Beheer zwembad De Lis over naar Sportfondsen Voor groentehandelaar Van Dam zijn de druiven zuur Stem in rood/blauw volgens PAN ten onrechte afgekeurd QtidwOowuwt 7.rouwen uit Lowestoft op bezoek in Katwijk I an val op record kinderstoelzitten BURGERLIJKE STAND ]IDEN OMGEVING DONDERDAG 10 APRIL 1986PAGINA 15 - Hogelijk drie basissscholen in Haaswijk EGSTGEEST De nieuwbouwwijk Haaswijk moet 4re basisschool krijgen. De gemeenteraad van de leerlingenprognoses tot deze overtuiging gekomen, toorts heeft het RK-schoolbestuur een aanvraag ingediend een ■hooi in Haaswiik te mogen bouwen en is inmiddels ook de iichting Prot. Christelijk Basisonderwijs Haaswijk opgericht. I» verenigingen tot instandhouding en bestuur van een school $or christelijk basisonderwijs, genaamd Hofdijckschool en Joris Witteschool, hebben elkaar gevonden en gezamenlijk deze jchting opgericht. Ook zij dienden een aanvraag tot stichting jn een basisschool in Haaswijk in. fet bijzonder onderwijs acht in Haaswijk voldoende potentieel !,5% rk en 24,5% pc) aanwezig. Men gaat uit van een „groei pol". Overigens is het de vraag of Den Haag eventueel toe- mming verleent om in Haaswijk een school toe te laten. Als eerste prioriteit gesteld wordt aan de integratiebouw voor de iisscholen die nog een extra lokatie hebben als dependance i kan het nog wel 1990 worden aleer er iets in Haaswijk on- jrnomen wordt. GS: groen licht voor woningbouw Kagersingel DEN HAAG/SASSENHEIM Negen nieuwe woningen aan de Kagersingel in Sassenheim zorgen niet voor onoverkomelijke parkeerpro blemen. Van een inbreuk op de privacy van de omwonenden is evenmin sprake. Dat latpn Ge deputeerde Staten (GS) weten aan Sassenhei- mer J. van 't Spijker, die bezwaar had gemaakt tegen de vergunning voor de bouw. Volgens Van 't Spijker passen de nieuwe woningen qua uiterlijk en situering niet in de wijk. De achter liggende woningen zouden bovendien minder licht en zon krijgen. Argumenten die volgens GS niet opgaan. De woningen zouden ter hoog te van het nuis Van 't Spijker juist verder van andere woningen afliggen dan naastgelegen woningen. Ook ziin GS er niet van overtuigd dat de parkeerproblematiek zal toenemen. Bezwaren nieuwbouw Postwijk afgewezen zijn afgewezen. De meer dan 1000 te bouwen woningen voorzien volgens Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid- Holland in een behoefte. De bewoners hadden in februari tijdens een hoorzit ting tegenover een commissie van GS hun grieven geuit. Zij twijfelden onder meer aan de noodzaak van de nieuw bouw. Liever zien zij het open land schap behouden. GS verwijzen echter naar het streekplan, dat ruimte laat voor woningbouw in Postwijk. Zij vol gen daarmee ook het advies van de Provinciaal Planologische Commissie (PPC) die evenmin bezwaar had tegen de woningbouw. WBVuitblijven contingent woningwetbouw onbegrijpelijk VOORHOUT „Volkomen onbe grijpelijk en strijdig met het eigen beleid". Zo noemde T. de Groot, voorzitter van de Woningbouwver eniging Voorhout (WBV), gister avond het besluit van de rijksover heid om Voorhout voor 1986 uit te sluiten van de bouw van woning wetwoningen. Hij deed dat tijdens een matig bezochte openbare leden vergadering in „De Spelewei" in Voorhout. Eind vorig jaar kreeg Voorhout van de rijksoverheid geen contingent woningwetwoningen toegewezen. „En dat terwijl de wo ningbouwvereniging door de over heid is aangewezen tot het zorgdra gen voor de woningzoekenden uit Warmond, Noordwijk, Katwijk en Voorhout, die niet zelfstandig in hun huisvesting kunnen voorzien", aldus De Groot. Volgens hem is het beleid strijdig met eerdere beleids voornemens van de overheid. „En onze huidige huurders betalen de fi nanciële nadelen van zulk beleid", aldus de WBV-voorzitter. De Groot meldde ook dat de WBV overweegt om de verdeling van woningen zelf ter hand te nemen. Reden daarvoor is volgens hem het „gebrekkige functioneren" van wethouder B. Joon, voorzitter van de woonruim teadviescommissie, die zich met de toewijzing bezig houdt. Ook wil de vereniging komend jaar gegevens verzamelen, om de woningwetbouw meer af te stemmen op de werkelij ke behoefte. Woonwagenbewoners betalen niets voor energie VOORSCHOTEN - In Voor schoten is beroering ontstaan over de grote tekorten op de ge meenschappelijke rekening van het woonwagenschap. De schul den, zo'n 35.000 gulden, zijn ontstaan omdat de elektriciteits rekening door de woonwagen bewoners in het Leidse kamp niet worden betaald. Het woon wagenschap probeert nu deze gelden van de betrokken ge meenten te krijgen. De woon wagenbewoners betalen bewust niét. Zij vinden dat eerst een einde moet komen aan de over bezetting in het Leidse kamp. /ethouder De Kort. W ethouder k de Kort ereburger Win Lisse f LlSSE Wethouder A. je Kort is gisteravond na je vergadering van de ge meenteraad benoemd tot eburger van Lisse. De ethouder viel die eer te lurt bij zijn afscheid als :tief gemeentebestuurder i door burgemeester G.J. (an der Kroft werd hem bij dat ereburgerschap borende gouden pen- iing overhandigd. n een kort woord memo- *erde de burgemeester Tnder meer dat De Kort ^nds 1 april 1970 deel uit- jnaakte van het college. In |ie periode heeft de heer Kort een belangrijke 'htwikkeling van Lisse ieegemaakt en in vele ge- lallen zelf de nodige puwstenen aangedragen. )e burgemeester roemde ije inzet en vaardigheid tan de heer De Kort en iet bekwaam hanteren tan de in ziin portefeuille iDpenbare Werken Ruim- Wijke ordening en ver- 4eer) behorende proble- Ïien. ijzonder veel waardering 4eeft iedereen bovendien ioor de wijze waarop De tort als loco-burgemeester iet anderhalf jaar lang du- ende burgemeesterloze jjdperk van Lisse funktio- ieerde. „Hij is anderhalf (ar het dorp niet uitgeko- en en dat zegt eigenlijk voldoende", aldus de burgemeester die zijn feli- Itaties en goede woorden •gevolgd zag door iden- feke woorden van fraktie- •rzitters en scheidende tadsleden. NOG OVERLEG OVER ZWEMONDERWIJS LISSE De exploitatie van het Lissese zwembad „De Lis" gaat over in han den van Sportfondsen Ne derland B.V. Wel zal er nog overleg gepleegd worden over de vraag of het zwemonderwijs bij de zwemverenigingen blijft of ook onder verantwoor delijkheid van Sportfond sen gaat vallen. Dat be sloot de raad van Lisse gisteravond tijdens een druk bezochte raadsverga dering. De exploitatie van het zwem bad kost de gemeente Lisse al jaren veel geld. Daarom stelde het college van B en W voor om het beheer over te doen aan Sportfondsen Nederland B.V., een organisatie die meer dere zwembaden in Nederland exploiteert. De gemeente Lisse zou daarbij wel nog enige zeg genschap krijgen. Tegenstan der van die overgang was het personeel, dat vreesde voor verlies van de ambtelijke sta tus. Ook waren de Lissese zwemverenigingen bang dat de nieuwe beheersvorm ten koste van het zwemonderwijs zou gaan. Ook vlak voor de vergadering werd namens de beide Lissese zwemverenigingen aan wet houder mevrouw Meulemans een brief ter hand werd ge steld met het verzoek van de zaak af te zien. Die brief was vergezeld van een dikke dui zend handtekeningen. De partijen bleken in meer derheid voor het collegevoor stel. CDA-fractievoorzitter H. Smith zei dat herhaaldelijk is gebleken dat het bestuurlijke ingrijpen niet geresulteerd had in dat wat men ervan had ver wacht. „We hebben het als ge meente niet gered om zelf tot een oplossing te komen", aldus Smith die daaraan toevoegde dat de raad daarbij de hand in eigen boezem zou moeten ste ken. Naast de nadelen die door de verenigingen, de bonden en het personeel rond het over gaan naar Sportfondsen zijn gesignaleerd, zei Smith ook positieve kanttekeningen te kunnen plaatsen. Een goede CAO gold volgens hem als mi nimum en hij wees ook op versterking van werkgelegen heid. De heer Rosdorff (PvdA/PPP) merkte op dat niemand hen ervan had kunnen overtuigen dat de overgang naar Sport fondsen niet door zou moeten gaan. „Zekerheid of de nieuwe situatie succesvol zal zijn is er niet", aldus Rosdorff, „maar ik weet wel dat als het zo door moet gaan we over een jaar of Maljaars (SGPV-GPV-RPF) merkte ook op dat er hoogno dig wat moest gebeuren en dat de tekorten teruggedrongen moeten worden, waarmee hij zich dus in feite (namens de fraktie) achter het college voorstel schaarde. De heer Ro- bertus (VVD) zei over dit on derwerp onder andere dat het zwembad door een beter ma nagement behouden moet kunnen worden. „Waar nood zakelijkerwijs knopen doorge hakt moeten worden vallen spaanders", aldus Robertus, „maar dat is nog heel wat an ders dan praten over het slui ten van het bad. De heer Veeger (D '66) stelde zich (evenals trouwens me vrouw Michels van de VVD) tegen de plannen van het col- Zwembad De Lis. lege op. „Er zijn exploitatie problemen, personeelsproble men en managementsproble- men", aldus Veeger. Een zaak waarin de raad zich in eerste instantie niet in het voorstel van het college terug kon vinden was het voorstel om het elementair zwemon- derricht onmiddellijk bij de verenigingen weg te halen. Smith stelde namens de CDA- fraktie een afbouwregeling voor, omdat het ineens wegne men van dat zwemonderricht hem wat te ver ging. Rosdorff stelde dat uit de geproduceer de cijfers bleek dat dit zwe monderricht eigenlijk best bij de verenigingen zou kunnen blijven, omdat er geen verval sende concurrentie aan de orde is, terwijl de heer Rober tus eigenlijk dit onderdeel van het totale voorstel in een later stadium nog eens op de raad stafels zou Willen zien. Veeger veronderstelde dat er wellicht op den duur nog meer geld bij zal moeten als alleen Sport fondsen dat onderricht zal gaan geven. Het college ging na enig tegenstribbelen ak koord met geleidelijke afbouw. Volgens de de voorzitter van de Sportraad in Lisse, de heer G. van Baarlen, was de uit komst van de beraadslagingen een prima oplossing in de hui dige situatie. „Naar mijn infor matie zit dat elementair zwe monderricht Sportfondsen he lemaal niet in de weg", aldus Van Baarlen, die onderstreep te dat het voor de beide zwem verenigingen echter van we zenlijk belang is dat men dit facet in het verenigingspakket behoudt. Voorzitter A. Dreef van „De Watervrienden" zei onder andere van mening te zijn dat met deze beslissing ge leefd kan worden. De voorzit ter van de zwemclub Lisse, de heer J. Eichhorn voegde daar aan toe blij te zijn dat in ieder geval nu de mogelijkheid er is om, als zich dat moment tij dens die afbouw aandient, met elkaar te praten en te bezien of het inderdaad wel noodza kelijk is om de ingezette af bouw ook daadwerkelijk door te zetten. .TWIJK De Katwijkse juwenraad heeft een uit bel ingscon tact gelegd met vrouwenbewegingen uit partnergemeente Lowes- |t in Engeland. In totaal elf gelse vrouwen bezoeken fnende week Katwijk om Innis te maken met de le- b van de Katwijkse Vrou- nraad. Daarbij willen zij h verdiepen in de manier scholing, bejaardenzorg. nieuwbouwprojecten en plaatselijke politiek. De elf vrouwen zijn min of meer representatief voor het aan tal vrouwenverenigingen uit Lowestoft. De Katwijkse Vrouwenraad is een overkoepelend orgaan, waarbij een groot gedeelte van de Katwijkse vrouwen verenigingen zich heeft aan gesloten. Behalve het onder houden van contacten en de doelstelling elkaar als ver schillende verenigingen be ter te leren kennen en res pecteren, coördineert de op initiatief van de gemeente Katwijk opgerichte vrou wenraad gemeenschappelijke activiteiten. Vorig jaar ontstond het idee om als vrouwenraad een uit wisselingscontact te leggen met vrouwenverenigingen in het Waveney-district in En geland waar de partnerge meente Lowestoft ligt. In overleg met mevrouw Brig- house uit Lowestoft, stelden de leden van de Vrouwen raad een uitwisselingspro gramma samen. Het tonen van specifieke Katwijkse za ken, zoals de plaatselijke be jaardenzorg, vormingsonder wijs, politiek en peuterspeel zalen maakt een belangrijk deel uit van dit programma. Eén van de Engelse dames die van een rolstoel gebruik maakt, wil graag kennis ma ken met de zorg rondom de gehandicapte in Nederland. Verder wordt er een bezoek gebracht aan het gemeente huis, het K.en O.-gebouw, Vormingscentrum De Hoop, voorzieningencentrum Zwa nenburg, de nieuwbouwfase Rijnsoever en het Katwijks Museum. JLEGOM Simon Schen- uit Hillegom begint op lllderdag 15 mei aan een po tig om het wereldrecord kin- ifstoelzitten scherper te stel- i. Het oude record staat op I uur en werd door dezelfde "ienkel in december van het fig jaar in Katwijk geves- De Hillegommer is nu plan 104 uur in het kin- tzitje door te brengen. 1 L Plaats van handeling is café de Klipper in Hillegom. Het is de eerste keer dat in Hillegom een kampioenschap Kinderstoelzitten wordt ge houden. Het beoogde aantal uren is hetzelfde als dat de paalzitters in Noordwijkerhout op het oog hebben. De plaatsen op de kinderstoelen moeten worden ingenomen op donder dag 15 mei om 16.00 uur. Op maandag 19 mei om 0.00 uur zitten de 104 uur erop. Voor deze Hillegomse titelstrijd worden overigens nog deelne mers en kinderstoelen gezocht. Het inschrijfgeld bedraagt 25 gulden, meer informatie is verkrijgbaar op telefoonnum mer 02520-19605. VALKENBURG Geboren: Frederik Klaas, z.v. A. de Vries en G.A. Jonker; Evelien Helena, d.v. H.P. de Vries en Y.E. Neijzen; Amarinthe Bernadette, d.v. P. Jooren en P.W. Slieker; Niels Eric, z.v. P.C. Parlevliet en M.O. Keij; Renate Henriëtte, d.v. H.J. Vierbergen en H.B. de Jong; Marceline Cassandra, d.v. J.G. Willekens en D.C. Bramer. In ondertrouw: J.W. Houwaard en E. Schoonderwoerd. Gehuwd: J.C. Haasnoot en E.F, Oudshoorn; R.T.J. Schröder en M.H.J. Pieterse. '0&1 - •/"- V< V .-M Groentehandelaar Van Dam verkoopt niet alleen groente en fruit, maar doet ook zijn winkel in de aanbieding. WARMONDSE MIDDENSTANDER ZET WINKEL WEGENS CONCURRENTIE TE KOOP WARMOND Groente handelaar Van Dam, ge vestigd aan de Herenweg, heeft zijn winkel, woon huis en pakhuis te koop gezet. Hij is tot deze dras tische stap gekomen om dat hij naar zijn zeggen niet op kan tegen de con currentie die hem wordt aangedaan door een han delaar die elke zaterdag met een groentekraampje op het pleintje aan de Lockhorstlaan staat. Dit pleintje ligt enkele hon derden meters verwijderd van de winkel van Van Dam. In bijna alle commissieverga deringen werd de aandacht gevestigd op de tweestrijd in de groente- en fruitsector. De groenteman aan de Herenweg, Van Dam, noemt het onbegrij pelijk dat er een vergunning aan zijn collega/concurrent is verleend, terwijl er in War mond al enigszins sprake is van overbewinkeling. Daar naast vindt van Dam het on rechtvaardig dat de ambulante handelaar geen marktgeld hoeft te betalen, terwijl hij voor zijn pand een flinke on roerend goedbelasting moet opbrengen. Op de vraag of dat serieus is bedoeld of dat het als een ge schreven protest tegen het be leid van het gemeentebestüur gezien moet worden, verklaart van Dam met nadruk dat als er een gegadigde voor de pan den komt hij er met plezier uit zou stappen in deze situatie. Verschillende raadsleden voel den mee met van Dam en spraken verwijtende woorden aan het adres van B en W. De heer C. Vreeken (CDA) en mevrouw C. Saris (VVD) drongen er met klem op aan op maatregelen te nemen te gen de marktkraam. Wethou der C. van Schagen verklaar de daarop dat B en W een pas sief beleid voerden ten aan zien de ambulante handel, maar dat er op dit moment geen rechtsmiddelen aanwezig zijn om een vergunning te weigeren. Dat kan slechts als de laatste in de gemeente aan wezige groentewinkel daar door met de ondergang be dreigd zou worden. Dat is niet het geval en dus moest de aan vraag om vergunning worden gehonoreerd. Mevrouw Saris noemde dat ronduit oneerlijk voor de gevestigde groente man. Zij stelde voor dat er zo snel mogelijk op z'n minst een flink bedrag aan marktgeld wordt gevraagd. Dat kan pas bij de begrotingsbehandelin gen voor 1987. Bij de begro tingsbehandeling voor 1984 be sloot de raad overigens om geen precariorechten te heffen van de ambulante handel (een bloemenstalletje bij de Pomp) omdat die rechten dan ook ge heven zouden moeten worden van iedere middenstander die enkele kisten, kratten of een reclamebord voor z'n winkel neerzet. Toen leek de belang stelling van de ambulante handel voor Warmond niet zo bedreigend voor de plaatselij ke middenstad. Nu daar een kaashandelaar en een groenteman zijn bijgeko men gaan verschillende raads leden en commissieleden daar anders over denken. Alleen het raadslid Th. Duynhoven (PW) repte voorzichtig over de belangen van de consument. Voor de consument lijkt de concurrentiestrijd nu voorde lig. Er worden reclamefolders met aanbiedingen verspreid en er wordt wederzijds scherp naar de prijzen gekeken. En kele klanten bij .de markt kraam verklaarden dat zij vaak groente en fruit kochten op de markt in Oegstgeest of Sassenheidm. Nu deden zij dat in Warmond. Verder profi teerden velen van de aanbie dingen bij beide groenteman nen. De felle tegenstanders van de marktkraam in de commissie financiën ontken den het tijdelijke voordeel voor de consument niet, maar vreesden voor het verdwijnen van weer een winkel in war mond. 'RDWIJK Tijdens de gemeente van maandag wordt opnieuw een ek tot hertelling gedaan van de bij gemeenteraadsverkiezingen uitge- hte stemmen. Het Progressief Ak- jrd Noordwijk (PAN) zal bij de behan- ing van de geloofsbrieven van de nieu- raadsleden dit verzoek indienen bij de ld. Het PAN meent dat een met blauw rood uitgebrachte stem ten onrechte feeldig is verklaard. Die stem werd als- I afgekeurd bij de hertelling die de ÖA had aangevraagd omdat die op drie Smmen na een restzetel miste. Door deze ftelling kreeg het PvdA er een zetel bij en moest het PAN er een inleveren. Mocht de gemeenteraad het verzoek van het PAN afwijzen, dan zal deze partij bij de Raad van State in beroep gaan. Bij de beoordeling van die ene, met rood en blauw uitgebrachte stem, is het hoofd stembureau bij de hertelling afgegaan op een advies, dat gebaseerd was op jurispru dentie van reeds verouderde wetgeving. Bovendien was het advies niet afkomstig van de Kiesraad, maar van een ambtenaar van het ministerie van binnenlandse za ken, die als adjunct-secretaris aan de Kiesraad is verbonden. Deze gaf als zijn persoonlijke mening - dus niet als oordeel van de Kiesraad - dat de omstreden stem als van onwaarde diende te worden be schouwd. Dit zijn, heel in het kort, de be zwaren van het PAN. Uit een gesprek met de PAN-vertegen- woordigers Annet Bertram, Jans Koster- Verhoog, Peter Koster en Kees Barn- hoorn werd duidelijk dat dit verzoek schrift de inleiding kan zijn tot een even uniek als interessant juridisch steekspel. De uitslag daarvan valt nog niet te voor spellen, maar het PAN lijkt goede kansen te hebben. De PAN-deputatie releveerde de feiten, die tot hertelling van de stem men in Noordwijk hebben geleid en de gang van zaken bij de hertelling. Het PAN, dat in eerste instantie op grond van het behaalde stemmenaantal zich bij de zetelverdeling twee zetels zag toegekend (met een voorsprong van 3 stemmen op de PvdA), raakte bij de hertelling van de stemmen die zetel kwijt aan de PvdA die daardoor op vijf zetels kwam. De zetelver deling hing na de hertelling af van slechts één met rood en blauw aangegeven stem, notabene nog een voorkeurstem, die op de lijst van het PAN was uitgebracht. Het hoofdstembureau verklaarde deze stem alsnog ongeldig. het PAN verzoekt het van onwaarde ver klaren van de op het PAN uitgebrachte stem in heroverweging te nemen en deze stem alsnog geldig te verklaren. Minstens twee leden van het hoofdstembureau wil den bij de hertelling de PAN-stem op nieuw geldig verklaren. Daar ook een VVD-stem in blauw en rood was uitge bracht, ontstonden over de juistheid van deze kleurencombinatie twijfels en daar om besloot men het oordeel van de Kies raad te vragen met bovengenoemd resul taat. Om het oordeel van de Kiesraad aan de weet te komen, is een schriftelijk ver- KLEIN LINKS WIL ZETELVAN PVDATERUG zoek van de gemeente nodig onder bijvoe ging van het betreffende stembiljet. Verder is het hoofdstembureau uitgegaan van een Raad van State-uitspraak die is gebaseerd op verouderde wetgeving De desbetreffende bepalingen van de Kieswet zijn inmiddels door nieuwe vervangen en deze zouden tot een andere uitspraak van de Raad van State hebben geleid is de me ning van het PAN. Bovendien is een wij ziging van de Kieswet in voorbereiding die gebaseerd is op de wens zoveel moge lijk recht te doen aan de bedoeling van de kiezer. Die laatste lijkt duidelijk te zijn ge weest. meent de PAN.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15