Qouumt PvdA zet overleg met WD en Links Leiden voort STAD OMGEVING De Leidse Courant is een krant met een oog voort nabije Enorme tegenslag Boltini OORZAAK BRAND BIJ HIC NOG DUISTER WEEK EINDE ZATERDAG 5 APRIL 1986 PAGINA 13 Las in brand: nan gewond ;IDEN Een 28-jarige Rotter- mnier is gisteren aan handen en richt gewond geraakt bij een >0.)nd De man was op de Hoge (idijk bezig met soldeerwerk - imheden bij de aanleg van een efoonkabel. Bij die werkzaamhe- n werd een gasleiding kapot ge kken en het vrijkomende gas rd door de gasbrander van de deerbout in brand gestoken. De pn is overgebracht naar het Aca- misch Ziekenhuis Leiden. De indweer heeft het vuur geblust de gasleiding is zeer snel her- ld. Schuurtjes De bewoners van de Bloemstraat hebben eindelijk de beschikking over een eigen schuur tje. Anderhalf jaar gele den kochten zij voor een symbolisch bedrag twee voormalige pak huizen van de gemeen te. Die panden stonden op de nominatie ge sloopt te worden, maar werden door de buurt bewoners voor een hal ve ton opgeknapt en verbouwd tot 22 schuurtjes. Het eindre sultaat van dat werk werd gistermiddag fees telijk opgeleverd. ONDANKS TERUGHOUDENDE REACTIES LEIDEN De PvdA wil met Links Leiden en de ling dat het aanbod door één van beide partijen zou wor- VVD verder praten over den afgewezen, was gister de vorming van een col- a.vond een v«S?de_nng van lege. Dit ondanks het feit dat de liberalen gister middag evenals Links Leiden uiterst terug- jk houdend hebben gerea geerd op het aanbod van de PvdA. Het werd ech ter niet afgewezen. „On- danks de mitsen en de Imaaren zijn er volgens ons mogelijkheden", zei Pvd A-onderhandelaar Tesselaar gisteravond. Kennelijk in de veronderstel- - Nmubinbhbhi de fractie van de PvdA be legd om de verdere koers te bepalen. De vergadering be hoefde echter niet door te gaan nu met name Links Leiden zijn aanvankelijke bezwaren tegen het voorstel wat temperde. Overigens wordt er alom rekening mee gehouden dat zowel VVD als Links Leiden om tactische redenen geen „nee" hebben durven zeggen tegen het PvdA-aanbod uit angst defi nitief uit de boot te vallen. Beide partijen hebben bij de PvdA een aantal verzoeken op tafel gelegd. Links Leiden wil dat er ook met D66 ge praat gaat worden terwijl de VVD het CDA in de onder handelingen wilde betrek ken. Gesprekken met andere partijen zijn volgens Tesse laar voorlopig echter niet aan de orde. Problemen De VVD stelde gistermiddag dat het aanbod van de PvdA niet de eerste voorkeur van de liberalen geniet. Het stuit zelfs „op de grootst mogelijke problemen" al toonde de VVD zich bereid er verder over te praten. De liberalen hadden echter liever gezien dat de mogelijkheden van een afspiegelingscollege van PvdA. VVD en CDA waren onderzocht. Het feit dat VVD en Links Leiden in het voorstel van de PvdA beide één wethouders zetel krijgen toegewezen, wordt in liberale kringen niet juist bevonden. „Niet ontkend kan worden dat dit getalsmatig een overwaarde ring voor Links Leiden en een onderwaardering voor de VVD betekent", aldus VVD- onderhandelaar F. Kuijers. Over één liberale wethouder valt met de VVD pas te pra ten wanneer deze een goed gevulde portefeuille krijgt aangemeten en de verant woordelijkheden van VVD- burgemeester C. Goekoop worden uitgebreid. Tesselaar zei gisteravond echter dat een verruiming van de be voegdheden van de burge meester wat de PvdA betreft „niet voor de hand ligt". Ook het VVD-alternatief om het aantal wethouders uit te breiden tot zeven, zodat de li beralen er twee kunnen krij gen, heeft de PvdA-fractie in een eerder stadium al van de hand gewezen. De suggestie van de VVD dat de PvdA een wethouderszetel aan hen zou afstaan, is al helemaal niet bespreekbaar. de formatie hangt af van de portefeuilleverdeling en de definitieve uitwerking van het collegeprogramma. De gesprekken die dit weekend gehouden worden, moeten dan ook met name daarover duidelijkheid verschaffen. 'and Brill verkocht aan gemeente Leiden DEN De Leidse univer- it heeft bekend gemaakt pand van Brill aan de ge- ;nte te hebben verkocht. Iivankelijk wilde de univer- lit slechts meedelen het ge- jlw aan de Oude Rijn te heb ben verkocht, zonder de koper te noemen. Een woordvoerder van de universiteit deelde mee dat de universiteit het koop contract heeft ondertekend en het college van B en W, dat binnenkort zal doen. De enige ontbindende voorwaarde in de overeenkomst is dat de ge meenteraad de transactie nog moet goedkeuren. lige drukkerij wordt bewoond door krakers. De gemeente zal het pand geschikt maken voor bewoning door woongroepen. Antiekbeurs in Pieterskerk LEIDEN Ook morgen heeft er in de Pieterskerk een antiek beurs gehouden. Standhouders uit het gehele land nemen deel aan deze beurs. Het assortiment uitgestald antiek is groot: siera den, goud en zilver, porselein, glaswerk, munten, poppen, klok ken en Aziatische kunst. Speciaal voor de bezoekers aan de antiekbeurs is de parkeerga rage van de Leidse universiteit opengesteld. De Pieterskerk is binnen loopafstand hiervan gesitueerd. De antiekbeurs begint om elf uur en duurt tot zes uur. Vervolg van de voorpagina LEIDEN De in Zoetermeer uitgebroken varkenspest bete kent dus een enorme tegenval ler voor circus Boltini. Een woordvoerder van het circus twijfelde gisteren aan de mo gelijkheid om op het terrein van de Groenoordhallen te blijven staan, maar die twijfel is door Groenoordhallendirec- teur A. de Jong dus al wegge nomen. Het circus vreesde voor de veemarkt die maan dag weer begint omdat het ter rein in Breda, een parkeerter rein midden in de stad, nog niet is opengesteld voor het circus. Volgens de directeur van de Groenoordhallen, A. de Jong, zijn er echter op het parkeer terrein waar het circus nu zijn tenten heeft opgeslagen, wel mogelijkheden om een paar dagen te blijven staan. „Het circus moet wel de tent afbre ken. Maar in dit soort situaties moet iedereen meewerken om oplossingen te vinden". Het circus kreeg geen toestem- LISSE Over de oorzaak van de vlammenzee, die een scha de van ruim zes miljoen gul den veroorzaakte bij de Hore ca Inkoop Centrale (HIC) in Lisse, tasten politie en brand weer nog in het duister. De technische recherche is gister middag in de verkoolde resten van het 4000 vierkante meter grote complex met een onder zoek begonnen. De brandweer is gistermiddag om vier uur ingerukt na ruim 14,5 uur aan het blussen te zijn geweest bij de HIC. Overigens moesten de spuitgasten van nacht weer even in actie ko men, want rond half twaalf flakkerden er weer wat vlam men op. Die waren in een mum van tijd weggespoten. Iet bijdragen van Mar ei Gelauff en Gert Vis- er. Foto Wim van ïoort. ienvoud (1) let verbazing werd donder- ig door de Leidse meubel - indel kennis genomen van uitspraken van wethouder i Fase van economische za- n. Nadat maandag negen iderncmers in de meubel- anche een proces verbaal ij in de politie hadden gekre- in wegens het illegaal han- 4 drijven, verklaarde de ethouder woensdagavond >odleuk er geen enkel be- ii vaar tegen gehad te hebben it de meubelhandel open winkelsluitingswet ver- tte zich er niet tegen, zei handel gedreven, eubelwinkels fungeerden paas-maandag als een 'elort toonkamer, wist de ethouder. Want de reke- ng voor uitgezochte meu- ;mLi maandag was geen sprake, at is een interessante rede- iring. Nog even en alle ca- 5 in de Leidse binnenstad ïjven tot vijf uur 's nachts >en onder het mom dat de irteringen die na één uur in genuttigd, de volgende rrj ig worden afgerekend. Ienvoud (2) werkt dat natuurlijk niet. Ie argumenten van de wet- iuder zijn van een dergelij- eenvoud, dat ze haast niet nnen kloppen. Wanneer winkelsluitingswet er op igeslagen wordt, blijkt dat zich schromelijk vergist, inder een winkel wordt in •ze wet verstaan: „Een voor t publiek toegankelijke be ften ruimte, waarin goede- n aan particulieren plegen worden verkocht". Kort- waar dinsdag een tafel jordt verkocht, is ook maan- een winkel. En geen nkamer zoals Fase denkt. winkelsluitingswet biedt ichts één uitweg. Slechts •drijven waar doorgaans ts wordt verkocht, worden Is winkel aangemerkt. Ofte- m el, die ondernemers die la dn goederen nog niet aan de jh raatstenen weten te slijten, e mochten maandag met m gerust hart open blijven. 32 ad Fase toch nog een beetje *lijk. Achterdocht (1) Het is alweer ruim een half jaar geleden. Zeker tien oli fanten van Circus Krone denderden door de binnen stad naar hun tent op het ter rein van de Groenoordhal len. Op de weg terug kreeg één van de beesten het op zijn heupen en ploegde een tuin aan de Rijn- en Schieka- dë om Jammer van dit klei ne incident uiteraard, maar Krone had een prachtige re clame aan die beesten. De enige reden dat ze door de drukke binnenstad werden geleid, wa? dan ook de gratis publiciteit. En dat terwijl het overijveri ge personeel van het circus heel Leiden al had volge plakt met reclameborden, posters en wat dies mee zij. Zelfs de gemeente viel dat op en Krone werd dan ook een gepeperde rekening in het vooruitzicht gesteld. Welis waar was een vergunning verstrekt voor het plaatsen van de borden, maar wel voor ongeveer de helft van het aantal, dat Krone uit de kast haalde. En per bord die nen precariorechten betaald te worden. Krone deed er overigens niet al te moeilijk ■over. De 1.500 gulden nahef- fing werd zonder mankeren voldaan. Achterdocht (2) Deze week kon Leiden zich opnieuw verheugen in het bezoek -van een circus. Toni Boltini had Leiden in zijn reisschema opgenomen en ook Boltini stuurde een vrachtwagen vooruit om Lei den vol te hangen. Hoewel het uitbreken van de var kenspest op zichzelf al ge noeg reclame voor de komst van het circus naar Leiden met zich meebracht. Een vraag aaip de gemeente Leiden. Boltini heeft zich ze ker ook niet aan de Leidse reclameregels gehouden Zo veel achterdocht blijkt niet terecht. Hij heeft netjes aan alle vergunningen voldaan, al zal de circusbaas het niet leuk vinden, dat hij niet de enige is die reclameborden in de stad heeft gezet. Behalve gerenommeerde in stellingen als de Leidse Schouwburg hebben ook or ganisaties als die van de an tiekbeurs in de Pieterskerk of een mineralenbeurs in de Stadsgehoorzaal deze vorm van adverteren ontdekt. Al lemaal legaal, weet de ge meentelijke afdeling stads- schoon te vertellen. „Daar wordt per bord voor betaald, alleen weet ik niet of ze er niet teveel hebben neergezet. Dat houdt eigenlijk niemand echt in de gaten". Achterdocht (3) Wie in elk geval niet heeft betaald, is de sporthal de Vliegermolen in Voorbrug. Het stadsschoon in het geding (zie Achterdocht) Ook deze zette reclamebor den /ond een paar lantaarn palen en dat mag niet, omdat slechts reclame is toegestaan voor evenementen, die in Leiden plaats hebben. „Pro bleem is alleen", zegt de af deling stadsschoon, „dat als je ze aanschrijft, het evenement waar het om gaat natuurlijk allang achter de rug is". Een reclamebureau dat daar hoop uit denkt te putten, komt echter bedrogen uit: Leiden wil wat gaan doen aan de illegale reclame. Nog maals de afdeling stads schoon: „We willen de ko mende maanden eens kijken hoe we dat kunnen doen. Het zou zo moeten zijn: vandaag een bord illegaal neergezet, morgen weggehaald door de gemeente en overmorgen een rekening naar de eigenaar van het desbetreffende bord. Als dat goed werkt, ben je er zo van verlost". Belasting (1) Vele huishoudportemonnee's zullen dit jaar worden opge schrikt door een verhoging van de gemeentelijke belas ting op het onroerend goed (OGB). Met name de eigena ren van goedkopere wonin gen (70 procent van het tota le woningbestand in Leiden) worden getroffen door een lastenverzwaring, die niet ge compenseerd wordt door' eenzelfde verhoging van hun inkomen. Een verontrustende ontwik keling, vindt het college van B en W van Leiden. De Tweede Kamer kan van het stadsbestuur een brief ver wachten, waarin de proble matiek aan de kaak wordt gesteld. De OGB als gemeen telijk bron van inkomsten voldoet op deze manier niet, stellen B en W, want de eco nomische waarde van wonin gen is een onvoldoende sta biele factor. Oftewel, de hoogte van de aanslag kan om de vijf jaar schrikbarend verschillen. Bovendien vragen B en W zich af of het wel zo eerlijk is om op de kwaliteit van het wonen belasting te gaan hef fen. Omdat de gemeente uit eindelijk het niet kan stellen zonder deze bron van inkom sten, vindt men dat een der gelijk soort belasting toch maar moet blijven. Maar wel anders samengesteld dient te worden. Belasting (2) Gepleit wordt het te betalen bedrag afhankelijk te stellen van het inkomen, net zoals dat bij vele andere belastin gen het geval is.'PvdA en VVD introduceren hiermee de gemeentelijke loonbelas ting, ze schijnen het te heb ben afgekeken van Dene marken. De belastingbetaler zal be nieuwd zijn waar de gemeen te het recht aan ontleend hem of haar op deze wijze een deel van het inkomen af handig te maken. Ook blijft onbesproken dat het belas tingsysteem er op deze ma nier niet duidelijker op wordt (hoewel de overheid niet altijd gebaad lijkt te zijn met duidelijkheid in dit soort zaken). Aan de andere kant, door een inkomensafhankelijke gemeentelijke belasting zou eindelijk een einde kunnen worden gemaakt aan de gro ve verschillen in de OGB- heffing tussen verschillende 'gemeenten. Een zaak die door de burgers in toenemen de mate als onrechtvaardig wordt ervaren. Het valt niet te verwachten dat dit idee van de gemeente Leiden in Den Haag wordt overgenomen. Daar zijn juist voorstellen in voorbereiding die de invloed van het rijk op de gemeentelijke belastingen vergroten. Er wordt .over ge sproken de verhouding in de hoogte van de OGB-aanslag tussen huurders en eigenaren van rijkswege te bepalen op 2 3. Wat voor de Leidse bur gers zou betekenen dat de ei genaren minder en de huur ders aanzienlijk meer moeten gaan betalen. Vandaar dat al- Vertoning (1) Alle zorgvuldige afspraken ten spijt, is er de afgelopen week weer het nodige misge gaan met de collegevorming in Leiden. Het was de bedoe ling dat het toekomstige col legeprogramma de basis zou zijn voor de samenstelling van het college. De PvdA- fractie doorbrak dat voorne men door voortijdig haar keuze voor samenwerking met Links Leiden eh de VVD bekend te maken. Het kan echter niet ontkend worden dat deze opstelling de partijen, die uit de boot vie len een hoop werk bespaar de. Vier jaar geleden was er nogal wat kritiek op de gang van zaken toen partijen, die er naderhand niet aan te pas kwamen, wél allerlei wijzi gingen moesten voorstellen op het PvdA-ontwerp. Veel werk voor niets dus, dat heeft de PvdA het CDA en D66 dit jaar bespaard. Blijft de vraag waarom de PvdA nu net deze twee par tijen voor een coalitie moest uitnodigen. Hans de la Mar naast Fred Kuijers achter de collegetafel, dat kan nooit wat worden. Beiden zouden zich tegenover hun achter ban belachelijk maken wan neer zij aan een dergelijke constructie mee zouden wer ken. Bovendien, als de VVD, die over de helft van het aantal raadszetels van de PvdA beschikt, met slechts één wethouder genoegen zou moeten nemen, wat zou er dan voor de portefeuille van het nog veel kleinere Links Leiden overblijven Vertoning (2) Het aanbod van de PvdA zou voor de beoogde partners on verteerbaar blijken, daar was de fractie zelf ook wel van overtuigd. Het was dan ook nimmer de bedoeling dat het geaccepteerd zou worden. Maar de PvdA kon op deze manier wél een aantal ver langens duidelijk maken zon der ze direct hardop te zeg gen. Allereerst kon definitief af gerekend worden met het progressieve college, dat in kringen van de socialistische achterban een warm hart wordt toegedragen. Wel Links Leiden maar niet D66, omdat deze partij uit progres sief oogpunt niet betrouw baar is, zo werd tussen de re gels door het linkse college de nek om gedraaid. Bovendien maakte de PvdA duidelijk niet te zitten wach ten op de terugkeer van VVD-wethouder Jos Fase. Het is niet de gewoonte een oordeel uit te spreken over eikaars kandidaten maar de constatering dat door deelna me van Links Leiden „kwa litatief hoge eisen aan wet houders kunnen worden ge steld" sprak boekdelen. Zijdelings werd de VVD ge waarschuwd niet al te hoog van de toren te blazen. „Soortgelijke combinaties (met het CDA in plaats van (de VVD, zoals in een aantal andere steden) kunnen ook heel slagvaardig optreden", zo werd de liberalen enige bescheidenheid aangezegd. Vertoning (3) Een schot voor de boeg, een andere betekenis kan aan het PvdA-voorstel niet ontleend worden. Zelfs de suggestie van een „truc" om de VVD middels een „nee" van Links leiden in het zadel te helpen, is een overschatting. Het socialistische aanbod is niets meer dan een simpele vertoning van macht: de PvdA maakt de dienst uit en slechts partijen, die* zich naar dit gegeven wensen te voe gen, mogen meeprofiteren. Natuurlijk zou het bestuurlijk wenselijk kunnen zijn, dat de coalitie met de VVD wordt voortgezet. Maar in feite doet een dergelijk argument niet ter zake. Want even zo mak kelijk kan worden overge stapt naar het CDA, wanneer de VVD te lastig wordt. Dat blijkt ook uit het feit dat men het over de invulling van de eigen portefeuilles binnen de PvdA al zowat eens is. Het doelgroepenbe leid (beleid voor sociale min derheden) dat nu nog in han den is van Jos Fase, wordt overgeheveld naar de wet houder van onderwijs; het personeelsbeleid zou de wet houder van economische za ken af moeten staan aan Paul Bordewijk, terwijl het oude renbeleid (nu bij Kuijers) bij Dick Tesselaar onderge bracht wordt. Wie de (scha mele) resten voor zijn reke ning neemt, dat is van later zorg. Overigens waren de donder dagnacht om kwart voor twee te hulp gesnelde brandweer korpsen van Sassenheim en Noordwijk gisteren in de loop van de ochtend het sein 'brand meester' was om kwart voor zeven al gegeven al naar hun eigen gemeenten vertrokken. De Horeca Inkoop Centrale was 's morgens vroeg door de brand, waarbij de volledige in ventaris verloren ging een een deel van de administratie na, onbereikbaar. Zeer snel han delen leidde er echter toe dat klanten gistermiddag al een antwoordapparaat te horen kregen na het draaien van het HIC-nummer. „Door brand in ons bedrijf kunnen wij u niet te woord staan. Alles wordt in het werk gesteld om op korte termijn de leveranties te her vatten. Informatie hierover volgt spoedig. Wij danken u voor het geduld", zo luidde de boodschap. ming van het ministerie van landbouw en visserij om na de voorstellingen in Leiden naar Zoetermeer en Monster te rei zen. De schade die het circus oploopt, wordt begroot op on geveer 80.000 gulden. De woordvoerder van Toni Bolti ni: „Het is een enorme tegen slag waar niemand iets aan kan doen". Veemarkt Intussen is dus ook het laatste obstakel om de veemarkt maandag te laten doorgaan, verdwenen. Het ministerie heeft officieel toestemming ge geven voor de heropening. Op de veemarkt zullen alleen runderen verhandeld worden. Het is nog onduidelijk wan neer het vervoersverbod voor varkens wordt opgeheven. A. de Jong: „Sommigen noemen een termijn van twee weken, anderen hebben het over een maand. Ik denk dat, wanneer er zich komende week geen nieuwe gevallen voordoen, de maatregelen worden terugge draaid. De Jong verwacht komende maandag overigens minder dan de helft van de normale aanvoer. „We missen de aan voer uit dit entgebied. Maar ook zijn de handelaren vorige week al actief geweest op an dere markten. Daarbij is er ook een aantal dat niet die enorme omweg om entgebied 14 wil maken". De directeur van de Groenoordhal ziet daardoor de schadepost door de varkenspest verder oplo pen. „De totale schade loopt nu in de richting van een ton", aldus De Jong. Paarden mogen ondanks het vervoersverbod dat voor bijna geheel Zuid-Holland is inge steld wegens de Afrikaanse varkenspest toch de straat op als het gaat om „recreatieve doeleinden". Het berijden of aanspannen van paarden is normaal toegestaan, aldus het ministerie van landbouw en visserij. Wat wel verboden blijft is het vervoeren van paarden, het al dan niet met een vrachtwagen of trailer van de ene naar een andere plaats brengen van een paard. De Algemene Inspectiedienst van het ministerie heeft don derdag nog vier processen-ver- baal opgemaakt wegens over treding van het vervoersver bod. In drie gevallen ging het om transport van varkens vlees, in het vierde om trani- port van enkele koeien en een schaap. (ADVERTENTIE) at vindt Rob de Roo (van de Gewestredactie) van zijn krant. Hij werkt met veel plezier binnen de Gewestredactie, die speciaal belast is met de verslaggeving over de regio. Zo weet u als lezer van de Leidse Courant ook wat er in uw directe omgeving gebeurt. Nieuws gebracht door een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13