Stortvloedkritiek ojMiitei^aakDenUyl Jongeren willen het liefst trouwen VS: Libië niet bij 4 bomaanslag jj betrokken BON: Masson chanteerde Westland- Utrecht ROB GORRIS. Fransen willen tv-loze dag Leo Donderdag 3 april 1986, £eicUe (Sowiant Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: f.l.Hallewas.Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/mvrudag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Half tot zwaar bewolkt m overwegend droog. Vannacht enkele mistbanken. Minimum temperatuur ongeveer 1 graad. Hier en daar vorst aan de grond. Middagtemperatuur rond 8 graden. Matige wind uit noordelijke richtingen. Zon op: 07.08; onder: 20.18. Schev. hoog water: 12.27; laag water: 7.04 en 20.44 uur. Gabion OK-partij opgeheven AMSTERDAM De Oranjeklan tenpartij van de Hagenaar Aart Schoemacher is gisteren opgehe ven, kort nadat de verkiezingscam pagne van start was gegaan. De lijsttrekker kwam tot de beslissing de zaak op te doeken na een tele foongesprek met de Rijksvoorlich tingsdienst. De RVD gaf hem te verstaan dat de partij de kiezer niet de indruk moet geven dat het Ko ningshuis erbij betrokken is of ach ter de denkbeelden staat. „Ik wil de mensen van het Koningshuis niet schaden, daarom heb ik er meteen een punt achter gezet", al dus Schoemacher, die de tijd te kort achtte voor een nieuwe partij- Geld storten niet altijd verstandig STEENWIJK 7Vee dames van 70 jaar uit Steenwijk hebben gisteren van de politie van Emmeloord 370 briefjes van honderd gulden terugge kregen die ze waren kwijtgeraakt toen hun woning in verband met stadsvernieuwing was afgebroken. In de woning verborgen geld werd gelijk met het puin afgevoerd naar de vuil stortplaats in Emmeloord. Daar werd het op vrijdag 21 maart door twee me dewerkers van het vuilstortbedrijf tussen het vuil aangetroffen. Bij het verplaatsen van wat afval werd eerst één biljet van 100 gulden aangetrof fen, daarna nog eens 369. Dat geld brachten de vinders eerlijk naar de politie in Emmeloord. Israël verwacht oorlog met Syrië TEL AVIV De Israëlische vice-commandant van de landmacht, generaal majoor Dan Shomron, heeft gisteren verklaard dat zijn land zich voorbe reidt op een oorlog met Syrië dit jaar. Hij ver wacht niet dat andere landen zich zullen bemoei en met die oorlog. Shomron deed zijn uitspraak voor de Israëlische radio. „De mogelijkheid van een oorlog met Syrië lijkt klein, maar er bestaat een kans op verslechtering. Dus moeten we klaar zijn voor een mogelijke oorlog met Syrië in 1986", aldus Shomron. Syrie-deskundigen in het Midden oosten zijn vrijwel unaniem van mening dat pre sident Assad van plan is eten nieuwe oorlog te be- De Koning: Den Uyl heeft het anders geleerd DEN HAAG CDA- minister De Koning (Sociale Zaken) meent dat mensen zich mis kend zullen voelen door de uitspraak van PvdA-leider Den Uyl dat christenen zich nog al eens gedragen als de betere helft van de sa menleving. De CDA- minister zei vanochtend voor de AVRO-radio het verstandig te vin den als Den Uyl die op merking zou terugne men. De opmerking heeft inmiddels geleid tot een stortvloed van kritische reacties bij omroepen en dagbla den. De Koning is de eerste vooraanstaande CDA'er die zich heeft laten verlokken tot een reactie op de opmer kingen van Den Uyl, zon dag gedaan in een inter view met de IKON-radio. De Koning vindt dat chris tenen niet bescheiden ge noeg kunnen zijn, maar dat zij niet de pretentie hebben dat zij beter zijn. „Op de boodschapper is altijd kri tiek mogelijk. Op de bood schap is ook kritiek moge lijk maar dan moet die wel zakelijk en verantwoord zijn en niet een sneer naar het christendom", aldus de Koning. De Koning zei te verwach ten dat de uitspraken in de politieke discussie onder meer in de verkiezingscam pagne wel weer terug zullen komen, maar het zal naar zijn zeggen geen specifiek punt worden waarop het CDA Den Uyl zal bestrij den. Er moet volgens hem bij Den Uyl sprake zijn van een groot misverstand, „Den Uyl kon beter weten, die heeft het anders ge leerd". Mr W. de Gaay Fortman, in het kabinet-Den Uyl minis ter van binnenlandse zaken, verklaarde vanmorgen voor de NCRV-radio dat de uitla tingen van zijn oude collega een voorbeeld zijn van de manier waarop je niet met eikaars levensovertuiging moet omgaan. Hij vindt de uitdrukkingen van Den Uyl „grievend, onbegrijpelijk en onrechtvaardig". De top van het CDA be waart, voor zover in deze paasvakantie bereikbaar, nog steeds het stilzwijgen over de affaire. Rondom de Tweede-Kamerfractie wordt er overigens wel re kening mee gehouden dat Den Uyls woorden nog wel tegen hem zullen worden gebruikt in de aanstaande verkiezingscampagne. Mi nister De Koning wees er vanmorgen ook op dat Den Uyl al eens eerder het de mocratisch gehalte van de kleine rechtse christelijke partijen in twijfel heeft ge trokken. Ook deze uit spraak kwam hem op veel kritiek uit het christelijk volksdeel te staan. Nederland telt anderhalf miljoen woningzoekenden AMSTERDAM Het aantal ingeschreven woningzoeken den is de afgelopen jaren sterk toegenomen en bedraagt op dit moment anderhalf miljoen Ne derlanders. Een verhoging van het woningwetprogramma is daarom nodig. Er moet ook meer rekening worden gehou den met de verscheidenheid aan woonvormen,v vindt de Landelijke Organisatie Belan gengroepen Huisvesting Driekwart van de woningzoe kenden schrijft zich in bij de gemeenten, zo bleek volgens de LOBH uit eerder onder zoek. Bijna de helft van de woningzoekenden verdient minder dan 1300 gulden per maand. Ruim 44 procent van de woningzoekenden is „star ter" op de woningmarkt. Van de woningzoekenden is ruim 42 procent alleenstaand en vormt ruim 31 procent een tweepersoonshuishouden. (ADVERTENTIE) TWEE BEURZEN VOOR ÉÉN TOEGANGSBEWIJS 3 t/m 13 april dagelijks van 10-18 uur, maandag 7 en dinsdag 8 april van 10-22 uur en zaterdagen zondag van 10-17 uur. I 1 Voordelige Trein-Toegang-biljetten verkrijgbaar bij vele NS-stations. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 i tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Brokx wil renovatiesubsidie voor arme bouwverenigingen DEN HAAG Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting vindt dat de volgende regering moet overwegen om een aparte subsidie in het leven te roepen voor woningbouwverenigingen die krap bij kas zijn en daardoor hun woningbestand niet of in onvoldoende mate kunnen onderhouden en opknappen. Woningbouwverenigingen klagen al enige tijd dat de subsidies die zij ontvangen als bijdragen in de renovatiekosten te laag zijn. De Tweede Kamer vindt dat de bijdragen voor woningen van na de oorlog omhoog moeten. Tot nu toe had Brokx op dit punt de boot afgehouden. Onderzoek heeft hem echter geleerd dat het opknappen van naoorlogse woningen toch meer kost dan zijn ministerie had gedacht. Daarom lijkt het hem goed om van het totaal ter beschikking te stellen bedrag voor onderhoud en verbetering een deel te reserveren voor armlastige woning bouwverenigingen. Als een sociale verhuurder in de financiële problemen zit zou samen met de gemeente een saneringsplan moeten worden ge maakt. De corporatie kan extra geld krijgen op voorwaarde dat het rijk curator wordt zoals dat thans het geval is bij sommige gemeenten die als het ware failliet zijn (artikel 12-gemeenten, zoals Leiden. Volgens Brokx valt het in in Nederland enorm mee met de leeg stand in tegenstelling tot wat kranten en televisie volgens hem berichten. Van de ruim vijf miljoen woningen in het land staan er thans 100.000 leegdie bewoonbaar zijn, zei hij. Van die 100.000 behoren er 56.000 tot de vrije sector, waar geen schaarste DEN HAAG Ex-ABP-di- recteur mr. drs. Masson heeft de Westland Utrecht Hypo theekbank (WUH) gechan teerd, kort voordat deze bank in 1982 door een grootscheepse steunoperatie van het faillisse ment werd gered. In ruil voor de kapitalen die het ambtena- renpensioenfonds in WUH in vesteerde, eiste Masson dat twee huizen ver onder de wer kelijke marktwaarde aan hem verkocht moesten worden. Eén pand ging voor een derde van de waarde naar zijn doch ter en schoonzoon, het andere huis voor de halve prijs naar een ABP-medewerker. Eén en ander heeft de Maas trichtse persofficier mr. G. Weggemans vanmorgen beves tigd. De jongste smeergeldzaak in de ABP-affaire is in de ten lastelegging tegen hoofdver dachte Masson opgenomen, al dus Weggemans. Stukken die afkomstig zijn van het kanaal eiland Jersey, lange tijd het fiscale „hoofdkwartier" van Masson, zouden de aanklacht ondersteunen. Masson zelf heeft tegen dit onderdeel ove rigens een bezwaarschrift in gediend, dat 17 april wordt be handeld. Inmiddels zou verder vast zijn komen te staan dat Masson in de acht jaar voor zijn arrestatie minstens vier ton meer moet hebben uitgegeven dan hij als ABP-werknemer verdiende. GRATIS ELKE WOENSDAG DE THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (ADVERTENTIE) Al 20 jaar een dijk van een dealer. F. Hoge Rijndijk 278 2314 AL Leiden tel.:071-896000 Zie pagina 4 Leidse meubelzaken mochten openblijven LEIDEN De Leidse meu belzaken hadden Tweede Paasdag open mogen zijn. Dat zei wethouder J. Fase (econo mische aangelegenheden) gis teren. „Op zo'n dag is er spra ke van uitstalling en niet van verkoop. Want hoe gaat dat, je gaat op Tweede Paasdag je meubels uitzoeken en pas de volgende dag kom je ze halen of worden ze thuisbezorgd. Dan is er dus geen sprake van verköop op Twee Paasdag",* zei Fase gisteravond. Fase zei verder er vanuit ge gaan te zijn dat het al dan niet open zijn van de meubelwin kels door de gemeente stilzwij gend getolereerd zou worden. Over het feit dat de politie desalniettemin negen maal proces verbaal heeft opge maakt tegen een aantal meu belzaken, had de wethouder geen mening. Grave- verbaasd de wet- Politievoorlichter land reageert hoe op de uitlatingen houder: „In een rondschrijven èn in de gemeentelijke adver tentie wiist het college van B en W zelf er met nadruk op dat de winkels op Tweede Paasdag geen vrijstelling krij gen om open te zijn. Het colle ge heeft zelf besloten dat de winkels niet open mochten". Ook de redenering dat er al leen meubels werden uitge stald en niet verkocht gaat volgens Graveland niet op. - Wfj\ Vier doden na explosie in vliegtuig WASHINGTON De Verenigde Staten heb ben gisteren agenten van de FBI naar Grie kenland gestuurd om een onderzoek in te stel len naar de explosie aan boord van een Boeing de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij TWA, waarbij vier mensen om het leven kwa men en negen gewond raakten. Een hoge regeringsfunctionaris zei niet te gelo ven dat de explosie een Libische vergeldings actie was voor het conflict tussen Libië en de VS in de Golf van Sirte. „We geloven niet dat de bomaanslag verband houdt met de Libische dreigementen. Het lijkt hun stijl niet". De functionaris, die anoniem wilde blijven, meent dat de aanslag het werk kan zijn van „kleine groep avonturiers". Volgens hem zal het weken duren voor het onderzoek iets oplevert dat enig houvast biedt. De verant woordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door een onbekende groep, de „Arabische revolutio naire Cellen". Zowel het Witte Huis als het ministerie van buitenlandse zaken hebben zich voorzichtig opgesteld en beschuldigende verklaringen ver meden. Terwijl de Griekse regering de explo sie al snel veroordeelde als een „barbaarse ter roristische daad", weigerde Washington daarin mee te gaan in de eerste officiële commenta- Hoewel de Libische leider Muammar Khadda- fy heeft gedreigd met vergeldingsacties in ver band met het conflict in de Golf van Sirte, zei den de woordvoerders Larry Speakes (Witte Huis) en Bernard Kalb (State Department) dat zij niet over bewijzen beschikten dat het De bom in het Amerikaanse vliegtuig sloeg een gat van drie bij één meter. Vier passagiers werden op een hoogte van 3555 meter naar buiten gezogen en kwamen om het leven. val het werk i Libische terroristen. UTRECHT Jongeren zien het huwelijk nog steeds als de ideale samenlevingsvorm. Bij een enquête over relaties waar ruim 11.000 jongeren aan hebben meegedaan, zegt driekwart ooit te willen trou wen. Ongeveer tweederde geeft aan ook andere relatie vormen te willen proberen. Bij de meesten is dat samen wonen. Betrekkelijk weinig jongeren voelen iets voor LAT-relaties, woongroepen of communes. Het onderzoek werd verricht door de stich ting HOZ (Huwelijk/relaties, Ouderschap, Zwangerschap) en het jongerenprogramma „Je ziet maar" van de Vara. Nummer één op de „relatie- top-tien" is het moderne hu welijk. Daarbij leiden de twee partners een eigen le ven, willen ze niet per se al les samen doen, maar blijven sexuele contacten beperkt tot de eigen man of vrouw. Van de deelnemers, in meerder heid tussen de 15 en 20 jaar, vond 41 procent dit de pret tigste relatievorm. Op de tweede plaats, met 35 procent, staat het traditionele huwelijk, waarin de partners alles samen doen. Samenwo nen op de manier van het moderne huwelijk werd der de met 13,4 procent. Alle an dere relatievormen, ook het vrije huwelijk met vrije sexuele contacten, scoren laag, ten hoogste rond de 2 procent. De commune krijgt bij de jongeren van vandaag geen handen meer op elkaar: deze relatievorm eindigde het laagst met 0,1 procent van de stemmen. Volgens gezinssociologe dr. Iteke Weeda is het meest op vallende resultaat de duide lijke voorkeur van jonge kiezen voor meer vrijheid en verantwoordelijkheid voor beide partners, al willen de meesten dat dan toch in een huwelijk. Dit geeft de vrij spectaculaire verandering aan hoe onze samenleving over relaties denkt", aldus Weeda. Zij noemt het niet verrassend dat de meeste jongeren nogal traditioneel hebben geea- geerd. „Ze wonen vaak bij hun ouders en staan nog erg onder invloed van de situatie thuis en van de waarden die zij in hun opvoeding hebben meegekregen". Uit onder zoek is gebleken dat niet jon geren maar juist de groep tussen 24 en 40 jaar zich het meest van die gevestigde waarden los maakt. Dat blijkt ook uit de HOZ-enquete, waar de kleine groep van bo ven de 20 jaar (15%) iets meer geneigd is een „moderne" sa menlevingsvorm te kiezen. (ADVERTENTIE) Let op! Vandaag onze maandelijkse auto-occasionpagina. Zie pagina nr. 10 PARIJS Een op elke twee televisiekijkers in Frankrijk wil minstens één dag in de week geen uitzendingen, als hulpmiddel bij het overwinnen van een verslaving die even erg wordt gevonden als die aan sigaretten of sterke drank. Volgens de uitslag van opiniepeiling in opdracht van het film- en televisieweekblad Télérama is 51 procent van de Fransen vóór zulk een tv-beperking. Gevraagd hoelang zij zonder televisie zouden kunnen leven, antwoordde 37 pro cent van de 1.000 ondervraagden „altijd", 27 procent een week tot een maand en 11 procent „geen dag". Nieuwsuit zendingen zou men het meest missen, gevolgd door films en sportui tzendingen. Publicaties EG in braille BRUSSEL De Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Ge meenschap, maakt zijn vele publicaties voortaan ook toe gankelijk voor blinden. Uitga ven van de commissie zullen voortaan in braille en op cas settebandjes verschijnen. De vrouwelijkë functionaris belast met het project is zelf blind. Varkensvlees wordt wellicht goedkoper DEN HAAG De Consu mentenbond houdt er re kening mee dat het var kensvlees in Nederland de komende weken goedko per wordt. Dit als gevolg van het feit dat Spanje, Portugal en Italië, in af wachting van de uitspra ken van de EG, hun gren zen voor varkens en var kensvlees uit Nederland gesloten hebben. Daardoor ontstaat een over schot op de binnenlandse markt, redeneert de bond. Het Bedrijfsschap Slagersbedrijf wijst erop dat een prijsverla ging eveneens afhangt van het wel of niet als vlees in de han del brengen van de 350.000 varkens in het getroffen kern gebied rondom Den Haag. De Consumentenbond benadrukt dat het eten van varkensvlees geen gevaar voor de gezond heid oplevert. Pag. 13: Directeur Groe- noordhallen vraagt steun van het rijk doorgehakt. Dat beseft ook Leo Beenhakker, die na nog maar nauwelijks een jaar bondscoach van het Nederlands elftal te zijn geweest, nu alweer vertrekt naar Real Madrid. Het beviel hem zeker beter in Spanje, waar ze bij Real Zaïagoza ook al met hem weg liepen. Het werkklimaat bij de KNVB beviel hem trouwens allerminst en het uitblijven van een concreet contract zat hem dwars. Zint u soms die andere krant, die u nu al een tijdje leest, ook niet zo? Bij de Leidse Courant krijgt u veertien dagen proeftijd om te zien of u wilt veranderen. En net als Beenhakker gaat u erop vooruit. Niet alleen qua klimaat, maar een abonnement is ook veel goedkoper dan het dagelijks kopen van deze krant. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. om een proefabonnement worden geweigerd. CU Ccicióe Soiua/nt i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1