Waldheim betrokken bij massamoord Balkan Oorlogje tussen Ukkel en de Sovjet-Unie Abortusdiscussie in België aarzelend op gang Jacht op toeristen in Spanje weer open Twijfels over haalbaarheid SDI Geen ringen maar wapens BUITENLAND CcidócSotncmt WOENSDAG 2 APRIL 1986 PAGINA 5 „Fransen weg uit Beiroet, overleg uit impasse" PARIJS Frankrijk bestrijdt met klem dat er een verband bestaat tussen de terugtrekking uit Beiroet van zijn 45 mensen tellende waarnemerskorps en de onderhandelingen over vrijlating van acht Fran sen die in Libanon worden gegijzeld. „Dit besluit heeft zijn eigen logica", aldus het ministerie van buitenlandse zaken. Volgens het ministerie kunnen de waarnemers hun taken niet meer naar behoren uitvoeren door de „ontwikkeling van de situatie". Diplomaten menen echter dat de militaire situatie in Beiroet niet de enige reden is van de terugtrek king. Zij wijzen op de kritiek die Syrië en de pro- Iraanse Jihad-organisatie steeds hebben uitgeoe fend op de aanwezigheid van westerse militairen in Libanon. De diplomaten menen dat het vertrek van de waarnemers de besprekingen over de vrijlating van de gijzelaars uit de impasse kan halen. Moskou wil dat top met Reagan doorgaat MOSKOU De Sovjet-Unie stelt nog steeds prijs op een topontmoeting tussen partijleider Gorbatsjov en president Reagan in Washing ton. Dat gesprek staat los van Gorbatsjovs op roep voor een gesprek tussen hem en presi dent Reagan over een verbod op atoomproe- ven. Dat heeft een hoge Sovjetfunctionaris in Moskou gezegd. Westerse diplomaten zien in de uitlatingen een bevestiging van hun ver moeden dat Gorbatsjov nog steeds de deur niet heeft gesloten voor een volwaardige top ontmoeting. Wel zijn zij van mening dat zijn onderhandelingsruimte steeds beperkter wordt, doordat hij in het openbaar steeds standpunten inneemt en voorwaarden stelt die president Reagan hoogstwaarschijnlijk zal afwijzen. Londen zonder gemeenteraad LONDEN In Groot-Brittannië zijn gisteren de geko zen „supergemeenteraden" in zeven grote steden afge schaft. Door deze maatregel, onderdeel van het bezuini gingsprogramma van de Conservatieve regering van premier Margaret Thatcher, zit onder andere de Britse hoofdstad zonder overkoepelend gemeentebestuur. Londen is weer onderverdeeld in 32 wijkraden. Op pa pier bespaart de nieuwe maatregel alleen in Londen al ruim 3 miljard gulden per jaar. Maar deskundigen twij felen sterk aan de feitelijke bezuinigingen. De werk zaamheden van de overkoepelende raden worden im mers overgenomen door benoemde „wijkraden" die ook kosten zullen maken. De maatregel heeft betrekking op agglomeratieraden in Londen, Liverpool, Birmingham, Manchester, Sheffield, Leeds en Newcastle. In al deze gemeenteraden had Labour de meerderheid. Gevreesd wordt dat sociaal zwakkeren en minderheden de dupe zullen worden van het verdwijnen van de gemeentera den. TWEE BRITTEN ONTVOERD IN BEIROET BEIROET In de Libanese hoofd stad Beiroet worden sinds vorige week vrijdag twee Britse docenten van de Amerikaanse universiteit vermist. Gevreesd wordt dat zij zijn ontvoerd. De twee zijn de 34-jarige Leigh Douglas, hoogleraar politieke wetenschappen, en de 35-jarige Phi lip Hatfield, hoofd van de faculteit taal en letterkunde van de Ameri kaanse universiteit. In Libanon zijn nu zes Amerikanen, acht Fransen drie Britten en een Italiaan ontvoerd door (in de meeste gevallen) radicale islamitische groeperingen. NIEUWE BELASTENDE DOCUMENTEN: WASHINGTON Het Joods Wereld Congres heeft gisteren nieuwe do cumenten gepubliceerd die beschuldigingen moe- terh-^taven dat de Oosten rijkse presidentskandidaat Kurt Waldheim als offi cier van de Duitse Wehr- macht oorlogsmisdaden gepleegd heeft of er op zijn minst kennis van moet hebben gehad. In een document wordt de voormalige secretaris-generaal van de Verenigde Naties aan geduid als luitenant bij de „ge nerale staf van West-Bosnië". Deze staf was in juli 1942 in Joegoslavië verantwoordelijk voor de „massamoord van Ko- zara", aldus het JWC. Bij deze massamoord kwamen zo'n 5000 Joegoslavische partizanen om. Waldheim, die nu campagne voert voor de Oostenrijkse presidentsverkiezingen, heeft tot nu toe steeds ontkend te hebben deelgenomen aan ope raties tegen Joegoslavische verzetsstrijders. Volgens hem trad hij in Joegoslavië slechts op als tolk. Het uit Joegoslavische archie ven afkomstige document dat het JWC nu heeft gepubli ceerd, betreft een lijst van twaalf Wehrmacht-militairen die in juli 1942 een onderschei ding kregen. Volgens de organisatie heeft ze ook de beschikking over door Waldheim ondertekende Wehrmacht-papieren die aan tonen dat hij niet een eenvou dige tolk is geweest maar een hoge officier van de inlichtin gendienst. „Hij voorzag de chef van de generale staf van de door ge neraal Löhr geleide legergroep E van geheime verslagen". Waldheim heeft veertig jaar lang verzwegen dat hij in de oorlog gediend heeft onder Löhr, die in 1947 wegens oor logsmisdaden werd geëxecu teerd. Waldheims handtekening staat eveneens onder een verslag van de geheime dienst over de activiteit van de Griekse ver zetsman George Papandreou, de vader van de huidige Griekse premier. Het JWC publiceerde vorige week ook al documenten uit het Amerikaanse Nationale Archief die erop wezen dat Waldheim een officier van de inlichtingendienst is geweest. Naar aanleiding van de ont hullingen van het JWC heb ben Amerikaanse Congresle den het ministerie van justitie gemaand tot spoed bij het on derzoek naar Waldheims oor logsverleden. Waldheim blijft ontkennen dat hij wist van de massamoorden op de Balkan. Hij stelde dat de nieuwe beschuldigingen even onwaar zijn als de vorige. Waldheim houdt vol niet te hebben meegedaan aan het Kozara-offensief. Hij moest al leen verslagen verzamelen, zo zegt hij. Waldheim stelde gisteren ove rigens bereid te zijn voor een Aanhangers van presidentskandidaat Waldheim maken duidelijk dat ze niet zo zwaar tillen aan de beschuldigingen over zijn oor logsverleden: „Wij Oostenrijkers kiezen wie we willen". commissie van Joegoslavische beschuldigingen dat hij in dat historici te verschijnen, opdat land oorlogsmisdaden heeft er duidelijkheid komt over de gepleegd. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Er is een ad ministratief oorlogje uitge broken tussen de Sovjet-U nie en de Brusselse gemeen te Ukkel. En het lijkt erop dat het nietige plaatsje de ongelijke strijd gaat verlie zen. Net als sommige primi tieve. maar wel echte oorlo gen is grondgebied de inzet van het conflict. Het begon allemaal met een brief van de Sovjets, die hun ambassa de in Ukkel hebben. „Mijne heren, de Sovjet-Unie zou het zeer op prijs stellen als uw gemeente een bouwver gunning verstrekte voor uit breiding van onze ambassa de". De uitbreiding zou zich moeten voordoen in de rich ting van de Ka uw berg, een natuurgebied van 50 hectare, waar milieu-organisaties als het ware bovenop zitten. Ukkel reageerde diploma tiek, maar wel afwijzend. Het gemeentebestuur ver wees in zijn antwoord naar bestaande voorschriften, die een uitbreiding van de am bassade in de weg staan. Tenzij de Sovjets kunnen aantonen dat de uitbreiding absoluut noodzakelijk is. De brief van het gemeentebe stuur lag overigens in lijn met wat eigenaren van de len van de Kauwberg al eer der mochten vernemen, toen zij een villawijk wilden aan leggen. Bij de Russische ambassade ligt het wat moeilijker, want waarschijnlijk kan de nood zaak van uitbreiding worden aangetoond en kan het stuk grond, dat voor uitbreiding dient, onder diplomatieke status worden geplaatst. Toen de Sovjets weer aan drongen besloot de gemeente eerst eens te kijken wie eige naar was van het aan de am bassade aanpalende stuk grond. Het kadaster ver schafte de eerste verrassing: eigenaar was de ex-Sovjet- -premier Tichonov. Een (ex-)premier van de Sovjet-Unie met buitenland se bezittingen? Er deed zich snel een tweede verrassing voor: Tichonov, inmiddels 80 jaar, had het stuk grond ge ërfd. Een zekere heer Lekey- -Maas, woonachtig in de Spastraat 15 te Brussel, had het perceel in 1981 nagelaten aan premier Tichonov, Rode Plein, Moskou. Overigens bleek later dat er nooit een heer Lekey-Maas in de Spa- straat had gewoond. Maar goed, Ukkel zit dus moeilijk. Als het gemeente bestuur toegeeft aan de Sov jets krijgt het alle andere ei genaren van de Kauwberg op zijn dak. Die willen dan •allemaal bouwen en dreigen al met schadevergoedingsei- sen. Als het bestuur de uitbrei ding weigert toe te staan en de Sovjet-Unie inderdaad aan Tichonovs grond de di plomatieke status verleent, komt de beslissing voor een bouwvergunning aan een hogere autoriteit, het gewest. Dan zal het Belgische minis terie niet nalaten druk uit te oefenen om de Sovjet-Unie te 'behagen. De plannenma kers voor een villawijk op de Kauwberg wachten af en de milieu-organisaties ma ken zich op voor een harde confrontatie. Water overlast De inwoners van Rotenburg bij het Duitse Kas sei hebben natte voeten opgelo pen door de overstroming van nabijgelegen riviertjes. Hevige regenval en het eerste smeltwa ter uit de bergen hebben het peil in tal van rivie- ren sterk doen stijgen. De ko- mende weken wordt meer wa teroverlast ver wacht. Shanghai pakt spuwers aan PEKING Shanghai, de dichtstbevolkte stad van Chi na, heeft de oorlog verklaard aan de spuwers en 200.000 vrijwillige gezondheidszorgers de straat op gestuurd om de inwoners te wijzen op de scha delijke gevolgen van het spu wen in het openbaar. Het ge meentebestuur deelde mee dat vanaf 1 april iemand die op spuwen in het openbaar of het anderszins vervuilen van de stad werd betrapt, een bekeu ring zou krijgen. In Peking werd een jaar geleden een campagne tegen het spuwen op straat en in openbare ge bouwen op touw gezet, die vooral succes lijkt te hebben gehad door de bekeuringen ter plaatse. De autoriteiten van Shanghai maken van een reeks hulpmiddelen gebruik om hun strijd tegen het spu wen doeltreffend te doen zijn, waaronder microscopen om de burger de bacteriën te laten zien die in spuug zitten. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Ook in Bel gië komt aarzelend een discussie op gang over abortus en nog aarzelen- der over euthanasie. Een voorstel om abortus uit de strafwet te halen is inge diend bij de Senaat. Het wetsontwerp, ingediend door een liberaal en een socialist, zou een meerder heid kunnen halen. Inmiddels is de vraag gesteld of het abortusvraagstuk uitein delijk niet tot een regerings breuk zal leiden. Het is in Bel gië namelijk zeer ongebruike lijk dat afgevaardigden van een regeringspartijen en die van de oppositie het met el kaar eens zijn. De Vlaamse liberalen noemen de bestaande wetgeving, die met regelmaat artsen voor eni ge tijd in de cel doet belanden, hypocriet. Zij willen weliswaar geen extreme standpunten verdedigen in de trant van „baas in eigen buik", maar verwijzen naar opiniepeilin gen, waaruit blijkt dat de meerderheid van de Belgische bevolking de huidige wetge ving achterhaald vindt. De vrouwenafdeling van de Waalse liberalen wil een refe rendum „dat bepalend kan zijn voor een hervorming van de wetgeving". Jonge liberalen scharen zich achter een voorstel om abortus niet langer strafbaar te stellen en alle liberalen vinden dat hot tijd wordt voor een ge sprek op niveau met de chris ten-democraten over het pro bleem van de zwangerschaps onderbreking. De christen-democraten voe len daar niet echt veel voor. En daar waar de CVP zou aar zelen toe te geven aan de ver langens van de liberale coali tiegenoot al was het maar om de coalitie te redden wordt zij in de zij gepord door de CVP-jongeren, die vinden dat abortus immer strafbaar moet blijven. Hun Waalse geestgenoten vinden de huidi ge wetgeving daarentegen on houdbaar. „Sedert jaren beslist men om niet te beslissen", al dus de Waalse christen-demo craten. Manu Ruys, hoofdredacteur van het dagblad De Standaard, wierp zich vorige week op als bemiddelaar tussen de chris ten-democraten, toen hij pleit te voor een gesprek. „Dat ge sprek dient rekening te hou den met de nood van mensen en anderzijds het gevaar van ontsporing van de wetgeving. Abortus kan verantwoord zijn in gevallen van verkrachting, incest, voor heel jonge meisjes en oudere vrouwen. Maar de dood en dat is een abor tus mag niet als ideale op lossing worden beschouwd", hield hij de christen-democra ten voor. Nog minder besproken dan abortus is in België de eutha nasie. Aangenomen wordt dat de christen-democraten ook hierover verdeeld zijn en er opnieuw een monsterverbond tot stand zal komen tussen li beralen en socialisten als ver dedigers van euthanasie onder voorwaarden. Volgens artsen vindt er in België wel degelijk euthanasie plaats. Zij schatten het aantal gevallen op twaalf per dag, waarbij zijrw^een on derscheid maken tussen pas sieve en actieve euthanasie. SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 46) „Maar baas. twijfel je nou werkelijk aan mijn woorden?" riep Kareltje Knetter enigszins gepikeerd uit. „Begrijpt U dan niet, dat een auto met een knettercarter een trillend monster van machtige snelheid wordt?" Smidje Verholen dacht er evenwel het zijne van en hield vol, dat-: ie het allemaal eerst moest zien. Deze con versatie tussen Kareltje en zijn werkgever werd intussen, zonder dat ze het beiden bemerkten, afgeluisterd door een zeker iemand, die zich op slinkse wijze ergens in de buurt had opgesteld. Die iemand was niemand minder dan professor Tweesteen. Hij stond in een stil straatje In een portiekje en vandaaruit kon hij precies het klei ne pleintje voor de smidse in het oog houden. Aan het beschouwen van twee pratende perso nen heeft men echter niet veel als men hun woorden niet kan verstaan. Te dien einde had de professor dan ook een handig luistertoestel letje meegenomen. Aan dat toestelletje zat een electrische draad en aan het einde van die draad was het hoorgedeelte van een oude tele foonhoorn bevestigd. Om de zaak compleet te maken had de geleerde nog een fijngevoelige antenne op zijn strooien hoedje bevestigd en zo had hij alles letterlijk kunnen verstaan. "Prach tig..., "mompelde hij verheugd. „Morgenvroeg is de proefrit van Kareltje's houten auto. Dat wordt nog lachen..." En toen verdween de hooggeleerde heer spoorloos om pas 's avonds héél laat weer voor de dag te komen in de laat ste tram, die van Gravendrecht naar Rijkhuyzen reed. Hij trok daar eerlijk gezegd héél erg de aandacht van de dames Soepjes en van Ep- scheuten. „Foei...," dachten die dames. „Een nette heer op leeftijd spéélt niet met een rinke lende bos sleutels! Foei'! Stijlloos en barbaars!" Maar de dames konden niet weten, dat de professor een stel valse sleutels had gehaald in een duister buurtje van de grote stad Graven drecht. Hijzelf had op zijn beurt helemaal geen weet van de misprijzende gedachten, die de da mes Soepjes en van Epscheuten aangaande hem koesterden. Hij dacht immers uitsluitend aan zijn werk en hij gebruikte een groot deel van de nacht om alle berekeningen nog eens éénmaal over te doen. „Het kón niet misluk ken...," zei hij tenslotte voldaan... TIENTALLEN NEDERLANDERS BEROOFD (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Spanjegangers moeten er ook dit zomerseizoen ernstig rekening mee houden dat zij tijdens hun vakantie wor den bestolen of beroofd. Alleen al gedurende het afgelopen lan ge Paasweekeinde zijn aan de Costa Brava en in de stad Barcelo na tientallen Nederlanders op onaangename wijze met de Spaanse criminaliteit geconfronteerd. Bij het Nederlandse con sulaat in de Catalaanse miljoenenstad meldden zich talrijke be rooide landgenoten. Volgens de Nederlandse consul in Barcelo na, Peter Radelaar, worden de overvallen steeds professioneler uitgevoerd. Ook wordt meer geweld gebruikt. De Spaanse poli tie kan er volgens Radelaar maar weinig tegen doen. Ook de regeringsmaatregel om 8.000 extra politieagenten naar de kust- [ilaatsen te sturen, lost het probleem niet op. Zo was er de afge- open dagen een Nederlands echtpaar, dat vlak na de Frans- Spaanse grens even uit de auto stapte om van het zeegezicht te genieten. Vier minuten later waren ze weer terug, maar het was al te laat: hun auto was volledig leeggehaald. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. RAPPORT AMERIKAANSE SENAAT: (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De weten schappers die betrokken zijn bij de ontwikkeling van het Strategisch Defensie Initiatief stuiten op steeds grotere pro blemen. „Het enige resultaat dat het onderzoek tot nu toe heeft opgeleverd is dat we we ten voor welke ontzaglijke uit daging we staan", zegt een rapport dat door leden van de Senaat is opgesteld. In '83 lan ceerde president Reagan zijn SDI-programma en het is een van zijn belangrijkste doelstel lingen geworden. Het rapport zal de felle discus sie in de VS nog verder aan wakkeren, temeer omdat het ernstige twijfels uit over de technische, financiële en we tenschappelijke haalbaarheid van Star Wars. Bovendien verslindt het onderzoek onge kend grote sommen geld. Al leen al voor 1987 heeft het Witte Huis 4,8 miljard dollar voor het SDI-onderzoek ge vraagd. Zulke bedragen zijn evenwel te verwaarlozen ver geleken met het geld dat straks nodig is om SDI opera tioneel te maken. SDI is een stelsel van satellie ten en ruimtestations dat een schild moeten vormen tegen vijandige raketten die worden afgevuurd en die via de ruim te hun doel proberen te berei ken. Het ruimteschild zal moeten bestaan uit duizenden satelie- ten en ruimtestations. Alleen al het in de ruimte brengen van die stations en satelieten tussen de 87 en 174 miljard dollar kosten. De kosten van de satelieten en stations en van de wapensystemen aan boord, zijn niet meegeteld. Omdat het ruimteschild een permanent karakter draagt, moet het worden onderhouden en gemoderniseerd. Wat echter vooral zorgen baart is de „strategische" kant van SDI. Een raket die via de ruimte naar haar doel vliegt, vervoert tientallen atoomkop pen. Nu al staat vast dat SDI pas kans van slagen heeft als het die raketten kan vernieti gen voordat de atoomkoppen zich van haar losmaken. Het is vrijwel onmogelijk om de afzonderlijke naar hun doel vliegende atoomkoppen op te sporen, te onderscheppen en te vernietigen. Bij een massale aanval zal er wellicht sprake zijn van duizenden atoomkop pen die zich uit alle richtingen naar verschillende doelen be wegen. Onder die atoomkoppen zullen zich, zo vermoeden de SDI- -wetenschappers, vele honder den „lokvogels" bevinden die geen inhoud en ook geen nu cleaire lading hebben, maar die door de opsporingssatelie- ten niet van de echte atoom koppen te onderscheiden zijn. Om elk risico uit te sluiten zullen al die duizenden atoom koppen inclusief de „lokvo gels" onschadelijk gemaakt moet worden, wat technisch en wetenschappelijk vrijwel onmogelijk is. Toch blijft gene raal Abrahamson, directeur van het SDI-bureau van het ministerie van defensie, opti mistisch. Hij verklaart in alle toonaarden dat SDI „technisch haalbaar" is. Volgens het rapport zijn er evenwel talloze wetenschap pers die hun twijfels hebben. „Als die wetenschappers iets haten, dan is het te moeten toegeven dat hun onderzoek weinig oplevert, Dat onder mijnt hun wetenschappelijke geloofwaardigheid", aldus het rapport. De meeste Filipijnse mensen laten tegenwoordig liever hun trouwringen zien, maar deze twee leden van het guerillaleger NPA, die op 30 maart getrouwd zijn, tonen hun wapens.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5