Op al dit soort vragen geeft de brochure antwoord! NIEUWE REGELS EN NORMEN VOOR STUDIEFINANCIERING WETSTUOE- De belangrijkste veranderingen: HAAL DE BROCHURE OP SCHOOL, POSTKANTOOR OF BIBLIOTHEEK Er verandert nogal wat Onlangs aanvaardde de Tweede Kamer de Wet op de Studiefinancie ring. Kortweg WSF18+. De Eerste Kamer moet haar oordeel nog geven, maar toch wil de centrale directie Studiefinanciering u nu al informeren over deze grote verandering in het beurzenstelsel. Want als het allemaal doorgaat, verandert er nogal wat. Dan hebben we het over 1 oktober 1986. De kinderbijslag maakt plaats voor de basisbeurs De kinderbijslag voor de groep van 18 jaar en ouder verdwijnt. Maar daarvoor in de plaats komt een basis beurs voor iedereen. Woont u op kamers dan hebben we het over f 595,41 per maand, woont u bij uw ouders dan is de basisbeurs f 262,08 per maand. Is dat alles? Nee. Komt u met de basisbeurs niet uit en kunnen uw ouders onvoldoende bijdragen? Dan is er aanvullende financiering mogelijk. Daarover dadelijk meer. Overigens, valt u niet onder de Wet op de Studiefinanciering dan blijft het recht op kinderbijslag in principe bestaan. Voor welke scholieren en studenten? Om voor WSF 18+ in aanmerking te komen moet u full-time dagonder wijs volgen. En de school moet door de overheid bekostigd of aangewe zen zijn. WSF 18+ is er dus niet alleen voor studies aan de universiteit of hogeschool en het HBO. Onder andere ook het LBO, VWO, HAVO en MAVO komen in aanmerking. U moet wel 18 jaar of ouder zijn. Als u uw studie voor uw 30ste begint, mag u die met WSF 18+ afmaken. In dat geval mag u na uw 30ste niet meer omzwaaien. Voor studies aan sommige nog nader aan te wijzen instellingen binnen de EG is er onder een aantal voorwaarden studiefinanciering mogelijk. De nieuwe regeling bestaat uit drie stukjes financiering Uw studie wordt gefinancierd uit een basisbeurs, een rentedragende lening en een aanvullende beurs. Lening en aanvullende beurs vormen samen de aanvullende financiering. De basisbeurs is er voor iedereen. Wat u aan aanvullende financiering kunt krijgen is echter afhankelijk van het ouderlijk inkomen. De basisbeurs De basisbeurs is een gift. Wie bij zijn ouders woont krijgt f 262,08 per maand en wie op kamers woont f 595,41, schreven we al. De basis beurs is er voor iedereen en is onaf hankelijk van de onderwijssoort en het ouderlijk inkomen. De rentedragende lening De rentedragende lening is afhankelijk van het ouderlijk inkomen en verschilt daarbij per onderwijs soort. De maximale leningen per maand zijn: - wetenschappelijk onderwijs f291,66 - hoger beroepsonderwijs f 208,33 - middelbaar beroeps onderwijs f 125, - HAVO, VWO v.a. vierde klas f 83,33 Zoals u ziet: geen rentedragende lening in het overig voortgezet onderwijs. Wel een aanvullende beurs. Leest u maar eens verder. De aanvullende beurs De aanvullende beurs is net als de basisbeurs een gift. Ook de aan vullende beurs is afhankelijk van het ouderlijk inkomen en verschilt daarbij per onderwijssoort. De maximale bijdragen per maand zijn: - wetenschappelijk onderwijs f 127,60 - hoger beroepsonderwijs f 1 84,93 - middelbaar beroeps onderwijs f 238,08 - HAVO, VWO v.a. vierde klas f250,58 - overig voortgezet onderwijs f333,91 Toeslagen Zijn dit nu de bedragen waarvan u moet leven en studeren? Nee, er zijn soms toeslagen mogelijk. Thuis wonende studenten kunnen een tegemoetkoming in de reiskosten krijgen. Verder zijn er toeslagen voor een alleenstaande student met een of meer kinderen jonger dan 18 jaar en voor studenten met een financieel afhankelijke partner. Inkomen ouders belangrijk Voor alle duidelijkheid: de bedra gen die u tot nu toe gelezen hebt zijn maximale bedragen. Kunnen uw ouders veel bijdragen, dan krijgt u alleen de basisbeurs en geen aan vullende financiering. We veronder stellen dat uw ouders kunnen bijdra gen vanaf een belastbaar inkomen van f 25.536,-. Hoe hoger het inkomen, hoe lager de aanvullende financiering. Op de basisbeurs is het inkomen van uw ouders niet van invloed. Ook uw eigen inkomen en dat van uw partner kunnen tot kortin gen leiden. Let wel: zowel kortingen op de aanvullende financiering als op de basisbeurs. Wanneer terugbetalen? Wat u leent zal - zoals u zult begrijpen - moeten worden terug betaald. Met rente. De lening wordt overigens pas rentedragend nadat u bent gestopt met de studie. De minis ter stelt ieder jaar het rentepercen tage vast. Dit ligt een half procent lager dan de dan geldende markt- rente. Maximaal twee jaar na beëindiging van uw studie begint de terugbetaling. Daar mag u in principe 15 jaar overdoen. Voortaan zelf aanvragen Dat is even wennen. Zit u bijvoor beeld op de HAVO, dan moet u nu zelf WSF 18+ aanvragen. En het geld wordt ook op uw eigen rekening gestort. Hoe en waar aanvragen? Voordat we deze vraag beant woorden, moeten we eerst weten wie u bent! Hebt u voor het studiejaar 1986/1987 al een aanvraag voor een rijksstudietoelage of een tegemoet koming in de studiekosten ingediend, dan wordt u automatisch geregi streerd als aanvrager voor het nieuwe stelsel. U kunt dan nog wel een paar aanvullende vragen verwachten. Staat u daarentegen niet bij ons geregistreerd dan ligt de zaak anders. Voor u ligt vanaf 24 maart een brochure met aanmeldingsformulier klaar bij de scholen, postkantoren en bibliotheken. Overgangsregeling De leeftijdsgrenzen van 18 en 30 jaar gelden volgens de overgangs regeling niet op het moment van invoering van het nieuwe stelsel. Als u aan een HBO- of WO-instelling een studie volgt en u in september 1986 een rijksstudietoelage ("oude" stelsel) hebt, mag u ondanks uw leeftijd die studie met WSF 18+ voltooien. Ontvangt u in september 1986 een rijksstudietoelage ("oude" stelsel) onafhankelijk van het inkomen van uw ouders, dan zal dat onder WSF 18+ zo blijven. U moet dan wel dezelfde studie blijven volgen. Kinderbijslag Met ingang van 1 oktober 1986zal de kinderbiislag worden afgeschaft voor studenten en scholieren van 18 Jaar en ouder. Basisbeurs Voor de kinderbijslag komt een gratis basisbeurs voor studenten en scholieren van 18 jaar en ouder. Dus voor iedereen en onafhanke lijk van het inkomen van de ouders. Aanvullende financiering Er kan aanvullende financiering worden aangevraagd. Die bestaat uit een stukje rentedragende lening en een stukje aanvullende beurs. Beide zijn afhankelijk van de draagkracht van de ouders. 1e Rentedragende lening De rentedragende lening is afhan kelijk van de onderwijssoort en moet worden terugbetaald. 2e Aanvullende beurs De naam zegt het al: de aan vullende beurs is een aanvulling op de basisbeurs en de rentedragende lening. Ook afhankelijk van uw studierichting. Zoals bekend hoeft Hoe aanvragen? Studenten en scholieren die al studiefinanciering hebben, worden automatisch opgenomen in de nieuwe regeling. Rustig afwachten dan. Studeerde u tot nu toe van de kinderbijslag dan moet u nu zelf een aanvraag insturen. Dat kan vanaf 24 maart a.s. Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen "Centrale directie studiefinanciering Postbus 30006, 9700 RH Groningen". Deze overheidspublikatie staat onder het voorbehoud van de behandeling vé in de Wet op de Studiefinanciering door de Eerste Kamer en publikatie in het Staatsblad.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 28