Aart Schoemacher: redder of fantast? Uhoudt a Eén jaar cel geëist tegen topman Slavenburg Wil—fL: ANWB stopt met alle vliegreizen m' Zakenman/lijsttrekker biedt toekomst met OK-garantie AJ$ (Gratis melkglas) Advocaten claimen onschuld van arrestanten bij brand Kedichem Compensatie voor kleine zelfstandigen BINNENLAND £eUtóc6ou/ia*it WOENSDAG 2 APRIL 1986 PAGINA 3 Operaties lang niet altijd veilig VELDHOVEN De veiligheid en kwali teit van medische operaties zijn momen teel lang niet altijd gewaarbord. De vere niging van operatie-assistenten (LVO) stelt dal de laatste tijd de ondeskundig heid in de operatiekamer danig is toege nomen Dat komt omdat het aantal opera ties belangrijker is geworden dan de aan wezigheid van goed opgeleid personeel. Voor een belangrijk deel zijn de specialis ten daarvan de schuld. Die zijn volgens de LVP wel grotendeels afhankelijk van hun assistenten, maar verdiepen zich totaal niet in hun bekwaamheden en vaardighe den. De LVO wil daartegen op 12 april protesteren en heeft zijn leden opgeroe pen voor een actie. Wat die precies in houdt. is nog niet bekend. Kamerlid wil eind aan gemengd varen DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Ton de Kok (CDA) wil dat er een eind wordt gemaakt aan het gemengd varen bij de Koninklijke Marine. „Geeft het je als vrouw nou écht zo'n geëmancipeerd gevoel als je weet dat na een aantal weken negen tig procent van de mannen met je de kooi wilt induiken?" zegt De Kok (44) in een interview met het dagblad Trouw. Staats secretaris Hoekzema (Defensie) heeft ondanks hevige druk van een actiegroep onlangs laten weten door te gaan met het gemengd varen. Volgens De Kok, die zelf als beroepsofficier bij de marine ver scheidene langdurige zeereizen heeft ge maakt, is de bewindsman echter niet goed op de hoogte met de toestand aan boord van de betreffende schepen. Onverwacht moeder EMMEN De 26-jarige A.M. Bouwman-Blokzijl uit Schoonoord heeft vlak voor de paasdagen, zon der dat ze wist dat ze in verwach ting was, in het Scheperziekenhuis te Emmen een gezonde dochter van zeven pond ter wereld gebracht. Misselijkheid en pijn bleken niet door een darminfectie te zijn ver oorzaakt, zoals de vrouw steeds had dacht, maar door weeën. „Het is een klein wonder, dat we al die tijd niets gemerkt hebben", aldus de trotse vader. Marianne, zoals de on verwachte dochter heet, is het eer ste kind van de familie Bouwman. Volgens een vrouwenarts van het ziekenhuis komt een dergelijke be valling één tot twee keer per jaar Van Mierlo goed voor drie zetels DEN HAAG Met Hans van Mierlo krijgt D66 drie zetels meer in de Tweede Kamer dan met een andere lijsttrekker. Zonder hem zou een derde deel van de D66-achterban zijn stem uitbrengen op de PvdA. VVD en CDA zou den in dat geval respectie velijk zeven en zes procent van de stemmen der Demo craten incasseren. Het een en ander blijkt uit een on derzoek van het NIPO. Als er nu verkiezingen zouden zijn, zou D66 zes kamerze tels veroveren. Verbod kleurstoffen visserij tijdrovend ROTTERDAM Het zal nog zeker enige tijd duren voor de overheid komt met een verbod op het gebruik van kleurstoffen in de sportvisserij. Het opstellen van een juridisch wa terdicht verbod op deze schadelijke middelen, dat effectief dus contro leerbaar is, heeft veel voeten in de aarde, aldus staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij. Hij zei dit vanmorgen bij de opening van de beurs Visma Ahoy'/Adventure '86 die tot en met 7 april in het Ahoy- complex in Rotterdam wordt gehou den. Volgens de bewindsman mag de problematiek van de kleurstoffen, met name Sudanrood, in maden en lokvoeders niet worden onderschat. AMSTERDAM Oranje gezind is hij, maar niet rechts en ook niet links. Zijn doel: binnen twee jaar iedereen in Neder land weer aan het werk, de uitkeringen omhoog, de belastingen omlaag. „Joseph Luns mag van mij terugkomen, in ons kabinet. En Wiegel ook, dat vind ik een aardige jongen. Lubbers, dat is nog de minst slechte van alle slechten". Aart Schoemacher (42), lijst trekker van de dit jaar opgerichte Oranjeklan tenpartij aan het woord over de toekomst van Ne derland. De Hagenaar kwam in het nieuws doordat hij links en rechts honderdjes en dui zendjes uitdeelde aan een ieder die een handteke ning onder de kandida tenlijst van zijn partij wil de zetten. De voorman heeft zich voorgenomen bij de verkiezingen in mei niet zomaar een ka mermeerderheid te beha len, nee, hij rekent erop met zijn „gewone men sen" bijna alle zetels te gaan bezetten. „Nou ja, niet alle zetels, misschien dat er twee overblijven". Is hij een redder, die Den Uyl, Lubbers en Nijpels zal doen verbleken? Of een doodgewone fantast, een Don Quichotte? Slechts weinig mensen nemen hem nog echt serieus, maar het deert de zakenman niet zo. In één van zijn kledingza ken in het Amsterdamse cen trum geeft miljonair Schoe macher toe dat ook hij niet alle Nederlanders met geld tot zijn aanhangers zal kunnen maken. Maar de eisen van de OK-partij hebben wel veel met geld te maken. „Als ik premier zou zijn, wist ik het wel. Verlaag de belastingen, dan loont het weer de moeite om je nek in dit land uit te steken. Hoe meer mensen dat doen, hoe meer werkgelegen heid er ontstaat en hoe meer belasting er weer binnen komt. Zo hoeft de overheid ook minder uitkeringen te doen", doceert Schoemacher. „Dat is toch niet zo moeilijk?" Hij ergert zich al twintig jaar aan de gang van zaken in ons land. Hij stemde nooit, omdat hij vond dat ze er in de Ka mer niks van bakten. „Dertig procent van de Nederlanders denkt er net zo over, die ziet die lui in het parlement ook niet zitten. En wie zitten daar? Een stelletje prutsers die zo uit de schoolbanken ko men. Dat kan ik veel beter". En daarom ging de zakenman met een stapeltje geldflappen in de hand op zoek naar aan hangers. Dat er zo'n herrie wordt gemaakt over die be taalde handtekeningen, vindt de Hagenaar niet terecht. „We moesten in korte tijd 750 handtekeningen verzamelen. Als je op straat over politiek begint te praten, ben je voor lopig nog niet klaar. Dus heb ben we de mensen maar wat toegestopt, zodat men zag dat wij anders zijn dan de andere partijen. Bovendien, het over tuigen van de kiezers begint pas een week of drie voor de verkiezingen serieus". Het is overigens volgens de Kieswet niet verboden handtekenin gen te werven op de manier van de OK-partij. Kansen Nu de formaliteiten voor deelname aan de verkiezin gen bijna rond zijn, kan de campagne pas goed beginnen. Bij Schoemacher staat de ge dachte centraal, dat ons land grote kansen vergooit. „Ne derland is maar een klein land, maar we hebben de bes te ligging van de hele wereld. We hebben de beste grond, de grootste haven, éérc van de grootste luchthavens. We zijn perfect in landbouw, tuin bouw, vliegtuigbouw en scheepsbouw. We kunnen heel veel, vergeet dat niet. Maar we maken er geen ge bruik van! Als je met zo'n klein landje als het onze de niet aan het werk kunt houden, dan ben je ver keerd bezig. Daarom heb ik mijn partij opgericht. Dat kor ter werken is nergens voor nodig, want binnen twee jaar hebben alle werklozen weer werk", aldus Schoemacher. Om dat te bereiken zou de Tweede Kamer in de optiek van Schoemacher gevuld moeten worden met zaken mensen, vertegenwoordigers, kooplui, koks, arbeiders en ondernemers. „Mensen die wat gepresteerd hebben in het leven, zoals dat Ambonese meisje dat bij mij in de zaak broeken maakt. En neem mij nou. Ik ben zelf arbeider ge weest en heb me opgewerkt tot zakenman in textiel en on roerend goed. Ik heb zat ge daan, was bordenwasser, marktkoopman, vertegen woordiger in van alles en nog wat. Ik weet wat zaken doen is. De mensen die in de Ka mer zitten zijn nooit zoals ik „in het leven" geweest. Hoe kun je van die mensen iets goeds verwachten?" Vanaf 30 april gooit Schoema cher er dan ook landelijk de beuk in. Dan start een cam pagne die volgens hem zijn weerga niet zal kennen. „Hoeveel dat gaat kosten, maakt me niet uit. Een paar ton of vijf miljoen guiden, het interesseert me niet. Ik heb daarbij de steun van veel in het buitenland levende land genoten, die door het barre belastingklimaat zijn ver jaagd. Als het aan mij ligt. „Wat nou? We hoeven helemaal niet te knijpen. Dat is het 'm nou juist. Dat doen ze al twintig jaar. Ik knijp nergens, niemand komt te kort", meent Hagenaar Aart Schoemacher. komt minimaal zeventig pro cent van deze mensen weer terug naar ons land''. Ziedaar één van de belang rijkste programmapunten van de Oranjeklantenpartij, de verbetering van het fiscale klimaat. „Zo maak je de men sen weer gemotiveerd om die .belasting te betalen. Er wordt in dit land meer „zwart" dan „wit" gehandeld en ik geef de mensen op dit moment geen ongelijk. Dat moet verande ren", vindt Schoemacher. Absurde belastingen Nederland staat volgens hem in de wereld bekend om z'n vakmanschap op allerlei ge bied. „Maar wat doen we? Onze beste mensen jagen we weg door absurde belastingen te heffen". De lijsttrekker be rijdt dit paradepaardje met groot enthousiasme, telkens komt hij er weer op terug. Zo langzamerhand wil het kie zerspubliek misschien ook wel eens weten wat deze (naar eigen zeggen) toekom stige premier Schoemacher over een heet hangijzer als euthanasie denkt. „Volstrekt onbelangrijk, zeker op het moment. Doordat met deze zaken in het parlement zoveel tijd wordt verspild, komt men niet aan de werkelijk belang rijke zaken toe. Zoals het overeind helpen van ons land. Ze praten te veel en doen te weinig, dat zeg ik". Schoema cher lanceert met grote vaart het ene prachtplan na het an dere. Uitkeringen omhoog, de arbeiders gaan tot twintig procent meer verdienen, het bedrijfsleven krijgt via aller lei faciliteiten weer de ruimte. Over de manier waarop de vaderlandse portemonnee al dat moois gaat betalen, is hij zeer beslist. „Niks irreëel, het kan allemaal heel makkelijk. Wie geen werklozen heeft, hoeft ze ook geen uitkering te geven. Reken maar eens uit hoeveel dat scheelt". De lijst trekker gaat op dat punt dwars tegen de logica van de hedendaagse politiek in. Im mers, het geld moet toch er gens vandaan komen? Dan moet er welhaast zeker op an dere plaatsen worden „gekne pen". „Wat nou? We hoeven helemaal niet te knijpen. Dat is het 'm 'nou juist. Dat doen ze al twintig jaar. Ik knijp nergens, niemand komt te kort. Als in dit land meer wordt gehandeld, komt er te gelijk meer geld in het kistje van de overheid. We zijn in Nederland rijk genoeg. Maar dat leg ik wel uit als ik aan het eind van deze maand offi cieel aan de slag ga met mijn programma. Dan gaat het ge beuren, let op mijn woorden. En als we maar de helft van de stemmen halen? We slui ten met niemand een compro mis. Niet met de PvdA, niet met de VVD en ook niet met het CDA". ARJEN VAN DER SAR ROTTERDAM De Rot terdamse officier van jus titie mr. H. de Doelder heeft gisteren een onvoor waardelijke gevangenis straf van één jaar geëist tegen de ex-voorzitter van de voormalige Slaven- burgs Bank, de 69-jarige mr. P. Slavenburg, we gens het feitelijk leiding geven aan diverse strafba- 3 re feiten die door de bank zijn gepleegd in de perio de van 1977 tot en met 1982. Volgens mr. De Doelder zou normaal een forsere onvoor waardelijke straf op zijn plaats zijn geweest gezien de ernst van de gepleegde strafbare fei ten, het financieel nadeel voor de Staat en de aantasting van het normbesef bij het publiek. Hij liet als verzachtende om standigheden echter gelden: de leeftijd van de verdachte, het ontbreken van (primair) per soonlijk financieel voordeel en het feit dat de verdachte door de enorme publiciteit al meer gestraft is dan de gemiddelde verdachte. Mr. De Doelder meent dat tij dens het proces voldoende is vast komen te staan dat Sla venburg zowel op de hoogte is geweest van de talloze strafba re feiten, als dat hij verzuimd heeft daartegen (effectief) op te treden. De strafbare feiten die de bank heeft begaan betreffen het valselijk opmaken van kredietovereenkomsten door (doorgaans zwarte) vertrouwe lijke dekkingen niet te ver melden, het gebruik van valse namen en malversaties waar bij ten aanzien van kasstortin gen in Nederland kon worden voorgewend dat het (zwarte) geld vanuit Zwitserland ge stort was. De bij het onderzoek betrok ken rijksaccountant heeft be rekend dat in de iaren 1977 tot en met 1982 bij de bank hier mee 187 miljoen gulden aan zwart geld werd afgedekt, zo zei mr. De Doelder. Mr. De Doelder zei bij het be gin van zijn ongeveer 120 pa gina's tellende requisitoir dat .het Openbaar Ministerie eind 1982 bij de bank documenten in beslag heeft genomen waar uit bleek dat bij ongeveer 40 van de 70 binnenlandse vesti gingen van Slavenburgs Bank vertrouwelijke dekkingen op de kredietovereenkomsten achterwege werden gelaten en valse namen werden gebruikt. Het onderzoek is vervolgens om beheerstechnische redenen toegespitst op drie bijkantoren en het hoofdkantoor in Rotter dam. Tenslotte vermeldde De Doel der dat het Openbaar Ministe rie in april 1983 het onderzoek een dag heeft stopgezet, omdat er zware druk door de minis ters van justitie- en financiën werd uitgeoefend het onder zoek af te slanken en het mo gelijk aantal arrestaties sterk te beperken. Daaropvolgend overleg tussen deze ministers en premier Lubbers had tot resultaat dat het onderzoek een dag later onder de voor waarden van het Openbaar Ministerie weer hervat werd. Vandaag is het pleidooi van de verdediging begonnen. FRIEMELS iicMoervCDRoece- SGHieCENlSL£S £6N WÊRXS7UK MRKEN. WIL jene helpen, p/\1 /Her moet gaan oier woe «e>v [vcoeseft cacwt en leefce. kun ie V wier wW vANje iTOutmE CENN- vjjgloen i/xa ne /Tl ft. (advertentie) (4xnaarBP) Vier keer naar een deelnemend BP- station en u bent vercekerd van zo'n prachtig melkglas. Gemaakt van dat fraaie Arcoroc rookglas door de bekende Verrerie d'Arques. De melkglas-actie loopt tot eind juli '86. U hebt dus alle tijd om uw servieskast met heel wat moois aan te vullen. Attente jongens, daar bij BP *3? TROS vraagt ontbinding radiocontract met de regio HILVERSUM De TROS zal in de eerstvolgende vergade ring van het Copra, het college van radio-direfcteuren, een snelle beëindiging van het contract bepleiten, dat de lan delijke en regionale omroepen vorig jaar sloten. De TROS is van mening, dat de te letterlijke interpretatie van het contract van de kant van de regionale omroepen tot gevolg heeft dat zij haar taak op de landelijke nieuws- en actualiteitenzender Radio l niet naar behoren kan uitvoe ren, waardoor haar luisteraars niet optimaal worden bediend. De TROS ervaart het als grie vend, dat zij zich samen .met de VOO aan een door de re gionale omroepen aangevraag de arbitrage moet onderwer pen. In dit geval gaat het om Omroep Brabant. Deze regio nale omroep wendde zich eer der deze week tot de arbitra gecommissie van Radio 1. Di recteur Grijpink van Omroep Brabant wenste dat aan een eventuele veroordeling van deze landelijke zendgemach tigden, tevens een dwangsom zou worden verbonden van 5.000 gulden per nieuwe over treding. Vorige week nog had de TROS samen met de andere landelijke omroepen een aan tal compromissen aan de re gionale omroepen voorgesteld. Bij de ondertekening van het contract is de TROS er van uitgegaan dat het belang van alle luisteraars voorop zou blij ven staan bij de oplossing van de toen ook al voorziene con flicten. Het eisen van dwang sommen, zoals de regionale omroepen nu voorstellen aan de arbitragecommissie, past geenszins in die filosofie. ROTTERDAM De 72 mensen die zaterdag in Kedichem door de politie zijn aangehouden, hebben volgens hun advocaten geen van allen iets te ma ken met de gewelddadig heden rond de vergade ring van de Centrumpartij en de brand in hotel Cos mopolite. Gistermiddag werden overigens weer elf arrestanten vrijgelaten. Er zitten nu nog 55 men sen vast. Nog steeds wei geren 25 arrestanten hun naam op te geven, uit angst voor tegenmaatrege len van de Centrumpartij. Volgens het Advocatenkollek- tief zal voor alle arrestanten een eis tot schadevergoeding worden ingediend wegens de onterechte aanhouding. Bo vendien zal bij de nationale ombudsman een klacht wor den ingediend over het politie optreden en zal aan Kamerle den worden gevraagd de kwestie in de Tweede Kamer aan de orde te stellen. Volgens mr. T. Rhijnsburger van het Rotterdamse collectief is gebleken dat de 72 mensen die zijn gearresteerd pas van hun advocaten hebben ge hoord wat er bij het hotel is gebeurd. Zij wisten daar zelf niets van. Eén van de arres tanten die maandagavond werd vrijgelaten, bevestigde dat. Volgens haar behoorden de mensen die zijn aangehou den tot de achterste groep vreedzame demonstranten, die het hotel nooit heeft bereikt. De politie zou echter iedereeen hebben gearresteerd die niet uit het dorp kwam. Volgens het Advocatenkollek- tief zijn de arrestanten uiter mate slecht behandeld en heeft de politie, met name die in Leerdam, er alles aan ge daan om het werk van de ad vocaten onmogelijk te maken. Alle 72 verdachten zullen wor den vervolgd wegens openlijke geweldpleging en brandstich ting. De advocaten maken ernstig bezwaar tegen deze „collectieve verdenking" en hebben aangekondigd be- zwaarschiften in te dienen te gen de dagvaarding. ZIEKTEKOSTENREGELING (Vervolg van de voorpagina) Veel klachten komen ook van mensen met een laag inkomen die bang zijn de premie van de particuliere verzekeraars niet op te kunnen brengen. Voor de groep kleine zelfstandigen is er gis teren, door de ministeries van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij, met spoed een tijdelijke compensatierege ling opgezet. De circa veertigduizend betrokkenen (inclusief gezinsleden gaat het om 150.000 mensen) kunnen bij hun particulire ziektekos tenverzekeraar een reductie op de premie aanvragen die zonder meer gegeven zal worden, aldus een woordvoerder van Econo mische Zaken. De korting moet gelijk zijn aan het verschil tus sen de oude en de nieuwe premie. Medio dit jaar komt er een definitieve regeling. Voor de gescheiden vrouwen, die leven van een lage alimentatie en die tot nu toe ook beschouwd werden als kleine zelfstandi gen, is er geen voorziening getroffen. Volgens de woordvoerders van WVC en van EZ zal dat zeer waarschijnlijk ook niet gebeu ren, hoewel staatssecretaris Van der Reijden vorige week in de Eerste Kamer „de garantie" gaf dat niemand met plotselinge premiestijgingen geconfronteerd zou worden. Ook is nog niet bekend of de 25.000 arbeidsongeschikte ambte naren en onderwijzers die een inkomen hebben van beneden de ziekenfondsgrens (48.500 bruto per jaar), de keus krijgen uit zie kenfonds of particuliere verzekeraar. De Eerste Kamer heeft daar in een motie om gevraagd. Volgens WVC is het de bedoe ling van de regering staatssecretaris de motie uit te voeren. DEN HAAG De ANWB wil stoppen met het orga niseren van eigen vlieg reizen. De aanleiding daartoe is het recente mil- joenenverlies. Eerder stopte de ANWB al met het proefprogramma van vliegreizen naar de popu laire zonbestemmingen. Nu zal ook het overige pakket, de exclusievere reizen naar onder meer Indonesië, uit handen worden gegeven. De ANWB zal alle voor dit jaar geboekte reizen nog zelf verzorgen. Daarna wil de or ganisatie alle activiteiten van de volle dochter RTC overhe velen naar een andere reisor ganisator. Waarschijnlijk is dit NRV-Holiday uit Den Haag, maar de woordvoerder wilde dat bevestigen noch ontken nen. De ANWB heeft zijn plannen voor advies aan de ondernemingsraad en de bon den gestuurd. Door afstoting van het vliegreizenprogramma zijn 25 arbeidsplaatsen in het geding, maar voor al deze me dewerkers zal een andere functie in het bedrijf worden gevonden. 0 et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Nol Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). £eidóc(2oiwa/ni

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3