mm Huishoudbeurs meer pretpark voor consument ffjir uit de weekbladen HP deÖSDENE Onderzoek in België naar smeergelden defensie-order Slachtoffers misdrijven willen informatie en vergoeding schade H }%tx&i brieven lezers DE TIJD - BINNENLAND/BUITENLAND SleidwVowuvnl DONDERDAG 3 APRIL 1986 PAGINA 7 Bess Truman voelde zich door Harry S. gepasseerd NEW YORK Bess Truman, de vrouw van president Harry S. Truman van de Verenigde Staten, was „erg boos" op haar man omdat hij tot het atoombombardement op Japan had be sloten zonder haar te vragen hoe zij erover dacht. Dit staat in een nieuw boek van de hand van Margaret Da niel-Truman, de dochter van het pre sidentiële echtpaar. Over haar moeder schrijft zij: „Ze werd gedwongen om zich bij een zeer onplezierig feit neer te leggen. Ze was toeschouwer van Harry Trumans presidentschap veel eer dan zijn partner geworden. Dit maakte haar zeer boos. Ze voelde zich steeds overbodiger". Nederlands bedrijf viste achter het net BRUSSEL Een controlecommissie /an de Belgische regering is een on derzoek gestart naar de mogelijkheid dat een Amerikaanse wapenfabrikant, General Defense Corporation, in 1983 steekpenningen heeft betaald voor het krijgen van een order voor levering van houwitsergranaten aan het leger. Het onderzoek is gelast naar aanlei ding van een verzoek om inlichtingen van een diplomaat van de Ameri kaanse ambassade in Parijs. De Ne derlandse regering heeft echter eer der geklaagd dat een Nederlandse fir ma, Eurometaal, de order aan haar neus voorbij zag gaan, omdat zij, in te genstelling tot de concurrentie, niet bereid was smeergeld te betalen. De Amerikaanse ambassade weigerde vragen over de kwestie te beantwoor den en verwees naar de federale re cherche, de FBI. De Amerikaanse wetgeving verbiedt het betalen van smeergeld voor het krijgen van or ders. De beslissing om de order aan Gene ral Defense te gunnen werd genomen door de toenmalige Belgische minister van defensie Freddy Vreven. Belgi sche functionarissen voerden aan dat General Defense het enige bedrijf was dat de 155mm artilleriegranaten snel kon leveren. Met de levering van de 144.000 grana ten was een bedrag gemoeid van 325 miljoen gulden. Nederlandse functio narissen verklaarden indertijd dat het bod van Eurometaal 37 miljoen gul den onder dat van de Amerikaanse firma lag. De huidige minister van defensie Francois-Xavier De Donnea verwees de zaak naar het Hoge Komité van Toezicht, een commissie die controle uitoefent op de activiteiten van de mi nisteries. Dit houdt in dat de zaak nog niet in handen van justitie is gegeven. Nederlander in Colombia waarschijnlijk ontvoerd DEN HAAG De 36-jarige Nederlander Peter Vrenken wordt in Colombia, waar hij werkzaam is, vermist. Er be staan sterke vermoedens dat hij ontvoerd is. Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. Het ministerie, dat zich zeer zwijgzaam in deze zaak opstelt, wilde alleen zeggen dat de am bassade in Bogota bij de zaak betrokken is. Bij Nederlandse hulpverleningorganisaties is Vrenken niet bekend. DESIGN-MEUBEL VERKOOPT STEEDS BETER Een ontwerp van Gerard van den Berg: dé tweezitsbank Marqui se. met afneembare armleuningen en een stalen frame. AMSTERDAM De hoek van de Interieur RAI waar studenten van academies voor beeldende kunsten en industriële vormgeving hun bivak hebben opgeslagen, doet het ergste vrezen. Een hoop gefrutsel. Slechts een tafel van blank hout en glas, die stuk lijkt maar het natuurlijk niet is, trekt enigszins de aan dacht. Het is bijna onvoor stelbaar dat hier ontwer pen staan van mensen die straks het moderne inte rieur voor een belangrijk deel zullen bepalen. Toch beleeft het Nederlands design-meubel zoals het tegenwoordig heet een enorme opleving. Op internationale beurzen waar tot voor kort nie mand de Nederlandse ont werpers zag staan, wordt hun werk tegenwoordig niet zelden gekopieerd. Het N?derlandse ontwerp be gint iiternationaal toonaage- vend e worden en de Inte rieur tAI toont daarvan een flink santal voorbeelden. Zeer promiient aanwezig is daar Gerari van den Berg. Hij is niet aleen de enige ontwerper die nvt enkele portretten de meubds letterlijk gezicht geeft, hij heeft ook uitgespro ken neningen. De ontwerper van rfontis, waarvan broer Paul commercieel leider is, vindt bijvoorbeeld dat de op leidingen voor ontwerpers drastich moeten veranderen. „De kwaliteitsdrempel moet hoger', meent Van den Berg. Hij eikent dat er met grote re- gelm;at enkele talenten bijko men, maar vindt toch dat zes tig a tachtig nieuwe ontwer pers per jaar te veel is. „Ze willei allemaal moderne de- sign-neubelen ontwerpen, maar met veel moeite zijn daanoor niet meer dan zo'n dertij fabrikanten te vinden. En a deze bedrijven wérken al mé jonge en gevestigde ont werpers. Ik denk dat de oplei dingen daarom nog strenger zuller moeten selecteren en Gerard van den Berg (met rechts broer Paul): „De oplei dingen moeten hun kwaliteits drempel verhogen". meer op de praktijk gericht onderwijs zullen moeten ge ven. Dan is de overgang van theorie naar praktijk, die nu zo enorm groot is, niet meer zo n valkuil. Bovendien wordt het huidige niveau dan vastge houden en wordt het aantal goede ontwerpers toch ook iets groter dan nu het geval is". Rustiek eiken Gerard van den Berg meent dat de interesse van het pu bliek langzaam maar zeker verschuift in de richting van het moderne meubel. Het be wijs daarvan wordt geleverd door de Interieur RAI, die nu al twee keer zo groot is als bij het debuut in 1985. Van den Berg geeft ronduit toe, dat de toenemende interesse voor het moderne interieur grotendeels te danken is aan Jan des Bou- vrie. Want de ontwerper-bin- nenhuisarchitekt die nogal eens wordt verguisd in meer avant-gardistische kringen, heeft het „grote" publiek we ten te bereiken. Van den Berg: „En daar profiteren alle mo derne ontwerpers zondermeer van. Want het is echt niet al leen de economische opleving waardoor mensen meer dan vroeger bereid zijn geld voor een modern interieur uit te ge ven. Het is zondermeer een kwestie van veranderende smaak en interesse". Het gaat daarbij nog maar om marginale bedragen. Per jaar besteedt de Nederlander ge middeld tweehonderd gulden aan meubels, verlichting en stoffering. Dat is ongeveer de helft van wat er per hoofd van de bevolking aan kattevoer wordt besteed. Die cijfers po neerde directeur Boersma van het reclamebureau PRAD een dag voor de officiële opening van de tentontstelling. Volgens hem is de geringe besteding van de consument te wijten aan de gebrekkige manier waarop de bedrijfstak zich aan het publiek presenteert. Deze slaagt er niet in, zoals onder meer de zuivelbranche en de opticiens, als eenheid naar bui ten te treden. Stijlen De heren Hulshof, van de ge lijknamige meubelzaken, en Schouten van tapijtfabrikant Tretford waren dat met hem eens. Voorzitter Scheltens van het Dutch Design Center meende evenwel dat alleen de aanschaf van moderne en de sign-artikelen bevorderd moet worden. Want juist die stijlen zijn volgens hem altijd enorm onderbelicht. Voor de andere interieur-artikelen, zoals ei ken, is toch altijd wel een markt. Volgens de cijfers die gisteren werden gepubliceerd, zou altijd nog tachtig procent van de meubelkopers in die sector geïnteresseerd zijn. Deze wat behoudender klan tenkring zal ook iets meer aan zijn trekken komen in enkele belendende hallen van het gi gantische RAI-complex. Daar wordt, ook vanaf vandaag tot en met 13 april, de Huishoud beurs gehouden. Een bena ming die steeds meer staat voor een consumenten-pret park. Langzaam maar zeker is deze beurs geworden tot een verzameling beursjes die uit eenlopen van vakantiepromo tie in zowel eigen- als buiten land en het nieuwste sponsje voor anti-aanbaklagen tot een hele slimme noviteit: de in hoogte verstelbare keuken. Al les bij elkaar goed voor een aantal bezoekers dat vorig jaar steeg tot ruim 350.000, die voor ruim vijftien miljoen gulden aan spullen kochten. DICK HOFLAND DEN HAAG De LOS. de Vereniging Landelijk Overleg Slachtofferhulp, vraagt om geld voor een landelijk tele- i foonnummer (in de 06-serie) waar slachtoffers van misdrij- ven met praktische vragen te- recht kunnen en waar ze kun- i nen worden doorverwezen I naar opvangprojecten. Verder I zou de mogelijkheid tot uitke- j ring via het Schadefonds geweldsmisdrijven moeten worden uitgebreid tot slachtof fers van verkrachting. Ook I zou de overheid geld beschik baar moeten stellen om niet verzekerde materiële schade als gevolg van een gewelds misdrijf te vergoeden, j Dit staat in een open brief die de Vereniging Landelijk Overleg Slachtofferhulp (LOS) 1 vanmiddag heeft aangeboden aan minister Korthals Altes van justitie. De minister moet I subsidie verlenen aan de op- I vang van slachtoffers van mis- j drijven, zo stelt de LOS. De belangstelling voor slacht- offers van misdrijven is in de I laatste jaren flink gegroeid en het slachtoffer wordt nu niet meer alleen gezien als iemand die van belang is voor het on derzoek en het opsporen van de dader. Desondanks is de po sitie van het slachtoffer nog niet veel verbeterd, j In de strafwetgeving zijn wel J bepalingen te vinden die slachtoiers bepaalde mogelijk heden oieden, maar veel ge bruik vordt daarvan niet ge maakt. Een slachtoffer dat schadevergoeding wil van de dader rroet er heel veel moeite voor dotn als hij of zij dat via het stra'proces wil bereiken. Volgens LOS-voorzitter dr. J.J.M. \an Dijk tevens hoofd vai het Wetenschappe lijk Ondffzoeks- en Documen tatie Centrum van Justitie moeten ^achtoffers voor een schadeveigoeding van maxi maal 1.50) gulden zoveel uit zoeken (oider andere de da tum van d? strafzaak) en rege len (vrije iag om de zitting bij te kunnen wonen, een deur waarder ils geen betaling volgt), dat ze er meestal niet veel wijzer van worden. Een civiele proedure is weer heel omslachtig en garanties dat het werkeijk tot betaling komt zijn ei niet. Daders zijn, aldus Van Lijk, niet zo gauw bereid tot b?taling, omdat ze zich dubbel gestraft voelen als ze èn een vrijheidsstraf moe ten ondergaai èn schadever goeding moeien betalen aan het slachtoffer. Slachtofërs van vooral sek suele misdrijven doen de laatste tijd nogal eens beroep op het burgerlijk recht om de dader op een afstand te hou den. Er bestaan de nodige twij fels aan het verkrijgen van zo'n „straatverbod" via een kort geding, omdat het nogal omslachtig is en omdat de ver antwoordelijkheid geheel bij het slachtoffer komt te liggen. „In principe is het de verant woordelijkheid van Justitie om het slachtoffer te bescher men", aldus Van Dijk. Hij ziet ook wel mogelijkheden daar toe: in het wetboek van Straf vordering staat namelijk een aantal artikelen dat de moge lijkheid biedt iemand preven tieve hechtenis op te leggen als er gevaar is voor herhaling van bijvoorbeeld mishande ling. De LOS is blij dat er sinds 1 maart een nieuw beleid is voor de opvang van slachtoffers van geweldsmisdrijven. Maar Van Dijk tekent daarbij wel aan dat er niet veel plaatsen zijn waar de uitvoering van dat beleid goed loopt. Veel of ficieren van justitie gebruiken •het argument dat er eerst ex tra personeel voor moet wor den aangenomen. Van Dijk denkt echter dat er bij het OM ten onrechte veel angst is dat de gesprekken met slachtof fers een zware aanslag op tijd en emoties zullen doen. Uit onderzoek is gebleken dat ver reweg de meeste slachtoffers helemaal niet op een emotio nele manier hun persoonlijke omstandigheden uit de doeken willen doen. I SUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN Uaar ii li/dem üal kan ik je laten ven orkaan eiland op de oude zeekaarten fr in zee rerdmen' J die aan boord ran de j c 'nil3n,cl'$n J 1Tjnntn nn horheel spoedem oniE mietiden ziih nm mei simp on om op de muren de PlRHTi mOERMPTE HonnEn be pp u n jn met sum wnun Hun etmtefl een OmnOE- MRME VERRRiHMh (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen/Weesp Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Den Uyl nen. Prachtig uitzicht, vijf gro te kamers, prachtige keuken, grote balkons, ruime algemene ruimten, kelderboxen, garage. Mooie gazons met vijvers om de flat. Prettige sfeer onder de bewoners. Oppervlakkige, vluchtige contacten. Dan blijf je het langst goede vrienden. Men wil in deze sombere tij den zowel hoog- als laagbouw afbreken. Gelukkig is het hiei in ons kleine overbevolkte landje nog niet iedereen in de bovenkamer geslagen. H.C. van den Heuvel, ZOETERMEER. De heer Den Uyl stoort zich aan de christenen die zich be ter zouden wanen dan de hei denen, en hij haalt er Ausch witz bij alsof Hitier geen hei den was. Kan dé heer Den Uyl dan zelf zo roemen op zijn so ciale hervormingen, die hij niet in de hand hield? Wie miste nu het evenwichtige ka rakter, en wie was het die niet begreep dat er meer nodig is dan sociale hervormingen om de mens te bevrijden, namelijk de morele hervormingen? Zo dat bijvoorbeeld de ontwrich ting van de gezinnen kan wor den tegengegaan; de geestdo dende saaiheid van veler le vens kan worden doorbroken en veranderd in de door God geschapen werkelijkheid, zon der dat drugs of disco's nodig zijn. Om nog maar te zwijgen over het verdragen van zieke oude mensen, of het aanvaar den van nog ongeboren kinde ren. C.D. Noordewier. DEN HAAG. De bovenkamer Twee reacties op een inter view in uw woonbijlage „Uit en Thuis" met prof. dr. de Jonge: „Alle hoogbouw mag gesloopt". Ten eerste: in een overbevolkt landje van klein formaat, waar ook nog eens veel ruimte gaat zitten in de talloze wegen voor het ver keer, kan niet iedereen een stulpje bouwen al of niet op een duintop naar eigen ont werp. Ten tweede: Als prof. dr. de Jonge het zelfbedachte huis van „vaak iemand als een gewone timmerman" het leuk ste huis vindt, dan drukt hij zich zeer naïef uit. Leuke zelf bedachte huisjes al of niet gelegen op een duintop worden niet zoveel door „ge wone timmermannen" ge bouwd. Dat zou een „bouwso- cioloog" als dr. de Jonge toch zeker moeten weten! Ik heb in velerlei woningen gewoond. Ook tien jaar in een nieuwe, felbegeerde eenge zinswoning, een rijtjeshuis met voor- en achtertuin," met zijn normale contacten. Ik zou daar over veel kunnen vertel len, maar weinig goeds. Coro- nationstreet ten voeten uit.... Ik woon nu op een grote hoog- bouw-hoek-flat. Op de zesde etage. Het is hier heerlijk wo- Opus Dei Ondanks de voor de zoveelste keer herhaalde lasterpraatjes over Opus Dei vind ik dat uw Romeinse correspondent Cees Manders in zijn artikel „Paus staat pal voor Opus Dei" in de rubriek Kerk en Wereld toch enigszins objectief te werk is gegaan. Hij maakt heel duide lijk dat de opspraak uit uitge sproken eenzijdige zo niet sec- tarische hoek komt (linkse media, linkse politici) en ver meldt b.v. dat Opus Dei onom wonden getuigt geen enkele gedragsregel te hanteren, die niet door de Kerk is goedge keurd. Alle bisschoppen in wier diocesen Opus Dei vesti gingen heeft, beschikken over een exemplaar van de gelden de statuten. Toch zou ik een aantal van de beweringen van commentaar willen voorzien, om de lezer de tendentieuze naïviteit van de berichten uit Italië te laten inzien. Leden van het Opus Dei zijn in zaken van beroeps-, econo mische alsmede in sociale en politieke 'aangelegenheden vrij om te handelen zoals elke an dere rooms-katholiek. Er is derhalve geen enkel gevaar van een „dubbele loyaliteit", tenzij die waarvoor de toen malige Lord Chancellor van Engeland, Thomas More, moest boeten: „Ik ben aan de koning trouw, maar aan God eerst". Als christenen, leden van Opus Dei, niet zouden streven naar de ontwikkeling van hun talenten en de vervulling van hun, tevens menselijke, ambi ties, zouden ze ten prooi vallen aan de verwijten van Marx (opium-verslaafden) of Nietz sche (zachte eieren). Derhalve zijn "christenen, leden van Opus Dei, de naam niet waard als ze geen invloed ten goede zouden nastreven. Wat anders is „de macht" van Opus Dei als zodanig. De hui dige prelaat, Alvaro del Portil- lo, gaf hierop antwoord aan II Tempo, Rome, op 30 november 1982: het Werk bemoeit zich niet met het beroepswerk van zijn leden. Het Opus Dei als zodanig kan van nature en omdat onze Stichter het zó heeft vastgesteld, nóch bezit ten, nóch op enigerlei wijze controle uitoefenen over kran ten, banken, of andere onder nemingen met politieke, com merciële, enz. doeleinden. De enige gemeenschappelijke acti viteiten van de prelatuur be staan uit het verlenen van geestelijke bijstand aan haar leden; en, in zeer konkrete ge vallen die publiek vaststaan, de verantwoordelijkheid op zich nemen voor de verlening van christelijke vorming in sommige centra voor opvoe ding of menselijke vorming, en voor andere activiteiten die een hulpverlenend karakter dragen". De uitleg van de nieuwe door Vaticanum II mogelijk ge maakte juridische figuur van persoonlijke prelatuur als een exclusief voorrecht van Opus Dei gaat voorbij aan het feit dat het een algemene kerkjuri dische structuur is waarvan Opus Dei de eerste toepassing is. Ten onrechte verzwijgt het ar tikel tevens dat leden van de prelatuur vallen, zoals andere rooms-katholieken, onder de jurisdictie van de plaatselijke bisschop. Maar vooral het aan halen van art. 294 van het nieuwe kerkelijke wetboek, bewerend dat leken niet tot een persoonlijke prelatuur kunnen horen, ruikt naar neo- clerikalisme, zo niet mislei ding. In art. 296 namelijk, staat uitdrukkelijk vermeld hoe le ken wél in de persoonlijke prelaturen ingelijfd kunnen worden. D. J. Sweeny, Informatiebureau Opus Dei, AMSTERDAM Kediehem Het gebeurde te Kediehem is een vat vol tegenstrijdigheden. De daar tegen de CP gebruikte methodes zijn even laakbaar als de principes van die partij. Gefaald heeft hier echter op de eerste plaats de overheid. Een partij die van haar leden zou verlangen, elke maand tenminste, één politieke tegen stander te vermoorden, zou zeer terecht worden verboden. Want moord is een strafbaar feit. Discriminatie is óók een strafbaar feit. Waarom wordt dan een partij die deze mis daad propageert, niet verbo den? Een dwaas die een po ging zou ondernemen tot he roprichting van de NSB zou toch óók juridisch geen schijn van kans hebben? En zelfs in West-Duitsland is de neonazis- tische Neue Reichspartei van de Hitlergeneraal Remer al tientallen jaren verboden! De veel misbruikte grondwet telijke vrijheden van menings uiting en van het recht op ver eniging en vergadering bevat ten wél nadrukkelijk de clau sule: behoudens ieders ver antwoordelijkheid voor de wet". De eerste daad is dus aan de overheid, die een mis dadige partij behoort te ver bieden, zonder meer. Zo sim pel ligt dat. A. W. M. Schaffer LEIDSCHENDAM. Enige oplossing voor geweld: verbied de Centrumpartij Vrij Nederland laat actie voerders tegen de Centrum partij aan het woord. „Fas cisten worden toch niet ster ker doordat er slachtoffers vallen? Ze worden groter doordat zoveel mensen al leen maar toekijken. Actie moet er komen, massa-actie. Er is maar één manier om verdere escalatie te voorko men: verbied de Centrum partij". Elders een voorpu- blikatie uit het boek „Inzake het kabinet Lubbers", dat volgende week verschijnt. Er valt in te lezen hoe Van Agt, toen hij nog premier was, ooit voor Sinterklaas heeft gespeeld ten huize van Charl Schwietert, de jokke brok die zo graag staatsse cretaris wilde worden. Ook een gesprek met Joost Prin sen over zijn nieuwe thea terprogramma „De Firma List en Bedrog". „Ik vind het niet erg als dingen niet deugen. Ik ben zelf in wer kelijkheid ook een schippe rend persoon. Niet alles is óf goed óf fout". Voorts een in terview met CNV-bestuur der Terpstra die de landelij ke politiek ingaat. „Het CDA heeft een geweldige hekel aan mensen die zeg gen: in het programma staat dit, maar dat is natuurlijk waardeloos, ik weet het veel beter. Er zijn kamerleden die nooit gewend zijn ge weest een soort collectieve democratie te dienen. In de vakbeweging leer je dat wel". Elsevier heeft laten onder zoeken hoe de Nederlander over zijn politici denkt. Be langrijkste conclusies: „De PvdA-acherban heeft weinig fiducie meer in de gerenom meerde leider Joop den Uyl. Ed Nijpels heeft het ook bij de liberale aanhang echt verkorven. Van Mierlo ge niet eenzelfde mate van sympathie als de onbetwiste topper, Ruud Lubbers". El ders de vraag of de verzeke ringspremies in Nederland net zo gigantisch zullen stij gen als in Amerika. „Met name voor de zogenoemde commerciële verzekeringen van bedrijven en andere grote objecten tegen brand, transportschades en aanspra kelijkheid zullen de bedra gen fors omhoog gaan. Vol gens een bekende beursma kelaar gebeurt dat al". Bij het oorlogsverleden van de Oostenrijkse presidentskan didaat Waldheim deze kant tekening: „In elk geval heeft hij zich schuldig gemaakt aan hetzelfde vergrijp in zijn geval op wereldschaal als Aantjes. Hij heeft met het jarenlang verzwijgen van zijn verleden zijn ge loofwaardigheid verspeeld". Voorts een gesprek met de Dalai Lama, de geestelijke leider uit het Oosten, die in mei een bezoek brengt aan Nederland. „Zelfs bepaalde dingen die Boeddha per soonlijk heeft verklaard en die na experimenten en ana lyses tegengesteld blijken te zijn, moeten we verwerpen. We moeten het resultaat van onze onderzoekingen als waar aannemen en niet de woorden van Boeddha. Dus ik geloof dat Boeddhisten en wetenschappers in feite de zelfde aanpak hanteren". wend kind. Neem de discus sie met die meneer van de Hartpatiëntenvereniging. Die vindt nog altijd dat, als hij een advertentie zet en er 70 reacties op krijgt, het dan onmiddellijk mogelijk moet zijn mensen voor een opera tie naar het buitenland te la ten gaan". Elders zegt de Zutphense imker Kees Dek ker, die de politieke partij Geluk Voor Iedereen heeft opgericht: „Ik ga proberen mijn invloed uit te oefenen. Ik kan daar nog wel aan toe voegen dat ik ook wil ingrij pen in Iran-Irak, in Noord- Ierland en in Israël. Nou ja, dan begrijp je het wel". Het blad start een serie over Nedlloyd, Nederlandse grootste vervoersonderne ming. Topman Mulock Hou wer: „We denken wel onge veer aan het eind te zijn van een periode van grote scheepsinvesteringen. We verwachten dat onze gemo derniseerde vloot geruime tijd in de huidige samenstel ling bruikbaar zal blijven". De Groene Amsterdammer over de aanslag op de Cen trumpartij: „Een vrouwelijk lid moest een been worden afgezet. Zo boekten de fas cisten hun eerste winst. Ze kregen een eigen politieke martelaar cadeau, straks pu bliekelijk te vertonen in het kader van de van regerings wege ter beschikking gestel de televisiezendtijd". Elders wordt de balans opgemaakt van de stagnerende CAO- onderhandelingen. Hans Droppert van de Industrie bond: „We zijn in de discus sies alsmaar meegegaan met de vraagstelling of arbeids tijdverkorting organisato risch uitvoerbaar is. Ik denk dat we veel sterker hadden moeten zeggen: het gaat ons om nieuwe werkgelegen heid. Een meer offensieve aanpak". Het dubbelartikel gaat over de betrekkelijk heid van de staatshuishoud kunde. „Economen werken aan een soort toneelvoorstel ling waarmee de economi sche werkelijkheid beter kan worden begrepen. Om dat de voorstellingen van de economen onderling sterk verschillen, moet deze con clusie worden getrokken: geen enkele econoom heeft ooit het laatste woord". Cees Nooteboom in Her vormd Nederland: „Vlaande ren is voor ons exotischer dan Thailand". In de Haagse Post zegt mr. Pim Lier van de Centrum partij over de brand in Kedi ehem: „Dit kwaad moet met wortel en tak uitgeroeid worden. Als er geen cellen genoeg zijn, dan moet men die ratten maar met zijn tie nen aan de ketting in één cel klinken, hun uitkering afne men en ze n«ar werkkam pen sturen. Dat is de enige manier om het land weer veilig te maken". Elders aandacht voor het onder zoek dat de Stichting Huwe lijk-Relatie heeft ingesteld onder 17.000 jongeren. Prof. Weeda: „Samen voor kinde ren zorgen, dat is waar ne gentig procent verlangend naar uitkijkt. En ruim de helft vindt dat de partner ook een eigen leven mag lei den, maar dat er toch vooral veel samen moet worden op getrokken. Ik had absoluut niets anders verwacht. Jon geren onder de twintig den ken erg romantisch en tradi tioneel". Voorts een portret van CDA-kamerlid Mate- man. „Ik zie steeds meer de neiging bij grote partijen zo veel mogelijk klonen van. de partijleider naar voren te schuiven. Dat vind ik een slechte ontwikkeling. Onaf hankelijk denken wordt nauwelijks nog op prijs ge steld". De Tijd heeft staatssecreta ris Van der Reijden op de omslag. „De gezondheidszorg is nog steeds soms een ver- Hervormd Nederland praat met de schrijver Cees Noote boom over reizen. „Binnen het Nederlandse taalgebied is Vlaanderen voor ons exo tischer dan Thailand. Voor iemand uit Roeselare kan ik mij geen exotischer vakantie voorstellen dan in noord- Groningen". Een ander arti kel beschrijft hoe radikale actiegroepen in Nederland op de rand van de democra tische rechtsorde balance ren. „Het gevolg is dat men sen daar bang en apathisch van worden. Acties waarbij je mensen mobiliseert en ge welddadigheid niet kunt of wilt uitsluiten, zijn de grofs te vormen van massa-mani pulatie, omdat je mensen on gevraagd in situaties brengt die bedreigend kunnen zijn voor hun lijf en goed". Het blad start een serie, waarin ouders terugblikken op de manier waarop ze hun kin deren hebben opgevoed. „Mijn kinderen zijn door en door verwend, vind ik. Ze hebben alles gekregen waar ze om vroegen. Daar pluk ken ze nu de wrange vruch ten van. Ze kunnen niet met geld omgaan. Ze zitten altijd in de schulden. Komen altijd lenen". Elders aandacht voor „de bedriegelijke stilte" rondom El Salvador. De priester Rogier Ponseel die er werkt: „President Duarte had beloofd dat hij zou afre kenen met de doodseska ders, maar het rechtssysteem werkt nog steeds niet. Wij hebben een lijst van zeshon derd vermisten, alleen al van de christelijke basisge meenschappen. Er is nog steeds niets opgehelderd. De repressie is alleen wat selec tiever, niet meer zo mas saal".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7