teidócSomcmt WD komt PvdA tegemoet 4>ij collegeprogramma STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Vogeltjesmarkt niet op zondag 3iden mag z^tmarkt cmden Tentoonstelling over drie eeuwen veranderend landschap bijdrage voor minima met hoge kamerhuur Leerlingen Visser 't Hooft leggen politici het vuur aan de schenen OEGSTGEESTWIL VERLENGING KANAALBRUG NIET BETALEN vrijdag 11 april 1986 pagina 13 usic Box krijgt eigen tv-kanaal pEN De Engelse popzender Music Box krijgt op de tv- |j binnenkort een eigen kanaal. Het programma moet nu een kanaal delen met de Franse zender TV-5. Door kijd-uitbreiding van deze zender dreigt Music Box in de Fte raken. (igens was het al de bedoeling zowel Music Box als TV-5 m juli 1987 een eigen kanaal te geven. Deze operatie zal Toegd worden zodat beide zenders op 1 juli van dit jaar Jderlijk op de beeldbuis gebracht kunnen worden. Hagel ij ks bestuur van het kabelnet besloot gisteravond Itief opdracht aan de PTT te geven voor verbetering |ie zenders BBC1 en BBC2. De PTT verwacht de beno- e werkzaamheden in de zomer van volgend jaar afge- jte hebben. In juli van dit jaar zal de kwaliteit van beide jers echter al aanmerkelijk verbeterd worden. Gister- H werd tevens besloten te onderzoeken of de kwaliteit de Duitse zenders verbeterd kan worden door het satel- enaal voor uitzending te gebruiken. Been gebroken bij aanrijding LEIDEN Een 23-jarige inwoonster van St. Odilien- berg is gistermiddag met een gebroken been naar het AZL overgebracht na dat ze op de Hoge Rijndijk was geschept door een auto. De auto werd be stuurd door een 29-jarige inwoner van Gennep. De vrouw stak over tussen en kele auto's door, die voor het verkeerslicht bij de Leiderdorpsebrug stonden en had niet in de gaten dat de auto van de man uit Gennep deze wagens pas seerde. Doorgereden na kettingbotsing LEIDEN Een 41-jarige Lei- denaar is gistermiddag in zijn woning aangehouden nadat hij was doorgereden na een aan rijding. De man had op het Lammenschansplein te laat in de gaten dat de auto voor hem stopte en veroorzaakte daar door een kettingbotsing waar bij behalve zijn eigen auto nog twee andere betrokken raak ten. Na de aanrijding gaf hij gas en ging er vandoor. De be nadeelde bestuurders noteer den echter zijn kenteken. Toen de politie de Leidenaar aanhield, verkeerde hij onder invloed van alcohol. Speedboot gestolen LEIDEN Een speedboot met bijbe horende trailer is in de nacht van woens dag op donderdag vanaf de Agaathlaan gestolen. De boot stond op de trailer die met een ketting- slot aan een kolk was bevestigd. De schade bedraagt duizenden gulden. De 25-jarige eigenaar van de boot heeft bij de politie aangifte van de dief stal gedaan. Conversatie, zang en expositie in De Burcht LEIDEN „Meesterzetten in Tekenen en Gra fiek" is de titel van een tentoonstelling die mor gen in De Burcht wordt geopend. Er zijn werken te zien van Joseph Beuys, Jim Dine, Franz Eg- genschwiller, Marco Gastini, Raymond Girke. Alan Green, Willem Hussem, David vd. Kop Ou- borg, Jan Schoonhoven, Josephine Sloet, Joe Til- son, Cy Twombly, Gerard Verdijk en Carel Vis ser. In de Burcht zingt Rosaline Schulte Nordholt zondag liederen van Schubert, Puccini, Gersc- hwin en Mozart. De aanvang is drie uur, de toe gang is gratis. In de serie „De Conversatie" pra ten Ivan Wolffers en Jaap Goedegebuuren dins dagavond met elkaar in sociëteit De Burcht over „Kritiek en Criteria". De aanvang is half negen, de toegang bedraagt 7,50 (donateurs 3,50). Wijziging bestemmingsplan maakt bouw garage mogelijk SASSENHEIM Een gedeelte van het bestemmings plan „Teylingen" zal op voorstel van B en W van Sas- senheim herzien worden. Het gaat hierbij hoofdzakelijk om een beperking van bebouwingsmogelijkheden van erven bij woningen aan de Slotlaan, Lansiershof, Tour- nooilaan. Troubadourshof, Ridderhof, Jonkvrouwlaan en Valkeniershof. Aanleiding voor deze herziening is de aanvraag die Ben W kregen voor een bouwvergun ning voor een garage bij een woning met een carport in de achtertuin. Volgens het huidige bestemmingsplan mag in een dergelijke situatie over de volle breedte van de tuin gebouwd worden. Zou de bouw van garages op grote schaal plaats vinden, dan zouden de lijnen gren zend aan de achterzijde van deze huizen een afgesloten geheel vormen. In de herziening van het bestemmings-, plan wordt dit onmogelijk gemaakt. De bewoners van het betreffende gedeelte van Teylingen hebben in spraak en desgewenst zal een hoorzitting plaats vinden. 3 IFSCHAFFING ERFPACHT INGETROKKEN Heiden De wd is PvdA op enkele be- B.vjngrijke punten tege moet gekomen bij het bstellen van een defini- ef collegeprogramma, b vindt de VVD dat de Mogelijkheden van een irkeergarage aan de vtestelijke zijde van de Bd niet langer onder- Icht behoeven te wor- èn. Inplaats daarvan Bn volgens de liberalen jprden volstaan met de „of aan de ZjDuw van een nieuwe Irkeergarage ten be hoeve van de binnenstad medewerking wordt ver leend". Op deze wijze heeft de VVD enige libe rale nuancering in het ontwerp- collegeprogramma van de PvdA aangebracht. Ondanks het grote aantal wijzigingsvoorstellen mag het voor de VVD bij kleine ver anderingen blijven. In grote lijnen bestaat instemming met het programma, dat ove rigens niet veel afwijkt van het programma dat momen teel mede door de VVD wordt uitgevoerd. Op een tweetal punten be staat enige onenigheid. De VVD wil dat bedrijven de mogelijkheid krijgen grond te kopen in plaats van te hu ren van de gemeente. Dit zou volgens de VVD gepaard moeten gaan met een garan tie aan de gemeente dat deze de grond eventueel op een la ter tijdstip terug kan kopen. In principe echter wordt de grond in erfpacht uitgegeven, zegt de VVD, hetgeen een af zwakking is van het liberale verkiezingsprogramma waar in staat dat „erfpacht voor bedrijven alleen in uitzonde ringsgevallen de voorkeur verdient". Er is echter geen tegemoet koming waar het gaat om een proef met de verkeersaf wikkeling op de Breestraat. De VVD houdt vast aan het oude standpunt dat eerst het VCP in de gemeenteraad moet worden besproken voordat een dergelijke proef van start kan gaan. In dit ka der mag ook worden bezien of de route Nieuwe Rijn/Bo-, termarkt/Vismarkt tot een winkelpromenade kan wor den gemaakt. De PvdA wilde dit loskoppelen van de dis cussie over het VCP. De VVD wil er niet aan dat Leiden kernwapenvrij wordt verklaard, maar voor het overige lijken de voorstellen van de liberalen de hoofdlij nen van het uitgestippelde beleid niet af te wijzen. De VVD pleit wel voor een aan vullende paragraaf ten aan zien van de vervuiling van de binnenstad. De liberalen stellen dat na afloop van de weekmarkten extra schoon maakbeurten moeten worden ingelast om de stad er ook op zon- en feestdagen netjes uit te laten zien. Links Leiden diende al eer der een aantal wijzigings voorstellen in op het PvdA- programma. De drie partijen praten vanavond verder over de collegevorming. Het is overigens voor het eerst dat zij gezamenlijk rond de tafel gaan zitten. pEN De naam „Uit- [t" wordt door de Leidse atoren terecht ge- de Haagse rechtbank dit vanochtend beslist, 'etekent dat dit najaar in en weer een markt met aam „Uitmarkt" gehou- yordt. Daarmee werd de ering van het Amster- le Uit Bureau (AUB), dat \msterdamse Uitmarkt tiseert, afgewezen. Het ïrdams Uit Bureau I tevens veroordeeld tot jtalen van de kosten procedure. Amsterdamse bureau tijdens de zitting van Aagse rechtbank op 6 fe- ji, dat in Leiden onte- de naam Uitmarkt It gebruikt. Die naam VOOI"behouden aan 9 Amsterdamse evene- waarmee het landelij- .unst- en theaterseizoen it geopend. Het gebruik de naam Uitmarkt door zou het hoofdstede- evenement schade kun- t>erokkenen. Stichting Vrienden van Weidse Pieterskerk ver- *zich tegen de eis van de 'Afërdammers om een an- ,naam te kiezen voor de v it, waarmee het Leidse d'ïn wordt geopend. Na- 1 de stichting noemde caat mr. W.P. den Har- 'oorbeelden als paarden- EL-informatiemarkt, eer- voor studenten prgelijke. uitmarkt is een markt men informatie kan en over uitgaan en dan |t woord „uit" bedoeld pgenstelling tot „thuis", ns bestreed de Leidse de landelijke bekend- die de Amsterdamse »t zou genieten. Hij werd aag door de rechtbank c- »t gelijk gesteld. LEIDEN Wethouder F.J. Kuijers van cultuur heeft gis termiddag in de onlangs geres taureerde Vlietpanden aan de Vliet 45 de tentoonstelling „Wandelen rond Leiden, drie eeuwen veranderend land schap" officieel geopend. De expositie is tot 2 mei op werk dagen te bezichtigen. In ver band met de Nationale Mu seumdag kan men ook zater dag 12 april terecht in de Vlietpanden. Het Gemeentearchief heeft de tentoonstelling ingericht aan de hand van vier wandelingen uit het boekje „Het groene hart van Holland" waarin de Leidse gemeente-ambtenaar Herman Amptmeijer 17 wan delingen door Zuid-Holland beschrijft. Aan de hand van oude prenten kopergravures, oude en nieuwe foto's wordt getracht een beeld te geven van het veranderende land schap en gebouwen. De vier wandelingen op de tentoon stelling voeren langs de kaste len rond Leiden, het Utrechts Jaagpad en de Ruige Kade, van Zoeterwoude naar Zoeter- meer en langs de Trekvaart naar Hillegom. Zo is bij de wandeling langs kastelen rond Leiden het oude „Graven Steyn" te zien en de Burcht, de Zilverfabriek, Alle- mansgeest en Huize Ter Wad ding in Voorschoten, de kaste len van het vroegere Ende geest, kasteel Oud Poelgeest, een oude en nog zeer landelij ke Spaniaardsbrug en het vroegere kasteel Cronestein. De wandeling langs het Utrechts Jaagpad en de Ruige- kade in Leiderdorp geeft meer een beeld van polderlandschap en de zich daarin bevindende bruggen, boerderijen en mo lens. De expositie toont bij de wan deling van Zoeterwoude naar Zoetermeer het landelijke le ven van een oud Zoeterwoude, met zijn Weipoort, Vrouwen- weg, Watertje en Noord- en Zuidbuurtseweg. Ook laat het de vele kerkepaden door de polder zien waarover de men sen vroeger op zondag naar de kerk togen. Behalve een mo dern, uit flats bestaand Zoeter meer zijn er ook prenten van toen deze stad nog een lande lijke aanzien had. Bij de wandeling langs de Trekvaart naar Hillegom zijn de Korte- en Nieuwe Mare van het vroegere Leiden te zien. Er stroomde toen nog water door en het was destijds het vertrekpunt van de trek schuit naar Haarlem. Er zijn prenten van landschappen langs de Trekvaart, het Tol huis, de Abdij van Leeuwen horst in Noordwijkerhout waar nu het congrescentrum staat en het kasteel De Keu kenhof in Lisse. oen Onder be de voorwaarden kun- i|»Leidenaars met een 'Ipüminkomen een voor een ka- ~"of etage krijgen. De jgnissie maatschappelij- ^fcangelegenheden be- gisteravond akkoord -^an met een ontwer- llrüctie op dit punt II ambtenaren van de "le dienst. Over enige tiden zal de commissie Merkbaarheid van de regeling evalueren. De huidige huursubsidiere geling is op kamers en etages niet van toepassing. Links Leiden stelde daarom voor een kamerhuurder een bij drage te verschaffen, wan neer hij of zij niet in staat is hoge woonlasten te betalen. De grondslag van dit idee is in de nieuwe regeling over genomen. De regeling ver schaft richtlijnen waarmee van geval tot geval bekeken kan worden of iemand voor een „huurtoeslag" in aan merking komt. Zo'n bijdrage zou een jaar uitgekeerd wor den. Een vertegenwoordiger van de sociale dienst kon nog niet zeggen hoeveel geld er met deze voorziening ge moeid is. Ook kon hij nog niet inschatten hoeveel men sen uiteindelijk zo'n huurbij- drage zullen ontvangen. De commissie ging tevens akkoord met de nota „Scho ling vrouwen in de bijstand". De nota geeft aan hoe de so ciale dienst de bijscholing van vrouwen wil stimuleren en welke mogelijkheden er bestaan wanneer een uitke ring genoten wordt. Het col lege van B en W heeft in middels een brief geschreven naar de minister van Sociale Zaken, waarin gepleit wordt mensen met een bijstandsuit kering toch de mogelijkheid te geven om een HBO of uni versitaire studie te volgen. Volgens de huidige wetge ving zijn die bijstandstrek kers aangewezen op de stu diefinanciering. Poolse imkers in Leiden Een groep Poolse imkers brengt momenteel een bezoek aan Leiden. Wethouder P. Bor- dewijk ontving de imkers giste ren in het Stadhuis (foto) en verder stonden onder meer bezoeken aan bekende Leidse bezienswaardigheden op het programma. De Poolse bond van imkers telt 200.000 leden en Polen heeft twee miljoen bijenvolken. In Nederland zijn 10.000 volken en de Hollandse bond heeft 8.000 leden. LEIDEN Leerlingen van de Visser 't Hooft scholenge meenschap hebben gistermid dag geanimeerd gediscussiëerd met een viertal landelijke poli tici. De scholieren hadden zich bijzonder goed voorbereid op een viertal actuele onderwer pen. De door de wol geverfde politici, J. de Koning (CDA), J. Wallage (PvdA), J. Dijkstal (VVD) en J. Kohnstamm (D'66) werd een enkele maal zelfs het vuur werkelijk aan de schenen gelegd. Hef idee van een politiek fo rum ontstond vorig jaar bij de scholengemeenschap. De Evangelische Omroep werd benaderd en toen die had toe gezegd ook opnames te komen maken voor radio en televisie, zonden de politieke partijen zonder aarzeling hun kopstuk ken, onder wie minister De Koning van sociale zaken. „Daar komt nog bij dat we al les eind vorig jaar al hadden geregeld. Er zijn nu natuurlijk meer scholen die een forum willen organiseren. Dat is op dit moment een stuk moeilij ker", aldus conrector F. Veld man. De organisatoren hadden een bijzonder originele manier bedacht om een eind te maken aan het soms oeverloze ge zwets van de forumleden. Zo dra de tijd voor de inleiding, twee minuten, verstreken was, begon het schoolorkest en zangkoor onder leiding van de heer R.B.B. van Efferink, een deuntje te spelen. Over de vier onderwerpen, werkgelegenheid, discrimina tie, verslaving en criminaliteit kwamen nogal wat vragen los. Het was jammer dat de me ning van de vier partijen over de meeste van die onderwer pen niet al te ver uiteen lie pen. De politici vlogen elkaar dan ook niet in de haren, zo dat voorzitter E. Heijnis, leraar geschiedenis op de school, niet hoéfde in te grijpen. De radio uitzending van de Evangeli sche Omroep heeft plaats op maandag 14 april tussen 17.00 en 18.00 uur op radio 2. Het is nog niet bekend, wanneer de televisie beelden zal uitzenden van het politiek forum. HTM De Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwezen houdt woensdag 16 april in Wiener- wald aan de Steenstraat 2 een bijeenkomst over de Haagse Tramweg Maatschap pij. H. Derkens van de HTM spreekt onder meer over een 'aantal technieken om de voertuigen goed te beheer sen. De bijeenkomst begint om acht uur. Open huis Het Autoschadehuis aan de Rooseveltstraat 61 houdt morgen van tien tot vier uur open huis in het kader van Expositie het 50-jarig bestaan van de branche-organisatie FOC- WA. Deze organisatie telt ruim 1.100 leden. Onder meer wordt aandacht besteed aan het steeds meer gebrui ken van kunststoffen bij het repararen van auto's en aan de speciale spuitcabine. is een demonstratie van top- spelers van tafeltennisvereni ging Scylla en een optreden van de jonge clown en mi- mespeler Niels Cotterink. Van de opbrengst zal de school enige cassetterecor ders aanschaffen. De fancy- fair begint om elf uur en duurt tot drie uur. De fancy- fair heeft plaats in de school De Meerpaal, Broekplein 5-7. De toegang is gratis. Achalay Het folkloristisch dansensem ble Achalay uit Leiden houdt morgen de première-voor stelling van het nieuwe pro gramma. Achalay brengt dansen uit Hongarije, Roeme nië, Joegoslavië, Rusland en ook Nederland. Dit jaar werkt Achalay samen met het folklore-orkest Zanat uit Den Haag. De voorstelling wordt gehouden in de Leidse Schouwburg en begint om kwart over acht. De toegang bed raag dertien gulden, voor CJP, Pas 65 en K&O, elf gul den. Alma Mater Het Alma Materkoot viert zondag het 50-jarig bestaan met een feestelijke viering in de Harteburgkerk. Uitge voerd worden, behalve de vaste Gregoriaanse gezangen, de Missa Brevis van Mozart en enkele meerstemmige stukken. De eucharistievie ring begint om kwart voor elf. Fancyfair De openbare basisschool De Meerpaal houdt morgen een fancyfair. De minikermis van de heer en. mevrouw Kathmann wordt getoond, er Wethouder F. Kuijers (van onder meer cultuur) opent morgen in de voormalige Kaasmarktschool aan de Koppenhinksteeg de exposi tie van Bernie Autsema. De schilderijen van deze kunste nares zijn tot en met zondag 4 mei te zien. Belangstellen den kunnen op vrijdag, zater dag en zondag van twee tot vijf uur in haar atelier te recht. De „Postzegelvrienden" hou den maandag 14 april in res taurant „Posthof" aan de Wassenaarseweg 1 de maan delijkse ruil-, contact- en vei lingavond. De zaal is vanaf half acht geopend, waarna er gelegenheid is tot het bezich tigen van de kavels. Voor in lichtingen over het lidmaat schap van de Leidse postze gelvereniging: A. Vermond, Titus Brandsmalaan 36, 2321 CH Leiden. Tel: 765828. LEIDEN De gemeente heeft de toestemming voor het houden van een „vogeltjes markt" op komende zondag in de IJshal aan de Vondellaan ingetrokken. De markt wordt nu zaterdag al gesloten. Reden voor het intrekken van de toe stemming is volgens de organi satie het aangekondigde be zoek van de Economische Controledienst. De „Eerste Leidse Vogeltjes markt" wordt gehouden door de sportvereniging voor licha melijk gehandicapten De Sleu tels en Sport-Inn Evenemen ten. Tijdens de markt wordt een rommelmarkt gecombi neerd met een vogeltjesmarkt. Dit laatste betekent, dat diver se bedrijven met allerlei die ren en dierbenodigdheden hun waren aan de man proberen te brengen. Wanneer dit op zon dag gebeurt, is het in strijd met de winkelsluitingswet. Het college van B en W heeft bij het intrekken van de goed keuring van de markt op zon dag gewezen op recente recht zaken tegen handelaren op rommelmarkten in de Pieters kerk en de Groenoordhallen. De Economische Controle dienst had aangekondigd ook de markt in de IJshal te bezoe ken. De vogeltjesmarkt is vandaag van 19.00 tot 23.00 te bezoeken en morgen van 10 tot 17 uur. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. OEGSTGEEST De ge meente Oegstgeest gaat bij de Kroon in beroep tegen het feit dat het Hoogheemraad schap van Rijnland heeft be paald dat Oegstgeest de ver lenging van de Oegstgeesteer Kanaalbrug moet betalen. Oegstgeest stapt naar de Kroon nu het Hoogheem raadschap het bezwaar heeft afgewezen. Burgemeester Scheenstra dit dit gistermid dag tijdens een extra raads zitting mee. De aanwezige raadsleden gingen akkoord met het voorstel van de voorzitter om in beroep te gaan. Politie Tijdens de bijeenkomst van de commissie algemene be stuurlijke aangelegenheden lichtte groepscommandant Gelderblom gisteravond een politierapport over de twee de helft van 1985 toe. Burge meester Scheenstra, hoofd van de politie, deelde mee dat de bezuiningen op het budget van de politie het be voegd gezag redenen tot on gerustheid geeft. Politiek wordt er in Den Haag geroe pen dat er iets aan criminali teitsbestrijding gedaan moet worden en verder haalt men bij de politie weer voor mil joenen weg. Als het zo door gaat komt het functioneren van de politie op de zonda gen in de knel, betoogde de burgemeester. „In augustus wordt er in Oegstgeest een triathlon gehouden en het zou best kunnen zijn dat wij er geen mensen voor heb ben". Het commissielied Wuisman merkte op dat dan waarschijnlijk de organisato ren ervoor zullen moeten bé talen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13