Organisatie strooit met gratis tickets Rugbyers DIOK lopen van veld Paris SG nog geen kampioen üportoptv uoetballerlei Niemantsverdriet laat WK handbal schieten Sportwereld Tennis- competitie van start ■fORT £eidóC@otncmt ZATERDAG 19 APRIL 1986PAGINA 13 [TAALD VOETBAL |0AAG hrisle clas-Forluna Sittard 57-€*olsiOf t'diviaie Eveendam vWlllem II ar-PEC Zwolle Eindhoven l JC-FC Den Bosch i-A|ax ron(ngen-FC Twente oord-FC Utrecht divisie hap-Helmond S. Cambuur »-FC Oen Haag )-Emmen n-Volendam Feyenoord praat met René Hofman ROTTERDAM Feyenoord heeft een eerste gesprek gehad met René Hofman, de rechter spits van Roda JC, die als opvol ger moet fungeren van John Rep en Tscheu la Ling, wier contract aan het eind van dit seizoen af loopt en niet wordt verlengd. In dat eerste contact is gebleken dat er nog een groot gat bestaat tus sen wat Feyenoord wil betalen en wat Roda JC wil hebben voor de 25-jarige eenmalige internatio nal, namelijk één miljoen. Waar nemer Ger Lagendijk van Hof man verwacht dat beide partijen wel tot elkaar zullen komen. Riet Bijlholt terug op Papendal DEN HAAG Riet Bijlholt zal met ingang van maandag terug keren als choreografe/trainster van de nationale dames turnse- lectie op Papendal. In december vertrok de Groningse omdat zij het niet eens was met de trai ningsopvattingen van Ronald Walter, de nieuwe hoofdtrainer. Walter volgde op 1 januari Hans van Zetten als trainer van de da mes selectie op. De terugkeer van Riet Bijlholt is mogelijk gewor den doordat na enkele gesprek ken een nieuwe werkwijze met en begeleiding van de zestien turnsters in het semi-internaat op Papendal is gevonden. CASTRICUM In de hoogste afdeling van de Nederlandse rugbycompetitie is Castricum koploper Hilversum gisteren tot op één punt genaderd. Castricum won het inhaalduel tegen DIOK met 29-12. Bij die stand, die al twintig minuten voor het officële einde werd bereikt, liep de Leidse rugbyploeg van het veld. De bekerwin naar achtte het te donker om verder te spelen. Scheidsrechter Knoop deelde die mening niet en verklaarde de wedstrijd en het resultaat geldig. Castricum heeft nu uit zestien wedstrijden 27 punten ver zameld, één minder dan Hilversum. Beide titelkandidaten werken nog twee duels af tegen dezelfde clubs: NFC en DIOK. Uerdingen ruim langs Nürnberg KREFELD De spelers van Uerdingen hebben zich gister avond in de Bundesliga aardig af kunnen reageren na de ne derlaag in het Europa Cup toernooi tegen Atletico Ma drid. Twee dagen na de decep tie zegevierde Uerdingen voor 7000 toeschouwers met 6-2 over 1. FC Nürnberg. Trainer Feldkamp prees in de rust, die bij 3-1 aanbrak, al de grootse moraal van zijn team. Uerdin gen klom door de zege naar de vierde plaats op de ranglijst, met opnieuw goed uitzicht op Europees voetbal. Verlies voor volleybalsters ZELHEM Het Nederlands damesvol leybalteam heeft gisteravond de eerste van een serie oefenwedstrijden tegen Tsjecho-Slowakije verloren. In Zelhem werd het voor 600 toeschouwers 1-3. Voor het eerst sinds het Europees kam pioenschap kon Bondscoach Peter Murphy beschikken over de voltallige selectie, met uitzondering van Martje de Vries. Oranje had vooral moeite met de gevaarlijke Tsjechoslowaakse opslag. Van eeh gedegen opbouw kwam zelden iets terecht. Murphy gaf alle dames ge legenheid te spelen. In de vierde set hield Nederland, met drie basisspeel sters op de bank, Tsjecho-Slowakije nog bij tot 9-9. PARIJS Pas op de laatste speeldag wordt beslist wie voet balkampioen van Frankrijk wordt: Paris Saint-Germain of Nantes. De Parijse ploeg had ge hoopt gisteravond het kampi oensfeest te kunnen gaan vieren. Metz versloeg de koploper echter met 3-1. Omdat Nantes met 2-1 de meerdere was van Auxerre, werd het verschil met Paris Saint-Germain beperkt tot slechts twee punten. /aiANDAAG jfl #dsrland 1, 18.25 uur: Veronl- i-$port tdsrland 2, 15.10 uur Mara- on Rotterdam. •tfarland 2, 21.50 uur Sport- - Sariend 2. 22.40 uur Studio •land 1. 17.00 uur Sport- ïaal. taland 2. 22.00 uur De actu- le sportstudio. juitaland 3 (WDF), 20.15 uur. t lm Westen, i TV, 20.40 uur Basket- 1 Channel. 14.35 uur IJshoc- 1 Channel, 15.40 uur Motor- ORGEN rland 2. 14.45 uur LtHk- jastenaken-luik. Ierland 2, 19.00 uur Studio irt. Vlieland 1, 18.10 uur: Sport- (umaal. Vlieland 2, 17.22 uur Sportstu- liteland 2, 21.10 uur Journaal h sport. 13 (NDR), 22.00 uur: i 3 (WDF). 19.00 uur: a Westen. i TV, 20.40 uur Basket. 1 Channel, 14.35 uur: Amerl- ins voetbal. Channel, 1545 en 22.05 Tennis. ps voor jiindigt ■ESENAAR Twee ren- en tien draverijen staan [gen op het programma de Wasssenaarse baan ndigt. De eerste start is om ■dip uur. Onze tips voor deze arfttng luiden. idlSSENAARPRIJS: Alee èpa. Zafra Mendel en Zus (fttfrisia. MIEVENINGENPRIJS: jht Fortuna, Wat Nu en •aAdy van Lady. wloRBURGPRIJS(l): Ylonka ito. Wilco Staaweide en "to Oostland. JiDOWN PARKPRIJSO): Ara, Asia's Prince en Partu- bRSCHOTENPRIJS: Ami- (le Queen, Zebode en Arizo- Guapa. jDSCHENDAMPRIJS: ijlpao di Robles, Zaluw en la Zuid velde. JSWIJKPRIJS: Yonkers, hn Together en Zorro P. NDOWN PARKPRIJS(2): ^Sku Ball en Red Rapid. ENPRIJS: Ydeltuit B. tie Tom en Winston Jac. \YERSPRIJS: Wellino tise, Yok van de Lente en jiri Prince. 1INTERSPRIJS: Star of star, The Import Laren Til van de Lente. >RBURGPRIJS{2): Ysha- |Lerona, Yorki Mendel en fcrden. UIT OPENBAAR GEMAAKTE BIDBOOK OLYMPISCHE SPELEN AMSTERDAM 1992 BLIJKT: AMSTERDAM De woordvoerders van de Stichting Olympische Spe len Amsterdam kunnen beweren wat zij willen, maar de organisatie van de Olympische Spelen is een dure aangelegenheid. Volgens het gisteren openbaar gemaakte en al eerder aan het IOC over handigde bidbook (240 pa gina's) bedraagt het bud- §et voor de Amsterdamse pelen 1.644,3 miljoen gulden. De dekking moet voor 78 procent komen uit televisierechten en spon soring, voor 6 procent uit kaartverkoop, voor 8 pro cent uit loterijen en voor 8 procent uit „overige bron nen". Bijzonder aan het Nederlandse voorstel voor de Spelen is, zo blijkt uit het bidbook, het plan dat de organisatie heeft om honderden „young Olym pics" van twaalf tot acht tien jaar uit de hele we reld gratis vliegtickets en gratis verblijf in Neder land aan te bieden. Dat het zo lang duurde voor dat de Amsterdammers en alle andere belastingbetalers in ons land kennis mochten maken met het bidbook heeft grote bevreemding gewekt. Vooral bij Saar Boerlage, voorzitter van het comité „Olympische Spelen Nee". „Er gebeuren dingen die niet passen in de democratische traditie van Amsterdam. Het bidbook is over de hele wereld verspreid, maar voor de Amsterdammers en voor de gemeenteraad is het nog geheim. Dat is slecht", zo brieste zij kort geleden nog. De hoge verwachtingen die men van het boek had, ver grootte het gewicht van de o- penbaarmaking. Officieel heette het dat het bestuur van de IOC de publicatie van het Amsterdamse bidbook tegen hield, omdat men niet wilde dat de leden hun informatie uit de pers zouden moeten ha len. Wat de reden voor het op onthoud ook is geweest, het of ficiële „Proposal to the IOC for the Games of the XXVth Olympiad" is binnenkort bij de stichting Olympische Spe len Amsterdam (Postbus 12687, 1100 AR Amsterdam) te koop voor een prijs dat afhan kelijk van de belangstelling ergens tussen de 200 en 300 zal liggen. De speciale genum merde verzamelaars-uitgave zal niet minder dan 1500 gaan kosten. Het ook letterlijk gewichtige (2,2 kilo) boek, ook al door de afgedrukte, dringende aanbe velingsbrieven van onder meer koningin Beatrix, pre mier Lubbers, staatssecretaris Van der Reijden. burgemees ter Van Thijn van Amsterdam en NOC-voorzitter Vonhoff, is in feite het officiële document op grond waarvan in oktober de 92 IOC-leden hun keuze gaan maken. Volgens Krijn Reitsma, voorzitter van de Stichting Olympische Spelen, bevindt Amsterdam zich met Parijs en Barcelona onder de „meest kansrijke" steden voor de organisatie van de Spelen in 1992. Hij baseert zijn opti misme op geluiden uit de in ternationale sportwereld en op de in het boek genoemde „unieke en puur olympische aspecten van onze hoofdstad". Prachtige kleuren Zaken waar het in prachtige kleuren gedrukte boek veel aandacht aan besteedt zijn bij voorbeeld het internationale karakter van een stad als Am sterdam. de mogelijkheden voor niet-sportieve zaken, de grote capaciteit die de luchtha ven Schiphol biedt voor de aan- en afvoer van de tiendui zenden sporters, officials en belangstellenden en de grote ervaring die Nederland heeft in het organiseren van Euro pese en wereldkampioen- Dit is het boek dat de leden vqn het IOC op 17 oktober dit jaar zo gunstig moet hebben gestemd dat ze voor Amsterdam kiezen als lokatie voor de Spelen van 1992. schappen in tal van sporten. Het bidbook geeft uitgebreide uitleg over de lokaties, die voor elke sport beschikbaar zullen zijn en toont via een speciale computertechniek hoe de bouwwerken er precies uit moeten gaan zien. Verder wordt aan de hand van een IOC-vragenlijst inlicht gege* ven in onder meer de proble matiek van de quarantaine van de springpaarden, de toe gang van officials tot de sport terreinen, de technische facili teiten voor de media, de in richting van de verblijven van 4e atleten, de scoreborden, de afstanden en rijtijden tussen de verschillende sportcom plexen, de maten van de voet balvelden en nog veel meer. Een fraai exemplaar voor ver zamelaars, dat bidbook. Maar op de presentayie-bijeenkomst in Amsterdam bleek al direkt dat er enkele foutjes in staan, lp het rijtje van de in ons land fehouden grote internationale ampieenschappen horen de Europese titelstrijd boksen en worstelen niet thuis. Wat ver geetachtig was men ook: de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan in 1979 en die van het hockey in 1973 komen niet in het boek voor. Voor de voorstanders van de Spelen is het te hopen dat de IOC-stemmers er geen aan stoot aan nemen. Anders kon alle moeite in straks oktober wel eens voor niets blijken te zijn. ARJEN VAN DER SAR Trofee Lopes IBrehme moet thuis blijven tyndreas Brehme vreest het \VK in Mexico te moeten frissen. Het ziet er naar uit, Hat de Westduitse internatio- al tijdens de voorbereiding an de nationale ploeg nog t beschikking moet staan an zijn huidige club FC XaiserslauternDe kans is Toot dat deze club in de bundesliga op de zestiende ilaats eindigt. In dat geval noet Kaiserslautern twee tromotie/ Iegradatiewedstrijden spelen - egen de nummer drie van de weede Bundesliga. Het oree kt vanzelf, dat Brehme ie volgend seizoen uitkomt oor Bayern München hoopt i lat hem en Kaiserslautern Ut bespaard blijft. Bonds- oach Franz Beckenbauer fee ft immers al laten door- chemeren, dat spelers die de Periode van acclimatisering p grote hoogte in Mexico iiet kunnen meemaken, au- omatisch uit zijn selectie val- - en. .Manni wil liet 'oen in West-Duitsland temmen opgingen om de uccesvolle schutter van Verder Bremen Manfred burgsmüller in de Westduitse electie op te nemen verkon digde assistent-bondscoach Horst Koppel, dat „Manni" niet wilde. Daarop reageerde de 36-jarige schutter, die, als vervanger van de geblesseer de Rudi Voller door Werder Bremen van Rot Weiss Ober- hausen werd aangetrokken, hooglijk verbaasd. „Ik weet van geen telefoontje van Koppel, Beckenbauer of wie dan ook van de Duitse voet balbond. Dan moeten zij min stens met één van mijn drie dochters hebben gesproken Zorgen kwellen Claudio Borghi Het is uiterst onzeker, of Ar gentinië tijdens het WK in Mexico wel kan beschikken over Claudio Borghi, die wordt beschouwd als de beste voetballer van de Zuidameri kanen na Diego Maradona. Borghi, die tijdens de oefe ninterland tegen Frankrijk onlangs tegen een rode kaart aanliep, heeft regelmatig conflicten met ploeggenoten. De oorzaak is volgens insi ders gelegen in het feit, dat Borghi zorgen heeft over zijn moeder, die ernstig gewond is geraakt bij een auto-onge luk. Zij raakte daarbij ver lamd aan beide benen. Borg hi, wiens familie streng gelo vig is, heeft al min of meer laten doorschemeren dat zijn zorg voor de familie zonder meer op de eerste plaats Franz Beckenbauer Geen geld voor spionagereis Voor Frank Arok zal elke te genstander op het WK in Mexico een grote onbekende zijn. De coach van het Au stralische elftal heeft immers van zijn bond te horen gekre gen dat hij geen „spionage reis" mag maken naar Euro pa. Daarvoor heeft de Au stralische voetbalbond geen geld. Vrees voor titel door gebroken been Trainer Gilbert Gress van Xamax Neuchatel vraagt zich af, waarom Zwitserland vori ge week zo nodig een vriend schappelijke interland moest spelen tegen West-Duitsland. Tijdens die wedstrijd liep zijn speler Philippe Perret een gebroken been op na een charge van Ditmar Jakobs. Voor Xamax Neuchatel kan dit ingrijpende gevolgen heb ben, omdat het volop gewik keld is in een zeer spannende strijd om de Zwitserse titel. Het staat immers samen met Grasshoppers bovenaan en vlak daarachter komt Young Boys. Gress vreest door het wegvallen van Perret minder perspectieven voor het kam pioenschap te hebben. Israël in plaats van Ludwigshafen Uwe Klimaschefski moet zich een geheel andere voor stelling van afgelopen zater dag hebben gegeven dan het in werkelijkheid zou worden. Afgelopen vrijdag werd de trainer van Saarbrücken te lefonisch meegedeeld, dat het bestuur van zijn club hem op non-actief had gesteld. Hij meldde het pas te geloven als hij die mededeling op papier kreeg. De Bundesligaclub in degradatiegevaar deed dit een uur later. Toen dit was gebeurt reed Klimaschefski direct naar een reisbureau en boekte voor een vakantie in Israël. Een dag later was hij daar in plaats van op de bank Misrekening Hertha BSC Berlin, eens een roemrijke club in het West- Manfred Burgsmüller duitse topvoetbal, maakt zeer sombere tijden door. Het strijdt zelfs tegen degradatie uit het profvoetbal. De West- berlijnse club bivakkeert mo menteel nadrukkelijk in die zóne van de Tweede Bundes liga die tot een afdaling naar het amateurvoetbal dwingt. Iets dergelijks had het be stuur aan het begin van het seizoen natuurlijk nooit voor zien. Het had de derby tegen Tennis Borussia, die ooit 75.000 toeschouwers in het Olympia Stadion trok, zelfs begroot op 50.000 toeschou wers. Er kwamen slechts 8300 kijkers en Hertha moet zelfs nog 20.000 mark aan Tennis Borussia betalen om dat er nota bene nog een soort recettedeling was over eengekomen. Overigens ziet het er naar uit, dat West-Ber- lijn wel weer een club in de Bundesliga krijgt. De rang lijst van de Tweede Bundesli ga wordt immers aangevoerd door Blau Weiss Berlin, een volslagen outsider. ZALTBOMMEL Diana Niemantsverdriet ontbreekt in de na tionale selectie van achttien handbalsters, die zich gaat voorbe reiden op de wereldtitelstrijd voor A-landen, begin december in Nederland. De 28-jarige Zeeuwse, goed voor 103 interlands en twee uitverkiezingen tot handbalster van het jaar, is zwanger. Voor bondscoach Jan Kecskemethy ia het de tweede belangrijke opbouwspeelster, die jn de aanloop naar het toernooi om het we reldkampioenschap afhaakt. Eerder liet Georgina van Iersel van landskampioen Ookmeer weten geen tijd hebben voor de uitge breide voorbereiding van de nationale ploeg. Kecskemethy heeft in zijn selectie van achttien speelsters wel Laura Robben kunnen opnemen. Pe Amsterdamse doelvrouw van Niloc, twee jaar geleden met afstand de eerste keepster van Nederland, is weer fit genoeg voor een rol in Oranje. Zuidafrikaan mijdt Londen LONDEN De zwarte Zuldafrikaanse atleet Mark Plaatjes mag morgen niet deelnemen aan de marathon van Londen. De organisatie weigert hem om zijn natio naliteit. Plaatjes, vindt de situatie onaanvaardbaar. „Blanke Zuidafrikanen hebben wel toestemming gekre gen om mee te lopen, omdat zij over een paspoort van een ander land beschikken", stelt de atleet Voetbal AS Monaco heeft belangstelling getoond voor Jesper Olsen van Manchester United. Eerder trok de kapi taalkrachtige voetbalclub diens landgenoot Soren Lerby Turnen De Amerikaanse tumploeg die op 26 en 27 april aan het vierde internationale turnkampioenschap in Alge rije zou deelnemen, heeft aan gekondigd niet te zullen gaan. Als reden van het thuisblijven heeft de bond de gespannen si tuatie in Noord-Afrika opgege ven. Voetbal De UEFA heeft gisteren de scheidsrechters voor de finales van de Europe se bekertoernooien bekendge maakt: de Fransman Michel Vautrot leidt FC Barcclona- Steaua Boekarest; de Oosten rijker Franz Wöhrer arbitreert Dinamo Kiev-Atletico Madrid; Real Madrid-1. FC Köln (UEFA-beker) wordt geleid door de Brit Keith Hackett. De returnwedstrijd is in handen van de Schot Robert Valenti ne. Voetbal De Argentijnse bondscoach Carlos Bilardo heeft doelman Claudio Fillol niet opgenomen in de selectie van 22 spelers voor de eind ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Mexico. Waterpolo International Ronald Hermsen speelt vol- fend seizoen bij de Amster- amse club Het IJ, die in de eerste klasse uitkomt. Wielrennen De Westduitse profwielrenner Gregor Braun werd gisteren door de recht bank in zijn land veroordeeld tot een geldboete van 2.000 Mark, wegens gevaarlijk rij den met zijn auto. Wielrennen De Belg Luc Colijn heeft de profkoers over 154 kilometer in Kruishoutem gewonnen. Voetbal Het Braziliaans voetbalelftal heeft in de voor bereiding op het WK in Mexi co met 3-0 gewonnen van Fin land. Voetbal De Peruaan Teofi- lo Cubillas heeft afscheid ge nomen. De 36-jarige Cubillas kwam in zijn carrière in 117 interlandwedstrijden uit. Voetbal FC Twente heeft Jan Kasper aangesteld als commercieel direkteur. Kas per, momenteel hoofd afdeling opleidingen bij de KNVB in Zeist, is de opvolger van de na dit seizoen vertrekkende Ton van Dalen. Tennis Tijdens het satel liet-toernooi in het Britse Hampstead won Digna Kete laar van de Britse Rickett in de tweede ronde van het en kelspel voor dames. (6-1, 4-6, 6-1) Handbal Op 38-jarige leef tijd is woensdag in zijn woon plaats Amsterdam-de vroegere International Bob Sondaar overleden. Sondaar kwam in de jaren zestig en zeventig 53 keer voor het Nederlands zaal handbalteam uit. Wielrennen In de 21e Am- stel Goldrace op zaterdag 26 april maakt de 21-jarige Belgi sche wielrenner Ludo Gies- berts zijn debuut in de ploeg van Peter Post begint de tenniscompetitie alle geledingen behalve de eredivisie, die pas in augustus wordt afgewerkt. In de hoofd klasse komen twee Haagse verenigingen uit, De Metse laars 2 en Leeuwenbergh, dat vorig jaar degradeerde. Het team van Leeuwenbergh be staat uit Marjan van der Torre. Mirjam de Groot, Wim Groe- neveld en Martin Koek. De Metselaars 2 heeft een Finse speelster, Anne Aallonen in de gelederen, die wordt geassis teerd door Mariette Verbrug- gen. De heren zijn Sven Groe ne veld en Jos Koemans. In de eerste klasse komen uit de Haagse ploegen Leeuwón- bergh 2 en 3, De Metselaars 3. Leimonias 2 en Thor Rood Wit, dat Michiel Zegveld heeft ingelijfd. Reintsema naar pre-olympics APELDOORN Als enige Nederlandse surfer is Marcel Reintsema uitverkoren om volgend jaar deel te nemeïi aan de pre-olympics in Seoel. Marcel Reintsema, lid van de Nijkerkse surf-vereniging Va- lom, maakt sinds dit jaar deel uit van een sponsorteam. waarin ook professional Step- han van den Berg is onderge bracht. De Apeldoorner vindt in zijn 'team naast zich tevens marathon-surfer John van der Starre. Vorig seizoen baarde Reintsema opzien met zijn der de plaats op het Europees kampioenschap in West-Duits land. IJSHOCKEY WK In Moskou Tsjecho-Slowakije - Verenigde Staten 5-2 (4-0. 0-0. 1-2), Finland - Polen 4-2 (2-1, 1-1, 1-0), Sovjet-Unie - Canada 4-0 (1-0. 0-0, 3-0). Zweden - West- Duitsland 4-2 (2-1. 0-1. 2-0). Stand: 1. Sovjet-Unie 10 punten. 2. Zweden 8. 3. Finland 7. 4. Verenigde Staten en Canada 4. 6. Tsjecho-Slo wakije 3, 7. West-Duitsland en Polen 2. WIELRENNEN Ster van Brabant Eerste etappe: 1. Zwlrts (Badhoeve dorp) 112,5 km in 2.30.14; 2. Danse (Vlijmen): 3. Verdonck (Bel): 4. Ven Dijk (Boeket); 5. Vekemans (Bel); 6. Mafé (Wdl); 7. Das (Bergeyk); 8. Cent (Goor); 8. E. Gevers (Schijndel) allen dezelfde tijd als Zwiris; 10. Burgmans (Bergeyk) op 0.28. ZEILEN WK Tornado Hamilton Vierde race: 1. Lange (Wdl), 2. White (Gbr), 3. Boote (Aus). 11. Van Blade! (Ned). Stand: 1. White 25 punten. 2. Lange 27.4. Smyth (Vst) 38. 6. Van Bladel 50.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13