kerk wereld Hoofdlijnen christelijk geloven opnieuw formuleren Bisschoppen afwezig op Acht-mei-manifestatie £cidocSoivtatv aan tafel brieven van lezers BEDEVAARTEN LEVEN VOLOP Meer dan kwart miljoen mensen trok al naar Beauraing ACHTERGROND CeidaeCowatii VRIJDAG 11 APRIL 1986 PAGIN/ Ds. F.H. Veenhuizen voorzitter Evangelische Alliantie De gereformeerde predikant ds. F.H. Veenhuizen (54) wordt per 1 september 1986 de nieuwe voorzitter van de Evangelische Alliantie Hij volgt prof.dr J.P. Versteeg op. hoogleraar Nieu we Testament aan de Theologische Hogeschool van de Christe lijke Gereformeerde Kerken te Apeldoorn. Sinds 1972 is Veenhuizen predikant voor evangelisatie en ge meente-opbouw te Apeldoorn. Hij legt zich toe op city-pasto raat. gesprekstraining. werkbegeleiding van predikanten en advisering bij veranderingsprocessen in de Kerk. Hij is al lange tijd actief betrokken bij de Evangelische Alliantie. Sandinisten censureren nu ook meditaties Het Nicaraguaanse oppositie-dagblad „La Prensa" in Managua heeft een klacht ingediend bij de regering wegens het censure ren van meditaties in kerkbladen. Dit is onder meer gebeurd met een meditatie van kardinaal Obando Bravo. „De maatregel is een belediging voor het christelijk gevoel van de meerder heid van het Nicaraguaanse volk", aldus de hoofdredacteur. Hij laakte het feit dat er niet eens een reden is opgegeven voor de censuurmaatregel en vestigt ook nog de aandacht op het feit, dat de jongste uitgave van het zondagsblad van het aartsbisdom in beslag is genomen door ambtenaren van Binnenlandse za ken Eerder had de censuur publikatie verhinderd van twee berichten waarin kardinaal Obando Bravo werd genoemd. Ondervinding is de beste leermeester, zij vraagt alleen een vreselijk hoog schoolgeld. Leonardo Boff Theoloog Boff buigt voor Rome De Braziliaanse bevrijdings theoloog en franciscaan Leo nardo Boff, die op grond van de stellingen in zijn boek „Kerk charisma en macht" elf maanden heeft moeten zwijgen van het Vaticaan. heeft aangekondigd dat in de volgende druk van zijn boek enkele stellingen zullen wor den aangepast. Hij wil een aantal correcties aanbrengen en „minder voor misverstand vatbare formuleringen in zijn tekst gebruiken", waarbij re kening houdt met de aanbe velingen van het Vaticaan. Boff deed deze mededelingen in een vraaggesprek met de Braziliaanse omroep. Hij ver klaarde nog pal achter zijn verlangen te staan naar een sterkere bevordering van so ciale gerechtigheid van de zijde van priesters en leken. Boff waardeerde het verder, dat de jongste verklaring van de Romeinse congregatie voor de geloofsleer over de bevrijdingstheologie een ver sterking betekent van het in zicht, dat een christelijke in zet voor de verdediging van de rechten van uitgebuite mensen absoluut noodzake lijk is. ANTWOORD PROF. DRS K.A. SCHIPPERS OP KERKVERLATING: De gereformeerde ge zindte moet gezamenlijk een nieuwe belijdenis op stellen die richting geeft aan het geloofsleven van de christenen op de drempel van de 21ste eeuw. Zo'n korte en bon dige belijdenis kan zeer belangrijk zijn voor de geloofsopvoeding, de ca techese en de gemeente vorming. Dat betoogde prof. drs. K.A. Schippers in Assen voor het Drents Overleg voor de Gere formeerde Gezindte (DOGG). Schippers doceert praktische theologie aan de Theologi sche Hogeschool van de Ge reformeerde Kerken te Kam pen. Hij onderscheidde vier typen kerkverlaters; de jon geren die zowel de kerk als het christelijk geloof vaarwel zeggen; de mensen die erover verontrust zijn dat hun kerk het evangelie ontrouw is ge worden; de mensen die vin den dat de kerk het evange lie verraadt omdat zij geen radicaal standpunt inneemt in sociaal-politieke vraag stukken. En het vierde type is dat van de onverschillige kerkgangers die zich, als ze verhuizen, in hun nieuwe woonplaats niet meer in het kerkelijk register laten bij schrijven. Schippers besteedde in zijn toespraak vooral aandacht aan het eerste type: de jonge kerkverlaters. Volgens de hoogleraar vinden deze jon geren in de belijdenis geen antwoord meer op hun vra gen. Dat komt vooral, betoog de Schippers, door de cultu rele breuk die na de Tweede Wereldoorlog is ontstaan. Het beeld van de Almachtige God verschoof naar het beeld van de lijdende God. De mens, van wie men altijd had geleerd dat hij geneigd was tot alle kwaad, werd steeds meer gezien als een bondgenoot van God in de strijd om vrede-en recht in Diens schepping. Ook het kerkbeeld veranderde: het accent verschoof van de aan dacht voor het eeuwige leven naar het handelen van de christelijke gemeente in de huidige samenleving. De welvaartsstaat toont de jongeren dat ze best gelukkig kunnen zijn zonder christe lijk geloof, aldus Schippers. Op al deze verschuivingen geeft de gereformeerde belij denis, geen antwoord. De re ligieuze woorden die worden gebruikt, zegt de jeugd niets meer. Ze groeien op in een jeugdcultuur, die vreemd is aan het milieu van de kerk. zo zei Schippers. Hij stelde voor deze stroom te keren door de hoofdlijn van het christelijk geloof vast te leggen in een nieuwe belijde nis, die is opgesteld in de taal van de jongeren en die hen een nieuw perspectief geeft voor hun leven. „De nieuwe belijdenis moet een mini mum-bagage voor de christe nen aangeven. Wat wij weten en zij zoeken, kan op de na gel van een duim worden ge schreven", aldus Schippers Kern van deze belijdenis moet volgens hem zijn: de rechtvaardiging van de god- delozen. De nieuwe belijdenis zet de oude uit de zestiende eeuw niet aan de kant maar bouwt er volgens Schippers op voort. Hij verwees naar de „moedige poging van de Christian Reformed Church van Noord-Amerika die een tot stand komen ervan in Ne derland noemde Schippers „een klein wonder". „Mis schien is het een toekomst droom waarvan ik vaak zelf denk dat ik de realisering er van niet zal beleven", besloot de hoogleraar. De bisschoppen zullen niet aanwezig zijn bij de manifestatie, die de 8 mei-beweging op Hemel vaartsdag in Den Bosch houdt, zo is gebleken na afloop van de vergade ring van de bisschoppen dinsdag in Amersfoort. Zij zullen hun besluit ko mende week nader toe lichten. Vorig jaar 8 mei ontbraken de bisschoppen ook op de grootscheepse manifestatie, die deze beweging toen hield op het Haagse Malieveld. Zij konden zich niet verenigen met het feit dat aan hun aan wezigheid voorwaarden wa- ren gesteld. Dit jaar had de Acht-mei-beweging de bis schoppen schriftelijk laten weten dat zij welkom waren in Den Bosch indien het the ma van de manifestatie („ge loven bij het leven") hun ter harte zou gaan. Tijdens een gesprek tussen vertegen woordigers van de beweging en een delegatie van de bis schoppenconferentie (kardi naal Simonis en bisschop Ernst) bleek in november dat beide partijen „zich verbon den voelden in een gemeen schappelijke zorg om de voortgang van het geloven terwille van de samenle ving". Juist deze gedachte zou de rode draad van de bij eenkomst in Den Bosch zijn. Voorzitter mevrouw L.M.I.C. Stael-Merkx van de 8 mei beweging sprak in een voor lopige reactie de hoop uit dat na het besluit van de bis schoppen het gesprek tussen de bisschoppen en de 8 mei beweging niet is afgesloten. „Het ergste dat zou kunnen gebeuren is dat hiermee de kous af is," aldus Stael, die wacht was dat de bisschop pen een besluit over hun aanwezigheid in Den Bosch in beraad zouden houden tot dat er een nieuw gesprek met de 8 mei-beweging was ge weest. In stilte had ze ge hoopt dat enkele bisschoppen toch zouden komen, zo liet zij weten. Europese Herrnhutters: plicht tot vredeswerk De Europese Herrnhutters hebben op hun synode in Herrnhut (DDR) eenstemmig een nieuwe kerkorde aange nomen. Daarin is voor de eerste maal opgenomen dat de Hermhutter gemeenten zich verplichten te werken aan de vrede, de gerechtig heid en de bewaring van de schepping. Het besluit werd afgelopen weekeinde aan het einde van een achtdaagse vergadering genomen. De Europese synode is een van de 18 regionale Herrnhutter- synodes in de gehele wereld. Behalve de gemeenten in de DDR behoren tot deze syno de de gemeenten in Dene marken. Nederland, West- Duitsland. Zweden en Zwit serland. Het was de eerste keer sinds 1956 dat de Euro pese synode voltallig kon vergaderen. Amerikaanse steun voor prof. Curran Pater Charles Curran, als moraaltheoloog verbonden aan de Katholieke Universi teit van Amerika en wegens zijn te liberaal bevonden standpunten inzake seksuele ethiek in het nauw gebracht door de congregatie voor de Geloofsleer in Rome, krijgt steeds meer steun. Na Pasen moest hij zijn definitieve ant woord geven aan kardinaal Joseph Ratzinger, nadat het Vaticaan zes jaar in de weer is geweest met het naspeuren van pater Currans doen en laten en vooral van zijn ge schriften. Achttien hooglera ren in de theologie van de Katholieke Universiteit van Amerika hebben in een openbare verklaring de waarschuwing laten horen, dat de universiteit onnoeme lijke schade zou lijden als prof. Curran het bos zou worden ingezonden. Zijn col lega's noemen hem een „be dachtzame, geleerde en ver antwoordelijkheidsgevoel to nende theoloog". Ter bedevaart gaan is zo oud als het christendom, zoals ook al in de tijden daarvóór mensen optrok ken naar een plek die zij geheiligd achtten. Talrij ke plaatsen van christe lijke devotie trekken hun pelgrims al eeuwen, andere tellen hun histo rie in decennia, of zijn nog jonger. Naar het Heilige Land pel grimeert men al sinds St. Hiëronymus, vanouds ook naar de graven van de apos telen en martelaren in Rome en reeds in de negende eeuw naar het heiligdom van Sint Jacobus in Compostella. De Middeleeuwen zagen de pelgrimage in rijke bloei. In een tijd van moeizaam en ge vaarlijk reizen, getroostten velen zich grote inspanning om hun doel te bereiken. Vaak was de tocht een boete doening. als penitentie opge legd na zware zonden. Vaak ook speelden andere motie ven een rol, zoals nog steeds. Devotionele allereerst, maar ook de aantrekkelijkheid van het reizen zelf in gezelschap van gelijkgezinden. Wat vooral sedert de elfde eeuw pelgrims in beweging zette, is wel vanuit een drievoudig godsdienstig motief ver klaard: het gevoel op bepaal de plaatsen nauwer contact te krijgen met Christus, met zijn moeder en met zijn heili gen, de hoop te profiteren van een genezende kracht en eertijds ook het vooruitzicht op kwijtschelding van straf fen na begane en berouwvol beleden zonden. Levende activiteit Veel van die aandrift bleef tot vandaag toe bewaard. Zo viert het Nederlands Beau raing Comité Pro Maria dit jaar zijn veertigjarig natio naal bestaan. Sedert 1946 heeft het in meer dan 800 of ficiële bedevaarten, georgani seerd door zijn vier diocesane afdelingen (Den Bosch. Bre da. Haarlem. Rotterdam) ruim 260.000 pelgrims naar Beauraing gebracht, onder wie meer dan 60.000 zieken en gehandicapten. Een volop levende activiteit: in 1986 gaan weer vijftien reizen derwaarts, deels eendaagse bedevaarten op zondag van uit het meest nabij gelegen Brabant, deels meerdaags, zo als altijd het geval is wan neer er bij de deelnemers zie ken of anderen meereizen, die extra zorg behoeven om dat zij slecht ter been zijn of anderszins gehandicapt. De trek naar Beauraing kwam overigens al eerder op gang: vanuit het Westland vertrokken op 22 juli 1933, twee uur na middernacht, twee bussen met 55 pelgrims naar het Waalse plaatsje, waarheen de route nog zo on bekend was dat men er des middags pas om 3 uur arri veerde. Tijd om er te bidden was er nauwelijks, maar toen men de volgende morgen te gen 4 uur weer in Poeldijk terugkeerde „voelde iedereen zich toch zeer voldaan", zoals de kroniek bericht. Zeker André Koremans uit 's-Gra- venzande, de onvermoeibare ijveraar van voor de oorlog. Beauraing: wat was en is er te beleven? Een een voudige. onopgesmukte Ma- ria-devotie, eerder, ingetogen dan uitbundig, zonder water bron. zonder spektakel, vrij wel zonder commercie. Het mag voor waar worden ge houden in alle voorzich tigheid, zoals de bisschop van Namen het destijds formu leerde dat tussen 29 no vember 1932 en 3 januari 1933 vijf kinderen „op een bovennatuurlijke wijze, en meerdere malen, een ont moeting hadden met de Maagd Maria". Vijf kinderen: vier meisjes en een jongen, de oudste 15, de jongste 9 jaar, drie van de stationsbe ambte Voisin, twee 'van de weduwe Degaeimbre, een boerin: drie nog in leven. Zij zien de maagd op winterse Paus Johan nes Paulus II bezocht vorig jaar bi) zijn bezoek aan de lage landen het bedevaart centrum van Beauraing. avonden bij een meidoorn in de voortuin van het pensio naat der (Waalse) zusters van het Christelijk Onderwijs. De situatie is vandaag nog vrijwel geheel herkenbaar, een meidoorn in de hoek van de nu geplaveide tuin bij het hek langs de straatweg naar Rochefort. Aangrenzend boort die weg zich door een viadukt in de lokaalspoorlijn Dinant Bertrix en elke plechtigheid wordt regelma tig onderbroken door een grommend dieseltreintje of zwaar vrachtvervoer: de pel grim is hier niet aan de we reld ontheven maar er mid denin. Beauraing zelf, een uit de kluiten gewassen dorp op twintig kilometer zuidelijk van Dinant en nog geen tien duizend meter van de Franse grens, lijkt ook geenszins op een bedevaartsplaats van het geijkte model. Het vrome ge beuren heeft er iets van een randverschijnsel, met maar een enkel gastvrij hotel en een paar winkeltjes vol devo- tionalia. Blijkbaar ook met wat afke- rigen: voordat de paus vorig jaar op bezoek kwam, werd het Mariabeeld in de tuin met smeerolie overgoten en de armen afgeslagen. Para doxaal genoeg geeft juist de wat onverschillige nuchter heid aan het centrum van de devotie zelf de aantrekkelijk heid van het eigene, een zich „onder ons" weten, waarheen velen jaar op jaar weer graag terugkeren. Ter plekke is in de loop van de tijd een aantal functionele gebouwen neer gezet, variërend van een kleine crypte met een fraaie kruisweg-keramiek tot een tegen de heuvelwand opge bouwde bovenkerk waar vijfduizend pelgrims samen kunnen komen. In en rond het voormalige pensionaat biedt een Accueil onderdak en zorg aan zieken en andere hulpbehoevenden, en er zijn voorzichtige plannen voor een nieuwbouw met o.a. be tere ruimten voor ontvangst, biechtgelegenheid en het unieke Mariaal museum. Hartelijkheid Wat de vijf kinderen destijds als de boodschap van de Vrouwe hebben weergege ven, mist iedere diepzinnig heid maar straalt een harte lijkheid uit, die in staat is ge bleken nog altijd aan te spre ken. Wat Nederland betreft richtte zich dat aanvankelijk vooral op het Westland, een traditie die in eht bisdom Rotterdam weerklank blijft vinden. Later schoot vooral in het bisdom Den Bosch deze devotie wortel. In het topjaar 1958 brachten vandaar 168 bussen 7417 pel grims op een zondagse bede vaart en voorts 228 zieken naar Beauraing; dat laatste getal steeg in latere jaren tot ver boven de 400 en zo is het nog. In de vijf districten van dat bisdom groeide een pro pagandistenkorps van 6 in 1947 tot meer dan 200 later; er kwamen bovendien Beau- raing-kapellen in parochie kerken te Helmond, Tilburg, Eindhoven, St. Oedenrode, Veldhoven en Mill, alsmede aan de bosrand bij Son en langs de grote verkeersweg Eindhoven-Helmond. De Bossche bedevaarten trekken op met eigen koren, bruidjes, vaandels en vlaggen en al een kwart eeuw assisteert in elke distrikt een Rode Kruis- colonne van enthousiaste vrijwilligers, de arts inbegre pen, bij de ziekenbussen. Een hechte organisatie houdt het contact levend, en zo is het op kleinere schaal ook in de bisdommen Rotterdam, Breda en Haarlem, nationaal samenwerkend in wat nu 40 jaar bestaat en op zaterdag 27 september op Schaluinen bij Baarle-Nassau gevierd zal worden.met kardinaal Simo nis als hoofdcelebrant bij de Eucharistieviering. Bedevaarten zijn zo oud als het christendom. En ze leven volop voort. JAN ONSTENK Witte-bonenschotel met brood notenyoghurt (vegetarisch) Nodig voor twee personen: 250 g witte bonen, zout, 1 kruidnagel, laurierblad, 259 g winterwortel, 250 diep vries, blik of pot snijbonen, 2,5 dl kookvocht van de bo nen of groenten, ui, 20 g margarine, 20 g bloem, 20 g ge raspte kaas. peper, nootmuskaat, paneermeel, 20 g mar garine, volkoren stok)brood; 40 g hazelnoten, 0,5 liter yoghurt, 1 lepel citroensap, 2 be schuiten, jam, basterdsuiker. Was vanavond de witte bonen een keer en zet ze ruim onder koud water met weinig zout weg. Kook de bonen morgen in het weekwater met kruidnagel en laurierblad in ongeveer een uur gaar. Kook de in blokjes gesneden wortel in een kwartier gaar in weinig water met zout. Kook eventueel diepvries-snijbonen mee gaar. Maak als de groenten en bonen gaar zijn een saus. Fruit kleingesneden ui goudgeel in de margarine, roer er de bloem door en verdun de massa onder stevig roeren met het kook vocht. Laat deze saus vijf minuten zacht koken en maak haar dan af met de geraspte kaas, zout en peper. Leg de bonen met de groenten in lagen in een ingevette ovenschaal, schenk daarover de saus, strooi er paneermeel over en verdeel daarop de laatste portie margarine. Zet een geheel warm gevulde schotel onder een hete grill of in een hete oven voor een korstje. Reken voor een wat afgekoelde schaal een half uur in een oven die op 5 of 200 staat. Geef er vers of geroosterd brood bij. Rooster de hazelnoten al heen en weer schuddend in een droge braadpan tot de velletjes loslaten. Wrijf de laatste vel letjes er af en hak of maal de noten fijn. Schep ze vervolgens door de yoghurt en schenk het mengsel over de in stukjes gebroken beschuiten. Garneer het toetje met jam en geef er de basterdsuiker apart bij. JEANNE Impasse in Midden-Amerif in VlJF landen in Midden-Amerika (El Salvador. Guateitm Costa Rica, Honduras en Nicaragua) hebben tot aanstajd maandag de tijd hun handtekening te zetten onder eenf wer-vredesverdrag voor hun regio. Dit ultimatum is gefT door de Contadora-groep, een aantal Latijnsamerikaansek den. die probeert langs onderhandelingen een oplossiiin zoeken voor de spanningen in Midden-Amerika. Het zifr echter niet naar uit dat maandag onder het documentje handtekeningen zullen prijken. De meningen van de la{|' lopen te ver uiteen. Lr Het draait in Midden-Amerika om Nicragua, dat is bl^ steken in de beloftes van de revolutie van 1979 en sta meer afglijdt naar een totalitaire staat. De Contadora-at en de buurlanden van Nicaragua eisen, dat de Sandinr hun enorme legermacht verkleinen en buitenlandse seurs naar huis terugsturen. Dat zou de aanzet moeten!' tot het eigenlijke vredesproces. Nicaragua stelt daar te) over, dat een verdrag alleen zin heeft als dat ook betrek heeft op de anti-Sandinistische rebellen, de Contra's. van de kritiek op Nicaragua is terecht. Maar het is mo( voor te stellen, dat de Sandinisten ontwapenen als er ni<^ gelijkertijd een einde komt aan de de activiteiten vatf vanuit de VS in het leven gehouden Contra's. DAARMEE is gelijk een van de belangrijkste obstakel^ noemd voor een vredesregeling in Midden-Amerika. D< gingen van de Latijnsamerikaanse democratieën ten ligt een van de twee sleutels voor de oplossing van hetp flict in Washington. Bij een regering, die geen deelnemfc aan het Contadora-overleg en voor wie de strijd tegertc Sandinistische bewind niet alleen een zaak is van natiiji veiligheid, maar ongeveer gelijkstaat aan een middeleed kruistocht. Zowel de VS als Nicaragua hebben zich opji oude, onverzoenlijke stellingen teruggetrokken. Daarmti een vreedzame oplossing in Midden-Amerika verder i€ dan ooit. n «1 Koud DE BILT (KNMI) Ook morgen stroomt er nog lucht naar Nederland, die uit de Poolstreken afkomstig 4s. Ko mende nacht kan het weer licht vriezen, bij een mini mumtemperatuur van circa min 1 graad. Morgenmiddag wordt het niet warmer dan rond 7 graden. Deze tempera turen zijn normaal voor eind februari, midden april hoort de middagtemperatuur bij der tien graden te liggen. Het is morgen wisselend bewolkt en een enkele regen- of sneeuw bui is niet uitgesloten. De wind is matig, kracht 3 a 4, en hij waait meest uit het noord westen. Ook zondag is het koud. De kans op regen neemt dan toe. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: Half tot zwaar bewolkt en kans op re gen of sneeuw. Middagtempe ratuur tussen 3 en 9 graden. Groot-Brittannië, Ierland: Pe rioden met regen, vooral maandag. Middagtemperatuur tussen 8 en 11 graden. Benelux: Zondag eerst nog af en toe zon, later kans op re gen. Maandag veel bewolking en perioden met regen. Mid dagtemperatuur rond 9 gra den. Quitsland: Wisselend bewolkt, maandag vanuit heet westen regen. Middagtemperatuur zondag tussen 4 en 9 graden, maandag enkele graden hoger. Frankrijk: Wisselend bewolkt, langs de Atlantische kust zon dag, en later ook elders, kans op regen. Middagtemperatuur Spanje. Portugal: Wiss^ bewolkt en plaatselijk w<jf gen. Middagtemperatuur sen 13 en 19 graden. Italië. Joegoslavische Zondag half tot zwaar b en hier en daar regen, dag op de meeste pl« droog. Middagteperatuur' 10 graden in het noorder 19 in het zuiden. Alpengebied: Wisselend wolkt, vooral zondag in P1 tenriik wat sneeuw of r|. Middagtemperatuur za tussen 3 en 9, maandag tf. 10 en 13 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEIfi Weer Max Min Amsterdam l.bew 7 -2 De Bill onbcw. 7 -2 Bordeaux Dublin Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen i 9 B 7 U Stockholm onbew. Boeven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Kerk en tijd Mgr. Bar, zo lees ik de rubriek Kerk en Wereld, heeft in de Bosjeskerk een H. Mis opge dragen volgens de ritus voor geschreven door het Concilie van Trente (16e eeuw). In zijn homilie leerde hij dat de Ka tholieke Kerk is geordend naar goddelijk recht. Dit is een verwarring wekkende uit spraak. Er zullen namelijk best lezers zijn die denken dat Mgr. Bar hier bedoelt dat alles wat de gelovigen in de tegenwoor dige Katholieke Kerk horen, zien en ervaren, vanwege het optreden van het kerkelijk ge zag, met goddelijk recht ge beurt en door God is gewild. Dat zou een allesbehalve juiste gevolgtrekking zijn. De kwes tie „wat is goddelijk recht?" moet zorgvuldig worden be handeld. In de kerkhistorie worden niet zelden menselijke verordeningen opgewaardeerd als behorend tot goddelijk recht en voorgesteld als godde lijke wet, hetgeen te betr< is. Dezelfde soort onduidelijl veroorzaakt Mgr. Bar wai hij zegt dat de Kerk „i sticht door de Heer zelf".! Jezus van plan een Kei» stichten? Het antwoord is^ voudig: neen, indien men" stichten bedoelt een diJ' expliciete, opzettelijke wP waardoor Jezus een religl4 organisatie stichtte. Hetf woord is: ja, wanneer mei doelt dat Jezus de gronf van de Kerk is, de oorspif De Kerk is door mensei sticht, door navolgers vaP zus, op de allereerste Pinl# dag. Jezus heeft de Kerk* gesticht tijdens zijn aard» ven om de eenvoudige li* dat de grondslag van de is: het geloof in de Vei Heer. De gehele Openbai de verrezen mensheid v Heer. De Openbaring is1' per se identiek met heU door paus of bisschop wordt geleerd. Over die crepantie kan men lezen fl Kerkgeschiedenis. „Er zijn mensen die alles i Kerk willen houden zoahr was en er zijn mensen die! beren de Kerk herkenbaf laten zijn voor de huidige 14 zegt Mgr. Bar. Jammer d^ er niet bij zei (dat stond' minste niet in de krant); volgens Vaticicanum II mensen die de tweede of ting huldigen het bestel hebben verkoren. J.F.J. Jansen, LEIDSCHENDAM.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2