Kater na overwinningsroes EG financierde gif wijn Italië Huis VS verwerpt hulp aan contra's trafexpeditie "komt Kremlin aiet ongelegen Inka-ruïne in Peru ontdekt „Informele" Gorbatsjov verbaast Oostduitsers IS KUNNEN GEVOLGEN OP LANGE TERMIJN NIET OVERZIEN Schaduw- oorlog boven Tripoli 'Rilt. -fUITENLAND CeidócSouiont DONDERDAG 17 APRIL 1986 PAGINA 5 AIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER HP -4 Nauwelijks waren de snerpende tonen 1 Sijmen's politiefluitje verklonken, of daar —Jam al een auto aanrijden. Het was de wagen R de bekende verslaggever Sipko Stunt, die h van de best betaalde krachten was van het latselijke dagblad. Wijd sloeg Sipko de deur n zijn koetswerkje open en vriendelijk riep hij f „Hiep hoi, die wachtmeester! Wat is er aan 'hand? Ruik ik soms nieuws? Ik hoorde het Itje snerpen en ik dacht, kom Sipko! Eropaf, Hiep hoi!" Vertwijfeld vertelde wacht- ter Meris wat er gebegrd was. Toen over een slimme trek het goedige gelaat van ko Stunt. „Een geniaal verslaggever ruikt als ware het nieuws," zei hij. „Een fijn op het uws afgestemd reukorgaantje maakt hem zo'n beetje tot wat hij is, namelijk een goedbetaald verslaggever. Lang leve dus het nieuws en deszelfs vlezige reukorgaantje! Hiep hoi!" En met deze zonderlinge woorden nam Sipko Stunt afscheid van de wachtmeester en ging hij op speurtocht. „Een jongetje.uit het station geschopt. mompelde hij. „In het voorbijgaan in een speelgoedauto gespron gen. daar zit misschien een primeurtje in. Hiep hoi. Als het een straatjongen is uit de buurt, dan hoort hij misschien in dit warnet van stegen en sloppen thuis, dat zich bezijden het station uitstrekt.En dat Sipko een goed nieuwsruikertje had, bewees hij wel door even later om het hoekje te kijken van een doodlo pend slopje, alwaar een jeugdig knaapje droevig naar een zelfgetimmerde automobiel zat te kij ken. EUROPARLEMENTARIËR PIET DANKERT: STRAATSBURG Het Italiaanse wijnschandaal heeft niet alleen mensenlevens geëist, maar heeft de EG mo gelijk een kwart miljard gulden gekost en is wellicht zelfs met gemeenschapsgeld gefinancierd. De Neder landse Europarlementariër Dankert signaleerde giste ren dat in 1984 in de Gemeenschap niet 18,1 miljoen hectoliter tafelwijn uit de markt werd genomen voor alcoholproduktie, zoals was voorzien, maar 32 miljoen hectoliter. De kosten voor distillatie, aanvankelijk begroot op 750 miljoen gulden, stegen hierdoor tot 2,1 miljard gulden In de Gemeen schap was een kwart van de tafelwijnproduktie bestemd voor ■distillatie, in Italië één derde. Volgens Dankert zijn geen argu menten aan te voeren voor de stijging: de produktie, consumptie en export van tafelwijn stegen nauwelijks. De Italiaanse minister van landbouw Pandolfi heeft verklaard dat in Italië wijn op kunstmatige wijze wordt gemaakt. „Dit doet de vraag rijzen of er geen sprake is van bedrog en fraude op bijzonder grote schaal ten laste van de EG-begroting", aldus Dankert. „Immers, wanneer het juist zou zijn dat er in Italië kunstmatig wijn wordt gemaakt, dan is het aannemelijk dat deze „kunst wijn" op kosten van de Gemeenschap wordt gedistilleerd. Als twintig procent van de Italiaanse tafelwijn kunstmatig zou zijn gefabriceerd, zou dit betekeneri dat twintig procent van de in 1984 in Italië uitgegeven gelden, ofwel een kwart miljard gul den, ten laste van het Europese landbouwfonds is gebracht, al dus Dankert. Zeven verdachten in het Italiaanse wijnschandaal, dat aan 22 mensen het leven heeft gekost, zijn gisteren in staat van be schuldiging gesteld wegens moord. Eerst waren de verdachten opgepakt op beschuldiging van doodslag, maar de autoriteiten besloten tot de zwaardere beschuldiging van moord, omdat de verdachten wisten dat de hoeveelheden methanol waarmee zij wijn vermengden, dodelijk waren. WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gis teren besloten de militaire hulp aan de opstandelin gen die het linkse bewind in Nicaragua bestrijden (contra's) niet te hervat ten. Deze ogenschijnlijke tegenslag voor president Reagan maakt echter deel uit van de stategie van de Republikeinen, die vastbesloten zijn op een later tijdstip in het Huis steun te krijgen voor het plan de con tra's 100 miljoen dollar militai re en economische hulp geven. De Republikeinen zorgden voor een totale verrassing door voor het voorstel te stemmen van de Democraten, die de meerderheid hebben in het Huis, 27 miljoen dollar (70 mil joen gulden) hulp te geven voor overplaatsing van de re bellen naar andere landen. Voor dit alternatieve voorstel, waarvan werd verwacht dat het het niet zou halen, stem den 361 afgevaardigden, ter wijl slechts 66 tegen stemden. Door deze stap wordt stem ming over een ander, gematig der Democratisch alternatief voorkomen, waarvan werd verwacht dat het zou worden aangenomen terwijl het hevige tegenstand ondervindt van president Reagan en zijn Re- publiekeinse bondgenoten. Dit plan voorzag in 30 miljoen dollar directe niet-militaire hulp aan de contra's. Maar het hield ook in dat het Congres eind juli opnieuw zou moeten stemmen over nog eens 70 miljoen dollar militaire hulp. Daar is de president fel tegen. Hij is van mening dat de anti- Sandinistische opstandelingen de hulp nu meteen nodig heb ben. Met deze stap hopen de Repu blikeinen toch terreinwinst te boeken en de hulp aan de con tra's afzonderlijk weer aan de orde te stellen. Vorige maand wees het Huis het voorstel van Reagan 100 miljoen dollar te geven af met 222 tegen 210 stemmen. De Senaat was met 53 tegen 47 stemmen voor. De leiders van de contra's zijn overigens onderling in een fel le machtsstrijd verwikkeld, al dus bronnen uit de contra- be weging. Mandela bewees Zuid-Afrika grote dienst" JOHANNESBURG Winnie Mandela, een aartsvijand van Zuid-Afrika, heeft het land mogelijk een grote dienst bewezen met opmerkingen over „halskettingen" en massaal geweld. Dit heeft de Zuidafrikaanse staatsradio gisteren gemeld. „Mandela heeft er geen twijfel over laten bestaan dat het verboden Afri kaans Nationaal Congres (ANC) een zuiver terroristische organi satie is die gebruik maakt van geweld om de macht te grijpen". Mandela had de buitenlandse media verweten hysterisch te wor den over haar opmerkingen dat zij en de haren Zuid-Afrika zouden bevrijden „met onze lucifers en halskettingen". CUZCO Buiten de antieke Inka-hoofdstad Cuzco in Peru is een enorme, ovaalvormige ruïne met ingenieus hy draulisch systeem voor de levering van gezuiverd drink water gevonden. De vindplaats van drie lagen, meer dan 400 jaar oud en 150 meter in doorsnee, werd gevonden door een team van 30 mensen, dat al veertien maanden graaft aan de rand van het Inkafort Sacsayhuaman. Arche ologen speculeren dat de plaats een reservoir was of een plek voor vruchtbaarheidsriten boven Cuzco. Geleerden in China hebben in de zuidelijke provincie Guangdong fossie len gevonden van dieren die 200.000 jaar geleden leefden. Er zijn schapen ter grootte van een os, krokodillen en mensapen gevonden. OOST-BERLIJN De aanpak is de eerste Russische t, ...i partijleider die een SED-con- Ru5SlSche partijleider Ml- gres bijwoont sinds 1971, toen chail Gorbatsjov heeft gis- de Russische partijleider Leo- teren in de Oostduitse nid Brezjnev een congres van hoofdstad Oost-Berlijn de de Oostduitse communisten eerste dag van het 11de J36200*11- Het is ook de eerste Congres van de Oostduitse communistische partij WOont. (SED) bijgewoond. Gorbatsjov werd op het vlieg- Volgens westerse functionaris- veld verwelkomd door de sen is het bezoek een bewijs Oostduitse partijleider en pre- dat de DDR bij de Sovjet-#nie sident Erich Honecker en de jn hoog aanzien staat. De DDR premier van de DDR, Wili is een van de politiek meest Stoph. Gorbatsjov was in het loyale en economisch meest gezelschap van zijn vrouw succesvolle bondgenoten van Raissa en een delegatie van de de Sovjet-Unie. Westerse di- Russische communistische par- plomaten stelden dat de Oost tij. Hij heeft vandaag de Oost- duitsers rekening hadden ge- duitse communisten toegespro- houden met een annulering ken. van het bezoek van Gorbats- Gorbatsjov, die de Oostduitsers jpv, in verband met de crisis verbaasde met zijn informele rond Libië. Sovjet-leider Michail Gorbatsjov gooide gisteren een balletje op bij jongeren uit Oost-Berlijn. Zijn vrouw Raisa kijkt lachend toe. Gorbatsjov verbaasde zijn gastheren dooreen informele aanpak. IATCHER OVERLEEFT fiEBAT OVER LIBIË iNDEN De Britse premier Margaret That- ;r heeft een spoeddebat van zes uur in het La- huis over haar houding bij het Amerikaanse nbardement op Libië overleefd. Het debat ging ,ral over de beslissing om de Verenigde Staten jruik te laten maken van F-lll gevechtsbom- jnwerpers die hun basis in Engeland hebben, leidster van de Conservatieve Partij werd door r aanhangers met donderend applaus begroet de Conservatieve parlementariërs schaarden jh achter haar tegen beschuldigingen van de op- iitie, dat zij Groot-Brittannië tot doelwit heeft naakt voor terroristische aanslagen. Volgens iniepeilingen kan Thatchers standpunt slechts tinig goedkeuring wegdragen onder de Britse folking. Van de ondervraagden vond zeker zes procent dat ze verkeerd heeft gehandeld. Amerikaanse militairen moeten binnen blijven FRANKFORT De Amerikaanse mili taire autoriteiten in de Bondsrepubliek hebben een nachtelijk uitgaansverbod uit gevaardigd voor de Amerikaanse militai ren die in kazernes in West-Duitsland wo nen. Het uitgaansverbod geldt van mid dernacht tot 05.00 uur en is vooral bedoeld voor de vrijgezellen onder de militairen. Het is bedoeld om te voorkomen dat bars en nachtclubs die in grote getale Ameri kaanse militairen ontvangen, doelwit worden van mogelijke vergeldingsaansla gen voor de luchtaanval op Libië. De aan leiding voor de Amerikaanse strafexpedi tie was, zoals bekend, de aanslag op een veel door Amerikaanse militairen bezoch te discotheek in West-Berlijn. „Gekruide taal" Spanje bij NAVO BRUSSEL Spanje heeft op een vergadering van de NAVO in Brussel scherpe kritiek gele verd op de Verenigde Staten, voor hun bombardement op Li bië. Volgens diplomatieke krin gen in Brussel bediende de Spaanse ambassadeur zich van „zeer gekruide taal", terwijl de meeste andere bondgenoten vol stonden met een verwijzing naar de verklaringen van be zorgdheid van hun regering. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, John Whitehead, zal morgen de NAVO-ambassadeurs ontmoe ten om de crisis te bespreken. Genscherbij Reagan De Amerikaanse president Reagan wil de komende topcon ferentie in Tokio vooral gebruiken om zijn nood klagen over het gebrek aan steun van de Europese bondgenoten voor zijn beleid jegens Libië. De strijd tegen het terrorisme is niet alleen een zaak van de VS, zo zei Reagan tegen de Duitse minister Genscher, die gisteravond bij hem op bezoek was. (Van onze correspondent Jo Wijnen) ASHINGTON Na de van de geslaagde khtaanvallen op Libië, kt Amerika nu gegre- |n te zijn door de onver- lijdelijk daarop volgende Ster. Washington houdt kh nu bezig met de ge- llgen van het Ameri- lanse optreden op de tigere termijn. Het be groeit dat die gevol- |n weinig positief zijn en de toekomst er een Ickeltje anders uitziet, dan door de beleidsma kers was voorzien. Waar het Witte Huis zeker niet op had gerekend, is het plotseling afzeggen van dé ontmoeting tussen de Russi sche minister van buitenland se zaken Sjevardnadze en zijn Amerikaanse collega Shultz. Washington had uit de zeer voorspoedig verlopen bespre kingen met de scheidende Sovjet-ambassadeur Dobry- nin, vorige week, opgemaakt dat het Kremlin een afstraf fing van Libië op z'n minst zou tolereren en op z'n hoogst met een forse verklaring zou veroordelen. Duidelijk is nu in elk geval, dat er geen top komt tussen Reagan en Gorbatsjov in de zomer. Er blijft echter nog tijd genoeg voor het organiseren van een top in november. De VS rekenen er op, dat die ont moeting wel door zal kunnen gaan. Zij noemden de annule ring eerder een „begrensd sig naal" dan een definitief „nee". Hoewel het niet wordt toege geven, mag worden aangeno men dat de aanval was be doeld om de Libische leider Khadaffy te doden. Dat is niet gelukt. Tot overmaat van ramp ontstond gisteren een duidelijke breuk in de politie ke eensgezindheid in het Con gres. Minstens drie senatoren lieten zich uiterst kritisch uit over de gevolgen van de Amerikaanse luchtaanvallen op de langere termijn. Zij ver klaarden dat Khadafy wel licht sterker uit de strijd is ge komen. Het grootste probleem dat Washington ontmoet is sterke Europese weerstand tegen het Amerikaanse optreden. Som mige congresleden proberen de schuld van de luchtaanval nu in de schoenen van Ame- rika's vrienden in Europa te schuiven door te zeggen dat als Europa de economische boycot van Libië had onder steund, de luchtaanvallen in het geheel niet nodig waren geweest. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Sovjet-Unie en de DDR gisteren medeverantwoorde lijk gesteld voor de escalatie van het conflict rond Libië. Volgens de woordvoerder van het ministerie, Bernard Kalb, hebben Moskou en Oost-Ber lijn, ondanks dringende ver zoeken van Washington, geen vinger uitgestoken om Kha daffy tegen te houden. „Als zij dat gedaan zouden hebben, had deze kringloop van ge weld vermeden kunnen wor den". Hij voegde daar aan toe. dat de Sovjet-Unie systema tisch heeft geweigerd met Washington te overleggen over de terroristische activi teit van Libië. Kalb zei ook dat de Russische levering van SAM-5 raketten Libië aange moedigd zou kunnen hebben om „risico's te nemen die ons noodzaakten te reageren". President Reagan heeft kolo nel Khadaffy gisteren ge waarschuwd „zich niet op nieuw te vergissen" over de vastbeslotenheid van de Vere nigde Staten om te antwoor den op „zijn terreuroorlog". Reagan deed zijn uitlatingen tijdens een bijeenkomst met juristen in het Witte Huis. (Vervolg van de voorpagina) TRIPOLI Libië heeft giste ren een soort schaduwoorlog gevoerd tegen de VS. De mel dingen over nieuwe aanval len, de schietpartijen en het gebulder van het luchtaf weergeschut waren volgens verslaggevers in Tripoli be doeld om angst onder de be volking levend te houden. Een andere mogelijkheid is dat legeronderdelen in op stand zijn gekomen tegen Khadaffy. De schietpartijen werden met name gehoord in de omgeving waar kolonel Khadaffy zijn hoofdkwartier heeft en veroorzaakten pa niek in de hoofdstad. Nadere gegevens over een mogelijke rebellie zijn echter niet be kend. De VS hebben ten stel ligste ontkend dat na maan dag nog nieuwe aanvallen zijn uitgevoerd. EG wil snel maatregelen tegen terreur STRAATSBURG De EG- ministers van buitenlandse zaken hebben vandaag in Pa rijs spoedoverleg gehouden over het terrorisme. Daarbij is onder meer bekeken hoe de maatregelen die maandag in Den Haag zijn overeengeko men, zo snel mogelijk kunnen worden uitgevoerd. De EG besloot toen de bewegingsvrij heid van Libische diplomaten te beperken en de staf van de Libische ambassades in de Westeuropese hoofdsteden in te krimpen. De EG zal de VS voorstellen Arabische staten en het Oostblok te betrekken bij de strijd tegen het terroris me. van heel de wereld. Maar maandagnacht bleek dat de Amerikanen de Russische uit daging hadden aangenomen. En het Kremlin zag zich ge dwongen vanaf de zijlijn toe te kijk&n, hoe een van zijn bondgenoten de „Rambo-be- handeling" kreeg. De officiële Sovjetreacties be staan dan ook uit een menge ling van woede en frustratie. Gisteren beloofde partijleider Gorbatsjov in een brief aan Khadaffy andermaal, dat hij de Russische verplichtingen voor de versterking van de defensie van Libië na zal ko men. Het is overigens niet duidelijk, welke verplichtin gen worden bedoeld. Gorbats jov veroordeelde opnieuw de Amerikaanse luchtaanval en waarschuwde dat de „bar baarse actie" slechts negatieve gevolgen kan hebben op de Russisch-Amerikaanse be trekkingen. Verder werd de Britse ambassadeur in de Sov jet-Unie, sir Brian Cartledge, door het Russische ministerie van buitenlandse zaken op het matje geroepen, om een protest in ontvangst te nemen tegen de Britse rol bij de Amerikaanse aanval. Toch lijkt het erop of men in Moskou achter de schermen niet ontevreden is over de manier waarop de zaken zich ontwikkeld hebben. Kolonel Khadaffy zit, zolang hij in le ven blijft, sterker in het zadel dan ooit tevoren. De hele Arabische wereld heeft wei nig andere keus dan zich op dit moment achter hem te scharen. Het NAVO-bondge- nootschap is door uiteenlo pende opvattingen van Euro pa (minus Groot-Brittannië) en de VS nog meer onder druk komen te staan. Wan neer je het op de lange ter mijn bekijkt, zullen de Sovjets Anti-Amerikaans protest In Europa en het Midden-Oosten hebben gisteren vele tienduizenden mensen geprotesteerd te gen de Amerikaanse luchtaanvallen op Libië. Enkele demonstraties verliepen rustig, andere wer den door de politie beëindigd, waarbij het tot ongeregeldheden kwam. Talrijke demonstranten werden opgepakt. In Italië vonden de meeste demonstraties plaats. In Spanje werden Ameri kaanse vlaggen verbrand (foto). er waarschijnlijk wel bij va ren. Hoewel Libië een lastige en zorgwekkende bondgenoot is, kan Moskou de relatie met Khadaffy in politiek opzicht goed gebruiken. Bovendien is het strategisch gezien een goedkoop bondgenootschap en vormt het regime van de ko lonel een aardige bron van in komsten voor de Sovjets. De afgelopen vijftien jaar heeft de Russische wapenindustrie vele miljarden Amerikaanse dollars ontvangen voor wa penleveranties. Bovendien heeft de Sovjet-marine toe stemming in Libië voor anker te gaan en voor dit alles heeft Moskou tot nu toe niet eens een akkoord hoeven tekenen, dat hen verplicht Libië te hulp te schieten in situaties als op dit moment. De militaire leiding zal deze politiek met enig wantrouwen volgen. Zij vreest toch al, dat Gorbatsjov te ver zal gaan met zijn voorzichtige, verzoe nende beleid. Maar het cen- traal-comité heeft bepaald dat het politieke doel op lange termijn altijd voorrang moet hebben over het militaire en dat de gewapende troepen in dienst staan van de partij. Wanneer er één ding als een paal boven water staat in het buitenlandse beleid van Sov jetleider Gorbatsjov, dan is het wel dat hij de dingen in derdaad op de lange termijn bekijkt. Hij zoekt naar midde len om zijn land uit de paria- status te halen, die de Sovjet- Unie kreeg na de invasie in Afghanistan. Hij probeert waar mogelijk de betrekkin gen te normaliseren, met de conservatieve Arabische sta ten, met China en ook West- Europa. Ook zit hij te wach ten op het begin van de cam pagne voor de volgende presi dentsverkiezingen in de VS. Het heeft er alle schijn van dat de Amerikaanse aanval op Libië zijn lange-termijn stra tegie een handje heeft gehol pen. MARTIN WALKER Copyright The Guardian ÖSKOU De ochtend I de Amerikaanse lucht- |nval op Libië heerste er [n gespannen stemming i Moskou. Er was ver- 'arring onder de Arabi- !he diplomaten of Kha- )ffy nu wel of niet ge- Dnd was geraakt, Franse Iplomaten probeerden in de weet te komen of collega's in de ambas- tde in Tripoli ongedeerd aren gebleven en Radio ibië begon in haar uit- Indingen om assistentie het Syrische en Alge- ;e leger te vragen. t grote vraag die iedereen hier bezighield was: wat |an de Russen doen? In de fitste schermutselingen tus- n de VS en Libië rond de plf van Sirte had de Sovjet- nie duidelijk laten blijken, It het regime-Khadaffy hen flfs niet één enkele Russi- he radarexpert waard was 'vanaf vorige week leek de wvjet-Unie haar standpunt ihter te willen nuanceren, jafchef Akhromeyev waar- huwde dat de Sovjetburgers Libië gevaar liepen. De on- Trminister van 'buitenlandse Iken hield een persconferen- fi over een stop op kernproe- kn, maar was ongewoon be- iidwillig om af te dwalen kar de kwestie Libië. Hij pthulde dat Moskou en Was- Ington direct overleg- ge leegd hadden en bevestigde kt Moskou de Amerikanen fid gewaarschuwd tegen het ndernemen van agressieve bties tegen Libië. Moskou |as haar inzet aan het verho- i deed dat voor het oog

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5