„In tijden van crisis ben ik op m'n sterkst" „Ga zo normaal mogelijk om met Centrumpartij" finale Deining Burgemeester Corporaal over de affaire Kedichem: Afstandelijk VERENIGING NEDERLANDSE GEMEENTEN: Vooruitzien Noodrem ZATERDAG 5 APRIL 1986 Door een gemeentelijke herindeling kreeg burgemeester D. Corporaal (CDA) van Leerdam op 1 januari van dit jaar ook het dorpje Kedichem onder zijn bestuur. Veel verandering in zijn werkzaamheden had dat niet tot gevolg. Tot actievoerders het hotel Cosmopolite in brand staken uit woede tegen een verzoeningsvergadering van Centrumpartij en Centrum Democraten. Een moord op de democratie, noemde Corporaal de acties. Wat een willekeurige collega had kunnen overkomen, overkwam hem: een anonieme burgemeester van een doorsnee-gemeente werd een nationale bekendheid. Hoe ingrijpend dat is, probeerde onze verslaggever te achterhalen aan de hand van Corporaals agenda. LEERDAM - Exact op tijd komt hij de trap van het gemeentehuis op lopen; gehaast, maar niet ren nend. Hij hangt zijn jas op, vraagt om een glaasje mineraalwater, zegt dat hij om zes uur echt weer weg moet en bevestigt enigszins lachend dat hij de laatste dagen nogal over spoeld is. Behoedzaam slaat hij vervolgens de blaadjes van zijn be trekkelijk kleine agenda om. De dagen zijn van begin tot eind ge vuld met bezigheden die tot ver buiten de gemeente strekken. Een Chinese maaltijd met leden van de vrijwillige Leerdamse brandweer en ambulancedienst is het enige ver tier tussen overleg en vergaderin gen met iedereen en nog wat. Woensdagavond, 26 maart, volle maan. Informeel had een man van tachtig hem op een bijeenkomst verteld dat de Cen trumpartij en de Centrum Democraten in Kedichem een geheime en besloten verzoeningsbijeenkomst zouden houden. Leuk had hij het niet gevonden, maar burgemeester Corporaal tilt nu eenmaal zwaar aan het grondwettelijk recht van vrijheid van vereniging en vergadering. En ach, het was geheim en de CP heeft tenslotte een zetel in de Leerdamse ge meenteraad. Dat heeft nooit aanleiding tot problemen gegeven. Wel had hij de volgende dag voor de zekerheid wat maatregelen getroffen: twee agenten zou den het hotel in de gaten houden en de surveillance zou worden verhoogd. Maar rellen of andere moeilijkheden ver wachtte hij niet. Verder had hij die woensdagavond nog een tijdje doorgebracht bij de politie, om enkele raadsleden te laten zien hoe agen ten met vuurwapens omgaan. Daarna had hij tot ver over enen het college van Ben W voorgezeten. De donderdag was ook weer tot op de minuut volgepland, met de geestelijke gezondheidszorg in Dordrecht, de hoofdredacteur van het streekblad, de directie van Baas-kaas, burgers die als gebruikelijk op zijn weke lijkse spreekuur afkwamen en afsluitend de raadsvergadering. Vrijdag, Goede Vrijdag, had hij wat getuinierd, maar daar tussendoor had hij wel alvast ant woorden op de begrotingsbehandeling voor dit jaar doorgenomen. De zaterdag begon zoals gebruikelijk, niet als een vrije dag, maar met een ge sprek. Dit keer over het ontslag van een directielid van het ziekenhuis, dat nogal wat deining had veroorzaakt. Daarna had hij wat boodschappen gedaan en met zijn vrouw de open dag van een jongerencentrum bezocht. Net thuis, het was inmiddels kwart voor vier, kwam HET TELEFOONTJE. De politie. Er zijn mensen gesignaleerd bij het station, die hebben zich gegroepeerd en zijn rich ting Kedichem gegaan, had iemand aan de andere kant van de lijn gezegd. Vanaf dat moment was u een andere „Ik denk dat het nog te vroeg is om dat te zeggen. Maar het is mogelijk, heel goed mogelijk". U dacht natuurlijk meteen aan die man van tachtig: had die u willen tippen, na mens enkele actievoerders misschien? „Hadden ze dat maar gedaan, hadden ze dat maar gedaan. Ja, natuurlijk, toen eenmaal duidelijk was hoe erg de situa- Hoe konden de actievoerders weten dat de Centrumpartij in hotel Cosmopolite vergaderden? Burgemeester Corporaal: „Ik denk dat enkele actievoerders de handel en wandel van deze groeperingen heeft gevolgd, sommigen moeten Janmaat als een detective in de gaten hebben gehouden". tie was, zei die man dat hij me had wil len waarschuwen. Nou, geloof dat maar niet hoor. Als de actievoerders dat wér kelijk hadden gewild, hadden ze dat toch echt wel anders gedaan. En zeker niet via iemand van tachtig". U hebt geen moment gedacht: hoe kon den die actievoerders weten dat de CP in dat hotel in Kedichem zat? „Ik denk dat enkele actievoerders de handel en wandel van deze groeperingen heeft gevolgd, sommigen moeten Jan maat als een detective in de gaten heb ben gehouden. U realiseerde zich meteen wal er aan de hand was? „Meteen, maar dat was natuurlijk niet zo moeilijk". Uw hart stond niet even stil? „Het borrelde natuurlijk wel daar bin nen, maar op zo'n moment is er geen tijd voor emoties. Het énige dat telt is een zo verstandig mogelijke aanpak. Proberen dingen te regelen. Er komen feiten op je af en dan heeft het geen pas jezelf te beklagen. Daar schiet je niets mee op. Maandagavond pas, na een héél lang weekeinde voelde ik me moe, echt moe. Vooral in de benen, zo'n lood zwaar gevoel dat ik anders nooit heb, terwijl ik toch altijd bezig ben". Net zo planmatig als hij zijn gewone werk zegt aan te pakken, zo strak ging hij de waarschijnlijk historische gebeur tenis te lijf. Hij ging meteen naar het po litiebureau, onènteerde zich, hoorde dat het hotel in lichterlaaie stond en bekeek wat er tot dan toe gedaan was. Inmid dels bleek dat er mensen uit het eigen korps en de regiokorpsen waren opgeroe pen. Hij ging na of brandweer en ambu lances waren gealarmeerd en of korps chef en officier van justitie waren geïn formeerd. Toen bleek dat alles liep, ging hij met een adjudant meteen naar Kedi chem toe. Omstreeks half vijf was hij op de plek des onheils; drie kwartier nadat hij was gealarmeerd. Om elf uur was hij weer thuis, waar mi nister Korthals Altes van justitie opbel de om de burgemeester sterkte te wen sen. Een kwartier later zaten ze samen in „Met het oog op morgen" voor de NOS- radio. Vrij snel daarna ging hij naar bed en sliep uitstekend. De volgende mor gen, Eerste Paasdag, pleegde hij eerst nog een paar telefoontjes om wat dingen te regelen, voordat hij naar de kerk ging. Later dronk hij thuis wat koffie en reed om half een weer naar het politiebureau voor overleg met korpschef en officier van justitie. De dag verliep rustig. Afgezien van de pittige discussie voor het NOS-journaal met de hoteleigenaar die niet wilde dat zijn uitgebrande eigen dom helemaal werd gesloopt, verhaalt Corporaal bijna afstandelijk van alle ge beurtenissen. En vooral van het geregel met alle instanties als politie, recherche, justitie, pers, brandweer, ambulances, ziekenhuizen, sympathisanten van de ge arresteerden en niet te vergeten de ge meenteraad. Je mag dit wel crisismanagement noe men. Dat ligt u? „In dat soort situaties ben ik op m'n sterkst. Ik ben eerder secretaris van de ARP geweest en heb verscheidene ver kiezingscampagnes van het CDA geleid. Tijdens verkiezingen voor de Tweede Kamer kreeg ik te maken met de school- bezetting in Smilde en de treinkaping in Wijster. Dan sta je voor de vraag: zoveel kinderen gegijzeld, zoveel dingen mis, wat doe je nu met je campagne? Daar moet je dan ook binnen enkele minuten beslissingen over nemen". Zou u dan niet liever burgemeester van een andere, woeliger gemeente willen zijn? „Leerdam is woelig genoegr We hebben wel vaker spannende dingen meege maakt. Een half jaar geleden nog waren er rellen in de Molukse wijk. Maar ik weet niet eens of ik wel altijd burge meester blijf. Voor een gemeente is dat niet zo goed, op z'n tijd is verfrissing no dig". U vindt dat u de affaire Kedichem goed hebt aangepakt? „Die vraag vind ik niet interessant. Daarover moeten alleen maar mensen oordelen die daartoe bevoegd zijn. En dat ben ik zelf niet". De laatse bladzijden van zijn agenda hadden er weer gewoon uitgezien. Dins dag, 1 april: tandarts, bespreking met een wethouder over een bank in Gor- kum, bezoek aan een echtpaar dat vijftig jaar getrouwd was. Hij had het moeilijk gevonden om over te schakelen. De aan leiding voor al die opwinding van de laatste dagen was natuurlijk vervelend, maar hij is nu eenmaal graag actief be zig. En anonimiteit vindt hij maar niks. Bestuurders horen zo dicht mogelijk bij de burgers te staan, en dat stonden ze in Kedichem. Na de eerste dag had zijn vrouw hem emotioneel gevonden en dat was hem nog zelden overkomen. DICK HOFLAND FOTO: MILAN KONVALINKA Als burgemeester D. Corporaal van Leerdam had kunnen voorzien dat er ongeregeldheden zouden ontstaan tijdens de vergadering van de Centrumpartij en Centrum Democraten had hij juridisch gezien aan de „noodrem" kunnen trekken en de bijeenkomst kunnen verbieden. „Maar dat mag alleen als er gerede vrees bestaat voor de verstoring van de openbare orde", zegt mr. E. J. Meijer, hoofd afdeling Algemene en Juridische Zaken van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Den Haag. „Als een burgemeester weet dat een bepaalde gebeurtenis leidt tot „geduvel" kan hij naar dit middel grijpen. Maar uiteraard niet al te lichtvaardig; het is een soort noodrecht. We hebben in ons land immers vrijheid van vereniging en vergadering. Niemand behoeft daar vooraf toestemming voor te vragen. Een vergadering mag dus niet worden verboden uit een soort angsthazerij. De reden moet beslist iets meer zijn dan de vrees.die elke bestuurder wel heeft voor ongeregeldheden". Gezien de spanningen die bijeenkomsten van de Centrumpartij opwekkenzou het volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten verstandiger zijn als Janmaat (rechts op de foto bij het afgebrande hotel) en de zijnen hun vergaderingen van tevoren aankondigen. „Dan zijn ze tenminste verzekerd van enige politiebescherming". Bij demonstraties is niet altijd te voorkomen dat de zaak uit de hand loopt. Want lieden die de boel op stelten willen zetten en daartoe bijvoorbeeld brandbommen meenemen zoals in Kedichem, laten dat van tevoren niet weten. DEN HAAG - „Ga zo normaal mogelijk om met de Centrumpar tij. Die groepering heeft weliswaar opvattingen waarmee de meeste Nederlanders ongelukkig zijn, maar het is geen verboden organi satie en ze is langs legale weg geko zen bij de verkiezingen. Je kunt er van denken wat je wilt, maar de CP maakt deel uit van de Tweede Kamer en gemeenteraden. Dus als gemeentebestuurders ons vragen hoe men daarmee moet omgaan dan luidt ons advies: zo normaal mogelijk". Voor mr. E. J. Meijer, hoofd afdeling Al gemene en Juridische Zaken van de in Den Haag zetelende Vereniging van Ne derlandse Gemeenten staat een ding vast: „Hoe meer ophef men in het open baar maakt over het kamerlid Janmaat en diens aanhangers in de gemeentera den. hoe meer problemen men schept. Hier en daar denkt men aan een boycot van de CP-fractie in commissies en dat soort zaken. Wij zeggen echter: betrek die mensen gewoon bij de dagelijkse gang van zaken. Men kan wellicht een les trekken uit vier jaar ervaring in de Tweede Kamer met Janmaat die thans in feite onopvallend aan het parlemen taire gebeuren deelneemt. Nogmaals, hoe meer accent men er op legt, hoe meer drukte men er over maakt en hoe meer men dus van de Centrum Partij een soort „underdog" maakt, hoe meer men juist in de kaart speelt van deze groepering". Op de vraag of burgemeesters extra gea larmeerd moet zijn wanneer, zoals in Kedichem, de Centrumpartij een zo op het eerste gezicht kleine vergadering houdt die naar verwachting rustig zou verlopen, antwoordt Meijer dat ook voor een burgemeester het devies „rege ren is vooruitzien" geldt. „Maar je kunt niet alles vooruitzien", voegt hij er aan toe. „De gebeurtenissen in Kedichem zijn uiteraard weer voor iedere gemeen tebestuurder een waarschuwing dat be paalde bijeenkomsten extra aandacht vergen. Dat moet gebeuren in samen spraak met het organiserende comité en de zaalverhuurder. Ook moet in overleg met de politie zo goed mogelijk worden nagegaan welke verstoringen kunnen worden verwacht. Maar het vervelende is dat mensen die rotzooi schoppen van tevoren niet bellen. Soms kan een burge meester heel duidelijk voorzien dat er acties zullen volgen. Bijvoorbeeld in Woensdrecht nadat de Tweede Kamer een bepaald besluit heeft genomen". Meijer deelt de visie van burgemeester Corporaal van Leerdam dat dit soort on geregeldheden niet altijd voorspelbaar zijn. „Een demonstratie bij Dodewaard werd enkele jaren geleden vooraf keurig aangekondigd. De escalatie daarvan was ook niet voorzien", stelt hij vast. „Nu dit zich weer heeft voorgedaan, kan men. omdat er een escalerende werking van uit gaat, sneller verwachten dat er elders ook zoiets kan gebeuren en zijn de burgemeesters extra op hun hoede. Het zelfde geldt voor sommige voetbalwed strijden. Kijk, zolang er niets gebeurt, is er geen enkele reden om bepaalde groe pen mensen extra in de gaten te hou den". De burgemeester weet in het algemeen welke maatregelen hij in samenspraak met de politie moet treffen om de open bare orde te handhaven. „Maar laten we wel bedenken dat er in ons land vrijheid van vereniging en vergadering bestaat. Een vergadering behoeft niet te worden aangemeld. Wie met zijn tennisclub wil vergadereil hoeft dat niet te melden. En dat geldt ook voor politieke partijen. Als PvdA, CDA, WD of welke club dan ook ergens bijeen wil komen dan doet ze dat. Dat maakt de zaak soms wel eens lastiger voor een gemeentebestuur, want dan is het niet voorbereid op eventuele ongeregeldheden. Het lijkt dan ook, ge zien de spanningen die zo'n bijeenkomst oproept, verstandiger als Janmaat en diens aanhangers een vergadering aan melden. Dan is het tenminste verzekerd van enige politiebescherming". Volgens Meijer gaat er van de gebeurte nissen in Kedichem een schokeffect uit. „Maar", zegt hij, het is niet zo dat bur gemeesters nu voortaan elke vergadering van de Centrumpartij kunnen verbie den. Ze kunnen slechts incidenteel op grond van verkregen informatie hande len volgens artikel 219 van de Gemeen tewet. Dat artikel maakt het mogelijk de bijeenkomst voor die keer, op die plaats en op dat tijdstip te verbieden. Maar dan moet het verbod wel gebaseerd zijn op gedegen informatie over mogelijk te verwachten ongeregeldheden. Dan moet het ook nog een goede inschatting zijn. Want niet elke demonstratie behoeft uit de hand te lopen. Dat zijn allemaal din gen die meespelen. Het hele punt is dat een burgemeester niet al te lichtvaardig aan de noodrem mag trekken, om er maar zeker van te zijn dat hij geen rot zooi krijgt. Want dan is men bezig met ondermijning van grondrechten, ook al gaat het om een club waarvan de meeste Nederlanders hopen dat hij nooit een bestuurlijke rol van betekenis zal spelen. Vuistregel voor burgemeesters is dat ze uitsluitend naar het „noodrecht" kunnen grijpen als er werkelijk groot gevaar dreigt voor verstoring van de openbare orde". „Een gemeente kan verder als eigenaar van bepaalde panden weigeren een zaal aan de Centrumpartij te verhuren. Nie mand kan worden gedwongen een con tract te sluiten. Dus een caféhouder die op grond van principiële overwegingen een bepaalde club niet in zijn gebouw wil toelaten kan weigeren een huurcon tract te sluiten. Daar is hij vrij in". ALEX SNELLEMAN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 24