T weede parkeergarage op het Schuttersveld STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) De Leidse Courant scoort op sportgebied Fractie PvdA wil samen met VVD n Links Leiden ,eidse struikrovers beschuldigd van lafhartige aanval STERKE STIJGING ZELFDODING JONGEREN VERGT MAATREGELEN Veemarkt mogelijk maandag weer open - lot House wil extra subsidie Oorzaak wateroverlast De Kooi nogonduidelijk Man springt op motorkap WOENSDAG 2 APRIL 1986 PAGINA 13 Kraamcen trum Het kraamcentrum Rijn en Vliet houdt met ingang van I april spreekuur in de Ste venshof. Dit spreekuur heeft iedere woensdag van half twee tot half drie plaats in het wijkgezondheidscen trum, Petronella Moensweg 52. Mineralen lp de Stadsgehoorzaal wordt zondag 6 april een mineralenbeurs gehouden. Vijftig standhouders zullen er een breed scala aan al dan niet bewerkte gesteen ten tonen. Daarnaast is er talloze informatie verkrijg baar over deze door velen bedreven hobby De beurs is geopend van 10 tot 17.00 uur. De toegang bedraagt drie gulden (65+: 2,50 kinderen tot twaalf jaar J2,- Moeders Ongehuwde moeders met kleine kinderen kunnen dinsdagochtend 8 april te recht op een bijeenkomst iover het opvoeden van kin deren in het FIOM-bureau aan de Langegracht 61. De bijeenkomst begint om tien uur. Wie wil meedoen moet zich voor 5 april aanmel den: 071-144715 of 146237. Ruilbeurs De Ruilclub Koningskerk houdt vrijdagavond een ruilbeurs van onder meer \oor postzegels, munten, prentbriefkaartenlucifer- merken in de aula van dr. Van Voorthuysenschool aan de Marnixtraat 104. Zo'n ruilbeurs vindt daar elke eerste en derde vrijdaga vond van de maand tussen 19.00 en 22.00 uur plaats. Entree niet-leden 1,50 gul den, leden gratis. De jeugd tot en met 15 jaar betaalt 1 gulden. Na tionaal Museum weekeinde LEIDEN Tijdens het Nationale Museumweekeinde, dat op 12 en 13 april in Nederland wordt gehouden, houdt het Stedelijk Museum de Lakenhal open huis. Met de Internationale Mu seumdag, op 18 mei, zal er dan geen open huis meer plaats heb ben. De toegang is tijdens het Nationale Museumweekeinde gra tis. In het museum, dat zaterdag van tien tot vijf en zondag van een tot vijf is geopend, worden gratis rondleidingen gehouden. Zondagmiddag 13 april geeft de directeur van de Lakenhal in de filmzaal van het museum, aan de van hand van tekeningen, uit leg over de restauratieplannen van het gebouw, die dit jaar wor den uitgevoerd. Ook worden zondagmiddag de catalogi van ten toonstellingen te koop aangeboden. Negen inbraken in kelderboxen LEIDEN Negen bewoners van flats aan de Opaalstraat en de Agaatlaan hebben aangifte gedaan van inbraak in hun kelder- box. In de meeste gavallen namen de dieven niets mee. In totaal werden een boormachine, wat vishengelmolens en twee antieke stoelen ontvreemd. LEIDEN Een sociaal-medisch on derzoek, regelmatige spreekuren en be geleiding van leerlingen in de eerste fase van het voortgezet onderwijs is het minste wat gedaan kan worden om de onrustbarende stijging van het aantal gevallen van zelfdoding of pogingen daartoe onder jongeren enigszins een halt toe te roepen. Dat zijn enkele aan bevelingen van de vorig jaar maart in gestelde werkgroep jeugdgezondheids zorg en suïcide-preventie. Uit een rapport, uitgeven door het Ne derlands Instituut voor Praeventieve Gezondheidszorg TNO in Leiden, bleek onlangs d^t het aantal zelfdodingen on der jeugdigen in de leeftijd van 15 tot 20 jaar in de afgelopen 35 jaar met on geveer 150 procent is gestegen. De stij ging van het aantal pogingen tot zelfdo ding is volgens de onderzoekers nog veel verontrustender. De werkgroep is van mening dat in een van de eerste klassen van het voortge zet onderwijs een onderzoek moet wor den gedaan, waarbij niet alleen aan dacht wordt besteed aan lichamelijke klachten, maar vooral ook aan psychi sche en sociale problemen. Met een ze kere regelmaat moeten leerlingen een vragenlijst invullen, die betrekking heeft op eventuele moeilijkheden op medisch, psychologisch en maatschap pelijk gebied. Voorts moeten op scholen op vaste tijden en op een vaste plaats, spreekuren worden gehouden. Leerlin gen kunnen daar op eigen initiatief of op advies van anderen hun problemen en klachten voorleggen. Tenslotte zal gestreefd moeten worden naar begelei ding van leerkrachten en andere mede werkers op school in nauw contact met de jeugdgezondheidszorg. Instellingen voor jeugdgezondheids zorg, zo beveelt de werkgroep aan, zul len met alle scholen binnen hun werk gebied afspraken moeten maken over welke maatregelen door wie getroffen moeten worden in geval van zelfdoding of een poging daartoê. Ook moet actie worden ondernomen wanneer het ver moeden rijst dat bij één van de leerlin gen reële kans op zelfdoding aanwezig is. Volgens de officiële registratie wer den in 1984 1153 gevallen van zelfdo ding gepleegd onder mannen van 15 jaar en ouder. Bij vrouwen ging het om 739 gevallen. Van jongeren tussen de 15 en 20 jaar kwamen 44 jongens en 14 meisjes op deze wijze om het leven. Bij kinderen jonger dan 15 komt zelfdo ding veel minder voor: in 1984 zeven jongens en twee meisjes. Bij zowel man nen als vrouwen is het aantal gevallen van zelfdoding in de afgelopen 35 jaar flink toegenomen, namelijk met 70 pro cent. De stijging onder jongeren is meer dan het dubbele: 150 procent. De stij ging van het aantal pogingen tot zelfdo ding blijkt nog veel groter te zijn. In slechts twaalf jaar nam het aantal ge vallen met ongeveer 125 procent toe. Opvallend daarbij is dat deze stijging zich sterker bij vrouwen dan bij man nen voordoet. LEIDEN Op het Schuttersveld komt een tweede parkeergarage. Het college van B en W is van plan medewerking te verlenen aan de bouw van een garage voor cir ca 300 auto's. De garage zou op de hoek van de Schipholweg en de Schuttersveldweg moe ten komen, achter het beoogde hotel. In het huidige bestemmings plan is op deze plaats voorzien in de bouw van circa 50 woningen. Pro jectontwikkelaar Erica- Beheer uit Den Haag is bereid de garage te bou wen. Er bestonden reeds plannen voor de bouw van een par keergarage voor 500 auto's op het Schuttersveld, halverwe ge de Schipholweg. De totale parkeercapaciteit op het Schuttersveld is, met inbe grip van deze garage, echter onvoldoende, zo heeft een onderzoek van de Leidse Vereniging voor Industrie uitgewezen. Er zouden ten minste 250 parkeerplaatsen bij moeten. Eén van de mo gelijkheden om deze plaatsen te realiseren, is de bouw van een parkeerdek op het bin nenterrein van de flats aan de Morssingel. Hiertegen be staan zowel bij de bewoners als in de gemeenteraad veel bezwaren. Vandaar dat het college besloten heeft tot de bouw van een extra garage. Deze wordt in vier lagen op getrokken. De garage is pri mair bedoeld voor bezoekers en werknemers van de kan toorgebouwen op en rond het Schuttersveld. Op zaterdag (en mogelijk op donderdag avond) kan de garage echter opengesteld worden voor be zoekers van de binnenstad. Voordat er gebouwd kan worden, moet de gemeente raad met het plan instem- >men. Het is overigens de be doeling in mei te beginnen met de bouw van het kanto rengedeelte van Schutters- veste. Over de bouw van het hotel heerst nog steeds onze kerheid. Het college heeft inmiddels ook de wens uitgesproken zo spoedig mogelijk betaald par keren op het binnenterrein van de flats aan de Morsingel in te stellen. Hiervoor is reeds een exploitant aange trokken. Bewoners kunnen hier desgewenst voor 180 gul den per jaar een parkeer plaats huren. De toegang van het terrein zal verplaatst worden van het Stationsplein naar de Plesmanrotonde. Ook tegen dit voornemen zijn veel bezwaren inge bracht door de omwonenden. WÊÊÊÊÊKBIBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊi (Vervolg van voorpagina) LEIDEN/DEN HAAG De Leidse veemarkt kan waarschijnlijk maandag weer in een beperkte vorm gaan draaien. Groe- noordhallen-directeur A. de Jong verwacht dat als het het veterinair comité van de EG, dat morgen in Brussel bijeenkomt, geen strengere maatregelen eist van Nederland de Leidse markt weer open kan om de handel (met uitzonde ring vah varkens en big gen) te hervatten. Het besluit van het comité hangt af van de vraag of de andere EG-landen de maatre gelen van Nederland ter be strijding van de varkenspest voldoende vinden. Dit is be langrijk, omdat die landen nu hun grenzen gesloten hebben voor Nederlands vee en het importverbod zullen opheffen, wanneer zij akkoord gaan met de voorzieningen in Nederland tegen de varkenspest. Omdat in het grootste gedeelte van Zuid-Holland ook maan dag nog geen vee vervoerd mag worden, zullen de hande laren uit het zuiden hun vee moeten aanvoeren via Utrecht en Schiphol. De aanvoerroute naar de Groenoordhal via de Zijlbrug en Willem de Zwij gerlaan vormt precies de grens van het gebied waarbinnen vervoer van vee verboden is. KOMST CIRCUS BOLTINI ONZEKER DOOR VERVOERSVERBOD voer over de grenswegen wel is toegestaan. Wanneer het EG-comité mor gen geen strengere voorzienin gen eist zullen De Jong en zijn personeel de honderden vaste plaatshouders opbellen om hen van de heropening van de veemarkt op de hoogte te stel len. De Jong: „Wij zullen onze vaste klanten ook vragen dat aan anderen door te geven. Tevens zullen we op de mark ten in Leeuwarden en Den Bosch die vrijdag plaats heb ben, laten omroepen dat de Leidse markt weer open gaat". Ondanks de waarschijnlijk maar korte sluiting van de veemarkt, zal de schade voor de Groenoordhallen toch in de tienduizenden lopen. Afgelo pen maandag bleef de markt al dag. De Jong verwacht dat het nog weken kan duren voor de markt weer volop zal draai en: „Op maandag hadden we nogal wat aanvoer van slacht vee dat hier naar het Leidse slachthuis werd gebracht. Het slachthuis valt net binnen het gebied, waarvoor het ver- voersverhod geldt. Dat blijft dus gesloten". Of circus Toni Boltini naar Leiden komt is onzeker ge worden. Een aantal dieren van het circus, dat nu zijn tenten in Den Haag heeft opgeslagen, mag wegens het vervoersver- bod niet naar Leiden vervoerd worden. De Jong: „Het circus zou vrijdag, zaterdag en zon dag voorstellingen verzorgen in een tent, die zou worden opgesteld op het parkeerter rein van de Groenoordhallen. Misschien dat het circus ont heffing kan krijgen om de zo genaamd één-hoevige dieren zoals paarden wel vervoeren". GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA at vindt Frank Werkman (van de Sportredactie) van 'zijn' krant. Sportverslaggeving, vooral ook over amateurs in ons eigen gebied, krijgt ruime aandacht in de Leidse Courant. En daar werkt hij met volle inzet aan. Aan een regionale krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. VOORSTEL SOCIALISTEN NEGATIEF ONTVANGEN !IDEN De fractie van PvdA heeft gister fond de voorkeur uitge broken voor samenwer- tg met VVD en Links ;iden in een nieuw col- ége. Volgens PvdA-on- »rhandelaar D. Tesselaar deze keuze tot stand ge- imen op grond van de >estuurlijke continuïteit politieke verwant- chap. Volgens de uit- praak van de fractie zou PvdA in het nieuwe ollege vier wethouderze- els moeten behouden en ouden de twee andere y>artijen ieder één zetel Sirijgen. an de zijde van Links Leiden de suggestie van de PvdA annacht, onmiddellijk nadat uitspraak bekend werd, PTan de hand gewezen. H. de la ar: „Wij hebben in ons ver- iezingsprogramma gezegd dat i VVD uit het college moet. pe zouden kiezersbedrog ple- en als we met een dergelijke oalitie in zouden stemmen". J olgens De la Mar was de vdA op de hoogte van het ïit dat Links Leiden niet ak koord kon gaan met de voor gestelde constructie. „Tijdens de oriënterende besprekingen is deze ook al aan de orde ge weest. Ik heb Tesselaar toen laten weten een dergelijk col lege absoluut niet te willen. Het is een farce om hier nu nogmaals mee aan te komen. Ik beschouw het als een truc om voorzetting van de samen werking met de VVD te kun nen verantwoorden, blijkbaar kan dat niet zonder de fractie op deze manier te belazeren. Tesselaar en Kuijers (VVD-on- derhandelaar) zullen het wel samen uitgedacht hebben". Van VVD-zijde was vanoch tend niemand voor commen taar bereikbaar. Kuijers liet gisteren echter al weten met één wethouder geen genoegen te zullen nemen. De VVD eist minimaal twee wethouders, wil de partij deelnemen aan het nieuwe college. De uit spraak van de PvdA-fractie strookt bovendien niet met het streven van de VVD naar een afspiegelingscollege van PvdA, VVD en CDA. Oppositieleider J. Walenkamp vond de uit spraak zo „verrassend" dat hij deze eerst nader wilde bestu deren alvorens commentaar te geven. 4 .EIDEN De Leidse jazz-club Hot House wil een extra subsi- Hie van 4.700 gulden van de gemeente Leiden. Hot House krijgt tul zeven jaar een subsidie van 4.250 gulden van de gemeente, '"leden voor deze aanvraag is de verlaging van de subsidie van Provincie Zuid-Holland met 4.650 gulden. Hot House vraagt een brief aan de fracties van de Leidse politieke partijen, het >rstel te steunen. Hierdoor zou Hot House zijn beleid om nieu- stromingen in de kunst te bevorderen kunnen voortzetten. Een 1 april grap van het wijkcomitè, wel met een serieuze ondertoon LEIDEN Het is nog ondui delijk wat de oorzaak is van de water- en stankoverlast in de Leidse wijk De Kooi. Vorig jaar steeg het grondwaterpeil, na sluiting van het gemaal aan de Ringkade, zodat aan het Kooipark in sommige huizen een meter water in de kelder kwam te staan. Door drainage heeft de gemeente bewerkstel ligt dat het waterpeil weer is gezakt. Toch hebben vooral de huizen in de Atjehstraat nog steeds (stank)problemen. De gemeente zegt de proble men aan het Kooipark door het aanleggen van de drainage te hebben verholpen. Nog be staande vochtproblemen zou den veroorzaakt worden door de isolatie van de huizen. P. Haanstra van de gemeente: stank. Vanavond overleggen „De huizen van tegenwoordig de bewoners weer met de Wo- zijn goed geïsoleerd. Dat bete kent dat er zorgvuldig ge stookt en geventileerd moet worden. Het moet ook niet te warm zijn in de huizen, anders ontstaan er condensproble- men". ningbouwvereniging over het oplossen van de pro blemen. Bewoonster mevrouw T. Klein: „Ik heb zelf nauwe lijks meer last van de stank, laatstrook" te creëren. Buurt bewoners hadden geklaagd Leiden over de aanwezige hondepoep in het park. Het vocht- en hondepoeppro- bleem was voor het wijkcomi- omdat ik er aan gewend ben. té aanleiding om op 1 april een Als er hier iemand op bezoek bord te plaatsen met het op-, komt, ruikt die echter meteen schrift: te koop, Kooipark, met De heer M.J. Lepouter, bewo- een vreemde lucht. Wat de alle lusten en lasten, inlic'htin- ner van een huis aan het oorzaak is, is onduidelijk. Het gen bij het wijkcomitè. Hanne- Kooipark, bevestigt dat: „Door kan de riool zijn, maar ook de ke de Winter, sociaal-cultureel zorgvuldig stoken en ventile- hoge stand van het water in de werker in buurthuis De Kooi ren heb ik de vochtproblemen vijver van het park". was één van de initiatiefneem- kunnen terugdringen. Aan- Ook het Kooipark zelf heeft sters van de actie. De Winter: vankelijk had ik af en toe een vochtproblemen, de grorid is „Het is een mooi park, prach- klein raampje open staan, te- in het park erg drassig. Vorige tig aangefegd, maar tegelijk is genwoordig zet ik ook de grote week stond het Kooipark al in het ook een problematisch ramen vaker open". het middelpunt van de belang- park. We wilden daar op een Aan de Atjehstraat hebben de stelling toen bordjes werden ludieke manier nog eens de bewoners al lang last van geplaatst om een „honden-uit- aandacht op vestigen". ,ACHTOFFER LIGT MAAND IN ZIEKENHUIS EN HAAG/LEIDEN „Re-' ïseert U zich dat je iemand iet zo'n klap voor hetzelfde dd dood slaat?", vroeg presi- ent mr. S.F. Kootte gisteren het Haagse Paleis van Justi- i aan de verdachten van een welddadige straatberoving, irige maand in Leiden. Te- let drietal eiste de officier in justitie onvoorwaardelijke ivangenisstraffen van acht t tien maanden, met aftrek in de tijd die zij in voorlopige ichtenis hebben acht. doorge it slachtoffer van de bero- ïg, een man uit Leiden, heeft een maand in het zie kenhuis gelegen om te herstel len van zijn verwondingen. Zeventien hechtingen waren er nodig voor het dichten van de gaten in zijn hoofd, toege bracht met een zware, ijzeren staaf. De drie verdachten, eveneens inwoners van Lei den en in leeftijd variërend van 19 tot 24 jaar, hebben zich in de ogen van mr. M. Th. de Wit, officier van justitie, schul dig gemaakt aan een „onver wacht uitgevoerde en lafharti ge aanval". Op de avond van de twaalfde februari hadden verdachten en slachtoffer de nodige bier tjes met elkaar gedronken. Toen de drank op was, stelde de laatste voor om op zijn kos ten nog wat flesjes te gaan ha len. waarna hij een briefje van duizend gulden tevoorschijn haalde. De drinkmaatjes van de Leidenaar veronderstelden dat hij nog wel meer geld op zak zou hebben en beraamden vervolgens een plan om hem later op de avond, op weg naar zijn huis, te beroven. Dat zou dan moeten gebeuren ter hoogte van een flat aan de Willem de Zwijgerlaan. Eén van de daders, de 23-jari- ge Leidenaar, loodste het slachtoffer op weg naar zijn huis mee naar de afgesproken plaats. Daar sprongen de twee anderen uit het struikgewas. Om het geheel „echt te laten lijken", sloegen zij ook hun ei gen vriend, die het slachtoffer had begeleid, in elkaar. Het plan was om de man met het geld met één klap uit te scha kelen. Dit om te voorkomen dat hij zijn drinkmaatjes van die avond zou herkennen. De Leidenaar werd op zijn hoofd geslagen met een zogeheten „dummv bell", een loodzware pijp die in de krachtsport, wordt gebruikt. Vanaf dat mo ment ging alles mis. „Hij zakte wel in elkaar, maar wilde maar niet bewusteloos raken", verklaarde één van de ver dachten later bij de politie. Hierop werd het slachtoffer nog langdurig in zijn gezicht en op andere delen van zijn li chaam geschopt en geslagen, maar geld kon hem niet wor den afgenomen. Een getuige die van zijn werk kwam en met de bromfiets naderde, zag door de afranseling z'n weg versperd. Ook hij werd aange vallen. Toen kort hierop nog een tweede getuige met een stuk hout ten tonele kwam, was duidelijk dat het plan tot bero ving helemaal in duigen was gevallen. De buit bedroeg uiteindelijk slechts vijftig gulden. De advocaten van de verdach ten voerden aan dat de jon gens uit eigen beweging waren gestopt met het inslaan op hun slachtoffer. Het grove geweld, gestimuleerd door een over matig gebruik van alcohol, zou op hen een „ontnuchterende" uitwerking hebben gehad. Uitspraak over veertien da gen. LEIDEN Een onbekende, ongeveer 30-jarige, man sprong gistermiddag rond vier uur op de motorkap van een auto, be stuurd door een vrouw uit Leiden. Toen de vrouw aanmer kingen maakte over deze wat ongebruikelijke actie, maakte de man aanstalten de Leidse te lijf te gaan. De vrouw sloot echter het portier af en reed weg. De auto heeft enige deu ken in de motorkap opgelopen. De politie heeft geen spoor van de dader. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13