Geen verruiming erfpacht en sluitingstijden cafés STAD OMGEVING ficidócSowwunt directeur Groenoordhallen draagt steun van het rijk DE KRANT BRENGT LEVEN IN UW BROUWERIJ Kinderfestival Gemeente wil meer cascobouw Boetes voor verkopers op Leidse rommelmarkt DONDERDAG 3 APRIL 1986PAGINA 13 Nieuwe poging om rokende cowboy te verdrijven iEIDEN De huisarts B. Crul heeft zich tot de 'aadscommissie maatschappelijke zangelegenheden, volksgezondheid en cultuur gewend in een poging le reclamezuil aan de Plesmanlaan verwijderd te crijgen. :rul vraagt de commissie een beroep te doen op het jezonde verstand van B en W om uit gezondheid oogpunt verwijdering van de reclame van de ro tende cowboy na te streven. „Het absurde feit doet ich voor dat het geld waarmee de gemeente nu het nedicijnenpaspoort subsidieert, verdient wordt loor uitzinnig reclame te maken voor sigaretten, ien middel waardoor medicijnen juist vaak ge buikt moeten worden", schrijft Crul. „Een goed lestuurder durft ook zijn fouten te erkennen en er an mee te werken deze te herstellen. Deze goede vil bespeuren duizenden Leidenaars bij B en W «hter (nog) niet", aldus de huisarts. Queen in Leiden LEIDEN De Engelse popfor matie Queen geeft op woens dag 11 juni een concert in de Groenoordhallen. In het voorpro gramma zit de Australische groep Inxs. Over de verkoop van kaarten voor dit concert wordt nog nadere infor matie verstrekt. Free wave weer uit de lucht LEIDEN De illegale radio zender Freewave is gisteren voor de zeventiende maal uit de lucht gehaald. Dit maal was dit echter niet het werk van de radiocontrole dienst van de PTT, die normaal in samen werking met de politie de zen der op spoort. Een werknemer van de Woningbouwvereni ging Leiden ontdekte dat slo ten van de deur van een ketel huis van de Arendshorst ont zet waren en vond daar de zender. De zender was op dat moment in werking. De politie heeft de apparatuur in beslag genomen. Subsidie SLB naar de Lakenfeesten LEIDEN De 15.000 gul- den die de gemeente jaar lijks overhoudt nu de sub sidie aan de Stichting Leidse Binnenstad is inge trokken, zal gebruikt wor den voor de ondersteuning van de Leidse Lakenfees ten die deze zomer gehou den worden. Op de begro ting voor de Lakenfeesten kwam men een dergelijk bedrag nog te kort. Toen de subsidie aan de SLB werd ingetrokkep, werd vastgesteld dat het geld ten goede moest komen aan de verlevendiging van de Leidse binnenstad. Nepcontroleurs actief LEIDEN Kordaat optreden van een bewoonster Van de Van Baer- lestraat in Leiden heeft niet tot de aanhouding van twee nepcontro leurs geleid. De mannen belden bij de vrouw aan en vertelden dat zij van het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) waren en de gasmeter kwa men controleren. De vrouw wist van eventuele nepcontroleurs af en zei tegen de mannen dat ze even moesten wachten en dat ze hen zo zou binnen laten. De vrouw belden daarop het EBR, die echter van geen controle wist en daarna de politie die direct naar het huis van de vrouw kwam. De twee con troleurs hadden toen echter reeds de benen genomen. Uitslaande brand bij De Nobel LEIDEN Op het terrein van de lompen- en metaal- handel De Nobel aan de Zoeterwoudseweg heeft gistermiddag brand ge woed. Een keetwagen en een keet brandde geheel uit. Een loods kreeg brandschade omdat het vuur was overgeslagen. Nadat een werknemer rook uit de keet zag ko men werd de brandweer gewaarschuwd, die het vuurde doofde. De brand is waarschijnlijk aangesto ken. Wellicht hebben kin deren naast de keet vuur tje gestookt. Pleegadressen gezocht LEIDEN De Centrale voor Pleegzorg zoekt opvangadres- sen voor kinderen vanaf 12 jaar die voor bepaalde tijd niet bij de ouders kunnen wonen. „Leeftijd, opleiding, wel of niet gehuwd, samenwonend of alleenstaand, is niet van be lang. Wel of je genoeg humor en geduld hebt om één van deze jongens en meiden vóór een paar weken een plek in je eigen huis te geven", aldus de Centrale. Kostendekkende vergoeding en begeleiding is aanwezig. Inlichtingen: Cen trale voor Pleegzorg, Groot Hertoginnelaan 70, Den Haag, tel. 070-469306. Man van tas beroofd LEIDEN Een 34-jarige man uit Leiden is gister avond omstreeks half twaalf beroofd van zijn tas met studieboeken, studie cassettes en een portemon nee met 1000 gulden. De man liep nabij de Groe noordhallen op de Willem de Zwijgerlaan, toen hij werd aangesproken door twee jongens op een brom mer. Zij vroegen om een shaggie. Plotseling kwam nog een derde jongen te voorschijn, die de man van achteren beet greep. De andere twee pakten toen de tas en gedrieën gingen ze er vandoor. 'ÖNTWERP-COLLEGEPROGRAMMA PVDA: SI LEIDEN Onvoorkort vasthouden aan de inge slagen koers. Die geest ademt het ontwerp-colle- geprogramma dat de PvdA gisteren naar de andere fracties in de ge meenteraad heeft ge stuurd. Op alle belangrij ke politieke onderdelen komt de PvdA niet tege moet aan wensen en ideeën van andere partij en. Het versoepelen van de erfpacht en verrui ming van de sluitingstij den van de cafes, is voor de PvdA niet aan de orde. Gesterkt door de verkie zingswinst en de daarmee verworven machtpositie in de Leidse politiek is de PvdA niet van plan op enigerlei wijze afbreuk te doen aan het eigen verkiezingsprogramma. Het ontwerp-collegeprogram- ma borduurt voort op het programma dat de voorgaan de periode als leidraad dien de. Enkele onderdelen zijn aangescherpt terwijl andere, waarover vier jaar geleden geen overeenstemming werd verwacht, nu wel in het pro gramma zijn opgenomen. Het verruimen van de slui tingstijden was in '82 een „vrije kwestie" voor de colle gepartijen. Het kwam toen dan ook niet voor in het col legeprogramma. Ditmaal stelt de PvdA vast dat verruiming moet worden tegengegaan. Hetzelfde geldt voor de erf pacht: „Grond wordt in erf pacht uitgegeven met hand having van de thans gelden de uitzonderingen". De socia listen willen bovendien dat, vooruitlopend op de discussie over het Verkeers Circulatie Plan een proef wordt geno men met het afsluiten van de Breestraat voor autoverkeer op zaterdag. Dit drietal onderwerpen is in strijd met de uitgangspunten van zowel VVD als CDA. Beide partijen wilden versoe peling van erfpacht en slui tingstijden en spraken zich vooralsnog uit tegen een proef op de Breestraat. Ten aanzien van de heffing van de Onroerend Goed Be lasting wordt gesteld de hui dige verdeling tussen huur ders en eigenaren te handha ven. Tegen een eventuele wetswijziging die dwingt tot het verhogen van de lasten van de huurders, zal scherp stelling worden genomen. In het ontwerp-collegpro- gramma wordt ruim aan dacht geschonken aan alle vormen van minderheden in de Leidse samenleving. Ge pleit wordt onder meer voor het instellen van een emanci- patieraad. De PvdA wil het ouderen- en migrantenbeleid in handen leggen van eoördi- PvdA: twijfels over progressiviteit D66 LEIDEN De PvdA heeft twijfels over het progres sieve karakter van D66. Dit is voor de socialisten één van de redenen deze partij vooralsnog niet bij de colle gevorming te betrekken. Dit blijkt uit een brief, die de PvdA naar de fracties van Links Leiden en VVD heeft gestuurd. De PvdA legt hierin verantwoording af voor haar keuze voor een coalitie van PvdA, Links Leiden en VVD. Een programmatische overeenkomst tussen deze drie partijen behoort volgens de socialisten niet tot de onmogelijkheden. Een voorwaarde is wel dat de twee partners bereid zijn het PvdA-verkiezingspro- gramma „in belangrijke mate" uit te voeren. „Ervarin gen in andere steden hebben geleerd dat een dergelijke combinatie niet minder slagvaardig behoeft te opere ren dan een uitsluitend links college", schrijft de PvdA. Het is de bedoeling dat de twee beoogde part ners uiterlijk vrijdagmiddag op het aanbod van de PvdA reageren. Links Leidèn liet gisteren al weten niets in het voorstel te zien. nerend wethouders, evenals dat momenteel voor het emancipatiebeleid het geval is. Het gemeentebestuur zou bovendien meer dienstbaar heid moeten betrachten aan de Leidse burgers, zo wordt gesteld. Klachten en brieven van burgers zullen daarom sneller worden behandeld. In het ontwerp-collegepro- gramma wordt een groot aantal punten opgesomd. Een kleine greep: Jaarlijks dient een miljoen gulden, desnoods door be zuinigingen, voor nieuwe investeringen beschikbaar te zijn. Het wijkgerichte werken van de politie moet worden gehandhaafd. De prioriteit dient gelegd te worden bij opsporing eni aanhouding bij geweldpleging en hard drugs. De route langs de Nieuwe Rijn, het Gangetje, de Bo termarkt en de Vismarkt tot de Waag moet een auto vrije promenade worden. De positie van de week markt in dit gebied moet worden verstrekt. Het aantrekken van indus triële bedrijven dient meer aandacht te krijgen. Frequent schoonmaken van de straten, het pro bleem van de hondepoep moet daadkrachtig aange pakt te worden. In de Stevenshof wordt een tweede openbare school gebouwd. Het zenderpakket voor de PvdA herziet eigen woonwagenbeleid LEIDEN In het ont- werp-collegeprogramma heeft de PvdA haar be leid ten aanzien van de woonwagen-standplaat sen in Leiden herzien. Eerder werd vastgesteld dat op het Trekvaart- plein 78 standplaatsen gehandhaafd moesten blijven. In het ontwerp- collegeprogramma con formeert de PvdA zich echter aan de eisen van staatssecretaris G. Brokx, dat er in Leiden drie centra met ieder vijftien plaatsen moeten komen. Tussen het woonwagenschap en de woonwagenbewoners hebben de laatste weken heftige discussie plaats gehad over het beleid. De bewoners pleitten er hierbij voor 78 stand plaatsen op het huidige centrum te handhaven. kabeltelevisie moet worden herzien. Er moet een goed koper minimumpakket ko men. Er moet een centraal alarmsysteem komen voor alle zelfstandig wonende ouderen in de stad. Anonieme klikbrieven zul len bij de Sociale Dienst voortaan niet meer worden behandeld. VERLIES DOOR VARKENSPEST OP TE VANGEN EIDEN De directeur in de Groenoordhallen het rijk om financiële vragen om de ver van de Groenoord- tl op te vangen. Volgens I de Jong heeft het niet [orgaan van de paas- Èrkt de Groenoordhal minste 30.000 gulden (kost. Elke week meer it de veemarkt niet door in gaan, kost naar schat- ig 10.000 gulden. Ook irwacht De Jong dat (le leveranciers en sla- rs grote financiële scha de door het incident zul len lijden. De Jong acht overigens de kans dat het rijk ook steun zal verlenen klein. „Dan zou iedereen die zich met export bezig houdt, om steun kun nen vragen. Wij zijn eigen lijk op het idee gekomen om- Het is, naar mijn weten, nog Komst Boltini vrijwel zeker ■LEIDEN/DEN HAAG De komst van circus Bolti ni naar Leiden is vrijwel zeker. Circus Toni Boltini vertrekt vannacht om twaalf uur onder politiebege leiding vanaf het Haagse Malieveld naar Leiden, paar zal het morgen zaterdag en zondag voorstellin gen geven. Het ministerie van landbouw moet nog toestemming geven, maar de Haagse politie gaat er al van uit de Boltini weg mag. Ondanks het geldende vervoersverbod voor vee naar aanleiding van geval len van varkenspest in Zoetermeer heeft Boltini toe stemming gekregen zijn circus, met tientallen paar- jlen en ezels, te transporteren. Dit dankzij het feit pat het circus over eigen transportwagens beschikt en geen gebruik hoeft te maken van gehuurde veewa pens. Een veearts heeft de dieren van Boltini inmid- Jels gekeurd en gezond verklaard. De politiebegelei- ping is alleen nodig om aanhouding door andere poli tiekorpsen te voorkomen. Volgens Alberto Althof, baas van de circusdieren, zijn de circusmensen wel nevig geschrokken, toen het vervoersverbod tijdens pe Paasdagen werd afgekondigd: „Als we hier maan den zouden moesten blijven staan, zou dat natuurlijk ben financiële ramp zijn. Vooral nu we net weer zijn begonnen". nooit eerder geprobeerd". De Jong zal met steun van de gemeente trachten te be werkstelligen dat het ver voersverbod voor dieren in het bedreigde gebied wordt opgeheven, met uitzondering van varkens en biggen. Overigens heeft het uitbre ken van de Afrikaanse var- dat voor"dè~vadtêns dïë zijn kenspest als gevolg van fou- afgemaakt, wel de dagwaar- ten hij de behandeling van de wordt uitgekeerd aan de opgehaalde voedselresten, eigenaren. Wij zullen daarom geen gevolgen voor het ge- toch proberen uit datzelfde scheiden ophalen van huis potje een bedrag te krijgen. v">' Leiden. Hierbij wor- den schillen en etensresten apart verzameld. Deze zijn echter uitsluitend bedoeld ter consumptie door runderen en worden niet geleverd aan varkensfokkerijen. Het gaat bovendien om een ander soort afval dan die heeft bij gedragen tot het uitbreken van de varkenspest. Vandaag beslist de veterinai re commisie van de EEG of de Nederlandse maatregelen tegen varkenspest voldoende zijn. Als dat zo is, dan kan ook de Leidse veemarkt maandag de" poorten weer openenen. Directeur De Jong van de Groenoordhallen (hij is ook voorzitter van de ver eniging van veemarkten) is zeer tevreden met het voor uitzicht dat de markt open kan. „Wanneer wij maanden achtereen dicht hadden ge moeten, zou dit de doodsteek voor de Leidse veemarkt zijn geweest, daar ben ik van overtuigd". De Jong verwijst naar het mond- en klauw- zeer-incident vorig jaar in Belgie wqarbij vier maanden een vervoersverbod gold. Enkele honderden kinderen waren gisteren weer van de partij bij het derde Kinderfes tival, dat door de Leidse buurthuizen is georganiseerd. Het Kinderfestival werd ook dit jaar weer gehouden in de aula van de Cornelis Zweris- school aan de Vondellaan. Voor de kleine, maar kriti sche toeschouwertjes werden weer toneelstukjes opge voerd, live en play back ge zongen en dansen opge voerd. Elk Leids clubhuis had voor deze dag weer iets bij zonders ingestudeerd met een groepje kinderen. De te levisiehelden Thea en Theo bleken populair, want ze wer den veelvuldig nagedaan. Voor de kinderen, die even geen cultuur aan het hoofd konden verdragen was er een luchtkussen, waar op ge sprongen kon worden. Een deskundige jury was de hele dag aanwezig om de opvoe ringen van de kinderen te be oordelen. Informatiebeurs gezondheidszorg De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden, C. Tibbe, gaf gisterochtend het startsein voor de tweedaagse informatiebeurs over de gezondheidszorg in de bibliotheek in de Nieuwstraat. Tot vanavond negen uur kan men hier alles te weten komen over werk en opleidingen in de ver pleegkunde en de ziekenverzorging. De beurs is een project van het arbeidsbureau en de regionale verzorgende instellingen. BEWONER DEELT ZELF HUIS IN LEIDEN De gemeente Leiden wil de komende jaren meer „casco" wo ningbouw. De toekomsti ge bewoner van zo'n wo ning wordt alleen de „schil" van het huis gele verd, hij neemt materialen mee en deelt de woning volgens zijn eigen ideeën in. Het volkshuisvestings plan 1986-1990, dat mor gen door het college van Ben W wordt vastgesteld, stipt tevens de mogelijk heid van cycluswoningen aan: een woning, die voor één of twee huishoudens geschikt is. Aan de haalbaarheid van cy- clusbouw wordt getwijfeld. D. Schilder van de afdeling volkshuisvesting: „Het gaat om woningen die later uit te breiden zijn. Er moet dan al geheid worden om later een serre aan te bouwen. Ik zie daar in de praktijk niet veel van terecht te komen". Schilder ziet wel toekomst voor de cascobouw. In de Ste venshof is al een project vol gens dat principe opgezet. „Het voordeel is ook dat renovatie van die woningen simpel en goedkoop is. Om de woningen met een zwaar skelet in te de len worden lichte, goedkope materialen gebruikt. Als de in deling veranderd moet wor den, zijn geen renovaties van 70.000 gulden nodig zoals nu bij de voor-oorlogse woningen soms het geval is". Het volkshuisvestingsplan geeft verder aan dat de wo ningbouw de komende jaren voor de helft plaats zal hebben in de Stevenshof. Voor de an dere helft wordt de aandacht gericht op de open gaten in de stad en op dichtere bebouwing in bestaande wijken. Het totale nieuwbouwprogramma behelst tot 1988 900 woningen per jaar; in 1991 zal dat zijn gezakt tot 700 woningen per jaar. Die zullen, na het volbouwen van De Stevenshof, vooral ge plaatst worden op de lokaties Roomburg en De Coebel. Het volkshuisvestingsplan stipt aan dat de mogelijkheden tot woningbouw in de jaren negentig binnen de Leidse grenzen uitgeput zullen raken. De Broek- en Simontjespolder is één van de lokaties, die dan in aanmerking komt voor wo ningbouw. Het gedeelte van de polder tussen Leiden en Oegst- geest (achter de vuilverbran ding) is eigendom van de ge meente Oegstgeest. De daar naast gelegen Veerpolder (ei gendom van Warmond) is eveneens een mogelijke plaats voor de bouw van woningen. In beide polders is plaats voor in totaal vijftienhonderd wo ningen. De verwachting is dat Leiden in die tijd behoefte zal hebben aan 350 a 400 woningen per jaar. Voor het tot ontwikke ling van de Broek- en Simont jespolder komt, zullen heel wat barrières genomen moeten worden. Om de polder voor woongebied te bestemmen, zal een gemeenschappelijke rege ling ontworpen moeten wor den tussen Leiden en Oegst geest. Het verleggen van de gemeentegrenzen is een te moeilijke weg. Gemeenteamb tenaar D. Halfwerk: „Het is bovendien een lange procedu re. De Tweede Kamer moet in zo'n geval de wet die de grens verlegging regelt, goedkeuren. Het verleggen van de gemeen tegrenzen zal de medewerking van Oegstgeest niet bevorde ren. Het effect voor zo'n ge meente is dat de uitkering uit het gemeentefonds wordt ver- In een eventuele gemeen schappelijke regeling moeten dan bindende afspraken ge maakt worden woningbouw, toewijzing- en differentiatie-. De gemeente Leiden zal overi gens voor het ontwikkelen van plannen voor woning bouw buiten de gemeentegren zen initiatieven afwachten van de provincie. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. JUSTITIE GAAT ORGANISATIE AANPAKKEN DEN HAAG/LEIDEN De Haagse politierechter heeft drie verkopers van rommel op Leidse Snuf- felmarkten in de Pieters kerk en de Groenoordhal len gistermorgen veroor deeld tot geldboetes. Er werd één boete van 100 gulden en twee boetes van 250 gulden opgelegd. Twee van de drie ver dachten zullen in hoger beroep gaan tegen de uit spraak van de politierech ter. Het organisatiebureau dat deze rommelmarkten organiseert, zal ook aan gepakt worden door justi tie. Op welke manier dit gebeurt, is echter nog on duidelijk. Het Openbaar Ministerie pro beert de zondagse handel in goederen tegengaan. Al eerder moesten bijvoorbeeld handela ren op rommelmarkten in Be verwijk voor de rechter ver schijnen. De officier van justi tie meende gisteren dat bij de drie verdachten wel degelijk sprake was van handel, omdat zij niet alleen hun eigen rom mel, maar ook die van ande ren verkochten. Verder be zochten zij regelmatig rommel- of snuffelmarkten en hadden zij daar enige inkomsten uit, ook al waren die klein. Alle drie de rommelverkopers, een 44-jarige vrouw uit Lei den, een 44-jarige man uit Vlaardingen en een 44-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn, konden echter niet be grijpen dat zij iets strafbaars hadden begaan. „Ik deed het gewoon als hobby. Ik wist he lemaal niet dat er problemen zouden kunnen ontstaan. Er zijn zoveel mensen die mee doen aan rommelmarkten en ik heb nooit gehoord dat zoiets niet mocht. En voor het geld hoef je het niet te doen, want je verdient hooguit een paar tientjes op zo'n dag en alle on kosten moeten er nog af". De advocaat van één van de verdachten mr. J. Imkamp vroeg zich af waar de duide lijkheid op dit gebied bleef: „Overal worden snuffelmark ten aangekondigd. Hoe moet men nu nog weten wat wel en niet mag. Bij deze mevrouw is toch duidelijk dat zij geen be drijf uitoefent. Ze verkoopt geen ingekochte partijen goe deren. De echte handelaren die zijn veel te gewiekst om zich te laten pakken. Juist zo'n huisvrouw, van wie de kinde ren net de deur uit zijn en die er graag iets bij wil doen, wordt gepakt. Terwijl overal elders de rommelmarkten ge woon doorgaan. Als hetgeen deze mevrouw heeft gedaan een misdaad is, dan is iedereen op een rommelmarkt een mis dadiger en dan begrijp ik niet waarom een gemeentebestuur toestemming geeft voor het houden van deze rommel markten. Ook de gemeente heeft belang bij de verhuur van zo'n Pieterskerk of Groe noordhal. Nee, eigenlijk had het college van B en W van Leiden hier in het verdachte- bankje moeten zitten in plaats van deze mevrouw".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13