Woelig Ve^ging_sp_ecialisten2 tarieven van de baan arkenspest legt handel i Zuid-Holland lam Vliegramp Mexico eist 166 levens BON: burgemeester van [edichem treft een blaam VAN DER REIJDEN: AKKOORD NABIJ Twee gewonden bij schietpartij in Lisse „Rechercheur" rooft 40.000 gulden TJf'i Olieprijzen reeds onder tien dollar Dinsdag 1 april 1986, 77e jaargang no. 23463 Eeiciae @oma/nt \SB Uilg<tvp Weslerpers.'behoren.IplolSi|lholl Pers. Apolhekersdijk34,2312DD Leiden. Poslbus 11,2300 AA. lel 071 122244. Voor dbonnementen: lel.07l 313677.Giro 103003 Bank: Amro-Bank N V. Leiden. fA Dir^leurhoolitreclddetii: II.HdlIewds. Chel-reHddeur: Wim Buijleweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I. 22,49 (aut.belaling),kwartaal I 67 43 jaar f 25685 PW Klachten bezorging maandag t/m vrndaq van 1800 lot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel 071 122248 Advertenl.es (excl 5%BTW)| 0.63permm. kleint(esl. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien, sommige met hagel. Mi nimumtemperatuur dichtbij het vriespunt, middagtemper- tuur omstreeks 9 graden. Mati ge zuidwestenwind, kracht 3 a 4, aan de kust vrij krachtig, 5. Zon op: 7.13; onder: 20.13. Schev. hoog water: 9.19 en 22.18; laag water: 4.39 en 16.44 uur. vergadering van de Centrumpartij in Kedichem eenmaal waren begonnen, was de politie snel ter plaatse om de nodige arrestaties te verrichten. Russisch schoolmeisje schrikt van Rocky IV LOS ANGELES Het Rusjsische schoolmeisje Kate- rina Litsjeva is zich tijdens haar bezoek aan de Vere nigde Staten ten volle bewust geworden van het ne gatieve beeld dat de Amerikanen hebben van de Sovjet-Unie. Het meisje zei dit, nadat ze op haar ho telkamer de film „Rocky IV" had gezien. „Geen en kel woord in deze film is waar. Zelfs de gezichten van Sovjet-mensen waren niet zoals ze werkelijk zijn", zo liet het meisje via een tolk weten. „Er wa ren zoveel verdraaiingen". Katerina zei op de hoogte te zijn geweest van de anti-Sovjetgevoelens in de VS. Maar dat het zo erg was, had ze zich niet kunnen indenken, aldus het meisje na het zien van de film. Hierin wordt de bokser Rocky (gespeeld door Sylves ter Stallone) een nationale held na het verslaan van een vervaarlijke Russische tegenstander. Pagina 7: Film over het U2-incident Russische variant op Rocky. (lister Korthals Altes: Bewaakster enige uren gegijzeld BALKBRUG Een 21-jarige patiënt van de tbr-inrichting Veldzicht in Balkbrug (gem. Avereest) heeft gisteravond een 32-jarige be waakster van dit instituut enkele uren gegij zeld. De man gaf zich vanmorgen vroeg over, de vrouw bleef ongedeerd. De man dwong gisteravond de vrouw onder bedreiging met een mes met hem in haar auto te stappen en richting Amsterdam te rijden. In Zwolle on derschepte de politie de auto met het tweetal. De man maakte de politie duidelijk dat hij geen einde aan de gijzeling wilde maken. Terwijl hij de vrouw het mes op de keel zette gaf hij haar opdracht door te rijden. Ter hoogte van Harderwijk slaagde de politie er opnieuw in met de man-in contact te komen. Hij was inmiddels rustiger geworden en be sloot zich bij de inrichting over te geven. HAAG Minister Korthals Altes (Justitie) niet dat de burgemeester enige blaam treft de rellen in Kedichem, waarbij een hotel in men opging en enkele gewonden vielen. „Er niet om bescherming gevraagd en er waren aanwijzingen dat er gewelddadigheden zouden svinden", aldus de bewindsman vanochtend, ens Korthals Altes moet het verwijt gaan naar Ie journalisten die mogelijk wel tevoren waren icht over de acties tegen de vergadering van de rumpartij. fotojournalist van het dagblad De Waarheid I vanmorgen samen met 65 andere arrestanten teeds vastgehouden op verdenking van betrok - eid met de acties. Vandaag wordt beslist over nging van de voorlopige vrijheidsstraf. Alle ar- nten wordt openlijke geweldpleging ten laste - liet officier van justitie F. Varekamp we- irectie van De Waarheid heeft inmiddels be- aangetekend tegen de arrestatie van zijn foto maar volgens de journalistenvakbond NVJ de fotojournalist waarschijnlijk niet op vage len vastgehouden. „De overige acht journalis- ie bij de rellen aanwezig waren werden onge- gelaten", aldus een woorvoerder van de NVJ. :3 Justitie onderzoekt rol journalisten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Van der Reijden van volksgezondheid ver wacht dat hij op korte ter mijn een akkoord met de medisch specialisten zal bereiken over de gewen ste bezuinigingen in die sector. Een algehele verla ging van de specialistenta rieven is in elk geval van de baan, vooral omdat de LSV de specialisten met lagere inkomens wil vrij waren van inkomenste ruggang. "Van der Reijden stelde van ochtend voor de KRO-radio dat de door hem voorgestelde ombuiging van 160 miljoen op de kosten voor specialisten in elk geval zal worden gehaald. Het voorstel dat de LSV (Lan delijke Specialistenvereniging) in overweging heeft gaat in de richting van een aanmerkelij ke omzetverlaging voor spe cialisten met een inkomen bo ven de twee ton per jaar. De laagste specialisteninkomens blijven gespaard. Het „botte bijl karakter" van het oor spronkelijke plan, de algeme ne tariefsverlaging voor alle specialisten stuitte bij de LSV op bezwaren. Het kabinet is het met die bezwaren eigenlijk wel eens omdat er grote inko mensverschillen zijn tussen de specialisten onderling", aldus de bewindsman. De LSV wilde vanmorgen nog niets naar buiten brengen over de inhoud van het te verwach ten akkoord. „De details moe ten nog besproken worden, maar een degressieve tariefs verlaging, dus een verlaging van de tarieven boven een be paalde inkomensgrens, zou deel van de oplossing kunnen uitmaken", aldus de woord voerder. De vereniging hoopt haar leden op 24 april een principe-overeenkomst met het kabinet te kunnen voor leggen. eidse veemarkt dicht DEN De wekelijkse veemarkt in Leiden is vandaag doorgegaan als gevolg van de Afrikaanse varkenspest 'oetermeer. Door een afkondiging van staatssecretaris :g van landbouw en visserij was het vervoer van vee de Groenoordhallen niet mogelijk. Het niet doorgaan de veemarkt kan voor de Groenoordhallen een flinke depost betekenen. Directeur A. de Jong spreekt „van ramp". Vanmorgen werden de aanwezige handelaren ïbreid van de situatie op de hoogte gesteld. Vandaag zou [evolg van de Paasdagen een dubbele veemarkt worden uden. *9 Sluiting veemarkt kan maanden duren ZOETERMEER Alle 76 i varkens van veehouder G.A. de Heer in Zoetermeer zijn op last van het ministerie van landbouw en visserij vernie tigd door een destructiebedrijf. Op het bedrijf werd vorige week Afrikaanse varkenspest geconstateerd. Volgens een woordvoerder van het ministerie is vastge steld De eigenaar van het var- kensmestbedrijf in Zoetermeer heeft zijn dieren gevoerd met keukenafval dat niet zoals is voorgeschreven was gekookt. Deze eigenaar betrekt op zijn beurt het keukenafval bij een bedrijf in de buurt van Rotter dam. Dit haalt grote hoeveel heden keukenafval en voed- selresten op en levert deze af vallen af bij zes varkeshouders in de omgeving van Zoeter meer. Deze zes bedrijven zijn inmiddels gecontroleerd, maar daar is niets gevonden. Staats secretaris Ploeg heeft een ver- voersverbod voor alle vee en een verplaatsingsverbod van alle veetransportmiddelen af gekondigd in nagenoeg de ge hele provincie Zuid-Holland en in een klein gedeelte van Utrecht en Noord-Holland. Het is voor het eerst dat in Ne derland een geval van deze besmettelijke virusziekte waarvoor mensen overigens niet vatbaar zijn is opgetre den. fste paal saboteerd JJM Onbekende ac- rders hebben afgelopen vernielingen aangericht bouwplaats van Muiden 'ie BV in het Friese deel het Lauwersmeergebied )llum. De Friese commis- 'van de koningin Hans -J1 moest vanmiddag de i paal slaan voor een ne- tetiging van de kruitfa- De tent waar de geno- i moesten worden ont- n was ook omver ge en het tentdoek met n vernield. Voorts waren erf leuzen gespoten zoals lel rot op". De politie nog geen spoor van de Vermoed wordt dat de 'lingen het werk zijn ie anonieme actiegroep 'Commando, die eerder eigengemaakte bom tot ffing bracht bij het ge- ehuis van Kollumer- LISSE Bij een schiet partij zijn gisteravond rond tien uur uur in Lisse twee gewonden gevallen Een dader, een 34-jarige inwoner van Lisse, ver schafte zich met geweld toegang tot een woning en opende onmiddellijk het vuur op de drie aanwezi gen, twee vrouwen en een man. Hierbij raakte een man en zijn echtgenote niet levensgevaarlijk ge wond. De vrouw werd geraakt in de buik en de man in zijn linker arm. Zij werden overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. Volgens de laatste berichten is hun toe stand stabiel. Tijdens de schietpartij zag de tweede vrouw kans te vluchten haar een andere kamer en de poli tie te waarschuwen. De snel gearriveerde politie trof de verdachte nog in de woning aan, waar hij werd aangehou den. In en bij de woning wer den twee geweren en een flin ke voorraad munitie daarvoor aangetroffen. De politie ver moedt dat een onlangs gebeur de echtscheiding het motief is geweest voor de schietpartij. De politie stelt daarnaar een verder onderzoek in. reddingswerker doorzoekt wrakstukken van het verongelukte Mexicaanse vliegtuig. MEXICO In Mexico is gisteren een Boeing 727 van de maatschappij Mexi- cana de Aviation neerge stort. Daarbij zijn alle 158 passagiers en acht beman ningsleden om het leven gekomen. Het is de zwaar ste vliegramp in de Mexi caanse geschiedenis. De Boeing was op weg van Mexico Stad naar het Ameri kaanse Los Angeles. Het toe stel stortte neer in het San- Andresgebergte, 130 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad. Ooggetuigen ver klaarden dat het vliegtuig in de lucht is geëxplodeerd. Red dingsploegen hadden grote moeite de wrakstukken te be reiken, die verspreid liggen in een zeer moeilijk begaanbare berggebied. Of zich buitenlan ders onder de doden bevinden is nog niet bekend. De passa gierslijst vermeldde niet de nationaliteit van de inzitten den. In het Afrikaanse Mozambi que zijn het afgelopen week einde 44 mensen om het leven gekomen toen een toestel van de luchtmacht tijdens het op stijgen verongelukte. Onder de slachtoffers was de vrouw van minister van defensie generaal Alberto Chipande bevond. Het vliegtuig was een tweemotori- ge Antonov-26 van Russische makelij. Dodelijk ongeval op Lageweg in Katwijk KATWIJK Een 80-jarige vrouw uit Valkenburg, M. Glasbergen, is zaterdag omge komen bij een verkeersonge val. De vrouw zat in een auto, bestuurd door haar 81-jarige man. Deze gaf op het kruis punt Ambachtsweg/Lageweg geen voorrang aan een andere auto. De vrouw werd met ern stige verwondingen overge bracht naar het AZL, waar zij een uur later overleed. Haar man en de bestuurder van de andere wagen bleven onge deerd. DEN HAAG De eigenaar sigarenhandelaar mee dat hij uit de kluis van het agent van een postagentschap aan „in verband met een op han- schap te halen. Nadat de „re- het Kaapseplein is afgelopen den zijnde overval" de winkel chercheur" met het bedrag het vrijdagmiddag opgelicht. Een moest beveiligen. Het gevaar postkantoor had verlaten, circa 40-jarige man maakte voor een overval zou zo groot werd niets meer van hem ver- zich bekend als „postbankre- zijn geworden, dat het beter nomen, chercheur". De man deelde de was de in totaal 40.000 gulden Voetbalweekeinde vol met supportersrellen ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft bij grote ongeregeldheden na afloop van de voetbalwedstrijd Feyenoord-Ajax 24 aanhou dingen verricht wegens openlijke geweldpleging. Acht arrestanten zijn gister avond in verzekering ge steld, verdacht van openlijke geweldpleging. Het openbaar ministerie heeft met dertien verdachten een schikking getroffen. Zij konden na het betalen van geldboetes va riërend wan 150 tot 750 gul den weer naar huis gaan. De overige verdachten zijn heengezonden. De politie moest na afloop van de wed strijd op het stadionplein met name optreden tegen de met stenen gooiende Rotter damse supporters. Bij het aanhouden van de relschop pers moest een agent met ge trokken pistool woeste sup porters op afstand houden. In totaal raakten 17 agenten, 20 supporters, drie paarden en twee honden bij de char ges gewond. Bij een vechtpartij tussen voetbalfans is zaterdag in Alkmaar een supporter van het Eindhovense PSV door messteken ernstig gewond geraakt. Zondagochtend w werden in verband met de steekpartij drie arrestaties verricht. In Tilburg werden zaterdag 20 voetbalfans ge arresteerd die vernielingen hadden aangericht in de stad. De ongeregeldheden deden zich voor rond de wedstrijd tussen Willem II uit Tilburg en NAC uit Bre da. Aanvankelijk was speler Henk Vos van Willem II ook aangezien voor een rel schopper en gearresteerd. Toen bleek dat één en ander op een misverstand berustte, kon hij zich bij zijn clubge noten voegen. Pikant detail: in de wedstrijd kreeg Vos wel een rode kaart toen hij tegenstander Van den Dun- gen had neergeslagen en een gebroken neus bezorgde. Verder onder meer in sporttribune: Ajax kampioen, in missen kansen PSV maakt zich niet populair FC Den Haag weer professioneel Roer om bij ijshockey UVS niet langs ADO Noordwijks titelkansen slinken Hard werkend Leiden wordt niet beloond NEW YORK De olieprijzen zijn gisteren in New York ge daald tot omstreeks tien dollar per vat, het laagste niveau sinds 1978. De prijs van ruwe olie uit het Britse Noordzee-veld Brent voor levering in juni kelderde gisteren op de termijnmarkt tot 9,80 dollar per vat. De belangrijkste Amerikaanse oliesoort, West Texas Intermediate, zakte op de spotmarkt ongeveer een dollar tot 10,40 dollar. Voornaamste aanleiding was de uitspraak van de olieminister van de Verenigde Arabische Emiraten, dat de prijzen kunnen zakken tot vijf dollar per vat als de olieprodu centen binnen en buiten de Opec het niet eens kunnen worden over produktiebeperkingen. De minister liet doorschemeren dat de Opec haar voor 15 april geplande ministersoverleg wellicht zal uitstellen aangezien olieministers van enkele Opec-leden zich in de afgelopen dagen hebben uitgesproken tegen produk- tiebeperking. Geen krant ontvangen? Bel tiissen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. We hebben anders wel een woelig weekeinde achter de rug. Onlusten in Ulster, onenigheid tussen Reagan en Gorbatsjov, een brand die in Engeland een deel van het paleis Hampton Court verwoestte, een kwalijke actie tegen de Centrumpartij in Kedichem, supporters en agenten, die gewond raakten bij rellen in Alkmaar, Rotterdam en Tilburg. Gelukkig hebben de meeste mensen, zij het dit jaar met wat kouder en natter weer dan waarop was gehoopt, het lange weekeinde op gepastere wijze doorgebracht. Maar daar komt helaas altijd maar weinig van in de krant. Al leest u over dit soort dingen nog het meest in de Leidse Courant. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar:. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1