Zeven magere jaren breken aan Omstreden YYD-duo leidt hostess-bureau in Zoetermeer PvdA wil meer stimulans voor vernieuwing bedrijfsleven Beloning verhoogd voor vinden gifstrooiers „Slavenburg tot zondebok gemaakt" BINNENLAND SaidóaQowumt VRIJDAG 4 APRIL 1986 PAGINA 3 Keramiek mogelijk „stenen tijdperk" voor Nederland EINDHOVEN De ontwikkeling van techni- iche keramiek kan voor Nederland een nieuw "eistenen tijdperk" betekenen. Noodzakelijk jaarbij is dat wordt samengewerkt en dat het zich concentreert op gebieden die :ot nu toe relatief weinig aandacht hebben ge- 'kregen. Dat betoogde prof. dr. G. de With van- niddag tijdens zijn intreerede op de TH Eind- ïoven, waar hij is benoemd tot buitengewoon joogleraar keramische materiaalkunde. Wan neer zijn advies geen gehoor vindt vreest De iVith dat in Nederland niet alleen de vervaar diging van keramiek een ondergeschikte rol i^ial blijven spelen, maar ook dat allerlei tech- ic-»isch en commercieel interessante toepassin- stjen voor Nederland verloren gaan. Lpg 3 cent goedkoper ROTTERDAM De prijs van lpg is van daag met drie cent om laag gegaan. Diesel, huisbrandolie en petro leum zakten twee cent in prijs. De meest voor komende prijs voor lpg aan de pomp is 46,9 cent per liter. Diesel komt op 91,8 cent per liter (zelftank), huis brandolie op 68,1 cent per liter (leveringen 1500 per liter) en petro leum op 75,35 cent per liter (leveringen 1500 per liter). Onderzoek naar stemfraude in gemeente Stein STEIN In de gemeente Stein vindt een strafrechtelijk onder zoek plaats naar mogelijke fraude met volmachten bij de gemeente raadsverkiezingen van 19 maart. In antwoord op schriftelijke vra gen van de VVD-kamerleden Wiebenga en Van Reij meldt mi nister De Korte van binnenland se zaken dat een „enigszins be trouwbaar overzicht van gevallen van mogelijke ronsel- en of om kooppraktijken niet valt te ge ven Hij sluit niet uit dat ook el ders in het land sprake is geweest van stemfraude. Stijging Rijnwater niet verontrustend ARNHEM Hoewel het water in de Rijn en andere grote rivieren sinds enkele dagen fors stijgt, ver wacht rijkswaterstaat in het Gelders rivierengebied voorlopig geen pro blemen. Volgens een woordvoerder staan hier en daar uiterwaarden on der water, maar overstromingen zo als op verscheidene plaatsen in Duitsland worden vooralsnog niet verwacht. „De situatie is eigenlijk normaal voor de tijd van het jaar", aldus de woordvoerder. De Rijn bereikte in Lobith een stand van ruim 13.80 meter. Voor de komende dagen wordt een verdere stijging tot onge veer veertien meter verwacht. Gezin verliest kort geding tegen dagblad AMSTERDAM Het dagblad De Telegraaf hoeft geen smar- tegeld te betalen aan een Am sterdams gezin dat door een foutief telefoonnummer bij een advertentie in die krant steeds wordt lastig gevallen door sexlustige heren. Dit heeft de president van de Am sterdamse rechtbank, mr. B.J. Asscher, gisteren bepaald in het kort geding dat door de fa milie was aangespannen tegen de krant. De familie had 10.000 gulden schadevergoe ding geëist van De Telegraaf. SUSTEREN Dierenbeschermingsorganisaties in Midden-Limburg hebben de beloning voor het vinden van degene die gif uitlegt verhoogd van 1000 tot 2500 gulden. Zij hebben hiertoe besloten omdat de afgelopen twee maanden opnieuw honderden dieren, waaronder beschermde, zeldzame vogels, zijn ge storven na het eten van vergiftigd graan of prooidieren. De organisaties laken het optreden van de plaatselijke politie Volgens coördinator mr. M. Kerres is dat optreden niet bepaald een school voorbeeld van attent en doeltreffend optreden. Meldingen van vondsten van vergiftigde dieren worden volgens hem pas dagen later nagetrokken. Geva ren voor spelende kinderen en huisdieren zijn dan ook niet denkbeeldig, al dus Kerres. De organisaties stellen jagers en rivaliserende groepen jagers ver antwoordelijk voor de vergiftigingen. In Koningsbosch en omgeving wordt op grote schaal met parathion vergiftigd graan en mais gestrooid. Ook zijn de afgelopen weken duiven met afgeknipte poten en opengesneden konijnen ge vonden. ;s Werkgevers willen '«tegenvallers opvangen B sonder extra Jasten ,é>EN HAAG Zonder de voor de burgers en bedrijfsleven te ver ziet het Neder lands Christelijk Werkge- 'ersverbond (NCW) kans Ie strop van de sterk ge laaide aardgasinkomsten 'ep te vangen. In samen met het Centraal presenteerde ie NCW-directeur econo zaken, dr. Lem- lers, gisteren een meerja- enplan daartoe. j- e-(et kabinet beslist vandaag B.ver een pakket maatregelen raarvan lastenverzwaringen .oor burgers en bedrijfsleven "en belangrijk deel uitmaken, een poging het kabinet nog het nippertje op andere ge- achten te brengen stelde het ICW gisteren een alternatief oor dat burgers en bedrijfs- tfiiven juist ontziet. Volgens de 2ihristelijke werkgevers kan op eje manier worden voorko ken dat de winsten, de inves- ?ringen, de concurrentieposi- van de bedrijven, de werk- ir^iegenheid en dus ook de eco- groei worden getrof- ?n. christelijke werkgevers ;ellen voor dat in 1987 ruim 8 iniljard wordt bezuinigd, het- eeen oploopt tot 13 miljard in eö90. De voornaamste elemen ten daarbij zijn: liieen vermindering van het ambtenaren tot 1990 48.000. Dat kan zonder Voor 1987 zou een moeten worden twee miljard gulden minder nfdracht van het Rijk aan het iicBP. ik ombuigingen op de begro- asng door het verminderen van ;nbsidies en zogenaamde inko mensoverdrachten. In 1987 te met 4,3 miljard oplo- tot 8 miljard fn 1990. een verhoging van beide tw-tarieven met een procent i 1987 en 1988 onder gelijktij- Ige verlaging van de loon- en jkomstenbelasting met vijf miljard gulden en een verlich- r^ig van de werkgeverspre mies met een miljard, d. bestrijding van de fraude dipbrengst een miljard in vier epr) extra overheidsinvesterin- in de infrastructuur met njinimaal 1,5 miljard. borrekening van dit pakket t^u in 1990 leiden tot een da- afig van het overheidstekort tcjt 5,5 procent en een werk loosheid van hooguit 650.000. apt getal kan aanzienlijk lager lujn als rekening wordt gehou- aên met de gevolgen van deeltijd en Iholing van langdurig werk- eplgens het NCW zal de ver- icPging van de btw niet tot een efijsstijging leiden. Want dank cj voortgaande loonmatiging i een gestaag doorgroeiende ,'onomie zullen de prijzen de figing tot dalen vertonen, er saldo zal dan geen echte jging optreden. s,' GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA VOEDINGSRAAD ADVISEERT MEER PLANTAARDIG ETEN LEIDSCHENDAM De Voedingsraad heeft nieu we richtlijnen opgesteld voor een gezonde voe ding. De voorzitter van de raad zal de richtlijnen aanstaande maandag of ficieel aanbieden aan de staatssecretarissen Ploeg ■Van Landbouw en Visse rij en Van der Reijden van Volksgezondheid. De richtlijnen zijn sa mengevat in zes punten: zorg voor een gevarieer de voeding, meer zet meel en matig met sui ker, cholesterol, alcohol en keukenzout. Daar naast is volgens de raad het handhaven dan wel bereiken van een verant woord lichaamsgewicht van belang. Volgens de raad eet de Ne derlander gemiddeld te veel vet. Aanbevolen wordt de hoeveelheid verzadigd vet te beperken en de consumptie van koolhydraten, bij voor keur in de vorm van zetmeel, te verhogen. In het algemeen betekenen de richtlijnen een verschuiving in de voeding De nieuwe richtlijnen van de Voedingsraad zijn samengevat in zes punten: zorg voor een gevarieerde voeding, meer zetmeel en matig met suiker, cholesterol, alcohol en keukenzout. van dierlijk naar meer plan taardig (brood, graanproduk- ten, aardappelen, peulvruch ten, groenten en fruit). Het advies van de raad is een zo genaamd koepeladvies. Het is gebaseerd op eerdere advie zen van de raad en de Ge zondheidsraad over onder andere de mogelijke relatie tussen voeding en hart- en vaatziekten, kanker, diabe tes, overgewicht en hoge bloeddruk. Het is volgens het ministerie van WVC natio naal en internationaal uniek dat er nu een dergelijk over koepelend advies op tafel ligt. In het algemeen geeft de vei ligheid van het voedsel naar het oordeel van de raad geen reden tot ongerustheid. Wel moet de overheid alert blij ven op chemische en bacte riologische verontreinigin gen. Zij moet er naar streven deze zoveel mogelijk terug te dringen. Om te zorgen dat de Neder landers de richtlijnen ter harte nemen is het volgens de raad van belang dat de voorlichting en het onderwijs op de richtlijnen inspelen. De overheid zou een beleid moe ten voeren dat de consument stimuleert zijn consumptiepa troon in de gewenste richting om te buigen. Bovendien zouden de verantwoordelijke bewindslieden geen maatre gelen, zowel nationaal als in ternationaal, mogen steunen die indruisen tegen het ad vies. De raad dringt tevens aan op een verplichting op de verpakking van voedings middelen de aanwezige voe dingsstoffen te vermelden. Minder Om een beter, gezonder li chaamsgewicht te krijgen zal de consument minder vetten en minder produkten met een verhoudinsgewijs hoog vetgehalte mogen consume ren en het gebruik van sui ker en suikerrijke produkten en alcoholische dranken moeten minderen. Met het in Nederland be schikbare voedingsmiddelen pakket kan volgens de raad in principe worden voorzien in de behoefte aan energie, de meeste essentiële voe dingsstoffen en vocht. Een uitzondering vormen vitami ne D, jodide en fluoride. Deze moeten daarom aan bepaalde voedingsstoffen worden toe gevoegd (gejodeerd zout) of apart worden verstrekt (fluo ridetabletten, -tandpasta). Beperking van de vetcon- sumptie zou kunnen worden bereikt door van een bepaald produkt de verhoudingsge wijs vetarme variëteit te ne men. Door beperking van de consumptie van dierlijke pro dukten met een hoog vetge halte kan tevens het choles- terolgebruik worden vermin derd. De koolhydraten kun nen het tekort aan energie dat ontstaan door het weg vallen van vet opvangen. Vermindering van het ge bruik van keukenzout heeft niet alleen een gunstige in vloed op de bloeddruk. Ver mindering zou een vertra gende invloed kunnen heb ben op de botontkalking die op oudere leeftijd optreedt. De alcoholconsumptie is vol gens raad op dit moment in vele gevallen te hoog. Tegen de achtergrond van de risi co's voor de gezondheid moet met name het overmatig ge bruik worden ontraden. Bo vendien kan het naar de me ning van de raad een bijdra ge leveren aan de voor velen gewenste beperking van de dagelijkse energie-opneming via de voeding. Na vijfentwintig jaar metselen en beitelen nadert de ingrijpende restauratie van slot Loevestein zijn voltooiing. Gisteren werd daarom een persbijeen komst in het kasteel gehouden, voordat Loevestein donderdag 9 april officieel geopend wordt. Op de foto onder de „kemenade" (te verwarmen woonkamer) in de eigenlijke burcht is in zijn oude luister hersteld. VERDEDIGING: ROTTERDAM Mr. Piet Slavenburg vervult in de hele rechtsprocedure rond zwart-geldpraktijken bij de Slavenburg's Dank de rol van zondebok. Hoewel hij geen specifieke verantwoordelijkheid draagt voor de misstanden bij de bank, moet hij op grond van een „al gemene verantwoordelijkheid" als hoogste baas toch persé vervolgd worden. Het openbaar ministerie meet daarbij met twee maten en moet niet ontvankelijk wor den verklaard. „Er speelde kennelijk een niet te onderdrukken gretigheid om mr. Slavenburg op te knopen", verklaarde mr. J. Mentink, één van de twee raadslieden van de hoofdverdachte, gisteren op de achtste zittingsdag van het proces. Mentink hekelde het feit dat tegen de drie overige hoofdverdachten wel een specifieke ver volging is ingesteld, terwijl de ex-topman in meer algemene zin verantwoordelijk wordt gesteld voor de misstanden bij de bank. Daarnaast heeft het openbaar ministerie bijvoorbeeld de huidige president-directeur Vigon van Slavenburg's nu Crédit Lyon- nais Nederland niet vervolgd. Volgens mr. Mentink is overigens „geen spoor van bewijs" gele verd dat Slavenburg actief betrokken is geweest bij het wegslui zen van zwart geld naar Zwitserland. Eerdere getuigenverkla ringen in deze richting zijn belangrijk afgezwakt. De tweede raadsman van mr. Slavenburg had woensdag al vrijspraak van de hoofdverdachte bepleit, althans ontslag van rechtsvervolging. Bovendien heeft hij betoogd dat de dagvaarding nietig is. Duitse maatregelen tegen Nederlands varkensvlees (Vervolg van de voorpagina) BONN De deelstaatregering van Nordrheinland-Westfalen heeft de invoer van varkensvlees uit Zuid-Holland verboden en het publiek gewaarschuwd bij het winkelen in Nederland geen varkensvlees te kopen. „Het zou een catastrofe zijn als de ziekte zich tot Duitsland zou uitbreiden", zegt dr. David van het minis terie van Landbouw in Düsseldorf. De deelstaatregering heeft opdracht gegeven vleestransporten aan de Nederlands-Duitse grens streng te controleren. David: „Nederland heeft goed en snel gereageerd toen de ziekte de kop op stak. Wij hebben slechts een aantal voorzorgsmaatregelen ge nomen. Wij kunnen niet voorzichtig genoeg zijn"..Als de ziekte zich nog verder verbreidt sluit de Bondsrepubliek onmiddellijk alle grenzen voor Nederlands varkensvlees. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, vindt de maatregelen, die Nederland nam na het uitbreken van Afri kaanse varkenspest in Zoetermeer en Leidschendam mits iets aangescherpt voldoende. De maatregelen gelden tot 16 of 17 april, wanneer het Veterinair Comité van de EG opnieuw in Brussel bijeenkomt. RIEMELS 'Ifc Cte ËOWS ÓEKAD. 6N UAArftOM^CWCffl" r n/et WILOe 2£em£m nu DI£ óalep 2o vakseti uFHisr. Tik (IJC'I WY" r) HAAGSE ZAKENMAN: Kleine partijen bieden zich zelf te koop aan DEN HAAG De Haagse zakenman Aart Schoema- cher die de afgelopen week in het nieuws kwam door grof geld te bieden voor stemmen voor de door hem opgerichte en inmiddels al weer opgehe ven Oranje-Klantenpartij is vandaag met vakantie naar de Verenigde Staten vertrokken, een beetje zat van alle rumoer die om hem is ontstaan. Er is geen sprake van dat hij serieus van plan is een hele politieke partij op te kopen, zoals de Volks krant vanmorgen meldde. Hij zegt wel te zijn bena derd door ten minste zes woordvoerders van kleine politieke partijen, die hem min of meer het leider schap van de partij aanbo den. „Er zijn vele tiental len van die kleine, offi cieel geregistreerde partij en die zien aankomen dat ze bij de aanstaande ver kiezingen toch geen kans maken en er kennelijk wel brood in zagen met mij in zee te gaan. Daar waren linkse en rechtse partijen bij. Ik ben er ui teraard niet serieus op in gaan. Het bewijst wel, dat je met een beetje geld heel makkelijk in de politiek kan doordringen. De hele affaire heeft me ook ge leerd dat je op deze manier aanmerkelijk goedkoper in de publiciteit komt dan via advertenties". De Haagse zakenmaken, die zegt kledingzaken in het hele land te hebben, voegt er wel aan toe, dat cliënten niet hebben gere ageerd op zijn politieke strapatsen. Dat kon ook moeilijk, want de zaken dragen zijn naam niet. Van enige vorm van recla me is dus ook geen sprake geweest. LIBERALE TOP VALT VAN „ENE VERBAZING IN ANDERE" (Van onze parlementair redac tie) DEN HAAG Het WD- duo Cevaal-Welter zou in Zoetermeer onder de naam Guide Ser vice Nederland een hos tess-bureau leiden waarin zakenlieden worden uit genodigd hun dagelijkse beslommeringen in gezel schap van een aantrekke lijke dame opzij te zetten. „We vallen van de ene verbazing in de ander", reageerde vice-fractie- voorzitter Albert Jan Evenhuis uit Meppel na dat hij er gisteren op was geattendeerd dat achter genoemde organisatie op het huisadres van fractie medewerker Cevaal me vrouw Lorette Weiter on der het mom van „integri teit en wettigheid" blijkt te zitten. De dame in kwestie zou het bureau hebben opgezet, omdat zij binnenkort door het ver trek van haar VVD-baas Jaap Metz haar baan zou verliezen. Formeel is Cevaal, die in no vember ziek werd gemeld, nog niet ontslagen na de gerucht makende erotische fotoserie met Welter in het maandblad Playboy. De VVD-top, die vindt dat door het gedrag van het duo de politiek en de Tweede Kamer in diskrediet werd gebracht, wil hem wel de laan uitsturen en heeft daar voor ook een advocaat inge schakeld. De ontslagprocedure zou volgens Evenhuis echter worden belemmerd door de „ziekte" van Cevaal. Ook wacht de VVD-top formeel nog steeds op een brief van de fractiemedewerker waarin deze tekst en uitleg geeft over de totstandkoming van de om streden foto in de Tweede Ka mer. Het optreden van mevrouw Welter in het televisiepro gramma Sonja was volgens Evenhuis aanleiding voor nieuwe verontwaardiging. Weiter zou volgens de vice- fractievoorzitter ten onrechte de suggestie hebben gewekt dat hij positief zou hebben ge reageerd op het optreden van het duo in Playboy, waarvan de foto's eergisteren ook op de Belgische televisie werden ge toond met afkeurend commen taar van een vertegenwoordi ger van de Vlaamse liberale partij. „Welters weergave van de fei ten is niet correct", aldus Evenhuis. „Ik liet bewust na tegenover haar een oordeel te geven over de aanstootgeven de reportage en affichering. Ik wilde Cevaal spreken, want het leek me ongewenst dat „de voorstelling" van het duo mo gelijk zou worden gevolgd door een hernieuwd optre den". Prof. Ritzen, voorzitter van de commsiie die het rapport „Werk maken" heeft voorbereid, naast PvdA-fractieleider Den Uyl en partijvoorzitter Van den Berg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ter wille van een snelle vernieu wing op technologisch en sociaal terrein van de eco nomie moet de overheid veel actiever gaan optre den en meer samendoen met het bedrijfsleven. De Partij van de Arbeid heeft daartoe een meerjarenvi- sie ontwikkeld die onder de titel „Werk Maken" gisteren is aangeboden aan fractieleider Den Uyl en partijvoorzitter Van den Berg. Met het plan moet de werkloosheid de komende jaren met enke le honderdduizenden wor den verlaagd. Onderzoek naar en ontwikke ling van nieuwe technologieën en tal van scholingsactiviteiten binnen en buiten de bedrijven nemen een centrale plaats in dit programma in. De over heid zal zich veel actiever moeten tonen. Het RSV-drama heeft de laatste jaren tot te veel terughoudendheid geleid. De algemene miljardensteun die het bedrijfsleven thans nog krijgt moet geleidelijk in de richting van scholing en nieu we technieken worden omge bogen. De informatica, bio technologie en de sector milieu en energie zijn de bedrijfstak ken die in dat kader de ko mende jaren speciale aandacht moeten krijgen. Om ook het midden- en kleinbedrijf hierin een rol te laten spelen moet de kennis die bestaat bij universi teiten, hogescholen en het TNO voor deze sector toegan kelijk worden. Scholing moet zowel binnen als buiten de bedrijven grote aandacht krijgen. De PvdA wil dat in 1990 minstens vijf procent van de gewerkte tijd in bedrijven aan om-, her-, en bijscholing wordt besteed. Daarnaast moeten werklozen massaal worden bijgeschoold via leer- en abreidsovereen- komsten. Een gedeeltelijke premievrijstelling voor kleine re ondernemingen zou het aantrekkelijker moeten maken deze mensen vervolgens (tijde lijk) in dienst te nemen. De PvdA wil dat een speciale regeringscommissie van des kundigen uit het bedrijfsleven en de wereld van onderwijs en onderzoek met concrete voor stellen zal komen voor het mo derniseren van de Nederland se economie. Die voorstellen moeten dan door het nieuwe kabinet tot een concreet be leidsplan worden omgesmeed.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3