Paniek in YS na melkvergiftiging Israël mag van VN dossier-Waldheim zien Een cadeau van formaat LIBANESE GROEPEN EISEN MEXICAANSE VLIEGRAMP OP Amerikaanse toerist vreest terreur in Zuid-Europa Verjonging hersenen door transplantatie ZATERDAG 5 APRIL 1986 PAGINA 5 .1 ^BUITENLAND EeidóeSowvant Werkloosheid EG iets verminderd LUXEMBURG Het aantal werklozen in de Euro- ese Gemeenschap (exclusief Griekenland. Spanje en ortugal) is in februari met 100.000 gedaald tot 16,7 miljoen. Dat is vooral toe te schrijven aan seizoensin vloeden. Het percentage werklozen onder de beroeps bevolking is gezakt van 11,9 procent tot 11.8 procent. Van de 16,7 miljoen werklozen waren 9.7 miljoen jnannen en zeven miljoen vrouwen. Nederland heeft een werkloosheidspercentage van 13,2. Dat ligt ruim boven het gemiddelde van 11,8. Alleen Ierland (18,4 bfoeent), en Italië (veertien procent) scoren hoger. Het Nederlandse werkloosheidspercentage is wel ge daald ten opzichte van de 13,4 procent in januari en de 14.1 procent in februari '85. De werkloosheid is met 1.7 procent nog steeds verreweg het laagst in Lu xemburg. Engels visum voor Stalins kleindochter LONDEN De Britse regering heeft gisteren een visum toege kend aan Olga Peters, de 14-jari- ge in de VS geboren kleindochter van Josef Stalin, opdat ze haar schoolopleiding in Engeland kan voltooien Het meisje werd een jaar geleden door haar moeder Svetlana Alliloejeva van school gehaald en waarschijnlijk tegen haar wil meegenomen naar de Sovjet-Unie. Uit dat land is nog geen bevestiging gekomen dat Olga Peters het land weer mag verlaten. Maar Britse functiona rissen geloven dat ze al een uit reisvisum heeft en nog voor 15 april in Engeland zal aankomen. Frankrijk ontkent geheime deal met Libië en PLO PARIJS Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de beschuldigingen dat Frankrijk geheime afspraken met Libië en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zou hebben ge maakt, met kracht van de hand gewezen. Volgens deze beschuldi gingen. die geuit werden in de Amerikaanse krant „Los Angeles Times", was er in de jaren zeventig een regeling tot stand gekomen waarbij voor Libië opererende terroristen vrij in Frankrijk konden rondreizen in ruil voor de verzekering dat Franse burgers gevrij waard zouden blijven van terreuraanslagen. Italië zou met Libië een soortgelijke overeenkomst hebben gesloten. Het Franse minis terie: „Wij hechten geen enkele waarde aan deze beschuldigingen die uit anonieme bron afkomstig zijn en verwerpen ze categorisch". Al eerder had de Italiaanse ambassade in Washington het bestaan van een dergelijke overeenkomst ontkend. Zonder verder in de tails te treden gaf de zegsman wel toe dat de Italiaanse inlichtin gendienst contacten had gehad met Libië. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Vijftig grote veebedrijven, vooral evestigd in de Ameri- aanse staat Arkansas, zijn gedwongen dagelijks tien duizenden liters verse melk weg te gooien. De door de bedrijven gelever de melk bleek 120 maal zoveel heptachloor een zeer giftige stof die als in- sectenverdelgingsmiddel wordt gebruikt te be vatten dan officieel is toe gestaan. Hoeveel van deze vergif tigde melk de laatste twee jaar door consumenten in Arkansas, maar ook in Oklahoma en Louisiana is genuttigd, valt moeilijk na te gaan. Deze affaire de grootste in zijn soort in Amerika heeft bij veel consumenten in de zuidelijke staten paniek ver oorzaakt, vooral toen ook te hoge concentraties van het gif bleken voor te komen in moe dermelk. Dat de vergiftiging van de melk makkelijk te voorkomen was geweest, heeft de opwinding over de affaire alleen nog maar groter ge maakt. Voor de boeren in deze gebie den is de vergiftiging een ramp. Honderdduizenden li ters melk, tal van melkpro- dukten en grote hoeveelheden ijs zijn uit de handel genomen. Het begon allemaal op het be drijfje van Jack White, een manusje-van-alles die op vele manieren rijk is geworden. Hij startte een fabriekje op voor het stoken van alcohol en kocht daarvoor afgekeurde partijen graan die met hep tachloor waren bespoten. Al in 1983 begon White die re siduen als veevoer te verko pen aan boeren in de wijde omgeving. Het vee bleek het voer bijzonder graag te eten. Sommige boeren constateer den bovendien een aanzienlij ke verhoging van de melkpro- duktie. Pas in januari ontdekte een oplettende veeboer dat het graan dat in het residue voor kwam, een sterk afwijkende kleur had. Hij waarschuwde de autoriteiten en vanaf dat moment begon de zaak te rol len. Onderzoek bracht aan het Bende haalde cocaïne uit Nederland HAMBURG De politie van Hamburg heeft een drugsben de opgerold die een jaar lang grote hoeveelheden heroïne aan de man heeft gebracht in St. Pauli, de rosse buurt van de Westduitse havenstad. De belangrijkste bendeleden zijn gearresteerd, verklaarde poli tiechef Dieter Heering. Hij zei dat in februari al tegen de groep was opgetreden, toen na een gefingeerde aankoop van 300 gram cocaïne vijf soute neurs werden opgepakt. licht dat White honderden af nemers had. Welke schade de consumptie van de vergiftigde melk voor de gezondheid van de verbrui kers heeft aangericht, valt niet te overzien. Het insectenver- delgingsmiddel heptachloor wordt als kankerverwekkend beschouwd. Het gebruik ervan is al in 1978 door de autoritei ten verboden. Behalve de in quarantaine ge plaatste boeren lijdt ook de melkverwerkende industrie Vraagtekens, rond Libanese terroriste ATHENE De Griekse po litie heeft gisteren pogingen gedaan de identiteit te ach terhalen van passagiers die met een Libanese vrouw hebben gereisd die wordt verdacht van plaatsing van een bom in een TWA-toe- stel. Bij de explosie kwamen woensdag vier Amerikaanse passagiers om het leven. Er worden naspeuringen ge daan naar iedereen die de vrouw wellicht heeft opge merkt tijdens de vlucht van Cairo naar Athene. De vrouw is geïdentificeerd als May Elias Mansour. enorm veel schade omdat in grote delen van Arkansas, Ok lahoma en Louisiana de melk- consumptie met de helft is te ruggelopen. Tal van super markten hebben grote borden geplaatst waarop te lezen valt dat hun melkprodukten niet vergiftigd zijn. De Amerikanen zijn geschokt omdat het, ondanks de scherpe controle door de overheid, blijkbaar mogelijk is het melk vee van allerlei dubieus voed sel te voorzien. Doden bij geweld zwarte woonsteden JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren melding gemaakt vap de dood van vijf mensen tij dens het opleven van het ge weld in zwarte woonsteden. - In Kayamazane in de oostelij ke Transvaal-provincie werv den zeven mannen aangeval len door een zwarte menigte, die probeerde hen in brand té steken. De mannen wisten te ontsnappen, maar een van hen werd alsnog gepakt en doodge- I slagen. Van drie anderen die 11 met ernstige brandwonden in een ziekenhuis werden opge- nomen, zijn er later twee over- leden. In Soweto, bij Johannesburg, werd donderdag het verkoolde lijk van een zwarte man ge- vonden en in het zwarte woongebied Langa, in de oos- f telijke Kaapprovincie, werd gisteren het verbrande lijk van een zwarte vrouw ont- dekt. Militanten in de woonsteden 1 nemen vaak wraak op zwarten die beschouwd worden als col laborateurs van de blanke minderheidsregering, door hen I in brand te steken. BEIROET Twee Libanese ondergrondse groeperingen lebben gisteren de verant woordelijkheid opgeëist voor let neerstorten van een Mexi cans verkeersvliegtuig, vier lagen geleden. Het zou gaan )m een zelfmoordaanslag als vraak voor de ..Amerikaanse gressie tegen Libië". Bij de ramp kwamen alle 166 inzittenden om het leven. Het toestel vloog een kwartier na .het vertrek uit Mexico-Stad tegen de berg El Carbon. In Beiroet werd een verkla ring verspreid die was onder tekend door de Arabische Re volutionaire Brigades en de Egyptische Revolutionairen. Bij de verklaring was een foto gevoegd van de man die de zelfmoordmartelaar zou zijn. Het was niet mogelijk te con troleren of de in het Arabisch getikte tekst echt was. Hoe de man. Mohammed Mustafa Mohsen al-Mashour, het vlieg tuig zou hebben laten neer storten werd niet gemeld. Kort na het vertrek meldde de piloot aan de verkeersleiding dat de druk in de cabine weg viel en hij vroeg toestemming terug te keren naar de lucht haven van Mexico-Stad. Gesteld werd dat de actie een wraakneming was voor de Amerikaanse poging Libië binnen te vallen en de Israëli sche en Amerikaanse fascisti sche luchtaanval op het kamp Mieh-Mieh in Zuid-Libanon. Bij die Israëlische luchtaanval kwamen op 27 maart 10 mi sen om het leven. De Arabische Revolutionaire Brigades hebben de laatste ja ren verschillende acties tegen Israëlische doelen in Europa opgeëist. De Egyptische Revolutionai ren stelden zich in november verantwoordelijk voor de ka ping van een Egyptisch ver keersvliegtuig naar Malta. Dat incident werd later toege schreven aan de groep van Abu Nidal. (Van onze correspondent Jo Wijnen WASHINGTON Na de bomaanslag op het TWA- -vliegtuig dat op weg was van Rome naar Athene, zijn nog meer Amerikaanse toeristen huiverig geworden om naar Europa te reizen. Grote Amerikaanse reisbu reaus verwachten dat de boe kingen voor Europa de ko mende maanden met 20 tot 25 firocent zullen dalen. Voor de anden rond de Middellandse Zee en met name Grieken land en Italië wordt een da ling van 50 procent verwacht Ieder nieuw incident zal een extra daling van vijf procent veroorzaken, zo wordt ver wacht. Trans World Airways zegt dat voor de komende maanden een verschuiving van het toe risme van Zuid- naar Noord- - Europa zal plaatsvinden en dat de Amerikaanse toerist zich dus meer zal richten op Engeland, de Benelux, de Scandinavische landen en West-Duitsland. Merkwaardi gerwijze melden de Ameri kaanse reisorganisaties ook een lichte stijging van het aan tal boekingen naar Oosteuro- pese landen. Bij vorige terroristische acties reageerde het" Amerikaanse publiek zeer emotioneel. Veel boekingen werden direct ge annuleerd. Maar een maand later herstelden de boekingen weer. Dat beeld was ook te zien na de aanslagen op de luchthavens van Rome en We nen op 27 december. De Amerikaanse Tour Opera tors Associatie had voor de aanslag op het TWA-toestel becijferd dat als gevolg van de minder dure dollar en het gevaar voor terrorisme dit jaar een daling van het aantal boekingen voor Europa van rond 25 procent te verwachten zou zijn. Nu houdt de associa tie er rekening meer dat de schade groter zal zijn, zeker voor de boekingen naar Zuid- europese landen. Italië en Griekenland zijn het kind van de rekening. Vooral Griekenland heeft, na de ka ping van een TWA-toestel de vorige zomer (de kapers waren in Athene aan boord gegaan) veel minder Amerikaans be zoek gehad. Onlangs startte Griekenland een intensieve, drie miljoen dollar kostende reclamecam pagne op de Amerikaanse tele visie. De Grieken houden er nu rekening mee dat het aan tal Amerikaanse bezoekers wel eens met 50 procent zou kunnen teruglopen. Overigens wordt in Amerika met lof gesproken over de vei ligheidsmaatregelen die de laatste tijd op de Europese vliegvelden zijn genomen NEW YORK/MEXICO De wetenschap maakt snelle vorderingen op het gebied van vervanging van herse nen die door ouderdom of ziekte gedegenereerd zijn. Hersenweefseltransplantaties zijn in de VS, met wisse lend succes, uitgevoerd bij muizen en apen en in Zwe den bij mensen. Amerikaanse en Zweedse onderzoekers legden uit dat uiterst kleine stukjes hersenweefsel van een embryo in de hersenen van een levend wezen worden geïnjecteerd. Een andere moge lijkheid is het weefsel operatief over te brengen. De embryonale cellen voeren dan de functies uit waarvoor ze zijn geschapen: doorgeven van elektrische impulsen van de zin- I tuigen en vrijgeven van hormonen. Volgens de artsen komt het zelden voor dat de hersenen het vreemde weefsel afstoten. William Freed verklaarde goede resultaten te hebben met trans plantaties die hij verricht bij dieren die de ziekte van Parkinsop e hebben. Hij zei dat de motorische functies van de proefdieren door de ingreep sterk verbeterden. Andere onderzoekers stelden dergelijke transplantaties te heb- I ben uitgevoerd om de hersenfuncties te verbeteren van dieren die de ziekte van Alzheimer dementie hadden of waarvan de hersenen door veroudering gedegenereerd waren. 1 Anders Bjorklund van de universiteit van Lund in Zweden zei dat hij en zijn collega's in 1984 transplantaties hadden verricht bij twee mensen die aan de ziekte van Parkinson leden. Zij maakten hierbij geen gebruik van embryonaal weefsel maar plaatsten een stukje van de bijnier van de patiënt zelf in diens k hersenen. De door de ziekte ernstig gestoorde motorische func ties van de patiënten verbeterden. Etienne Boerenveen claimt diplomatieke onschendbaarheid MIAMI Kapitein Etienne Boerenveen is door een Grand Jury r in Miami officieel in staat van beschuldiging gesteld. Dit heeft i het kantoor van de officier van justitie in Miami meegedeeld. i Samen met Boerenveen zijn ook vader en zoon Heymans door i de Grand Jury officieel beschuldigd van samenzwering met het doel Suriname als doorvoerhaven te gebruiken voor de handel in verdovende middelen naar de VS. r De dagvaarding komt overeen met de wensen van de officier van justitie. Volgende week zal Boerenveen worden voorgeleid om op de dagvaarding al dan niet schuld te bekennen. De advocaat van Boerenveen, Gerson, zal de rechtbank vragen de zaak tegen Boerenveen niet ontvankelijk te verklaren op grond van diplomatieke onschendbaarheid. Gerson heeft de regering van Suriname gevraagd om de nodige bewijsstukken dat Boerenveen op een diplomatieke missie in de VS was. Op grond van die stukken, die in Miami zijn aangeko men. zegt Gerson er niet aan te twijfelen dat Boerenveen voor politieke zaken in de VS was. Maar het Openbaar Ministerie meent dat alleen in de VS geac crediteerde diplomaten, buitenlandse staatslieden of ambtenaren die officieel worden ontvangen door de Amerikaanse regering, volgens de conventie van Wenen een beroep kunnen doen op diplomatieke onschendbaarheid. a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaandeI I Naam:I Adres: Telefoon:(\oor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67.43 Stuur als dank de handdoek aan: Saam Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ier Gevechten in Libanon laaien op Rond de Palestijnse vluchtelingenkampen Sabra en Chatllla zijn gisteren weer gevechten uitgebro ken tussen Palestijnse guerrillastrijders en leden van de sji'ltische moslimbeweging Amal. Tot nu toe zijn deze week in totaal 40 mensen gedood en 150 mensen gewond geraakt tijdens de gevech ten. SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 49) Kareltje Knetter was de volgende och tend al vroeg uit de warme veertjes en hij rustte niet voor hij zijn baas óók tot enige activiteit had aangezet. ..De hoogste tijd. baas!" riep Ka reltje. „Vooruit, vooruit! Vrolijk en kwiek uit bedje gewipt! U zou me immers helpen bij mijn proefrit?" De heer Verholen kon de waarheid van deze bewering natuurlijk moeilijk ontkennen en zo geschiedde het. dat de smid van Rijkhuy- zen een goed kwartiertje later al in de weer was met de slang van zijn benzinepomp. „Het zal me werkelijk benieuwen, Kareltje", lachte de krani ge handwerker plagend. „Ik heb voorzichtig twee liter in je tank laten lopen. Dat zal wel ge noeg zijn voor een proefritje, alhoewel Ik tóch nog betwijfel of je met de zogenaamde knetter carter erg ver komt." „Let dan maar eens goed op. baas," zei Kareltje zelfsverzekerd „Mijn technische denkbeelden zullen vrucht af werpen en de wereld zal nog eens raar opkij ken. Ik ben klaar. baas. Ik stèrt!" Juichend zette de kleine Kareltje zijn motor aan en het was eigenlijk wel hèèl jammer dat het voorlopig alleen maar de heer Verholen was, die raar op keek. Die vond zichzelf namelijk tot zijn stomme verbazing zwartgeblakerd en vol roetige aanslag op de hard grond terug en vol schrik stelde hij vast, dat hij alléén was. Er had namelijk een da verende, donderende kanonslag weerklonken en zoeffdaar was Kareltje's auto brullend weggestoven. Het karretje boorde zich krakend een weg dwars door een oude schutting en ver dween toen gierend aan de horizon. „Hemel tje...." steunde de smid. „De... de..., het knet tercarter.... het schijnt te werken...! O hemel tjehoe zal dat aflopen....?" Tegenstanders van Waldheim hebben een hakenkruis getekend op een verkiezingspos- De Oostenrijkse presi dentskandidaat Kurt Waldheim heeft giste ren verklaard dat de beschuldigingen over zijn nazi-verleden „als een kaartenhuis in el kaar zijn gezakt". NEW YORK De Vere nigde Naties zijn bereid Israël inzage te geven in hun dossier over Kurt Waldheim, de vroegere secretaris-generaal van de volkerenorganisatie. De Israëlische ambassadeur bij de VN, Benjamin Neta nyahu, had gisteren een officieel verzoek daartoe ingediend. Het gaat om een dossier van de VN-commissie voor oor logsmisdaden. Het is een van de 40.000 dossiers die de VN bezit over vermeende oorlogs misdadigers. Het besluit om Is raël het dossier te laten onder zoeken volgt op berichten dat Waldheim in de Tweede We reldoorlog diende in een Duit se eenheid die betrokken was bij moordpartijen op de Bal kan. In de brief wordt erop gewe zen dat het materiaal in het archief van de commissie voor oorlogsmisdaden nooit juri disch is onderzocht. Regerin gen kunnen toegang krijgen tot het archief op voorwaarde dat de gegevens strikt vertrou welijk blijven en behandeld worden gelijk ieder ander ma teriaal dat gebruikt wordt bij een onderzoek naar strafbare feiten. Er is drie keer eerder toestem ming gegeven tot inzage van de dossiers van de oorlogsmis- dadencommissie van de VN: in 1960 aan Israël in de zaak Adolf Eichmann en twee keer aan de Verenigde Staten in de zaak Klaus Barbie en Josef Mengele. Barbie, de „slachter van Lyon" wacht in Frankrijk op zijn berechting en Mengeles stoffelijke resten zijn onlangs gevonden in Brazilië. Waldheim zei in een interview op de Amerikaanse televisie dat hij zich nooit heeft verzet tegen opening van zijn VN- dossier. „Ik wist niet eens dat die dossiers bestonden. Rege ringen hebben het recht om te vragen om beschikbaarstelling van die dossiers en als er een regering is die ze wil opslaan, dan heeft zij mijn zegen". Waldheim heeft gisteren ge zegd dat de beweringen dat hij deel uitmaakte van nazi-orga nisaties of deelnam aan Duitse oorlogsmisdaden op de Balkan, „als een kaartenhuis in elkaar gezakt" zijn. Hij zei dat de be schuldigingen het gevolg wa ren van een smaadcampagne tegen zijn kandidatuur voor het Oostenrijkse president schap, waarvoor op 4 mei ver kiezingen plaatshebben. Later vertelde Waldheim ech ter dat hij uitnodigingen had aangenomen om mee te doen aan de activiteit van een bere den nazi-korps en een nazi studentenbeweging aan de Weense consulaire academie van vóór de oorlog, om zijn studie af te kunnen maken. Ccidóê Souaant

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5