-PNG Portugal zo gezien. CHINEES SLAATBRUG TUSSEN OOSTERS EN WESTERS DENKEN rssö&a&r. -U8|za6 sjapue leBnjjod portugal Ëeidóe&Hrui/fit1 ZATERDAG 5 APRIL 1986 BREDA - „Het gevoel is voor ve len nog slechts een abstract begrip. Ik ben ervan overtuigd dat heel Nederland op korte termijn zal be grijpen dat dat gevoel een energie vorm is, die we kunnen leren ken nen. Dan snapt men ook hoe een miljard Chinezen een nationaal ge zondheidsstelsel hebben dat ziekten weet te voorkomen. Dat is vreemd voor ons, want in het westen be perken we ons tot het genezen vari kwalen". Ach gut, is er weer eens een ziener opge staan die zegt dat we het allemaal ver keerd doen? Die ons waarschuwt snel tot onze ware ik te komen, voor het te laat is? Een waarschuwende vinger is het nauwelijks. Ping Tiang Kho, een 39-jari- ge Chinees uit Breda, heeft een boek ge schreven waarmee hij een brug hoopt te slaan tussen de westerse en oosterse we tenschap. Om zo de vinger te heffen die de mensen in het westen de weg wijst naar een hier volgens hem weinig ge kend fenomeen: Het Gevoel. Kho noemt het menselijk lichaam „trage energie" en het gevoel „snelle energie". Om gezond te blijven komt het er volgens zijn théo rieën op aan die twee energievormen in evenwicht te houden. De Bredanaar heeft zijn denkbeelden over de gevoels- wetenschap al gespuid in lezingen voor medici en kreeg daar zoveel positieve re acties op, dat hij op korte termijn een uitgever hoopt te vinden die het manus cript in boekvorm wil uitbrengen, onder de veelbelovende titel „Gevoelsweten- schap en geneeskunde". Voorkomen Het verschil in denkwijze tussen oost en west is duizenden jaren lang de reden ge weest dat een samenvoeging van de we tenschappen van beide zijden niet moge lijk was. „Mijn sleutelwoord om de brug tussen beide werelden te slaan is: ener gie-opvatting in wetenschappelijk op zicht". Kho spreekt in raadsels, zo lijkt het tenminste. Wat hij bedoelt is dat ons gevoel heel belangrijk is voor de gezond heid van ons lichaam. De Chinezen be grijpen dit al eeuwen en baseren er hun medische zorg op. Een Chinese arts is meer bezig met het voorkomen van ziekten dan met het genezen ervan. „Ik noem het „gevoelswetenschap", een we tenschap die in de westerse wereld nog niet bestaat. Het gevoel is geenszins iets abstracts, maar wordt door de Chinezen uitgelegd als een vorm van energie. Die gevoelsenergie kan elk mens zelf beïn vloeden. Wie dat eenmaal heeft geleerd, merkt dat grote spanningen, die door ongezond denken zijn ontstaan, vele klachten kunnen veroorzaken. Sterker nog, wie die spanningen op de juiste wij ze weet te beïnvloeden, voorkomt ziek ten, maagzweren, migraine en zelfs kan ker", aldus Kho. Helemaal vreemd is de beïnvloeding van de energiebanen in het menselijk lichaam niet, want acupunc tuur en acupressuur doen in feite niets anders. Na veel studie kan iemand met naalden de symptomen van bepaalde ziekten bestrijden. „De oorzaken van overspanningen in die energiestromen of meridianen worden daarmee niet wegge nomen. Dat wil ik de mensen leren. Het heeft veel te maken met positief denken. Ik durf te zeggen dat het ontstaan van kanker te maken heeft met een verkeerd gebruik van energie. Wie een atoom uit z'n evenwicht brengt, krijgt kernenergie, met de nodige afvalstoffen. Die zijn zeer en daardoor (de onvermijdelijke griepjes uiteraard daargelaten) bijna nooit ziek is. Velen maken thuis ruzie om spanningen van het werk af te reageren. Ze vergeten even hun echte spanningen, omdat die plaats maken voor iets anders. Het eind resultaat is de vorming van een nieuw probleem. Wie pijn heeft omdat zijn vinger klem zat tussen de deur, kan zijn eksteroog wel extra hard stoten om de pijnlijke vinger even te vergeten. „Maar", waarschuwt Kho „dan heb je daarna wel dubbel pijn! Wie dat beseft, herkent de overspanningen vanzelf. Veel mensen relaxen na een drukke dag door naar een spannende film te kijken. Dat is niet altijd zo gezond, want door som mige enge beelden wordt de kijker ang stig en ontstaat nieuwe spanning", do ceert hij. Omdat Kho dus vond dat wij westerlin gen ons gevoel te veel verwaarlozen, heeft hij de zogeheten I Ping uitgedacht, een spel dat het gevoel weerspiegelt. Kho noemt het eigenlijk het liefst een boek met bewegende bladzijden, dat I Ping van hem, maar feitelijk is het een soort kaartspel dat alleen of met anderen ge speeld kan worden. Het bestaat uit een kartonnen bord, waarop vijfentwintig vlakken van 7,5 bij 7,5 centimeter staan afgebeeld, met als centraal punt het yin- yang-teken. De speler schudt (of in Kho's terminologie: „laadt") de drieën dertig kaarten en spreidt er vijfentwintig van uit op het bord. Op het bord staan vijf cirkels getekend: de algemene, de positieve, de negatieve, die van liefde en geluk en die van de persoon. De kaartjes die tegen elkaar aan op het bord zijn ge legd, hebben op elke hoek een paar woorden die in elke cirkel een goede raad, een karakteromschrijving, een waarschuwing of anderszins vormen. De speler leest het en probeert zich hier iets bij voor te stellen. Dat ze in die volgor de op het bord terecht zijn gekomen, is volgens Kho niet toevallig, maar door het onderbewuste bepaald en dus voor iedere persoon verschillend. Na verloop van dagen raakt de speler erdoor geïntri geerd en richt hij zich op de doelen die in het spel in de kaartjes naar voren zijn gekomen. „Het leert de speler n^ar de toekomst te kijken, te denken aan zijn geluk. Het spel zou eigenlijk dagelijks ge speeld moeten worden, zodat de speler dagelijks op de hoogte blijft van zijn ei gen gevoelens", vindt Kho. „Je verandert in gunstige zin, maar het kan je achteraf ook neerslachtig maken", zo luidt één van de vele spreuken in het spel. Als de spreuk een herinnering op roept, zal de speler minstens even de wenkbrauwen fronsen. Wanneer hij ne gatieve gedachten of angsten heeft bij het lezen van de spreuk is het goed om er even over na te denken, zodat die ge voelens wat minder dreigend zijn. Kho: „Neerslachtig worden, zoals de spreuk aankondigt, wil niemand. De speler zal zich in de loop van de dagen dan ook met extra veel energie tegen zo'n hou ding verzetten. Althans, als hij het spel goed speelt. Wat ik wil bereiken met I- Ping, maar zeker ook met mijn boek, is dat mensen weer over hun gevoelens gaan praten. Zo zijn het spel en het boek spiegels van het gevoel". ARJEN VAN DER SAR Het 1 Ping-spel is niet in de winkel ver krijgbaar, maar kan besteld worden door overmaking van 29,75 gulden op giro 4103085 ten name van Ping T. Kho in Breda. Het manuscript Gevoelsweten schap en Geneeskunde krijgt men in het bezit door twintig gulden te storten op hetzelfde gironummer. De blauwe Atlantische Oceaan, waar waterspor ters zich kunnen uitleven in zeilen, surfen, skiën en duiken naar de fascinerende zeefauna. Zo gezien kent iedereen Portugal. Maar er is ook een ander Portugal. Het vaste land, met zijn tientallen golf greens, die tot de mooi ste van Europa mogen worden gerekend. En met zijn grotten waar het verleden zich voor uw ogen ontrolt. Dat is Portugal anders gezien. In Portugal leeft architektuur uit voorbije eeuwen verder naast moderne winkelcentra. Portugal, het land van de wereldberoemde port, maar ook van de karakteristieke oude ambachten. Het land van de uitgestrekte stranden, en van de stille plekjes tussen de rotsen. Het land vol verrassingen, dat u het hele jaar door in het zonnetje zet. Portugal, u raakt er nooit op uitgekeken. Wilt u verdere informatie, wendt u dan tot uw reisbureau of stuur deze bon op naar: CENTRO DE TURISMO DE PORTUGAL NO BENELUX Javastraat 96, 2de verdieping 2585 A V Den Haag Tel: (070) 63.93.58 - Telex: 34592 NAAMV ADRES POSTCODE AIR PORTUGAL U raakt er nooit op uitgekeken. onevenwichtig en blijven eeuwenlang schadelijk. Met de gevoelsenergie is dat net zo: wie die door een verkeerde den kwijze jarenlang slecht behandelt, ver oorzaakt „onbalans", een voedingsbo dem voor kanker", aldus Kho. Hij wil patiënten in ziekenhuizen volgens deze theorieën leren actief aan hun eigen ge zondheid mee te werken, in plaats van passief en pessimistisch een operatie af te wachten. Spanning Wie op het werk spannende tijden door maakt, heeft dat volgens Kho voor een groot deel aan zichzelf te danken. „Het ligt helemaal aan jezelf of er van binnen een stress-gevoel ontstaat. Een voor beeld: een mens moet zich afvragen of het wel zin heeft om zich zo zenuwach tig te maken om die veeleisende baas. Als ik m'n werk goed doe, gaat alles goed. Maak ik me druk en breng ik me zelf onder spanning, dan ga ik m'n werk slechter doen. Wie z'n gevoelens weet te beheersen, bereikt betere resultaten. Ik ga hier in het westen uitleggen hoe ze in China wel varen bij een dergelijk be wustzijn", aldus Kho. Hoe gaat dat in z'n werk, dat opzoeken van overspanningen? Kho geeft les. „Ga vooral jezelf eens goed gadeslaan, bij voorbeeld door langdurig in de spiegel te kijken. Glimlach naar jezelf en je gevoel senergie glimlacht mee. Door die énergie kijk ik boos, of juist vrolijk. Let eens meer op de gezichtsuitdrukkingen, zijn ze meestal vrolijk of nors? Staan de mondhoeken altijd depressief omlaag ge trokken, of niet? Doe er iets aan en je voelt je meteen een stuk beter. Dan wor den de gedachten ook positief. Wie stemverheffingen, uitvallen en zenuw trekjes weet te herkennen bij zichzelf en anderen, weet ook onmiddellijk wat er moet gebeuren. Wie merkt dat uitwendi ge lichaamstaal een weerspiegeling is van de inwendige lichaamstaal, begrijpt dat maagpijnen, hoofdpijnen en daaruit voortvloeiende complicaties zoals zwe ren en migraines vaak door de eigen denkwijze worden veroorzaakt", aldus Kho. Gevoel is dus volgens de Breda naar niet voorspelbaar, maar wel min of meer bestuurbaar. Wie dus zijn plotse linge woede rechtvaardigt met „Tja ik ben nu eenmaal heel boos, niks aan te doen", heeft het volgens Kho helemaal verkeerd. „Die kwaadheid kan berede neerd en gestopt worden. Zeker als men weet dat het hier om zeer kwetsbare energie gaat. Wie steeds kwaad wordt, brandt als het ware door, krijgt een maagzweer of raakt letterlijk en figuur lijk overspannen", aldus Kho, die naar eigen zeggen overigens niet vaak boos is

Leidse Courant | 1986 | | pagina 23