Eredivisie bijna verleden tijd voor BS Leiden Jubilerend Fides Pacta blijft „hoogst mogelijke" nastreven Basketballende vriendenclub valt uit elkaar SPORT Ccubcgotrumt ZATERDAG 5 APRIL 1986PAGINA 17 Festiviteiten Fides Pacta viert haar oprichting met tal van festiviteiten. Het bestuur houdt 5 april van 13.00 tot 17.00 uur receptie. De leden worden aansluitend per bus naar Sassenheim ge bracht, waar een feestavond met een twintigkoppige big band gepland staat. Op 26 april wordt een reünie gehouden in het clubhuis aan het Jaap Piketpad met een fotogalerij en mogelijk wedstrijden tussen oud-leden van Fluks en Vicus Oriënt is. Deze wordt gevolgd door een rondvaart over de meren en een diner. Voorts staan op 30 april en 14 juni spel- dagen voor de jeugd op het programma met tal van andere attracties. Later in dit jaar zal in augustus een Zomeravond toernooi voor adspiranten georganiseerd worden. De inter land NederlandVerenigde Staten, die het Korfbalverbond aan de jubilaris ter organisatie toegewezen had, gaat niet door. De noodzakelijke middelen ontbreken aan de overzijde van de oceaan. LEIDEN Fides Pacta viert op 5 april haar vijfenzeventig jarig bestaan, waarmee zij ver uit de oudste korfbalclub van Leiden is. De vereniging, die met ruim driehonderd leden ook de grootste is, heeft haar ouderdom van Fluks, dat in 1973 een fusie aanging met Vi cus Oriëntis. Voorzitter Frans de Haas praat met graagte over het roemruchte verleden van beide clubs, maar bena drukt evenzeer de toekomst plannen. Die plannen bestaan uit een nieuwe technische op zet en uit de bouw van een sporthal, waardoor Fides Pacta haar toonaangevende rol in de Leidse korfbalwereld ook in de toekomst met verve kan vervullen. „Leidse spel" Op 5 april 1911 werd Fluks op gericht door Leen en Frits Schilthuizen, geholpen door Nico Broekhuyzen. De laatste had net negen jaar eerder korfbal „uitgevonden", zodat het spel in technisch en tac tisch opzicht amper ontwik keld was. Samen met stadsge noot Vitesse bracht Fluks een geheel nieuw speltype tot ont wikkeling, kortweg wel het „Leidse spel" genoemd. Dit be rustte op sierlijk, snel en ver rassend samenspel in de aan val, terwijl in de verdediging consequent de tegenstander gevolgd werd. Het leverde Vi tesse tussen 1913 en 1917 drie landstitels op en Fluks mocht zich in 1919 eenmaal de beste korfbalclub van Nederland noemen. Tot dit kampioens team behoorden naast de ge broeders Schilthuizen ook be kende spelers als Van Zimme- ren en de gezusters Hoocks. Gedurende de jaren dertig werd de Leidse hegemonie doorbroken door de Haagse topclubs HSV, HKV en Ons Eibernest. Vitesse werd in 1932 opgeheven en Fluks kon zich ternauwernood handha ven in de eerste klasse Zuid- Holland. de toenmalige hoofd afdeling. „Fluks is in de crisis tijd wel als organisator van be lang gebleven", vertelt Frans de Haas. „Zij heeft in diverse wijken promotiewedstrijden gespeeld, vooral bij speeltui nen om nieuwe clubs van de grond te krijgen. Uit zo'n speeltuinvereniging is in 1933 ook Oosterkwartier voortgeko men, mede door het werk van Jan Beyer, Paul Kooien, Cor Gottmer en Jan Cats. Dat werd al gauw Vicus Oriëntis, omdat er in Haarlem al een vereniging was, die Ooster kwartier heette. Daarnaast le verde Fluks een flinke bijdra ge aan de oprichting van de Leidse Korfbalbond in 1934. Maar ook buiten Leiden heeft het propaganda gemaakt, vooral kort na de oorlog, met promotiereizen naar Drente en Friesland om daar het korfbal verder te helpen". Minder succes Na de bevrijding speelde Fluks samen met De Algemene en Zuiderkwartier op het huidige terrein aan dè Zoeterwoudse- singel, maar met steeds min der succes. „Fluks heeft met voorzitters als Gerrit Horrée en Jaap van Nierop organisa torisch altijd sterk gestaan en ook het ledental liet nooit te wensen over. Probleem was echter, dat de vereniging spel- technisch afgleed, zelfs naar de tweede klasse. Sterke heren vertrokken namelijk en een paar dames haakten af, door dat ze kinderen kregen. Eerst is toen toenadering gezocht bij De Algemene en nadat dat af geketste, bleef Fluks naar een andere fusiepartner uitkij ken". Daarentegen maakte Vicus Oriëntis onder voorzitter Wim Sommeling en „manusje van alles" Jaap Piket juist een gro te opleving door. De ploeg speelde op het veld van 1960 tot 1963 zelfs in de hoofdklasse en degradeerde eerst na een beslissingsduel tegen Groen Geel. Ook in de zaal kwam zij in seizoen 1971-1972 op dit hoogste niveau uit. „Vicus Ori ëntis was in die jaren in de Leidse Hout gehuisvest en had daar nauwelijks een jeugdaf deling. Dat was de reden, waarom Fluks bij haar bestuur wel een gewillig oor vond. Men heeft na een paar oriënte rende gesprekken meteen een toekomstig bestuur op papier gezet, met evenveel leden van; Fluks als van Vicus. Daardoor'- kon er aan de leden van meet"- af aan een complete opzet van de nieuwe club voorgelegd! worden. Ongetwijfeld heeft dit; het samengaan bevorderd", meent Frans de Haas. die niet zonder trots toevoegt, dat het huidige eerste twaalftal op'. Dick Onderwater na uit echte Pactanen bestaat. Plannen Sinds de fusie van 15 juni 1973 heeft Fides Pacta (Latijn voor. „in vertrouwen samen") ver geefs geprobeerd een gevestig de hoofdklasser te worden. De club miste op het veld in 1975- en 1976 door een ongelukkige nacompetitie de hoofdklasse; en probeert dit jaar de sprong: naar de overgangsklasse te^ maken. In de zaal bleef het verblijf onder de elite van de; korfbalclubs in 1973-1974,- 1983-1984 en 1985-1986 steeds: beperkt tot één enkel seizoen. „Wij blijven er naar streven om zo hoog mogelijk te komen, maar in de afgelopen tijd zijn de lagere teams wat in de schaduw geraakt. Het is de be doeling om de selectie te ver breden aan de hand van een nieuw technisch plan, in de trant van het trainingsboek, dat Daan Carrée, Jan Henzen, Piet de Haas, Jan de la Rie. Cees Sommeling, Matty Baart, Sjaak Sjardin en ikzelf in 1974 hebben opgesteld", onthult.. Frans de Haas. „Bovendien zijn we serieus bezig om met* andere sporten als volleybaL en tennis een sporthal neer té. zetten op een hoek van ons i veld. Daartoe zijn er al plan- nen verzonden naar de Neder landse Sportfederatie en de ge meente. Fides Pacta hoopt na melijk in de toekomst te groei en en op een hoger niveau te komen, maar er zal dan wel nog heel wat werk verricht moeten worden". den, op 25 procent. „Als ik weer speel dan m ieder geval in een Leids shirt. Ik zal ech ter ook mijn eisen stellen. Fi nanciële eisen en andere eisen. Daar wil ik het bij laten". Over die 25 procent is Kragt- wijk zeer somber. „Want die sponsor komt er toch niet meer", voorspelt hij. „Ze zijn al twee jaar bezig en daar is niets uitgekomen. Zou hcf dan in de komende twee weken wel lukken? Dat geloof ik niet. Maar ik neem afscheid met voldoening. Dat lijkt in tegen spraak met mijn blessure dit seizoen en de manier waarop ik toen binnen de ploeg terug gekeerd ben. Ik wilde dat ech ter voor de andere jongens en heb er toen alles aan gedaan". Geen tranen in de ogen van Kragtwijk? „Nee, want wij als team hebben er alles aan ge daan". Die overtuiging heeft ook Ruud Harrewijn, die zegt: „De kans dat ik bij Leiden olijf, is nu nul komma nul nul. Na tuurlijk, ik zou graag in Lei den blijven. Ik hoef er niet eens kampioen te worden, maar ik wil wel graag een keer lekker aan de top mee draaien. Als ze dan praten over sponsortjes van 70.000 gulden, nou, daar begin ik niet meer aan". Harrewijn wil weer met Ame rikanen werken en meespelen in de Europa Cup. Vandaar dat hij vier weken geleden al rond de tafel zat met Nashua- praeses Rinus de Jong. „Het is een oriënterend gesprek ge weest, over de invulling van de ploeg, de keuze van Ameri kanen, de manier van reizen. Over die dingen, maar ook over mijn financiële eisen". Eisen die wat De Jong betreft wat hoog zijn gesteld: „Als Harrewijn het woord Nashua hoort, krijgt-ie dollartekens in z'n ogen". Moeilijk „Kijk", vervolgt Harrewijn, „vorig jaar heb ik aanbiedin gen laten schieten, omdat ik op Leiden gewacht heb. Ik heb nu totaal geen haast. Maar als iemand mij nu een team biedt waarmee ik Europa Cup kan gaan spelen, dan wacht ik niet fneer". Voor Harrewijn zal het afscheid van Leiden wél moei lijk worden, omdat de lange, blonde Haarlemmer het er best naar zijn zin had. Binnen het team dan, want bij herha ling liet hij weten weinig ver trouwen te hebben in het be stuur en de stuurgroep. „Het eerste jaar dat ik hier kwam, ging de bezem er door. Vanaf dat moment hebben we prima gepresteerd. Maar in die tus sentijd is er niks gebeurd. En net als vorig jaar moest ik maandag in de kleedkamer ook weer afscheid nemen van de jongens. E}at is zo vreselijk frusterend. Zo in en in triest". Achttien jaar semi-professio- nele topsport laat Leiden voor lopig niet meer na dan een er fenis van mooie herinnerin gen, aan bijvoorbeeld een kampioenschap (1978), talloze tweede plaatsen en een feno menaal slotjaar. „Ik heb over dit laatste jaar nog een kast vol knipsels", zegt Emill Ha- gens, „maar daar koop je geen coach, geen spelers en geen team voor. Dus blijven ze in de kast. Alles wat mij rest zijn de zoete herinneringen. Het was een fantastisch jaar. Daarom heb ik er geen spijt van". Bas- ketbalfans rest niets dan een bloedend hart. En een heel klein beetje hoop. JACOB BERGSMA LEIDEN Op 31 maart, om precies te zijn 's avonds om zeven minuten over tien, had Kudelstaar- ter Bert Kragtwijk na mens BS Leiden voorlopig voor het laast contact met een eredivisie-basketbal. Drie dagen later schudden de spelers elkaar de hand. Voorlopig ook voor het laatst. Een vriendenclub die uit elkaar ging. Het geld in Leiden is op en de komst van een nieuwe sponsor is mogelijk niet meer dan een utopie. De deadline voor het vinden van de redder is gesteld op donderdag 17 april. Achttien jaar eredivisie- basketbal in Leiden: zo goed als exit. De versla genheid in het laatste uur. „De media hebben ons kapot gemaakt", klaagt Leiden-voor- zitter Hennie Nijssen. „Als we dit seizoen twee keer op tv waren geweest, dan hadden ze in de rij gestaan om anderhal ve ton neer te leggen. Ik vind het diep treurig dat daarom dit seizoen door de media niet op zijn waarde geschat is. Nu heb ben we niks te verkopen. Ik blijf hopen tegen beter weten in. Maar als ik de teneur zie onder de kandidaatsponsors, dan kan het alleen maar zijn omdat ik een rasoptimist ben, dat ik het bijltje er nog niet bij neergegooid heb. Ik schat de kans dat het ons nog lukt op 40 procent. Maar nogmaals: ik ben een rasoptimist. Met een bloedend hart, dat wel" Rekensom Is de kans op continuering van eredivisiebasketbal in Leiden al klein, de kans op het aan blijven van de huidige dit sei zoen zo succesvolle selectie is dat helemaal. „Het wordt een hele koele rekensom", weet Emill Hagens voor zichzelf. „Het zou heel irreëel zijn om nu al te zeggen dat ik zal blij ven basketballen. Ik heb het afgelopen jaar belangen opzij geschoven ten bate van het Leidse basketbal, maar die be langen komen nu weer naar boven". „Je hebt zoveel gegeven en je krijgt niets terug", verzucht Hagens. die zich inmiddels in de belangstelling van Den Bosch en Amsterdam weet, vervolgens. „Alleen het feit Ruud Harrewijn. misschien wel de opvolger van de hier op de voorgrond (al vaag...) zichtbare Den Bosch-coach Jan Dekker: „De kans dat ik bij Leiden blijf is nu nul komma nul". dat het zo'n uniek gebeuren was, heeft ons dit seizoen op de been gehouden. Het was een homogeen en volwassen geheel. Daarom is het voor mij deze ploeg, plus eventueel een aanvulling, of iets anders. Ik heb veel vertrouwen in deze mensen: iedereen blijft, als er een sponsor komt. Zelfs Toon. Maar anders ga ik graag met Harrewijn mee". Misschien wel naar Den Bosch, zoals la ter in dit overzicht duidelijk zal worden. Hangt het vertrek van Emill Hagens bij Leiden nog volledig af van de komst van een spon sor, routinier Toon van Helfte ren verkondigde al bij herha ling dat de streep er, aan het eind van 15 jaar eredivisie, na dit seizoen onder„zou gaan. De roep echter om het aanblijven van Van Helfteren, het voor bije seizoen de revelatie van de competitie, zou de besnorde Delftenaar nog *vel op andere gedachten kunnen brengen. „Laat ik het zo zeggen", ver klaart Van Helfteren zelf, „de deur gaat waarschijnlijk dicht, maar ik zal 'm niet dicht gooi- Iets dergelijks geldt voor Bert Kragtwijk, die op zijn zestien- de debuteerde in de eredivisie én er al twaalf seizoenen op heeft zitten. Hoewel slechts 28 jaar (tegen Van Helfteren 35) zegt Kragtwijk: „Ik kan het nu soms al niet meer opbrengen om nog in de eredivisie te spe len. Ik heb nu al het gevoel dat ik mijzelf regelmatig voor bij loop. En de gezondheid is mij meer waard dan de cen ten". 25 procent Centen die op Kragtwijk lig gen te wachten in Den Bosch en eventueel Amsterdam. De kans dat Kragtwijk echter blijft basketballen schat hij zelf, ook in het geval er zich in Leiden een sponsor zou mei- Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Pieter Evelein Leeg Wij van Hutspo(r)t beseffen het ons terdege: wij hebben ons de laatste jaren regelmatig niet overdreven positief over de basketballers van de BS uitgelaten. Vooral in die jaren dat de BS (is: BasketbalStad, BasketbalStichting of gewoon BonaStarsniet als BS door het basketballeven ging, wil den wij ons nog wel eens druk maken over de gang van zaken in de Leidse Vijf Mei hal. Hetgeen dan weer resul teerde in licht cynisch getinte Hutspo(r)tjes. „Parker lekt" is er daar een van. „Elmex na een jaar al aan sanering toe" een tweede. Het gümh^hie dat nu rond onze lippen speelt maakt dui delijk dat wij althans nog al tijd de lol van die opmerkin gen inzien. Maar onder dat „glim" lonkt de „grim". Want echt: ook wij van deze rubriek betreuren het vrijwel zekere vertrek van Leiden uit de hoogste basketbalafdeling Wat ons betreft mag zich als nog een geldschieter aandie nen die de club in staat stelt op het hoogste niveau „door te ballen". We mogen dan niet direct voor zo sterk „gesubsidieerde" amateursport zijn, we mogen dan niet direct juichend de handen ten hemel heffen bij weer een door niet Leide- naars behaalde Leidse zege: leuk basketbal blijft leuk bas ketbal. En een Vijf Meihal zonder leuk basketbal een lege Vijf Meihal... Onbegrip We hebben het ons wel eens vaker hardop afgevraagd. Maar willen het bij deze toch nog eens doen: hoe zijn de competitieleiders, in dienst van de KNVB, er ooit in ge slaagd hun competities rond te breien zonder zomertijd en dus vrijwel zonder doorde weekse (in haal) wedstrijden 9 Wij van Hutspo(r)t, de blik gericht op de talrijke, met in gang van komende week af te werken, doordeweekse wed strijden. begrijpen het werke lijk niet. Bruggen (2) Enige maanden terug kwam in deze rubriek het onder werp bruggen aan de orde. De teneur van het verhaaltje: vroeger moesten wij het stel len met simpele planken over de slootjes die de diverse voet balvelden van de „gewone" straat scheidden, tegenwoor dig worden er complete brug gen gebouwd voor de doorde weeks ook graag op groen gras voetballende jeugd. Brug gen die evenwel ook van een deur mèt slot bleken te voor zien, zodat wij eindigden met de opmerking: „en nu de sleu tel nog... Dit nu, bleek een misvatting. Ook de meest moderne brug gen blijken dóór de huidige jeugd te „nemen". Hetgeen ons van Hutspo(r)t we blijken nu dus echt oud te worden toch weer wel heel sterk doet denken aan die da gen van weleer... Helpen De meet gaat zo langzamer hand in zicht komen en Quick Boys heeft nog altijd een zeer reëel uitzicht op de titel in de eerste klasse B van het zaterdagvoetbal. Het „kloofje" van twee punten met koploper IJsselmeervo- gels moet overbrugbaar wor den genoemd, zeker gezien het feit dat beide teams elkaar nog treffen. Zou het, zo luidt dan ook de FUSIECLUB BESTAAT VIJFENZEVENTIG JAAR steeds vaker gestelde vraag, zou het de Katwijkers nu eens wel lukken om die titel te grijpenZou Quick Boys dit seizoen na het behalen van de tweedeperiodetitel nu ook. na lange, zeer lange tijd het kampioenschap nog gaan binnenhalen Als die vraag vorig seizoen aan de redactie van deze ru briek zou zijn voorgelegd, had het ons geen moeite gekost ontkennend te antwoorden. En ook in de tien jaargangen daarvoor, stelden wij in de voorkomende gevallen weinig te geven voor de Katwijkse kampioenskansen. Nu echter, neigen Wij van Hutspo(r)t naar een positieve prognose. De ploeg van de aan het eind van zijn eerste jaar al weer vertrekkende trainer Rob Theuns werkt tot nu toe een ijzersterk seizoen af. Is constanter dan het lange tijd is geweest en, vooral, speelt heel erg leuk en vaak effectief voetbal. Met andere woorden: deze ru brieksredactie gaat in de Kat wijkse kansen geloven. Zeker als eeuwige concurrent Noordwijk vandaag zo vrien delijk wil zijn Quick Boys de helpende hand toe te steken door de Spakenburgse Vogels te verslaan...

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17