Verzekeringsgelden niet terugestort in kas van Katwijkse Bouwvereniging CDA en VVD samen in Zoeterwouds college Rijnsburg wil extra geld gebruiken voor personeel LEIDEN OMGEVING CaidóeSou/uwit ZATERDAG 5 APRIL 1986 PAGINA 1 mijn schrijftafel. „Aaatee, aa- teee, grovader,..atee!" Alweer een grootvader die vertrekt? Langzaam rolt een goederen trein voorbij. Een locomotief met negentig wagens achter zich. En voor den spoordijk wenken en juichen de klei- Eigenlijk vind ik het aardig. Ze denken misschien dat er een grootvader in een van de kolenwagens zit. Een leuk idee. Jammer dat men bij die kinderlijke uitroepen niet werken kan. Het lichte tril len van het huis kondigt de nadering van een volgenden trein aan. Het huis trilt hevi ger. „Aaateee, aatee". Dage lijks gaan er negen en tachtig goederentreinen mijn huis voorbij, behalve de acht pas- sagierstreinen. De rangeert- reinen reken ik niet eens. Die kinderen houden het hooguit tot de drie en zestig ste trein vol. Zoo kan ik dus misschien nog werken zon der door dat oorverdoovend geroep te worden gestoord. Maar op mijn bureau is alles stof, grijs. De meid moet ko men. De bel!... Ik tuimel over mijn stoel, kom met mijn hoofd in een onzachte aanra king met de koperen kooi waarin mijn kanarie haar middagslaapje deed. Het koord van de bel breekt af als een fijn spinragje onder het geweld waarmee ik er aan trek. Overal voel ik pijn in mijn lichaam dat bont en blauw moet zien na die val. Trots alle ongelukken krioelt het in mijn hoofd van cijfers, bonzen mijn slapen van uit roepen en gedruisch dat van buiten komt. Stof.., grova- der.., kinderen, alles wil een plaatsje in mij afgetobde her senen. Zou ik opstaan of blij ven liggen? Ik hoor stappen in den corridor. Hemel!... Mijn vrouw! Met een sprong... au., zit ik weer in mij stoel. Eindelijk, ik word rustiger. Goed, zeg ik tot mij zelf, nu zult gij gaan werken wanneer die laatste trein voorbij is. Wan neer gaat hij toch? Ik over leg... o, mijn hersenen... grijp naar het spoorboekje... 11.11 Melkkano's Zelf boten maken van lege melkpak ken en er dan nog in varen ook. Dat kon gistermorgen in het Kokkerbad in Noordwijkerhout. Drie families hadden zich eraan gewaagd. Weken lang werden literpakken van melk en magere yoghurt gespaard en aan el kaar gelijmd. De badmeesters had den zelf ook twee kano's gemaakt van 200 melkpakken en een pot lijm. Reclame voor deze activiteit in het zwembad was er genoeg gemaakt, maar de opkomst was teleurstellend. Slechts vijftien deelnemertjes traden aan voor de de kanowedstrijd. In deze zelfbouwklasse was het Ronald Kleverlaan die de snelste ronde wist te roeien. Het Kokkerbad is zeker van plan om dit evenement jaarlijks te organiseren. -r: Lisse koopt fiets/voetpad in de Rooversbroekpolder LISSE De gemeente Lisse neemt het 520 meter lange fiets/voetpad in de Rooversbroekpolder voor tienduizend gulden in eigendom en onderhoud over van Waterschap „De Oude Veenen*. Vanwege achterstallig onderhoud hoeft Lisse slechts de helft van het bedrag te betalen. Het fiets/voetpad in de Rooversbroekpolder gelegen tussen de Broekdijk en de Ringvaart is sinds de oprichting van Wa terschap „De Oude Veenen" zes jaar geleden in ouderhoud bij dit Waterschap. Daarvoor droeg het lokale polderbestuur zorg voor het onderhoud van het pad, waaronder ook het onderhoud aan de wegsloot en het maaien van de bermen worden begrepen. Het pad diende in het verleden voor ont sluiting van de langs de Ringvaart gelegen woningen. Aan gezien de bewoners van die woningen over het algemeen gebruik maakten van particuliere ontsluitingen is door het waterschap aan onderhoud van het pad, dat in breedte va rieert van 0,5 tot 0,8 meter, de laatste jaren weinig aandacht besteed. RIJNSBURG De gemeente blijkt door allerlei mee- en te genvallers dit jaar 110.000 gul den extra te kunnen besteden. B en W van het Rijndorp stel len de gemeenteraad nu voor daarvan 60.000 gulden te be stemmen voor personeelsuit breiding en 50.000 gulden voor verbetering van de financiële positie van de gemeente. Daar door zal het mogelijk zijn de komende jaren tariefsverho gingen te beperken of meer investeringen te doen of min der bezuiningingen door te voeren of een combinatie van die drie factoren. Vorig jaar werden deze maat regelen al aangedragen bij het vaststellen van de gemeente begroting voor 1986 en de meerjarenbegroting tot 1990 omdat daaruit bleek dat de ko mende jaren nog bezuingigd zal moeten worden om het huishoudboekje van de ge meente niet in het rood te ja- MAXIMAAL 50.000 GULDEN VERDWENEN KATWIJK Bij de con trole van de boekhouding van de Katwijkse Bouw vereniging (KBV) hebben rechercheurs van het mi nisterie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu vastgesteld dat uitgekeerde verzekerings gelden niet door de hoofdadministrateur in de kas van de KBV zijn ge stort. Het gaat hier om „een bedrag kleiner dan 50.000 gulden", aldus voorzitter mr. A. Verhees van de KBV die de pre- ciese hoogte van het be drag niet wilde noemen. De Katwijkse gemeente politie heeft inmiddels de woensdag voor verhoor aangehouden administra teur vrijgelaten in af wachting van het verdere verloop van het onder zoek. Verhees noemde het niet terug storten van de bedragen eer der een slordigheid dan het bewust plegen van fraude. Daarnaast blijkt dat er sys- teemfouten gemaakt zijn door de administrateur bij het bere kenen van de servicekosten. Alhoewel het rapport van het ministerie officieel pas eind volgende week verschijnt en het bestuur van de woning bouwvereniging nog niet weet wat de verdere resultaten zijn, is men van oordeel dat ontslag van de hoofdadministrateur niet gewenst is. Wel is hij sinds donderdag 27 maart ge schorst. Vorige week donderdag is het bestuur van de KBV op de hoogte gesteld van de voorlo pige resultaten van het onder zoek van de rechercheurs van VROM. Gezien de geuite be schuldigingen schorste het be stuur van de KBV de hoofdad ministrateur direct en deed men afgelopen dinsdag aangif te bij de politie van de door de onderzoekers geconstateerde onregelmatigheden. (ADVERTENTIE) SNUFFELMARKT verschoven naar 30 april De grote halfjaarlijkse Z. Hollandse Snuffelmarkt is verschoven. De grootste vlooienmarkt van Leiden e.o. wordt niet op 12 en 13 april, maar op 30 april gehouden. Leiden wordt op Koninginne dag één grote marktstad. In het centrum de gezellige weekmarkt, in de Groe- noordhallen de gezellige Snuffelmarkt. Voor de mensen uit de regio alle re den om die dag Leiden te bezoeken. De Z.-Hollandse Snuffel markt heeft op die dag 500 deelnemers en een uitge breid attractieprogramma. Een ideale gelegenheid uw 2e hands spullen te verko pen. Inl. 01640-35916/57521. Het onderzoek door de recher- chers van het ministerie komt voort uit een aanklacht van de Stichting Leefbaar Katwijk. Stichtingsvoorzitter Tejo Jans- sens meldde begin november 1985 dat de KBV zowel bij het vaststellen van de servicekos ten als het afhandelen van klachten onjuist handelde. Daarnaast tekende men be zwaar aan tegen de combinatie van functies van de hoofdad ministrateur van de woning bouwvereniging. In de 36 jaar dat deze in dienst is, combi neert hij namelijk zijn werk met het beheren van een zelf standige verzekeringsportefe uille. Daardoor ontvangt hij per jaar volgens Janssens een premie van duizenden gyldens over de door hem verzekerde objecten van de KBV. Voorzit ter Verhees noemt het behe ren van deze verzekeringspor tefeuille vandaag de dag onge wenst. „Het is echter een ge groeide situatie waartegen nooit, ook niet door het minis terie, bezwaar is gemaakt". Uit het onderzoek blijkt dat de onrechtmatigheden verband houden met de combinatie van de twee functies. Met name in de laatste twee jaar blijkt, al dus Verhees in een mondelin ge toelichting, dat schadepos ten van woningen bij de KBV wel uitgekeerd werden aan de tussenpersoon van de verzeke ringen, de hoofdadministra teur, maar dat deze vergat ze uit te betalen aan de KBV. „We wijten dat, op het eerste gezicht, eerder aan slordigheid dan aan boze opzet", aldus mr. Verhees, die meldde dat in middels het vermiste bedrag alsnog aan de bouwvereniging is overgemaakt. Verwijt Of de rechercheurs van VROM ook zo mild oordelen betwijfelt Verhees echter. Eer lijkheidshalve moet hij beken nen niet te weten wat het rap port nog meer boven tafel zal halen. Secretaris Berkheij sloot tenminste niet uit dat de hoofdadministrateur alsnog voor de „bijl" gaat. Berkheij noemde het „een harde schok" dat nu blijkt dat de boekhou ding feitelijk niet klopt. Hij uitte wat dat betreft ook kri tiek aan het adres van de ac- countentsdienst van de Veren ging Nederlandse Gemeenten die per kwartaal en jaarlijks de boeken controleert. „Nog nooit hebben zij melding ge maakt van onjuistheden ter wijl nu blijkt dat de onvolko menheden op het gebide van de verzekeringsgelden door de rechercheurs zo vastgesteld zijn". De opmerkingen uit het voor lopig rapport over de verreke ningen van de sercvicekosten en het voeren van een voor- aden-admninistratie, zal de bouwvereniging zich zeker ter harte nemen, aldus Verhees. Of het rapport ook consequen ties zal hebben voor het be stuur, blijft een zaak voor de ledenvergadering. In ieder ge val wenst de KBV zo snel mo gelijk te werken aan de nood zakelijke verbeteringen zoals het verhelpen van klachten en het onderhouden van een goe de communicatie met de be woners. „Hoe gek het ook mag klinken", aldus Verhees, „vóór deze affaire had het bestuur al besloten tot een interne reor ganisatie". Vlag en beeldje voor TheFlaggs Wethouder mevrouw drs J. Meulemans heeft gisteren de nieuwe accomodatie van de honk- en softbal- vereniging The Flaggs in Lisse in gebruik gesteld. Zij deed dit door een, door een van de leden gemaakt, beeldje van een honkballer te onthullen. Bovendien overhandigde zij de vereni ging een vlag van de ge meente. De feestelijke bijeenkomst werd druk bezocht. In haar toespraak noemde wet houder Meulemans Lisse „een duidelijk sportvrien- delijke gemeente", Iets dat zou blijken uit de anwezige accomodaties en de mede werking van de gemeente getuigen. Kort terugblik kend in de 15-jarige ge schiedenis van The Flaggs memoreerde de wethouder dat de vereniging het niet altijd even makkelijk heeft gehad, maar nu een be langrijke mijlpaal heeft be reikt waar hard en lang naartoe is gewerkt. Ter gelegenheid van de feestelijke opening wordt vanmiddag al de eerste wedtrijd op het nieuwe on derkomen gespeeld. Om twee uur treden de honk- balploegen Feyenoord en Nicols tegen elkaar aan. gen. Het gemeentelijk appi j raat van Rijnsburg kampt 1 jaren met een chronisch tekoi aan personeel. Voor 1986 w; al 35.000 gulden beschikbar gesteld voor het aantrekke van tijdelijk personeel, mar dat blijkt het tekort bij lang na niet te kunnen dekker Vooral de afdelingen welzijr i financiën en bevolking kan pen met een groeiend aant; taken dat met minder perse neel moet worden uitgevoen Gedacht wordt over de aar trekking van twee medewei kers, maar eerst zal worde uitgezocht waar die het be: kunnen worden geplaatst. Ht nu extra beschikbaar te stelle; i bedrag, aangevuld met allerle andere posten, leidt tot een tc taal bedrag voor personeelsur j breiding van 113.000 gulden. Ook voor incidentele uitgave is geld beschikbaar en wé 195.000 gulden aangevuld m< j 65.000 gulden omdat de eerst zeven maanden van dit jaar d personeelsuitbreiding nog nu I is gerealiseerd. Dat geld wille B en W gebruiken voor herstt van het dak van zwembad Ht Waterbos en diverse ander werken zoals verkeersmaatrt gelen op de Oegstgeesterwej oeverbescherming aan d Sandtlaan/Noordwijkerweg, extra afschrijving van het ter j nispark, schoonmaken van ht i kunstwerk aan de Kerkstraf het bekleden van de stoele j van de raadszaal, herinrich i ting van het gemeentehuis n j verbouwing en het aanbrer gen van een trapleuning bij d j achteringang van het gemeer j tehuis. ZOETERWOUDE Op nieuw zullen CDA en VVD de wethouders leve ren voor het Zoeterwoud- se college. Omdat zowel A.R. van der Heijden (CDA) als mevrouw H.S. Graniewski-Wijnands (VVD) bereid zijn voor een nieuwe periode zitting te nemen aan de college tafel, verandert er wat dat betreft vrijwel niets. Dit betekent dat Progressief Zoeterwoude (PZ) opnieuw voor de vierde maal op rij buiten spel blijft. Overigens is het wel zo goed als zeker dat ook burgemeester ing. A. Hou- dijk een volwaardige porte feuille krijgt. Wel zal naar alle waarschijnlijkheid de verde ling van taken in het college wat worden gewijzigd. Wegens ziekte van CDA-lijst- trekker Van der Heijden maakte fractievoorzitter Rob Hogenelst het collegenieuws bekend. „Het was een heel moeilijke beslissing omdat wij in het overleg met Progressief Zoeterwoude goed tot elkaar kwamen. Hier en daar waren nog wat kleine verschillen, maar veelal zaten wij op één lijn. Ik durf ook te stellen dat de bereidheid bij het CDA en PZ om samen te werken nog nooit zo groot was als nu. De goede samenwerking geduren de twaalf jaar met de VVD én y de wetenschap dat mevrouw Graniewski weer een wethou derszetel wilde bezetten, heeft feitelijk de doorslag gegeven. We weten nu wie we hebben, de wethouders weten wat ze aan elkaar hebben en dat vin den wij belangrijk. Een in- werkperiode is niet of nauwe lijks nodig. Continuïteit weegt voor ons", aldus Rob Hoge nelst. Hij benadrukte dat bur gemeester Houdijk er niet al leen is voor het doorknippen van lintjes, foto's en represen tatie. „Dat is te eenzijdig. De burgemeester is de enige full timer in het college, de afgelo pen vier jaar heeft hij zich enorm ingezet voor de ge meente. Hij is vrijwel altijd be schikbaar en heeft op belang rijke plaatsen goede contacten Wil Ooijendijk van PZ toond zich uiterst teleurgesteld mé deze gang van zaken. „W; vinden dit een volstrekt onb^ grijpelijke zaak. Over allerle onderwerpen hebben wij in houdelijk en diepgaand ge sproken en behoefden ech geen geschilpunten meer t| zijn. Zonder echte argumente zijn wij nu aan de kant geze Er is sprake van kiezersbedro want het CDA heeft steeds ge zegd dat alles open was en n; kiest men. zonder argumenten voor de VVD. Als er gelijk 'kandidaten zijn, moet je naa de grootte van de partij kijker Het CDA moet het nu dan ooi niet meer hebben over een af speigelingscollege. Dit is moei lijk te accepteren. Moeten w soms net als de VVD op onz. knieën naar het CDA krui pen?, de enige oplossing is d> volgende keer nog meer kie zers te trekken zodat wij mee etels krijgen. Ik ben ervai overtuigd dat de CDA-aan hang nog verder zal afkalvei wanneer deze partij doorgaa met het bedriegen van kie zers". Wil Ooijendijk was ne als Ton Ringersma bereid eei wethouderspost te bezetten. Onder redactie van Ton Pieters. uur in den nacht... Ik val van m'n stoel. Hulp!... Men legt mij te bed. „Zenuwziek, ze nuwziek", constateert de TROEBELEN IN MEXICO: „Typen van Indiaansche soldaten van Mexico; mooie jongens!" „Vandaag moet je weer eens werken, hoor je", zeide ik vol zelfbewustzijn en met een ze keren ernst tot mij zelf. Want men moet toch werken, niet waar! Eigenlijk ben ik een beetje die richting toegedaan welke beweert dat de mensch alleen voor zijn plezier op de wereld is. Maar die wereld wil nieuwe uitvindingen, nieuw^ ontdekkingen. Ik zit -al aan mijn schrijftafel. Die ligt vol stof, maar de meid zegt dat er geen stof op ligt. Dus ligt er geen stof. Maar nu aan den slag! Even het venster open. Hè, wat een weertje, een heerlijke lucht daarbuiten. Een troepje kinderen ravot op het grasveld. U moet we ten, ik woon buiten de stad, omdat het daar rustiger is. Mijn huis ligt dichtbij den spoordijk, maar dat hindert me niet. Geroerd denk ik er over na, hoe die kinderen eens mannen zullen zijn, ern stig en werkzaam. Kom, nu begonnen... nu aan het werk. „Aaateee, aaateee, grovade- r...atee!" Ik sta op en spring naar het venster. Daar staat de heele bende onder mijn raam en roept wel in hon derd verschillende geluiden, zooals ik het nooit voor mo gelijk gehouden heb: „Aaa teee, aaateee grovader". Juist rommelt er een trein voorbij mijn huis. Ik zit weer aan dokter. „Overspanning... rust, onvoorwaardelijke rust". Dat was het einde van mijn werkdag". In het „Geïllustreerd Zon dagsblad" van 8 april 1916 werd „een werkdag" van een schrijver in de kolommen ge stopt. Nu zijn schrijvers om den brode niet te peilen figu ren. Trouwens, als ze niets schreven zou niemand er iets van merken. Neem deze „ik" maar eens, bij voorbeeld. H.HART-APOSTEL: „De „Apostel van het H.Hart", pater Mateo Crawley, op bezoek in de pastorie der H.Land-Stichting bij Nijmegen. Pater Mateo, die in ons land voor de intronisatie van het H.Hart in de huisgezinnen werkt, is hier in de gastvrije Oostersche woning van pastoor-vicaris Suys (rechts) do»r onzen fotograaf gekiekt".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15