Reagan overweegt nieuwe confrontatie met Libië Sovjet-offensief in Afghanistan Italianen kopen wijn met giflijst in de hand Ambassadeur vertrekt om wapenwedloop „Minder voedsel produceren in strijd tegen de honger" Kabinetscrisis dreigt in Israël Opnieuw grote delen Challenger gevonden BUITENLAND E&idAc6otvuMtt DINSDAG 8 APRIL 1986 PAGINA 5 Volgende week actieweek Honger hoeft niet DEN HAAG „Hon- ger hoeft niet". Onder dit thema wordt vanaf komende zaterdag een actieweek gehouden over milieu, landbouw en ontwikkeling. Een simpel thema, maar volgens de organisato ren uit tientallen mi lieu- en Derde Wereld bewegingen is de op lossing toch niet zo eenvoudig. Uit de Hon gerkrant, die ter gele genheid van de actie week wordt verspreid, blijkt evenwel dat „alle hongerigen ter wereld kunnen worden gevoed met dertig miljoen ton graan. De kosten daar van zijn evenveel als wat in anderhalve maand aan sigaretten in rook opgaat". Het moge duidelijk zijn dat honger en ondervoeding niet enkel een gevolg is van mislukte oogsten door langdurige droogte in Afri ka. Bovendien wordt er in het dichterbevolkte Zuid- oost-Azië meer honger ge leden dan in Afrika. Uit cijfers van de Wereldbank blijkt dat in Azië 50 pro cent van de bevolking on voldoende calorieën voor een normaal actief leven binnenkrijgt. In Afrika is dat percentage 44. De el lende in Azië is echter minder zichtbaar in de vorm van kale vlakten en vluchtelingenkampen en dat maakt het probleem minder herkenbaar. De samenwerkende organi saties die meedoen aan „Honger hoeft niet" heb ben zes aanbevelingen op gesteld, die vanmorgen op een persconferentie wer den gepresenteerd. „De uit voering daarvan zal niet voor morgenochtend een betere wereld opleveren, maar wel stappen in die richting". De mogelijkheden om het hongerprobleem op te los sen liggen niet ver van huis; sterker nog hebben een directe invloed op onze economie, het landbouwbe leid en onze portemonee. Zo wordt aanbevolen het hongerprobleem onder meer te bestrijden door de voedselproduktie in het Westen te verminderen. De overschotten moeten weg. Want, zo redeneren de or ganisatoren, deze gaan nu voor dumpprijzen naar ont wikkelingslanden. De klei ne boeren ter plaatste kun nen daar niet tegen con curreren. De landen van de Derde Wereld zouden voorts vast gestelde prijzen voor hun grondstoffen en produkten moeten krijgen. Om ont wikkelingslanden alvast een stimulans in de goed richting te geven zouden, volgens de aanbevelingen, alle schulden van de arm ste landen moeten worden gesaneerd. Het gaat in dit geval om een bedrag van rond de dertig miljard dol lar, dat de regeringen van ontwikkelingslanden als een molensteen om de nek hangt. De actieweek „Honger hoeft niet" krijgt gestalte in talloze bijeenkomsten en acties verspreid over heel Nederland. De spits wordt in Utrecht afgebeten waar zaterdag op het Janskerk hof vanaf tien uur een ma nifestatie wordt gehouden. Voor inlichtingen over ac tiviteiten in de regio kan men bellen naar het secre tariaat in Amsterdam, 020 - 12.00.16. Via dat telefoon nummer is ook de Honger krant te verkrijgen. Python bekoopt eetlust met zijn leven EL TORO In plaats van het voor hem klaargehouden levende konijn, heeft een als huisdier gehouden python geprobeerd zijn 26-jarige eigenares te wurgen. Haar vriend, die het met de keuze van de slang niet eens was, sneed het dier de kop af. De 26-jarige Kathy Cramer werd door de 3,60 meter lange slang in een onontkoombare wurggreep gepakt. Haar vriend Richard Hull en vier anderen slaagden er niet in het dier van haar af te halen en besloten uiteindelijk de python te onthoofden. Mevrouw Cramer kwam met de schrik vrij, maar betreurde dat haar huisdier moest worden gedood. Het paar had de slang zes maanden in huis en de py thon sliep onder hun bed. Actie Greenpeace tegen kernproef VS DEN HAAG Greenpeace gaat ac tievoeren tegen een nieuwe kernproef van de Verenigde Staten. Greenpea- ce-mensen zijn nu in de woestijn van Nevada, waar vandaag ondergronds een kernlading tot ontploffing wordt gebracht. De actievoerders willen zo lang mogelijk in het gebied blijven om de proef tegen te houden. Greenpeace heeft president Reagan opgeroepen de proef af te gelasten en de onderhan delingen met de Sovjet-Unie over een verbod van kernproeven direct te hervatten. De organisatie vreest dat het experiment er toe zal leiden dat de Sovjet-Unie haar eenzijdig morato rium op kernproeven beëindigt. Opnieuw boycot blanke winkels in Zuid-Afrika JOHANNESBURG Zwarte activisten hebben gisteren een boycot van blanke winkels in het centrum van Port Elizabeth hervat, omdat de Zuidafrikaanse regering niet vóór 31 maart aan hun eisen tegemoet is gekomen. De zwarte activis ten eisen onder meer de terugtrekking van leger en politie uit de zwarte woonoorden en de vrijla ting van anti-apartheidstrijders. De boycot in Port Elizabeth van verleden jaar had een ongekende positieve dialoog tussen zwarte activisten en blan ke zakenlieden tot gevolg. Er waren échter ook winkeliers die failliet gingen door de boycot. Een Zuidafrikaanse journaliste is vorige week kort na haar aanhouding in het thuisland Lebowa overleden. Drie zwarte activisten die tegelijk met haar waren gearresteerd, moesten na verhoor in het ziekenhuis worden opgenomen. Oostenrijk krijgt inzage in VN-dossier Waldheim NEW YORK De Oostenrijkse regering zal evenals Israël inzage krijgen in de geheime dossiers van de Oorlogsmisdaden-commissie van de Verenigde Na ties over de vroegere secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim. Het archief is totnutoe nog maar drie maal geopend voor onderzoekingen naar ie mands oorlogsverleden, te weten inzake Adolf Eich- mann, Klaus Barbie en Josef Mengele. De Oosten rijkse president, Rudolf Kirchschlëger, zal fotoco- pieën van de documenten persoonlijk bestuderen. Volgens de Oostenrijkse VN-ambassadeur zal Wald heim worden ingelicht over de verkregen informa tie. Ook het Joods Wereldcongres, dat een deel van het belastende materiaal tegen Waldheim publiceer de, zal copieën van documenten verschaffen. Tot dusverre hadden de Oostenrijkse regering en de pre sident zich officieel buiten de affaire gehouden. JERUZALEM De Israëlische premier, Shimon Peres, heeft gisteren aangekondigd dat hij minister van financiën, Yitzhak Mo- dai, zal ontslaan omdat deze in een inter view ongekend felle kritiek op hem heeft geuit. Het conflict tussen de socialistische Peres en de rechtse Modai bedreigt het voortbestaan van de Israëlische coalitiere gering. Volgens Likoedleider Shamir heeft Peres niet de bevoegdheid Modai te ont slaan. Als hij toch wordt ontslagen Peres heeft de ontslagbrief nog niet verstuurd zal Likoed uit de regeringscoalitie stappen, aldus Shamir. Modai heeft inmiddels ge weigerd zijn uitlatingen over de zeer popu laire premier Peres in te trekken. WASHINGTON De Amerikaanse regering overweegt een militaire aanval op Libië als repre saille voor de vermeende betrokkenheid van dit land bij een bomaanslag op een nachtclub in Ber lijn. Dat heeft een Ameri kaanse functionaris ge zegd. De Amerikaanse ambassadeur in de Bonds republiek, Richard Burt, zei dat er zeer duidelijke aanwijzingen van Libische betrokkenheid waren bij de bomaanslag, die aan een Amerikaanse sergeant en een Turkse vrouw het leven kostte. Burt zei dat de VS beschikken over aanwijzingen, dat de Li bische ambassade in Oost-Ber- lijn de aanslag op de disco theek zou hebben beraamd. Vorige week zouden de Ame rikanen al contact hebben op genomen met de DDR om de angst te bespreken, dat de Li bische ambassade in Berlijn acties zou ondernemen. De Libanese May Elias Man- sur, voor wie de Griekse poli tie belangstelling heeft in ver band met de bomaanslag op het TWA-vliegtuig, is bereid mee te werken aan het onder zoek maar gaat er niet voor naar Griekenland. De Libane se, een voormalige strijdster in een door Syrië gesteunde mili tie. ontkent elke betrokken heid bij de bomaanslag. De Griekse politie overweegt nu naar Beiroet te gaan om met Mansur te praten. In een poging een ettectievere bestrijding van het terrorisme mogelijk te maken, zijn Ame rikaanse geheim agenten bezig hun banden met de veilig heidsdiensten van Israël en gematigde Arabische landen te verstevigen. Dat heeft het hoofd van de Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst (CIA), William Casey, gezegd. Centraal punt in Casey's be toog was, dat door Libië en Sy rië gesteunde terreurdaden verband houden met een alge mene Sovjet-campagne gericht tegen de Verenigde Staten en hun bondgenoten over de ge hele wereld. Om hieraan het hoofd te bieden, aldus Casey, hebben de Verenigde Staten hun strategische samenwer king met Israël opgevoerd. Die samenwerking is vooral ge richt op het terrein van terrro- risme en contra-terrorisme. SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER ISLAMABAD Duizen den Russische en Af ghaanse soldaten voeren, ondersteund door ge vechtsvliegtuigen en heli copters, een groot offen sief tegen stellingen van de islamitische guerrilla strijders in het zuidoosten van Afghanistan. Daarbij zijn minstens 100 opstan delingen gedood en tien tallen gewond geraakt. Zo'n 5.000 Russische en Af ghaanse manschappen waren betrokken bij het offensief in de provincies aan de grens met Pakistan. Het Afghaanse In formatiecentrum, een onaf hankelijke groepering in de Pakistaanse grensstad Pesha war, bevestigde deze getallen. Uok de strategisch belangrijke provincie Kunar was het to neel van hevige aanvallen van Russische en Afghaanse bom menwerpers en artillerie-een heden. In Kunar kwamen ze ker 50 opstandelingen om. In de zuidelijker gelegen provin cie Paktia werden er minstens 52 gedood. Yunis Khalis, een belangrijke guerrillagroepering, verklaar de aat zijn eenheden gisteren elf Afghaanse soldaten hebben gedood. Volgens Yunis Khalis zouden 65 Afghaanse soldaten naar de guerrillagroepering zijn overgelopen. Het is be kend dat het Afghaanse leger te kampen heeft met desertie van zijn militairen. De guerril labasis bij Zhawar in het zui den van Paktia werd gisteren nog steeds hevig onder vuur genomen. Miljoenen kangoeroes afgeschoten SYDNEY Verleden jaar dan verleden jaar. Het dier zijn in Australië zes miljoen wordt gedood door commer- kangoeroes afgeschoten. Dat is ciële jagers met vergunning, ruim drie maal zoveel als het wettelijk vastgestelde quotum. Zowel de huid als het vlees Dit heeft het Fonds voor Die- wordt verkocht. Verleden jaar ren (FA) verklaard. Dit jaar bracht de handel in kangoe- mogen in Australië 2,68 mil- roeprodukten 12 miljoen Au- joen kangoeroes worden ge- stralische dollar op (circa 20 dood. Dat zijn er 700.000 meer miljoen gulden). (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De schrik zit er goed in bij de wijndrinkers in Italië. Het aantal slachtoffers van de consumptie van „methanolwijn" (wijn aangelengd met methylalcohol) is gestegen tot zeventien, terwijl op vier overledenenen nog sectie wordt verricht. Drie personen liggen in coma. De laatste vier maanden is volgens berekeningen van het minis terie van landbouw een hoeveelheid van 3200 hectoliter methy lalcohol aan wijn toegevoegd. Uitgaande van de meest voorko mende verhouding 95 procent wijn plus vijf procent methanol, moeten dan ongeveer twintig miljoen flessen wijn zijn vergif tigd. Deze enorme omvang van het wijnschandaal in aanmer king genomen is het alleen maar vreemd dat het aantal slachtof fers niet veel groter is. De materiële schade is niet eens in cijfers uit te drukken. Italië is de grootste wijnproducent ter wereld, maar landen als Japan, Denemarken, West Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en de VS l hebben laten weten voorlopig geen trek te hebben in de Itali- aanse wijn. De Italiaanse wijn wordt nu overal in de wereld ge wantrouwd en het zal vele jaren kosten om het vertrouwen te rug te winnen. In Italië zelf is het niet anders. In de supermarkten van Rome blijven de wijnvakken vol, terwijl bier eb mineraalwater niet genoeg aangesleept kan worden. De medila maken de hele dag de namen bekend van de firma's die methanolwijn hebben ge produceerd of verhandeld. Op deze lijst staan nu 61 .namen. Maar dat aantal wordt voortdurend uitgebreid. In de winkels kiezen de consumenten die het echt niet kunnen laten, hun wijn met de „giflijst" in de hand. Maar de onzekerheid en de angst bij het wijnminnende publiek groeit nog steeds. De angst voor ver giftiging is zelfs zo hevig dat honderden Romeinen zich dezer dagen bij het geringste spoor van maagpijn naar het ziekenhuis reppen. De laboratoria van de gezondheidsdiensten worden be stormd door Romeinen die hun wijn willen laten onderzoeken „omdat er zo'n gekke smaak aan zit". Langste rivier China totaal vervuild PEKING De langste rivier van China, de Jangtsejiang, is volgens deskundigen hard op weg naar een milieuramp van ongekende omvang. Het weekblad Beijing Review schrijft dat experts vrezen dat de rivier biologisch sterft als niet snel strenge maatregelen getroffen worden tegen de on beheerste toevloed van afval water. Alleen al in de zijrive ren van de 6.300 kilometer lange Jangtse komt dagelijks zestien miljoen ton vervuild afvalwater terecht. Sinds 1984 gelden er voorschriften voor de zuivering van afvalwater, maar het probleem is alleen maar nijpender geworden. 51) Maar Kareltje Knetter was alweer weg. Met klamme handjes omklemde hij het stuur van zijn wrtelkisten-auto en met enkele vertwij felde rukken wist hij het karretje weer min of meer in het rechte spoor te krijgen. Hij sprak zeer vele schietgebedjes over een behoudende afloop van deze dolle rit en gelukkig voor hem kwam hij weer heelhuids in het goede en rustige t Rijkhuyzen terecht. Doch aldaar verwekte hij k bepaald enig opzien en wel bij de plichtsgetrou we gemeentelijk koddebeier Eelco Eelkema. Die was juist op zijn eerste ronde van die ochtend en hij liet zijn speurend oog goed rondgaan. Het mag dus niet zo vreemd heten, dat hij plotseling enige noodzaak in zich voelde opkomen zijn gummiknuppel te voorschijn te trekken. „Poffrrrrr....dikkeme!" plofte hij. „Dat komt me nou toch werkelijk de spuigaat'n uitl Laat 'n ze teeg'nswoordig ook al zulke kleine blaa'n in fc- waag'ns los!? Da's verbood'n! Da's teeg'n de wet! De veiligheid van het verkeer kan niet tole reer'n dat minderjarige knaap'n zonder rijbewijs in gier'nde autoos door dorp'n raaz'n! En laa'k me nog hang'n ook, as dat dat kleine jong van Verhool'n niet is!" Toen Eelco dit allemaal had bedacht, omklemde hij de fraaie rubberlat nog eens extra stevig en riep hij uit: Haiti In naam der wet!" En onmiddellijk zette hij de ach tervolging in. Maar de brave kerel had het even goed kunnen laten, want hij was tegen Karel- tje's wagentje toch niet opgewassen. Trooste loos en nutteloos bleef hij achter in een vettige wolk van stof en benzinedamp...En terwijl kleine Kareltje nu de grote autoweg.had bereikt en met een krankzinnige snelheid zelfs de grootste Amerikaanse wagens voorbijstoof, zat de arme smidje Verholen met een verkoelende ijszak op zijn hoofd te piekeren. De smid had barstende hoofdpijn en door zijn geplaagde hersenen bonkte de vraag wat toch wel het lot zou zijn van zijn pientere assistent Kareltje.... Reagans voormalige nationale veiligheidsadviseur, Robert McFarlane, heeft in een toe spraak aangedrongen op de vorming van een geheime mi litaire eenheid, om terreur groepen te infiltreren en pre ventieve acties te plegen tegen hun kampen. Hij noemde deze werkwijze een gerechtvaardig de vorm van zelfverdediging. De beste manier om inlichtin gen over terroristen te verza melen is door het binnendrin gen van terroristische organi saties, aldus McFarlane, die zei overigens niet te denken dat de regering-Reagan een derge lijke geheime strijdmacht bezit of de vorming ervan over weegt. In Libië zelf riep majoor Ab- dul-Salam Jalloud, de tweede man van het land, een menig te van meer dan 70.000 jonge ren op tot nieuwe gevechten tegen de Verenigde Staten. „Als wij sterven, sterven wij eervol. Wij zijn de enige Ara bieren die tegen de Amerika nen opstaan", aldus Jalloud. Arabische terroristen hebben gewaarschuwd dat zij in Itali aanse steden bomaanslagen zullen plegen, tenzij de rege ring in Rome twee Libanezen in vrijheid stelt die worden vastgehouden wegens ver meende terreurdaden. De ver klaring is getekend door het Front voor de Verdediging van Arabische Politieke Ge vangenen in Europa. De met de hand geschreven verkla ring was gedeponeerd in de brievenbus van een Westers persbureau in Beiroet. Het was de derde waarschuwing van de organisatie in de afgelopen weken. Jeugdig protest Een jonge Filipino protesteert met zijn ouders tegen het bezoek van de Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, aan de Filipijnen. „Voedsel, geen kogels", staat er op zijn spandoek. Een hete luchtballon is gisteren in Portland, in de VS, vast geraakt in een 50 meter hoge lichtmast. De ballon- vaarders wachten op hun redding. (Van onze correspondent Paul van der Voort) MADRID De Nederlandse ambassadeur in Spanje, Kort hals Altes, heeft per 1 juli vrij willig ontslag genomen omdat hij zich actiever wil inzetten voor het zoeken naar wegen om de wapenwedloop te ke ren. „Ik wil onderstrepen", zo ver zekerde Korthals Altes giste ren, „dat ik vrijwillig opstap omdat ik behoefte heb aan meer vrijheid om me te uiten en te handelen in overeen stemming met mijn overtui gingen. Als ambassadeur kan ik dat niet genoeg." Hij vertel de dat hij met pijn in zijn hart afscheid neemt van Madrid: „Ik was hier graag nog drie jaar tot aan mijn officiële pen sionering blijven wonen". Korthals Altes schreef in '85 op persoonlijke titel artikelen in Nederlandse dagbladen, waarin hij zijn ongerustheid uitte over de in zijn ogen on verantwoorde wapenwedloop. Hij deed toen een beroep op ambtenaren, wetenschappers en managers van wapenbedrij- ven bm zich bewust te zijn van waar ze mee bezig zijn. Hij riep hen toen op om zich in te zetten voor wat hij noemde „een constructieve invloedom de wapenspiraal om te bui gen". Korthals Altes wil niet aange ven op wat voor manier hij zich na 1 juli zal inzetten voor het bevorderen van vrede en veiligheid: „Ik ben op dit mo ment nog honderd procent ambassadeur. Dat brengt be paalde consequenties met zich mee, die ik volledig aan vaard". Hoewel Korthals Altes zijn ar tikelen op persoonlijke titel schreef, was hij zich blijkbaar toen al duidelijk bewust van de delicate positie waarin hij met zijn beroep van ambassa deur verkeert. Dat is waarschijnlijk ook de reden waarom hij een van zijn artikelen beëindigde met de volgende tekst: „Ook voor de ambtenaar kan het moment komen dat hij meent dat er onvoldoende mogelijkheden zijn voor het zo dringend nodi ge creatieve denken en hande len. In dat geval vraagt hij ontslag en -zoekt zijn vrijheid". Bombardementen Israëlische vliegtuigen hebben gisteren weer aanvallen uitgevoerd op Palestijnse vluchtelingenkam pen waar zich guerrillastrijders schuil zouden houden. Bij de bombardementen kwamen zeker twee mensen om het leven. CAPE CANAVERAL Uit de Atlantische Oceaan ten noordoosten van Florida zijn weer drie grote brokstukken van het verongelukte Ameri kaanse ruimteveer Challenger geborgen, evenals vijf stukken van een stuwraket. Het is nog niet bekend of er ook delen bij zijn van de rechter stuwraket. Zondag werden een stuk van 10 bij 2,5 meter van de Chal lenger en een 10,6 bij 4 meter groot stuk van de rechtervleu gel aan land gebracht. Het vleugeldeel weegt 2.268 kilo en is het grootste wrakstuk dat tot dusver geborgen werd. Ne gen schepen en drie kleine duikboten zoeken in een 1.250 vierkante kilometer groot ge bied van de oceaanbodem naar wrakstukken.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5