Acht-Mei-beweging maakt programma bekend kerk wereld Minder personeel voorgesteld op landelijk hervormd bureau Gereformeerde synode deels akkoord met Lima-teksten Borgman (CDA) acht wervingsacties EO niet verantwoord Leiders Falasja's zetten tegen wil opperrabbinaat huwelijken door Mondelinge instemming met belijdenis niet voldoende aan tafel fl! weer brieuen 'ril lezers ACHTERGROND QeidóaQowumt DONDERDAG 10 APRIL 1986PAGIN Weinig toekomst kerkelijke deelname in lokale omroep Kerkelijke deelname aan lokale omroep lijkt weinig toekmst te hebben. Regelmatige kerkgangers die nu een kerkblad ontvan gen en lezen, hebben nauwelijks belangstelling voor kerkelijke programma's op lokale radio en televisie. De faculteit der Godgeleerdheid van de Rijksuniversiteit Gro ningen concludeert dit na een onderzoek in opdracht van de Raad van Kerken in Groningen. Het onderzoek werd gehou den onder tweehonderd kerkbladontvangers in de stad Gro ningen. De geenqueteerden hadden een redelijk hoge waarde ring en betrekkelijk grote bekendheid met het Groningse reli gieuze programma op radio en tv. Ook werd geconstateerd dat het lezersbestand van gemeente- en parochieblaadjes sterk ver grijst Bluyssen viert 60e verjaardag in stilte In alle stilte viert mgr. J.W.M. Bluyssen, de vorige bisschop van Den Bosch, vandaag ziin 60e verjaardag. Zijn gezondheid laat geen uitgebreide feestelijkheden toe. Sinds zijn ontslag op eigen verzoek per 1 maart 1984 woont hij in klooster Mariën- burg in Den Bosch. Mgr. Bluyssen was vanaf 1966 bisschop van Den Bosch, dat hij al vijf jaar als hulpbisschop onder mgr. Bek kers diende. Hoe populair mgr. Bluyssen bij zijn gelovigen was, bleek vorig jaar tijdens de installatie van mgr. J.G. ter Schure tot bisschop van Den Bosch: de oud-bisschop werd langdurig en luid toegejuicht. „Ook nu nog beschouwen veel Brabanders hem als hun bisschop," aldus deken L. Bijl van Den Bosch. Niemand betoont zich ongeduldig tegenover zijn schuldeisers De Filipijnse zuster Mariani De Acht-Mei-beweging, die vorig jaar aan de vooravond van het paus bezoek „het andere ge zicht van de Nederlandse kerk" wilde laten zien, heeft nadere gegevens bekend gemaakt over het programma voor He melvaartsdag, wanneer de Acht-Mei-beweging in de Brabanthallen in 's- Hertogenbosch een nieu we manifestatie houdt. Onder het motto Geloven bij net leven treedt een groot aantal sprekers op onder wie de Filipijnse zuster Mariani. leidster van een belangrijke mensenrechten-organisatie op de Filipijnen en kandidate voor de Nobelprijs voor de vrede 1986, de Amsterdamse rabbijn David Lilienthal, prof. Edward Schillebeeckx en de Europarlementariër en priester Herman Verbeek. In de ochtend is vanaf half tien tot half een een centraal programma gepland, waarop de de meeste sprekers aan het woord komen. Het middagprogramma biedt de mogelijkheid zelf meer ac tief te worden en aan ver schillende onderdelen deel te nemen. Voor kinderen tot zes jaar wordt een Acht Meis peelzaal ingericht waar zij onder deskundige leiding kunnen spelen en zich ver maken. Voor de jeugd van zes tot dertien jaar komt er een ei gen programma rond het Acht-Mei-thema „Geloven bij het leven". Er wordt ge werkt met spelen, straatteke nen. films. Ook verleent een kindertheater zijn medewer king. Voor jongeren worden er speciale activiteiten georga niseerd. Jongerenkoren zijn gevraagd zoveel mogelijk naar deze manifestatie toe te komen. De deelnemers werken in „kringen" de thema's van de ochtend uit in programma's die maximaal drie kwartier in beslag nemen. Tot zijn er vierentwintig kringen ge pland waarin onderwerpen aan de orde komen als vrede, katechese, racisme, conflicten binnen de kerk enzovoort. De Acht-Mei-beweging heeft een informatielijn ingesteld ten behoeve van inlichtingen over de manifestatie: 013- 432642. Den Uyl: zonder bede zuiverder verhoudingen (Vervolg van de voorpagina) Den Uyl legt zich niet „zon der een zweem van bitter heid" neer bij de herstelde bede in de Troonrede. Vol gens hem droeg het afschaf fen van de bede, door het ka binet-Den Uyl, bij tot een „zo groot mogelijke zuiverheid" in de verhoudingen in ons land. omdat er ook vele niet- christenen zijn. Den Uyl herhaalde nog eens dat het nooit zijn bedoeling geweest is met het omstreden IKON-interview christenen aan te vallen of te beledigen. Hij zei het zichzelf wel enigs zins kwalijk te nemen dat hij de integrale tekst van het vraaggesprek niet zelf on middellijk had rondgestuurd, zodat er geen „vertekende versie" van zijn uitspraken in de kranten had kunnen ko men. Den Uyl is overigens niet bang dat de berichtgeving over het interview stemmen gaat kosten in het katholieke Zuiden, waar de PvdA nu juist bij de gemeenteraads verkiezingen zoveel gewon nen heeft. Hij wees erop dat hij uit dit deel van het land geen enkele protestbrief heeft ontvangen, terwijl er ook in de Limburgse en Bra bantse kranten nauwelijks ingezonden brieven over dit onderwerp "zouden hebben gestaan. „De boosheid is vooral een zaak van de gere formeerden", aldus Den Uyl. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Nagele-Tolle- beek in de Noordoostpolder C.G. Graafland kandidaat te Gouda. Gereformeerde Kerken Benoemd te Tienhoven als pasto raal medewerker F.A.L. van der Louw te Capelle a/d IJssel die deze benoeming heeft aangenomen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Dirksland N.W. Schreuder te Goes. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Velp toezegging G.J.E. Tigchelaar te Dubbeldam. Gereformeerde Kerken Beroepen te Berkel en Rodenrijs- Bergschenhoek HG. van Viegen kandidaat te amsterdam. Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen te Zuidwolde-Ruinerwold Koekange. J Janssen te Lopper- sum-Westeremden. Bedankt voor Almere-Zeewolde, R. Ter Beek te Nijmegen. De Nederlandse Hervormde Kerk wil enkele komende vacatures in het landelijk bu reau niet laten vervullen. Dit vanwege noodzakelijke be zuinigingen, aldus het breed moderamen. het dagelijks be stuur van de kerk. Het betreft onder andere de plaats van dr. C P. van Andel bij de Raad voor Kerk en Theologie en die van ds. J.E. van Veen bij de Raad voor Overheid en Samenleving. Bovendien wordt voorgesteld in de toekomst geen afzon derlijk Hervormd Persbu reau in stand te houden. Op de begroting voor het al gemeen kerkewerk in 1986 van ongeveer 20 miljoen gul den is er een tekort van bijna één miljoen gulden (983.619 gulden). Daarom besloot het breed moderamen in decem ber om voor 1 mei van dit jaar maatregelen uit te wer ken waardoor de begroting weer sluitend kan worden gemaakt. Eind februari hebben ruim 100 predikanten een drin gend beroep op de synode ge daan de vacature van ds. Van Veen bij de ROS niet onver vuld te laten. Hij is per 1 april directeur geworden van „Kerk en Wereld" te Drie bergen. Dr. Van Andel gaat in 1987 met emeritaat Hij is behalve secretaris van de raad voor kerk en theologie ook secretaris van de raad voor het verband met andere kerken en van het hervormd beraad over de verhouding tot de Rooms-Katholieke Kerk. Voorgesteld wordt met ad hoe opdrachten aan advi seurs te geven en de kerkelij ke hoogleraren in te schake len. In plaats van een onafhanke lijk Persbureau stelt het breed moderamen voor rechtstreeks aan de synode een medewerker voor pers- zaken te verbinden. Evenals de hervormde syno de vorige maand, is de gere formeerde synode woensdag in Lunteren akkoord gegaan met een reactie van een com missie uit de hervormde en gereformeerde kerken op het Lima-rapport over doop, avondmaal (eucharistie) en kerkelijk ambt. Daarin wordt het deel over het ambt on aanvaardbaar genoemd. Na overleg tussen besturen van beide Kerken gaat de tekst nu als reactie van beide Kerken naar de commissie voor Geloof en Kerkorde van de Wereldraad, die in 1982 in Lima overeenstem ming over het rapport be reikte. Volgens de hervormde-gere- formeerde commissie ontbre ken in het gedeelte van het rapport over het ambt essen tiële gereformeerde elemen ten. Vooral de hiërarchische ordening der ambten (bis schop belangrijker dan pres byter (ouderling) en die weer belangrijker dan diaken) is naar de mening van de com missie in strijd met één van de belangrijkste elementen in de hervormd-gereformeerde ambtsopvatting. In de gedeel ten over doop en avondmaal (eucharistie) zijn wel wezen lijke elementen van geloof van de kerk door de eeuwen heen te herkennen, aldus de commissie. De synode aanvaardde een wijziging van de reactie die de hervormde synode had aangebracht. Daarin wordt er 'Ethisch niet verantwoord'. Deze kwalificatie koppelde CDA-Tweede Kamerlid Fred Borgman aan de wervings-ac- tie van de Evangelische Omroep gisteren op een partij bijeenkomst in Harderwijk. De EO werft op het moment le den met de kreet 'Bent u tegen abortus en euthanasie, kies dan EO'. Volgens Borgman heeft het er dan alle schijn van dat de EO uit een diepgravende discussie die veel menselijke emoties losmaakt een ledenwinst probeert te slaan. Hij con stateerde verder dat de proeve van wetgeving inzake eutha nasie dicht staat bij het CDA-standpunt. De CDA'er ging ook nog in op de uitspraken van Den Uyl voor de IKON-radio. „Ook al heeft Den Uyl dan niet gezegd dat het geloof lariekoek is, hij heeft met zijn uitspraken voor de IKON-radio weg de suggestie gewekt dat God verant woordelijk is voor het leed op aarde. En dat is iets wat mij tot in mijn tenen pijn doet." „Mensen wijzen op de misstan den die we om ons heen zien. Den Uyl verwees naar Ausc- hwitsch. en stelde aansluitend dat het larie is om in een al machtige God te geloven. Dat is nog erger dan dat hij gezegd zou hebben dat het geloof lariekoek is. Hij schuift met zijn uitspraak de schuld van hetgeen wij mensen laten gebeuren op God. Dat is iets wat mij intens pijn doet.", aldus Borg man. bij de Wereldraad van Ker ken op aangedrongen, meer aandacht te besteden aan het Oude Testament, de joodse achtergrond van het Nieuwe Testament en de huidige joodse traditie. De gereformeerde synode droeg echter het moderamen op, in overleg met het mode ramen van de hervormde sy node na te gaan. of het ge wenst is de woorden „en de huidige joodse traditie" in de definitieve tekst van de reac- tié van de Nederlandse Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken in Nederland op te nemen. Het is de bedoeling dat op de conferentie over geloof en kerkorde, die de Wereldraad in 1989 hoopt te houden, de reactie van de Kerken wordt besproken. Onder het traditionele joodse huwelijksbaldakijn wordt een van de vijftien Falasha-echtparen geze gend. Veel paren in de Ethiopische joodse gemeenschap van de Falasja's in Israel die kinde ren verwachten, kunnen niet trouwen omdat het Israëli sche opperrabbinaat hun be kering blijft eisen. Niettemin hebben de religieuze leiders van de Falasja's, bekend als de ..Kasim". afgelopen woensdag in Tel Aviv tegen de wil van het opperrabbi naat een huwelijksplechtig heid geleid voor aanstaande echtparen „om hen eer te be tuigen". De afgelopen jaren zijn ongeveer 10.000 Ethiopis- he joden naar Israël geëmi greerd. Van hen kwamen er 7.500 in de laatste maanden van 1984. Het Israëlische opperrabbi naat meent dat wegens mo gelijke gemengde huwelijken Falasja's de symbolische be keringsrite van de omder- dompeling moeten onder gaan. Na een drie weken du rende zitstaking voor het rabbinaatsgebouw in Jeruza lem verklaarden opperrabbij nen vorig jaar per persoon te zullen beslissen over de sta tus van Ethiopische joden die willen trouwen. „Helaas is er geen wijziging in onze toestand gekomen", schreven de Kasim. „Inmid dels zijn de omstandigheden in de Ethiopische gemeen schap verslechterd en veel paren, van wie velen hun eerste kind verwachten, wachten wanhopig op een oplossing". „Daarom krijgen deze paren een interne hu welijksplechtigheid om hen eer te betuigen, ten minste die van onze gemeenschap", in de loop der eeuwen, de aldus de Kasim UITSPRAAK GEREFORMEERDE SYNODE: Ouderlingen en diake nen in de Gereformeerde Kerken blijven verplicht schriftelijk in te stem men met de belijdenisge schriften van hun ker ken. De wens van sommige ker keraden en classes (regionale verbanden van plaatselijke- kerken) om een mondelinge instemming ook te erkennen, is door de synode van de Ge reformeerde Kerken niet ge honoreerd. De achtergrond van de wens is dat een toenemend aantal mensen in de kerk bezwaren heeft tegen onderdelen uit de belijdenisgeschriften, die deels stammen uit de zestien de en zeventiende eeuw. Bo vendien worden naar het oordeel van de bezwaarden, de belijdenisgeschriften te- zeer gelijkgesteld met de Hei lige Schrift. Ook kleven er volgens hen bezwaren aan de te .juridische" vormgeving die gegeven is met de schrif telijke verklaring. De synode oordeelde dat de mondelinge instemming niet de bezwaren wegneemt. Ze stelde vast dat binding aan „het erfgoed der vaderen" wezenlijk is voor de kerken: als identificatie en als belofte, namelijk zich te„ willen be wegen in het spoor van belij den van het voorgeslacht". Overigens stelde de synode vast dat de kwestie bespro ken gaat worden met de Ne derlandse Hervormde Kerk, in het kader van Samen op Weg, de hereniging van bei de kerken. De hervormde kerkelijke traditie staat mon delinge instemming met het belijden toe. Gegrilleerde wijting met witlof-bietensalade, aardappelen en gesmolten boter hangop met puddingsaus Voor twee personen: 2 wijtingen a circa 250 g, zout, pe per, halve lepel citroensap, peterselie, dille, dragon, 4 a 8 plakjes ontbijtspek, houten prikkers, olie, halve citroen; 150 g witlof. 1 flinke gekookte biet. uitje. 2 lepels azijn. zout. peper, suiker, 1 lepel olie, peterselie; tot 1 kg aardappelen; circa 50 g boter of margarine; 1 liter karnemelk, vruchtenpuddingsaus. Haal het donkere buikvlies uit de vissen en spoel ze af. Be strooi de wijtingen met zout en peper, druppel er citroensap op en stop er de kruiden in. Wikkel een laagje spek om de vissen en zet dat met prikkers vast. Strijk er aan alle kanten olie over. Leg de vissen op een rooster (met daaronder een vangschaalongeveer tien centimeter onder de hete grill. Reken ongeveer een kwartier voor het gaar worden. Draai de wijtingen in die tijd een keer om. Garneer ze met parten citroen Snijd het witlof in dunne schijven, was de groente en laat haar uitlekken. Schil de biet en verdeel haar in blokjes. Snipper het uitje. Meng de groenten met een sausje dat ge maakt is door azijn, zout, peper en suiker te mengen en door dit mengsel druppelsgewijs de olie te kloppen. Bestrooi de sa lade met fijngeknipte peterselie. Beleg een zeef of vergiet met een natgemaakte doek (servet of lakenkatoen) en schenk er de karnemelk in. Reken voor rustig uitlekken een halve dag of een paar uur als de hangop geregeld uit de doek wordt geschept. Het doorgelekte vocht kan weg, het is bijna alleen water. Klop de hangop even glad en leg er een laagje puddingsaus op. JEANNE Op achterstand Ambtenaren zitten niet op rozen. Na de grootsch^ bezuinigingsoperatie van de laatste jaren blijkt uit een vi lijkende studie dat het besteedbaar inkomen voor het. f heidspersoneel (en de trendvolgers) achterloopt bij datl de werknemers in het bedrijfsleven. Voor de rriiddelbarji hogere functies geldt dit in toenemende mate. In die fun| oefent het bedrijfsleven een grote zuigkracht uit en hef vaar dat het overheidsapparaat aan kwaliteit te kort I zoals in de sectoren van fiscus, accountancy en onderw al lang niet meer denkbeeldig. Bij de studie door het bureau Bakkenist is weinig itf— onzekere gelaten. Op zeven verschillende functieniveau, uitgegaan van een modelinkomen: dat van een kostwijll van 34 jaar met twee kinderen en drie kwart op weg i zijn maximuminkomen. Alle berekenbare inkomenselei^ ten zijn in de vergelijking betrokken, van vakantiegeld dertiende maand tot autokostenvergoeding en koffie'^ Niet uiteraard de grotere rechtszekerheid van ambten^ omdat die moeilijk in geld is uit te drukken. De chrisi werkgevers wijzen er op dat de vergelijking mank gaat^ dat veel overheidsfuncties in het bedrijfsleven weinig >Ln komen. Maar dit verwijt doet aan de conclusie van de st,n| geen afbreuk: ambtenaren lopen achter. jn HET resultaat van de pakketvergelijking toont aan datjaI dere bezuinigingen bij de rijksoverheid niet meer ten mogen gaan van de salarissen van de ambtenaren. De den spreken nu van de noodzaak de achterstand in te loN' De AbvaKabo heeft enkele weken geleden daarop alM( voorschot genomen door zo'n gigantische inhaaloperatie r. cijfers uit te drukken. Andere bonden zijn nu gevolgd, j r i MINISTER De Korte heeft gisteren die verlangens baar genoemd. Binnen het huidige en vermoedelijk ookl komstige beleid zal geen ruimte zijn voor een grote inl manoeuvre. De nieuwe minister herhaalde wat hij bijirj aantreden ook verklaard heeft: dat er alleen ruimte fea voor ambtenareninkomens als het aantal ambtenaren fn mindert. Dat moet dan vooral gelden voor het centrale a heidsapparaat. Gemeenten en ambtelijke diensten hebb^ vele veren moeten laten, terwijl de rijksoverheid de lar moeilijke jaren zelfs is uitgedijd. HET is zeker gewenst dat bepaalde taken van de over overgaan naar de marktsector, dat de automatisering doe de wetgeving wordt versoepeld en de regelzucht wordt if damd. Een opsomming van de mogelijkheden is onlangs! in deze krant gepubliceerd. Daarnaast blijft arbeidstijd korting geboden. Nu de cao-eisen op dit punt in het bedf leven in allerlei conflicten lijken uit te monden, doel overheid er goed aan een voortrekkersrol te vervullen! mes snijdt daarbij aan twee kanten. Waar verminderini overheidsbemoeienis mogelijk of noodzakelijk is, kan werken of werken in partitimefuncties uitkomst brei Het daar uitgespaarde geld kan worden benut op die pla; waar de achterstand met het bedrijfsleven het pijn] wordt gevoeld. Koud 800 meter een sneeufi Middagtempeatuur i gelegen delen rond WEERRAPPOBT HEDENMORCEI Vlissingcn h bew. Klagenfurt Kopenhager DE BILT (KNMI) Koude, uit de poolstreken afkomstige lucht krijgt in Europa weer de overhand. Gisteravond begon de poollucht van het noorden uit ons land binnen te stro- zd. Limburg iwbe». men. De lucht is erg droog en Athene*"' zwbew de komende nacht kan het Barcelona nieiont daardoor bij een afnemende wind sterk afkoelen. Op veel Bru**"* hübew"' plaatsen zal het tot lichte vorst Dublin zw bew. komen. Morgen is het erg zonnig, maar meer dan 6 a 7 graden zal het toch niet worden. Het afnemen van de wind heeft te maken met een uitloper van een hogedrukgebied dat al meer dan een week geleden tot ontwikkeling is gekomen boven het zeegebied "tussen IJsland en Schotland. In het komende weekend wordt het hogedrukgebied bij IJsland aangetast door een oceaande pressie die uiteindelijk bij ons een zuidwestelijke stroming op gang zal brengen. Dit betekent dat vanaf begin volgende week de temperatuur weer kan gaan stijgen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor zaterdag en zondag: Casablanc. Istanbul Las Palmt Zuid-Scandinavië: koel weer met flinke zonnige perioden en slechts een enkele bui. Mid- dagtemperatuur 7 graden. Britse Eilanden: wolkenvel den. Zaterdag overwegend droog, zondag in het noorden regen, mogelijk vooraf gegaan door sneeuw. Middagtempre- ratuur van 6 graden in Schot land tot 11 graden en zuid-En- geland. Beneluxlanden, noord-Duits- land en noord-Frankrijk: half- tot zwaar bewolkt en plaatse lijk een regen- of natte sneeuwbui. Middagtemprera- tuur rond 7 graden. Midden-Frankrijk en midden- Duitsland: zonnige perioden en overwegend droog. Middag- temperatuur rond 8 graden. den, maar ook een enkele bui. Middagtemperatuur rond 15 graden. Spanje en Portugal: zonnige perioden en voornamelijk aan de Spaanse oostkust een bui. Middagtemperatuur van 15 graden in het noordwesten tot 20 graden in het zuidoosten. Italië en Joegoslavische-kust: wisselvallig met af en toe bui en. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 20 graden in het zuiden. Zuid-Duitsland en Alpenlan den: wisselend bewolkt en af en toe een regenbui, boven de Brieven graag kort duidelijk geschreven redactie behoudt zi het recht voor ingezc den stukken te bekortf Den Uyl (5) Na de stellingname van Pt voorman J. den Uyl ovet geloof („er zijn grenzen aa lariekoek"), is de conc duidelijk: wie zich Chr noemt en toch op 21 mei op de PvdA stemt, sluit volledig aan bij 'n gefrust de onchristelijke leider i volgens de Bijbel „Zii blind". J.H.M. Spooren, VENHUIZEN. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZH THEATER, RECREATIE,EXPOS1TI EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2