ila Kuren in buitenland geen vakantie Maatschappijleer opnieuw onder vuur Toegang tot kabel inzet van Duitse media-ruzie Raad van State leert steeds beter met werkdruk leven Eeidóc6ouAcmt Record-boete Union Carbide EXTREEM-RECHTS DOET INTREDE IN FRANSE PARLEMENT WRR WIL VAK SCHRAPPEN IN ONDERBOUW NIEUW ONDERWIJS -BINNENLAND/BUITENLAND WOENSDAG 2 APRIL 1986 PAGINA 4 BONN Het nieuwe ka belprogramma „Een Plus" van het eerste Duitse net (ARD) stoot in de Bonds republiek op heftige te genstand. Vier christen democratisch geregeerde deelstaten weigeren het programma via het kabel net aan de kijkers door te geven. Zij vinden dat ab solute voorrang moet wor den gegeven aan nieuwe privé-zenders. De deining rond de uitzendin gen van „Een Plus" bewijst weer eens dat ook de Bondsre publiek hopeloos verdeeld is over de media-politiek. „Een Plus", dat 's avonds wordt uit gezonden, brengt een cultureel programma. Het kan slechts ontvangen worden door 7,5 procent van de huishoudens. De rest van het land is nog niet bekabeld, maar daar wordt hard aan gewerkt. Met de groei van het aantal kabelaansluitingen is ook de strijd om het media-beleid ver hevigd. In de Bondsrepubliek is niet de centrale regering in Bonn verantwoordelijk voor de media-politiek. De dienst wordt uitgemaakt door de deelstaten. Bij het conflict gaat het er in feite om wie de nieu- - we kanalen mag gaan benut ten. die dank zij de satellieten beschikbaar komen. Daarbij staan de christen-democratisch geregeerde deelstaten lijnrecht tegenover de socialistische. De christendemocraten vinden dat absolute voorrang gegeven moet worden aan privé-zen ders. De socialisten staan daar entegen op het standpunt dat de officiële publiekrechtelijke omroeporganisaties (WDR, NDR en Bayerischer Rund funk) zoveel mogelijk de voor keur moeten hebben. De socia listen hebben er dan ook geen enkele moeite mee dat de ge zamenlijke omroeporganisa ties, gebundeld in de ARD en ZDF, nieuwe kanalen via de satelliet reserveren. De chris ten-democratische deelstaten verzetten echter met hand en tand tegen het ARD-kabelpro- gramma en weigeren het pro gramma aan de kijkers door te geven. Betico Croes naar kliniek in Chicago ORANJESTAD De al 92 dagen in coma verkerende Arubaanse po liticus Betico Croes zal vermoedelijk deze week nog overgebracht wor den naar een speciale revalidatie- kliniek in de Amerikaanse stad Chicago (Illihois). Volgens deskun digen zou behandeling in Nederland nog beter zijn, de patient dan be handeld kan worden in het Neder lands. Een taal die hij in zijn onder bewustzijn vermoedelijk beter be heerst dan het Engels. Croes, die eind vorig jaar na een verkeerson geval in coma raakte, ligt nu nog in het Jackson Memorial Hospital in Miami. De behandelende artsen daar kunnen weinig meer doen. Amnesty: Campagne tegen Turken in Bulgarije DEN HAAG Honderden etnische Turken zijn tij dens een officiële assimileringscampagne in Bulgarije gedood, gearresteerd of gedeporteerd Dit heeft de in ternationale mensenrechtenorganisatie Amnesty Inter national bekendgemaakt in een rapport „Bulgarije: de gevangenneming van etnische Turken". Het hoogte punt van de assimileringscampagne viel tussen decem ber 1984 en maart 1985. Ongeveer 900.000 etnische Turken, tien procent van de totale Bulgaarse bevol king, hebben soms ondef bedreiging met wapens een Bulgaarse naam aanvaard. Volgens de Bulgaarse auto riteiten zijn de etnische Turken in feite nakomelingen van „Slavische Bulgaren" die tijdens het Ottomaanse Rijk onder dwang tot de Islam zijn bekeerd. Deze „Sla vische Bulgaren" hebben allemaal „vrijwillig en spon taan" nieuwe Bulgaarse namen aangevraagd als teken van hun „wedergeboorte in de Bulgaarse natie", aldus de officiële lezing van ?>ofia. Drugshandelaar in cel moet belasting betalen DETROIT Het hoofd van een drugsbende in de Verenigde Staten, die voor vijftien jaar in de cel zit, moet 2.5 miljoen gulden achterstalli ge belasting betalen aan de gemeen te Detroit over zijn inkomsten uit de handel in verdovende middelen. Een tribunaal besliste dat de belas tingwetgeving van Detroit op alle zakelijke activiteit van toepasing is, of zij nu legaal of illegaal is. De man verdiende volgens de politie van 1980 tot en met 1982 meer dan 20.5 miljoen dollar per jaar Hij werd in 1983 tot vijftien jaar celstraf veroor deeld. Vrees over voortbestaan kroonberoep Symposium interkuur over behandelingen reuma en psoriasis NOORDWIJK Het buitenland kent diverse kuuroorden waar men sen met gewrichtsstoor nissen of huidziekten veel baat bij kunnen hebben. Niet dat ze er genezen vandaan zullen komen, maar het leven wordt voor korte of lan ge tijd wel een stuk aan genamer. In Nederland bestaan die mogelijkhe den niet of nauwelijks; pas de laatste tijd verrij zen er voorzichtig enkele kuuroorden, met hoofd zakelijk een commerciële inslag. De stichting Interkuur daar entegen biedt zonder win stoogmerk sinds enkele jaren de mogelijkheid voor buiten landse kuurreizen. Tot nu toe is dat nogal in de marge ge beurd, maar de stichting wil via onder meer een vandaag gehouden symposium in Noordwijk meer bekendheid aan de kuurreizen geven. Want het potentieel patiën ten waarvoor de kuren be stemd zijn, is aanzienlijk gro ter dan de ongeveer 360 mensen die er dit jaar ge bruik van zullen maken. Interkuur, ontstaan uit een initiatief van het Zilveren Kruis, is geen medische reis organisatie. Dat misverstand wil manager A. Rust hoe dan ook wegnemen. Patiënten die met de geldbuidel rammelen om met zo'n kuurreis mee te kunnen, maken niet meer kans dan anderen. De trips van Interkuur worden be taald door een aantal zieken fondsen en particuliere ziek tekostenverzekeringen. Die geven uiteindelijk al dan niet hun toestemming, na goed keuring van huisarts of spe cialist van de patiënt én de medische commisse van In terkuur. Kosten Bovendien betalen deelne mers ook zelf een gedeelte: ziekenfondspatiënten 500 gulden en particulier verze kerden 1250 gulden. Exclu sief die eigen bijdrage liggen de kosten per patiënten tus sen de 4500 en 6000 gulden. De reizen altijd per vleig- tuig gaan gaan naar Hon garije (Boedapest, Hviz, Balf), Zwitserland (Leysin) en Is raël (Dode Zee). „De kuren duren drie tot vier weken en zijn zonder meer pittig", zegt Rust. „Het is zeker geen va kantie. De mensen moeten er keihard voor werken, er is veel motivatie en doorzet tingsvermogen voor nodig. Maar als ze dat kunnen op brengen, zal het de kwaliteit van hun leven aanzienlijk verhogen". Enquêtes onder de deelne mers wijzen dat ook uit. Vier maanden na afloop van de kuur zei 29% van de deelne mers nog altijd minder pijn te hebben; direct na terug-* keer was dat 33%. Tevens zeggen veel mensen zich be ter te kunnen bewegen, een betere conditie te hebben en zich psychisch opgeknapt te voelen. Slechts twee procent zegt dat de kuur op de lange termijn een negatief effect heeft gehad. Rust: „Het gaat hier om subjectieve enquêtes. We willen proberen ook ob jectieve onderzoeken te laten verrichten. Want de resulta ten zijn tenslotte evengoed puur meettechnisch te onder zoeken. Dat geeft uiteindelijk toch een eerlijker beeld". Patiënten met gewrichts stoornissen veelal reu ma reizen met name naar de kuuroorden in Hongarije. Daar worden ze behandeld met de zogenoemde balneo- therapie, gebaseerd op heilza me baden in bronwater, ge combineerd met fysiothera pie en revalidatie. Deze be handelingsmethode dateert van voor de jaartelling en vooral Hongarije heeft er een ware traditie mee opge bouwd. Kanttekeningen Prof. dr. Van der Korst van het Breemen Instituuut in Amsterdam maakte tijdens het symposium enkele kriti sche kanttekeningen bij deze kuuroorden. Hij vindt in elk geval dat er een gedegen me dische selectie moet plaats vinden en na afloop van de kuur nog een kritische evalu atie. Van der Korst zei dat patiënten zich ervan bewust moeten zijn dat een kuuroord louter een subjectief gunstig Patiënten met gewrichtsaandoeningen kunnen veel baat hebben bij kuren in bronwater. effect kan hebben, dat na een aantal maanden weer ver dwijnt. Balneotherapie moet volgens hem niet meer zijn dan een aanvullende behan deling op de reumabestrij ding in eigen land. die vol gens hem inmiddels op een hoog niveau staat. Kuuroorden voor psoriasis- patiënten liggen voorname lijk bij de Dode Zee en sinds kort ook in Zwitserland. In het eerste geval wordt vooral een gunstig effect verwacht van het extreem hoge zoutge halte van het water, gecom bineerd met zeer lange zon nebaden bij een temperatuur tussen de 35 en 40 graden Celcius. In het Zwitserse Leysin ondergaan de patiën ten een fumaarzuurbehande- ling, een combinatie van me dicijnen en dieet. De gedach te achter deze methode is dat psoriasis een aandoening waarbij de huid constant schilferteen stofwisselings ziekte is, waarbij de patiënt een tekort zou hebben aan fumaarzuur. Dr. G. Schëffer, oprichter van de Zwitserse kliniek, stelde dat het aantal patiën ten dat aan psoriasis lijdt, in middels is gestegen van twee tot dTie procent van de be volking. Schaffer zei dat bij meer dan 90% van de patiën ten de fumazuurbehandeling succes heeft gehad. Zijn Leidse collega dr. J. van der Schroeff schatte het aantal psoriasis-patiënten in Neder land op 300.000. Hij vond het logisch dat veel mensen zoe ken naar alternatieve genees wijzen in het buitenland, om dat reguliere behandelingen niet altijd het gewenste resul taat opleveren. Maar ook Van der Schroeff was niette min kritisch tegenover de kuuroorden. Hij wees erop dat de louterende werking van water en zonlicht zon dermeer beperkt is. En de behandeling met fumazuur heeft volgens hem als groot nadeel dat de werking nog niet wetenschappelijk is aan getoond. DICK HOFLAND (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Raad van State slaagt er steeds beter in de enorme toe vloed van zaken te ver werken. Ook al nam zo wel bij de afdeling recht spraak als bij de afdeling geschillen van bestuur het aantal zaken toe, de ach terstand werd het afgelo pen jaar niet groter. Op beide afdelingen zijn een paar juridisch-technische reorganisaties doorge voerd. Die maken het mo gelijk vooral zaken sneller af te handelen waarvan van te voren vaststaat dat ze niet haalbaar zijn. Dat staat in het jaarverslag dat de Raad van State vanmorgen presenteerde. De afdeling ge schillen van bestuur behandel de vorig jaar ruim 7500 zaken (in '84 waren er dat ruim 6100) met 13.500 beroeps- en be zwaarschriften en bijna 20.000 appellanten (degenen die een beroepschrift indienen). De groei zat vooral in het aantal dienstplichtzaken en bijstands zaken. Het beeld bij de afdeling rechtspraak is al niet veel an ders. De geringe daling uit '84 is door een flinke stijging vo rig jaar bijna geheel gecom penseerd. Rechtspraak behan delde ruim 15.600 zaken tegen over 13.800 in '84 en ruim 15.000 in '83. Bij deze aantallen zijn ook een eveneens toene mend aantal schorsingsverzoe- ken („kort gedingen") inbegre pen. Bijna veertig procent van de uitspraken die de afdeling rechtspraak deed, hadden be trekking op een schorsingsver- zoek, waarvan er soms wel zestig in een week werden af gehandeld. Bijkomend voor deel is echter weer dat tal van mensen na een uitspraak in „kort geding" afzien van een verdere procedure zodat de af deling aan de andere kant weer enigszins werd ontlast. Door de nog altijd ongemeen hoge werkdruk, vindt vice- president mr W. Scholten het dan ook niet juist, dat de Raad van State mee moet doen aan de twee-procents operatie het terugschroeven van het ambtenarenbestand met twee procent per jaar. Volgens Scholten „kan en mag het laatste woord hierover nog niet gezegd zijn". Een ander belangrijk onder werp uit het jaarverslag is de geruchtmakende uitspraak van het Europese Hof van Jus- I titie in Straatsburg. Dat kwam in oktober van het vorige jaar tot de conclusie dat het Neder landse Kroonberoep ongeldig was. Voornaamste motief i daarvoor was dat de Kroon (volgens de grondwet de ko ningin en de betrokken minis- ter die verantwoordelijk is) geen onafhankelijke rechter is. Het Kroonberoep voorziet in de behandeling van een be- i zwaarschrift door de afdeling geschillen van bestuur die ad- 1 vies uitbrengt aan de Kroon. De Kroon doet later definitief uitspraak. „De uitspraak van het Hof heeft het Kroonberoep, dat zich in de meer dan 120 jaar van zijn bestaan een voortref felijke* reputatie had opge bouwd. in het hart getroffen", schrijft vice-president mr. W. Scholten in het voorwoord bij het jaarverslag. Welk „ant woord" de Raad van State daarop zal hebben, staat nog niet vast. Gestudeerd wordt op de mogelijkheid gedurende een proefperiode van vier jaar de afdeling geschillen van stuur in een aantal gevallen zelfstandig te laten optreden en ook zelf uitspraak te laten doen. WASHINGTON Een Amerikaanse overheidsdienst heeft het chemisch concern Union Carbide een boete opgelegd van 1,3 miljoen dollar (circa 3,25 miljoën miljoen gulden) wegens 221 overtredingen van veiligheidsbepalingen in zijn fabriek in Insti- tue in West-Virginia. Het is de hoogste boete die de dienst voor veiligheid en gezondheid op de arbeidsplaats (OSHA) ooit heeft opgelegd. De OSHA stelde een diepgaand onderzoek in naar de veiligheid in de fabriek nadat er verleden jaar augustus een gif wolk was ontsnapt waardoor 135 mensen vergiftiginsverschijn selen opliepen. In de fabriek in West-Virginia werken 1.60( Totn runde je omlis je v beleefd had femafó had je leooh weifelen, hoor'..In vu helden lom die ns jeranfen die er pp speelde', fis je dal aan iemand rerlelt denken te s dat je pk bentf „Blijkbaar slaat het verouderde beeld dat maatschappijleer geen serieus vak is nog steeds aan in bepaalde kringen", zo meenl drs. Harm Lamberts, hoofddocent maatschappijleer van de Nieu we Leraren Opleiding in Delft en hoofd van de Structuurcommis sie Eindexamen Maatschappijleer. de politieke besluitvorming wérkt en welke groeperingen daarbij een rol spelen". De lerarenopleiding in Delft heeft volgens Lamberts overi gens ondanks de bij tijd en wijle opduikende negatieve publiciteit allesbehalve te kla gen over belangstelling voor het vak maatschappijleer. „De aanmeldingen van nieuwe stu denten trekken weer aan en de vooruitzichten op een baa zijn met name in deze vak richting niet ongunstig. Bij kunnen we zelfs niet voldoei aan de verzoeken van schole om afgestudeerde studenten vacatures voor maatschappi leer te laten solliciteren Lamberts besluit, lacheni „Wat dat betreft zit er no heel wat toekomst in maa schappijleer". THEO VAN PRAA( PARIJS Voor het eerst sinds onge veer dertig jaar heeft extreem-rechts gisteren zijn intrede gedaan in de Fran se Nationale Assemblée. De partij kreeg bij de verkiezingen van 16 maart ruim negen procent van de stemmen. De 35 man tellende fractie van het Na tionale Front (FN) wordt aangevoerd door de opvliegende Jean-Marie Le Pen. De herrinnering aan de Algerijnse oorlog vormt ongetwijfeld een van de belangrijkste bindingselementen bin nen de extreem-rechtse groep. Binnen de fractie, die slechts een vrouw telt, worden militaire waarden hoog gehou den. Een ander kenmerk van de afge vaardigden van het Front is een fell afkeer van alles wat communistisch o f socialistisch is en een onverholen haa tegen buitenlanders. maar het is duidelijk dat voor al de traditionele onderligger er het meest mee gebaat zijn". Niet vrijwillig Voor maatschappijleer als vrij blijvend keuzevak in het nieu we onderwijs voelt Lamberts niets. Als je al voorstander van maatschappijleer bent, dan zou het vak volgens hem net zo'n plaats in het onderwijs moeten krijgen als alle andere vakken. Je kunt van leerlingen nu eenmaal niet verwachten dat ze zich vrijwillig bezighouden met politieke en sociale vor ming. De praktijk van de laat ste vijftien jaar heeft dat wel aangetoond. Lamberts: „Er moeten eind examens komen en gelukkig loopt het examenexperiment tot nu toe prima. In het cen traal schriftelijk ligt de ko mende twee jaar vooral de na druk op kennis over de the ma's arbeid, politiek en jonge ren en massamedia". De tradi tionele vakken zouden niet aan deze thema's toekomen en als dat incidenteel toch ge beurt, dan kiest de docent ge schiedenis of aardrijkskunde meestal een geheel andere in valshoek. Naar voorbeelden hoeft de hoofddocent niet lang te zoeken. „De vraag welke ef fecten de massacommunicatie heeft op de normen en waar den van mensen wordt sowie so nergens gesteld. En neem maar de politiek. Bij staatsin richting leer je hoe een wet tot stand komt, maar bij maat- het zou de hoofddocent niet verbazen als het rapport zwaar mee gaat wegen bij het besluit dat de minister van onderwijs in 1992 moet nemen over een facultatief of verplicht eind examen. Lamberts verzucht: „Er is juist de laatste jaren zoveel in ons vak veranderd, maar daar vind je weinig van terug in het WRR-rapport. Ik hoef maar een paar voorbeelden te ge ven. Zo is de vakinhoud nu nauwkeurig omschreven. Het leerplan dat de Stichting Leer- .plan Ontwikkeling voor lbo/ mavo ontwikkeld heeft, on dervindt dan ook veel steun. Verder wordt volgend jaar al op veertig scholen in alle schooltypen voor het eerst een eindexamen maatschappijleer afgenomen. Tenslotte hebben de nieuwe lerarenopleidingen en universiteiten het terrein afgebakend en worden zeer vakbekwame leerkrachten af geleverd". Historici Dat de WRR niettemin conclu deert dat de taak van de maat schappijleraar gemakkelijk door zijn collega's van andere vakken kan worden overgeno men, komt volgens Lamberts omdat de Raad zich door histo rici heeft laten informeren. Lamberts: „Een aantal histori ci heeft maatschappijleer altijd al als bedreigend voor hun vak ervaren. Je gaat toch ook niet de lezers van de Telegraaf vragen hoe nu werkelijk de inhoud van de Volkskrant is? Historici kunnen eenvoudig weg niet neutraal over dit vak oordelen. Overigens is uit het eindexamenexperiment geble ken dat leerlingen juist meest al voor een combinatie van maatschappijleer en geschiede nis kiezen". Het „maatschappelijker" ma ken van de gewone schoolvak ken bestempelt Lamberts als een „utopie". „Dat is toch vooral wishful thinking. In deze tijd zie je juist dat de tra ditionele lesinhoud weer sterk komt opzetten. Dat gebeurt grappig genoeg vooral bij een vak als geschiedenis". Maatschappijleer, maar dat zal niemand verwonderen, mag volgens Lamberts niet ontbre ken in het onderwijspakket, óók niet in de onderbouw. Aan de borreltafel of achter de buis zou je niet politiek of sociaal gevormd kunnen worden, en het is een illusie te denken dat de ouders deze taak wel over kunnen nemen. „Thuis zijn ouders over allerlei vragen ui terst onzeker. Er zijn veel me ningsverschillen, waar moet je voor kiezen? De televisie in formeert wel zeer overdadig, maar dat is een onsamenhan gende feitenstroom. Het gaat er toch om de machtsvraag stukken van deze tijd begrijpe lijk te maken? Overigens komt hier ook een stukje emancipa tie bij kijken. Inzicht in maat schappelijke vraagstukken is natuurlijk voor alle groepen in de samenleving belangrijk, DELFT Maatschappij leer is een vak waar maar wat aangerommeld wordt. Een uurtje vrijblijvend kletsmeieren over allerlei zaken die bij normale vakken als geschiedenis en aardrijkskunde toch al ruimschoots aan de orde komen. Lange tijd heeft dit vooroordeel, dat ook werd ingegeven door het tekort aan bevoegde lera ren, maatschappijleer par ten gespeeld. Maar net nu dit vrij jonge vak zich op maakt voor serieuze eind examens en de kritiek wat geluwd leek, is het op nieuw onder vuur geko men. Niemand minder dan de Wetenschappelijke Raad voor het Regerings beleid (WRR) heeft de re gering geadviseerd een dikke streep door het vak te halen. In het onlangs verschenen rapport „Ba sisvorming in het onder wijs" stelt de WRR onom wonden dat maatschappij leer uit het onderwijs voor 12- tot 16-jarigen kan ver dwijnen. Drs. Harm Lamberts, hoofddo cent maatschappijleer van de Nieuwe Leraren Opleiding in Delft en hoofd van de Struc tuurcommissie Eindexamen Maatschappijleer, was zachtjes gezegd nogal verrast door dat WRR-advies. „Blijkbaar slaat het verouderde beeld dat maatschappijleer geen serieus vak is nog steeds aan in be- paalde kringen. De WRR heeft zich in elk geval onvoldoende op de hoogte gesteld van de werkelijke stand van zaken", zo meent hij. Lamberts wil dan ook graag tegengas geven op het advies, dat vandaag tij dens een speciale onderwijs- conferentie in Ede besproken is. De aanwezigheid daar van zowel premier Lubbers als mi nister Deetman van onderwijs geeft volgens Lamberts al aan dat er zwaar aan het WRR-ad vies getild gaat worden. En SUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4