Elt pais dokters aan e fouten verdoezelen" Henk Vlasblom verloor zoontje door fout bij narcose NO-ingenieur ootst ramp Uil Bhopal na computer Vrijwel blinde Diepeveen pakt de draad weer op ikleintjesi E Interal Ladders B.V. Binnenland EeidócSoivuMit ZATERDAG 29 MAART 1986 PAGINA 7 i ijk, DETINCHEM Sinds n zoontje Dennis op de eratietafel het leven t, nu twee jaar geleden, >pt de werkloze mon- ir Henk Vlasblom irm op „het medisch Iwerk'Afgelopen landag liet hij Ivo Niehe de toekijkende natie rten dat de georgani- »rde aanval binnenkort irdt ingezet. Met enkele dere vaders van zoals zegt „door doktersge- ,oei' overleden kinde- a, is hij bezig de stich- g Slachtoffers van Me- iche Schade op te rich- 1. (lis in Doetinchem zegt isblom vier dagen later: it probleem leeft enorm bij mensen: geen verhaal kun- t halen als een dokter een t maakt. Dat je dat niet bo- i water krijgt. Het wordt ig tijd dat daar in Neder- d iets aan wordt gedaan en de heren doktoren van i voetstuk tuimelen." de tv-uitzending heeft sblom inmiddels zo'n dui- d gulden binnen voor de op richten stichting. „Niet 1", zegt hij, „maar daar nt natuurlijk snel een hele- voor het eind van dit toch zeker vijf ton binnen lebben. Zolang de stichting nog niet is beheer ik het I. Niks aan de hand, want boud inkomsten en uitga- föütên'C zorgvuldig bij. De drie an- initiatiefnemers oefenen «ntrole op uit. Dat zijn de "|n Kool uit Markelo, straks ingmeester van de stich- Rijpma uit het Friese en Cronkite uit Spijke- Ze hebben allemaal een kind verloren door medische Narcose Henk Vlasblom verloor zijn vierjarig zoontje Dennis op de operatietafel van een Doetin- chems ziekenhuis. Dennis overleed tijdens de narcose voor een simpele ingreep. Bij HAAG Over enkele maanden zal TNO de re en bekend maken van een onderzoek, dat de or atie verrichtte naar de gasramp begin december in het Indiase Bhopal. Ir. C. Pietersen, medewer- /an de afdeling industriële veiligheid van TNO's Élgroep maatschappelijke technologie, bestudeerde imiddels stilgelegde fabriek van de Amerikaanse Jrneming Union Carbide en legde contacten met Thillende instellingen in India. De onderzoeker, )orig jaar ook een rapport schreef over de lpg-ramp exico, genoot de volle medewerkering van de In- 4e autoriteiten en de Raad van Wetenschappelijk kdustrieel Onderzoek. stersen zal zijn rapport voornamelijk baseren op de origi- ïonstructietekeningen, die hij ter beschikking kreeg. De lis of er sprake was van ontwerpfouten of van operationele gheden. Vast staat inmiddels dat de fabriek niet meer vol- let oorspronkelijke ontwerp functioneerde. ÏO-rapportage kan wellicht een rol spelen bij de nog steeds de juridische procedure over de schadevergoeding. Van de 1 voording van de schuldvraag hangt het af of het moeder- ULL aansprakelijk wordt gesteld. TNO zal zich échter niet in- Kritt" ^net ^eze vraa6- lebakker* jntervjew met het blad Toegepaste Wetenschap van de de brood joekorganisatie zegt Pietersen op voorhand dat de gas- irtieei |n Bhopal, die minstens 2.000 mensen het leven kostte en ernstig verwondde, waarschijnlijk een mengsel is ge- p ^u,iers Van menselijk en technisch falen, ontwerp- en procedure- Werf 13, zaj het ongevaj jn de Indische stad op verschillende ren onderzoeken. Daarbij zal gebruik worden gemaakt staande technieken en modellen voor de analyse van risi- ietersen en zijn medewerkers zullen proberen de ramp na sen op de computer. KE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN die narcose is iets fout gegaan, weet Vlasblom. „Ik weet ook wat, maar dat kan ik hier niet vertellen, omdat de zaak op nieuw bij justitie in onderzoek is. Wat er fout is gegaan, heb ik zelf uitgezocht". Als leek? „Deskundige leek, bedoelt u. Ik ben langzamer hand ook een specialist gewor den. Ik heb hier een volledige anaesthesie-opleiding in huis. Alle boeken, alles. Daar heb ben mijnn vrouw en ik zich avond aan avond doorheen ge worsteld. We zijn gaan zoeken en zoeken en toen we het had den vonden zijn we ermee naar justitie gegaan". Henk Vlasblom vertelt door de Doetinchemse medici „schan dalig" behandeld te zijn. „Na de sectie op het lichaam kreeg ik te horen, dat het hart van Dennis zo slecht was dat-ie binnen afzienbare tijd toch zou zijn overleden. Van fouten wisten de heren niks". Had uw zoontje een hartafwij king? „Ja, maar daar was-ie als baby al aan geopereerd, in Nijme gen. Die operatie was volgens de professor honderd procent geslaagd. Dennis heeft sinds dien nooit ene cent last meer gehad van z'n hart. Hij ont wikkelde zich prima, kon en mocht alles. Die ingreep in Doetinchem had ook niks met z'n hart te maken. Hij had moeilijkheden met plassen: een voorhuidsvernauwing". Met het medisch tuchtcollege zegt Vlasblom slechte ervarin gen te hebben. „Dat college is bedoeld om de medische stand te beschermen. De heren spe len elkaar het balletje toe, je krijgt geen poot aan de grond. Je bent als klager een leek. Een advocaat kun je niet mee nemen. Veel klachten worden ongegrond verklaard, omdat ze niet juist geformuleerd zijn. Als ze die wel behandelen en ze schakelen een getuige-des- kundige in dan ben je aan hun keus overgeleverd". Maar waarvoor hebt u zoveel geld nodig? Vlasblom, aanvalland: „Wat dacht je dat het allemaal gaat kosten om de mensen aan hun recht te helpen? U moet eens een civiele procedure aanspan nen. Ook al hebt u een pro- -deo-advocaat, als u de zaak verliest betaalt u al snel vijftig, zestig mille voor de advocaat van de tegenpartij. Daarom juist beginnen een hoop men sen er niet aan. En dan heb ik het nóg niet eens over een ge- tuige-deskundige. Die kost ook zo duizend gulden per dag. Als we dat als stichting kunnen betalen, dan kunnen we tegen de klagers zeggen: u krijgt een goede getuige-deskundige. Professor Smalhout bijvoor beeld, ik noem maar even een hele bekende naam op anaes- thesie-gebied. Om het rapport van zo'n man kan geen enkel medisch tuchtcollege heen. Nee, er is heel veel geld nodig opdat we de nabestaanden goed kunnen bijstaan. Dat we ook nog eens kunnen zeggen: jullie moeten er een paar da gen tussenuit en dat betalen wij". Grove nalatigheid Hoeveel mensen er jaarlijks slachtoffer worden van me disch falen, weet Vlasbom niet precies. Hij schat ruim acht duizend, maar kan dat aantal niet met bewijzen staven. Wel zegt hij: „Het gaat om heel veel gevallen, dat is voor mii duidelijk. Ik heb nog honderd brieven liggen met verzoeken om hulp. Daar zitten heel ern stige gevallen bij van grove nalatigheid. Alleen al drie kin deren die zijn overleden aan de gevolgen van zogenaamde pseudo-kroep. Dat de dokter zei: zet het kind maar in de badkamer en dan flink sto men. Wat volkomen averechts werkte. En veel meer van dat soort stommiteiten. De inspec tie volksgezondheid kan vaak niets uitrichten, omdat er veel bewijsmateriaal wordt wegge werkt. En dan wordt het voor justitie heel moeilijk om dood door schuld te bewijzen. Veel zaken worden geseponeerd. In het geval van Kirsten Kool, een vieriarig meisje uit Marke lo, was dat ook zo. Ze stierf vo rig iaar in het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Amster dam, daags na een mislukte operatie aan keel- en neusa- mandelen in het St. Geertrui- denziekenhuis in Deventer. Hartstilstand. Volgens de offi cier van justite treft het zie kenhuis geen blaam. De ou- sche stand. De fouten en nala tigheden worden verdoezeld, weggewerkt. Ze dekken el kaar. Waarom die verhulling, waarom alsmaar om de hete brei heengedraaid als er iets is misgegaan?". Hoe wilt u dat tegengaan? „Stel u voor dat uw kind zoiets overkomt. U bent volkomen lam geslagen of in paniek. U weet niet wat u doen moet. Als u weet dat onze stichting er is, belt u ons op en dan gaan wij meteen aan de slag. Stel dat ik in dienst van de stichting zou komen, dan stap ik in m'n auto naar het ziekenhuis en met behulp van justitie of de inspectie volksgezondheid leg ik beslag op de medische gege vens, enzovoort. Op grond daarvan kan een aanklacht volgen: dood door schuld, ik noem maar iets. U kunt het niet, want u bent ontzettend geëmotioneerd". Kwaadheid Hoewel hij tijdens het gesprek meermalen zijn vuisten Dalt zegt hij de dood van zijn zoon tje („We hebben nu nog één kind over") goed verwerkt te hebben. „Mijn vrouw niet, die is er nog dagelijks mee bezig. Maar ik gebruik mijn kwaad heid om iets ten goede te ver anderen. Het is een levensop dracht geworden. Zie het als een soort belofte aan mijn zoontje. Ik wil er anderen mee helpen". Ineens heel emotioneel: „De medische wereld moet goed weten wat er gebeurt als men doorgaat mensen te belazeren. Want ik weet uit ervaring dat er mensen met zulke psychi sche problemen rondlopen, dat ze vandaag of morgen een pis tool grijpen en een arts neer knallen. Waarom zeggen ze te gen mij niet eerlijk dat er een fout gemaakt is. Een dokter is ook een mens die fouten mag maken, ja toch Als ze dat toe geven valt er te vergeven en te praten. Dan kunnen we ders denken er heel anders rond de tafel gaan zitten, sa- over. En ik ook. Ik ben er i tensief bij betrokken geweest". U hebt geen vertrouwen in justitie? „Dat is de kwestie helemaal niet. Ik heb geen vertrouwen in de eerlijkheid van de medi- men met hun verzekerings maatschappij en kunnen we de schade regelen. Maar nu ze dat niet doen, moet ik het aan de grote klok hangen. Als ze eer lijk bij ons waren gekomen had ik niet gezegd: klootzak ken, nu zullen jullie hangen". HOMME KROL Je, Viskt, mi/n rrouv en kin deren weren iemen mtt de en- deren ren de urdbol w Dit n hel leetite vet hen gezien lub Uitgeverij. Antwerpen/Weesp „M'n nieuwste collectie wordt gekenmerkt door pure wol, pure zijde en heel veel wit. Logisch, want dat is de enige kleur die ik op het moment zelf kan zien", zegt couturier Arnould Dlepe- veen. AMSTERDAM Het is een drama als uit een ro man. Het gaat de beken de couturier voor de wind, hij heeft veel be roemde klanten en zelfs de vrouwelijke leden het koninklijk huis komen vaak bij hem over de vloer. Óp een kwade dag, als de couturier druk doende is een da mescollectie te ontwer pen voor het Italiaanse huis Testa, wordt hij ge troffen door een zware hersenbloeding. Hij komt er weer bovenop, maar verkeerde medicijnen maken hem blind. Een 32-jarige carrière stopt abrupt. Eigenlijk stierf de Nederlandse couturier Arnould Diepeveen. „De artsen zeiden me dat ik nooit meer zou zien. Dat ik mijn vak nooit meer zou kunnen uitoefenen. Het lijkt erop dat ze heel erg ongelijk krijgen". De nu 57-jarige Ar nould Diepeveen, de hoofd persoon uit het zojuist ge schetste drama, ziet het leven letterlijk en figuurlijk weer zitten. Zeven jaar na de ramp komt langzaam maar zeker het licht in de ogen van de in Amsterdam wonende Diepe veen terug. En daarmee stijgt tegelijk de hoop op het her bouwen van zijn verwoeste carrière. „Ik heb weer bijna twintig procent van het licht in mijn ogen. Er bestaat goe de hoop dat de operatie met lasertechnieken, die voor no vember is gepland mij weer volledig de oude zal maken. Voorzichtig ben ik begonnen om wat ontwerpen te maken. Vrienden en free-lance-me- dewerkers doen verder het werk. Ik geloof dat ik aan het terugkomen ben", zegt Diepeveen na een periode van zeven jaar teruggetrok ken leven. Een en ander had tot gevolg dat afgelopen week onder grote belangstel ling zijn nieuwe collectie kon worden getoond. Atelier De couturier heeft een klein atelier ingericht in zijn met veel kunst aangeklede por tiekwoning in Amsterdam- Zuid. „Mode is visueel. Er is voor een couturier niets er ger dan dat wezenlijke zin tuig te moeten missen, dan houdt alles op. Daarom heb ik toen afgerekend met mijn COUTURIER TERUG NA ZEVEN JAAR DUISTERNIS mode-verleden. Zeventien plakboeken met recensies en foto's, ik heb ze zo de prulle- bak ingegooid. Hetzelfde heb ik gedaan met het adressen bestand van m'n klanten. Duizenden namen. Ik wilde niemand meer kennen en heb de laatste zeven jaar erg teruggetrokken geleefd. Het hoefde voor mij niet meer en ik wilde zeker geen stumper worden. Finito, ik hield op te bestaan". Hij hield zich enige tijd bezig met pottenbakken. Daar was echter geen droog brood mee te verdienen. Het heimwee naar de mode bleef. „Ik weet het, ik heb de mode op bela chelijk hysterische wijze uit mijn leven willen bannen. Maar ik was helemaal alleen in het donker en het luchtte me op om af te rekenen met het verleden. Zelfs de collec ties heb ik weggegooid". Schetsen Kortgeleden, met de hoop op een succesvolle operatie, durfde hij de draad weer op te pakken en maakte hij wat schetsen, die door free-lan cers zijn uitgewerkt. „M'n nieuwste collectie wordt ge kenmerkt door pure wol, pure zijde en heel veel wit. Logisch, want dat is de enige kleur die ik op het moment zelf kan zien. Als een klant een model leuk vindt, mag ze zelf de kleur bepalen waarin het wordt uitgewerkt". ,*,Met de hoge prijzen is het afgelopen. Ik begin weer van voren af aan, zoals een jon gen van achttien zich in de mode-wereld stort. Met een jarenlange ervaring, dat wel. Als ik een schets maak, weet ik hoe het patroon eruit moet zien. Maar nu doe ik geen tien minuten maar soms wel uren over een ontwerp. Met m'n neus bovenop het papier. Mijn medewerkers moeten erg veel geduld hebben". Diepeveen wordt dezer da gen weer door zijn oude vrienden opgezocht en krijgt van verschillende kanten de helpende hand geboden. Zo kwam hij onlangs weer in contact met de stoffenleve- ranciers van vroeger en ook zij zijn bereid de band te her stellen. Gegevens over zijn klantenkring had Diepeveen niet meer, maar na enig denkwerk kon hij er toch zo'n zestig achterhalen. Ouderwets? Gehandicapt zal Diepeveen voorlopig nog wel blijven, ze ker in het waarnemen van de voor de mode zo belangrij ke kleuren. Is hij niet bang dat na zeven jaar afwezigheid van het mode-toneel zijn werk hopeloos ouderwets zal zijn? „Beslist niet. Ik zie de ver schillen met de mode van ze ven jaar geleden heel duide lijk voor me. Dat er veel vrouwen zijn die zich zeer bewust kleden in de kleur die de mode van het moment dicteert. Men houdt zich er heel strak aan, dat voel ik wel. Bij iedere winkel, wa renhuis of chique zaak zie je die kleuren. Maar het zijn wel heel andere kleuren dan toen. Dat viel me op toen ik kort geleden eens door de Kalverstraat liep. Alles wat aan de rekken in de boetieks hing, heb ik in de handen ge had. Goed gekeken en tot de conclusie gekomen dat in de mode het één op het ander volgt. Het gevolg van die vreselijke „oversized" troep is dat de mode nu weer strakker wordt. Zo is mijn collectie van dit iaar er éen die wat vrouwelijker is". De comeback van de optimis tische Diepeveen kan begin nen. „Want ook ik heb me aangepast. Ik ben gewoon te rug in Nederland, na zeven jaar leven in een andere we reld. Een heel blij mens, dat ben ik, al zie ik maar een vijfde van wat een ander ziet". ARJEN VAN DER SAR AL VERANDERT DEMODE NOG ZO SNEL. DE KRANT. DIE ACHTERHAALT HAR WEL. 1071-1222441 DIVERSEN Gordijnen gratis gemaakt. Gordijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba Dagel. vanaf 9 uur. Zaterdag van 10-13 uur. Tandtechnisch laboratorium C. Van Berge He negouwen, Vronkenln. 23. Lei derdorp. Tel. 071-892777 - Geen filiaal. DIAMANT. Betalen echt zeei hoge prijzen voor antieke dia manten (Rozen) sieraden. Gra tis prijsopgave. Van Ruiten, an tiquair, Korte Rapenburg 12, Lelden. TANDENGOUD. Betalen con tant 15,50 voor (vuil) tanden- kronen-bruggen-inlays. Var Ruiten, antiquair. Kort Rapen burg 12, Leiden. ATOOMBOMMEN. Zacharia 14:12. Vlees, ogen. tong zal wegteren. Maar: Jezus redt. 05144-1596. Gebroken ruiten, glas in lood. REPARATIES worden door mij met spoed hersteld. Ook leve ring ventilatoren. Glasrepara tiebedrijf D. Galjaard, De Sitter- laan 76. tel. 071-132916 Hallo! Massief koperen naam plaatjes met Hollandse schrijf letters bij HELDER. ANB, Zout manstraat 26. Den Haag. Tel. 070-630188. Snel en goed! De dierenbescherming Leiden e.o. verleent ALLE HULP In het belang van dieren. Tel. 071- AKTIE-VAKANTIE-DIER, voor inlichtingen: dierenbescher ming Leiden e.o. Tel. 01715- 1562. Tel. 01899-18905 of 24646. T.k. nestje BULL-TERRIER pups. 6 weken, ontwormd, In geënt. stamboom, goede ou ders. lid van Bull-terrlerclub. Tel. 070-891086. Te koop prachtige IERSE SET- TERPUPS van particulier. In geënt Parvo, ontwormd. Lief kinderen. Tel 04110-1747. T.k. volbloed MERRY plm. 1.70 m., 8 jr., v. Vesins, pr. 3.500.-, weg. overcompl. Tel. 070-60.84.14. T.k. bij kennel RIEMA, Brlards. Groenendalers, Whippets en Golden retrievers met stam boom en ingeent. Tel. 079- 310732. Bruine NEW FOUNDLANDER, teef, 9 mnd. met stamboom, te vens pups. Tel. 05179-1244. T.k.a Eilelland 3.10 750.-. Tel. 01711-10367. In onze SHOW! ca. 100 nwe. en gebr. caravans, o.a. Hobby. Knaus, Bürstner, Adria, Beyer- land. Award enz. enz. Grote voortenten- en acc.show. alles scherp geprijsd. C. C. Bos. Woutersweg 8, 's-Gravenzande. Tel. 01748-12683, ook 2e Paas dag geopend. T.k. CHALET en een stacaravan op beschikbare staanplaats bij vis- en vaarwater. Te bevr.: Re creatiepark Ysseldreef. Oost einde 13, Moordrecht. Tel. 01827-2607. TOERCARAVAN 3.70, in nieuwst., geheel compleet, merk T.E. Vaste prijs 5.500.-. Tel. 070-836374. T.k. Mercedes KAMPEERWA GEN. I.g.st. bouwjr. '75. volledig ingericht, uiterste prijs 3.250,- Tel. 070-241440. T.k. STA-CARAVAN 10 mtr. te Warmond, mooie plaats evt. plaats voor boot, met all. toe- beh. en mooie aangelegde tuin met tuinhuisje evt. met Paasen te bez. Camping Rianto. Dr. v. Moorse!. Tel. 01711-10486 T.k.a. STA-CARAVAN te War mond 3x8 m, 2 slpk.. tollet, koelkast, gaskomfoor aangesl. op electr./water/afvoer met schuurtje, vr.pr. 9.400.-. Tel. 070-502818. Te koop STACARAVAN (Velu- we maat) a/d Meye (Nieuw- koopse plassen) op 200 m2 (huur). Compl. Inger., tv, tuin. schuur, apart toilet met was ruimte. visboot m. bb-motor, maaimach., tuinstel enz. Sta geld incl. water en electr. bet. t/ m maart '87. Prijs 6900.-. Tel. 070-234387 (254636). T.k. 4-pers. CARAVAN op klei ne camping, omg. Nieuwkoop. Vr.pr. 16.000.-. Tel. 01724- 8273. Aluminium schuifladders Rechtstreeks af fabriek. Bel voor vrijblijvende demonstratie aan huis. Nu 8 meter van 375 voor 237 en 10 meter van 1 445 voor 289. Andere leng tes en uitvoeringen tot 50% kor ting. 3 jaar garantie. IN- VERKOOP gebruikte electr. treinen, veel N-spoor Marklln. Het Speelgoedhuis. Thomson- plein 10. Tel. 070-630700. Luxe VAKANTIEBUNGALOW, recreatiepark Hazeduinen te Putten N.Br. Tel. 01645-2117.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7