„Opticiens" wachten op goede lees- en kijklens Bejaardenhuizen moeten beknibbelen ABP-affaire breidt zich uit Optometristen houden oog voor de zaak Einde aan oorlog Nederland en de Scilly Eilanden i Nieuwe arrestaties na wijnschandaal Italië TACHTIG MILJOEN TEKORT BINNENLAND/BUITENLAND KeidócCootcmt VRIJDAG 4 APRIL 1986 PAGINA 5 VUT-premies deeltijdwerkers soms onterecht DEN HAAG Werknemers met een deeltijdbaan in de zuivelindustrie, in su permarkten en in de kappersbranche be talen een VUT-premie zonder dat zij ooit gebruik mogen maken van de vervroegde uittreding. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. In voornoem de bedrijfstakken, met 1,4 miljoen werk nemers, is in twaalf van de twintig cao's geen VUT-regeling voor deeltijdwerkers opgenomen. In drie cao's moeten de deel tijdwerkers wel premies betalen, die dan ten goede komt aan de werknemers met een volledige baan. Explosie Een vracht vliegtuig is gisteren op het vliegveld van Abbotsford in de VS geëxplodeerd. Twee mensen raakten gewond. Het is nog onduidelijk hoe het ongeluk heeft kunnen plaatsvinden. Dolman wars van verkeersprivileges DEN HAAG Het geeft geen pas dat bewindslieden hun ambtswagens met eventuele politie-escorte „misbruiken" wanneer zij op verkiezingspad zijn. PvdA-Kamerlid Dolman (in gewone doen Kamervoor zitter) stelt dit in schriftelijke vragen aan CDA-premier Lubbers. Dolman wenst van Lubbers de verzekering dat de regering „bevordert" dat in de komende verkiezingscampage de huidige ministers wat be treft politie-escorte geen voor rang zullen genieten „boven andere kansrijke kandidaten die daarom verzoeken". Man bijt hond BRISTOL De 19-jari- ge Stuart Smale uit Bris tol heeft voor de rechter bekend dat hij zijn hond heeft gebeten, omdat het dier een puinhoop in zijn huis had gemaakt. De man zei dat hij de hond. Jade, in het linke roor beet en vervolgens het huis uit gooide. Sma le kreeg voor een jaar een verbod op het heb ben van een hond en moest de rekening van de dierenarts betalen, 23 pond. „Superheffing" voor de rechter ROTTERDAM De economi sche politierechter in Rotterdam behandelt volgende week vrij dag twintig „superheffingsza ken", waarbij het vooral gaat om veehouders uit Midden-Hol land die verdacht worden van pogingen de superheffing op melk te omzeilen. Het openbaar ministerie in Rotterdam heeft dit gisteren meegedeeld. Som mige veehouders zouden buiten de melkfabriek om melk heb ben afgeleverd, anderen wor den ervan verdacht de overheid te hebben misleid bij de aan vraag voor een bepaald melkqu otum. GPV peilt mening over euthanasie GRONINGEN Het Gerefor- meerd Politiek Verbond (GPV) in de provincie Groningen gaat op korte termijn de mening van huisartsen in de provincie over j euthanasie en abortus peilen en j in de openbaarheid brengen met vermelding van hun namen. Dit 1 heeft de secretaris van de Pro vinciale Contactraad van het GPV, J. Alssema gisteren beves tigd. Volgens Alssema hebben patiënten er recht op de mening van hun huisarts over beide le vensvraagstukken te weten, om dat een relatie arts-patiënt geba seerd is op vertrouwen. AMSTERDAM De toe passing van kunststof gla zen en een hogere bre kingsindex hebben een einde gemaakt aan de zeer dikke brilleglazen, beter bekend als jampo tjes. Brilleglazen met meer dan één brandpunt, de zogenaamde multifo- cale bril, vertekenden in het verleden sterk, het geen de drager het gevoel gaf dat hij zweefde. De ontwikkeling is nu zover dat deze „bijwerking" re delijk gecorrigeerd is. Ook de zogenaamde hal ve brilletjes voor het le zen kennen nu meer dan één brandpunt. Dat stelt de drager in staat om een boek te lezen en ook op iets grotere afstand een blik te werpen op zijn bu reau-agenda. Voor het tv- kijken kan hij gewoon over de rand van z'n bril kijken. Voor hele brillen bestaat al sinds jaar en dag de combina tie van lees- en kijkbril. Ook bij contactlenzen is er al lang zo'n bifocaal systeem, waarbij de lens dank zij een ballast- prisma met de goede kant naar beneden op het oog blijft zitten. Het wachten is echter nog steeds op een goede draagbare lees- en kijklens, die ook mensen die nog geen lenzen gewend zijn direct kunnen en willen dragen. Een overgangsoplossing is een leeslens aanpassen op het niet-dominante oog. Want net zoals iemand typisch links- of rechtshandig is, heeft hij een dominant en een niet-domi- nant oog. Bij de contactlenzen beston den vroeger alleen harde, niet-gasdoorlatende lenzen. Doordat deze lenzen geen zuurstof en koolzuur doorlie ten liep de temperatuur op achter de lens, waardoor de drager last kon krijgen van weefselverandering op het hoornvlies. De zachte lenzen waren altijd al gasdoorlatend en de keuze tussen „hard" en „zacht" laten de specialisten, als de oogafwijking het toe laat, aan de klanten zelf over. De naam „permanent-dragen de lenzen" bleek in de prak tijk te optimisch gekozen en is vervangen door lenzen met een „verlengde draagtijd". Dergelijke lenzen een keer 24 uur inhouden mag, maar we kenlang onafgebroken dragen wordt toch afgeraden. „Per manent dragen is permanent klagen" is een veelgehoorde waarschuwing. Beeldschermbril Vooral in de film- en theater wereld worden al jarenlang gekleurde lenzen gedragen, waarbij de kleur erop is ge schilderd, in dure gevallen met de hand. De nieuwe mode biedt echter transparant gekleurde zachte lenzen, die per lens slechts een toeslag van vijftig a zestig gulden vergen. De verkrijgbare kleu ren zijn amber, blauw, jade en aquamarijn. Het biedt vooral vrouwen de kans opvallende veranderingen in hun uiter lijk aan te brengen, die ook het gebruik van andere kleu ren make-up mogelijk maken. Nuttig ten slotte voor mensen die voor hun werk of thuis met computers en beeldscher men werken is de „beeld schermbril. Het betreft een bril met een breder nabij-deel en een groene „coating" op het glas die als een filter werkt tegen de lichtbron. Het langdurig turen op beeld schermen is net als in het donker lezen niet slecht voor de ogen, maar wel erg ver moeiend. HERMAN JANSEN GOUDA In een tijd waarin oogartsen en opticiens elkaar niet meer de ogen uitsteken, omdat beide groepen beseffen dat ze qua taakverdeling en werk- hoeveelheid onmisbaar zijn voor elkaar en voor alle oogpatiënten c.q -cliënten, is het een droevige zaak dat de rechtspositie van de opticien nog altijd niet is geregeld. In 1982 had de ministerraad reeds zijn fiat gegeven een ont werp van de Wet op de Opticiens, maar het kabinet viel voor dat de Tweede Kamer een blik op het voorstel had kunnen werpen. In die wet waren de bevoegdheden en verplichtin gen geregeld van de drie categorieën opticiensberoepen: opti ciens (basisberoep), optometristen (oogmeetkundigen) en con tactlensspecialisten (optometristen met aanvullende oplei ding). De huidige staatssecretaris Van der Reijden kwam later met een meer omvattende wet op de beroepen in de indivi duele gezondheidsszorg, de zogenaamde BIG. Ma&r welke lenssterkte de opticiens ook in paniek in hun bril pasten, zij konden op die BIG-Iijst hun eigen beroep niet meer terugvin den. Terug naar af, met weinig hoop op spoedige verbetering. Het maakt de opticiens niet uit welke wettelijke regeling er komt, als er één komt. Dat is vooral in het belang van de con sument, die dan altijd weet met erkende opticiens te maken te hebben en bij eventuele klachten zijn recht kan gaan ha len. Nieuwe zienswijze De optometristen en contactlensspecialisten hebben zich res pectievelijk 25 en 20 jaar geleden verenigd met als hoofddoel het vak op een hoger niveau te brengen en grotere kennis te verzamelen. Met het oog daarop en ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan organiseert de Optometristen Vereniging (OV), in samenwerking met de Algemene Nederlandse Vere niging van Contactlensspecialisten ANVC, op 5, 6 en ,7 april a.s. in het RAI-gebouw te Amsterdam een congres met expo sitie onder de titel „Optometrie en contactologie, een nieuwe zienswijze". In het kader van de voorlichting naar de consument toe zijn vanaf dit weekeinde vier nieuwe folders verkrijgbaar in de 700 bij de OV aangesloten optiekvestigingen. De onderwerpen die worden behandeld zijn „Verhoogde oogdruk", „Sport en Zien", „Scherp Zien" en „De Optometrist". Als aanvulling van de normale nascholingscursussen heeft de Optometristen Vereniging gekozen voor een nieuwe vorm. Docenten van de City University van Londen zullen binnen kort cursussen gaan verzorgen die aansluiten op de Neder landse opleiding, waarbij tevens vakken als farmacologie en visuele training worden behandeld. Controle Vooruitlopend op het congres vertellen OV-voorzitter F. Grit uit Gouda en ANVC-voorzitter J.Th.M. Merkx uit Culemborg over de voor de consument belangrijke ontwikkelingen van de laatste tijd. Waarbij zij niet nalaten te benadrukken hoe belangrijk het is regelmatig oogsterkte, ogen in relatie tot contactlenzen en oogdruk te laten controleren. Dat zou in een land met 7 miljoen mensen wier ogen gecorrigeerd moeten worden, niet aan dovemansoren gericht mogen zijn. MILAAN Een aanklager van het openbare ministerie in Mi laan, dat een onderzoek doet naar het Italiaanse wijnschandaal, heeft gisteren arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen zes mensen, die aangeklaagd worden wegens dood door schuld, samenzwe ring en vervalsing van levensmiddelen. Vorige week zijn al twee wijnhandelaren gearresteerd. p Tot nu toe zijn in het noorden van Italië vijftien mensen gestor ven en 50 in het ziekenhuis opgenomen, nadat zij wijn hadden b> gedronken, die een hoog percentage methyl-alcohol bevatte. Een aantal van de verdachten, zou de wijnhandelaren het schadelijke methanol geleverd hebben. De Westduitse autoriteiten hebben gisteren gewaarschuwd tegen verschillende Italiaanse wijnen, die mogelijk een schadelijke hoeveelheid methanol bevatten. Het betreft vijf goedkope prik- wijnen, waarvan er vier nog verder onderzocht zullen worden. In de vijfde is een schadelijke hoeveelheid methanol aangetrof fen. Vorige week namen de autoriteiten in Baden-Wtirttemberg zj 1.000 flessen Italiaanse wijn in beslag, nadat ontdekt was dat deze wijn methanol bevatte. Methyl-alcohol kan blindheid en m coma veroorzaken en bij grote hoeveelheden de dood ten gevol- £j ge hebben. De Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen is ook ge- ,a start met het uit de handel nemen van tienduizenden flessen »1 Italiaanse wijn. Gouden Oog Frank Fournier van het New- yorkse Contact Press Images poseert in de Nieuwe Kerk in Amsterdam naast de foto van de stervende Omaira San cties, waarmee hij de World Press Photo 1985 won. In de Nieuwe Kerk kreeg Fournier het „Gouden Oog" voor zijn winnende plaat. SUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN (c) Standaard Uitgavorjj. Antwarpen/Wetsp DEN HAAG Hoewel de bejaardenhuizen in Ne derland zich het afgelo pen jaar keurig aan de ge geven budgetten hebben gehouden, komen ze toch tientallen miljoenen gul dens tekort. Het komende jaar zal er wellicht bezui nigd moeten worden, nu de eigen bijdragen van bejaarden onverwacht la ger zijn uitgevallen. Volgens directeur M. Rijkers Meinen van de federatie LSB, de overkoepelende organisatie van de bejaardenhuizen, is uit een enquête onder de 1.600 te huizen in Nederland gebleken dat er in elk geval al een te kort van 50 miljoen is. „Dit kan nog oplopen tot 70 k 80 miljoen'zo schat Rijkers. De LSB heeft gistermiddag op het 'ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur gespro ken over de problemen van de huizen. Om het tekort aan te vullen hebben de bejaardenhuizen zo'n 100 miljoen ingeteerd op hun financiële .reserves maar dat kan zo niet doorgaan, zo zei Rijkers, omdat veel huizen al met betalingsmoeilijkheden zitten. De provincies moeten nu over de brug komen met meer geld. Die hebben dat ook niet en dus zal de minister moeten bijspringen, zo meent de LSB. Volgens Rijkers zou het onrechtvaardig zijn als het ministerie de financiële zorgen aan de tehuizen zelf overlaat. Rijkers: „Dan moeten we nog verder bezuinigen, terwijl we de afgelopen jaren al 400 mil joen gulden ingeleverd heb- (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De oorlog die al 335 jaar woedt tus sen Nederland en de Scil ly Eilanden, zal op 17 april eindelijk officieel worden beëindigd. Op die datum reist Jonkheer Rein Huydecoper, ambas sadeur van Nederland in Londen, speciaal naar de Scillies met een oorkonde die formeel zegt dat het eindelijk echt vrede is. De vijandelijkheden begonnen in 1651, toen Nederland het beu werd dat zeerovers, af komstig van de Scillies, gere geld Oostindiëvaarders plun derden. Admiraal Tromp stuurde twaalf oorlogsbodems naar deze eilanden ten westen van Cornwall, in de Atlanti sche Oceaan. De Scillies werden toen be volkt door de laatste Engelsen die nog stand hielden terwijl in Engeland de Burgeroorlog ten einde liep. Admiraal Tromp eiste hun overgave, maar zij antwoordden met een botte weigering. Daarop over handigde hij de Scilly Eilan den een oorlogsverklaring. Maar er werd geen schot ge lost, want de Engelse Parle mentaire vloot kwam onver wacht opdagen. Deze stond on der het bevel van ene admi raal Blake, die vond dat hij de Nederlanders niet nodig had om de Scilly-eilanders mores te leren. Later werd tussen Engeland en Nederland vrede gesloten, maar iedereen vergat het plaatselijke conflict met de Scilly Eilanden. Pas afgelopen herfst ontdek ten de eilanders, dat zij nog steeds met Nederland in staat van oorlog leefden. Roy Dun can, president van het be- 1 stuurslichaam van de Scillies, zag hierin feit een obstakel voor de eilandjes, die het voor- al moeten hebben van toeris me. Hij vroeg ambassadeur Huyde- 1 coper in een brief of er een of ficiële vredesmissie op touw zou kunnen worden gezet. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken keek wat stoffige oude documenten na en kwam alras tot de conclu sie, dat de Scilly-eilanders in derdaad gelijk hadden. DEN HAAG De offi cier van justitie in Maas tricht stelt naar aanlei ding van de ABP-affaire een onderzoek in naar een Rotterdams bouwproject dat in opdracht van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds door het bouw bedrijf Kruithof BV is ge realiseerd. Het vermoeden bestaat dat in ruil voor deze opdracht grote som men aan smeergelden zijn betaald aan onder meer de geschorste directeur beleggingen, mr. drs. A. Manson. Dat weet het blad Trouw vandaag te melden. Het bewuste project Heydna- hof in Rotterdam, waarmee een bedrag van ruim 24 mil- i'oen gulden was gemoeid, be- ïelste de bouw van 235 eenge zinswoningen. In deze affaire bestaan ook verdenkingen te gen het hoofd nieuwbouwza- ken van het ABP, ir. P. R., het voormalig hoofd van de onroe- rend-góedafdeling, mr. N. F., en een onroerend-goedverwer- ker van het fonds, J. L. Op verdenking van het aannemen van steekpenningen zitten zij al enige tijd in het huis van bewaring in Maastricht. Los van dit onderzoek worden Kruithof BV en de Rotterdam se exploitatiemaatschappij Pe- caro BV ervan verdacht in de periode van 1973 tot 1980 voor zeker twee ton aan steekpen ningen te hebben betaald aan ABP-functionarissen, in ruil voor bouwopdrachten. De af gelopen dertien jaar heeft Kruithof tal van ABP-op- drachten binnengehaald, waarmee in totaal een bedrag van 120 miljoen gulden was gemoeid. Vermiste tas Calvi terecht MILAAN In Italië is de aktentas teruggevonden van Roberto Calvi, de bankier wiens lijk in 1982 hangend aan een brug in Londen werd gevonden. Calvi, bijgenaam de „Bankier van God" omdat hij ook de financiën van het Vaticaan onder zijn hoede had, was betrokken bij een van de grootste financiële schandalen sinds de Tweede Wereldoorlog. De autoriteiten ho pen dat de inhoud van de tas, brieven en kluissleutels, aanwij zingen zullen opleveren rond de affaires waarbij Calvi betrok ken was. De tas werd voor 50 miljoen lire gekocht door een jour nalisten van het televisieprogramma Spot en het nieuwmagazine Panorama.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5