Alleen lagere ambtenaar in salaris iets beter af FNV breidt acties uit naar Zuid-Holland KLM vervangt zes oude jumbo's Gemeenten willen extra subsidie voor koophuis Geen verschil BON DOLLAR FORS GEDAALD IN VERGELIJKING MET BEDRIJFSLEVEN Meerderheid tegen plan uitkeringen Woensdag 9 april 1986, 77e jaargang no. 23470' Uiig, iv* Western**. L*hni™ Ir lol Siilholl PersApothnk-rsdnkM, 23I2DD Leiden. Poslbus II. 23D0 AA. Iel.071122244. Voor .ifciotiriemenluri: lel.07l-3l3677.Giro 103003 Bank: AmroBsnk N.V. Leiden, in u L Hallewas Chsl-redarleur: Wim Buljleweg. Abonnementen: (incl.5%BTW)per maand f. 22.49(aul.belaling).kwartaal I 67.43. jaar I. 25685 Klac hten bezorging: maandag t/m vrijdag »an 18.00 tol 19.00 uur, zaterdag, van 14 00 lol 15.00 uur lel.071 122248. Advertenties: (exd.5% BTW) I 0,63permm,kleinl|esl. 0,44 per mm. ns— "'Amerikaan loopt over ijs naar Sovjet-Unie ANCHORAGE Een 33-iarige Amerikaan js waarschijnlijk over de bevroren Bering- Ktraat van de Verenigde Staten naar de Bovjet-Unie gelopen. Hij vertrok vorige (week woensdag en sindsdien is niets meer van hem vernomen. John Weymouth uit Ban Francisco, die zich de afgelopen maan den in het westen van Alaska de bijnaam .zwerver" verwierf, werd vorige week roor het laatst gezien toen hij vertrok van jet Amerikaanse eiland Klein Diomedes. lij liep over het ijs in de richting van het vier kilometer naar het oosten gelegen Rus- rS ische eiland Groot Diomedes. Op Groot )iomedes wonen geen burgers, maar er is vel een Russische militaire basis. Tussen de »eide eilandjes loopt de internationale da- jg umgrens. e nummers I. 1,10. Half tot zwaar bewolkt en mo gelijk regen. Minimumtempe ratuur rond 3 graden, middag- temperatuur ongeveer 6 gra den. Noordoostenwind, vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe hard. Zon op: 06.55; onder: 20.28. Schev. hoog water: 4.50 en 17.00; laag water: 12.55 en 00.59 uur. Clint Eastwood burgemeester CARMEL Clint Eastwood is giste ren gekozen tot burgemeester van Carmel in Californië aan de westkust van de VS. De acteur behaalde 2.116 stemmen, waarmee hij de zittende burgemeester, Charlotte Townsend, ruim versloeg. In een campagne van twee maanden had de 55-jarige ac teur, die vooral bekend is om rollen waarin hij met gretigheid het geweer hanteert, veel publiciteit getrokken. Van zijn nieuwe baan zal Eastwood overigens niet rijk worden. Het bur gemeesterschap kent slechts een symbolisch salaris van 200 dollar per maand. Eastwood heeft grote plan nen met het stadje, dat hij drastisch wil verlevendigen. AMSTERDAM De koers van de Ameri kaanse dollar is gisteren fors gedaald. Ook het pond sterling moest terrein prijsgeven, zij het minder snel. Voor de dollar werd op de wis selmarkt in Amsterdam een officiële midden koers vastgesteld van 2,6470, zes cent minder dan de 2,7065 van maandag. Tegen het slot van de handel lag de koers met 2,6345 nog iets lager. Bij het begin van de handel in de Vere nigde Staten zakte de dollar nog iets tot 2,6210. De banken lieten de advieskoersen met vijf cent dalen tot 2,59 bij aankoop en 2,71 bij verkoop. Eind vorige week werden op grote schaal dollars gekocht vanwege de onzeker heid die onstaan was als gevolg van de her schikking binnen het EMS. Alcoholproduktie Sovjets gehalveerd MOSKOU Sovjet-leider Michail Gorbatsjov heeft gisteren ver klaard dat de alcoholproduktie in het land met bijna de helft is ver minderd als uitvloeisel van zijn campagne tot bestrijding van dron kenschap. Maar het is niet de be doeling van de regering om het land droog te leggen, zo zei hij in antwoord op een vraag tijdens een praatje met arbeiders dat was te zien op' de tv. Gorbatsjov stelde di rect bij zijn aantreden in maart 1985 beperkingen in op de verkoop van drank, de eeuwenoude plaag van de Russische arbeider. Sinds dien staan er lange rijen voor de winkels. Geldauto verliest 130.000 kwartjes DENVER Een geldtransport auto, die een bruuske beweging maakte om een botsing te ver mijden, is in de Amerikaanse stad Denver voor fó.OOO dollar aan kwartjes verloren. De wa gen kwam van de munt en had vier miljoen kwartjes aan boord. Medewerkers van de transport- maatschappij kropen op handen en voeten over straat om de in houd van 33 zakken kwartjes weer zo snel mogelijk bij eljtaar te vegen. Het incident trok veel publiek en de politie had grote moeite om te voorkomen dat kwartjes in de verkeerde han den kwamen. Windsingels voor Floriade aangelegd De werkzaamheden aan de Floriade, die in 1992 door de organiserende gemeen ten Zoetermeer en Den Haag wordt gehouden, zijn in volle gang. Dezer dagen gaan bijvoorbeeld in totaal ruim achthonderd populie ren de grond in, die moe ten dienen als windvangers voor de toekomstige tuin bouwtentoonstelling. Met grote boren en hydrauli sche kranen worden de staak-achtige populieren in de grond gezet. De bomen zijn afkomstig van een ter rein in Zoetermeer. De po pulieren worden in de grond gestekt en moeten al dit voorjaar uitlopen. Tot 1992 zullen de nu tien me ter hoge bomen nog onge veer drie meter groeien. Foto CEES VERKERK (ADVERTENTIE) MEUBELS HALVE PRIJS Dude Wetering - Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedri|f aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor half geld. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog feens 50% afgaat. Om u een paar voorbeelden te noemen: eiken tv-meubel met video mogelijkheid van 1 538,- voor 1 269,-; prachtige eiken slaap kamer van t 1.695,- voor f 795,-; eiken boekenkast van f 495.- voor I 245,-; 4 eiken eethoekstoelen bekleed met lederlook van t 1.600,- voor f 794,-. U kunt verder nog te kust en te keur In bankstellen, salontafels, eethoek- lafels, fauteuils enz. enz. Wie nu of binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Wijdagavond koopavond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ambtenaren en trendvolgers blijken boven modaal (37.000 gulden) over het algemeen veel minder te verdienen dan mensen die een baan hebben in het bedrijfs leven, de zogenaamde mark tsector. Dat blijkt uit de zoge naamde pakketvergelijking, een uitvoerige studie waarbij de inkomens bij de overheid en de marktsector met al hun toeslagen en bijkomende ver goedingen met elkaar zijn ver geleken. De ministers De Kor te (binnenlandse zaken) en De Koning (sociale zaken) hebben het resultaat van deze studie vanochtend in ontvangst geno- De christelijke ambtenarenbonden hebben het resultaat schokkend ge noemd voor regering en parlement. Ooit werd in afwachting van deze vergelijking rekening gehouden met een bezuiniging van drie mil jard, maar nu blijkt hoe poltiiek Den Haag er naast heeft gezeten. De middelbare en hogere ambtenaren (CMHA) hebben berekend dat het inlopen van de achterstand jaarlijks 450 miljoen gulden kost. De pakketvergelijking is uitgevoerd tussen juni 1984 en juli 1985 door het onderzoeksbureau Bakkenist. Van ongeveer tweeduizend verge lijkbare functies bij de rijksover heid, de provincies en gemeenten, de gepremieerde en gesubsidieerde sector en het bedrijfsleven werd het netto besteedbaar inkomen (inclu sief alle op geld waardeerbare ar beidsvoorwaarden) met elkaar ver geleken. Zo'n tweehonderd organi saties waren daarbij betrokken. Uit de studie blijkt dat ambtenaren die rond het minimumloon verdie nen beter af zijn dan collega's in het bedrijfsleven. Zij hebben nog een voorsprong van vier procent. Zodra men meer dan 25.000 gulden netto (37.000 bruto) verdient ontstaat er echter een achterstand op het bedrijfsleven. Die loopt op tot 31 procent van het netto inkomen bij topfuncties. In totaal heeft tweeder de van de ambtenaren een achter stand op mensen in vergelijkbare functies in de marktsector. De ver gelijking van de pensioenen ver toont eenzelfde beeld. Mammoet-order van 1,9 miljard gulden AMSTELVEEN De KLM heeft bij de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Boeing zes vliegtuigen van het type 747-400 be steld voor op basis van het huidige prijsniveau 1,9 miljard gulden. De toestellen worden in de jaren 89/90 afgeleverd en zullen zes oudere jumbo's van het type 747-200 ver vangen. Het is de grootste vliegtuig-order van de KLM tot nu toe. De te vervangen vliegtuigen hebben geen verlengd bo vendek, zoals de overige twaalf 747's van de KLM en de bestelde zes nieuwe Boeings. De nieuwe jumbo jets hebben daarmee zesen dertig zitplaatsen meer dan de 747-200. Maar de „400" biedt volgens de KLM nog meer voordelen. Zo heeft deze gemoderniseerde jumbo een groter vliegbereik, een zuiniger brandstofverbruik en lagere onderhoudskosten. Volgens KLM-woordvoerder Harmse zullen de zes oude toestellen de komende jaren op de tweedehands markt verkocht worden. In de boe ken zijn de zes jumbo's al goeddeels afgeschreven. DEN HAAG Iets meer dan de helft van de Neder landers (51 procent) is het niet eens met de kabinets plannen om het stelsel van sociale, zekerheid te her zien. De helft (50 procent) vindt bovendien dat over de plannen pas na de Tweede-Kamerverkiezingen op 21 mei moet worden beslist. De Tweede Kamer is van daag begonnen met de behandeling van de plannen en zal er de komende weken vrijwel alle vergadertijd aan wijden. Een opiniepeiling door het bureau Interview in opdracht van de vakcentrale FNV gisteren gepresenteerd door FNV-voorzitter Pont tijdens de protestbijeenkomst in Amici- tia laat zien dat ook in CDA-hoek twijfels bestaan over de kabinetsplannen. Meer dan de helft van de ondervraagde CDA'ers vindt het niet juist dat mensen die werkloos worden eerder op minimumniveau komen en 71 procent van hen vindt het zelfs onaanvaardbaar dat arbeidsongeschikten er op achteruit gaan. Eerbewijs In West-Berlijn is gisteren een herdenkingsdienst gehouden voor de Amerikaanse militair, die bij de bomaanslag op een disco theek afgelopen zaterdag om het leven kwam. Helm, riem en laarzen van sergeant Kenneth Ford stonden voor het altaar van de kapel op de Amerikaanse basis. Pagina 5: Scherpere controle Libische ambassades. Lydia Groenenwegen-Peelen (links), vice- voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, heeft minister Neelie Smit-Kroes een gekalligrafeerd exemplaar aangeboden van een spellings alfabet met vrouwennamen. Geëmancipeerd SOS: Sara-Olga-Sara DEN HAAG De Nederlandse Vere niging voor Vrouwenbelangen (uit 1984) wil dat minister Smit-Kroes, be last met PTT-zaken, het gebruik van vrouwennamen bij het spellen in het telefoonverkeer bevordert. Nu komen op de PTT-spellinglijst alleen de vrou wennamen Anna, Marie en Xantippe voor. Vrouwenbelangen bood de minister gisteren in Den Haag een lijst aan met namen als Barbara, Claudia, Dora en Evelien. Minister Smit-Kroes gaf de vrouwen een lijst terug waarop de vrouwennamen staan die in ons omlig gende landen worden gebruikt. Frank rijk is met acht stuks koploper. De mi nister zei dat wat haar betreft het Ne derlandse telefoonalfabet ongewijzigd blijft omdat zij het belangrijker vindt dat vrouwen alle kans krijgen zich te ontplooien. Voetbal op tv VANAVOND Duitsland 1, 20.00 uur: Zwitserland- West Duitsland. ROTTERDAM De ko mende weken zullen pri- kacties worden gehouden bij een vijftigtal bedrijven in de metaal-, voedings middelen- en chemische sector in het Rijnmondge bied en de aangrenzende regio Den Haag. Dit heb ben meer dan 125 kader leden van de Industrie bond FNV gisteren in ge bouw Atrium in Rotter dam hun vakbondsbe stuurders duidelijk ge maakt. Eerder deze week startten al acties Gelder land en Utrecht. In de re gio Leiden worden nog geen acties voorbereid. Bij twintig ondernemingen in de metaalsector, met in totaal circa 11.000 werknemers, zijn in het bondsdistrict met in gang van 21 april stakingen te verwachten. De prikacties zul len bestaan uit het informeren van werknemers met pamflet ten als ze aan het werk willen gaan en op bijeenkomsten in bedrijven, zogenaamde poort en kantine-acties. Niet overal worden overigens problemen verwacht. De In dustriebond FNV en de direc tie van Naeff in Lochem (55 werknemers) hebben gisteren een akkoord bereikt over de cao voor 1986 en 1987. Belang rijkste punt daarin is de invoe ring van een 36-urige werk week per 1 januari 1987. Vol gens districtsbestuurder B. Ad- dink van de Industriebond FNV is Naeff de eerste onder neming in de metaalnijverheid waar een akkoord over de 36- urige werkweek is bereikt. De werknemers van Naeff, onder meer fabrikant van technologisch hoogwaardig draaiwerk, gaan volgend jaar vier dagen per week werken in diensten van negen uur per dag. De produktietijd zal van 40 naar 45 uur worden uitge breid. Er vindt volgens Ad- dink volledige herbezetting plaats. Per 1 januari 1986 en per 1 januari 1987 krijgen de werknemers één procent loonsverhoging en per J juli een uitkering ineens van twee procent van het jaarsalaris in clusief de vakantietoeslag. Volgens FN V-bestuurder Ad- dink was Naeff tot voor kort altijd „volger" van de cao in de metaalnijverheid. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ZALTBOMMEL De Nederlandse gemeenten yinden dat mensen die iet zoveel verdienen, ge- ikkelijker een eigen uis moeten kunnen ko- £en. Om dat mogelijk te ïtiaken, dienen gemeenten extra premies tot 12.500 lriuMor» to ki'nnor naast de huidige premie regeling. In de komende regeerperiode dient de overheid de gemeenten die mogelijkheid te bie den. Dat betoogde van daag directeur drs. P. Dordregter van de Vere niging van Nederlandse C.pmoontor» (VNO^ on oor» conferentie in Zaltbom- mel. De gemeenten vinden dat de nieuwe bewindsman van volkshuisvesting ten minste twee keer zoveel geld voor stadsvernieuwing moet uit trekken als in de afgelopen re geerperiode. Dordregter wees vandaag op de achterstand in het onderhoud van het riool dertig tot veertig miljard gul den nodig is om het woningbe stand in een goede staat te krijgen. Hij vindt ook dat er meer geld moet komen voor isolatiesubsidie. Vertegenwoordigers van huur ders betoogden dat het minis terie van volkshuisvesting de toekomstige plannen voor de bouw van nieuwe woningen de vraag en de behoeften van de woningzoekers. Drs W. de Wildt herinnerde aan een re cent onderzoek waarin staat dat naar schatting 1,5 miljoen mensen op zoek zijn naar een (andere) woning. Driekwart van deze groep heeft een maandelijks inko- rr»pn van minder dan 2000 pul den netto. Eveneens 75 pro cent woont alleen of met z'n tweeën. De gemiddelde kale huur die deze groep tien procent van de totale bevol king kan of wil betalen, ligt tussen 350 en 400 gulden per maand. De Wildt vindt dan ook dat de rijksoverheid moet stoppen met het verlagen van de jaarlijkse aantallen te bouwen wonineen Hij was vorig jaar 34, kostwinner, had tien dienstjaren, heeft een inkomen ter grootte van „driekwart van zijn minimum en maximum" en telt twee kinderen, die jonger zijn dan tien jaar. U herkent hem niet? Wel dat is geen wonder, want het gaat om de „onbekende" ambtenaar, die vandaag voor wat zijn besteedbaar inkomen betreft wordt vergeleken met de al even „onbekende" werknemer uit het bedrijfsleven. Beiden verkeren wonderlijk genoeg in precies dezelfde omstandigheden. Zo kun je zien of de een meer verdient dan de ander. Wie hier meer over wil weten moet de Leidse Courant van vandaag maar eens lezen, want daar staat alles haarfijn in. Voor ons is er overigens geen enkel verschil: ze zijn allebei even welkom als (proef- )abonnee van de Leidse Courant i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «S'CeicUc Oowumt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1