nemen. En de overgang van de ene le vensfase naar de volgende brengt nogal eens een crisis met zich mee. Men voelt zich op de drempel van een overgangs periode overvallen door angst, ohrust of onbehagen. Of juist door verwachtings volle spanning. Er staat iets te gebeuren. Het leven neemt een wending. Geleide lijk worstelt dat besef zich een weg naar het bewustzijn. Men rijpt. De reeksen symbolen in de alchemie, zegt Jung, zijn slechts de uitdrukking van geestelijke processen die tot doel hebben de groei en de rijping van de persoonlijkheid mo gelijk te maken. Het gaat er daarbij niet om de innerlijke tegenstellingen voor eens cn voor altijd op te heffen, want dat zou absolute stilstand betekenen. Waar het om gaat is het kweken van in nerlijke harmonie en zin. Symbolen Moeilijk? Om het wat makkelijker te maken, geven Van Birgelen en Pety de Vries-Ek in hun boek een groot aantal voorbeelden van dromen waarin de symboliek van de alchemisten eenvou dig te herkennen is. Zeer duidelijk is de volgende. „Ik kom 's avonds na het af scheid op mijn werk thuis. De eerste die ik in het schemerige duister zie, is onze hulp in de huishouding. Ik voel me schuldig omdat ik de laatste tijd niet veel heb kunnen doen in huis. En er moet nogal wat gebeuren, als ik zo rond: kijk. Op de bodem van onze vogelkooi ligt een troebele massa waarin ongedier te krioelt. Dan, plotseling en tot mijn verbazing, zie ik blauwe vlammetjes dansen boven de bruine drab. Ze laaien hoger op en in het vuur verschijnt een witte krielkip, gevolgd door een tweede. Dan duiken dne vissen op in het vlam menspel en weer later de contouren van een viervoetig dier. Het wordt een wit hondje dat - nog steeds tot mijn verba zing en verontrusting - tevreden en zelfs genoeglijk in de vlammen ligt zon der te verbranden". Welke alchemistische symboliek va t hier terug te vinden? „De kooi in de droom verbeeldt het vat of de ruimte waarin de geestelijke verandering zich voltrekt. En het is niet toevallig een vo gelkooi, want het gevleugelde is het zin nebeeld van de geest. De bruine drab is vergelijkbaar met de grondstof van het alchemistische handwerk. De alchemis ten plachten die stof immers als drek of waardeloos afval te beschrijven. Uit werpselen zijn, in symbolische zin, het zelfde als emoties en gevoelens die als het ware van binnen het lichaam naar buiten worden gebracht. Het vuur her kennen we als het geheime vuur dat wel in vlammen brandt, maar niet verteert. In deze vlammen voltrekt zich een ge daanteverwisseling die iets weerspiegelt van de innerlijke verandering waaraan de droomster in de loop van de tijd on derhevig is geweest. De symboliek van de getallen en dieren vervolgens. Achter eenvolgens wriemelend ongedierte, twee vogels, drie vissen en een viervoeter. De progressieve reeks getallen staat voor een zekere ordening die in de alchemie De strijd met het zwaard van de geest tegen de draak symboliseert een spiritueel werk. onder meer voorkomt als de ordening van de oorspronkelijke chaos in een vierkant, gevormd door de elementen lucht, water, vuur en aarde. Maar ook de opeenvolging van dieren beweegt zich van lagere naar hogere symboliek. Kip pen staan ver van de mens; hun onder linge gekakel staat voor collectieve onbe nulligheid. De hond daarentegen is de beste kameraad van de mens. De vissen ertussen symboliseren twijfels, onzeker heden". Op deze en nog vele andere wijzen stelt „De geest in de fles" zijn lezers in staat dromen te verklaren aan ie hand van eeuwenoude motieven en symbolen. Wat betekent een koning, een leeuw, een zwarte vogel of de zon in een droom? Wie droomt van gevleugelde draken, driekoppige slangen, de eenhoorn, aarde, water, vuur en lucht, meetkundige figu ren of getallen, staat net als de alchemis ten in verbinding met de diepste lagen van het onbewuste. Daar voltrekt zich, vertaald in oersymbolen, de psychische groei van chaos naar ordening. Eerst veelvormigheid zonder enige lijn of structuur. Dan paarvormige tegenstellin gen: man en vrouw, licht en duister, wolf en hond. Vervolgens viertallen: ku bussen, ruiten, het kruis. Daarna cirkels, bollen, vliegende schotels, de slang die zichzelf in de staart bijt. En tenslotte het eindstadium: straalsgewijze ordening in de droom. Wielen. Bloemen. De alche misten, aldus Jung, hebben weliswaar niet de verborgen structuur van de ma terie ontdekt waarnaar ze. speurden, maar in plaats daarvan de verborgen structuur van de ziel. Ze vonden het in nerlijke goud, de ware Steen der Wijzen. PIET SNOEREN De geest in defies", J.H. van Birgelen en P.E. de Vries-Ek. Uitgeverij Lemnis- caat, Rotterdam, 29,50. De blauwe Atlantische Oceaan, waar waterspor ters zich kunnen uitleven in zeilen, surfen, skiën en duiken naar de fascinerende zeefauna. Zo gezien kent iedereen Portugal. Maar er is ook een ander Portugal. Het vaste land, met zijn tientallen golf greens, die tot de mooi ste van Europa mogen worden gerekend. En met zijn grotten waar het verleden zich voor uw ogen ontrolt. Dat is Portugal anders gezien. In Portugal leeft architektuur uit voorbije eeuwen verder naast moderne winkelcentra. Portugal, het land van de wereldberoemde port, maar ook van de karakteristieke oude ambachten. Het land van de uitgestrekte stranden, en van de stille plekjes tussen de rotsen. Het land vol verrassingen, dat u het hele jaar door in het zonnetje zet. Portugal, u raakt er nooit op uitgekeken. I Wilt u verdere informatiewendt u dan SP 19-4 tot uw reisbureau of stuur deze bon op I naar: I CENTRO DE TURISMO DE 1 PORTUGAL NO BENELUX I Javastraat 962de verdieping 1 2585 A V Den Haag Tel: 1070) 63.93.58 - Telex: 34592 NAAM ADRES AIR PORTUGAL U raakt er nooit op uitgekeken.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 25