Js de informatie voor Elske er al?' Planbureau: lonen omlaag bij verdere prijsdaling Sociale zekerheid voor PvdA inzet verkiezingen S tcidae Commit Terugdraaien btw-verhoging uitgesloten" Bouw rakettenbasis binnenkort van start DESKUNDIGEN TEGENOVER HET BINNENHOF Ondernemers in bouw wensen minder atv NNENLAND/BUITENLAND VRIJDAG 11 APRIL 1986 PAGINA 7 Jan Agt lokt hkcnlieden «et golf toernooi '1 BOSCH De provincie Noord- Hpbant is van plan volgend jaar een ïftoernooi te organiseren voor bui- jjlandse zakenlieden. De provincie "£ht zich daarbij met name op onder- «ners uit Japan, de Verenigde Staten, foot-Brittannië en Zweden. De kosten gieten zoveel mogelijk worden opge pacht door het Brabantse bedrijfs- i/en Eventueel zijn de provincie en i Brabantse Ontwikkelings Maat- happij bereid ook een duit in het zak te doen. Animator van het golftoer- ioi is de Brabantse Commissaris van i Koningin Van Agt, die momenteel Japan verblijft. Directeur Schiphol boos op ministers SCHIPHOL Directeur Wegstapel van de luchthaven Schiphol is boos op de ministers Korthals Altes (Justitie) en Smit-Kroes (Ver keer) die gisteren officieel in een brief hebben laten weten dat Schiphol en de luchtvaartmaat schappijen de kosten (15 miljoen gulden) van extra veiligheidsmaatregelen voor hun reke ning moeten nemen. Wegètapel vindt bestrij ding van terrorisme een taak van de overheid, die daar dan ook voor zou moeten betalen. Dat de marechaussee op Schiphol de komende maanden met dertig mensen wordt uitgebreid heeft niets te maken met de geruchten als zou den er aanslagen op de luchthaven worden uit gevoerd, aldus een woordvoerder. De extra mensen worden ingezet bij de persoonscontrole, om de lange wachttijden op te lossen, en bij de afdeling falsificaties. DEN HAAG Er is nauwelijks een reële kans dat de tijdelijke verhoging van de btw waartoe het kabinet eerder deze week besloot in de komende re geerperiode al weer kan worden terug gedraaid. Blijkens de berekening van het Centraal Planbureau (CPB) zal een herstel van de olieprijs, dat daarvoor als voorwaarde is gesteld, niet voor 1990 optreden. Die verwachting bete kent een streep door de rekening van de VVD. Deze partij hecht bijzonder aan de tijdelijkheid van de belasting verhoging. Het kabinet stelde deze week als voor waarde voor een terugdraaien van de verhoging, dat de olieprijs per vat weer boven de 60 gulden uitkomt. Het nade lig effect van de aardgasprijsdaling zal dan zo zijn verminderd dat de btw-ver hoging niet meer nodig is. In de bere keningen van het kabinet zou dat punt zich al in 1988 voordoen. De becijferin gen van het Centraal Planbureau wij zen in een andere richting. Directeur De Ridder verwacht een verdere da ling van de dollarkoers tot 2,25 gulden. Om dan weer een prijs van 60 gulden per vat te bereiken zijn 25 dollars no dig. Een zo fors herstel van de olieprijs vanaf het huidige niveau van rond 15 dollar zit er volgens De Ridder voor 1990 niet in. Koopkracht stijgt met vier procent (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Het Cen traal Planbureau vindt dat de deflatie (waarde vermeerdering van het geld) die nu optreedt gun stig kan zijn voor de eco nomie. Maar als de prijs dalingen aanhouden moe ten ook de lonen naar be neden. Gebeurt dat niet, dan zullen in snel tempo de winsten van het bedrijfsleven worden uit gehold, daalt de werkge legenheid en wordt al het economisch herstel genekt dat we nu moeizaam heb ben bereikt, aldus direc teur P. de Ridder van het Planbureau gisteren bij de presentatie van het Cen traal Economisch Plan, de laatste economische voor spellingen. Iedereen gaat er dit jaar flink in koopkracht op vooruit. In clusief incidentele loonsverho gingen neemt het besteedbaar inkomen van werknemers in het bedrijfsleven dit jaar ge middeld vier procent toe. On danks de bevriezing van de uitkeringen en, de ambtena rensalarissen is er ook hier een stijging van koopkracht van twee tot 2,5 procent. Dat geldt ook voor de minima. De fors^ groei van het be steedbaar inkomen heeft drie oorzaken. Allereerst is de loonstijging dit jaar groter dan vorig jaar (3,5 tegen 2 procent). Volgens het CPB duidt dit op een steeds moeilijker worden de arbeidsmarkt. Daarnaast is de doorgevoerde verlaging van de sociale premies goed voor de beurs van de burgers. De derde factor is de daling van de energieprijzen, waar door dit jaar voor het eerst sinds 1953 een deflatie zal op treden van 0,5 tot één procent. Nu er meer geld te besteden valt, neemt de particuliere consumptie ook behoorlijk toe: met 3,5 procent'tegen twee vo rig jaar. Dat komt de binnen landse markt ten goede, waar ook dit jaar weer flink wordt geïnvesteerd. Sinds lang ne men ook de investeringen in gebouwen weer toe (met 7 pro cent) en dalen de overheidsin vesteringen niet langer. Er wordt ook weer meer ge produceerd: drie procent als we de daling van de gaspro- duktie buiten beschouwing la ten. Dat zorgt voor een toena me van de werkgelegenheid met 50.000 volledige banen, waardoor de werkloosheid volgens de verwachting van het CPB dit jaar kan dalen tot 725.000. Tegen deze achtergrond ver wacht het Planbureau weinig of niets meer van verdere ar beidstijdverkorting. Wil die atv een positief effeét hebben op de economie en de werkge legenheid, dan moet er immers loon voor worden ingeleverd. Als de lonen gelijk blijven of zelfs al zouden moeten dalen omdat de prijzen zakken, is de kans bar klein dat werkne mers bereid zijn nog meer in te leveren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnenkort wordt de eerste paal geslagen voor de bouw van de kruisrakettenbasis Woensdrecht. Dit heeft mi nister De Ruiter (Defensie) gisteren in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. Momenteel wordt de grond bouwrijp ge maakt en worden er water- en energieleidingen en rioleringen aangelegd. Met de bouw van de totale basis is een bedrag van 300 miljoen gemoeid. Daarvan is 200 miljoen voor rekening van de VS. De rest wordt betaald door alle NAVO-landen teza- Het zogeheten „operationele deel van de basis", waaraan men dit voorjaar begint te bouwen, omvat volgens minister De Ruiter onder meer de volgende voorzieningen: bunkers voor de kruis raketten en de daarbij behorende verrijdbare lanceerinstallaties, garages, opslagplaatsen voor brandstof, een verbindingscentrum, een commandocentrum en beveiligingsinstallaties. Dertig Ame rikanen zullen ter plekke de bouwactiviteiten begeleiden. Als deze fase gereed is wordt begonnen met de bouw van voor zieningen voor de verzorging en legering van de Amerikaanse militairen. Dit betreft onder meer kantoorgebouwen, magazij nen, parkeerruimte, sportaccommodaties, een filmzaal, een eet zaal en een medisch centrum. Daarna verrijzen nog voorzienin gen voor de Amerikaanse gezinnen, zoals een school, een kin dercrèche, een personeelwinkel, een bibliotheek en een kerk. In totaal komen er op de basis 1300 Amerikaanse militairen en 20 burgerfunctionarissen te werken. Ook zullen er minstens 130 functies voor Nederlandse burgers worden gecreëerd. De totale Amerikaanse gemeenschap in Woensdrecht bestaat in 1988 naar schatting uit 2800 personen. De gezinnen worden voornamelijk gehuisvest in Bergen op Zoom en Roosendaal. Bij gebrek aan be schikbare woonruimte zullen op kosten van de Amerikaanse re gering nieuwe woningen worden gebouwd. iv Kopie In Amsterdam wordt morgen de nieuwe Amstelbrug in gebruik genomen. De oude brug moest enkele jaren geleden wegens bouwvalligheid worden gesloopt. De nieuwe brug is een exacte kopie van zijn De Nederlandse vertegenwoordiging op het congres van de Europese Volkspartij, de heren Bukman en Jansen van Raay. Zij luisteren naar de toespraak van Lubbers, die op de achter grond op een groot scherm zichtbaar is. Europa voor de „rijkste armen" DEN HAAG Het is een opdracht voor de christen-demo cratie ervoor te zorgen dat Europa het continent blijft met de rijkste armen en de armste rijken. „Wie de armoede in het rijke Amerika heeft gezien, wie zich de ellende wil herinne ren van een ongekerstend kapitalisme, weet van welke vitale betekenis de sociale zekerheid is". Premier Lubbers zei dit gisteren bij de opening van een drie daags congres van de Europese Volkspartij (EVP) in Den Haag. De premier verdedigde in zijn toespraak „enige" kos tenbeheersing van het sociale stelsel, zoals die momenteel aan de orde is in de Tweede Kamer. Hij wees er nogmaals op dat ook na die operatie de minimum-uitkeringen hier „enkele tientallen procenten" hoger zijn dan in de ons omringende landen. Een goed stelsel is volgens Lubbers de „kwaliteits- keur" voor een democratische samenleving. De premier pleit te voor een „breed gespreide" welvaart in Europa door te in vesteren in „menselijk kapitaal". Gelijkwaardigheid van alle burgers, aldus Lubbers, houdt ook in dat de christen-democratie pal moet staan tegen racistische tendenzen. „Een dam opwerpen tegen valse volkssentimen ten. Dat is een historische verplichting". Veld: „De keuze is: of nu aan vaarding van onze amende menten of straks. Herstel van het stelsel zal onze inzet van de verkiezingen zijn". De grootste oppositiepartij noemde de procedure rond de stelselherziening „uiterst on zorgvuldig en ondemocra tisch". Onzorgvuldig omdat het kabinet de indiening van de voorstellen voortdurend voor zich uitschoof en daar door in tijdnood kwam, onde mocratisch omdat de kamer leden van een aantal wets voorstellen door die tijdsdruk nauwelijks kennis konden ne men. Bovendien kunnen, al dus de socialisten, maatschap pelijke organisaties de ver schillende voorstellen, de sa menhang en de onderbou wing niet meer volgen. „De feitelijke besluitvorming heeft zich onttrokken aan de maat schappelijke discussie", aldus Ter Veld. De PvdA erkent dat in een aantal situaties de positie van mensen met een uitkering licht verbetert. Maar voor de oudere werklozen en een groot aantal arbeidsonge schikten betekenen de plan nen een aanzienlijke achter uitgang. Bovendien wordt de nagestreefde vereenvoudiging niet bereikt. De oppositiepar tij stelt het geleidelijk optrek ken van het uitkeringsniveau van 70 naar 75 procent afhan kelijk van de economische groei, maar zegt daarover eveneens afspraken te willen maken in de formatiegesprek- ken met het CDA. Woordvoerster Ter Veld zette vraagtekens bij de rust die het CDA na de stelselwijziging op het terrein van de uitkerin gen wenst. Het kabinet heeft immers bekend gemaakt vol gend jaar 1,2 miljard gulden in de sociale zekerheid te zul len bezuinigen. Over de in vulling van dit bedrag heeft het kabinet overigens nog geen beslissing genomen. De PvdA steunt het VVD- voorstel om de behandeling van de aow-plannen op te schorten. Men wil wachten op nieuwe voorsteilen voor ver betering van de financiële po sitie van bejaarden met een partner, jonger dan 65 jaar, die over een eigen inkomen beschikt. De PvdA-fractie wijst de gelijkstelling van ge huwden en samenwonenden in de sociale zekerheid so wie so van de hand. De VVD heeft alleen bedenkingen te gen de manier waarop deze gelijke behandeling in de aow gestalte krijgt. Volgens de op positiepartij staat de gelijkstel ling op gespannen voet met de maatschappelijke ontwik keling die in de richting van verdergaande individualise ring gaat. EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT De bouw ondernemers, verenigd in het NVOB, zijn van me ning dat de vijf procent arbeidstijdverkorting, in de' vorm van roostervrije dagen, eerder moet wor den verminderd dan uit gebreid. Voorts zou voor het onderdeel onderhoud van de bouw de btw moe ten worden verlaagd naar vijf procent. De dreigende verpaupering van het wo ningbestand geeft daar alle reden toe. Voorzitter Terlingen van het NVOB bracht een en ander gisteren naar voren tijdens de algemene ledenvergadering in Utrecht. Volgens Terlingen zal bij de komende cao-onderhan delingen dit najaar de vakbon den worden voorgesteld „een omgekeerde arbeidsduurver korting" door te voeren. Van de vijf procent nu naar twee of drie procent in 1987. De vrij komende loonruimte kan naar zijn mening op twee manieren worden aangewend: extra maatregelen voor permanente scholing (educatief verlof) of een loonsverhoging. De af spraak met de bonden om maximaal 7,5 procent atv te bereiken kan volgens Terlin gen wel worden vergeten. De te geringe prijsstijging is daar van de oorzaak. pEN HAAG Een me dewerkster van PvdA- Tweede-amerlid Elske fcer Veld stormt kamer 106 van het Haagse hotel Corona binnen. „Is de in formatie voor Elske er jtf?", vraagt ze. Ja, die is i8£r. De deskundigen in het „kritisch centrum" heb ben hun best gedaan. Zij blijven tijdens het mon- jterdebat over de herzie ning van het sociale stel sel verschanst in Corona >nbp het Buitenhof, om ie dereen die het horen wil ziie vertellen dat de rege ling het absoluut bij het verkeerde eind heeft. Bt iwËlske ter Veld heeft daar wel [%en naar. Vlak voordat ze /let woord voert in de Tweede (Camer haalt haar medewerk ster nog wat hartige informa- l5b"e bij het crisiscentrum. iQpaarmee hebben de verza ndde critici in elk geval één politieke partij bijgestaan. De ^jtans dat ook CDA en VVD 8&m dergelijke bijstand zullen 'OVragen is minimaal, want de deskundigen in Corona zijn r,i|cht tégen de regeringsplan- _jen. Niet voor niets zijn ze ipgetrommeld tijdens de 'oorbereidingen voor de grote nanifestatie „Samen tegen af braak sociale zekerheid", die Ljfgelopen dinsdag werd ge- louden. n|. Mantel, één van de initia tiefnemers van het kritisch Centrum: ..We vonden dat we iet niet bij die grote protest manifestatie konden laten. Daarom hebben we deskundi gen van allerlei organisaties ïitgenodigd om hier in Den hflaag, tegenover het Binnen hof. de debatten dagelijks te holgen en van commentaar te Üfoorzien". In twee kamers 'an het Haagse hotel werken haarom economen, juristen, tociologen en zelfs een domi- ()ee permanent aan vlammen- |e betogen tegen de stelsel- hernieuwing. ^.Iedereen keldert" fom Flesseman, werkzaam bij Ie Sociale Dienst in Amster dam: „Wij willen door gede- Kamerlid-Elske ter Veld wil de wensen van de PvdA bij de wetgeving op het terrein van de sociale zekerheid alsnog in de komende kabinetsformatie zien te realiseren. gen commentaar de politiek beïnvloeden en de media voorlichten. Want iedereen keldert naar de bijstand als deze plannen doorgaan. Dat betekent dat de controle op de mensen toeneemt en dat zo wel de hoogte als de duur van de uitkering omlaag gaat". Behalve Flesseman zijn des kundigen van de stichting Ombudsman, van bureaus voor rechtshulp, de afdeling Planning en Beleid van de Utrechtse Rijksuniversiteit en van de Raad van Kerken aan wezig. De kritiek is dan ook niet van de lucht. Via de ra dio is CDA-kamerlid Weijers te beluisteren. „Die Weijers, och, och...," wordt gemompeld en professor Brenner draait vertwijfeld nog een shaggie. Hij is econoom en weet dus hoe het wél moet. „Ik pleit voor het Zweedse alternatief", zegt hij. „Daar hebben de werknemers elf procent van hun inkomen ingeleverd en van dat geld zijn arbeidsplaat sen gecreëerd. In dat land is nauwelijks werkloosheid en geen begrotingstekort. Dat kan omdat de mensen iets te besteden hebben. De Neder landse regering zegt dat be zuiniging en hogere winsten van bedrijven vanzelf werk opleveren, maar zo werkt het niet. Bedrijven steken hun geld namelijk niet in werkge legenheid". Prof. Brenner vindt de aanwezigheid van economen in Conora bijzon der nuttig. „Het is de eerste keer dat we zoiets meemaken en de politiek zo rechtstreeks kunnen narekenen". Weinig weerklank Niet alle politici zijn even blij met de ongevraagde kritiek. Ds. Noordergraaf van de Raad van Kerken kreeg van Weij ers te horen dat de kritiek van de kerken „zeer grie vend" is voor het CDA. De dominee kijkt er niet vreemd van op: „Wij weten dat we bij het CDA weinig weerklank vinden. Onze standpunten lig gen nogal uiteen". De Raad van Kerken is in het crisiscentrum vertegenwoor digd omdat de kerken „steeds meer signalen over de nieuwe armoede ontvangen", aldus ds. Noordergraaf. Volgens hem kloppen steeds meer mensen bij de kerkelijke fondsen aan, omdat ze het zelf financieel niet meer kunnen bijbenen. De herziening van het sociale stelsel zal dat al leen maar verergeren. „De re gering vergeet de mensen aan de onderkant van de samenle ving", zegt ds. Noordergraaf. De predikant weet zeker dat het anders moet. „Het gaat om het principe van recht vaardigheid. Ook uitkerings gerechtigden moeten meede len in de welvaart". Over de manier waarop dat moet, zwijgt hij liever. „Het is niet onze taak een blauwdruk voor een nieuw stelsel te ge ven". STEVO AKKERMAN N (Van onze parlementaire redactie) -r )EN HAAG Voor de "^artij van de Arbeid zal 9 iet herstel van de sociale ,rtekerheid een belangrijk f 2nderdeel gaan vormen -jjan de formatie-onder- 'ejandelingen met het JDA na de verkiezingen, ra i'JvdA-lijsttrekker Den Uyl oorspelde eerder deze week _j een stemmenverlies voor et CDA als gevolg van .de ieun van het CDA aan, wat PvdA noemt, de verslech tering van de (inkomens)posi- ,Je van de uitkeringsgerech tigden. De PvdA verwacht dan ook dat de regeringscoali tie CDA en VVD hun huidige meerderheid niet zullen be houden. Op de tweede dag van het marathondebat in de Tweede Kamer over de herziening van het stelsel van sociale ze kerheid liet PvdA-woord- voerster Elske ter Veld door schemeren dat de oppositie partij de kabinetsplannen niet in zijn geheel zal verwerpen. De PvdA stemt in met een aantal basisprincipes zoals die in de Nieuwe Werkloosheids wet zijn neergelegd. Daarte genover stelt de PvdA ver dergaande versoepelingen voor dan VVD en CDA. Ter voorganger.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7