Werkloosheid in 90 naar 635.000 Cao-overleg metaal hervat, acties gaan door EEN WEEK LANG: Rob BON: Den Uyl neemt „aanstoot" aan ambtsgebed PLANBUREAU GEMATIGD OPTIMISTISCH Zesde Vloot klaar voor nieuwe actie tegen Libië AANBIEDINGEN MET - CP mogelijk failliet verklaard NIB vreest toenemende spanning op arbeidsmarkt mËTfteidóe Qowuvnt Donderdag 10 april 1986, 77e jaargang no. 23471 CeicUe Oomont Uitgave Weslerperj, behorende lolSj|thoH Pers Apolhekerediik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, 1el.071 122244 Voor abonnementen lel 071-313677.Giro 103003 Bank: AmroBank N.V. Leiden. Directeur hooldreddclc-i, I Hallewas. Chel redacteur Wim Builleweg. Abonnementen: (mcl.S% BTW) per maand I. 22,49 (aut.betdling).kwartaal I 67 43 laar I 256 85 Klachten bezorging: maandag t/mvriidaq van 18.00 tol 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 122248. Advertenties: (excl.5% BTW) 1. 0,63 per mm, kleinltesl. 0,44 per mm. Losse nummere I. 1,10. DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. In de nacht en ochtend lichte vorst met een minimumtemperatuur van min 2 graden. Middagtem- peratuur circa 6 graden. Tot matig of zwak afnemende wind uit noordelijke richtin gen. Zon op: 06.52; onder: 20.30. Schev. hoog water: 5.20 en 17.35; laag water: 13.27 uur. Nederlandse marine pikt )1 bootvluchtelingen op IEN HAAG Een Nederlands marine- fckader dat op weg was van Hong Kong Lar Singapore heeft vanmorgen vroeg 51 Ijetnamese bootvluchtelingen opgepikt, t heeft een woordvoerder van het minis- rie van defensie meegedeeld. De vluch- ilingen dobberden in de Zuidchinese Zee, Igens tussen Saigon en Singapore. Zij brkeren voor zover bekend in goede ge- frndheid. Nadat zij aan boord van het es- Éder waren genomen is hun bootje in rand gestoken. De vluchtelingen zullen a snel mogelijk in Singapore aan land lorden gezet. Óf Nederland de Vietname en gaat opnemen kon de woordvoerder an defensie niet zeggen. Het marine es pder keert op 19 juni in ons land terug. - SHELL TELT MEE OP BADSTOFMARKT DEN HAAG Door bij elke 250 li ter getankte benzine een handdoek cadeau te geven heeft Shell onge veer twintig procent van de hand- doekenmarkt veroverd. De actie is zo'n groot succes dat Shell het hoge rop zoekt en ook de rest van de bad- stoffenmarkt gaat bewerken. Bin nenkort zijn waarschijnlijk naast handdoeken en theedoeken ook strandlakens en kamerjassen bij de benzinestations verkrijgbaar. „Het aantal automobilisten dat bij ons tankt is toegenomen, maar wij kun nen niet bewijzen dat dat te danken is aan de handdoekenactie", aldus een Shell-woordvoerder. Pag. 6: Handel dupe van actie Ontsporing in de buurt van de Italiaanse stad Bologna Is gistermorgen de sneltrein Bren- ner-Expres ont spoord, waarbij 45 mensen ge wond zijn ge raakt. Vermoedt wordt dat het ongeluk veroor zaakt is door een aardver schuiving als ge volg van nood weer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA-leider Den Uyl heeft op nieuw een uitspraak gedaan over een christelij ke institutie: het ambtsgebed, waarmee in een aantal gemeenten de raadsvergadering wordt geopend. In de meeste gemeenten rond Leiden bestaat het gebruik van het ambtsgebed. Alleen Leiden, Leiderdorp, Voorschoten en Alphen a d Rijn vormen hierop een uitzondering. De socialistische lijsttrekker heeft daar groot bezwaar tegen. „Daar neem ik aanstoot aan, daar kom ik tegen op. Het gaat niet aan bepaal de opvattingen dwingend op te leggen aan an deren," zei Den Uyl gisteren op een bijeen komst met hoofdredacteuren. Met het woord „dwingend" doelde Den Uyl erop dat dé niet- christenen onder de leden van de betreffende gemeenteraden moeten aanvaarden dat de bur gemeester zich ook uit hun naam richt tot een opperwezen, waarin zij niet geloven. In sommi ge gemeenten is het wel voorgekomen dat PvdA-leden uit protest dit gedeelte van de ver gadering niet bijwoonden. De socialistische Tweede-Kamerleden Stoffelen en Van Ooijen, zelf hervormd respectievelijk katholiek, heb ben weieens geprobeerd het ambtsgebed van regeringswege te doen afschaffen. Den Uyl is overigens niet van plan van deze zaak een punt te maken, als zijn partij in het nieuwe kabinet komt. Evenmin zal hij gaan „morrelen" aan an dere restanten van het christendom in ons staatsbestel, zoals de weer in ere herstelde bede in de Troonrede en het randschrift op de gul den. „Elke minuut aandacht die ik daaraaan zou besteden, is verloren tijd", aldus Den Uyl. Pag. 2: „Zonder bede zuiverder verhoudin gen" (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Groei van de economie zal de komende vier jaar voor een flink aantal nieuwe banen zorgen. Zelfs bij een vermindering van de werkgelegenheid bij de overheid zouden er tot 1990 zeker 135.000 volle arbeidsjaren kun nen bijkomen. Dat blijkt uit de vanochtend gepubliceerde lange termijn voorspellingen van het Centraal Plan bureau (CPB). Zouden werkgevers, werkne mers en overheid be sluiten tot belangrijks scholingsprojecten en deeltijdwerk krachtig bevorderen dan zou daarmee het aanbod van mensen die zich voor het eerst op de ar beidsmarkt melden kunnen worden opge vangen en de werkloos heid verder dalen. Het CPB acht dan een da ling van de werkloos heid tot 635.000 in 1990 mogelijk. Hoewel dat getal aanzienlijk hoger is dan politici van CDA en PvdA zich dezer dagen ten doel stellen ade men de nieuwe voorspellin gen van het CPB een gema tigd optimistische sfeer. Het herstel van de economie zal zich de komende vier jaar gestaag voortzetten en ver breden. Bij een aanvullend pakket maatregelen (in vier jaar 9 miljard ombuigen, 6,5 miljard lastenverzwaringen waarvan een 3 miljard ver laging van de loon- en in komstenbelasting) blijft het overheidstekort binnen de perken. In 1987 treedt eerst een stijging op (naar 8,5 procent), maar in 1990 is het tekort gezakt tot 5,5 pro cent. Volgens het Planbureau zou het economisch herstel ech ter ernstig worden bedreigd als in deze hele periode de olie zo goedkoop zou blijven als ze nu is. Er bestaat dan gevaar voor een verdere val van de dollar, waardoor tal van landen in problemen zullen komen en bescher mende maatregelen zullen treffen. Het CPB voorspelt in dat geval een oplopen van de werkloosheid tot 750.000 en een overheidste kort dat weer tussen de 10 en 11 procent komt te lig gen. Met grote nadruk on derschrijft het CPB daarom de noodzaak van verdere sanering van de overheids financiën door aanvullende ombuigingen. Uit de berekeningen blijkt dat er de komende jaren geen sprake zal zijn van prijsstijgingen. Hoewel de loonstijging beperkt blijft betekent dit toch een aan houdende groei van de par ticuliere consumptie. Het Planbureu heft de waar schuwende vinger tegen ie dereen die meent dat de lo nen niet gematigd kunnen worden als er geen prijsstij ging meer optreedt. Loon matiging heeft immer?,, in de afgelopen jaren aantoon baar tot vermindering van de werkloosheid en duurza me productiewinst geleid, aldus het PCB. Trekvogels denken aan vergissing Veel trekvogels zullen zich bij een volgende te rugkeer naar Nederland wel twee keer be denken voor ze reeds begin april hun warme over winteringsoord verlaten om naar het noorden te vliegen. Met dui zenden tegelijk komen ze deze dagen tot de conclusie dat zij zich beslist ver gist moeten heb ben. Als lente boden bij uitstek vliegen de trek vogels tegen een vrieskoude pool- lucht in. De hoogste tijd dus om een warm nestje te bou wen en de kop pen bij elkaar te steken. WASHINGTON Twee Amerikaanse vliegdek schepen en hun begelei dende eskaders in de Mid dellandse Zee hebben on verwacht nieuwe bevelen gekregen. Een voorgeno men vlootbezoek van het vliegdekschip „America" aan Cannes is afgelast, terwijl het tweede vlieg tuigmoederschip „Coral Sea" zijn thuisreis heeft afgebroken. In Washington doen geruchten de ronde dat de Verenigde Staten een nieuwe militaire operatie in de Middellandse Zee voorbereiden. Het televi siestation CBS meldde dat de Amerikaanse regering bereid is militair tegen Libië in te grijpen. Volgens president Reagan hangt aard en omvang van de Amerikaanse actie af van wat verder onderzoek naar de Libische betrokken heid oplevert. Reagan zei dit in een vannacht landelijk door de tv uitgezonden persconfe rentie. Hij noemde de Libische leider Khadaffy „de dolle hond van het Midden-Oosten", wiens doel een islamitische wereldrevolutie is. Terrorisme zal naar Reagans oordeel ook een onderwerp vormen op de komende economische top van de voornaamste westelijke in dustrielanden, begin mei in Tokio. Nederlands laspoort ria Antillen roor ƒ260.000 ekoop (iLLEMSTAD/DEN HAAG f Canadese zakenlui hebben jet het bestuur van het Antil- kanse eiland St. Maarten een jgeling getroffen die het mo- ilijk maakt via dit eiland een derlands paspoort te be- ichtigen voor ƒ260.000 gul- n. Dat meldt een Canadese rant. Volgens het blad ver- lent het eiland volledige me twerking. De gezaghebber ftn het eiland: „Dit investe- ngsprogramma kan heel ted zijn voor St. Maarten en Nederlandse Antillen". Het jramma is vooral gericht rijke Chinezen, die Hong mg willen verlaten als déze itse kroonkolonie in 1997 irdt overgenomen door Chi- Er zou echter ook interesse n bij andere rijke Azia- bij Libiërs en bij Iraniërs. ministerie van buitenland zaken in Den Haag heeft de in onderzoek. In ruil »r het geld krijgen de inves- ;rders een vestigingsvergun- ig, een identiteitsbewijs en i Nederlands vreemdelin- ;npaspoort. legalen ingehouden !DEN De Leidse politie >f gisteren bij een woning in de Korte Mare niet de ge- :hte persoon aan, maar een reetal buitenlanders die niet 'er de vereiste verblijfspapie- n beschikten. De door de po- ie gezochte persoon kwam hter 's middags naar het lot het tweetal informeren. het politiebureau werd de -jarige Leidenaar herkend ingesloten. ietser rijdt ude vrouw aan iEIDEN Een 14-jarige i "antenbezorger heeft gisteren de Haarlemmerstraat met :jn fiets een vrouw van 83 oud aangereden. De "ouw kwam te vallen en liep en hersenschudding op. De jen verklaarde door het ge- icht van de door hem ver eerde kranten niet goed te unnen remmen. DEN HAAG De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de grootmetaal (200.000 werknemers) worden volgende week woensdag hervat. Maar de kantine- en poortacties bij metaalbe drijven worden intussen gewoon voortgezet. „We houden de druk op de ketel, want over de uitkomst van de besprekingen ben ik nog niet bepaald optimistisch", aldus een FNV-woord- voerder vanmorgen. Gisteren kwamen werkgevers en bonden in de Raad van Over leg in de Metaalindustrie (ROM) overeen opnieuw te gaan on derhandelen. Een woordvoerder van de metaalwerkgeversvere- niging FME zei dat er een „aanleiding" is gevonden om het ge sprek weer te openen, maar hij wilde niet zeggen wat die aanlei ding dan inhoudt: „Er komt voor zestien april in elk geval geen nieuw voorstel van onze kant". Volgens eerste onderhandelaar D. Rijkse van de Industriebond FNV is de heropening van het overleg woensdag aanstaande echter „niet meer dan een formeel gegeven". „Er moest één keer een eind komen aan de schorsing door de FME vanwege onvoldoende mandaat om door te onderhandelen" aldus Rijkse. Na de schorsing op 5 maart hebben metaal werkgevers en bon den drie maal informeel overleg gevoerd. Dat overleg heeft vol gens de FNV en CNV-bond nog weinig of niets opgeleverd. De prikacties werden daarom deze week langzaam uitgebreid. Als de onderhandelingen op 16 april zonder resultaat blijven, dan wil de Industriebond FNV binnen vijf dagen bij verschillende metaalbedrijven stakingen organiseren. Pag.6: Korter werken ook bij Unilever en Akzo struikel blok EEN NIEUWE ERVARING OP MODEGEBIED! Recordveiling Breughels in Londen LONDEN De veiling van 17 Breughels uit de rijke kunstver zameling van wijlen de Belgische aannemer Charlie De Pauw heeft gisteren bij Sotheby's in Londens Bond Street het record bedrag van 2,75 miljoen pond sterling opgebracht. De hoogste prijs werd betaald voor Breughels Boerenbruiloft. Sedert giste ren is De Boerenbruiloft van Pieter Breughel de Jonge het bezit van een Amerikaanse particuliere verzamelaar, die onbekend wenst te blijven en er 500.050 pond (bijna 2,2 miljoen gulden) voor heeft betaald. Krijgs gevangenen In dekens gehuld lo pen Afghaanse ver zetstrijders door een krijgsgevange nenkamp in de buurt van de Af ghaanse stad Lohar. Zij werden begin maart door Russi sche soldaten ge vangen genomen. Gisteren werden nog eens 400 Af- ghanen opgepakt na hevige gevech ten met Sovjet-sol daten, nabij de grens met Pakistan. Aan beide zijden zouden grote verlie zen zijn geleden. HEERLEN De kans bestaat dat de Centrumpartij volgende week door de rechtbank in Den Haag failliet wordt ver klaard. Als dat gebeurt, kan de partij niet meedoen aan de Tweede- Kamerverkiezingen in mei van dit jaar. De Cen trumpartij heeft een schuld van 24.000 gulden wegens het geen gehoor geven aan een rechterlijke uitspraak. Daarop stond een dwangsom van 1000 gulden pér dag. Dit zei gisteravond de Heer- lense jurist mr. A. Baburek, die namens vijf inwoners van Heerlen het faillissement van de Centrumpartij heeft aange vraagd. De vijf spanden op 5 maart een kort geding aan bij de president van de Maas trichtse rechtbank, mr. P. Paulussen, omdat hun handte kening was vervalst. Dat was gebeurd op de steunlijst van de door de Centrumpartij in Heerlen ingediende kandida tenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen. Het vijftal kreeg van de rechter, maar de CP heeft aan het vonnis geen gevolg gegeven. Gegevens over tegoeden Marcos wellicht openbaar BERN Het ultimatum van de Zwitserse regering aan de banken om vóór woensdag 9 april op te geven of zij tegoe den bezitten waarop aan spraak kan worden gemaakt door de Filipijnse ex-president Ferdinand Marcos, is verstre ken. Vandaag is een speciale controlecommissie bijeengeko men, die moet beslissen over eventuele openbaarmaking van de verstrekte gegevens. De Zwitserse banken, die eer der zeer afwijzend reageerden op de unieke maatregel van de regering, hoefden de hoogte van de tegoeden niet op te ge ven. Banken die zouden nala ten opgave te doen over tegoe den, kunnen gerechtelijk wor den vervolgd, zelfs met intrek king van hun vergunning. AMSTERDAM De Nationa le Investeringsbank (NIB) vreest dat de spanning op de arbeidsmarkt zal toenemen omdat met name de werkge vers tijdens de afgelopen eco nomische recessie weinig heb ben gedaan aan opleiding van hun personeel. Dat wreekt zich nu in een gebrekkige doorstroming binnen de be- drijvén. Dit staat in het van daag gepubliceerde jaarverslag van de NIB over 1985. De personeelsvoorziening blijkt nauwelijks te worden gezien als een investerings- vraagstuk. Er zijn tal van te kenen, aldus het jaarverslag, die erop wijzen dat de oplos sing wordt gezocht in extra wervingsinspanning in combi natie met hogere lonen alsme de in het aantrekken van uit zendkrachten. Het gebrek aan scholing wordt volgens de bank door weinig bedrijven opgevangen met interne oplei dingen. De winst van de NIB steeg vo rig jaar van 12,6 miljoen gul den tot 35,6 miljoen. Het totale bedag aan nieuw afgesloten fi nancieringen steeg van 896 miljoen tot 1113 miljoen gul den. Misschien wist u het nog niet, maar Bettine Vriesekoop, die haar handen zo succesvol laat wapperen aan de tafeltennistafel, heeft een negentienjarige plaatsgenoot, die ook op dat gebied zijn mannetje staat: Bob Turk. Heel Hazerswoude volgt ademloos zijn verrichtingen in Praag, waar een landentoemooi wordt gehouden. Af en toe is hij nog wel iets te nonchalant, maar hij heeft toch in de halen. Vandaag leest u in de Leidse Courant, dat deze jonge Anvanti-speler over zijn toekomst nog niet veel durft te zeggen. Dat hoeft ook niet, want als u wilt weten hoe het verder met hem gaat is het invullen van onderstaande bon al voldoende. Tien tegen een dat u zijn hele verdere tenniscarrière in de Leidse Courant blijft volgen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1