,Na twintig jaar is het tijd om op te stappen" Katwijks winkelcentrum nadert zijn voltooiing Nieuwe trawler voor Katwijk LEIDEN OMGEVING QeidöaQowuvnL WOENSDAG2 APRIL 1986PAGINA IS GEEN BOUWVERGUNNING VOOR BOTENLOODS jWARMOND Het is terecht dat het college van B en W beslo ten heeft dat de familie Wolters aan de Melmansdam geen bouwvergunning heeft gekregen voor een nieuwe botenhuis. Dat bleek de commissie ruimtelijke ordening gisteren van me ning te zijn. De familie verving een botenhuis door een nieuw exemplaar [riet een wat royalere afmeting, maar het bestemmingsplan is daarmee niet in overeenstemming. Om de pijn voor de familie te l-erzachten werden wel voorstellen gedaan om het bestemmings plan te wijzigen zodat in ieder geval de vroegere botenloods te- kig zou kunnen keren met eventueel 15 procent meer ruimte. De heren Van Kuijen, Bonjer, Van Dam en De Vos noemden dat ten eerlijke oplossing. De overige commissieleden wilden zelfs [over gaan dat het bestemmingsplan dusdanig gewijzigd zou worden dat het inmiddels gerealiseerde bouwwerk zou kunnen blijven staan. De heer Vreeken vond het botenhuis zo fraai dat bij hiervoor de regels van het bestemmingsplan best zeer ruim p ilde opvatten. Gemeenten boos op Casema OEGSTGEEST Om Casema kosten te besparen zijn de bij de „Gemeenschappelij ke regeling Antenne energie voorziening Leiden en omgeving" aangesloten gemeen ten destijds akkoord gegaan met de door gifte van de programma's van Music Box. Dit had echter een experimenteel karakter en de programma's van TV 5 zouden pre valeren. Nu TV 5 zijn programma's flink heeft uitgebreid, blijkt Casema zonder enig overleg met de leden van de Gemeen schappelijke regeling met Den Haag over eengekomen te zijn de uitbreiding van TV5 niet door te geven. Op een komende vergadering, op 10 april in het raadhuis te Voorschoten, zal men nog eens extra van zijn ontstemming blijk geven. Automobiliste verdronken HAARLEMMERMEER De 23-jarige A.A.M. van Leeuwen-Van Hooden uit Lisserbroek is dinsdagmor gen rond zes uur door ver drinking om het leven geko men. De vrouw reed met haar personenauto op de Hil- legommerdijk bij Lisserbroek het water van de Ringvaart in. Dit heeft de politie van Haarlemmermeer bekend gemaakt. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Er zijn volgens een politie woordvoerder geen sporen gevonden van een aanrij ding. Man dood in cel gevonden KATWIJK Een 27-jarige Katwijker is gistermorgen vroeg dood aangetrof fen m een cel van het politiebureau aan de Piet Heinlaan in Katwijk. De man was in de nacht daarvoor aangehouden en ingesloten wegens het plegen van een inbraak. Hij werd betrapt in het wijkgebouw Cleijn Duin. De man, woonachtig in diezelfde wijk, werd meegenomen naar het politiebureau en na een gesprek om drie uur in een cel te slapen gelegd. Toen de arrestanten- bewaarder hem 's morgens wilde wek ken, bleek de man te zijn overleden. Wat de doodsoorzaak is, is nog niet be kend. Vandaag wordt sectie verricht door het gerechterlijk laboratorium. Sassenheim doet mee aan sociaal rechercheur SASSENHEIM De gemeen- te Sassenheim is bereid mee te betalen aan het instellen van een sociaal rechtercheur in de Bollenstreek. De commissie voor sociale zorg en welzijns zaken heeft daarmee inge stemd, Andere gemeenten die meedoen zijn: Hillegom, Lisse, Noordwijk, Voorhout en War mond. De salariskosten voor een dergelijke ambtenaar zijn geraamd op ƒ79634,-. Het rijk vergoedt hiervan 80 provent. Het resterende bedrag moet door 6 gemeenten opgebracht worden. Het aandeel van de gemeente Sassenheim hierin zou ƒ2.300,- bedragen. Eenmalige subsidie Bollenstreekmuseum NOORDWIJK Een eenmalige subsidie van 5000 gulden willen B en W van Noordwijk verlenen aan het Museum voor de Bloembollenstreek ^n Lisse. Het geld is nodig om het tekort van de stichting te dekken. De commissie welzijn van Noord- wijk buigt zich donderdagavond over dit voorstel. Het tekort van het museum be draagt in totaal 35.000 gulden en het be stuur heeft zeven Bollenstreekgemeenten gevraagd dat bedrag op tafel te leggen. Het gaat buiten Noordwijk om Benne- broek, Hillegom, Sassenheim, Warmond, Voorhout en Noordwijkerhout. Lisse blijft buiten schot, omdat deze gemeente niet al leen het gebouw, maar ook al een eenma lige subsidie van 150.000 gulden heeft ver strekt. WETHOUDER WESTERBEEK UIT SASSENHEIMSE POLITIEK: 5ASSENHEIM De ondborstige, joviale ver- chijning van de CDA'er 'iet Westerbeek zal bin nenkort in de functie van loco-burgemeester annex wethouder van het poli tieke toneel van de ge meente Sassenheim ver swijnen. Op 22 april zal deze geboren en getogen bassenheimer in een bui tengewone raadsvergade ring zijn politieke loop paan officieel afsluiten. Een weloverwogen, defi nitieve beslissing, die hij ils volgt toelicht: „Ik vind het niet juist me op 66- tarige leeftijd opnieuw [oor een periode van 4 bar te verbinden. Na [wintig jaar is het tijd om [p te stappen. Het vele berk dat het wethouder- chap nu eenmaal met lich meebrengt valt me [ok wat zwaar". Piet Westerbeek, die ruim 20 Bar wethouder is geweest, kwam via de ARP terecht in [et huidige CDA. Over deze bmensmelting van ARP, CHU |n KVP die in het verleden laats vond, merkt hij wat te rughoudend op: „Dit bundelen van krachten kan goed wer ken. Wanneer men dezelfde uitgangspunten heeft is men in staat zich op een breder ni veau op te stellen. Natuurlijk brengt dat consequenties met zich mee, verplichtingen ook voor de betrokken parijen. Men behoort elkaar tevens de ruimte te geven als er bepaal de geloofskwesties in het ge ding zijn". De afgelopen 12 jaar vielen financien, openbare werken en volkshuisvesting onder zijn verantwoordelijk heid. Op de vraag of er in de loop van de tijd veel veran derd is met betrekking tot de aard der werkzaamheden stelt Westerbeek vast: „Er is een steeds grotere bekwaamheid nodig. Kennis over de meest uiteenlopende aangelegenhe den is een eerste vereiste". Ook al zal Westerbeek niet langer deel uit maken van het college van B en W en de raad, toch zal hij stellig met grote belangstelling de ont wikkelingen en de afwikke ling van lopende zaken in Sas senheim blijven volgen. Zo is de verkoop van industrie-ter reinen aan de Jagtlustkade nog steeds een hinderlijk ob stakel voor de gemeente. B en W zijn dan pok naarstig op zoek naar gegadigden, maar tegen de achtergrond van een economische recessie durfden ondernemers veelal de beno digde investeringen niet aan. Wat de gemeente beoogde: verplaatsing van milieu-on vriendelijke industrie uit de dorpskern naar de Jagtlustka de heeft mede hierdoor nog niet plaats gevonden. „Wat meer hulp van „provin cie en rijk" zou mogelijk uit komst bieden in deze gecom pliceerde zaak, die nu al zo'n 8 a 10 jaar de gemoederen in be weging houdt". Een ander „heet hangijzer" in de gemeentelijke politiek is het gif, dat zich op verschillen de plaatsen in de bodem van Sassenheim bevindt. De pro vincie houdt zich hier inten sief mee bezig en ook een commissie onder voorzitter schap van burgemeester Kret ijvert voor een schoner en ge zonder leefklimaat. Wester beek heeft er alle vertrouwen in. dat het euvel van de bodemverontreiniging binnen afzienbare tijd verholpen zal worden. Over de uitslag van de ge meenteraadsverkiezingen zegt hij: „Als CDA'er zou ik van zelfsprekend graag gezien heb ben, dat er winst geboekt was voor de christen-democraten. Maar voor een goed functione „Het was een periode, waar ik met plezier en ook met dankbaarheid aan zal denken. En na 22 april? Ach, dan komt er weer een nieuwe dag". ren van het bestuur van de ge meente acht ik de zetelverde ling bevorderlijk voor de on derlinge verhoudingen binnen de raad". Het „wel en wee" van de in woners van Sassenheim zal deze wethouder nog lang na aan het hart blijven liggen. Afscheid nemen gaat hem dan ook niet zo gemakkelijk af. Terugziend op een langdurig politiek verleden stelt Wester beek toch wat weemoedig vast: „Het was een periode, waar ik met plezier en ook met dank baarheid aan zal denken. En na 22 april? Ach, dan komt er weer een nieuwe dag". Bollengrond niet aantasten NOORDWIJKERHOUT De organisatie Bloembollencul tuur afdeling Noordwijkerhout voelt niets voor zogenoemde dubbelbestemmingen van agrarische gebieden aan de grens met Noordwijk. In het ondernemersplatform zei de heer Pennings gisteren dat de organiatie van mening is dat er zo min mogelijk ge tornd mag worden aan de hoeveelheid bollengrond. De Bloembollenstreek moet een bloembollenstreek blijven. Er is namelijk al enige tijd een discussie over een mogelijke twee de bestemming voor agrarische gebieden langs de Kraajers- laan en een deel van het Westeinde. Daar zijn al campings en vakantiehuisjes gezet op Noordwijks grondgebied en het col lege vroeg zich daarom af of aan agrariërs met aangrenzende gebieden toestemming zou kunnen worden verleend om ver- blijfstoerisme toe te laten. De organisatie Bloembollencultuur voelt daar dus niet veel voor, al voegde Pennings er aan toe dat men in individuele gevallen agrariërs daar niet van af wil houden. Maar of die dubbelbestemmingen er komen, moet nog maar worden af gewacht omdat de provincie uiteindelijk zijn toestemming zou moeten geven. Weer klachten over gynaecoloog DEN HAAG Het aantal klachten van vrouwen over het plegen van ontucht door een 52-jarige gynaecoloog is inmid dels opgelopen tot tien. Volgens officier van justitie mr. J. Th. de Wit liggen al deze nieuwe klachten in dezelfde sfeer als de zaak waarvoor de arts twee weken geleden werd aan gehouden. Tegenover de Haagse politie heeft de man be kend tot twee keer toe geslachtsgemeenschap te hebben ge had met een 20-jarige patiënte van hem in een behandelka mer van het Haagse ziekenhuis Bronovo. Volgende week woensdag komt de raadkamer bijeen om te beslissen of de voorlopige hechtenis van de arts opnieuw moet worden ver lengd of niet. INBRAKEN IN ALPHEN ALPHEN AAN DEN RIJN Acht kelderboxen van flats aan de Vliestroom, de Diamantstraat en de Preludeweg zijn het afge lopen weekend doelwit van inbrekers geweest. De daders na men onder meer gereedschap, afstelapparatuur voor auto's en racefietsen mee. De schade loopt in de duizenden guldens. In alle gevallen werd de toegangsdeur van de boxen met geweld ingetrapt. Bij een inbraak in het bedrijf Hyva B.V. aan de On dernemingsweg werden in het paasweekend een electrische brievenweger, een pocket-calculator, een spiegelreflexcamera en een kleinbeeldcamera gestolen. De daders kwamen binnen door een straatsteen door de ruit te gooien. KATWIJK De Katwijkse kloot van vissersschepen is klak voor Pasen een vries- ttrawler rijker geworden. Op ue Friese scheepswerf „Welge legen" te Harlingen werd het )3 meter lange schip zaterdag Ie water gelaten. Het voor de verre visserij ingerichte schip jehoort tot de moderne klasse vissersschepen, die „world wide" inzetbaar zijn. )e KW 32 „Ueertruid Margre- is eigendom van de Kat- vijkse rederij Kennemerland. Directeur Noordenbosch hoopt de trawler voor de officiële ipening van het haringseizoen laadwerkelijk in gebruik ge teld gaat worden. De in Har ingen gebouwde hektrawler de rederij laat momenteel nog en hekboot in Polen bouwen) een duidelijk voorbeeld van Ie vergevorderde innovatie lie in de bedrijfstak voor de eevisvaart wordt toegepast, let schip is, naast de moderne pparatuur voor de navigatie, folgestopt met moderne appa- Ondernemers Noordwijkerhout tevreden raten om de pelagisch gevan gen vis zo efficiënt, snel en hygiënisch mogelijk te ver werken. De ruimen van het schip bieden plaats van circa tweeduizend ton gevangen vis. Behalve de normale plaatvrie zers. 24 stuks, is het schip uit gerust met een drietal visfi- leermachines. De totale in- vriescapaciteit komt derhalve op 150 ton per dag. Deze moderne hektrawler is onderdeel van het proces van vernieuwing binnen rederij De Kennemerland. Het door een Storkmotor (5000 pk) voortgedreven schip kost on geveer 27 miljoen gulden en zal naast de traditionele vis soorten zoals haring en mak reel ingezet worden voor de vangst op nog niet geqouteerde vissoorten zoals de blauwe wij ting. Deze visvangst geschiedt dan voornamelijk op de Atlan tische Oceaan en voor de kust van Noorwegen. Zoals bekend start het haringseizoen op 1. juni aanstaande. NOORDWIJKERHOUT Over het algemeen wordt het verken in het ondernemers- ilatform in Noordwijkerhout loor de leden daarvan als po- .itief ervaren. Dit bleek gister- ivond tijdens de evaluatie )ver de afgelopen paar jaar. Dver het idee van het college >m ook en afvaardiging van ie consumenten in het plat- orm op te nemen, is het me- endeel niet enthousiast. Volgens B en W zou de me- ling van de consument van lelang kunnen zijn als er bij voorbeeld gesproken gaat wor- len over de aankleding van iet dorpscentrum. Maar de leer Timmer van DMN zag ian liever een apart consu- nentenplatform. Een ander irobleem was het feit dat twee zulke geheel verschillende groepen als middenstanders en agrariërs in één platform za ten. En verder vonden de le den dat de zaken van langer termijn zoals de toekomst van de Bavo, de werkgelegenheid en industrieterreinen te wei nig aan de orde waren geko men. De heer Vink (NOV) had al een' groot aantal zaken ge noemd die in elk geval wel be sproken waren en al was er niet altijd concreet resultaat geboekt, voorzitter Heemskerk benadrukte dat het college en de gemeenteraad wel degelijk rekening hielden met de me ningen van het platform. Maar ook andere belangen kunnen een rol spelen en de raad moet die nu eenmaal afwegen, aldus de heer Heemskerk. LISSE NIET BLIJ MET STREEKPLAN -ISSE De gemeente Lisse is iet niet over alle door de pro- 'incie genoemde voorstellen n het ontwerp-streekplan luid-Holland-West eens. Dat ilijkt uit de desbetreffende tukken die het college van B n W ter tafel heeft gelegd en at bleek gisteravondavond ok tijdens de vergadering van e commissie ruimtelijke orde- ing. Met name over het on- erdeel woningbouw zal men net de provincie beslist nog en woordje willen wisselen. Niet omdat Lisse per se tegen het uitgangspunt van „het te rug naar de stad" is, maar wel omdat dit volgens de gemeen tebestuurders door de provin cie bereikt wil worden over de ruggen van de dorpen heen. Ook met betrekking tot het hoofdstuk werken heeft Lisse een kanttekening. Tot veler verwondering is in het ont werp wederom een bedrijven terrein aan de zuidzijde van Lisse geprojekteerd. KATWIJK Van nature vormt een centrum het kloppend hart van een gemeente. Globaal ver engd een grote gemeen schap als Katwijk zich, voor het oog van de bui tenstaanders, tot dat stuk je grond, dat van oudsher de kern was. In veel ge meenten is dat weggeval len door verkeerd ge voerd gemeentelijk be leid of het in slaap sukke len van middenstanders. In Katwijk is daar echter geen sprake van. Het centrum, mede door de herinrichting van de Prin- cestraat en de gisteren van start gegane herinrichting Voortstraat-oost plus de na bije voltooiing van het Bad- centrum en de actieve aan wezigheid van de winke liersvereniging PAC (Prin- cestraat-Andreasplein- Centrum) is uitgegroeid tot een sfeervol winkelgebied met een regionale uitstra ling. Alhoewel men het op het eerste gezicht niet direct zou zeggen, is de structuur van Katwijk voor een groot ge deelte bepaald door de aan de westkant grenzende Noordzee. Al sinds het prille ontstaan van dit vissersdorp wordt met de bouw en in richting rekening gehouden met de zee. Zo lijkt het dorp langzaam richting het oos ten, in het oorspronkelijke duinlandschap, gekropen' te zijn, terwijl men, om herfst achtige stormen het hoofd te kunnen bieden, de bebou wing aan de Boulevard als een beschermend front heeft opgetrokken. Achter deze Boulevard van oor sprong de eerste duinerij, vond men van oudsher de plaatselijke bedrijvigheid in de kom van het dorp. Hier groeide langzaam het cen trum van het dorp uit tot het hetgeen we nu kennen: een gevarieerd winkelcen trum. Renovatie Sinds 1948 richten de plan nen voor herbouw, sanering en renovatie zich op de rea lisatie van een specifiek Katwijks centrum. Officieel werd het Badcentrum aan geduid als plangebied Bad- straat-Voorstraat. Dat geeft al aan, dat het om een be perkt deel van het werkelij ke centrum gaat. Want tot dit centrum behoren ook de Princestraat en het Andre- asplein en de Voorstraat tot NOG ÉÉN WENS: PARKEERGELEGENHEID aan het vernieuwde Noord- einde. Vandaar dat het Bad centrum ingepast moest worden in het groter geheel, terwijl dat groter geheel aangepast moet worden aan een aantal karakteristieke kenmerken van het Badcen trum. In het kort is hiermee de problematiek van de af gelopen dertig jaar geschil derd. Plannen om een parallel- boulevard aan te leggen, met in het centrum hoog bouw strandden al snel. Het Delftse bureau OD 2Ó5 kreeg in 1968 opdracht van de gemeente om een ander bebouwingsplan te ontwer pen. De Katwijkse gemeen teraad keurde dat plan in oktober 1971 goed, maar verwierp in augustus 1973 vervolgens het ontwerp-be- stemmingsplan voor het ge bied waarin het plan met een aantal kleine wijzigin gen was opgenomen. Men was toen dus weer bij af: bij de wens om het half ver krotte, deels braakliggende terrein, hét karakteristieke centrum van Katwijk te la ten worden. Op 3 april 1975 koos de Kat wijkse gemeenteraad uitein delijk voor het bebouwings plan van het GEO-projekt. Geestelijk vader van dit nieuwbouwplan was archi tect Ir. H. M. van Diest. Ge heel passend in de Katwijk se filosofie ontwierp hij een aantal blokken, die op de begane grond winkel- en daarboven woonbestemming verkregen. In een in het ge hele plan doorgevoerde stijl is het nieuwe Badcentrum een speelse opvulling van het gesaneerde plangebied geworden. De uit maximaal drie lagen bestaande bebou wing past in het bestaande patroon van de omliggende huizen en winkels. Met de verwezenlijking van het Badcentrum diende het aan sluitende gebied ook op nieuw ingericht te worden. Met name de Princestraat en het Andreasplein onder gingen een grondige aanpak. Half miljoen Deze herinrichting, die de gemeente een ongeveer half miljoen gulden kostte, kwam vorig jaar gereed. Nu volgt het gedeelte Voor straat tussen de hoek Lou westraat en Noordeinde bij. Tot aan het Pinksterweek- einde blijft dit straatgedeelte in verband met de gaande werkzaamheden voor al het verkeer gesloten. Het resul taat geeft het centrum een nieuw gezicht, gericht op de toekomst met een regionale aantrekkingskracht. Er moet echter meer gebeu ren om een centrum aan trekkelijk te maken en de stuwende kracht daarachter is de winkeliersvereniging PAC. Sedert de oprichting, halverwege de zestiger ja ren, probeert ze actief te zijn voor zowel haar tachtig le den als het winkelend pu bliek. Penningmeester P Plug: „We hebben bewust gekozen voor een afbake ning van het gebied. De le den zijn allen gevestigd bin nen een geografische een heid. In de zomermaanden als wij zaterdags een bandje of muziekgroep op laten tre den, kan ieder winkelbedrijf erin betrokken worden, zon der dat de muzikanten bij voorbeeld een drukke straat over behoeven te steken. Trouwens om actief en crea tief te blijven, moet een ver eniging ook niet te groot worden". De PAC steunt ook activiteiten buiten het winkelcentrum. Te denken valt daarbij aan de vorig jaar gestarte Visserijdagen en sponsoring van het Kat wijks Bloemencorso. Toch heeft de PAC een klei ne zorg gezien de bestaande en nog te realiseren herin richtingen van het centrum gebied. Ondanks dat de ge meente zich goed van haar taak heeft gekweten, is ze een belofte nog niet hele maal nagekomen. De tot nu toe voorgestelde plannen spraken altijd over meer parkeergelegenheid dan tot nu toe gerealiseerd werd. „Het valt te hopen dat de nabije toekomst daar nog een passend antwoord opge eft", aldus Plug. AAD VAN DUIJN Wassenaarse wethouder neemt afscheid WASSENAAR De Wasse naarse wethouder van wel zijnszaken mevrouw W. van der Wiel-van der Flier heeft gisteravond afscheid van „haar" raadscommissie met „haar" raadsleden genomen. „Ik wil ruimte maken voor jongeren", zegt de „welzijns- moeder" van Wassenaar. Ze ziet het liefst een vrouw in het college terugkomen. Mevrouw van der Wiel (64) was al vele jaren raadslid voor de VVD in Wassenaar, toen ze vier jaar geleden werd ge vraagd wethouder te worden. Vrij onverwacht, omdat de VVD uiteindelijk even onver wacht drie wethouders in het college van B en W kreeg. Nu neemt ze afscheid. Naar eigen zeggen om ruimte te maken voor anderen, en speciaal de jongeren. „Ik merk dat ik op veel verga deringen toch wel de oudste ben", zegt ze met een glim lachje om de mond. Niet dat ze daarom weggaat. „Het heeft mij in ieder geval niet in de weg gestaan. Ik moet zeggen dat het mij bij het ouderenbe leid soms zelfs wel goed uit kwam. Je leeft je meer in, denk ik. Maar met jongeren had ik ook veel gevoel hoor! Ik heb zelf een gezin, en dat is toch heel belangrijk omdat je weet wat mensen willen. Al met al heb ik het gevoel dat we de afgelopen vier jaar veel gedaan hebben". CDA-raadslid Jaap Speelman, die ook uit de raad vertrekt, noemde haar gisteren de „wel- zijnsmoeder" van Wassenaar. Bond vraagt kwekers om solidariteit LISSE Voorzitter R.B. van Waveren heeft een be roep op de leden van de Ko ninklijke Algemeene Veree- niging voor Bloembollencul- tuuur om zich achter het be leid van het eigen bestuur te scharen. Van Waveren doel de daarmee op de overeen komsten die er zijn bereikt tussen de besturen van de Bond en de „Koninklijke", inzake vakheffings- en han- delsreglementszaken. „Veel tijd en moeite hebben wij ons getroost om tot afspraken en regelingen te komen die re delijk en werkbaar zijn voor alle partijen", aldus de voor zitter.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15