Ze beseffen de gevolgen niet Foreholte op drempel van eredivisie ■pPPlNB ■[E JORD— feAESES N OPPEN KELT OTA JEETMAN 3 snpOgF CeidaeSomout ZATERDAG 19 APRIL 1986PAGINA 19 mi 3DEN De forse be- B,,' digingsplannen van mi ter Deetman hebben ir grote beroering ge- gd in de Leidse studen- at e -sportwereld. Na de amenlijke actie van de 'loc rtende studenten op Stadhuisplein op 18 ruari, zijn de geluiden I d de Nota Deetman a 2 iswaar verstomd, de gen zijn niet kleiner /orden. De nota Deet- n zal immers een grote '-12 ijng van de kosten met mi meebrengen en daar - uiteraard niet één lent blij mee. Ook bij roeiers van de KSRv 'R rd, op het laatste WK ,,d«|erancier van de vier stuurman, voorziet jn grote problemen. t; weken na de start het roeiseizoen blikt 3 ileses Willem-Anton van Jorj)en somber vooruit: F zullen minder studen- gaan roeien. Op dit t/njment bestaat het groot- deel van de roeitop uit lenten en de vraag is iveel van hen in staat de stijgende kosten te intlgen". Zijn conclusie: 10jternationaal zullen we meer achterop raken. dat is niet het enige olg, waar ze in Den ifeg niet over hebben dacht". inder andere de sport- zieningen voor studenten aan de Leidse universiteit niet langer onder zijn verantwoor delijkheid en zal de gemeente Leiden die taak moeten over nemen. Van Oppen heeft een gegronde reden om die opera tie angstig gade te slaan: „Als artikel 12 gemeente heeft Lei den geen cent te veel. Een kind kan zien dat er bijna geen geld is voor zoiets als sportvoorzieningen voor stu denten. De gemeente heeft ge noeg andere, belangrijkere, za ken waar geld voor nodig is". Van Oppen denkt daarbij aan renovatiewerkzaamheden en sociale woningprojecten. „Als ie een lijst zou moeten opstel len met prioriteiten, dan staat de vrije tijdsbesteding van stu denten waarschijnlijk ergens onderaan. En dat is aan de ene kant wel te begrijpen. Voor een gemeente is het veel be langrijker dat er huizen wor den gebouwd en straten gere pareerd, dan dat een student kan sporten". Leuke dingen Kan de praeses bezuinigingen van gemeentezijde aanvaar den, „Den Haag" moet het bij hem ontgelden: „Principieel maakt Deetman een fout door de ene groep iets te ontzeggen wat hij een andere groep op legt: in het lager en middel baar (beroeps)onderwijs is gymnastiek een verplicht vak. Daar wordt ook op bezuinigd, maar niet op zo'n grove ma nier". „Daarnaast: ik denk dat Den Haag teveel naar de eigen belangen kijkt en de gevolgen niet overziet. Je kunt het ver gelijken met het managen van een groot bedrijf dat de begro ting sluitend probeert te krij gen. De directie streeft naar een optimaal resultaat, maar mag dat niet doen ten koste van de werknemers. Die moe ten kunnen wonen, eten en leuke dingen doen. Dat bevor dert de prestaties. Als je de lijn doortrekt naar de studenten, dan moeten die zich kunnen ontspannen. Sport is daar een zeer goede manier voor. Dat heeft het ministerie aan het eind van de jaren '50 al vastge steld". De achterliggende gedachte van de Nota is, dat studenten niet langer een bevoorrechte, althans aparte plaats in de maatschappij dienen in te ne men. De invoering van de tweefasen-structuur verklaar de studenten al min of meer tot „werknemers" die per week veertig uur dienen te „werken". Van Oppen vindt dat een onrealistisch stand punt. Niet omdat studenten minder zouden werken dan burgers, wel „omdat zij nu eenmaal een andere levensstijl hebben". Fricties Er vanuit gaande dat de stu denten roeiverenigingen het niet zouden kunnen bolwer ken, wordt als alternatief wel voorgesteld dat studenten lid zouden kunnen worden van een burgervereniging. Van Oppen denkt niet dat dat een succes zou zijn: „De werktijden van beide groepen verschillen en daardoor ook de tijdstippen waarop er wordt getraind. Dat vergt allerlei aanpassingen en fricties zijn daarbij niet uitge sloten". Een ander probleem dat Van Oppen signaleert is „dat een student een aantal ja ren bij een studentenvereni ging roeit en opstapt als hij is afgestudeerd. Die verenigin gen hebben er mee leren leven dat een sterke ploeg opeens uit elkaar kan vallen. Burgerver enigingen kennen dat ver schijnsel niet in die mate". Van Oppen durft niet te voor spellen wat de exacte gevolgen van de bezuinigingsoperatie zullen zijn: „Zolang de Tweede Kamer er nog geen definitieve uitspraak over heeft gedaan, weten we niet precies waar we aan toe zijn. Een ding is zeker: het wordt hoe dan ook alle maal stukken duurder". Zo noemt Van Oppen de prijs van de sportkaart, die van 60 zou stijgen tot rond de 150. „Als je je bedenkt, hoeveel geld een wedstrijdroeier aan reizen kwijt is, is dat een serieuze aanslag op zijn portempnnee. En die is toch al niet zo dik ge vuld, zoals vaak ten onrecjite wordt beweerd". De praeses concludeert daar uit, dat de drempel om te gaan roeien voor een grote groep te hoog wordt en dat daarbij ook talentvolle roeiers zullen zijn. Talenten, die op dit moment in de nationale selectie zitten of daarvoor in aanmerking ko men. „Onze Oude Vier maakt deel uit van de nationale ploeg. Met de stuurman zijn dat al vijf roeiers. Bij de lichte roeiers hebben we een verte genwoordiger in Jaap-Jan Bo- reel en hangt Pieter van Rijn tegen de top aan. Als je je be denkt dat we nog acht jongens hebben, die in de Oude Vier kunnen uitkomen, is duidelijk dat wij een heel behoorlijke le verancier zijn voor de nationa le selecties". Opknapbeurt „In de toekomst zal dat aantal waarschijnlijk slinken. En zelfs als dat nog meevalt, zul len de prestaties dalen: wij verliezen bijvoorbeeld voor een groot gedeelte onze trai ningsfaciliteiten, een paar dui zend gulden subsidie en een onbetaalbare bootsman. Dat zelfde geldt voor Asopos, de tweede studentenroei veren i- Willem-Anton van Oppen en de Oude Vier van Njord. Van rechts naar links: Ruud Wessel, Marijn Algie, Johan de Haan, Willem-Jan de Widt en stuurman Dave Dijkhuis. ging in Leiden". Een bijko mend probleem voor de roei ers van Njord vormen de hoge kosten van een dringend noodzakelijke opknapbeurt van de accommodatie aan de Morsweg. Een korte rondlei ding leert, dat het onderko men zijn beste tijd heeft gehad. Van Oppen wijst met name op de scheuren in de buitenmu ren („Het pand zakt langzaam weg"). Als hij de nieuw bete gelde vloer van de damesdou ches „de trots van Njord" noemt, is duidelijk dat de be groting nauwelijks ruimte laat voor enige vorm van luxe, voor zover dat woord hier op zijn plaats is. kwart van deze post voor hun rekening nemen: het LUF, het ReUnistenfonds, de Vereniging Oud Njord en de roeiers zelf. Het ReUnistenfonds en de Vereniging Oud Njord bestaan uit oud-leden van Njord en Minerva, de studentenvereni ging waar Njord een subvere niging van is. Van Oppen: „De huidige leden zullen hun bij drage bij elkaar moeten krij gen door zelfwerkzaamheicTin de vorm van werkweken, waarvan de opbrengst naar Njord gaat. Een andere manier is de leden eens in de zoveel tijd een extra bedrag te laten betalen door middel van een omslag". De geraamde kosten voor de De vraag is, of de 350 leden opknapbeurt bedragen een wel bereid zijn zulke grote of- ton. Van Oppen somt de vier fers te brengen. Van Oppen: kanalen op, die ieder een „Moeilijkheden als deze kun nen de leden uit elkaar jagen, maar ook samentrekken. Dat laatste is bij ons gebeurd. Ik ben verrast door de verwar mende mentaliteit, die er heerst. Voor zover het gaat om de behuizing, is dat te begrij pen. Maar dat 290 leden zich ook willen inzetten voor pres taties van 60 wedstrijdroeiers, is tekenend. Dat geeft aan, dat die groep het beeld van Njord bepaalt; de prestaties stralen af op de overige leden en die wil len daar wat voor terug doen". Als hij de zaken nog eens op een rijtje zet, komt de student Rechten tot de slotsom, dat het aantal leden en de prestaties wellicht zullen dalen, maar dat Njord er alles aan zal doen om de plaats bij de nationale roei top te behouden. „Wij zullen altijd een weg proberen te vin den om op de een of andere manier te kunnen blijven roei en. Zo zijn studenten nu een maal. Ik denk dat we de com merciële kant opmoeten: shirt reclame, sponsornamen op de boten en dat soort zaken". veranderen. Nu is slechts re clame op een oppervlak van 25 vierkante centimeter toege staan. Dat is natuurlijk veel te klein. En daarmee snijdt de roeibond zichzelf in de vin gers: zij heeft het sponsorcon tract met de Verenigde Spaar bank aan de wedstrijd roeiers te danken. Ook aan die van Njord...". PIETER EVELEIN 2 «Geerlings wordt 2.ilop archief zwaar opstopt. Het is de n7;ig of zij ook rijend seizoen nog if het këurkorps '"•Foreholte zal COACH WIM GEERLINGS: „EERST MAAR WINNEN" LEIDEN Is tophandbal mogelijk in een klein dorp? De dames van Data- team Foreholte staan op het punt te bewijzen dat dat in Voorhout in ieder geval kan. Als er morgen in de voorlaatste competi tiewedstrijd tegen DSVD één punt wordt gehaald, bereikt de ploeg van Wim Geerlings de eredivisie. Daarmee zou het nu al veertien jaar gekoesterde doel worden bereikt. Maar wat heeft Foreholte, na veertien jaar in de eer ste divisie te hebben ver toefd, in de eredivisie te zoeken? Is de ploeg in staat om daar volwassen mee te draaien, of zal het, zoals eerder andere teams overkwam, na een jaar vol frusterende verliespartijen weer uit die hoogste klas se duikelen? Aan Voorhout zal dat niet lig gen. De handbalminnende be volking van het dorp is al da gen bezig met de kampioens wedstrijd. Op de tribunes van de Gaasbak zal zondag onge twijfeld geen muis zich meer kunnen bewegen. Daar is er ook weinig twijfel dat Fore holte de titel zal pakken. Wim Geerlings is echter voozichti- ger. De titel kan in eigen huis veroverd worden, omdat DSVD naaste concurrent Slo- tervaart vorige week op een 12-11 verliespartij tracteerde. Tegen datzelfde DSVD zal Fo reholte keihard voor de pun ten moeten vechten, ondanks dat de uitwedstrijd vrij gemak kelijk met 9-14 gewonnen werd. De ploeg uit Deurnin- gen is inmiddels echter ver sterkt met 2 jeugdinternatio- nals. Instelling Als het de Voorhoutsen lukt om het kampioenschap te be halen, is dat te danken aan de gon. Door de komst van drie nieuwe speelsters (Monique van Deelen, Ellie van Leeu wen en Ellie Spreeuw) werd de tot dan toe te smalle basis verbreed. Geerlings eiste van de jonge speelsters dat ie drie maal per week zouden trainen, terwijl hij de routiniers een maal minder opriep. Deze speelsters kwamen later vrij willig naar die derde training. („Ik twijfel er nog steeds aan of ze doorhadden dat ik be wust de leukste trainingen gaf op de avonden dat zij er niet waren", aldus Geerlings). Daardoor kon de coach ook de tactiek aanpassen. De collec tieve break-out werd inge voerd, terwijl ook de verdedi ging steeds sneller en vooral wendbaarder werd. Dat resul teerde in riskante defensiesys temen als de 4-2 en de 3-2-1, die wel het beoogde resultaat hadden. Foreholte denderde over zijn tegenstanders heen. Slechts twee maal haperde de machine. Het verrassend lang bijblijvende Slotervaart, waar uitgerekend Frank Bonte vol gend jaar trainer wordt, be reikte in Voorhout een 13-13 gelijkspel, terwijl het verder geen rol van betekenis spelen de Bornerbroek Foreholte twee punten afhandig maakte. Geerlings kijkt voorlopig nog met de nodige reserves naar een eventueel verblijf in de eredivisie. Hij weet dat er aan vulling nodig is. Een van de sterkste punten van zijn team is op dit moment de inbreng van de drie routiniers Hannie Boskamp, Ellie Hoek en Nel Geerlings. De eerste twee zul len nog zeker een jaar blijven spelen, maar Geerlings 42-jari- ge echtgenote Nel is daarvan nog niet zeker. Het team be hoeft dan ook aanvulling in de opbouw, maar ook op de hoe ken. Daarnaast wil Geerlings er graag een keepster bij heb ben. Tot voor kort was Olga Almekinders de enige goalie, maar jeugdspeelster Diane van Dam heeft zich in de laatste maanden tot een betrouwbare sluitpost ontwikkeld. Door een oogblessure bij Almekinders is de kans niet denkbeeldig dat Van Dam morgen de hele wedstrijd het doel zal verdedi gen. Geerlings wil echter een derde keepster bij de selectie die dan wedstrijden bij het tweede team zal keepen. Te laag Dat tweede team is een zwak punt in de uitbouw van Fore holte tot een topclub. De reser ves komen nu uit in de tweede afdelingsklasse, te laag om nieuwe speelsters rijp te ma ken voor een plaats in het ver tegenwoordigende team. Voor aanvulling zou Foreholte dan ook naar de regio moeten kij ken. Een actief beleid heeft de vereniging daarbij in het ver leden niet gevoerd. Daarin komt verandering. Er is een scout op pad om talent te be kijken. Geerlings zelf bemoeit zich daar vooralsnog niet mee. Hij stelt wel vast dat nieuwe speelsters niet alleen hanbal- technisch, maar ook qua men taliteit in het team zullen moe ten passen. „Om een voorbeeld te geven: als ik twee gelijk waardige speelsters heb waar van de een kettingrookt en de ander niet, dan komt die laat ste bij mij in het team. Ik vind dat je dat kan eisen", zegt Geerlings, die zelf niet vies is van een rokertje. Voorlopig kijkt hij evenwel slechts een week vooruit. „Morgen hebben we de beste papieren, maar mochten we dat laatste puntje niet pakken dan kunnen we dat over een week in de laatste en veel sim- AD VAN FESSEM AI was het alleen maar voor de spelers, de toeschouwers, de penningmeester, de kanti necommissie, de... Maar goed. Laten Wij van jafnder redactie van Gert-Jan Onvlee en Pieter Evelein Hutspo(r)t maar ophouden. In nlleedenken je komt uit Kloetinge, kfaeland. je moet op een eenvoudige aahordeweekse woensdaga vond een partijtje spelen te- jen UVS. In Leiden. Sport- tar/r De Kikkerpolder. Een vijind weg. mftel: het gaat op diezelfde Eenvoudige doordeweekse Woensdagavond onweren. De kfliksem Iaat zich dreigend bSien. En de scheidsrechter he ruit het jeugdduel te staken. 1 an ongelukken heeft de rripcheids" geen behoefte. Ge- 1 dijk heeft-ie. uivOnverrichter zake" koerst •t ïloetinge terug. Op het wed- ïhtrijdformulier staat: nul-nul, n jtótaakf. ïnjte KNVB zal zeer binnenkort sabfen weten dat het duel i ïechts wordt uitgespeeld „in- trtien de stand op de ranglijst icfaf noodzakelijk maakt", jeienminste, Wij van Hut- zlpo(r)t hopen voor de jeugdige dat dat het geval tp/ zijn. 30fo'n wedstrijd op woensdaga- EU vond plannen is al erg ge noeg. Meedenken (2) Neem een een vouaige doorde weekse donderdagavond. UVS haalt thuis in tegen VUC, buurman Lugdunum doet hetzelfde tegen RKA VV. Het is duidelijk. „Zeist" blijft- ook in deze moeilijke tijden met de clubs meedenken. Penningmeesters en kantine commissies van beide clubs zijn de heren aldaar dan ook erg dankbaar. Meedenken (3) Tot besluit. Ook Roodenburg en Verburch dienden afgelopen donderdag avond) de degens te kruisen. Beide clubs kenden echter hun klassieken, wisten dus dat beide teams op zondag 27 april niet in actie behoefden te komen en stelden het on derlinge treffen naar die da tum uit. Waarom ook niet? Als zon dagclub blijft voetballen op zondag een ideale bezigheid. Leiden mogen de competitie zaken (zie vorige week) dan aardig en meedenkend wor den behandeld, op het KNVB centrum in Zeist loopt het be slist niet over van de „mee denkers"... Tinus Gaat het nu echt zo slecht met Bettine Vriesekoop? Of over drijft de verzamelde zich met tafeltennis bezighoudende sportpers Wij van Hutspo(r)t zijn ge neigd te stellen dat het alle maal best meevalt. Wat ons betreft is over „Tinus" het doek nog lang niet gevallen. De prestaties tijdens de EK mogen dan hen zijn tegenge vallen die dachten een op ti tels azende Vriesekoop te kunnen aanschouwen, Wij van Hutspo(r)t hielden zelfs geen rekening met een plek in de halve eindstrijd. Bij topsport draait het immers beslist niet uitsluitend om fy siek. Techniek. Of tactiek. Nee, in de absolute top telt voornamelijk het hoofd. En als het hoofd zowel de EK '86, de WK '87 als de Spelen '88 in Tinus... x v jll»| Bfeg, Mé I 1 ^llll fife Ht ■Pip HHflpr t WÊBÊÊÊÊÈÈWÊKk*. JWtmtiIBB datzelfde hoofd herbergt, dan houdt het eigenlijk vooraf al op. In zo'n geval mag ie blij zijn met een plaats in ae kwartfi nale. En valt een zilveren medaille al helemaal niet tegen... Hoog Doelman Wim Eradus heeft al heel wat meegemaakt bij en met „zijnLugdunum. De doelverdediger die in een heel erg grijs verleden van UVS naar de buurman overstapte, moet zo langzamerhand ook al zo'n 500 wedstrijden voor het eerste team hebben ge speeld (als we er ver naastzit- 'ten, horen we dat ongetwjfeld dit weekeinde nog van een „groenwitte" cijferaar). Een hele tijd, inderdaad. Maar het enthousiasme van Willem heeft er in al die jaren abso luut niet onder geleden. Zo bleek ook zondag weer op het moment dat Cees van Tonge ren in de stadsderby met Roodenburg de score opende. Zelden werd op sportpark Noord uit pure blijdschap zo hoog gesprongen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 19