anisatoren corso noeten improviseren NATUUR WANDELING OP 27 APRIL Wooncentrum bejaarden Anton Constandse geopend Prins Bernhard in Rijnsburg bij ontvangst RAF-veteranen PEN OMGEVING CzidteQowuvnt ZATERDAG 19 APRIL 1986 PAGINA 17 impel moet foto's herkenbaar maken ISENAAR/DEN HAAG Een vonnis le rechtbank hoefde er gisteren niet aan s te komen tijdens een kort geding dat v ieidse hoogleraar had aangespannen te- een Wassenaarse vrouwelijke arts voor uele therapie. Zowel zij als de uitgeverij h-Hermes uit Deventer) werden voor ;hter gedaagd voor het zonder toestem- publiceren van twee foto's van de 16- zoon van de professor in een medisch over ..orthomanipulatie". President rechtbank mr. J. Brinkhof stelde een _irdbare schikking voor: stempels of ;rs over de ogen van jongen om zodoen- rdere herkenning te voorkomen en bo- ien een schadeloosstelling van 3.000 gul- Onderscheiding voor Jan Buijze NOORDWIJK De Noordwijker J. Buijze is gistermiddag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De bij de koninklijke onderschei ding behorende versierse len werden hem in het Hof van Holland opge speld door burgemeester J.M. Bonnike van Noord- wijk. Buijze is 50 iaar eige naar van een drukkerij en uitgeverij, die tal van huis- aan-huisbladen in de regio uitgeeft. Ziin beide zoons zullen het bedrijf overne- Contributie wel betaald ALKEMADE Een van de sollicitan ten naar een bestuursfunctie bij woning bouwvereniging Alkemade, het oud- VVD-raadslid J. Koek, zegt dat de voor hem gevoerde handtekeningenactie niet zijn initiatief was. „Ik ben twee maan den geleden door P. van Noort uit de Spoorstraat gevraagd me beschikbaar te stellen voor het bestuur van de woning bouwvereniging. Ik heb lang nagedacht en uiteindelijk besloten dit te doen on danks mijn drukke werkzaamheden. Mijn contributie aan de woningbouw vereniging heb ik het afgelopen week einde betaald", aldus Koek in een reac tie op de gisteren in deze krant geuite beschuldiging van woningbouwvereni ging- voorzitter Van Meteren als zou dit nog niet zijn gebeurd. Verboden snoeppartij levert geen gevaar op ALPHEN AAN DEN RIJN Een tiental kinderen heeft zich gisteravond te goed gedaan aan chocolade- afval dat in een container op het terrein van de chocolade fabriek De Baronie aan de Prins Beatrixstraat lag. Vol gens de politie was deze snoeppartij wel vies, maar niet gevaarlijk van aard. De chocolade is niet in aanra king geweest met chemica- lieën. De kinderen waren over het hek geklommen en werden rond kwart voor acht betrapt door de politie. NOORDWIJK De natuurwande ling in Noordwijk in het kader van de Zure Regenweek wordt niet, zoals abusievelijk in de LC van woensdag 16 april vermeld stond, komende zondag afgewerkt, maar een week later op zondag 27 april. De wande laars kunnen zich dan verzamelen bij jeugdherberg De Duinark aan de Langevelderlaan, waar van 12.00 tot 13.00 uur eerst dia's worden ver toond over de toestand van de bos sen als gevolg van de zure regen, waarna om 13.00 de wandeling be- gint. NA ILLEGAAL AFTAPPEN Energierekening: 42.500 gulden TER AAR Een 38-jarige bewoner van een woonark aan de Schilkerweg in Ter Aar krijgt van het Energiebedrijf Rijnland een rekening van 42.500 gulden. Dit omdat hij sinds 1982 illegaal stroom heeft getapt via een lantaarnpaal. De aansluiting werd woensdagochtend bij toeval ontdekt toen personeel van het energiebedrijf in opdracht van de gemeente een paar oude lan taarnpalen verwijderde. In samenwerking met de technische re cherche van de rijkspolitie werd de illegale leiding gevolgd en men kwam vervolgens bij de woonark uit. De energiedief was professioneel te werk gegaan. In de ark werd een krachtstroom- kast aangetroffen. Om geen argwaan te wekken bij het energie bedrijf had de woonarkbewoner ook een legale aansluiting op het lichtnet. Op de goedkope fase van dat net had hij echter slechts enkele lampjes aangesloten, terwijl zijn grote, stroomver- slindende apparaten, zoals wasmachine, ijskast en kachels hun energie uit de illegale aansluiting kregen. Tegen de energiedief is proces-verbaal opgemaakt. fINIG BLOEMEN DOOR LATE WINTER pRDWIJK „De [lemen zijn werkelijk |L De winter is nog (t zo laat geweest. Vo lwee k was er zelfs nog je nachtvorst. Er zul- dan ook weinig Ne- kndse hyacinten op de bns zitten en we zul- tneer dan anders met ststoffen moeten wer- f, aldus S. Bonken- voorzitter van de ;ing die het 39ste encorso organiseert, rso rijdt zaterdag 26 dus wel gewoon door Uenstreek, al heb- ff[de organisatoren da- let de gevolgen van nilate winter te kam- ftl is volgens Bonkenburg lejerantwoord. Twintig jaar |en werd besloten de da- lang van te voren vast te p. Touroperators, hotels nojiddenstand kunnen dan ■dplannen op het corso af- appien. Het corso, dat vanuit rjem via Bennebroek, Hil- jj-n, Lisse en Sassenheim fNoordwijk riidt, zal naar Achting ook dit jaar weer pirdduizenden toeschou- z^trekken. Volgens W. Ro- mjdirecteur van de VVV in n, Iwijk, zijn de logiesadres- p rijwei volgeboekt. tnodigde hyacinten zullen j lit Frankrijk vandaan rnl ~ïn komen. Volgens Bon- ;t. irg is er druk overleg kwekerijen daar. Mogelijk ook wat meer van ande- oemen gebruik gemaakt en. De praalwagens zul- past bloemen uit het bui- V id ook meer zijde en stof te zien geven. „We in dit jaar misschien wat er prikkers en wat meer ters nodig", merkte Bon- irg gisteren ietwat cy- op tijdens een persconfe- Corso-voorzitter Bonkenburg (links) overhandigde gisteren het eerste exemplaar van een boek „Corso" aan W. Warmenhoven, een corso-organisator van het eerste uur. Het boek is samenge steld door Herman van Amsterdam (tweede van rechts) en Peter van der Voort (tweede van links), van wie eerder al het boek ,,ln de Bollen" verscheen. „Corso" schetst de geschiedenis van het bloemenevenement vanaf het begin. rentie in het Noordwijkse Huis ter Duin. De in het corso meerijdende personenwagens worden met kasbloemen ver sierd. De wat andere opzet zal vermoedelijk wel hogere kos ten met zich meebrengen. „Onze eerste zorg is nu echter corso en later kijken we wel naar de kosten", aldus Bon kenburg. Het corso zal dit jaar in het te ken van het thema „De Die rentuin" sta^p De twintig praalwagens hebben allemaal iets met dieren te maken, al vergt het soms enige creativi teit om een link te leggen met een bepaalde firma die een wagen sponsort. Zo laat praal wagen 33, gesponsord door een bedrijf dat kopieermachines maakt, een konijn zien onder motto: „Doet het nog sneller". VVD en CDA Alkemade handhaven coalitie ALKEMADE Alkemade gaat de nieuwe gemeenteraad speriode in met de wethouders W. Nugteren (CDA) en L. Beelen (VVD). Dit is gister avond bekend gemaakt na af loop van een bijeenkomst van de vier politieke partijen in Alkemade. Hiermee blijft de oude coalitie gehandhaafd. De vorming van het nieuwe college stelde het CDA als grootste partij voor de moeilij ke keuze een collegepartner te kiezen. De christendemocraten die acht van de vijftien zetels in de raad bezetten, vinden het namelijk niet juist om bei de wethouders-zetels te clai men. Op basis van program- vergelijking en naar aanlei ding van gesprekken die het CDA in de afgelopen tijd heeft gevoerd met zowel de PvdA (3 zetels) als met de VVD (3 ze tels) kwam men er niet hele maal uit. Gezien het feit dat ir. het ver leden de VVD een goede coali tiepartner is geweest, neigde het CDA toch meer naar voortzetting van de huidige sa menwerking met de liberalen. Door het vertrek van burge meester J. Wagenaar en wet houder N. Verhaar is het voor de goede gang van zaken bo vendien beter dat één lid van het college blijft. In dit geval is dat de liberaal L. Beelen. De programmatische verschil len tussen CDA en VVD ble ken overkomelijk. De voorzit ter van het vier partijen-over leg, G. Koot, die tevens voor zitter van het CDA-bestuur is, liet gisteravond weten dat er ook tussen het CDA en de PvdA geen onoverkomelijke programmatische problemen te verwachten waren. ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester M. Paats heeft gistermiddag officieel het wooncentrum Anton Con standse II aan de Poortwach ter I-III geopend. Het woon complex omvat 53 bejaarden woningen, en is gebouwd in vier lagen. Elke woning heeft drie kamers. In 1984 werd met de bouw van het wooncen trum begonnen en in oktober 1985 konden de eerste wonin gen betrokken worden. Voor het wooncomplex is nooit de eerste steen gelegd omdat An ton Constandse. die dat zou doen, overleed in maart 1985. Het initiatief voor Anton Con standse II werd genomen door tal aangepaste woningen wor de Humanistische Stichting den neergezet maar bovenal Huisvesting Derde Levensfase moet een woongemeenschap in Alphen aan den Rijn, samen gecreéerd worden waarin alle met de Humanistische Stich- ouderen naar eigen overtui- ting voor Huisvesting Bejaar- ging en opvattingen kunnen den uit Amsterdam, het com- leven. De huren moeten laag plex werd gerealiseerd en gefi- blijven. Kenmerkend voor het nancierd door het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. De HSH3 huurt het gebouw van het Sociaal Fonds Bouwnijver heid en beheert en exploiteert het complex verder zelf. De initiatiefnemers stond en staat voor ogen een woonge meenschap te creëren voor zelfstandig wonende ouderen. Er moeten niet alleen een aan- complex zijn de gemakkelijk j te bewonen appartementen, de aanwezigheid van een huis meester, een recreatiezaal of ontmoetingsruimte, een alarm- systeem dat 24 uur per dag werkt en een wasserette. De woningen zijn toegewezen aan ouderen uit Alphen en de re gio. Inmiddels is er al een wachtlijst MÊI RIJNSBURG Prins Bern hard zal op dinsdag 29 april in Rijnsburg aanwezig zijn bij de ontvangst van een delegatie van RAF-veteranen. De vier Britten deden in 1945 mee aan de voedseldroppings boven Nederland. Vorig jaar bezoch ten 250 buitenlandse vetera nen ons land vanwege de her denking van de voedselvluch- ten. Uit dankbaarheid voor de enthousiaste ontvangst die hen toen ten deel viel wil de En gelse delegatie nu een drietal banken schenken aan de ge meenten Rijnsburg, Katwijk en Valkenburg. Deze drie plaatsen onthaalden vorig jaar op grootscheepse wijze de voedseldroppers. Volgens de heer A.P. de Jong van het ministerie van defen sie waren de buitenlandse gas ten vorig jaar diep onder de indruk van de wijze waarop ze ontvangen werden. „Het leek wel of opnieuw de bevrijding gevierd werd. De Engelsen kwamen niet los van het ge beuren. Vooral hun verblijf in Katwijk, Rijnsburg en Valken burg maakte veel indruk. In november is er in Engeland een reünie geweest van die voedseldroppers. Ook hebben ze de „Manna Association" op- len ze hun dank komen betui gen voor de geweldige ont vangst die ze hier kregen". De Engelsen zijn gast van de stichting „40 jaar Voedsel en Vrijheid", die vorig jaar de herdenking organiseerde. De stichting heeft in samenwer king met Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg een uitgebreid programma opgesteld voor 29 april. Om elf uur zal de dele gatie ontvangen worden op het gemeentehuis van Rijns burg door burgemeester F. Jonkman. Rond dat tijdstip wordt ook de aankomst ver- gericht om contact met elkaar wacht van Prins Bernhard, die te blijven houden. Dit jaar wil- per helicopter zal arriveren op het plein achter het gemeente huis. Hij kan slechts één uur blijven, omdat hij 's middags met Prinses Juliana voor een bezoek van enkele dagen naar Zweden vertrekt. Volgens De Jong wilde de prins een deel van het bezoek ^raag bijwonen, omdat hij zelf eén van de organisatoren was van de voedselvluchten. Vorig iaar kon hij vanwege zijn ver blijf in het ziekenhuis evenwel niets van de festiviteiten mee maken. De prins zou met name uitzien naar een ont moeting met Air Commodore Andrew Geddes, met wie hij 41 jaar geleden de vluchten op touw zette. Beiden hebben el kaar na de droppings niet meer gesproken. Rond half twaalf zal een Lynx helicopter één van de,tuinban ken laten zakken op het plein achter het gemeentehuis. De bank zal symbolisch in ont vangst genomen worden door de delegatie. Vervolgens zal de Rijnsburgse Floraband de eer ste uitvoering brengen van de „March of Manna", een spe ciaal gecomponeerde mars. Na een lunch in De Voorhof gaat de delegatie naar het bejaar denhuis De Vlietstede, waar de eerste bank aangeboden zal worden. Om 14.45 arriveert men bij het verzorgingstehuis De Wilbert in Katwijk, waar eveneens een bank aangebo den zal worden. Daarna zal de derde bank geschonken wor den aan burgemeester C. Sin- ke van Valkenburg. De volgende dag zullen de En gelsen ook een deel van Ko ninginnedag meemaken in Rijnsburg, waarna ze 's a- vonds weer naar Engeland te rugkeren. Op 3 mei zal een de legatie uit de drie gemeenten onder leiding van burgemees ter Jonkman nog een bezoek brengen aan Prins Benhard op paleis Soestdijk, waar de prins onder meer een film van de ontvangst van vorig jaar zal worden overhandigd. anlt het er in China eens heel ntiers heeft uitgezien dan in 'o|dagen van de tegenwoor- ette „Patriottische kerk" in n| moderne volksrepubliek, irirden we gewaar in het leillustreerd Zondagsblad" hd april 1916. „Een ijveraar ïnfer het huis des Heeren" phs destijds nog goed rooms. ^e«n oude Chinees kwam eens tot den missionaris van zijn dorp en schilderde hem in levendige woorden, hoe vurig hij naar het oogenblik verlangde waarop er een kerk in z'n dorp zou ge bouwd worden. „Uw ijver, uw vurig verlangen", sprak de pater, „is zeer prijzens waardig, maar ik ben niet in staat zulk een groote uitgave als de bouw van een Gods huis vereischt, te doen. Daar toe ben ik te arm". „Ach, eerwaarde vader", ant woordde de oude Chinees, „graag wil ik zelf al de kos ten daarvoor alleen dragen". De missionaris, die den ar men, behoeftigen grijsaard al jaren kende, geloofde een oogenblik dat de man het verstand had verloren. Nog maals prees hij zijn iiver en goeden wil en wees nem er op dat voor een dorp als dat waarin zij woonden, een groote kerk moest gezet wor den. Hij zeide hem, dat z'n steun gaarne werd aangeno men en dat wellicht later het dorp met een mooie kerk verrijkt kon worden. „Eerwaarde vader, toch ge loof ik in staat te zijn om te doen wat ik zeide", hernam de oude Chinees met nog meer aandrang. „Maar weet ge wel dat er voor den bouw van een kerk hier honderdduizend francs noodig zijn?" -„O", antwoordde de oude man verheugd, „zooveel heb ik wel bij elkaar". De missionaris kon van ver bazing geen woord uitbren gen. Nauwelijks begreep hij hoe deze man, dien hij steeds voor doodarm had gehouden, zoveel baar geld kon bezitten en dat hij het zoo onbaat zuchtig weg zou willen ge ven. Om zijn nieuwsgierig heid te bevredigen, vroeg hij hem hoe hij wel aan al dat geld gekomen was. Eenvoudig en oprecht ver haalde de Chinees, dat hij se dert veertig jaren slechts door ééne gedachte bezield was, dat er een kerk in zijn dorp moest komen. Voor voe ding en kleeding nam hij slechts zooveel als strikt noodig was; het overige legde de goede man op zij. Hij wil de den troost hebben aat er nog voor hij stierf, een kerk ter eere van den waren God in zijn dorp zou verrijzen. Laten wij ons door dezen goeden oude niet laten be schamen; schenken wij gaar ne en naar onze middelen, wanneer het 't Huis des Heeren geldt". Het Zondagsblad verwachtte zonder enige twijfel, dat de abonnees als het nodig mocht zijn het voorbeeld van de oude Chinees onver wijld zouden volgen, maar Links: WAKKER: „Generaal Pètain. de wakkere en succesvolle verdediger der vesting Verdun". Rechts: EEN MANIER: „Hoe vijandelijke vliegers beschoten worden. Hierbij een zeer interessante kiek van Oostenrijksche zije aan het front in Bessarabië. De geweren worden daarbij op een houten stut gelegd". veel vaders trokken nog eens vol behagen aan hun sigaar van een stuiver. Zij vonden die oude ijveraar voor het huis des Heren maar een rare Chinees uit de missie. We zijn in weken al geen ju bilerende religieuze met een feërieke kloosternaam tegen gekomen. Daarom dan maar een paar van de zeer schaars wordende anecdotes in het Zondagsblad: Auteur: „Ik verzoek u, mijn heer, wel te willen begrijpen dat mijn roem reeds sinds twee jaar tot aan het einde der wereld is doorgedron gen". Uitgever: „Daarom kan men er ook niets meer van zien". Ambtenaar (een liefhebber van de jacht) tot den chef de bureau: „Mijnheer, kan ik een dag verlof krijgen? Mijne tante wordt begraven". Chef de bureau: „Ja, maar dat wil ik u meteen zeggen, als ge weer eene tante gaat begra ven, breng mij dan een haas of een paar snippen mee!" NAAR DE OOST: „Etat-major en bemanning van het Hollandsche pantserschip „Noord-Bra bant", dat dezer dagen naar Ned.Oost-Indië vertrok en gelukkig de gevaarlijkste plaatsen is ae- passeerd". a

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17