Winnie Mandela mag in Soweto wonen Drie tennisballen vooru N ieuw F rans parlement tumultueus van start Israël verontrust over modernisering leger Syrië Passagiers Boeing aan catastrofe ontsnapt Eunuchen in India kiezen nieuwe leider Lprilgrap beloond iet gevangenisstraf President Oostenrijk onderzoekt zaak-Waldheim Gouden handdruk voor 1.200 Duitse officieren BUITENLAND EcidócSouoant DONDERDAG 3 APRIL 1986 PAGINA 5 Britse postbode moet met pensioen Londen De 75-jarige Sid Bmith, de oudste postbesteller van Droot-Brittannië, is met 1 april met pensioen gestuurd. „Ze hebben me Ipruit gegooid", zei hij er zelf over. 1 „Ik voel me honderd procent fit en Ihad nog tien jaar meegekund". I Smith heeft twintig jaar lang post, a maar ook andere zaken, zoals le- I vensmiddelcn, medicamenten en 3 Andere levensbehoeften bezorgd bij 1 de twaalf huizen op het eilandje Osea voor de Britse oostkust. Elke Jdag reed hij bij eb met zijn kleine> (bestelauto over de smalle dijk, om Ivóór het opkomen van de vloed (weer terug te zijn. GEORGE WALLACE UIT DE POLITIEK MONTGOMERY Gouverneur Geor ge Wallace van de Amerikaanse staat Alabama heeft aangekondigd dat hij zijn politieke loopbaan beëindigt. Hij zal niet streven naar een vijfde termijn als gouverneur. De 66-jarige gouver neur deed tweemaal mee aan de presi dentsverkiezingen en was eens het symbool van het verzet tegen de rasse nintegratie irt het zuiden van de VS. Langzamerhand gaf hij echter zijn ver zet op. Hij slaagde er zelfs in de steun van veel zwarte leiders te winnen. Wallace wordt vrijwel voortdurend ge teisterd door pijnen, sinds hij in 1972 (Vervolg van voorpagina) ATHENE De gisteren door een bomaanslag getroffen Amerikaanse Boeing-727 was met 121 mensen aan boord om 12 uur in Rome opgestegen met bestemming Athene. Van daar zou worden doorgevlogen naar Cairo. Het toestel had de landing al ingezet toen zich een ontploffing voordeed op 4.500 meter hoogte, waarbij een gat geslagen werd van drie bij één meter. De passagiers op rij tien en elf werden op 3.555 meter hoogte naar buiten gezogen. De licha men van drie van hen werden later door de politie op een landingsbaan teruggevonden, het vierde werd in zee aange troffen. Volgens het Atheense persbu reau ANSA zou de Boeing op grotere hoogte vrijwel zeker totaal vernietigd zijn. Maar omdat het toestel de daling al had ingezet voor een landing in Athene was er weinig druk verschil met de buitenlucht en kon de gezagvoerder een noodlanding maken. De slachtoffers zijn door Griekse- en TWA-functiona- rissen, en door familieleden geïdentificeerd als Alberto Sti- no uit Connecticut en Demitra Stylian (52), haar dochter Ma ria Klug (25), en kleindochter Maria Klug van ruim acht maanden, uit Maryland. In een verklaring zei Yannis Kapsis, de Griekse ondermi nister van buitenlandse zaken, dat de ontploffing veroorzaakt was door een bom in de baga ge. Volgens Italiaanse luchtha venfunctionarissen was alle bagage in Rome met röntge napparatuur gecontroleerd. Staking verjaagt Finse president uit paleis HELSINKI Een staking van 15.000 ambtena ren in de Finse hoofdstad Helsinki heeft er niet alleen toe geleid dat het openbare leven sterk werd gehinderd, maar ook dat president Mauno Koivisto moest verhuizen van het regeringspa leis naar een verblijf voor hoge buitenlandse gas ten. Het voltallige personeel van het paleis deed aan de stakingsactie mee. De 74.000 leden tellen de Ambtenarenbond begon de staking nadat de overheid eisen voor een loonverhoging had Afge wezen. Totdusverre is de actie beperkt gebleven tot de hoofdstad en de naaste omgeving daarvan. De Ambtenarenbond heeft echter gedreigd de staking uit te breiden tot het gehele land als bin nen twee weken geen overeenstemming is breikt. E, JOHANNESBURG Winnie Mandela is giste- ren naar haar huis in So weto, een woonstad van zwarten niet ver van Jo hannesburg, terugge keerd. Het is voor het eerst sinds mei 1977, dat zij zonder beperkingen in Soweto kan wonen. Toen stuurde de Zuidafrikaan- se regering haar in bin nenlandse ballingschap. De vrouw van de al sinds 1961 gevangen zittende ANC- leider Nelson Mandela mocht in december haar ballingsoord in Brandfort een boeren dorp in de afgelegen provin cie Oranje Vrijstaat verla ten, maar terugkeer naar Jo hannesburg of Soweto was niet toegestaan. Tot twee keer toe tartte zij de autoriteiten, maar beide ke-' ren verhinderde de politie dat ze naar Soweto terugkeerde. Voor de twee overtredingen heeft ze terechtgestaan, maar tot een proces is het niet ge komen. De nu 52-jarige Winnie Man dela verklaarde dat zij door gaat met de strijd van haar man. Ze zei niet te verwach ten dat de autoriteiten haar man snel vrij zullen laten. Mandeia's advocaat heeft ver klaard dat voor Winnie nog wel de beperking geldt dat zij niet in de plaatselijke pers aangehaald mag worden. De terugkeer van Winnie Mandela naar Soweto, waar ze verwelkomd werd door vrienden en familieleden, on der wie drie kleinkinderen en een kinderkoor dat liederen zong, komt na de vernietiging van een „banning-order" die opgelegd was aan een zwarte activist in Port Elizabeth. De Amerikaanse regering heeft afwijzend gereageerd op de oproep van bisschop Des- mond Tutu om direct econo mische sancties af te kondigen om de blanke minderheidsre gering te dwingen tot het beëindigen van het apart- heidsbeleid. Volgens Tutu zijn sancties het enige middel om verandering af te dwingen. „De VS geloven niet dat sanc ties veranderingen in Zuid- Afrika bevorderen", aldus een woordvoerder van de Amerikaanse regering, die stelde dat sancties nadelig zijn voor de economie van Zuid- Afrika. Hij zegt ook bang te zijn dat sancties het geweld en de polarisatie in het land op zullen voeren. Winne Mandela na terugkeer in Soweto, waai (klein)kinderen. zij onder anderen werd verwelkomd door haar BHOPAL Eunuchen die vroeger werkzaam waren in de harems van Indische prinsen, zijn bij eengekomen in Bhopal om voor het eerst in 80 jaar een nationaal leider te kiezen. Deze leider, de Nayak, moet de belangen van de steeds kleiner wor dende groep verdedigen. Gekleed in kleurige sari's zit ten de eunuchen pratend en kaartspelend bijeen in een tent, in afwachting van het landelijke congres dat op 7 april begint. Er worden 3.000 deelnemers verwacht. Volgens Surayya Bai, woordvoerder van de eunuchen, werd het laatste congres in 1906 belegd. Toen werd de vorig jaar over leden Nazir Haji gekozen tot Nayak- voor-het-leven. De meeste eunuchen, die vrouwelijke namen en kleding aannamen, werden geboren met mismaakte genitaliën of werden door ontvoerders ont mand en aan koninklijke ho ven verkocht. Bai schat dat India begin deze eeuw meer dan 10.000 eunuchen telde. Zij bekleedden de invloedrijke positie van harembewaker van prinsen en waren ook gezant, spion en vertrouweling. Toen het India van de prins dommen in 1947 een republiek werd, werden de eunuchen ge dwongen tot bedelen, prostitu tie en dansen, dikwijls wer kend in groepen om de tradi ties van de klasse in stand te houden. Na de verkiezing van hun leider zullen de eunuchen ook een mars door de straten van Bhopal houden, langs de vervallende paleizen van de heren die zij eens dienden. EL AVIV Het Israëlische leger heeft een niet met naam ge- oemde officier van de militaire inlichtingendienst 35 dagen ar- ;st gegeven, omdat hij de Israëlische radio ter gelegenheid van april een vals bericht had laten omroepen dat een aanslag was epleegd op de Libanese sji'ietenleider, Nabih Berri. De radio eelde later mee dat het om een niet gewaardeerde grap was egaan. Militaire kringen zeiden dat de minister van defensie, abin, persoonlijk opdracht had gegeven tot berechting van de jfficier. Turkse oud-politici mogen weer spreken ANKARA Voormalige Turkse politici mogen weer in het openbaar verklaringen af leggen. Het Turkse parlement hief gisteren het verbod op, dat na de militaire staatsgreep in 1980 werd afgekondigd. Oud-politici werd toen verbo den in het openbaar verklarin gen af te leggen of voormalige leiders te prijzen of te kritise ren. Het blijft de voormalige politici wel tot 1992 verboden zich actief bezig te houden met partijpolitiek. WENEN De Oosten rijkse president, Rudolf Kirchschlager, zal een on derzoek laten uitvoeren naar de door het Joodse Wereldcongres (WJC) ge uite beschuldigingen aan het adres van de presi dentskandidaat en oud-se cretaris-generaal van de Verenigde Naties Kurt Waldheim. Het WJC beschuldigt Wald heim ervan als officier van de Wehrmacht betrokken te zijn geweest bij oorlogsmisdaden in Joegoslavië en Griekenland of er ten minste kennis van te hebben gehad. Waldheim, die de beschuldi gingen bestrijdt, erkende wel in een vraaggesprek met het Joegoslavische tijdschrift „Po- litika Svet" dat het fout was in zijn memoires te hebben ge zwegen over zijn militaire acti viteit na 1941. In een interview verklaarde hij gisteren niet te geloven dat zijn voorsprong voor de presi dentsverkiezing op 4 mei op de socialistische kandidaat Kurt Steyrer „samenhangt met anti semitisme". De partijloze Waldheim staat kandidaat voor de conservatie ve Österreichische Volkspartei (ÖVP). Sinds de onthullingen over zijn oorlogsverleden is Waldheims populariteit in Oostenrijk alleen maar geste gen. De österreichische Volkspar tei waarschuwde onlangs voor mogelijke ongewenste gevol gen van de onderzoeksactivi teit van het WJC. Dat is uitge legd als „dreiging met anti-se- mitisme". De OTV maakt sinds de beschuldigingen be kend werden, voor Waldheim reclame met de leuze: „nu vooral". Ondanks de aanzienlijke steun waarover Waldheim in eigen land lijkt te beschikken, vre zen de Oostenrijkers de gevol gen voor het toerisme, dat een belangrijke inkomstenbron is. Volgens het Bureau voor Toe risme schaadt de affaire-Wald- heim het toerisme „meer dan het wijnschandaal, de dollar- koërs of het terrorisme". Vooral in de Verenigde Staten is het beeld van Wenen „zwaar beschadigd". (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Het Franse ex treem rechtse Nationale Front heeft gisteren een opmerkelijke entree ge maakt in de Assemblee Nationale, het Franse par lement. De zitting werd opmerkelijk genoeg geopend door een ver tegenwoordiger van het Natio nale Front, de 84-jarige Edou- ard-Frederic Dupont. Deze werd tot tijdelijk voorzitter ge promoveerd, omdat hij het oudste aanwezige kamerlid was. Dupont was nauwelijks uitgesproken of een van zijn partijgenoten nam onverwacht het woord. De extreem-rechtse dr. Jean- -Claude Martinez vroeg om uitsluiting van tien afgevaar digden van klassiek rechts, omdat deze volgens hem „on rechtmatige vervangers" wa ren van tot minister gepromo veerde neo-gaullisten en libe ralen. De verrassende interpellatie wekte vooral de woede van de communistische afgevaardig den die demonstratief met hun lessenaars klapperden en luid keels protesteerden tegen de aanwezigheid van extreem- -rechts in de Assemblee. Voor zitter Dupont had de grootste moeite de orde te bewaren. Liberalen, neo-gaullisten en socialisten hielden zich wijse lijk afzijdig, al waren er socia listen die stelden dat klassiek rechts inderdaad een "niet he lemaal met de regels stroken de kunstgreep had toegepast met de vervanging van de ze tels van zijn ministers. Na twee stemmingen werd de oud-premier en burgemeester van Bordeaux Jacques Cha- ban-Delmas gekozen tot voor zitter van de Assemblee. Het is de derde keer dat Chaban- -Delmas deze functie bekleedt. Een bittere pil voor oud-presi dent Giscard die had gehoopt hiervoor in aanmerking te ko men. Premier Jacques Chirac zal de nieuwe nationale vergadering volgende week dinsdag toe spreken en meteen de vertrou wensvraag stellen. Chirac wil zijn ingrijpende economische herstelprogramma per decreet uitvoeren. De eerste twee weken van zijn premierschap hebben de bur gemeester van Parijs overigens geen windeieren gelegd. In een opinie-onderzoek is Jac ques Chirac voor 52 procent der Fransen de meest geschik te kandidaat voor het Elysee. In vergelijking met een vorig onderzoek is zijn populariteit met maar liefst 15 procent ge stegen. Voor het eerst sinds ja ren is Chirac zijn grote con current Raymond Barre voor bij gestreefd. Voornaamste kanshebbers van links zijn president Mitterrand en de voormalige socialistische landbouwminister Michel Ro- card. Beiden zouden echter door Chirac worden verslagen, als er nu presidentsverkiezin gen zouden worden gehouden. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Nagestaard door jaloerse collega's nemen 1.200 Duitse officieren van rond de 45 met een gouden handdruk afscheid van de Bundeswehr. De officieren die een riant pensioen krii- gen, mogen er in de burgermaatschappij zoveel bij verdienen als ze willen, zonder dat dat op hun pensioen in mindering wordt gebracht. Het voortijdige vertrek van de militairen kost de Duit se belastingbetaler een slordige 650 miljoen mark. Met deze een malige actie wil minister Manfred Wörner van defensie de pro motie-kansen binnen het leger verbeteren en wat aan de eenzij dige leeftijdsopbouw van het officierskorps doen. Per 1 april van dit jaar kan een 45-jarige kapitein met vrouw en twee kinderen met een beginpensioen van 3050 mark (zeventig procent van het laatste verdiende loon) het kazerne-terrein voor altijd verlaten. Een luitenant-kolonel krijgt tot zijn dood bijna 4500 mark per maand. Bovendien krijgen de vertrekkers een eenmalige uitkering tot maximaal 42.000 mark. Geen wonder dat de animo voor de regeling groot is, zeker nu gebleken is dat tal van bedrijven staan te springen om de ex-officieren in dienst te nemen. „Wij zijn overrompeld door de toeloop", zegt een woordvoerder van Defensie in Bonn. Twee keer zoveel officie ren dan gepland willen van de goudgerande regeling gebruik maken. Het blijft echter bij het oorspronkelijke aantal. „Alleen die officieren kunnen gaan van wie het vertrek de meeste pro motie-mogelijkheden voor anderen biedt", aldus staatssecretaris van defensie Ermisch. De officieren aan wie de gouden hand druk voorbij gaat, zijn niet van plan het er bij te laten zitten. Ze willen bij de rechter hun gelijk halen. Volgens de achterblijvers wordt met de regeling het gelijkheidsprincipe aangetast I Noteer als nieuwe abonnee ingaandeI Saam:I Adres:. Postcode/plaats: Telefoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de tennisballen aan: Saam: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ier j JOLAN-HOOG VLAKTE r- De ongeveer een kilo- ïeter hoge berg Avital, ie oprijst uit de vlakke n rotsachtige bezette Go- m-hoogvlakte, vormt een atuurlijke Israëlische uit- ijkpost, van waaruit men e Syrische activiteiten et over de bufferzone auwlettend in de gaten an houden. Het is prettig >even hier, nu de korte inter in het Midden- osten ruim baan maakt oor de lente. Het felle =el en paars van de wil- e bloemen steekt scherp tegen de roestige herin- eringen aan de oorlog en et zwarte basaltgesteen- en toe valt er een regen en in de dalen tussen de zweven wat flarden - misschien een toepas metafoor voor de Israë- onzekerheid over de be- van hun meest on- j^rzoenlijke Arabische vijand, vrees voor een falende in- en een nieu- verassing is Is raël blijven achtervolgen, sinds de succesvolle aanvallen van Egypte en Syrië aan de oostelijke oever van het Suez- kanaal en hier in de Golan- hoogten aan het begin van de oorlog in 1973. Syrië-kenners zijn unaniem van mening dat president As sad van plan is een nieuwe oorlog te beginnen. Wat Israël niet weet en ook niet kan voorspellen, is wanneer en on der welke condities Syrië de oorlog zal hervatten. De Syri sche leider heeft nooit een ge heim gemaakt van zijn ambi ties om de Golanhoogten terug te winnen en de joodse staat tot onderhandelingen te dwin gen. Twee van zijn laatste toe spraken en een algemeen ge voel van een groeiend Syrisch zelfvertrouwen hebben de vrees in Jeruzalem aangewak kerd dat het beslissende uur eërder vroeger dan later zal slaan. Volgens Israëlische bronnen is het Syrische leger bijna klaar met het moderniseren en uit breiden van de gewapende troepen. Israël maakt zich vooral bezorgd over het sterk in aantal gegroeide korte- en lange afstandsraketten van Syrië, die gebruikt zouden kunnen worden om vliegvel den, militaire hoofdkwartieren en wapenopslagplaatsen te vernietigen en de mobilisatie zouden kunnen verstoren. Ook de aanschaf van gevechtsheli kopters en de formatie van speciale troepen en comman do-eenheden, die door het net werk van mijnenvelden en anti-tank obstakels aan de frontlijn zouden kunnen door dringen, baart de Israëli's gro te zorgen. Een van de grootste proble men voor Israël is dat in de Syrische overwegingen niet alleen militaire, maar ook poli tieke factoren een rol spelen, die niet opgepikt kunnen wor den door middel van elektro nische luistervinken en uit kijkposten. Alleen een zeer hooggeplaatse spion zou ervan op de hoogte kunnen zijn. Ui terlijke omstandigheden als vredesonderhandelingen tus sen Israël en Jordanië, veran deringen in de situatie in de Golfoorlog (Damascus steunt Iran) kunnen de gedachten en plannen van Assad beïnvloe den en veranderen. „We we ten een hoop over Syrië", al dus een goed ingelichte des kundige, „maar er zit nou een maal geen afluisterapparaatje in Assads hoofd". IAN BLACK Copyright The Guardian VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER Kareltje Knetter was zó tevreden over zijn dat hij het niet laten kon om die een wel zéér bijzondere en extra lekkere in elkaar te knutselen. Tevreden keek dan ook naar zijn broodheer en de werkge- die smakkend en smekkend zat te smullen, terwijl hij zijn handjes genietend wreef riep uit: „Nou baas, als mijn knettercarter het net goed doet als mijn kookkunst, dan zal het arachtig morgen wel gaan, hè?" „Het eten me tenminste voortreffelijk, Kareltje," smid toegeven. „Maar vanwege omre- alsdat ik altijd ben opgevoed als een wel waarheidslievend knaapje, tja..., ik geloof dat je knettercarter een grote teleur- voor je wordt. Ik heb nou misschien echt zo héél veel verstand van motoren, maar je rustig een massa kleine gaatjes in je mo torblok kunt boren om daarmee je motorvermo gen op te voeren..., dat wil er bij mij toch echt niet in...." „Wacht dan maar af, baas", vond Kareltje. „Morgen gaan we proefrijden en dan zul je het zien." „Ik help het je wensen," zei de smid. „Maar voorlopig zal het bij deze hulp en wenserij moeten blijven, vent, want ik ga naar bed. Jouw lekkere maar overvloedige maaltijd heeft me namelijk slaperig gemaakt, begrijp je?" En een kwartiertje later lag de smid al onder de wol. Hij sliep vast. Héél vast. Zó vast zelfs, dat-ie helemaal niets hoorde van het kreunend opengaan van een van de deuren van zijn smidse. Door het openstaande raam van zijn slaapkamer drong dat zwakke geluid wel naar binnen, maar de smid sliep er glad doorheen Protest in Chili Voor de der de achter eenvolgende dag zijn Chi li leense stu- denten giste- 11 ren slaags geraakt met de oproerpo- litie. Op de ".s campus van de universi teit van de hoofdstad Santiago ge bruikte de politie traan gas en water- i^.pss kanonnen om het pro test tegen de dictatuur van generaal Pi nochet te do ven. Tot dus verre zonder resultaat. anneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De ballen zijn ver pakt in een handig blik. De nieuwe abonnee wordt ook harte lijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken CeidóaSouumt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5