Opluchting over opheffing zwijgplicht Leonardo Boff £eidóc0omcmt CNV vecht voor vrienden in de Derde Wereld aan tafel kerk wereld beroepingen brieven lezers ACHTERGROND Ciidaegou/mtii WOENSDAG 2 APRIL 1986 PAGINA 2 Joodse leiders in Ethiopië boeten voor „Moses" Volgens een Franse studentenleider zijn joodse geestelijke lei ders in Ethiopië gevangen zijn gezet wegens vermeende be trokkenheid bij „operatie Moses" de verhuizing van 10.000 Ethiopische joden vanuit vluchtelingenkampen in Soedan. Eric Ghebali. voorzitter van de Bond van Joodse Studenten in Frankrijk, had verteld dat hij bij een bezoek aan een dorp een gebedsrol in handen kreeg gedrukt met het verzoek deze aan een rabbijn te bezorgen die van de autoriteiten niet naar zijn dorp mocht terugkeren. Hij zei dat een aantal rabbijnen een half jaar gevangen had gezeten. Ghebali vertelde dat een over zicht van de Ethiopische regering had aangetoond dat er nog 15.000 falasja's in Ethiopië wonen. Rabbijnen te gast op gereformeerde synode de liberale rabbijn drs. E. van Voolen uit Arnhem, respectieve lijk vice-voorzitter en lid van het Overlegorgaan voor Joden en Christenen (OJEC). zijn uitgenodigd voor een bezoek aan de generale synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland. De rabbijnen zullen elk ongeveer een kwartier spreken over de vreugden en zorgen die in de joodse gemeenschap leven, waarna synodeleden kunnen reageren. Deputaten Kerk en Is rael namen voor deze ontmoeting het initiatief omdat de Gere formeerde Kerken door deelname in het OJEC zijn betrokken bij de ontwikkelingen in de joodse gemeenschap. Toorn maakt zwakken sterk Predikanten op (blanke) uitnodiging naar Zuid- Afrika De gereformeerde predikan ten L. H. Kwast (Kollum) en A. S. Rienstra (Harderwijk) en hun Nederlands-gerefor meerde collega K.H. de Groot (Amstelveen) vertrek ken begin mei voor een drie weekse reis door Zuid-Afri- ka. Zij zijn hiertoe uitgeno digd door de Afrikaans-Ne derlandse werkgemeenschap, een organisatie van blanke Zuidafrikanen die begrip wil kweken voor de positie van de blanken en de politiek van de regering-Botha. Deze organisatie betaalt de helft van de reiskosten alsmede de reis- en verblijfkosten binnen Zuid-Afrika. Dit heeft ds. Kwast desge vraagd bevestigd. Hij is eind redacteur van de „Friese Kerkbode" en redactielid van het „Centraal Week blad". twee gereformeerde periodieken. reikt via het Comité Overleg Zuid-Afrika dat in 1978 werd opgericht door oud-burge meester J.J.G. Boot van Hil versum. Ds. Kwast is „geen verkapte aanhanger" en ook geen uit gesproken tegenstander van het apartheidsbewind. „Wait and see"; eerst kijken en dan oordelen, is zijn standpunt. Het komt in de politiek vaak voor dat je niet kunt kiezen uit goed en kwaad maar dat er uit twee kwaden moet worden gekozen. De uitspraak van de WARC (de wereldbond van her vormde en gereformeerde kerken) dat apartheid kette rij is. neemt ds. Kwast niet voor zijn rekening. Er zijn al lerlei vormen van onrecht in de wereld, aldus ds. Kwast. „Ik neem ogenblikkelijk aan dat er in Zuid-Afrika een in gebakken onrecht is. Maar je helpt de mensen over en weer niet door de relaties af te breken." De voortijdige opheffing van de zwijgplicht voor bevrij dingstheoloog Leonardo Boff is door de leiding van de Bra ziliaanse bisschoppenconfe rentie (CNBB) met grote in stemming ontvangen. Voor zitter mgr. Ivo Lorscheiter zei te verwachten dat Boff „nog veel opbouwend werk kan doen in theologisch en pastoraal opzicht". Boff zelf heeft laten weten een nieuw boek klaar te hebben, waarin hij in tegenstelling tot zijn vorige omstreden werk „Kerk charisma en macht", niet de traditionele kerkelij ke structuren hekelt maar de opbouw van „de nieuwe Kerk van onderaf" beschrijft. Leonardo Boff verklaarde „niet boos of verzuurd" te zijn door elf maanden zwijg plicht en schrijft de ophef fing van de maatregel toe aan een „persoonlijke beslis sing van de paus. die een meer verzoenende kijk op de zaak heeft gekregen onder invloed van duizenden brie ven die uit de hele wereld naar het Vaticaan zijn ge stuurd". Van invloed noemde hij voorts een wat rijpere kijk van het Vaticaan op de be vrijdingstheologie, zoals ook in het komende document hierover tot uitdrukking zal worden gebracht, en het feit Leonardo Boff mag weer publiceren en in het openbaar spreken „dat Rome heeft ingezien dat achter mijn gedragingen geen rebellie steekt". Leonardo Boff acht het mo gelijk dat de opheffing van zijn zwijgplicht gepaard zal gaan met een aanbeveling van het Vaticaan, geen inter views meer te geven. Nog niet helemaal duidelijk is of hiermee de „zaak Boff" vol ledig tot het verleden be hoort. Volgens de Vaticaanse correspondent van de krant „Estado de Sao Paulo" hioet Boff nog vele antwoorden ge ven op vragen van de Vati caanse congregatie voor de Geloofsleer over vermeende fouten in zijn boek „Kerk: charisma en macht". In het nieuwe boek. dat over twee weken verschijnt, gaat Boff voorzichtiger tewerk. „Ik ben me ervan bewust dat mijn boeken nu met meer aandacht worden gelezen", zei hij. In zijn nieuwe boek „En de kerk maakt zich volks" beukt hij dan ook niet tegen de traditionele Kerk aan, maar gaat hij in zijn „overpeinzingen over de er varingen van de christelijke basisgemeenschappen Brazi lië en Latijns-Amerika" in op de opbouw van de nieuwe kerk. Afscheid dr. G. Puchinger Ons volk is uiterst gevoelig voor religie. Dat heeft wel eens beschadigingen opgele verd, maar ook verbeterin gen. Dat zei dr. G. Puchinger dinsdagmiddag in Utrecht ter gelegenheid van zijn afscheid als hoofd van het Historisch Documentatiecentrum voor het Nederlands Protestantis me (1800 tot heden) van de Vrije Universiteit, waaraan hij sinds 1971 verbonden was. Dr. Puchinger werd 1 april 65 jaar. Hij publiceerde vele boeken en artikelen, vooral over (oud-)politici. In de ja ren vijftig verscheen een se rie van twaalf interviewbun dels, waarin Puchinger ge sprekken met politici en theologen beschreef. Beken de publicaties van Puchinger zijn voorts de uitgave van de „Verzamelde Werken" van dr. F.G. Gerretson en zijn boeken over Nederlandse mi nister-presidenten. Dr. Pu chinger, die in 1969 promo veerde op „Colijn en het ein de van de coalitie; de ge schiedenis van de kabinets formaties 1918-1923", gaat na zijn pensionering door met schrijven; zo is hij van plan een biografie over Abraham Kuyper te maken. Coen Boerma geen perschef meer bij Wereldraad De Gereformeerde predikant Coen Boerma (54) treedt op ei gen verzoek af als perschef van de Wereldraad van Kerken. Binnen de oecumenische beweging krijgt hij per 1 juhi een studieopdracht over het thema „de kerk van de armen". Voordat Boerma in mei 1984 perschef werd, was hij anderhalf jaar secretaris van de commissie voor ontwikkelingssamen werking (CCPD) van de Wereldraad. Vanaf 1957 was Boerma achtereenvolgens legerpredikant. Gereformeerd predikant te Haamstede, Rotterdam-Zuid en Huizen. Van 1971 tot 1976 werkte hij bij de televisieafdeling van het Convent van Ker ken. Vervolgens was hij korte tijd secretaris binnenland van de Interkerkelijke coördinatiecommissie ontwikkelingspro- jekten (ICCO), nogmaals predikant te Huizen en docent aan de christelijke sociale academie „de IJsselpoort" te Kampen, voordat hij in september 1982 naar Genève vertrok. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Almelo G. van Asselt te Klazienaveen- Zwartemeer; te Heiloo en Limmen F.J. van der Wind te Holwerd c.a; te Apeldoorn: toezegging Th. H.G. Hulst te Waddinxveen; te 's-Grave- land en Ankeveen: dr. W. Balke te Den Ham (Overijs sel). Aangenomen: naar Poortvliet A. Egas, kandidaat te Vriezenveen; naar 's-Gre- velduin-Capelle en Vrijhoe- ve-Capelle J.C. de Groot, kandidaat te Ridderkerk, die bedankte voor Blauwkapel- Groenekan en voor Gouds waard. Bedankt voor Oud- Beijerland W. Arkeraats te Hardinxveld-Giessendam. Gereformeerde Kerken Beroepen te Veen woudster- wal drs. J. Verschoof, leger predikant wonende te Amersfoort. Aangenomen: naar Delft-Abtswoude dr. G.C. van de Kemp te Wasse naar-Zuid; naar Schevenin-. gen dr. N. Schelhaas te Apel doorn. Nederlandse Gereformeer de Kerken Bedankt voor Kantens F. van Deursen te Apeldoorn. Christelijke Gereformeer de Kerken Beroepen te Bunschoten: H.R.H.A. de Boer te Eemdyk. Bedankt voor London (Onta rio Canada) (Free Reformed Church) A. van de Weerd te Urk. Tweetal te Dordrecht- Centrum P. Beekhuis te Rot terdam-Kralingen en A. van Heteren te Werkendam. „KERKEN HEBBEN VOORKEUR VOOR KLEIN LINKS IN DERDE WERELD" De organisaties ICCO, Cebe mo en Solidaridad, die zich in samenwerking met de kerken bezighouden met ontwikke lingssamenwerking. zijn ver baasd en verontwaardigd over de kritische brief die het Christelijk Nationaal Vakver bond (CNV) aan de kerken heeft gestuurd. In de brief beschuldigt het CNV de organisaties van „sektarisme". Volgens het CNV voeren „kerkelijke (maar ook sommige niet-ker- kelijke) organisaties een een zijdig steunbeleid aan klein links in de Derde Wereld". De organisaties maken zich schuldig aan „zwart-wit ana lyses" doordat zij zich scharen achter marxistische verzetsbe wegingen en de gematigde stromingen zoals de christen democratie veronachtzamen, schrijft het CNV. Hoewel de brief gericht is aan de kerken, worden ICCO, Ce- bemo en Solidaridad er met name in genoemd. „Wij heb ben de kritiek uit de pers moeten vernemen, zelf heb ben we de brief niet ontvan gen", zegt een verontwaardig de woordvoerder van Solida ridad. „Met ICCO en Cebemo hebben we een pittige brief aan het CNV gestuurd over deze vreemde gang van za ken". Communisme „Het gaat ons in de eerste plaats om de kerken; ICCO. Cebemo en Solidaridad wor den slechts als voorbeeld ge noemd", zegt G. Pruim, be leidsmedewerker ontwikke lingssamenwerking bij het CNV. „Het Algemeen Djako- naal Bureau van de Gerefor meerde Kerken steunt bij voorbeeld (evenals het ICCO trouwens) de Zuidafrikaanse vakbond in ballingschap Sac- tu. Deze vakbond is aangeslo ten bij communistische we reldvakverbond WWV, dat helemaal op de lijn van Mos kou zit. Wij steunen de zwarte vakbonden in Zuid-Afrika natuurlijk ook. maar met het Sactu kies je voor geheid com munisme Die bond heeft bij voorbeeld nooit een uitspraak ten gunste van Solidariteit in Polen willen doen". Volgens Pruim staan de ker ken altijd klaar om mét het CNV te protesteren tegen de schending van mensenrech ten in rechtse dictaturen, maar neemt het kerkelijk en thousiasme beduidend af als er bij linkse regiems aan de bel moet worden getrokken. „In Nicaragua worden de vakbondsrechten geschonden. De vakbond CTN, die van meet af aan partij koos tegen de rechtse dictator Somoza, wordt nu door de linkse San dinisten onderdrukt. Een or ganisatie als Amnesty Inter national protesteert daar wel tegen, maar het is geweldig moeilijk om de kerken daarin mee te krijgen", aldus Pruim. De voorkeur voor (extreem) links speelt zelfs de Neder landse Missieraad parten, vindt Pruim. „Ruim een maand geleden publiceerde de Missieraad een artikel over Clat, een overkoepelende vakbond in Latijns-Amerika. Die publicatie bestond uit niets anders dan halve waar heden en hele leugens. Wij vroegen ons af hoe het kon dat de missieraad zoveel onzin publiceerde. Toen bleek dat het stuk uit de koker van het Ontwikkelings samenwerking is inzet onenig heid tussen CNV en kerke lijke organisa ties communistisch wereldvakver bond kwam. De communisti sche kameraden schrijven een stuk tegen onze vrienden in Latijns-Amerika en vervol gens publiceert de Nederland se Missieraad dat! Wij willen graag met de bisschoppen pra ten over hun verantwoorde lijkheid in deze zaak". Argumenten Een woordvoerder van de missieraad reageert aarzelend en onwillig op de kritiek van het CNV. „Die brief van het CNV is niet aan ons gericht. Ja, meneer Pruim kan u wel van alles vertellen, maar moeten wij daar in de krant op reageren? Laat hij ons maar benaderen. Wij willen graag een open gesprek voe ren over deze zaken, maar dan moet het CNV wel con tact met ons opnemen". Een publicatie over de vakbond in Zuid-Amerika kan de woord voerder zich nauwelijks her inneren. „Of het moet een ar tikel zijn dat afkomstig is uit Venezuela, dat wij hebben op genomen in een reader. Daar in wordt inderdaad kritiek geleverd op het Clat. Maar dat is geen standpunt van de mis sieraad, dat is één van de vele standpunten die we doorge ven, ter informatie". Het ICCO (dat interkerkelijke ontwikkelingsprojecten coör dineert) laat de kritiek van het CNV voorlopig onweer sproken. Men laat weten „verbaasd" te zijn, maar daar blijft het bij. Koos Smulders, directie-se cretaris bij de katholieke ont wikkelingsorganisatie Cebe mo, voelt zich eigenlijk niet aangesproken door het CNV. „Als het CNV denkt aan te kunen tonen dat wij een een zijdig hulpbeleid voeren, wil ik de argumenten daar wel eens voor horen. De kritiek gaat, in ieder geval voor Ce bemo, niet op. Met het Sactu hebben wij geen relatie, om dezelfde reden als het CNV die relatie niet heeft. En dat wij te weinig oog zouden heb ben voor de CNV-familie in Zuid-Amerika kunnen we ge makkelijk weerleggen door onze projectenlijst te laten zien. Wij hebben bijvoorbeeld wel degelijk Clat-projecten gesteund. Niet omdat het Clat is en dus wel goed zal zijn; wij steunen geen organisaties zon dermeer, maar wij beoordelen ieder project afzonderlijk. Dat geldt ook voor onze steun aan het politieke midden, de christen-democratie. Het CNV kan niet van ons verlangen dat we alle christen-democra tische partijen klakkeloos steunen. Vooral in Zuid-Ame rika heeft de christen-demo cratie het nogal eens laten af weten als het om de mens rechten ging. In die gevallen zijn we vaak aangewezen op wat het CNV „klein links" noemt. Maar nooit zullen wij projecten steunen die de plu riformiteit van de samenle ving bedreigen. Overigens verlenen wij onze steun altijd op advies van kerkelijke insti tuten, zoals de landelijke bis schoppenconferenties". Kwaad daglicht Smulders vindt het jammer dat het CNV er voor gekozen heeft haar brief openbaar te verspreiden. „Wat denkt daar mee te bereiken? Juist nu het klimaat voor ontwik kelingssamenwerking weer wat opklaart zou het CNV wat bescheidener kunnen zijn". Volgens Pruim móest het CNV echter wel naar bui ten treden met haar kritiek. „Wij voeren deze discussie met de kerken nu al zeven jaar, zonder dat het iets ople verde. Na lang aarzelen heb ben we ten einde raad beslo ten de knuppel in het hoen derhok te werpen. Wij kun nen met accepteren dat onze vrienden in de Derde Wereld in een kwaad daglicht gesteld worden. En niemand anders controleert de kerken. Het ge wone kerklid in Gouda ver trouwt het Diakonaal Bureau van zijn kerk, die verwacht niet dat communistische orga nisaties gesteund worden van zijn geld. Wij moeten alarm slaan, omdat anders niemand het te horen krijgt". STEVO AKKERMAN Sla vink, raapstelen met kaassaus en aardappelen chohosvla De benodigdheden voor twee zijn: 2 slavinken, 25 g mar garine, mespuntje bloem, paprikapoeder, worcestersaus; 750 g raapstelen, zout, 10 g bloem, 1 dl melk, 10 g marga rine, 1 volle lepel geraspte kaas, nootmuskaat '/t tot 1 kg aardappelen liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena, 2 le pels gemalen kokos. Bak de slavinken op een matig vuur en onder regelmatig ke ren in twintig minuten bruin en gaar. Leg het vlees op een bord en houd dat warm. Bak de bloem lichtbruin in het overgebleven vet en maak vervolgens de jus met weinig wa ter, paprikapoeder en worcestersaus af. Snijd de raapstelen in stukjes van twee a drie centimeter, was ze en zet ze op met het aanhangende water en weinig zout. Laat de groente slinken en kook haar daarna in tien minuten gaar. Maak de kaassaus pas als de raapstelen bijna gaar zijn. Meng bloem en weinig melk tot een glad papje, verdun dat papje met de rest van de melk en voeg de margarine toe. Breng het mengsel al roerende aan de kook en laat het een minuut zacht koken. Voeg de kaas toe en meng er de uitgelekte raapstelen door. Maak de groente op smaak af met zout en strooi er nootmuskaat over. Zet de helft van de melk op. Meng cacao en suiker tot de klontjes uit de cacao zijn, voeg maizena en weinig koude melk toe en roer de massa tot een glad papje. Schenk wat hete melk bij het papje, doe het mengsel in de pan en laat de vla al roerende een minuut koken. Doe er van het vuur de overige koude melk en de meeste kokos bij en laat de vla onder af en toe roeren koud worden. Garneer de vla met een waasje kokos. JEANNE Russische schijnbeweging OOK Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben het moeten toegeven: het nieuwste ontwapeningsinitiatief van de Sovjet-Unie klonk goed. Sovjet-leider Gorbatsjov verklaarde dit weekeinde dat hij op korte termijn tijdens een topontmoe ting in Europa met president Reagan afspraken wil maken over een volledig verbod op kernproeven. Deze op het eerste gezicht sympathieke boodschap toont opnieuw aan dat het Kremlin de (westerse) publiciteit uitstekend weet te bespe len. De snelle negatieve reactie van president Reagan zal in het Westen immers de nodige wenkbrauwen hebben doen fronsen. In het Kremlin daarentegen zal niemand vreemd hebben opgekeken van het Amerikaanse antwoord. Tevoren stond immers al vast dat het Witte Huis nooit met het voorstel ak koord zou gaan. De huidige kernproeven zijn volgens presi dent Reagan onontbeerlijk voor onderzoek ten behoeve van het SDI, het Amerikaanse verdedigingssysteem in de ruimte. Vrees voor het SDI lijkt de voornaamste reden waarom het Kremlin zo hardnekkig vasthoudt aan het verbod op de proeven. VOOR de Verenigde Staten is die houding juist aanleiding door te gaan met de experimenten. Het SDI is hun voor naamste troef bij onderhandelingen. Als de Sovjet-Unie „Star Wars" wil voorkomen, zal zij daar een aanzienlijke veer voor moeten laten. Los daarvan: gecompliceerde wereldproble men kunnen niet zo maar even op een achternamiddag door twee heren worden opgelost. Dat vereist een grondige voor bereiding die zeker niet wordt bevorderd door via de media gelanceerde voorstellen. VERWIJTEN uit het Kremlin dat de VS momenteel de ont wapening blokkeren, snijden om verscheidene redenen geen hout. Het is op zich niet erg dat de VS en de Sovjet-Unie elkaar geregeld in het openbaar in de haren vliegen, als er tegelijkertijd maar serieus wordt onderhandeld. De indruk bestaat evenwel dat de Sovjet-onderhandelaars in Genève instructies hebben gekregen de gesprekken zoveel mogelijk te vertragen. En intussen wacht Washington nog steeds op antwoord uit Moskou over de datum waarop Sovjet-leider Gorbatsjov, zoals vorig jaar in Genève is afgesproken, naar de Verenigde Staten komt. MOSKOU heeft gisteren laten weten, dat het dit weekeinde voorgestelde topoverleg-op-korte-termijn-in-Europa niet be doeld was ter vervanging van het bezoek van de Sovjet-lei- j der aan de VS. Dat bezoek staat weliswaar „nog steeds op de agenda", maar Moskou wees er nadrukkelijk op 4at er tussen Rea£an en Gorbatsjov „geen concrete" afspraken zijn ge maakt. De Sovjet-leider wekt bovendien met zijn jongste voorstel j ten onrechte de indruk, dat de kernproeven het voornaamste twistpunt zijn in de OostWestbetrekkingen. Kortom, het j Kremlin verliest zich momenteel in schijnbewegingen, die de indruk moeten wekken dat de Verenigde Staten de meest halsstarrige partij zijn in het ontwapeningsgesprek. Het geeft overigens te denken, dat de Verenigde Staten er lang niet altijd in slagen dat beeld te corrigeren. Spanje. Portugal veel bewol king en van het westen uit re gen. Middagtemperatuur za terdag dalend tot 10 graden in het westen, tot 18 graden in zuid-Spanje. Adriatische kust: veranderlij ke bewolking en plaatselijk re gen of onweer. Middagtempe ratuur 17 tot 21 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN W«r Max Min Regen Vrij koud DE BILT (KNMI) Een sto ring die vanuit Frankrijk naar het noorden komt en morgen net ten oosten van het land passeert, brengt veel bewol king en enige tijd regen, voor al in de oostelijke provincies. Aan de westkust kan nog af en töe de zon te zien zijn. De wind draait naar noord tot noordoost en neemt weer wat toe tot matig, langs de kust tot vrij krachtig. In verband met de bewolking wordt het in de komende nacht niet zo koud als in de afgelopen nacht. Er komt dan ook geen vorst meer voor. De middagtemperaturen lopen uiteen van 6 graden in het oosten tot 8 in het zuid westen. Dit is ongeveer 5 gra den beneden de waarden voor de tijd van het jaar. In de komende dagen nadert uit het zuiden warmere lucht, hetgeen in het weekeinde zal resulteren in hogere tempera turen tot ongeveer 12 graden. Dit opdringen van de warmere lucht zal echter ook gepaard gaan met af en toe wat regen. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië zonnige pe rioden. Middagtemperatuur 4 tot 8 graden, 's nachts lichte tot matige vorst. Groot-Brittannië, Ierland zonnige perioden. Middagtem peratuur van 6 graden in het noorden tot 12 in het zuiden, 's Nachts lichte vorst. Denemarken, noord-Duitsland veranderlijke bewolking. In Duitsland perioden met regen, vooral op vrijdag. Middagtem peratuur van 7 graden dichtbij zee tot 10 graden in het bin nenland. Benelux, noord- en west- Frankrijk in het westen zon nige perioden. Zaterdag van het zuiden uit regen. Middag temperatuur van 7 tot 13 gra den. Oost-Frankrijk. zuid-Duits- land veel bewolking en af en toe regen, boven 1200 m ook sneeuw. Middagtemperatuur tussen 10 en 15 graden. Zuid-Frankrijk, noord-Italië veel bewolking en ai en toe regen. Middagtemperatuur van 14 graden landinwaarts tot 18 aan de Middellandse Zee. Alpengebied eerst zonnig, za terdag meer bewolking en in het westen regen. Middagtem peratuur in de dalen 10 tot 15 graden. Nulgraden-grens op ongeveer 1800 m. iv.bew. 10. -1 Bordeaux 2E. KlagenKirt zw Kopenhagen I b. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Overheidssalarissen Dat de vergelijking tussen d inkomens bij de overheid e in het particulier bedrijfsleve een achterstand voor ambtena ren (en met pensioen zijnd ambtenaren) zou aantonen wa voor iedereen die zich ee beetje in de materie heeft vet diept geen nieuws. Dat ko dus zeker geen nieuws zij voor de regering en de grot politieke partijen. Waaroi dan toch steeds bezuinigen o deze salarissen? Gebrek aa inzicht? Spotten met perso neelsbeleid, met in het achter hoofd dat staken uitgeslote is? Hoe moet dat in de toe komst? Op eind vorig jaar op1 gerichte Partij voor Ambtena ren en Trendvolgers (PAT toont dat inzicht wèl. Hét pro grammapunt voor de a.s. ver kiezing luidt: „Terugkeer naa het trendbeleid in de loonvoi ming en het terugdraaien va de reeds gedane kortingen o de salarissen van de ambtena ren en trendvolgers en op d uitkeringen van uitkeringsgi rechtigden en pensioentrel kers". De PAT neemt o.a. dei in de kieskringen Den Haa en Leiden. G.H. Plasmai WASSEN A Al

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2