Aantal woningzoekenden in Leiden stijgt naar 10.000 STAD OMGEVING ientrale rol voor luseum van Oudheden ALLER LEI(DS) REINIGING HAALT KEUKENAFVAL OP FNV-acties niet in Leiden Kruistocht voor godsdienstvrijheid DONDERDAG 10 APRIL 1986 PAGINA 13 ehtere samenwerking tussen academische kenhuizen en universiteiten noodzakelijk STERDAM Minister Deetman (Onderwijs) heeft de academi- ziekenhuizen gewaarschuwd, dat zij in de toekomst alleen Men blijven rekenen op een overheidsbijdrage, als ze zich blij- lj richten op onderwijs en onderzoek. „Er zal snel iets moeten jnderen in de vrijblijvende relatie tussen universiteiten en aca- jsche ziekenhuizen", zo stelde de bewindsman dinsdag bij de i de nieuwbouw van het ziekenhuis van de Vrije Uni- Amsterdam. itok achter de deur presenteerde Deetman de sluiting van een 'sche faculteit, als een wellicht noodzakelijke stap tot bezuini- •n op de onderwijsbegroting. De bewindsman liet er geen on- plijkheid over bestaan, dat daarbij het eerst gekeken zal wor- haar de lokaties waar de samenwerking tussen universiteit en nhuizen slecht verloopt. De organisatorische eenheid van uni ted en ziekenhuis zal volgens Deetman een voorwaarde zijn het verstrekken van een rijksbijdrage. De bewindsman nam openingsrede duidelijk afstand van de veel geuite kritiek als Ie combinatie van onderwijs, onderzoek en patiëntenzorg de jak zijn van veel onopgeloste problemen in de AZ'en. - Leids echtpaar licht Sociale dienst op LEIDEN De sociale dienst is door een Leids echtpaar voor 125.000 gul den opgelicht. De 39-jarige vrouw had opgegeven dat zij door haar man verlaten was en de man had zich op een ander adres laten in schrijven. Bovendien had de veertigjarige Leidenaar verzuimd te melden dat hij weer aan het werk was. Gisteren is het echtpaar door de politie aangehou den. Minister bezuinigt niet op musea LEIDEN Minister L.C. Brinkman (WVC) is niet van plan volgend jaar te bezuinigen op de rijksuitga ven voor de musea in Nederland. Hij zei dit gistermid dag in het Leidse Stedelijk Museum de Lakenhal. De bijeenkomst was de start van een promotiecampag ne van de Stichting museumjaarkaart. Deze stichting geeft de museumjaarkaart uit op vertoon waarvan 300 musea in Nederland gratis toegang verlenen. De stich ting is initiatiefnemer van het Nationaal Museum- weekeinde op 12 en 13 april. Gistermiddag werd be kend gemaakt dat de Robecogroep uit Rotterdam de stichting de komende drie jaren financieel zal onder steunen. Deze sponsor heeft bovendien een optie voor nog eens drie jaar. Als start van de campagne zou gistermiddag een hete luchtballon van de stichting een rondvlucht maken. Dat feest ging als gevolg van de weersomstandigheden niet door. Het is de bedoeling dat elders in den lande nog vier vluchten met de ballon gemaakt gaan wor den. Negen jaar voor moord Juffermans DEN HAAG/LEIDEN Een 39-jarige Leidenaar is door het gerechtshof in Den Haag tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens de moord op jongerpastor Ben Juffer- mans. Het vonnis komt overeen met dat van de rechtbank waartegen de man in beroep was gegaan. Tegen hem was ook in hoger beroep 12 jaar geëist. De man had, verkerend onder invloed van drank en medi cijnen, de jongerenpastor op 3 december 1984 in diens wo ning aan de De Sitterlaan in Leiden doodgeschoten. De moord werd bij toeval opgelost toen de man zich voor een hele andere zaak op het politiebureau meldde. De man ver klaarde op de zitting tot zijn daad te zijn gekomen na door het slachtoffer en zijn vrienden tot het uiterste getreiterd te zijn over de relatie met zijn vriendin. Volgens een onder zoek van het Pieter Baan-centrum was de man in mindere mate toerekeningsvatbaar voor zijn daad en zou hij in aan merking moeten komen voor TBR. Omdat de dader te ken nen gaf daar niet aan mee te zullen werken, werd daar van afgezien. 15-JARIGE SCHOLIER STEEKT „VRIENDJE" LEIDEN Een 15-jarige scholier heeft gistermiddag een schoolvriendje met een mes gestoken. De jongeman werd door zijn vriendje beledigd, waarop hij een mes trok. Het even eens 15-jarige vriendje werd in de wang geraakt. Het slachtoffer werd naar het AZL gebracht. De vader van de dader leverde de messentrekker een uur later bij het politiebureau af. Draaiorgel in brand LEIDEN Een onbekende, ongeveer 25-jarige man, heeft gisteren in een garage aan de Middelstegracht een draaiorgel in brand gestoken. Het dekzeil van het orgel vatte vlam. Om wonenden hebben het vuur geblust. Het dekzeil werd verwoest, terwijl de bovenkant van het orgel schade op liep. DEEL BEWONERS STEVENSHOF WACHT FLINKE HUURVERHOGING jEIDEN Het aantal {eregistreerde woning in Leiden is (estegen tot bijna 10.000. Jij de gemeente staan er zo'n 8.500 ingeschre ven en bij de Stichting f iweidse Studentenhuisves- ^ng (SLSH) nog eens IW.400. Veel hoop op een juis op korte termijn gtjoor veel woningzoeken den is er niet: de wacht- ijd die in enkele jaren d (sleden nog gemiddeld }^vee jaar bedroeg, is in- niddels opgelopen tot 3 Dit sombere beeld schetste wethouder D. Tesselaar gis teravond tijdens een verga dering van de raadscommis sie volkshuisvesting. Medio 1984 stonden er nog 4.000 mensen als woningzoeken den bij de gemeente inge schreven en een jaar later was dat cijfer al 6.200. Bij de SLSH stonden een jaar gele den nog maar een paar hon derd woningzoekenden inge schreven. De SLSH achtte verdere nieuwbouw voor zijn cliënten toen niet meer no dig, maar nu juist weer wel. De gemeente verwacht dat het totaal aantal woningzoe kenden in Leiden wel eens zou kunnen oplopen tot 12.000. De helft van het aan tal woningzoekenden, dat bij de gemeente staat ingeschre ven, betreft mensen die zelf standige woonruimte zoeken (veelal jongeren, die nu nog bij hun ouders of op een ka mer zitten) en de andere helft betreft Leidenaars die een ander of een beter huis zoeken. De enorme stijging van het aantal woningzoe kenden wordt onder meer verklaard uit zaken als de voordeursdelersregeling. De wethouder voegde nog aan zijn woorden toe, dat Leiden de komende jaren minder subsidie krijgt van de rijksoverheid voor het bou wen van woningen dan ge wenst is. „De afgelopen jaren zijn gemiddeld 750 huizen in Leiden gebouwd, maar zoals het er nu uitziet zal dat aan tal dalen. Staatssecretaris Brokxydoet tenminste niet anders dan roepen dat de nieuwbouw omlaag zal gaan", aldus de wethouder. Tachtig procent van de bij de gemeente ingeschrevenen, heeft een inkomen dat lager is dan 2.975 gulden bruto per maand. „Nieuwbouw voor deze groep heeft nauwelijks zin, want huren van 500 gul den kunnen ze niet opbren gen", aldus Tesselaar. Door subsidie blijken veel Leide- ren een stuk hoger werden. naars niets meer in dergelij- ke huizen te zien. In respectievelijk 1987 en 1988 zal voor deze relatief goedkope huizen het punten- De wethouder waarschuwde stelsel gaan gelden. Gevolg bewoners van de Stevenshof daarvan is dat de huren in voor „flinke verhogingen" een aantal jaren extra ver van hun huren. Het gaat hoogd worden (de zogenaam- daarbij met name om de be- de huurharmonisatie). woners van de eerste huizen die in de nieuwe wijk wer den opgeleverd. Dat was in 1982 en in 1983 en voor die woningen konden nog lage huren van nog geen 400 gul den per maand worden vast gesteld, terwijl voor huizen „Iedereen die in die huizen zit, wist dat dit zou komen, maar niemand denkt daar natuurlijk meer aan", aldus de wethouder in zijn ant woord op een vraag van Links Leiden. Hij groot die die in de jaren daarna wer- stijgingen van de huren zui den gebouwd door de bezui- len zijn, is nog onduidelijk. y rr,- I SCHOUWRAPPORTEN NIET LANGER GRATIS Ier Winsemius stelde gisteren het Museum van Oudheden onder beheer van minister Brink- «Op de foto worden beide bewindslieden geflankeerd door de directeur van het museum, Prof. jfpchneider (links), en burgemeester C. Goekoop (tweede van rechts). ïISTER BRINKMAN: :ale plaats innemen in Nederlandse archeolo- museumbestel. Dit minister Brinkman "WVC gisteren tijdens -heropening van het )EN Het in Leiden Het museum werd gisteren Itigde Rijksmuseum door minister P. Winsemius "Oudheden moet een overgedragen aan zijn collega •aio nlaats innemon in Brinkman na een verbouwing, ,aie plaats innemen in dje is Ujtgevoerd onder verant- n:Vederlandse archeolo- woordelijkheid van de Rijks gebouwendienst (het departe ment van Winsemius). Het museum resorteert nu, net als alle andere rijksmusea, weer i - Tr onder cultuur, waarvoor fumcomplex. Volgens Brinkman verantwoordelijk is. dient het 5e archeologisch rnu- De verbouwing van het mu- als centrale en seum heeft ruim drie jaar ge- -tste instelling, een co- duurd. Het complex is verrijkt berend de collegiale met een Êeheel gerenoveerd, aerena, ae conegiaie monumentaal pand aan de Pa_ igtnwerking bevorde- pengracht waarin een aantal e en waar nodig on- centrale diensten van het mu- leunende functie te seum gevestigd worden. Hier- hllen. door kan de expositieruimte tuurhistorische Presentatie in Pesthuis IDEN Niets lijkt het onderbrengen van het na- ^Vhistorische museum in het Pesthuis aan de Ples- lilaan meer in de weg te staan. Leiden is in de met Amsterdam om het museum binnen haar nzen te krijgen. Afgelopen vrijdag verklaarde het college van B en W al „zeer optimistisch" te zijn r de kansen van Leiden, nadat minister L.C. pkman van WVC subsidie beschikbaar had ge- d voor restauratie van het Pesthuis. Brinkman ikte gisteren tijdens de heropening van het Mu- fn van Oudheden een duidelijke toespeling op de iiging van de Natuurhistorische Presentatie in den. Ook op het ministerie van welzijn, volksge- dheid en cultuur gaat men er van uit, dat Leiden "^nig overgebleven kandidaat is. van het museum aan het Ra penburg worden uitgebreid. Bovendien is er ruimte gescha pen voor het Koninklijk Kabi net van Munten, Penningen en Gesneden Stenen, dat deze zomer vanuit Den Haag naar Leiden verhuist. Het museum heeft nu ook drie filmzalen. Komend (museum)weekeinde zal daar een diaserie over de opgravingen van het graf van Maya te zien zijn. De uitbrei ding kostte ruim zeven mil joen gulden. De directeur van het museum, Prof. H.P. Schneider, stipte tij dens zijn toespraak de vondst van het graf van Maya, de schatbewaarder van farao Toetanchamon aan. „Maya verenigde de functie van de ministers Brinkman en Winse mius in één. Hij had daarbij het voordeel ook nog over de bevoegdheden van minister Ruding (financiën, red.) te be schikken". Beide bewindslieden gingen in op de opmerkingen van Schneider Volgens Winsemius bood een dergelijke constructie grote mogelijkheden. „We kunnen die dingen waar wij voor staan, gemakkelijker uit voeren". Brinkman zag over eenkomsten tussen Maya en de huidige minister van finan ciën. „Ik heb altijd al het idee gehad dat Ruding ook onze portefeuilles beheerde". LEIDEN De gemeente Lei den houdt op met het gratis af geven van schouwrapporten van woningen. De kosten die de gemeente maakt voor der gelijke rapporten zullen door de aanvrager vergoed moeten worden. Dat liet wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting gisteravond weten. De ge meente stelt een dergelijk rap port verplicht bij het verstrek ken van een gemeentegarantie om te voorkomen, dat een huis met allerlei gebreken tegen een te hoge prijs wordt aange schaft. Het precieze tarief van de schouwrapporten staat nog niet vast, maar zal vermoede lijk een paar honderd gulden bedragen. Verder wil Tesse laar meer personeel inzetten voor het maken van schou wrapporten, omdat de wacht tijden nu erg lang zijn. LEIDEN Voorlopig gaan de vakbondsacties aan Lei den voorbij. Gisteren maakte de Industriebond FNV dui delijk dat bij twintig onder nemingen in de metaalsector in Zuid-Holland met in totaal circa 11.000 werknemers met ingang van 21 april stakin gen zijn te verwachten, maar de bond heeft geen bedrijven in de Leidse regio op het oog. Voor de stakingen van start gaan, is, worden er prikacties gehouden bij een vijftigtal bedrijven in de metaal-, voe dingsmiddelen- en chemi sche sector in het Rijnmond gebied en de aangrenzende regio Den Haag. De prikac ties zullen bestaan uit het in formeren van werknemers met pamfletten als ze aan het werk willen gaan en op bij eenkomsten in bedrijven, zo genaamde poort- en kantine acties. Behalve in de metaal zijn ook in de andere secto ren stakingen te verwachten. Dit stoelen de kaderleden op de eerste onderhandelingen over nieuwe cao's. In de me taal is het reeds tot een breuk gekomen en in de an dere sectoren stemt wat de werkgevers aanbieden de FN V-leden niet hoopvol. Zomerpostzegels De zomerzegels 1986 zijn weer verkrijgbaar. Dit jaar met afbeeldingen van antie ke meetinstrumenten. De ze gels zijn verkrijgbaar in de postkantoren aan Bevrij dingsplein, Breestraat en Ko permolen. De plaatselijke co mités mogen een deel van de verkoop in de standjes be stemmen voor lokale instel lingen. Zo werd met de op brengst van vorig jaar finan ciële steun gegeven aan de Hervormde Gemeente Lei den, de stichting Sport en Vrijetijdsbesteding Geestelijk Gehandicapten, de stichting Telefonische Hulpdienst en de Stichting Halvedag Op vang. Computerclub De CUC, de computergebrui kersclub voor Spectravideo 328 en MSX, houdt zaterdag een open dag in Leiden. Plaats van handeling is res taurant De Vergulde Turk aan de Steenstraat. Daar kunnen programma 's geruild worden en vragen worden gesteld over basic, assembler enz. Daarnaast zal de impor teur van spectravideo aanwe zig zijn om software paketten te demonstreren. Aanvang: elf uur. Toegang gratis. Augustinus In jongerencentrum Augusti nus aan het Rapenburg 24 speelt de Amsterdamse thea tergroep Teatro Rapido het stuk 'Wachten op Godot' van Samuel Beckett. De voorstel ling heeft plaats op dinsdag 15 april en begint om half negen Volksdansen Het Leidse Vrijetijds Cen trum houdt zondag 13 april weer een volksdansavond. Yvonne Knijnenburg heeft een aantrekkelijk program ma samengesteld. De volks- dansinstuif begint om 19.00 uur aan de Breestraat 66. De toegangsprijs bedraagt drieënhalve gulden. Fancy-fair De technische schooi C. Swe- ris aan de Vondel laan 35 houdt vrijdag 25 april weer haar jaarlijkse rommelmark- t/fancy fair. Belangstellen den kunnen vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur in de school te recht. Mensen die nog oude spullen hebben en daar wel vanaf willen, kunnen zich aanmelden bij de school, tel. 071-769252. Kris-Kris Het sextet Kris-Kris treedt vrijdagavond op in brasserie Le Bambou (hoek Heren straat-Witte Singel). De groep begint om negen uur te spelen, het repertoire bestaat uit stevige funk jazz, blues rock. Op zaterdag is er in Le Bambou een concert van het Leerorkest. Deze formatie van Hot House bestaat uit vijftien muzikanten en staat onder leiding van alt-saxofo nist Rolf Delfos. Het optre den van het Leerorkest wordt gevolgd door een jazz en blues uitvoering van de groep Feeks. Zowel op vrij dag als zaterdag is de toegang gratis. L Een kruistocht voor religieuze vrijheid. Onder dat motto maakt de Amsterdammer Paul Rood een fietstocht van Kopenhagen naar Rome. Rood beoogt met zijn vierduizend kilometer lange tocht erkenning van het recht op religieuze vrijheid. „Zelf heb ik een donkere periode in mijn leven gekend (drugsmokkel,gevangenis), maar ik ben daar op eigen kracht uitgekomen door de religie, die mij stabiliseerde en die mij onschatbare kennis over mijzelf en mijn medemens gaf. Ik ging juist door de religie inzien dat ik mijn medemens werkelijk schade had aangedaan en het gaf mij inspiratie om mijn daden goed te maken". Paul Rood, die lid is van de Sciento logy kerk, maakte zich al eerder sterk voor dit recht. In april 1985 liep hij in een achttal mara thons van Leeuwarden naar Den Haag. De Amsterdammer' fietste gisteren door Leiden. Hij was eerder al door Roelofarendsveen en Rijpwetering gekomen. Rood wordt in Rome ontvan gen door Paus Johannes Paulus II. Ook hoopt hij daar twee andere bekende Scientologen te ontmoeten: John Travolta en Frank Stallone. Criminaliteit in tunnels niet erger dan elders LEIDEN Het aantal onge vallen en misdrijven in tun nels is volgens de politie niet hoger dan elders in de stad het geval is. Toch begeeft 90 pro cent van de vrouwen zich in het donker liever niet in een tunnel. Mannen blijken er daarentegen geen enkele moeite mee te hebben. Driekwart van de vrouwen zei gehoord te hebben dat het on veilig is in tunnels. Slechts drie procent had wel eens van nabij meegemaakt, dat er min der prettige dingen gebeurden in tunnels maar zelf waren ze nooit slachtoffer geweest van aanranding of verkrachting. Dat blijkt uit een onderzoek van de ENFB onder gebrui kers van tunnels in Leiden. Bijna 90 procent van de onder vraagden pleit ervoor geen tunnels meer aan te leggen en oversteken bovengronds te re aliseren bijvoorbeeld door middel van bruggetjes. Er was veel kritiek op het ont breken van voldoende beweg wijzering terwijl ook de ver keersveiligheid in de nabijheid van de tunnels niet altijd even optimaal werd bevonden. Het onderzoek werd gehouden in opdracht van de gemeente Leiden. Flinke schadepost voor instellingen LEIDEN Al ruim der tig restaurants, bejaar denhuizen en ziekenhui zen hebben zich bij de Leidse gemeentereiniging gemeld met het verzoek het keukenafval op te ha len. De bedrijven hebben dat gedaan na het verbod dat door het ministerie van landbouw is uitge vaardigd om keukenafval als veevoeder te gebrui ken. Het ministerie kwam tot dit besluit na het het uitbreken van Afrikaanse varkenspest op twee bedrijven in Zoe- termeer. Het besluit is maandag ingegaan. Het keukenafval van het Aca demisch Ziekenhuis Lei den is tot en met gisteren nog gewoon door var- kensmesterijen opge haald. „We hebben nog geen officiële melding van een verbod verno men", aldus een woord voerder van het zieken huis. Tot dusver verkochten veel bejaardenhuizen, ziekenhui zen en restaurants hun keu kenafval aan bedrijven die dat verwerkten tot veevoeder. Het verbod van het ministerie heeft tot gevolg dat dergelijke bedrijven geen belang meer hebben bij het inzamelen van het keukenafval. De instellin gen blijven er dus mee zitten. De gemeentereiniging haalt het afval nu op brengt het naar de vuilverbranding. Gevolg van een en ander is wel dat de betrokken instel lingen met een flinke schade post kan zitten, die in sommi ge gevallen tot tienduizenden gulden kan oplopen. Het AZL bijvoorbeeld. Daar heeft men dagelijks 750 tot 1.000 kilo keukenafval. „Dat werd al jarenlang voor een overigens luttel bedrag verkocht aan varkensmeste- rijen. We zullen nu voor een andere wijze van afvoer moe ten zorgen. Dat moeten we dan doen als was er sprake van zogenaamd „besmet af val". Dat betekent dat we de etensresten moeten verpak ken in containers. Dat geeft extra kosten. Daarbij moeten we uiteraard voor het vervoer betalen, of dat nu door de ge meente gebeurt op weg naar de Leidse vuilverbranding of door een particulier bedrijf naar de installaties in Rijn mond. We schatten die kosten jaarlijks op een bedrag tussen de 75.000 en 100.000 gulden. Dreigt dit een permanente'si tuatie te worden, dan moeten we wellicht zelf afvalverwer kingsmachines aanschaffen, die de etensresten vermalen en persen tot grote droge brokken. Die brokken kun nen dan weer met de normale reinigingsdienst mee", aldus een woordvoerder van het AZL. Een van de grootste restau rants in deze regio, De Gou den Leeuw in Voorschoten, heeft ook nog geen oplossing voor het keukenafval gevon den. „We hebben het afval voorlopig in containers in koelruimten geplaatst. Dat kunnen we wel een paar da gen volhouden. In de tussen tijd zoeken we naar een oplos sing. Dat zal vermoedelijk wel de gemeentelijke reiniging van Voorschoten zijn. Dat zal dan ook wel geld kosten, maar dat zien we dan wel. In elk geval vinden we het een belachelijke zaak dat deze zaak zo wordt geregeld", al dus een woordvoerder van het restaurant. De gemeentereiniging in Lei den geeft informatie over het vervoeren van keukenafval: 252091.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13