Vaccin tegen Af rikaanse varkenspest nog ver weg Bax overtuigend naar hoofdklassetitel LEIDEN OMGEVING DODELIJKE ZIEKTE KAN ALLEEN VARKENS TREFFEN ZOETERMEER „Afri- f flgSk W f* 11 MBIilliWfll1 "I 11 m kaanse varkenspest is het SaidócQowumt DONDERDAG 3 APRIL 1986 PAGINA 16 ZOETERMEER „Afri kaanse varkenspest is het ergste wat een bedrijf kan overkomen". Direct be- trokkenen bij het het dra ma in Zoetermeer en om geving, waar vijfduizend varkens zijn op in totaal veertien bedrijven zijn af gemaakt, zijn het hard- grondig eens over de kracht van de infectie ziekte. Wat is Afrikaanse varkenspest? Het virus, dat zich vaak in vlees of vlees-afval nestelt, kan alleen toeslaan bij var kens. Op mensen en andere zoogdieren heeft het DNA- virus, afkomstig uit de fami lie der zogeheten Iridoviri- dae, geen vat. Een vaccin is nog niet ontwikkeld. „Een vaccin tegen de ziekte ligt nog heel ver weg", aldus dr. C. Terpstra, hoofd van de af deling zoogdieren-virologie van de Stichting Centraal Diergeneeskundig Instituut in Lelystad, waar vorige week de definitieve diagnose voor de Zoetermeerse var kens werd gesteld. Het vin den van een vaccin wordt bemoeilijkt doordat varkens niet in staat zijn anti-stoffen tegen het virus te ontwikke len. „Als de varkens daarom niet worden afgemaakt, zou den ze de ziekte in theorie opnieuw kunnen krijgen", aldus Terpstra. De Afrikaanse varkenspest Varkens zijn niet in staat anti-stoffen tegen het virus te ontwikkelen. Protest van een van besmetting „verdacht" bedrijf in Stompwijk op voorbarige conclusies van voorbijgangers: „Onze varkens hebben géén pest". dankt zijn naam aan het feit dat de ziekte in 1910 voor het eerst werd aangetroffen in Kenia. Met name onder de Sahara-grens komt de ziekte veelvuldig voor onder de in het wild levende wratten zwijnen. Bij deze dieren, die lang niet altijd worden afge maakt, heeft zich in de loop der evolutie het merkwaar dige fenomeen ontwikkeld dat ze weliswaar door het vi- daarmee het virus in stand rus worden getroffen, maar wordt gehouden met alle er niet aan sterven. „Er is bij risico's van besmetting van hen een soort ideale parasiet dien. gastheer-relatie ontstaan", aldus Terpstra. „Ze hebben Het zeer sterke virus, be- geen echte anti-stof ontwik- stand tegen invloeden als keld maar hun lichaam is zo- rotting en variabele zuur- danig is zodanig ingesteld dat graad, waaide in 1960 defini- er ruimte is voor het virus", tieff over de Middelandse Dat nu, betoogt Terpstra, is Zee, waar het sindsdien in juist het gevaarlijke omdat* Spanje en Portugal „in heems" kan worden ge noemd. Voor deze landen geldt een exportverbod van varkens en varkensvlees naar de rest van Europa. Ook het eiland Sardinië viel in 1978 de twijfelachtige eer te beurt, het virus definitief binnen haar grenzen te heb ben. De kiem van de catastrofe in Zuid-Holland moet volgens Terpstra naar alle waar schijnlijkheid uit Afrika, Spanje of Portugal afkomstig zijn. Hoe en op welke wijze valt nauwelijks te achterha len. In België, waar op 8 maart vorig jaar in West- Vlaanderen ook Afrikaanse varkenspest werd geconsta teerd en waar na vier maan den het sein meester kon worden gegeven, bleek de oorzaak een partij illegaal uit Spanje geimporteerd vlees, dat ongekookt aan de var kers was gevoederd. België draagt sinds september offi cieel weer het predikaat: smetvrij. Raadselachtig De verschijnselen als gevolg van de Afrikaanse varkens pest zijn, ondanks de totaal andere herkomst van het vi rus, praktisch identiek aan die van de „gewone" Euro pese varkenspest. Een diag nose is slechts in een labora torium te stellen. In Zoeter meer waren alle honderd varkens ingeënt tegen pest en pas na twee weken werd de ware oorzaak van de raadselachtige sterfte ont dekt. Terpstra: „De ver schijnselen zijn bekend: de varkens krijgen koorts, krui pen bij elkaar, eten niet en drinken na verloop van tijd eveneens niet meer. Tenslot te worden ze slap en lopen slingerend door de stal". Vanwege het ontbreken van een vaccin is volgens Terp stra het uitroeien van alle „verdachte" varkens de enig juiste methode om erger te voorkomen. Reken daarbij het vervoersverbod voor alle dieren die onder de Veewet vallen (dus niet bijvoorbeeld kleine huisdieren) als drager van het virus de varkens zouden kunnen besmetten en ziedaar: „het maximale wat je kunt doen", aldus de on derzoeker. „Wat men in Brussel vandaag ook heeft besloten; niemand kan in re delijkheid eisen dat Neder land nóg meer maatregelen neemt", aldus Terpstra. ARJEN SCHREUDER Verbod op afval als varkensvoer DEN HAAG Het voedej ren van huishoudafval aait varkens wordt binnenkorf verboden. Staatsecretaris Ploeg (landbouw) heeft hiertoe gisteren besloten. Het Landbouwschap ver wacht dat het verbod ovei twee weken van kracht wordt, het ministerie denkt dat er door juridische moei lijkheden meer tijd over heen gaat. Voorzitter drs. T Schouten van het Land bouwschap drong gisterer op de maatregel aan na he?L recente opduiken van dev Afrikaanse varkenspest bi}® twee bedrijven in Zoeter j meer. De als eerste getroffei^ varkenshouder bleek zijn honderd varkens, behalvi11 met brood en mengvoer, t«I hebben gevoederd met afvai d van een verwerkingsbedrijts, in Rotterdam. Het herges bruik van etensresten is aaiUi strikte eisen onderworpettG zo moet het afval enige tijdV worden verhit op een specia-ti le kookinstallatie. Deze waifc op het Zoetermeerse bedrijlj, wel aanwezig, maar is vol gens de onderzoekers nier gebruikt. Schouten conchr11 deerde dat de eisen in d<e praktijk niet werken. „Hele moet gewoon afgelopen zijlui Wij moeten snel toe naain een systeem met waterdich te garanties, zodat etensres" ten van restaurants niee meer in omloop kunnen kot( men. Dat kan alleen op bav sis van een wettelijke vern plichting om al het afval ul'v de horeca-sector aan te bie den voor destructie", aldui Schouten. D In Nederland hebben zo'f^ vierhonderd agrariërs eei£ vergunning om van deze me^ thode van recycling gebruH^ te maken. Het scheelt de ge», bruiker, in vergelijking mev het gebruikelijke mengvoe^ der, aanzienlijk in de kostei^ en is ook voor de horeca niet£ onaantrekkelijk. v Het zaalvoetbalteam van Bax dat gisteravond de hoofdklassetitel overtuigend veilig stelde door Noordwijk met maar liefst 1-7 te verslaan. „CONCURRENT" NOORDWIJK MET 1-7 VERSLAGEN... LEIDEN Het zaal voetbalteam van Bax greep gisteravond op overtuigende wijze de ti tel in de „Leidse" hoofd klasse. Noordwijk, de enig overgebleven „con current", werd door de Voorhouters de eigen Northgohal uitgespeeld: 1-7. In de vier resterende hoofdklasseduels stonden geen grote belangen meer op. het spel. Degra dant UVS won van De Hanepoel (1-4), Bahl- mann bleef ROAC '79 voor (4-8), Cleijn Duin was net iets te sterk voor Van Duuren (6-7) en Menken klopte Landwer: 3-7. Met het behalen van de Leid se zaalvoetbaltitel is het sei zoen van Bax duidelijk nog niet tot een eind gekomen. Natuurlijk: het kampioen schap was een absolute „must" voor de Voorhoutse formatie. Maar alleen om het daaraan verbonden vervolg: de nacompetitie met de kam pioenen van Gouda, Den Haag, Rotterdam en Dor drecht om twee plaatsen in de interregionale zaalvoetbal klasse. Coach Mart van Dijk: „Voor aanvang van dit sei zoen was het doel inderdaad het bereiken van de interre gionale competitie. En dat streven is er natuurlijk nog altijd". Het heeft er deze jaar gang overigens wel enige tijd naar uitgezien dat Bax mini maal nog een jaartje geduld zou moeten hebben. De sei zoenstart was immers uitge sproken matig (twee nederla gen), terwijl de concurrentie in de vorm van Van Duuren wel lange tijd overwinning aan overwinning koppelde. Van Dijk: „We moesten de eerste wedstrijden met vier invallers aantreden. Dat was een beetje teveel van het goe de. Maar persoonlijk ben ik wel altijd blijven geloven in een kampioenschap. Ook al omdat Van Duuren nu niet bepaald overtuigende over winningen boekte. Dat kon bijna niet goed blijven gaan". Bax, dat komend jaar hoe dan ook zaalvoetbalinterna tional Jeffrey Foree in de ge lederen zal tellen, had gister avond maar weinig proble men met de nummer twee van de ranglijst, Noordwijk. De Voorhoutse voorbereiding de spelers hadden zich drie uur voor aanvang van het treffen al verzameld zette duidelijk zoden aan de dijk: na een helft spelen leid de Bax met maar liefst 0-6. In de tweede periode was het Bij 1-7 kwam het einde en konden kampioensbeker èn bloemen tevoorschijn worden getoverd. Hans van Leeuwen doelpuntte 4x, Kees van der Lans, Stan Uljee en Mario Faber allen een keer. UVS was dan al gedegra deerd, tegen De Hanepoel wilde de Leidse formatie er toch nog wel een keertje te genaan. Ook al omdat het wat de thuisploeg betrof alle maal niet zo nodig hoefde, won UVS inderdaad. Hans de Kruijs (2), Hans Verkuijlen en Jeroen Désar bezorgden UVS de 4-1 zege. Bahlmann scoorde twee keer zoveel als ROAC '79. Van die acht treffers (het werd 4-8) nam Kees van Vliet de helft voor zijn rekening. Frans Bahlmann (2), Nick Ver woerd en Peter Gerse com pleteerden het totaal. John Bakker, Hans Witteman Ruud en Hans Weenink scoorden tegen. Van Duuren nam tegen Cleijn Duin steeds weer de leiding. Het waren echter de Katwijkers die aan het einde van de rit de wel beslissende voorsprong bleken te hebben genomen: 6-7. Ted van Ber- kel (4), Mattie Kantebeen en Ben Heemskerk scoorden voor Van Duuren. Adrie Nijgh en Jan van Schie (bei den 2), Anne Ouwersloot, Cor en Wim Haasnoot voor Cleijn Duin. Menken beschikte tegen Landwer eindelijk weer eens over „oudgedienden" Piet Alders en Peter Ruygrok. Een logische 3-7 overwinning was het gevolg. Behalve Al ders (1) en Ruygrok (2) scoor den Ruud Alkemade (2), Jaap Smit en Kees Nulkes voor Menken. Loek van Kesteren, Ruud van der Voort en Hen- nie Zoet troffen namens Landwer de roos. VOOR "Tot en met 30 april van dit jaar heeft u de kans om voordelig 'n echte Peugeot 205 rijker te wordea Bijvoorbeeld de Peugeot 205 Accent met een aantal speciale extra's, waaronder «'n dakspoiler «zwarte antenne brede stootstrips met een rode bies die doorloopt in de bumpers specifieke type- aanduiding op de flanken en achter full-cover wielplaten in hoogte verstelbare hoofd- steunea Zo'n Peugeot 205 Accent rijdt u al voor f 205,- per maand* Dat werkt zo: u betaalt van de nieuwprijs (f16.390,-incL afleveringskosten) ongeveer éénderde deel: f 5.720,-. Daarbij geldt overigens de inruilwaarde van uw huidige auto óók als aanbetaling. Vervolgens betaalt u gedurende 48 maanden f 205,- per maand (effectieve rente 10,9% op jaarbasis). Na vier jaar resteert dan f4.000,-. Op dat moment kunt u drie dingen doen: die rest betalen, uw lening verlengen óf uw Peugeot 205 inruilen voor een nieuwe. Dat laatste kan een heel goed idee zijn. Alle kans namelijk, dat uw 'oude' 205 veel meer waard is dan die restantbetaling. En intussen rijdt u vier jaar in 'n compleet eigentijdse en comfortabel zuinige auto, waar van u geniet vanaf de allereerste kilo-1 meter. Dat geldt overigens voor alle 14 uitvoeringen van de Peugeot 205,1 waaronder de 3-en 5-deurs, de diesels of de supersportieve 205 GTI met een top van 190 km/u Vandaar dat u ook voor deze andere modellen van het speciale financieringsaanbod gebruik kunt ma-1 keu Uw Peugeot Talbot dealer infor-1| meert u graag over de voorwaardea „Vïïïi op. -

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16