Reagan geeft fiat aan vergelding tegen Libië Gif in borrel doodt 20 mensen Kurt Waldheim schuldig aan moord gijzelaars Anti-semitisme in Duitsland verminderd Robot-agent Max pakt gewapende man Spaanse topmensen chter moordcommando" MSIS ISRAËL .IJKT VAN DE BAAN Benazir Bhoetto roept op tot revolutie in Pakistan Kennedy na kernproef: VS verknoeien kansen BUITENLAND EcidAC<3otyta/ni VRIJDAG 11 APRIL 1986 PAGINA 5 ERLIES THATCHER IN WIJK LONDEN itONDEN De Britse Labourpartij heeft gisteren voor de eerste keer sinds 30 jaar gewonnen in een jËondense tussentijdse parlementsverkiezing. Met een meerderheid van 3.500 stemmen veroverde Diek f taynsford, een gematigde kandidaat uit het kamp iran Labourleider Neil Kinnock, de Lagerhuiszetel ran Fulham, een kiesdistrict in Zuidwest-Londen. )e zetel van Fulham was vrijgekomen door het •verlijden van een Conservatieve afgevaardigde, die iem in de parlementsverkiezingen van 1983 met een neerderheid van zo n 5.000 stemmen had veroverd ip de socialisten. Algemeen werd verwacht, dat La- our deze zetel zou heroveren. Het was de eerste tus- »ntijdse parlementsverkiezing sinds de grote politie- e crises, waardoor de Conservatieve leider, Marga ret Thatcher, eerder dit jaar uit het zadel gelicht I reigde te worden. Hasjhond in Guinnessboek DUSSELDORF Een Westduitse herdershond heeft in zijn langduri ge loopbaan zoveel succes gehad, dat hij voor een vermelding in het Guinnessboek in aanmerking komt De 12-jarige herder „Alf van de spoorwegdouane" komt in de uitgave voor 1987 te staan onder vermelding van „kampioen hasj hond". Zijn begeleider, de douanier Künz heeft de voor Alf bedoelde oorkonde gekregen. De hond heeft in zijn standplaats Emmerich 231 keer een hoeveelheid verdovende middelen opgespoord. Het record stond op naam van zijn Ameri kaanse „collega met 220. Moskou pakt het drugmisbruik aan MOSKOU De gemeente-au toriteiten in Moskou hebben op dracht gegeven tot een actie te gen drugverslaving in de stad. Voor zover bekend is het voor het eerst dat in de Sovjet-Unie zo n actie wordt ondernomen. Het nieuws werd gisteren be kendgemaakt door het dagblad Moskovskaja Pravda en gaf aan dat er in Moskou, en mogelijk ook in andere steden in de Sov jet-Unie, sprake is van een drugprobleem. Tot nu toe werd drugmisbruik in de Russische pers afgeschilderd als een kapi talistisch probleem dat alleen in het Westen voorkomt. Visser eist miljoenen NASA na dood zoon WASHINGTON Een Braziliaanse visser heeft van de NASA een schade vergoeding van 21 miljoen dollar ge ëist, omdat zijn zoon op 28 januari zou zijn gedood door een uit de lucht val lend wrakstuk van het ruimteveer Challenger. De 52-jarige Kipalani was aan het vissen voor de Amerikaanse kust toen zijn boot, ruim een half uur na de explosie van de Challenger werd getroffen door een zes meter lang stuk metaal van het ruimteveer. Zijn 24-jarige zoon werd daarbij ge dood en ziin boot zonk. Volgens de NASA heeft de Indiaan niets pm zijn bewering te staven. ONDERZOEK NAAR WRAK TITANIC PARIJS De Franse astronaut Patrick Baudry, die in '85 met een ruimtependel meedeed, gaat in de zomer het wrak van de Titanic op de bodem van de Atlantische Oceaan onderzoeken. Het wrak werd in september, 73 jaar na de ramp, vrijwel intact, op 4.000 meter diepte teruggevonden. De duik- ploeg zal op het wrak toevaren in een onderzeeboot en een onbeman de robot-camera-unit die „Robin" wordt genoemd, er omheen laten varen om de eerste interieurfoto's te nemen. Van de 2206 opvarenden van de Titanic kwamen er 1503 om het leven. DALLAS Max, een eenogige, gepantserde en elektrische agent, heeft voor het eerst zijn werk ge~ daan. De gewapende man die hem door zijn voor deur naar binnen zag komen, gaf zich direct over aan de politie en vroeg alleen nog: „Wat was dat in godsnaam voor een ding?" Max werd door de politie in Dallas voor het eerst ingezet om een 27-jarige man uit zijn huis te halen die dreigde zelfmoord te plegen. De politie dacht dat hij zijn voordeur voorzien had van een boobytrap. De robot, die met een tv-camera is uitgerust en qua uiterlijk het midden houdt tussen een ballengooimachine en een grasmaaier, rolde ech ter zonder problemen door de voordeur en liet de man in het huis zo schrikken dat hij vergat wat hij van plan was. WASHINGTON Presi dent Reagan heeft vol- Igens het Amerikaanse te levisiestation CBS toe- ;stemming gegeven voor een „passende militaire vergeldingsoperatie" te- (en Libië. De actie is een intwoord op de recente inslagen waarbij vijf (Amerikanen om het le ien kwamen en die vol- Jgens Washington door Li bië werden geïnspireerd. iSchepen van de Amerikaanse Zesde Vloot, die in de Middel landse Zee kruisen, hebben koers gezet naar de Noord- afrikaanse kust. Over hun preciese posities is echter -fniets bekend, omdat het Witte .Huis en het Pentagon een nieuwsstop hebben afgekon- idigd. In het Witte Huis zei de ipresidentiële woordvoerder ;Larry Speakes „absoluut niets te zeggen te hebben over Khadaffy of Libië". Hij wei gerde vragen te beantwoor dden en te zeggen hoe lang zijn stilzwijgen zal duren. Op de licht inhoudt dat een aanval menwerpers van het type F- ophanden is, zei Speakes: 18 vanaf vliegdekschepen „Geen commentaar". worden als de waarschijnlijk ste vorm van mogelijke aan- Aanvallen met gevechtsbom- vallen genoemd. Maar er zou den ook bommenwerpers van het type F-lll kunnen wor den ingezet, die zijn gestatio neerd op Amerikaanse bases in Groot-Brittannië. Daar naast komt de B-52 lange-af- standsbom men werper in aan merking, die non-stop van de VS naar Libië en terug kan vliegen. Als mogelijke doelen voor aanvallen worden oplei dingskampen voor terroristen minder waarschijnlijk geacht, omdat daarbij ook burgers zouden kunnen worden ge troffen. Eerder komen mili taire doelen en verbindingsin stallaties in aanmerking, zo melden Amerikaanse media onder aanhaling van bronnen in het Pentagon. Volgens de opperbevelhebber van de NAVÓ-troepen in Eu ropa, generaal Rogers, hebben de VS keiharde bewijzen over de Libische betrokkenheid bij de aanslag van afgelopen za terdag op een Berlijnse disco theek. De generaal verklaar de dat Amerikaanse functio narissen waren getipt over de mogelijke aanslag. Zij waren bezig om Amerikaanse mili tairen die geen dienst hadden te waarschuwen, toen de ex plosie zich voordeed. „Wij wa ren ongeveer 15 minuten te laat", aldus Hogers. De Duitse minister van bui tenlandse zaken, Hans-Die- trich Genscher, heeft Neder land als voorzitter van de EG verzocht „zo snel als moge lijk" beraad te openen met Arabische landen en de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Dit met het doel het on- derhandelingsvacuum in het Midden-Oosten op te vullen, dat volgens Bonn terrorisme alleen maar in de hand werkt. De secretaris-generaal van de NAVO, lord Carrington, en verscheidene leden van het Amerikaanse Congres spra ken hun steun uit voor een vergelding door Washington. „Ik denk niet dat de Verenig de Staten dit soort terrorisme ongestraft kan toelaten zon der enige vorm van vergel ding toe te passen", zo zei lord Carrington. Hij voorspelde „veel bijval van de Europea nen voor vergelding", maar niet als dit een harde militaire actie is. In Londen hebben leiders van verkeersvliegers een interna tionale luchtvaartboycot voor gesteld tegen landen die on derdak bieden aan luchtvaart piraten en saboteurs. I (Van onze correspondent Paul van der Voort) IARCELONA Een •aanse generaal en twee functionarissen van het anse ministerie van nenlandse zaken zou- n de oprichters zijn van ft geheimzinnige moord- mando GAL dat de [gelopen jaren in Zuid- Yankrijk minstens 25 le- en sympathisanten en de Baskische afschei- ingsbeweging ETA heeft ^rmoord. "rze harde beschuldiging ürdt in een documentaire 8n de Franse staatstelevisie juit door een onherkenbaar tcamoufleerde man die dbor e Franse programmamakers <ordt voorgesteld als Spaans eiligheidsagent. Stukken van de 38 minuten durende repor tage over het moordcommando GAL zijn gisteren via het tele visiestation van het Spaanse gewest Catalonië vertoond. De directeur van de Spaanse veiligheidsdienst, Julian Cris tobal, heeft» direct elke relatie tussen het moordcommando GAL en de veiligheidsdiensten van de Spaanse staat ontkend. De Franse programmamakers Stephane Guillet en Arthur MacCaig verzekeren dat zij bij hun naspeuringen in Spanje verschillende malen met de dood zijn bedreigd. De Spaanse regering heeft alle insinuaties over betrokken heid met de GAL steeds hard nekkig ontkend. Feit is, dat nooit iemand keiharde bewij zen heeft kunnen leveren voor de vermeende samenwerking tussen leden van de Spaanse veiligheidsdiensten en de GAL. EL AVIV De bekvechtende partijen in het kabinet van Is- |el lijken weer een compromis te hebben bereikt om de val van 1 regering te voorkomen. De leider van Likoed, Yitzhak Sha.- r, heeft gezegd dat hij bereid is van plaats te wisselen met inister van financiën Yitzhak Modai, om daarmee tegemoet te -tmen aan de eis van premier Peres dat Modai wordt vervan- Minister van binnenlandse zaken Peretz zei van Shamir te •ben begrepen dat de crisis zo goed als voorbij was. De televi- meldde dat Shamir vandaag premier Peres zou ontmoeten het compromis te bezegelen. Peres heeft nog niet gereageerd iar zegslieden in zijn partij zeiden dat.hij het voorstel zal aan- arden. 1} Arrestant Diepe snijwonden, striemen en bloed uitstortingen op de rug van een Zuidafrikaanse arrestant van „straat rechtbanken", „Kangaroo Courts", die gevreesd zijn in de zwarte woonsteden. MIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER I) Het rijden op het spoorwegterrein was lor de kleine Kareltje een veel moeilijker zaak Oln het rijden op de straat. De kleine, onvrijwil- |e coureur vroeg zich dan ook in angstige ••fanning af of de benzine nu nog niet op was. 'Nsschien zou het wagentje dan eindelijk eens Oppen. Maar voorlopig had hij toch al zijn Indacht nog nodig om heelhuids over de varsliggers en tussen de rails door te botsen, hfcarbij er dan ook nog seinpalen, wissels, mist ekens en nog véél meer van dat fraais ontlo- >n en vermeden diende te worden. Maar al ffted de kleine Kareltje ook nog zo succesvol (if best om vernielingen aan de bezittingen van It spoorwegbedrijf te voorkomen, zijn alleszins •slaagde pogingen werden geenszins op prijs isteld door de machinist Hendrikus H. Koole- flok. Deze plichtsgetrouwe werker was namelijk 11 verknocht aan zijn eigen spoorwegbedrijf, Jt-ie een hardgrondige hekel had aan alles, dat zich wél op wielen, maar niet op rails voort bewoog. Geen wonder dus, dat-ie zich helemaal groen ergerde aan het feit, dat een hèel klein jongetje met een houten speelgoedautootje zich voortbewoog over het terrein der spoorwegen. Dat was beledigend, vond Hendrikus H. en hij brulde boven het lawaai uit: „Hela, kwaje aap! Wil je wel eens weg wezen met dat trapding!" „Het is geen trapding!" antwoordde Kareltje in het voorbijsuizen en zijn stemde waaide weg tot bijna onverstaanbare klankflarden. „Het is een echte met een motor en ik kan niet stop pen! Help!" Maar Hendrikus H. Koolerook hoorde deze laatste smeekbede al niet meer. Hij keek de voortbrullende knetterauto met ver baasde blikken na en vroeg zich af hoe dat nu wel moest aflopen, want... daar kwam nadruk kelijk en onverzettelijk een goederenwagen aan- gebolderd, de welke zojuist in beweging was gezet door de rangerende locomotor... CALCUTTA In de Indische havenstad Calcutta en omgeving zijn zeker twintig mensen om het leven gekomen na het drin ken van sterke drank die was aangelengd met methylacohol. Meer dan 100 mensen zijn met ernstige vergiftigingsverschijnse len in ziekenhuizen opgenomen. Volgens persberichten was de drank afkomstig van een handelaar die over een staatslicentie beschikt. Benazir Bhoetto, dochter van de voormalige Pakistaanse leider wijlen Zulfikar Ali Bhoetto, keerde na twee jaar ballingschap in haar land terug. Zij wil in het land een revolutie teweegbrengen. LAHORE Benazir Bhutto heeft gisteren na aankomst in Pa kistan een kwart miljoen aanhangers voorgehouden dat zij een revolutie teweeg wil brengen. De 32-jarige dochter van wijlen premier Zulfikar ALi Bhoetto keerde gisteren na een balling schap van twee jaar naar Pakistan terug. Ze wil campagne voe ren tegen president Zia UI Haq die haar vader in '77 afzette en twee jaar later zijn executie goedkeurde. Tot een menigte van 250.000 juichende mensen zei ze kort na aankomst dat ze geen wraak zoekt, maar revolutie wil brengen. „1986 Is een slecht jaar voor dictators. De presidenten van Haïti en de Filipijnen zijn al gevallen", zo hield zij haar gehoor voor. Zij riep Zia op op te stappen en vrije verkiezingen toe te staan. Bhoetto heeft de leiding van de door haar vader opgerichte Pa kistaanse Volkspartij (PPP). De PPP wil een vreedzame over dracht van de macht, aldus Bhoetto. De Pakistaanse staatstelevi sie maakte geen melding van haar terugkeer. Maar het officiële persbureau gaf een kort bericht over haar aankomst en de rede die zij had gehouden. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De Democratische senator Edward Kennedy heeft als reactie op de jongste Amerikaanse kernproef gezegd dat „de regering een van de beste kansen in vele jaren verknoeit om een algeheel verbod op kernproeven te bereiken' Behalve Moskou brengen vele leden van 'het Con gres president Reagans verzet tegen een verbod op proeven in verband met zijn wens verder te gaan met het onderzoek naar een ruimteschild te gen raketten. Moskou pro beert dit Strategisch De fensie Initiatief (SDI) met alle macht te verhinderen. De milieu-organisatie Green peace heeft tegengesproken dat zich nog twee van hun le den in het testgebied bevon den, toen de kernproef werd genomen. De organisatie vreest dat „de terugslag van de explosie nog vele jaren ge voeld zal worden in de wereld ook al leek de schok die het in de aardbodem te weeg bracht maar klein". De kernlading van twintig ki- loton (vijf kiloton meer dan de bom die Hiroshima verwoest te) werd 1300 meter onder de grond tot ontploffing gebracht. Hoewel de explosies onder gronds plaatsvinden, wordt niet uitgesloten dat radio-ac tieve gassen naarde opper vlakte komen. MEER BELASTENDE DOCUMENTEN IN VN-DOSSIER: NEW YORK In de do cumenten die de Verenig de Naties hebben overge dragen aan de regeringen van Oostenrijk en Israël wordt de voormalige se cretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim be schuldigd van „moord en van het ter dood brengen van gijzelaars". Dit meld de de New York Times gisteren. Israël heeft aan gekondigd aanvullende documenten over Wald heim uit Joegoslavië pro beren te krijgen en heeft inmiddels inzage gevraagd in VN-dossiers over ande re oorlogsmisdadigers. Onder hen zou in ieder geval één persoon zijn uit hoge diplomatenkringen. Volgens de gezaghebbende New Yorkse krant, die zich beroept op zegslieden die de inhoud van het dossier ken nen, staat de naam van Wald heim op een lijst van gezochte oorlogsmisdadigers in de cate gorie „A". Onder die categorie vallen oorlogsmisdadigers die naar het oordeel van de VN- commissie voor oorlogsmisda den strafrechtelijk vervolgd zouden moeten worden. Het dossier is gebaseerd op stukken die zijn overgelegd door de Joegoslavische com missie voor oorlogsmisdaden. Over de inhoud is vorige maand al gepubliceerd door het Joegoslavische blad Ve- cerjne Novisti. Waldheim zou tussen april 1944 en mei 1945 hebben gediend als agent bij de inlichtingendienst van de Duitse bezettingsmacht in Joe goslavië en andere Balkan- landen. Hij zou derhalve direct betrokken zijn geweest bij bloedbaden in partizanenkam- pen. Het dossier over Waldheim werd onderzocht door de VN- ambassadeur van Oostenrijk, Karl Fischer en zijn Israëli sche collega Benjamin Netany ahu. De laatste verklaarde na zijn onderzoek dat Israël de af faire Waldheim niet zal laten rusten. Over onderzoek naar twee andere vermeende oor logsmisdadigers zei Netanyahu dat een van hen Alois Brunner betreft, een medewerker van de in 1962 terechtgestelde oor logsmisdadiger Adolf Eich- mann. Brunner zou op het ogenblik in Syrië wonen, waar hij on langs werd geïnterviewd door een Westduits weekblad. Het andere dossier betreft een man die „deel uitmaakte van de Nazi-oorlogsmachine", maar de naam van deze „tamelijk prominente persoon" werd niet bekend gemaakt. Volgens de Israëlische ambassadeur be vatten de VN-dossiers nog wel meer „interessante" namen. De Oostenrijkse televisie heeft gisteravond een rechtstreeks debat "uitgezonden tussen de twee kandidaten voor het Oos- p, Kurt itreyer. Middelpunt van het debat vormde de beschuldingen aan het adres van Waldheim over zijn vermeende betrokkenheid bij oorlogsmisdaden en de de portatie van Griekse joden. Waldheim weigerde op een aantal vragen in te gaan en op de vraag of hij ooit lid van de SA is geweest, antwoordde hij: „Dat weet ik niet". De presidentskandidaat ont kende wederom op de hoogte te zijn geweest van deportaties van joden en verklaarde slechts zijn plicht als soldaat te hebben gedaan tegenover het vaderland. Waldheim is on danks alle beschuldigingen blijvend favoriet voor de ver kiezingen op 4 mei. Hij heeft een voorsprong van vier pro cent op zijn socialistische te genstander Steyer, 42 tegen 38. Twintig procent van de kie zers heeft nog geen mening; de helft van hen wist nog niet of ze wel zou gaan stemmen. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Er zijn geen te kenen van een toenemend anti-semitisme in de Bondsrepubliek. Er is eer der sprake van een lichte achteruitgang. Steeds meer Duitsers vinden dat het afgelopen moet zijn met al het gepraat over de nazi-periode. Tweederde van de bevolking wil een streep trekken onder het verleden. Dat is gebleken uit een onderzoek dat het weekblad Stern uit heeft laten voeren. De conclusie van Stern: „Niet een opnieuw de kop op steken van het anti-semitisme is van daag de dag het grote gevaar, maar een afkeer van de ge schiedenis. De sympathie van het nationaal-socialisme is aan het verbleken tot een stuk ge schiedenis dat ver weg ligt. Overduidelijk spreken de cij fers van afwending, niet- -meer-weten-willen, niet- -meer-praten-willen". Van de bevolking heeft vijf tien procent anti-joodse senti menten. Zes procent heeft een duidelijk anti-semitische in stelling. Uit een onderzoek dat Stern in Amerika, Frankrijk en Oostenrijk liet uitvoeren, blijkt dat de houding tegen over joden daar niet veel an ders ligt. Negatieve oordelen over joden zijn vooral in Oos tenrijk en Frankrijk zelfs min stens zo ruim verbreid. Hoe hoger de schoolopleiding is, hoe minder er sprake is van anti-semitisme. Veel (voor- )oordelen over joden zijn bij de oudere generatie sterker ver ankerd dan bij de jongere. De zorg, ontstaan door recente uitspraken van een aantal Duitse politici, „dat het anti- -semitisme toeneemt, wordt door het onderzoek niet beves tigd", schrijft Stern.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5