FC Den Haag weer professioneel Nyström geen toevalstreffer Boris Becker langs Lendl SPORTTRIBUNE £etdóc Coulant Wereldrecord Dolman bij powerliften SLECHT WEEKEINDE JOHN VAN DER WIEL VAN DER WAL WEER ALLEEN AAN KOP Duel tegen Marken in Volendam BLESSURE SCHAPERS CONNORS NIET OP ROLAND GARROS SALZBURG De 39-jarige Sisi Dolman heeft bij interna tionale wedstrijden powerlif ten in Salzburg het wereldre cord in het lichtgewicht (tot 52 kg) verbeterd. De Dordtse bracht over de drie onderde len 407,5 kilogram omhoog, 2,5 kilo meer dan haar oude re cord. Tina van Duyn-Woodley verbeterde in de klasse tot 60 kilogram haar Europese re cord bankdrukken van 90 naar 95 kilogram. BRUSSEL Oud-wereldkampioen Anatoli Kar- pov heeft tijdens het paas-weekeinde de leiding genomen bij het schaaktoernooi van Brussel. De Russische grootmeester won zaterdag met wit van Ljubojevic, zondag met zwart van de Belg Jadoul en kwam maandag na 21 zetten remise overeen in het uitgestelde duel uit de vijfde ronde tegen Vik tor Kortsjnoj. Tim man kwam zaterdag remise overeen met de Philippijn Torre en deed zondag een dreigende nederlaag tegen Luc Winants ver keren in een overwinning. John van der Wiel had een slechte Pasen. Zondag verloor hij met wit van de Brit Miles en op tweede Paasdag verloor hij in tweede zitting alsnog de afgebroken partij uit de zeste ronde tegen de Columbiaan Alonso Zapata. Daarbij zag hij een remise-wending over het hoofd. Van der Starre tweede surfer SNEEK Plankzeiler Bart Verschoor uit Baambrugge heeft de vierde editie van de Elfstedentocht voor surfers gewonnen. Het kernploeglid troefde drievoudig winnaar John van der Starre af. Verschoor, die gisteravond bij barre weersomstandigheden maar net voor het middernachtelijk uur in Sneek terug was, deed over de bijna 200 kilometer -grotendeels over het traject dat de schaatsers aflegden op 21 februari- in totaal 23 uur 32 minuten en 57 seconden. Van der Starre werd op slechts enkele minuten tweede. Ook de achterstand van Marcel Reintsema, die derde werd, was te verwaarlozen. Het tweedaagse evenement in Friesland trok veel belangstelling, zozeer zelfs dat gisteren de wegen in de buurt van Dokkum verstopt raakten. Op de eerste dag werd dankzij de storm de etappe Sneek-Harlingen in een recordtijd van ruim zeven uur afgelegd. De uiteindelijke win naar Verschoor stond op de slotdag liefst 15 uur en 35 minuten op de plank. Van de 56 gestarte deelnemers kwamen er slechts zeven aan de finish. Door de organisatoren werd een groot aan tal plankzeilers van het water gehaald wegens uitputtingsver schijnselen. Olympisch kampioen Stefan van den Berg ontbrak, hij bereidt zich voor op wedstrijden in Japan. UTRECHT Titelverdediger Jannes van der Wal heeft aan het begin van de tweede helft van de natio nale damtitelstrijd weer alleen de leiding genomen. Nadat in de vijfde ronde alle duels onbeslist waren geëindigd, was Van der Wal de enige van het drietal koplopers, die Paasmaandag in de zesde ronde tegen Hein Meijer tot winst kwam. Rob Clerc behaalde een moeizame puntendeling te gen Hans Vermin, terwijl Ruud Palmer in het streek- duel met Geert van Aalten tegen zijn eerste neder laag opliep. Van der Wal heeft nu met negen punten één punt voorsprong op Rob Clerc en twee punten op een groepje achtervolgers, waarbij zich naast Palmer en Vermin ook John van den Borst voegde. Van der Wal moest zich tegen Hans Vermin na een spectacu laire openingsfase tevreden stellen met een remise. Het duel tegen Meijer ontwikkelde zich traag. Pas toen de Amsterdammer in de hevige tijdnoodfase van Van der Wal opnieuw misgreep, kon de oud-wereld kampioen eenvoudig naar winst afwikkelen. Rob Clerc kreeg dezelfde tegenstanders als Van der Wal, in omgekeerde volgorde. Twee keer kreeg de Haagse grootmeester voordeel, maar in beide duels zag hij geen kans tot een positief resultaat te komen. Bij de dames kwamen slechts twee speelsters in het Paasweekeinde tot de volle winst. De Rosmalense Karen van Lith versloeg in de strijd om het nationaal kampioenschap zowel Nicole Schouten als Annemie- ke van der Kraats en kwam door die dubbele zege naast Leun Otten op de gedeelde eerste plaats. Mieke Heitmeier won eerst van koploopster Jacqueline Schouten en vervolgens van titelverdedigster Petra Polman en klom naar een derde plaats op slechts één punt van de beide koploopsters. Leun Otten mocht over de remise tegen Jacqueline Schouten niet onte vreden zijn, omdat de Santpoortse in het eindspel de beste kansen had. DEN HAAG/DOETIN- CHEM FC Den Haag bezorgde het publiek uit eindelijk een paar vrolij ke paasdagen. Eerst werd de voetballiefheb ber zaterdagavond in het Zuiderpark op een aan trekkelijk duel met SC Heerenveen (4-1) getrak teerd en gisteren boeide FC Den Haag samen met De Graafschap de toe schouwers op de Doetin- chemse Vijverberg. Al moet bij de Haagse fans onder de 4600 aanwezi gen wel het nodige angstzweet zijn uitgebro ken, want pas twee mi nuten voor tijd kon de eerste nederlaag van het seizoen worden ontlopen: 1-1. Drie punten in twee dagen derhalve voor de koploper van de eerste divisie, die inmiddels 24 wedstrijden ongeslagen is. Niet voor het eerst dit sei zoen regelde FC Den Haag in de slotfase toch nog even een puntje. Het geluk van de koploper, heet het dan meestal. Maar wie gisteren de formatie van trainer Rob Baan een half uur lang pres sie zag spelen om de achter stand van 1-0 ongedaan te maken, moest toegeven dat de gelijkmaker ook dik ver diend was. Lang leek het er op dat Graafschapper Jan Vreman met zijn doelpunt in de 55e minuut „historie" zou schrij ven. Want toen FC Den Haag onmiddellijk de achtervol ging inzette, maar schoten van Jol, Groenendijk, Boere (tweemaal) en kopballen van Otto en Boere (tweemaal) maar niet in het doel beland den, leek het er toch even op dat doelman Nico Hanssen die middag onverslaanbaar zou zijn. Uiteindelijk werd de uitblinker door een eigen verdediger verrast. Groenen dijk had Boere bediend, de licht geblesseerde spits trof Hanssen op zijn weg. maar in de rebound kwam de bal bij invaller Tolsma. Vanuit een moeilijke hoek schoof hij de bal richting het Doetinchem- se doel, waarna Henk Piene- man het beslissende zetje gaf: 1-1. Zelfs De Graafschap, dat Jer ry Cooke, Rob Kelderman en John Leeuwerik moest mis sen, had vrede met het g ke spel. Natuurlijk moest teleurstelling even worden weggespoeld, maar coach Henk van Brussel zag in dat FC Den Haag toch ook niet de mindere was geweest. „Het publiek heeft kunnen genieten. Dat vind ik toch wel belangrijk", zei hij. En collega Rob Baan: „Dit heeft niets met geluk te maken. Dit heeft de ploeg puur afge dwongen. Al begon ik 'm na tuurlijk wel even te knijpen. Boere had tot vier keer toe een beetje pech en bovendien speelt die Hanssen altijd goed tegen FC Den Haag. Dat deed hij vorig jaar bij NEC ook al". Zoals elke ploeg geladen is tegen FC Den Haag. „Je wilt natuurlijk altijd de eerste zijn die van FC Den Haag wint", aldus Van Brussel, die John Trentelman in zijn eigen ploeg zag uitblinken. En Baan: „Week in, week uit, ontmoeten wij een optimaal MARKEN De wedstrijd Marken - FC Den Haag voor de kwartfinales van het toernooi om de KNVB-beker wordt op dinsdag 22 april in het stadion van Volendam gespeeld. Er bleek een veel grotere belangstelling voor dit duel te bestaan dan verwacht. De capaciteit van de toe schouwersrangen rond het veld in Marken was ontoerei kend. gemotiveerde tegenstander. Dat maakt het ook zo moei lijk voor ons. Want bij ons ligt het juist andersom: som migen moeten worden opge pept. Tegen De Graafschap waren toch ook weer twee spelers niet bij de les". Baan doelde op De Roode en Van Alphen, die dan ook bei den voor een wisselbeurt in aanmerking kwamen. „De spelers van FC Den Haag moeten begrijpen dat er kei hard moet worden gewerkt. Dank zij een paar goede spe lers en arbeid van de ande ren staan we nu zo hoog. Dat moet men niet vergeten", al dus Baan. En dan heel even vooruit blikkend: „Jol en Otto, dat zijn de twee spelers van wie ik zeker weet dat ze de eredivisie aankunnen. De rest kan het in potentie ook, maar dan zal eerst daarvoor het bewijs moeten worden geleverd". En Heini Otto, die ook giste ren weer borg stond voor tal loze intercepties: „Natuurlijk wordt er af en toe over de toekomst gepraat. De tijden van contract-besprekingen en ontslagen breken aan. Toch vind ik dat zelf niet goed. Ik kijk liever naar de komende weken. Nu moeten we presteren en daarna moet er maar eens over de eredivi sie worden gedacht en ge praat". Overigens had FC Den Haag zich zaterdag van zijn beste zijde laten zien. Want het weliswaar laag geklasseer de SC Heerenveen leek met een op papier sterke ploeg toch een pittige tegen stander. FC Den Haag moest bovendien zonder Jol en Purvis aantreden, omdat bei den wegens een schorsing langs de kant zaten. De res pectievelijke vervangers De Vroedt en Van Geene deden overigens hun plicht. Vooral voor De Vroedt, die sinds 10 maart 1985 tegen Willem II niet meer in de hoofdmacht had gestaan, was de voldoe ning groot. De laatste verde diger, die zich tegen de Frie zen sober opstelde: „Ik was toch wel even bang. Verlie zen we die wedstrijd, dan zou toch alles aan mij worden op gehangen". x FC Dén Haag kwam echter geen moment echt in gevaar, al moest René Stam voor de rust wel tweemaal reddend optreden bij harde vrije trap pen van Teun Kist. De Roode en Groenendijk zorgden voor een ruststand van 2-0. Boere en De Roode verdubbelden de score, voordat Kees Kist iets terug kon doen voor de noordelijke club, die doelman Hiddo Reijs (meniscus) moest missen. Een dag later moest de selec tie van Baan zich overigens weer voor verzorging en trai ning melden in het Zuider park, als voorbereiding op het duel met De Graafschap. Baan: „Omdat het program- a snel moet worden afge werkt en we ook nog in de beker zitten, zal iedereen er een schepje bovenop moeten doen. Kan men zich niet meer als semi-prof opstellen. Dus zijn we voor een paar maanden full-prof. Daar heb ik iedereen onlangs nog maar eens op gewezen". DENNIS MULKENS FC Den Haag—Hecrcnvccn 4-1 (2- 0): 25. De Roode 1-0, 45 Groenendijk 2-0, 56. Boere 3-0, 84. De Roode 4-0, 89. Kist 4-1. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 7.000. FC Den Haag: Stam; Van Geene, De Vroedt, Lankhaar, Plak; Van Al phen, Otto, Groenendijk; De Roode, Boere (Schollcvis), Rontberg (Tols- SC Heerenveen: Swager; Van de Wildenberg, Kist, Adcma, De Jong; Bijl (Schuurmans), Bosman, Anema; De Jonge, Kist, Schulting (Tuinman). De Graafschap—Den Ilaag 1-1 (0- 0): 55. Vreman 1-0, 89. Tolsma 1-1. Scheidsrechter: Van Mierlo. Toe schouwers: 4.G00. Gele kaarten: Plak en Groenendijk (FC Den Haag). De Graafschap. Hanssen; Sturing, Bosveld, Trentelman. Pienemari; Ro- sendaal. Wanders, Willcms, Vreman; Peitsman (Notten), Brace. FC Den Haag: Stam; Purvis, Jol, Lankhaar, Plak; Van Alphen (Schcl- lcvis), Otto, Groenendijk; De Roode (Tolsma), Boere, Rontberg. ROTTERDAM Achter het op de baan onaan doenlijke en daarbuiten zelfs bijna wat slome ge laat van Joakim Nyström gaat toch een wat groter twijfelaar schuil dan de buitenwacht ooit heeft vermoed. De 23-jarige Zweed, die met vrouw Su zanne en tegenwoordig kinderen Caroline (twee) en Jacqueline (acht maan den) al jarenlang 's we relds tennispistes af schuimt, wekte immer de indruk één brok onwan kelbaarheid te zijn. Maar na zijn triomf in het prof- tennistoernooi in Rotter dam onthulde Nyström zijn ware gedaante. Kon dat ook. Want sinds een paar weken heeft de inmiddels ook in Monte Carlo wonende Scandi- naviër inwendig een complete gedaanteverwisseling onder- 5 I gaan. „Tot voor kort wist ik 3 best dat ik aardig kon tennis- ^;sen", verklaarde Nyström .1. openhartig. „Maar veel verder dan een incidentele overwin ds- ning op één van de topspelers ,nji kwam ik eigenlijk niet. Maar de: sinds ik in Toronto dit jaar totvvon en vervolgens ook in La •eiJ Quinta (winst op Becker, Con ing-, nors en Noah; red.) zegevierde jp6 weet ik dat het niet meer bij ee. toevalstreffers hoeft te blij"en. tijJ Ik kan nu ook in één toernooi erj een aantal hoog geplaatste spe- urê Iers achter elkaar verslaan. En ngSdat heeft me geweldig veel aiT)i telfvertrouwen gegeven". ve.l Joakim Nyström heeft het en. i'oor een sportman veelbeteke- lende en tegenwoordig ook op 5asj >nze landgenoot Michiel Scha- örrï lers zo van toepassing zijnde 115 overwoord laten vallen. Hij kende van zijn landgenoot An ders Jarryd, die weliswaar één plaats lager staat op de wereld ranglijst (acht om negen), maar voor menigeen de favo riet was voor de Rotterdamse titel. Nadrukkelijk Wat niet in de laatste plaats werd veroorzaakt door het feit dat de onderlinge balans tus sen beide Zweden met 11-3 sinds hun eerste confrontatie als zestienjarigen wel erg na drukkelijk naar Jarryd door sloeg. In Grand Prix-toernooi- en trof het duo elkaar pas zes maal, in welke krachtmetin gen Jarryd viermaal de ster kere was. Het laatste duel, onlangs in Milaan, beslechtte Nyström in zijn voordeel als bewijs van zijn gegroeide mentale hard heid, maar vormde voor hem bepaald nog niet het overtui gende bewijs ook ditmaal in het Rotterdamse Sportpaleis te zullen zegevieren. „Voor we de baan opgingen was ik daar bepaald niet zeker van", vertelde Nyström, eind vorig jaar slechts in het dub belspel actief in de gewonnen Davis Cupfinale tegen West- Duitsland in Miinchen. „Maar ik had het geluk de eerste twee games van de partij mis schien wat fortuinlijk te win nen en vanaf dat moment ging het lopen". Het betekende de inleiding tot wat bijna uitgroeide tot een slachtoffering van Jarryd, die in de eerste set wel kansen kreeg, maar niet de belangrij ke punten scoorde: 0-6. De tweede reeks leek een zelfde verloop te krijgen. Jarryd maakte vaart, maar kreeg alle ballen zo mogelijk met nog meer snelheid terug. Hetgeen de oudste van de twee Zweden verleidde tot het nemen van Averechts Maar dat werkte slechts ave rechts. Jarryd deponeerde bij na meer ballen buiten dan bin nen de lijnen en leek één van de meest pijnlijke nederlagen uit zijn carriëre tegemoet te gaan. Nyström liep in de twee de set uit naar 5-1, maar toen werd ineens de geest vaardig over zijn opponent. Die plotse ling wel zijn pressie kon af ronden met winners, terwijl Nyström een paar lichte hape ringen ging vertonen. „Ik ben blijven knokken", vertelde Jarryd later. „Mijn spel is nu eenmaal dat ik de punten probeer af te dwingen en niet wacht op fouten van de opponent. Dat ging aanvan kelijk helemaal niet goed. Maar ik heb ook nog nooit te gen een zo sterke Nyström ge speeld". Jarryd maakte in de zevende Joakim Nyström is content met de hoofdprijs na zijn duidelijke overwinning op Anders Jarryd. KEULEN Een liesblessure is er mede de oorzaak van geweest dat Michiel Schapers gisteren al in de eerste ronde van het indoor-tennistoernooi van Keulen is uitgeschakeld. De organisatie ging niet in op het verzoek om uitstel van de Nederlander en zette hem op paasmaandag al in. De Australiër Mark Edmondson versloeg hem met 6-4, 6-4. „Als ik serveerde, ging het nog wel; mede omdat de baan zo snel was", aldus Schapers. „Maar als ik moest retourne ren, kon ik me nauwelijks bewegen. De pijn werd steeds erger". Schapers verwacht dat de genezing zeker een week in be slag zal nemen. „Als het meevalt, ga ik begin volgende week naar Italië om daar twee weken bij Martin Simek te trainen. Die afspraak hadden we al eerder gemaakt". game een matchpoint onge daan en kwam zelfs terug tot 5-3, waarop zich een incident afspeelde dat de toegenomen spanning in het daarvoor zo eenzijdige duel typeerde. Na dat Jarryd ook een tweede wedstrijdpunt had verijdeld NEW YORK Jimmy Con nors heeft zich niet verzet te- gen een schorsing van tien weken en een boete van 20.000 dollar, die hem zijn opgelegd als gevolg van zijn diskwalificatie in de partij te gen Ivan Lendl voor de hal ve finales van het vorige maand gehouden toernooi van Boca West. Hij heeft de termijn van 31 dagen laten verlopen, die stond om be roep aan te tekenen tegen de uitspraak van de MTPC. De 33-jarige Amerikaanse ten nisser is derhalve met ingang van 31 maart geschorst tot 8 juni aanstaande. In de tijd, dat hij geschorst is, vinden onder meer de open Franse kampioenschappen plaats. Deze beginnen op 26 mei in hel* stadion Roland-Garros in Parijs. Connors is de eerste speler in de tennisgeschiede- nis, die een Grand-Slamtoer- nooi wegens een schorsing moet laten lopen. hard geslagen bal werd door een lijnrechter na een aanvan kelijke aarzeling „uit" gege ven. Jarryd ging in debat met prof- scheidsrechter Richard Kauf man, die eerst op zijn bezwa ren inging door te zeggen dat er bij hem en de lijnbewaker sprake was van onzekerheid over de de bewuste bal. Waar op Nyström even aantoonde niet alleen maar machinaal te werk te kunnen gaan door verhaal te halen. Kaufman nam vervolgens de juiste beslissing. Hij sloot zich aan bij de lijnenman en Ny ström had zijn door z'n landge noot mokkend geaccepteerde wedstrijdpunt. Waarop het pleit kort daarna was beslecht: 6-0, 6-3 in één uur en negen entwintig minuten. Miljoen dollar Waarmee Joakim Nyström, de Zweedse nummer drie achter Wilander en Edberg, is uitge groeid tot de meest succesvolle tennisser van dit jaar, met Ivan Lendl. Beiden hebben tot dusver drie toernooien op hun naam gebracht. Waarbij de Zweed en pasant nog even de grens van een miljoen dollar aan prijzengeld passeerde. „Maar daar lig ik niet wakker van", reageerde hij met de voor zeer vermogende figuren bekende afstandelijkheid. Inmiddels lijkt Joakim Ny ström hard op weg de positie van beste Zweedse speler voor zich op te eisen. Niet alleen door zijn drie triomfen van dit jaar, maar eerder nog door de wijze waarop Wilander en Ed berg zich ontwikkelen. Wilan der heeft zoals bekend enige problemen zich optimaal te concentreren in de minder be langrijke toernooien en werd in Rotterdam vorige week zelfs uitgeschakeld door een speler uit het kwalifikatie- toernooi, Erik Jelen. Edberg maakt als 20-jarige ook reeds de indruk het plezier in zijn vak grotendeels te hebben verloren. Nyströms genoegen over zijn vooral mentale vooruitgang lijkt alleen nog maar toe te ne men. Die progressie kan de komende maanden alleen nog maar nadrukkelijker aan het licht treden. FRANK WERKMAN CHICAGO Boris Becker heeft het toernooi van Chicago op zijn naam gebracht. In de finale versloeg hij wereldkampioen Ivan Lendl in twee sets: 7-6, 6-3. De Westduitse Wimbledon- winnaar verdiende met zijn zege 50.000 dollar, 130.000 gulden. Voor Becker was zijn eerste overwinning in vier. duels tegen Lendl belangrijker dan het aantrekkelijke prijzengeld. De West duitser, als derde geplaatst, was in de 127 minuten durende eindstrijd goed op dreef. In de eerste set brak hij in de zevende game door de opslag van de Tsjechoslowaak. Lendl herstelde zich formidabel en sloeg in het volgende spel direct terug (4-4). Daarna behielden beide spelers hun opslag tot de tiebreak. In de race naar de zeven punten nam Becker na 3-3 drie punten voor sprong alvorens hij het derde setpunt verzilverde (7-5). In de tweede set was Becker sterker. Met service-doorbraken in de ze vende en negende game liet hij Lendl kansloos (7-6,6-3). De dag ervoor had Becker twee uur en 44 uur minuten op de baan gestaan om zijn jeugdidool Jimmy Connors te verslaan. De als tweede geplaatste Connors dwong in hun eerste onderlinge treffen zijn zestien jaar jongere opponent tot het uiterste: 6-7,6- 4,4-6. Becker was na afloop bekaf. Naar eigen mening had hij zijn beste wedstrijd gespeeld sinds zijn victorie op Wimbledon. Vol lof was hij over Connors. „Ik had gehoord dat Connors traag was geworden. Na deze partij kan ik zeggen dat hij nog sneller is dan negentig procent van de spelers". Lendl had zich in de hal ve eindstrijd ontdaan van de ongeplaatste Scott Davis: 6-1, 7-6. De Amerikaanse combinatie Barbara Potter - Pam Shriver is zondagavond in Nashville winnaar geworden van het tennis toernooi om het wereldkampioenschap damesdubbelspel in Nashville. In de eindstrijd versloeg het tweetal het Amerikaans- Australische dubbel Kathy Jordan - Elizabeth Smylie met 6-4 6- 3. Potter en Shriver plaatsten zich in de eindstrijd door een over winning op het Tsjechisch-Australische dubbel Hana Mandliko- va - Wendy Turnbull in de halve finales: 6-3 7-6 (7/4). Boris Becker kan breeduit lachen. Niet alleen om de 50.000 dollar, maar eerder om de triomf op Lendl.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15