Omwegen In Haarlem werd een heusl NZH-m useum geopend Leidse politie twijfelt aan rechtmatigheid Haagse alcoholcontrole 'Bullen' blijven welkom in universiteitsraad [DEN OMGEVING BURGERLIJKE STAND QeidóaOowumt DINSDAG 15 APRIL 1986 PAGINA 11 irom zou je het een- jg formuleren als het moeilijk kan", lijkt de stelregel bij het van een dagvaar- Maar in het geval van automobilist wiens wa- enige mankementen oonde, was de maker een dagvaarding wel tot op de bodem van taalkundige vermogens an toen hij (of zij) •ef: „In de wang van de (iet rechtervoorwiel ge teerde buitenband be- zich een separatie", tonrechter Morshuis las zin met opgetrokken {brauwen voor en offi- van justitie Van Ek it toegeven dat de den niet zouden mis- i in een medisch bulle- [nderdaad, confronteer arts met deze woorden ij zegt direct „meteen •ren". Gelukkig tracht- in Ek uit te leggen wat u wèl werd bedoeld, metaallaag en de rub- and zijn van elkaar ge- l De band gaat dan een leven leiden", ver- de hij. Voor alle duide- ►id, tussen de autoband it wiel zat een kier (se- tie) en het gevaar be- I dat de band helemaal ou raken. De eigenaar deze dagvaarding was mei 1985 op de Mei- irode in Voorhout aan- idcn en onderzoek van luto leerde dat de „se- :ie in de wang van de inband" niet het enige cement was. De bo- ilaat was rot, de rem 3r^t en de uitlaat lek. De al pificatie wrak was voor ien jaar oude voertuig i plaats en de eigenaar er vrijwillig afstand de: „Ik wist dat de uitlaat as", zei hij gisteren te- iorshuis. Deze legde de i in Van Ek geëiste boete Hal80 gulden op. ak i was gisteren toch 2usjesparade" voor het telse kantongerecht. Zo bi«lde een andere auto- vilist, die op 22 maart nul in Katwijk met zijn dtijaar oude karretje van lisTeg was geplukt, ook dat 1 Alleen maar wist dat de ïhöat niet in orde was. Dat kfuurinrichting niet goed vdcte, de drempelkoker- t nen, hoofdbalken en de renmplaat doorgeroest wa- a nee, daar had hij niets gemerkt. „U liep een it risico", merkte de iter op. „U had al rij- ae ineens op straat kun- :itten en dan had u niet )n op de blaren gezeten. lag de politie wel dank- f zijn dat ze u van de sa; hebben gehaald". De a fachte had afstand ge sel van zijn auto en dacht 1phnee van alles af te zijn. ,VJ u geen afstand had ge- ,eJ, dan had ik hem wel ■jgleslag laten nemen en la- osjvernietigen. Het komt njjetzelfde uit", zei de of- 3a^r en vroeg met succes ,g^boete van 180 gulden. automobilist had op 23 ir^ari 1985 op de Veurse- gj in Voorschoten ver- n pende verlichting ge- 7 ra. „Wat vindt u er- ijef' Vroeg Morshuis. „Is ctlurlijk moeilijk zelf te Itateren", gaf de rechter __jantwoord op zijn eigen -Jg. „Als tegenliggers jJSignaien geven wel", ,jJe man zelf. Hij vertelde yihij enige dagen voordat pSNerd aangehouden, een fjamp had verwisseld en daardoor mogelijk de ,elling was verstoord, [ezien de man in een in rijdt en deze wa- over een stelschroef likken waarmee de impen kunnen worden teld, vroeg hij aan de lieman of hij even aan schroef mocht draaien. It mocht ik niet, terwijl Engelsman met een ka- je koplamp wel de gele heid kreeg die te ver stelen", voerde de man iH Officier Van Ek vertel- 'iddat er een grens moet Men getrokken. „Anders geI iemand die wordt aan- ehuden vanwege een 'eide band zeggen dat hij WJ een goede band in de 'Merbak heeft liggen. Aks komen ze met hele ifcgen", kreeg Van Ek vi- dsnen van inventieve au- rdobilisten die snel even re? nieuwe uitlaat onder -i auto monteren omdat politie heeft geconsta.- fd dat hun knalpijp lek tan Ek vroeg een boete 150 gulden, maar zag die niet gehonoreerd. De jter maakte er schuldig ^Tler straf van. „Bij mij nnt het over dat het in Td is met het rechtsge- •f", zei Morshuis. „Bo- tifdien weet ik dat er in j^Citroën zo'n stelschroef KEES VAN HERPEN DE BLAUWE TRAM KREEG DEB 412 GLANZEND VEREEUWIGD Op een „richtingfilmkast" (de wagenvoerder draaide aan een hendel en er kon weer een andere aanduiding op komen) die in het nieuwe NZH-bedrijfsmuseum aan de Leidsevaart in Haarlem te zien is, staat: STOPT NIET. Dat is zeer juist. In zekere zin stopt de ouwe Blauwe Tram nooit.In Haarlem is hij zeker niet meer te stoppen, want sinds een week of wat staat daar een puntgaaf opgekale faterde oudgediende van de „Boedapester-klasse": de B 412. Gered van de sloop. Af gelopen zaterdag werd op het terrein van de NZH-remise in Haarlem onder grote be langstelling het eigen NZH- museum(pje) ingewijd en werd de B 412 aan het nostal gisch gestemde volk getoond. Ontroering alom, toen direc teur jonkheer Testa de fluit liet gaan en met de bel tin gelde. Zo reed de glanzende Boedapester, voortgeduwd door mankracht want het is geen motorwagen met bloemstukken versierd dwars door een rood-wit-blauw lint heen. Met een kracht die de stalen kabel, waarmee het rijtuig veiligheidshalve was verankerd, strak trok en een biels bijkans de grond uitruk te, althans ontzette. Al werd er nog zo stevig aan het rem- wiel gedraaid. Alle aanwezi ge oud-wagenvoerders, con ducteurs en andere tram- en busautoriteiten waren ver rukt: deze ouwe blauwe bleek ontembaar. Show; maar hij had echt weer even gereden, deze trots van de 105 jaar oude firma en troe telkind van een geslacht dat met de tram is opgegroeid. Iedereen hees zich, met gla zen wijn of jus, met belegde broodjes en glazen melk, weer op het blinkende mid denbalkon. Men voelde onop vallend aan het gelakte hout van de betimmeringen, zette zich neer op de nieuw gestof feerde banken en las alle bordjes en plaatjes die al bij na 30 jaar uit het gezicht wa ren verdwenen. Een oud-ge diende zei opgetogen tegen een gepensioneerde collega: „Dirk, knijp me eens in m'n arm, want ik kan het nog niet geloven. Het is alsof ik weer vreselijk jong ben..." En dat allemaal dank zij de in spanningen en de toewijding van een groepje leden van de Tramwegstichting die de Blauwe Tram in negen jaar tijd tot reliekschrijn hebben verheven. Dank zij ook vele giften van Blauwe Tram-be wonderaars die 40 pet. van de herbouwkosten dekten; 60 pet. kon worden opgebracht door de eigen creativiteit en commerciële activiteiten van de werkgroep B 412. Er was in elk geval geen cent subsi die bij. Het was weer kostelijk om te lezen: „Niets buitensteken" en „Niet spuwen", „Geen voeten op zitting", „Uitgang vrijlaten". We mochten, de hemel en werkgroep zij dank, ook weer niet „Óp- of afspringen gedurende de rit" en je kon gebruikmaken van het compartiment „Rooken". De toen nog B 464 genummerde veelbeproefde wajgen als „zomerhuisje" In Harfsen; na de reconstructie was het weer de aloude B 412. Prachtig was het: „Openen en sluiten van de ramen mag uitsluitend door het perso neel geschieden". Het „perso neel" deed daartoe alle moge lijke pogingen, en zie: alles werkte als in de beste dagen van deze Boedapester. Ook het „Stopsignaal voor eerste Halte lx drukken". Een schitterend stuk speelgoed, zo weggelopen uit de historie. Er zijn zelden zoveel foto's gemaakt door een groep van lotsverbondenen: de B 412 „in alle standen en staten". Museum in pijpenla Het museum zelf is een pij penla, onderdeel van een ga ragegebouw, op de plek waar eens de oude remise was. Deze zuigeling op museaal gebied vraagt nu alweer om nieuwe „voorwerpen, onder delen, documentatie, dien stregelingen e.d." die betrek king hebben op het oude trambedrijf. Het zal er alle maal niet in kunnen, maar jhr. Testa, A.L.F.M. diret- tore Testa, zou je, als vreem deling, op het eerste gezicht kunnen zeggen die als een Bourgondische ridder het NZH-bedrijf naar een gezon de toekomst wil loodsen, be loofde dat gezocht zal worden naar een groter onderkomen. Maar voorlopig is het er, rond dat herwonnen rijtuig, al mooi genoeg met het geëx poseerde materiaal van een openbaar vervoersbedrijf dat een miljoenendans in een uit gebalanceerde, soms fantasti sche, choreografie uitvoert. Nu zien we (het museum is op zaterdagmiddagen geo pend), op de eerste tentoon stelling „Van Blauwe Tram tot Gele bus", foto's, model len, documenten, borden en voorwerpen die een vervoer maatschappij groot hebben gemaakt. De pet van de paar- detrambestuurder netzogoed als de uniformjas anno 1939 en de „kaartjestas". Maar daar is ook een ijzeren kistie met het opschrift „Hoofd Controleur Tempeliers- straat". Het hoofd van de controleur zit er, helaas, niet in. Boemelen en wisselen „Tempeliersstraat"; dat spreekt, in Haarlem nog steeds boekdelen: het zenuw centrum van een ganse dienstregeling tussen Am sterdam en Zandvoort; de wisselplaats van ijzeren ros sen. Waar je tegen midder nacht onverhoeds belandde na een werkdag met over werk in Amsterdam een werkdag in Halfweg kan ik me tenminste nauwelijks voorstellen, op dat uur van de late avond. Je was in slaap gesukkeld even na Sloterdijk en de conducteur was, na het eerste geboemel van halte tot halte, in volle vaart alweer, zonder uitzicht op gevaren- geld, overgeklauteid naar een ander rijtuig. Met die Boedapesters ging dat niet, maar wel met die andere slingerende gevaarten. Je werd pas wakker geschud door die bocht over het Hout plein. Je moest dan razend snel reageren en uitstappen, anders zat je in no time in Bentveld of nog verder. En dan kwam je nooit meer te rug, die nacht. Als je tenmin ste in Haarlem moest zijn. Dat was pas een tijd. Die tramtijd. Overigens heeft de heer L.J.P.Albers, tramhisto- Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HHHKsl mMHH - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pielors Op 19 juni 1973 ontmoette de B 412 als oud karkas op de Haagweg in Leiden een van zijn talrijke opvolgers: een gele NZH-bus. Op weg naar de herbouw in Voorburg, met 9 jaar werk voor de boeg. ricus uit Abcoude, de restau ratie van de B 412 uitvoerig te boek gesteld: „Van zomer huis tot Blauwe Tram", die weer een enkeltje naar Haar lem nam. Het is de geschie denis van de oude B 412 ten voeten uit. Van de ontluiste ring (nadat besloten was tot opheffing van de tramlijnen) tot aan de rehabilitatie van een oud juweel. Het is een hele (herbouw)geschiedenis, sinds baron d'Aulnis de Bou- rouill die zich zaterdag fier een wagenvoerder noem- Staatsieportret van de gloednieuwe oude B 412, een „bijwagen van stand", op een vers aangelegd stukje remisespoor bij de NZH-garage aan de Haarlemse Leidsevaart. de .zich met erbarmen over de van elke fierheid ontdane wagon ontfermde en deze koesterde als zijn oogap pel. De B 412 werd zijn zo merhuis. „Liever een paskwil dan de goot in met dat afge dankt verleden". De baron onttrok zich aan het vernieti gend oordeel van de burge meester van, zeg maar, Harfsen. Hij vertrok met zijn „storend element in het land schap" naar het Zeeuwse Groede, waar de burgemees ter het belangrijker vond wie er kwam dan wat er kwam. Dat was dan een baron met een ouwe tram. Restauratie Maar goed, de baron d'Aulnis heeft z'n roestende, uitgere den „buiten" langs de vlucht heuvel tenslotte toch afge staan ter grondige restaura tie. En de jonkheer, geboren Testa, prees hem daarvoor. Er waren douairières die de handen opeen brachten ten faveure van de NZH. Een adellijk onderonsje met zeer goede gevolgen en hoop voor de days to come. En alle tram-amateurs mogen de in spanningen rond het herstel van een echte, onvervalste, tot in lengte van dagen be staande Boedapester oprecht dankbaar zijn. Ainsi-soit-il. Ik zou maar eens gaan kij ken, in dat museum aan de Leidsevaart, in de NZH-stad Haarlem, als ik u was. Ver der is het boekje van NZH- freak Albers te koop voor 12,50; in het museum, of bij Verwijs en Stam, Prinsesse- gracht, Den Haag. LEIDEN De Leidse po litie twijfelt aan de recht matigheid van de met in gang van vorige week in Den Haag ingevoerde me thode van alcoholcontrole. In de Haagse opzet wor den op alle vrijdag- en za terdagavonden van het jaar overal in de stad op volstrekt willekeurige wijze auto's aangehouden. De bestuurders worden bovendien zonder uitzon dering verplicht aan een ademtest mee te werken. De Leidse politie meent dat de wet slechts toestemming geeft voor een blaastest indien er aanwijzingen bestaan dat er van alcoholgebruik sprake is. De Haagse politie deelt die mening niet. Woordvoerder R. Petow: „De officier van justitie heeft een richtlijn uitgevaar digd dat als iemand weigert, er proces-verbaal opgemaakt moet worden. Dat lijkt mij duidelijk genoeg". Toch be stonden er ook binnen de poli tiekorpsen twijfels over de „Haagse methode". Petow: „Dat is gebleken in interne en quêtes. Het blijkt echter dat het publiek onze methode een goede vindt. Geen enkele weg gebruiker heeft tot nu toe ge weigerd mee te werken". Aan het meningsverschil tus sen Haagse en Leidse politie ligt een puur juridische kwes tie ten grondslag. In Den Haag meent men de bevoegdheid tot de nieuwe alcoholcontrole aan de Wegenverkeerswet te ont lenen. De Leidse politie meent dat dat wetsartikel in samen hang met een richtlijn over blaaspijpjes gelezen moet wor den. Voorlichter D. Grave- land: „Wij vinden de methode van de Haagse politie onzorg vuldig. Ik ben dan ook zeer benieuwd wat de rechter hier van vindt". Twijfels De andere aanpak van de Haagse politie vloeit voort uit de resultaten van een onder zoek dat is uitgevoerd door de Rijksuniversiteit Leiden en de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Al langer leefde bij de politie twijfels over het be perkte effect van de bekende grote controle-acties. Die wor den in Leiden dan ook niet meer gehouden. D. Graveland: „Het kostte in de eerste plaats een enorme mankracht. Daar bij was men gauw op de hoog te van het feit dat zo'n contro le gehouden wordt. Omdat de politie daarvoor ruimte nodig heeft, moeten we die controles houden op grote uitvalswe gen". Uit het onderzoek bleek ook dat het rendement van zo'n grootscheepse actie tegenviel. Bij de tien grote acties van vo rig jaar in Den Haag viel zo'n vijf tot zes procent van de be stuurders door de mand. Bij proeven met de nieuwe ma nier van controleren werd twaalf tot dertien procent van de autorijders op het gebruik van alcohol betrapt. Dat op merkelijke verschil wordt vol gens onderzoeksmedewerker P. Noordzij van de universiteit in Leiden veroorzaakt doordat in de huidige situatie lang niet alle staandegehouden automo bilisten ook een ademtest moe ten afleggen. Die selectie maakt de politie zelf. „Missers" In het kader van het onder zoek is in Den Haag, Utrecht en Nijmegen op meerdere vrij dagen en zaterdagen gecontro leerd op het rijden onder in vloed. Daarbij had meer dan de helft van de aangehouden automobilisten naar eigen zeg gen die avond alcohol gedron ken. De resultaten van het on derzoek geven aan, dat er bij automobilisten met een alco holgehalte van minder dan 0,5 promille één op de vier toch een ademtest moest afleggen. Daartegen werd gemiddeld bij één op de drie bestuurders met een alcholgehalte boven de halve promille door de agent besloten dat er niet hoefde te worden geblazen. In enkele gevallen lag dat promillage zelfs boven de 1,0. „Het is dus niet helemaal ten onrechte dat rijders onder invloed hopen op een gunstige afloop bij een al- coholholcontrole", aldus de on derzoekers. „Juist dit soort missers doet afbreuk aan de dreigende werking van het po litietoezicht". Bij het gewijzigde toezicht zijn dit soort „missers" van agen ten uitgesloten aangezien alle staandegehouden personen verplicht worden tot mede werking aan de ademtest met behulp van een modern analy se-apparaat. De controlerende agenten zullen bovendien, an ders dan voorheen, alleen maar zijn belast met de contro le zelf en niet met de eventue le verdere afwikkeling. Ook dat zal het „rendement" ver groten. De surveillanten ope reren steeds in groepjes van twee en zijn op een groot aan tal plaatsen in de stad actief. „Het gaat erom de pakkans zo onvoorspelbaar mogelijk te maken", aldus onderzoeker Noordzij in een toelichting. Tot het eind dit jaar zullen de onderzoekers het gewijzigde toezicht bij de Haagse politie blijven volgen om te zien wel ke effecten het heeft. ZOETERWOUDE Gebo ren: Daphne Wittenaar; Sewnarain Sukul Kawita Laksmi; Ronald Pool; Leonie Joanne van der Geest; Kir- sten Johanna Maria den Ei sen. Gehuwd: Jakobus Jo hannes Boog en Maria An- thonia Cornelia Zandbergen; Cent Marinus Laban en Anna Maria Rijnsburger. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN De buiten universitaire leden, de zo genaamde 'bullen' zijn ook in de toekomst wel kom in de Leidse univer siteitsraad. Nadat de raad al eerder over dit „insti tuut" had gedebatteerd, is gisteravond dit uiteindelij ke besluit (in de vorm ban een motie) uit de bus ge komen. De raad stelde wel als eis dat de toekom stige bullen worden geko zen aan de hand van van te voren op te stellen cri teria. De groepering zal moeten bestaan uit men sen uit „de vakbeweging, bedrijfsleven, onderwijs, afgestudeerden, vrouwen organisaties of lokaal/re gionaal bestuur". Op het ogenblik zijn er acht buiten-universitaire leden in de raad vertegenwoordigd. De nieuwe wet op het weten schappelijk onderwijs (wwo) die in het najaar van 1987 in werking zal treden laat het aan de afzonderlijke universi teiten over of zij deze verte genwoordiging van de maat schappij zullen handhaven. Besluiten zij dit te doen, dan mogen er maximaal vijf men sen in de raad worden opgeno men. Zowel het college van bestuur als de fractie van de progressieve partij (PP) lieten gisteravond nogmaals blijken er niets voor te voelen om nog langer met bullen in één ver gaderzaal te zitten. De PP stelt zich op het standpunt dat de universiteit een onderdeel van de maatschappij is en dat er dien ten gevolge geen behoefte is aan maatschappij-vertegen woordigers. Bovendien wijst de fractie erop dat de minister van onderwijs te grote invloed zal hebben op de benoeming van de bullen. De bewindsman benoemt hen onder de nieuwe wet niet meer aan de hand van een voordracht door de universiteitsraad, maar al de raad slechts nog „horen". Een laatste bezwaar van de pro gressieve fractie is dat de bui ten-universitaire leden niet zo als de andere fractieleden, worden gekozen maar be noemd. Ze hebben daardoor „geen achterban". Raadslid prof.dr.P.Pearson van de unie van faculteiten en diensten - de fractie die overigens sinds niet al te lange tijd verklaard voorstander van het instituut bullen is - zei daarop er „niet zo zeker van te zijn" of de ove rige raadsleden die achterban inderdaad hebben. Het college van bestuur vindt dat de bullen de stem van de maatschappij „niet op de juiste wijze tot uitdrukking brengt" en voelt er veel meer voor om een maatschappelijke raad van advies in te stellen die vier keer per jaar bijeen zou moe ten komen om gevraagd en ongevraagd adviezen te geven. Het college zag zijn concept besluit om verder af te zien van de inbreng van de bullen gisteravond door een meerder heid verworpen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11