Ecidóc SotiACWit^ Leidse veemarkt hervat runderhandel a STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) ?vdA: wet gelijke behandeling bij formatie regelen Een bijdetijds geschenk Automobilist krijgt stomp Man met pistool bedreigd CIRCUS TONI BOLTINI ONDER ESCORTE NAAR GROENOORDHALLEN igang Stadsgehoorzaal verzakt Links Leiden zegt nog geen nee tegen college met VVD VRIJDAG 4 APRIL 1986 PAGINA 11 luby van Essen (D66) jreigert raadszetel EIDEN D66-kandidaat Ruby van fsen zal haar raadszetel niet aanvaar- >n. Van Essen stond tweede op de indidatenlijst voor D66 meer heeft jnwege persoonlijke- en werkomstan- gheden gemeend haar benoeming af moeten wijzen. Van Essen werd en- Ie maanden geleden door D66 naar >ren geschoven. Er was zelfs sprake in dat zij, toen J. Hoekema zich tijde- k had teruggetrokken, lijsttrekker u worden. De tweede raadzetel van 66 zal nu ingenomen worden door P. angenberg (26). Deze is thans werk- am op het ministerie van Binnen- ndse Zaken en is enige tijd fractieme- •werker geweest van het D66-tweede amerlid E. Wessel-Tuinstra. Bevrijdingsbal op 5 mei LEIDEN Het Bevrijdingsbal, dat op maandag 5 mei in de Leidse Stadsgehoorzaal zal plaats hebben, heeft een grootsere opzet dan vorig jaar. Voor het bal worden dit jaar alle zalen van de Stadsgehoorzaal in gebruik genomen. De big-bands van Frits Landesbergen en het DSB-Orkestra zullen met enkele kleinere jazz-gezelschap- pen, proberen de sfeer van net na die oorlog op te roepen. Ook de Wall Street play back groep treedt weer op. In de gangen komen jeeps te staan en in de foyer boven wordt een fototen toonstelling ingericht met fragmenten uit de laatste maand van de oorlog, de bevrijding en de eerste maand van de bevrijding. Er worden verder films gedraaid van onder meer Glen Miller. Dijo van der Tuin, van dansschool Evert Caatelein, geeft met zijn leerlingen een demonstratie jive-dansen. Kaarten a 7,50 gul den voor dit Bevrijdingsbal zijn vanaf vrijdag 4 april verkrijg baar bij het VVV-kantoor, Stationsplein 210; Café Le Bambou aan de Herenstraat 1; K&cO, Oude Vest 45; Nic. de Tombe, Pie- terskerkchoortsteeg 11; T. Fielemon, Bevrijdingsplein 1; J. Han- kart Jr. aan de Lange Voort 33 in Oegstgeest en Ton Janssen in het winkelcentrum Winkelhof 42 in Leiderdorp. NIEUWE TRAINER DE ZIJL LEIDEN De Leidse zwem- en polovereni ging De Zijl/LGB heeft een nieuwe trai ner. Het bestuur van de Leidse ereklasser sloot een overeen komst voor één jaar met Frits Wellink. De gymnastiekleraar uit Leiden volgt Jan Evert Veer op. Wel link had afgelopen jaar het Haagse HZMPC onder zijn hoede. LEIDEN Een Leidse automobilist heeft gistermiddag op de Lammen- schansweg een stomp in het gezicht ge kregen van een nog onbekende man. De automobilist reed op de Lammen- schansweg toen hij werd ingehaald en daarbij werd gesneden. Om het gedrag van de andere automobilist duidelijk te maken gaf de Leidenaar enkele licht signalen. Daarop stopte de man die had ingehaald, blokkeerde de weg, stapte uit, rukte het portier van de Leidenaar open en gaf de man een stomp in het gezicht. Daarna sloeg hij zo hard op het dak van de auto dat daar een deuk in kwam. De Leidenaar noteerde wel het kentekennummer. LEIDEN De politie van Den Haag heeft gis teravond een 20-jarige Hagenaar aangehouden, die eerder op de avond een 43-jarige Leidenaar met een pistool bedreigde. De Leidenaar reed op de Europaweg in Zoeter- woude, toen hij plotseling werd ingehaald door de Hagenaar, die uitstapte en met een pistool in de hand op de man afkwam. De Hagenaar wil de niet dat de man zijn kentekennummer op schreef. De zoon van de Leidenaar had name lijk kort daarvoor een papiertje gepakt om ge woon iets op te schrijven. Daarna reed de man uit Den Haag snel weg, maar de vader en de zoon onthielden het kentekennummer en ver telden het voorval aan de Leidse politie. Vader ontvoert kind LEIDEN Een 26-jarige man uit Den Haag heeft gistermid dag zijn 10 maanden oude kind uit het huis van zijn ex- schoonfamilie in Leiden ge haald en mee naar huis geno men. De man is sinds vorig jaar gescheiden. Het kind dat uit dit huwelijk werd geboren is nog niet officieel aah ie mand toegewezen. De vader wilde het kind zien en sloeg bij zijn ex-schoonfamilie, waar ook de moder en het kind aan wezig waren, de ruit in en be dreigde de familie alvorens hij het kind meenam. De man is in Den Haag aangehouden in verband met vernieling en be dreiging. Het kind is weer bij haar moeder. LEIDEN De Leidse veemarkt gaat vrijwel zeker maandag weer open. Afgelopen dinsdag kon de markt niet ge houden worden wegens de rond Zoetermeer uit gebroken varkenspest. De openstelling (alleen voor runderen) is moge lijk geworden nu het Ve terinair Comité van de EEG gisteren in Brussel tot de conclusie kwam dat de Nederlandse maatregelen om de Afri kaanse varkenspest te bestrijden afdoende wa ren. De Algemene Inspectiedienst (belast met de controle op het vervoer) heeft inmiddels wel toestemming gegeven, maar het wachten was vanochtend nog op het fiat van het mi nisterie van landbouw. De directeur van de Groenoord hallen verwachtte die toe stemming in de loop van de dag te krijgen. Over de openstelling bestond vanochtend veel verwarring. Een woordvoerder van de Algemene Inspectiedienst in Alphen aan den Rijn deelde mee dat de directie van de Groenoordhallen geen toe stemming nodig had, omdat de markt nooit is gesloten. Ook een voorlichter van het ministerie van landbouw was verbaasd dat de directeur van de Groenoordhallen, A. de Jong, nog op toestemming wachtte van het ministerie. De Jong reageerde verbolgen op die uitlatingen. „Die men sen weten niet waar ze over praten. Ik ben zelf op Twee de Paasdag gebeld door het crisisteam van het ministerie met de mededeling dat de markt gesloten was. Iedereen heeft een andere mening over deze affaire, maar ik houd me aan de aanwijzigin- gen van het crisisteam". Circus Toni Boltini is intus sen op het terrein van de Groenoordhallen aangeko men en zal daar vanavond de eerste voorstelling geven. Het circus kreeg ontheffing van het vervoersverbod van het ministerie van landbouw. Vannacht werden de dieren naar Leiden overgebracht. De hokken werden door ambtenaren van het ministe rie verzegeld en in Leiden weer verwijderd. Of het cir cus na de voorstellingen in Leiden ook naar Zoetermeer en Monster, waar de volgen de voorstellingen zijn ge pland, mag doorreizen, is nog niet bekend. Zilveren schaal voor Lakenhal Dit is een zilveren broodmand uit 1761, de nieuwste aanwinst van Stedelijk Museum de La kenhal. De mand werd ontdekt op de Delfste antiekbeurs van 1984. De man kon worden aangeschaft dankzij een aantal sponors. Het duurde een jaar voor het geld bij elkaar was. Het gaat om een zware verzil verde mand, in Lodewijk XV- stijl door Abraham Fortman vervaardigd. g deze zomer wordt begonnen met het opknappen van dë ingang van de Stadsgehoorzaal, —ze opknapbeurt is hard nodig volgens directeur A. de Jong: „Door verzakkingen is een fd ntal deuren zeer moeilijk open te krijgen, waardoor de veiligheid van de bezoekers in ge- pir komt". Veel zal niet te merken zijn van deze werkzaamheden, omdat ze zich voor een lieiot deel in de kelders van de Stadsgehoorzaal zullen afspelen. Volgens De Jong zijn de gi-zakkingen waarschijnlijk een gevolg van bouwfouten. Tegelijkertijd met het opknappen van eb ingang wordt aan het eind van het lopende seizoen begonnen met de restauratie van de on|er van de Stadsgehoorzaal. Allebei de klussen moeten voor de aanvang van het nieuwe arfcoen klaar zijn. Of dat lukt is nog niet duidelijk, maar mocht men langer bezig zijn dan Jv,ïen de huurders van de Stadsgehoorzaal daar geen nadeel van ondervinden, aldus De ig. Het karwei kost 431.000 gulden. „EERST OVER PROGRAMMA PRATEN" LEIDEN Links Leiden wil nog geen nee zeggen tegen deelname aan een college met PvdA en VVD zoals de PvdA heeft aangeboden. De partij wil eerst over een mogelijk collegeprogramma praten al vorens zich uit te spreken over een dergelijke coalitie. „Wij delen uw voorkeur niet. Als de PvdA tegen beter weten in wil proberen Links Leiden en de VVD op één lijn te krijgen, dan moet dat maar", heeft Links Leiden vanmiddag aan de PvdA laten weten. De offi ciële reactie van de VVD was vanochtend nog niet bekend. Links Leiden wil zo spoedig mogelijk met de PvdA praten over het ontweip-collegepro- gramma dat deze week bekend werd. Daarna kan er pas ge praat worden over de samen stelling van het college. De partij doet haar beklag over de geheimzinnige opstelling van de VVD die niet bekend wilde maken welke eisen voor een collegeprogramma zij bij de PvdA heeft ingediend. Dit in tegenstelling tot andere partij en. De liberalen wordt verwe ten de afspraken te hebben ge schonden. Uit de brief van Links Leiden- onderhandelaar H. de la Mar blijkt dat deze de PvdA al eer der heeft laten weten geen voorstander te zijn van het voorgestelde drie-partijen col lege. „Het verkiezingspro gramma van de VVD biedt ons weinig aanknopingspun ten terwijl de ervaringen van de afgelopen vier jaar bij ons geen hoge verwachtingen wekken voor de uitvoering van een progressief college programma. De kwalificaties die wij de afgelopen periode van de VVD kregen toegeme ten (dogmatische hobbyisten, sinterklazen, dromers) plus de enorme stap terug die de VVD zou moeten doen, doen ons niet geloven dat de VVD geïn teresseerd is in de aangeboden variant", aldus De la Mar. In de brief haalt De la Mar fel uit naar zittende VVD-wet- houders. Continuïteit van be stuur mag volgens hem niet betekenen „vier jaar niets doen door VVD-wethouders die weigeren sommige passa ges uit het collegeprogram uit te voeren". De voorkeur van Links Lei den gaat nog steeds uit naar een progressief college. Daar om wordt er op aangedrongen ook D66 bij de onderhandelin gen te betrekken. Het geheime verlanglijstje van de WD LEIDEN Waar alle partijen vorige week hun bij de PvdA ingediende verlanglijstje met wensen voor het collegepro gramma openbaar maakten, besloot de VVD tot besloten heid. „Het is een zaak tussen de PvdA en ons", vond de VVD. Maar, zoals zo vaak in de politiek, bleek de besloten heid niet afdoende. Hieronder enig inzicht in de, overigens niet opzienbarende, geheime notitie die de VVD aan de PvdA deed toekomen. De VVD sprak nogmaals de wens uit om een afspiegelings college te vormen, bestaande uit wethouders van PvdA, VVD en CDA. De liberalen willen voorts dat het collegepro gramma een beeld geeft van de financiële situatie van de gemeente Leiden in de komende jaren. Er wordt voor terug houdendheid gepleit bij de stijging van gemeentelijke tarie ven terwijl de totale opbrengst van de onroerend goed belas ting en het lozingsrecht niet mag stijgen. Verhogingen, stel de de VVD, dienen slechts trendmatig plaats te vinden. De bestaande verhouding in de heffing tussen eigenaren en huurders moet gehandhaafd te blijven. De liberalen willen een herziening van de grondpolitiek in die zin dat niet in alle gevallen erfpacht moet worden opgelegd. Daar waar dit niet gebeurt, moet de gemeente een terugkoopgarantie krij gen, dat wil zeggen dat de gemeente als eerste in aanmer king komt om de grond terug te kopen. Er moet, zo stelde de VVD, een onderzoek komen naar de mogelijkheden van een parkeergarage aan de westzijde van de binnenstad. Tenslotte vond de VVD dat het bejaardenhuis op de Zijloever er zo snel mogelijk moet komen, de thuiszorg voor ouderen hoge prioriteit verdiend en de kinderopvang zo mogelijk uitge breid moet worden. _JIDEN De PvdA wil de wet Gelijke -ihandeling tijdens de formatie regelen. komt in geen geval voor de verkie- Trfgen op 21 mei een initiatief-wetsont- aor rp Gelijke Behandeling. Wel zal er, i- het aan de PvdA ligt, op dat moment ts vastomlijnds" op tafel liggen in de +m van een gezamenlijk VVD/PvdA irstel, dat tijdens de kabinetsformatie sproken kan worden. was de enige zekerheid waarmee de toe- )j>rders/sters gisteravond huiswaarts konden in na een forumdiscussie in het Leidse iaggebouw waaraan leden van de drie grote pltjtijen in de Tweede Kamer deelnamen. Over thema, de positie van de homosexuele leer- :hten in het bijzonder onderwijs in het ka- van de genoemde wet Gelijke Behandeling, irden de meesten niet veel nieuws uit de iden van de politici. jen van de drie vertegenwoordigers van poli- t-Den Haag waagde zich aan harde toezeg ten over de totstandkoming van de wet, die (ere regels moet geven die discriminatie ver- "?n. Het gaat om een een uitwerking van het eerste artikel van de Grondwet, dat elke burger gelijke behandeling garandeert en dis criminatie verbiedt. De eerste pogingen om tot een wet te komen dateren van 1981 toen de toenmalige staatssecretaris mevrouw Kraaije- veld-Wouters een voorontwerp van wet publi ceerde. In het CDA/VVD regeeraccoord van 1982 werd de toezegging gedaan dat het huidige kabinet met een wetsontwerp zou komen. Eind vorig jaar verklaarde premier Lubbers echter dat de Kamer maar met een voorstel moest ko men. De VVD heeft inmiddels een „proeve van een concept-ontwerp van wet" naar buiten ge bracht en de PvdA zal „elk moment" met een eigen voorstel komen, zo verklaarde PvdA woordvoerster J. van Nieuwenhoven gister avond. Het CDA zegt niets voor een wet te voe len „op dit moment Gegeven deze situatie ligt •het voor de hand dat VVD en PvdA met elkaar gaan praten om samen tot een initiatief-ont werp te komen. Mevrouw van Nieuwenhoven en VVD Tweede Kamerlid Franssen beloofden gisteravond plechtig dit zo snel mogelijk te doen. Op vragen uit de zaal of de twee buiten het CDA om kunnen gaan in deze kwestie ant woordde mevrouw Nieuwenhoven bevestigend: „Met de abortus-wetgeving is dat uiteindelijk ook gelukt". De twee kamerleden gaven toe dat er echter nog veel gepraat moet worden voor er overeenstemming is over de inhoud van zo'n ontwerp. Het thema van de forumdiscussie vormde bijvoorbeeld een geschilpunt. De VVD wil, in tegenstelling tot de PvdA, voorbehoud maken bij het beginsel van gelijke behandeling. Zo zou het bijzonder onderwijs (in de meeste gevallen is dit het confessionele onderwijs) van een leerkracht mogen vragen dat deze de doel stelling van de school onderschrijft. In de prak tijk betekent dit dat deze zijn of haar sexuele geaardheid niet mag uitdragen. „In uiterste consequentie betekent dit ook dat een hetero- sexuele leerkracht gevraagd kan worden geen trouwring te dragen", verklaarde Franssen. CDA-woordvoerder J. Krajenbrink schetste het dilemma van zijn fractie: „Wij willen een tus senweg vinden die enerzijds homosexuele leer krachten een betere bescherming biedt maar anderzijds vragen wii begrip voor het stand punt van een minderheid in onze samenleving die homofilie als een zonde beschouwt en die vindt dat een school van het personeel mag vragen haar standpunten uit te dragen". Kra- ienbrink is pekant tppen wetgeving omdat de overheid „niet moet opleggen wat de burgers moeten vinden". „Wetgeving op dit moment zou alleen maar provocerend werken. We moe ten niet tegen Staphorst zeggen welke onder wijzers ze daar moeten aannemen. Het is niet per ongeluk dat de hele EO nu is losgebarsten over dit onderwerp. Dit is een slechte zaak. Het is beter om het onderwerp nu te laten rusten en te wachten tot de fundamentalistische groepen hun standpunten wijzigen. Ik denk dat over 15 jaar de problematiek vanzelf is opgelost", aldus Krajenbrink. Hij stelde voor om in plaats van een nieuwe wet te maken, verbodsartikelen aan de straf- en civielwetgeving toe te voegen zodat onder meer iemand die zich gediscrimineerd voelt zelf naar de rechter kan stappen. Het forumlid W. Brassé van de belangenorganisatie voor ho- mosexuelen COC, die deze avond had georgani seerd, zei van deze verbodsartikelen geen heil te verwachten: „Boetes lossen het probleem, na melijk dat er leerkrachten ontslagen worden, niet op. Bovendien hebben rechterlijke uitspra ken in het verleden er toe geleid dat de ontsla gen in het bijzonder onderwijs als rechtmatig worden beschouwd". Horus Folkclub Horus houdt van avond weer een open podi um. Iedereen die folkmu ziek maakt kan vanaf ne gen uur terecht, aanmel den dient telefonisch te ge schieden: 01717-2726 of ter plekke in Le Bambou aan de Herenstraat 1. Dierenbescherming Net zoals vorig jaar houdt de Dierenbescherming Lei den ook dit jaar weer de „Actie-vakantie-dier". Vol gens de dierenbescherming is gebleken dat er veel vraag is naar mensen die willen zorgen voor dieren tijdens de vakantie van de respectievelijke eigenaren. Aanmelden kan telefo nisch: 01715-1562. Rommelmarkt De missiewerkgroep van de Leonardusparochie aan de Haagweg 14 houdt za terdag van tien tot drie uur een rommelmarkt en kle- dingbeurs. De opbrengst is voor broeder C. Kruitwa gen, die werkt in Irian Jay a. EHBO Greet Adriaanse vertelt woensdagavond 9 april in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 over de EHBO. Tevens worden door medewerkers van het Rode Kruis demonstraties gegeven. Deze informatie ve bijeenkomst begint om acht uur, de kosten bedra gen één gulden vijftig per persoon. LVC Het LVC houdt vrijdaga vond 11 april een swinga vond. De zaal gaat om ne gen uur open en om elf uur begint een optreden van The Jarretellz. De toegang bedraagt twee gulden vijf tig. Zaterdag speelt de for matie „Rebel without a cause". De entree bedraagt dan zes gulden vijftig en het concert begint om elf uur. Scbolingsa vond De Boycot Outspan Aktie (BOA) houdt maandag 7 april haar tweede maande lijkse scholingsavond aan de Oude vest 79. Aanvang acht uur. Maandag houdt dr. L.R.L. Ntoane, een Zuid-Afrikaanse theoloog, een lezing over racisme in Rotterdam. Op 28 april houdt de directeur van het Afrika Centrum, Harry de Bruin, een verhaal over de slavernij, kolonialisatie, neokolonialisme en racis me in Afrika. Chili-collecte Het Chili Front Leiden houdt in de week van 5 tot en met 10 mei weer zijn jaarlijkse Bevrijdingcollec te voor Chili. Met de op brengst zullen projecten van het volksverzet tegen de Chileense militaire dic tatuur worden gesteund. Om deze collecte mogelijk te maken zijn echter nog collectanten nodig. Belang stellenden hiervoor kun nen zich aanmelden bij de Chili Front Leiden, Heren- steeg 5 tel. 071-140397 of 310264 of 149293. Sit quartz klokje in de vorm van een mini-huiscomputer (ware grootte 5 cm.). Het is voor u als u een nieuwe abonnee aan brengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het Quartz klokje aan: Naam: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). - ler j Ccidóc Qounxvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11