EG-land^nfeltegen militaire actie V S DA en VVD niet tegen steun van klein rechts Aanval op zich misdragende supporters Sean BON eacö PREI EN VARKENSLEVER Leidse vrouwenarts weer aan de slag Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: |.I Hallewas.Chel-redacteur: WimBuijteweg. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand f. 22,49(aut.betaling).kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrudag van 18.00 tof 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. Goumtvt Maandag 14 april 1986 77e jaargang no. 23474 HET WEER Hogere temperaturen. Wisse lend bewolkt en enkele buien. Vannacht rond 4, morgen om streeks 12 graden. Matige zuid oosten wind, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig. Zon op: 06.44; onder: 20.37. Schev hoog water: 7.21 en 19.38; laag water: 3.05 en 15.15 uur. Koudste aprilnacht van deze eeuw DE BILT Het is het afgelopen weekeinde zo koud geweest dat het eeuwrecord voor de koudste aprilnacht is verbroken. In de nacht van vrijdag op zater dag kwam de temperatuur op de vliegbasis Deelen op de Veluwe niet hoger dan 9,4 graden onder nul. Sinds 1906 was het in april niet kouder geweest dan de 8,1 graden onder nul die dat jaar in Winterswijk werd gemeten. Ook de minimumtemperatuur van min 6,6 graden op zaterdagoch tend was extreem. Alleen in 1901 was het kouder, al was het verschil niet groter dan 0,1 graad. Imelda Marcos: „Schoenen als exportpromotie LONDEN Imelda Marcos heeft vandaag verklaard dat zij met haar verzameling van 2300 paar schoenen op een eigen ma nier promotie wilde maken voor Filipijnse produkten. Zij zegt dit in een interview niet de Britse krant Daily Mail. „Schoenen zijn een van onze belangrijkste ex- portprodukten", aldus de vrouw van de afgezette dictator. „Als First Lady was het mijn plicht Filipijnse goederen te promoten en als model op te treden. Met de uitvoer van schoenen zijn miljoe nen binnengekomen". Meerderheid wil handhaving randschrift (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overgrote meerderheid van de Nederlandse bevolking vindt dat het rand schrift op de guldens en rijks daalders (God zij met ons) ge handhaafd moet blijven. Volgens een onderzoek van bureau Inter- View is slechts 21 procent van de bevolking van mening dat deze tekst dient te verdwijnen. Hand having ervan wordt bepleit door 71 procent. Dit werd zaterdag be kendgemaakt in het Vara-pro- gramma „In de Rooie Haan". Idweer redt zes pnen uit Alphense flat n uitslaande brand in het trappenhuis van in de Alphense Eikenlaan moesten gister- ^s gezinnen uit hun woningen gered worden. J ontstond om ongeveer zes uur nadat huis- e gezamenlijke kelderruimte van de flat in as gestoken. Het vuur greep snel om zich ging langs het trappenhuis omhoog naar de oningen. Door de enorme rookontwikkeling de bewoners hun huizen uit, die zij echter >r het trappenhuis konden verlaten. De er haalde de bewoners daarom via een lad- van de balkons en door ramen naar bene- 1 vrouw raakte in zodanige ademnood dat zij lulance naar het Rijnoord ziekenhuis moest gebracht. Na een uur was de brand geblust [én de mensen weer in hun huizen terugke- alf kanaries en twee valkparkieten die in een x verbleven, vonden de dood. De kelder- het trappenhuis en de inboedel van de zes liepen forse rookschade op. Het schade- nog niet bekend. Wie het huisvuil aange eft is evenmin bekend. Minister Van den Broek: diplomatieke oplossing in conflict Libië (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De minis ters van buitenlandse za ken van de EG-landen hebben vanmiddag in Den Haag onder zeer strenge veiligheidsmaatre gelen spoedberaad over het conflict tussen de VS en Libië gehouden. De verwachting is dat de EG bij de VS en Libië zullen aandringen op een diplo matieke oplossing. Gewa pende acties zullen ten zeerste worden afgeraden. De EG-ministers zouden pas woensdag over de gespannen politieke situatie rond Libië zouden overleggen, maar Italië en Spanje hebben aangedron gen op vervroeging. Deze lan den zijn bevreesd voor militai re of terroristische acties van Libië. De Libische leider Kha- daffy heeft immers met re- pressailles tegen Zuideuropese landen gedreigd als vergelding voor nieuwe Amerikaanse ac ties tegen Libië. Minister Van den Broek stelde zaterdag dat de EG de voor keur geeft aan een diplomatie ke oplossing. Volgens hem moet zowel de Amerikaanse regering als Khadaffy zelfbe heersing betrachten, zodat es calatie van het conflict wordt vermeden". Hij gaat ervan uit dat de EG- landen vandaag ook zullen be sluiten de samenwerking op het gebied van de terrorisme bestrijding te vergroten. De VS beklagen zich over gebrek aan steun van Europa in de strijd tegen het terrorisme. Amerika heeft gezegd dat doe len in Libië worden aangeval len als wordt bewezen dat Khaddafy achter de aanslagen zat tegen een Amerikaans vliegtuig en een discotheek in West-Berlijn. Een snelle Ame rikaanse militaire actie is vol gens Europese deskundigen overigens niet ophanden. Pagina ..Groeiende twijfel in VS over gewapende actie. m Nieuw bezoek paus aan synagoge mogelijk (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het eerste bezuek van een paus aan een joodse synagoge is een groot succes geworden. Paus Johannes Paulus II was gistermiddag te gast in de belangrijkste sy nagoge van de joden van Italië, die aan de Tiber in Rome. Hij werd door de duizen den joden binnen en buiten de synagoge met zoveel enthousiasme en warmte be groet dat een herhaling van dit „histori sche bezoek" in de nabije toekomst in Rome zeker niet wordt uitgesloten. „Met de vervolgingen is het pas afgelopen wan neer een paus onze synagoge bezoekt" zo luidt een gezegde onder de joden. De paus sprak tijdens het historische bezoek zijn leedwezen uit over de „haat en vervol ging" die de joden door de eeuwen heen is aangedaan. Woodvoerder Joaquin Navarro van het Vaticaan zqi dat het bezoek alle christenen boodschapt dat de dag is geko men om open te staan voor het jodendom en elk spoor van anti-semitisme uit hun hart te bannen. Pagina 2: Paus betreurt haat jegens jo den Wrak '■y" ,s/. _jrvallers __ten halve buit NAAR Twee ge- je mannen hebben jen ongeveer 50.000 buitgerriaakt tijdens •val per auto in Wasse- •e overval werd ge- p de splitsing Schouw- eplaan om 9.14 uur. kruising stond een 22- ïwoner van Waterin- (i manager van ben ons die zojuist de lopbrengst had opge- til met zijn BMW. De ers reden hem van i aan met een Ford Toen de manager kwamen de twee met getrokken mes auto, terwijl ze bivak- over hun hoofd trok- ^*e Wateringer rende veg over de Stoeplaan, 0 afgesloten achterla- autosleutels gooide hij zijn vlucht weg. De ers zetten aanvanke- i ichtervolging in, maar |"lf*at snel op, keerden te- II sloegen de achterruit BMW in. Vervolgens tij een tas waarin zich eldcassettes met de iopbrengst bevonden. •vallers reden daarna ichting -van het dorp e Wateringer waar- 1 'de politie, die alge- slitie-alarm gaf, maar rde geen resultaat op. ;o, die vanmorgen nog teruggevonden, bleek ™^en tevoren te zijn ge- 1 Zoetermeer. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Als CDA en VVD bij de ver kiezingen geen meerder heid behalen is het niet uitgesloten dat 'zij een minderheidskabinet zul len vormen, dat gaat rege ren met gedoogsteun van SGP, GPV en RPF. Zowel CDA-lijsttrekker premier Lubbers als de VVD-mi- nisters De Korte en Van Aardenne hebben dit het afgelopen weekeinde ver klaard. Pvd A-lijsttrekker Den Uyl noemde deze uit* spraken „een verduidelij king voor de kiezers". Lubbers en Den Uyl discus sieerden zaterdagavond met elkaar in de Nieuwe Kerk te Amsterdam waar de „Dag der democratie" was georgani seerd. Daartoe uitgedaagd door Den Uyl zei Lubbers dat hij regeren met gedoogsteun van de kleine orthodox-christelijke partijen niet op voorhand uit sluit. „Er kan een situatie ont staan waarbij CDA en VVD op die steun aangewezen zijn. Ik zal daar overigens niet om vragen. Maar de mogelijkheid bestaat dat wij met een min derheidskabinet aantreden waarmee we een aantal zaken proberen te doen waarvan we vinden dat die moeten gebeu ren. Zo'n kabinet kan dan met wisselende meerderheden werken", aldus Lubbers. Vervolgens mengde VVD-mi- nister De Korte (binnenlandse zaken) zich in de discussie met de opmerking dat ook de VVD er geen bezwaar tegen heeft als CDA en VVD een minder heidscoalitie zouden vormen die aangewezen zou zijn op steun van de kleine rechtse partijen. Enkele uren eerder had De Kortes partijgenoot Van Aardenne (economische zaken) zich in een radio-inter view eveneens positief uitgela ten over de mogelijkheid van zo'n minderheidskabinet. „Voor de regeerbaarheid van het land zou dat een betere op lossing zijn dan een coalitie van PvdA en CDA", zei hij. Hij wees er op dat ook PvdA en D66 tezamen een minder heidskabinet zouden kunnen vormen. Zo'n combinatie ligt volgens hem echter niet voor de hand, omdat CDA en VVD tezamen in de opiniepeilingen een grotere minderheid vor men dan PvdA en D66. JADVERTENTIE Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, kilo Varkenslever, «1.98 500 g albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Tientallen doden bij religieus festival India NEW DELHI Tijdens een religieus festival van hindoeïs tische pelgrims, dat iedere twaalf jaar wordt gehouden op de oevers van de rivier de Ganges in India, zijn vandaag tenminste 46 mensen om het leven gekomen en 39 anderen gewond geraakt. Miljoenen mensen hadden zich vanmor gen bij de stad Hardwar verza meld voor een bad in de heili ge rivier, het hoogtepunt van het Khumb Mela-festival, toen één van de pelgrims van de oever naar beneden viel en andere pelgrims met zich meesleepte. Er brak paniek uit en mensen trachtten zich met een wilde stormloop te redden. Ex-secretaris Trotski gedood MEXICO-STAD De Neder landse ex-secretaris van de Russische revolutionair Trots ki, Jan van Heijenoort is op 30 maart jongstleden in Mexico- Stad vermoord door zijn echt genote, die daarna zelfmoord pleegde. Dit schreef de krant La Prensa gisteren. Van Heije noort schreef eerder een boek over Trotski, die een belangrij ke rol in de Russische revolu ties van zowel 1905 en 1917 speelde. In 1940 werd de Rus in Mexico in opdracht van Sta lin vermoord. VERDENKING BABYMOORD BLUFT DEN HAAG De 31-jarige Leidse arts-assistent die met twee andere gynaecologen wordt verdacht van moord of doodslag op een 24 tot 27 we ken oude baby in het Haagse ziekenhuis Leyenburg, is in middels vrijgelaten en gaat w_eer aan het werk. De 63-jari- ge gyneacoloog die de op dracht tot abortus zou hebben gegeven wordt vandaag voor geleid. Al eerder was een 54-jarige gyneacoloog op vrije voeten gesteld. Deze is voorlopig bui ten dienst gesteld. „Maar", zo zegt dr. J. de Boer, directeur- geneesheer van het ziekenhuis „dit heeft niets met deze zaak te maken. Er heerst al gerui me tijd een controverse tussen de groep gynaecologen en hem. We hebben alleen dit moment aangegrepen om hem buiten dienst te stellen". De baby werd op 26 februari, nadat het door een 16-jarige dochter van een Rijswijkse huisarts levend en wel op de wereld was gebracht, geruime tijd op een bedje tussen de ver loskamers gelegd zonder dat er pogingen werden gedaan het kind in leven te houden. Vol gens de arts-assistent zou de baby niet levensvatbaar meer zijn geweest. Toen het kindje na anderhalf uur klinisch dood bleek te zijn, is het in een koelkast gelegd. „Gezien de drukte in de kliniek", zo ver klaarde de Leidse verdachte tegenover de politie. Voor de abortus had de 63-ja- rige gynaecoloog geconstateerd dat de foetus zestien weken oud zou zijn. Sectie door het Gerechtelijk Laboratorium wees echter uit, dat de baby tussen de 24 en 27 weken oud moet zijn geweest. De heer De Boer ziet geen en kele reden om de gynecologen naar aanleiding van deze af faire te schorsen. „Het is voor ons erg naar. Maar er worden in elk ziekenhuis fouten ge maakt. Dit zeg ik niet als ex cuus". De directeur-genees heer vindt de tenlastelegging moord c.q. doodslag te zwaar. Hij wil geen verder commen taar geven zolang justitie de zaak in onderzoek heeft. DEN HAAG Terwijl de beslissingen in de competitie van het betaald voetbal na genoeg zijn gevallen, worden de accenten verlegd naar voetbalrellen en de bestrij ding daarvan. De KNVB be gon het afgelopen weekein de met het uitspreken van de bereidheid voetbalvanda len uit de stadions te weren. Minister Korthals Altes van justitie zei daarop in beginsel bereid te zijn namen van veroordeelde relschoppers aan voetbalclubs door te ge ven. De bewindsman ziet overigens liever dat de clubs de vandalen eerst zelf probe ren te identificeren. Ook vindt Korthals Altes, evenals collega De Korte (binnenlandse zaken) en staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid), dat er bij betaald voetbal wedstrijden een totaalverbod op de verkoop van alcoholi sche dranken moet komen. Kamerlid en SGP-lijsttrek- ker Van der Vlies wil een stop op de steun van de overheid aan het betaald voetbal. Hij wil het voetbal vandalisme te lijf gaan door een verbod op de verkoop van alcohol in stadions, het spelen van wedstrijden zon der publiek en het opleggen van boetes aan clubs. De Eindhovense gemeente politie heeft zaterdagavond voor de voetbalwedstrijd Eindhoven - Helmond Sport vier aanhangers van de be zoekende club aangehouden wegens baldadigheden. Een groep van ongeveer veertig supporters maakte de hele middag de Eindhovense bin nenstad onveilig. In het cen trum van Venlo is het zater dag na de wedstrijd VVV- PSV (0-3) erg onrustig ge weest door het optreden van PS V-supporters. Op ver schillende plaatsen werdenn vernielingen aangericht aan bloembakken; er ontstonden vechtpartijen en autoruiten werden ingegooid. Ook hier werden vier jeugdige sup porters aangehouden. Spelmoment van Feyenoord-Sparta. John Eriksen belaagt de Spartanen Andriesen en Wijnberg. Verder onder meer in Sporttribune: Ab Fafié zet bestuur Feyenoord in hemd NAC geen probleem voor FC Den Haag Angst Kelly ongegrond Herstel ijshockeyers Sovjet-Unie UVS weer dichter bij hoofdklasse Quick Boys moeizaam langs VVOG Voorsprong Foreholte groeit Belangrijk punt voor dames NOVO ÉK Het moet een bijzonder mens zijn die Sean Kelly. Met een inzet en een doorzettingsvermogen, die maar zelden wordt vertoond. Voor de vijftiende maal al in het nieuwe rennersseizoen wist hij de overwinning te behalen, nu in de bekende race Parijs-Roubaix. En wel, nadat hem vorige week nog maar net de Ronde van Vlaanderen werd afgesnoept door Adri van der Poel. Hoe hij deze tegenstander nu heeft weten uit te schakelen, leest u vandaag uit en te na in de „Sporttribune". Wekelijks bij de Leidse Courant: de krant die op sportgebied nu eenmaal niet komt uitgeschreven. Dat merkt u als u zich hieronder laat inschrijven. De Leidse Courant wil ik best 1 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. dS'foidóc Somcmt t

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1