„Ik ben zó lang zo ongelukkig geweest" Waar komt de naaimachine vandaan? CHRIS REA GRAF CcidócGouAtuit 9^ 4B 8 3 De geschiedenis 8 10 8 3 in huis (10) Enig idee hoe de mensen itenswaren koel hielden vóórdat elk huis z'n Jcoelkast had? Was het V 2 down gekend dat de rolveger dje leven ofiooit was uitgevonden als :ij dit gebeusen handelaar in porselein niet toevallig allergisch 1 Sch voor stof zou zijn geweest? 2 Ru [n de serie over het luishouden en ïuishoudelijke zaken is in west. Na 4et vandaag de beurt aan ameren om |e naaimachine. at 10, 2161 e Naald en garen hebben al in de vroege prehistorie, toen de mens zich met die renhuiden tegen de kou ging bescher men, een vertrouwde plaats verworven tussen de spullen van alledag. De eerste naalden werden gemaakt van been. In de klassieke wereld wist men met naald en draad de fraaiste gewaden te vervaardi gen. De oude Romeinen kenden ook reeds de vingerhoed. De inhoud van de naaidoos is dus in al die eeuwen niet eens zo veel veranderd. Maar er is op dit gebied wel iets bijzonders bijgekomen: de naaimachine. Dat ging niet zomaar. De uitvinding van de naaimachine is een lange geschiedenis van vallen en opstaan. Reeds aan het einde van de achttiende eeuw werden de eerste schetsen en modellen van een naaimachine gemaakt. Maar het appa raat werkte niet goed. Na veel knutselen ontstond eindelijk een machine die het naaien werkelijk enigszins vergemakke lijkte. In 1830 werd deze naaimachine in gebruik genomen om uniformen te ma ken voor het Franse leger. Kleermakers waren echter bang voor broodroof en al snel vielen ze de fabriek binnen om de gehate machines te vernielen. Gelijke ta ferelen speelden zich af in 1848. Derge lijke acties hebben de ontwikkeling van naaimachines vertraagd, maar ze hebben de uiteindelijke mechanisering toch niet kunnen tegenhouden. De eerste naaimachines waren nog zo primitief, dat ze nauwelijks sneller wa ren, en zeker niet beter, dan de hand. De Amerikaan Howe verwierf in 1846 een patent op een sterk verbeterd toestel. Zijn uitvinding raakte echter in de ver getelheid. Later, toen de naaimachine grote opgang maakte, wist hij zijn uit vinding alsnog erkend te krijgen en in 1867 stierf hij als een rijk man. Zijn landgenoot Isaac M. Singer, zoon van arme Duitse immigranten, heeft nog veel meer aan de naaimachine verdiend. Zijn machine werd in 1851 gepatenteerd en maakte gebruik van voet- inplaats van handbeweging (het trappen). Boven dien ging bij zijn machine de naald niet heen en weer, maar op en neer. De Sin- ger-naaimachine werd in vele fabrieken gebruikt en drukte d.e kosten van fabri cage van kleding enorm. De confec- tie-industrie werd geboren. Niet alleen Singer, maar ook andere fabrikanten, zo als M. Pfaff en Anchor, brachten naai machines in de handel. Het was echter opnieuw Singer die als eerste de machi ne in de huiskamer introduceerde, door vanaf 1856 machines op afbetaling te verkopen. De naaimachine is de eerste moderne machine in de woonhuizen. De Indiase leider Gandhi, prees de naaimachine zelfs als een van de weinige uitvindingen uit de Westerse wereld, die ook werke lijk nuttig zijn M AU RITS VAN ROOI JEN 41 88 105 136" "154 (191 115; 181 283 r 9 1 13 5 1 96 „On The Beach", de laatste langsp«ler van de Engelse gitarist, zanger en componist Chris lea, is een heel romantische elpee geworden. Om zij) „meesterwerk" toe te lichter bezocht de muzikant enkel* Europese landen. „Het is net Kerstmis", zegt hij op een zmnige middag in Amsfcrdam. „Ik zie al mijn oude vrienden weer terug". Hoevel de elpee alle reden geefteens uitgebreid te disctssiëren en ook het concert op 24 april in het Utrechtse Muiekcentrum V redenburg een lanleiding had kunnen zijn heeft Rea andere zaken op zijnhart. Hij legt ze bloot in het neest openhartige inteview dat hij volgens eigen zegen ooit gaf. Chri' i: ISTERDAM - Na twee uur praten nt Chris Rea zelf tot de conclusie dat .nogal opstandig is geweest. De Engel- nrnJniuz'kan* heeft, op soms humoristi- vormcje wjjze vioer aangeveegd met het deHaarrtste ^eel van huidige vertegen- lUdn» narordl8CTS van de popmuziek. Tegelij- "a;tijd vergeleek hij deze culturele tak kon 1 zowel een Srote ballon, waar je L ilfiifal ™et 330 ma8 komen omdat hij ™lr 5ers knalt als met het Franse hof ten iets meer <£e van L0lhs XIV, waar toneelspelen de dagelijkse bezigheden behoorde. OOST heb m'Jn ziel n°ê nooit °P deze wij pas blootgelegd, maar het wordt nu toch 6 KJ is tijd, dót iemand een standpunt in pas ;mt tegen de Nick Kershaws van deze ,i. Ik omschrijf hun muziek altijd als oord de juinallende ballonnen in kathedralen", +800 (was laatft in Duitsland voor een tele- plaats v$efestjVa met zo'n dertig verschillen- istte. groepen De enige normale personen er rondliepen waren Kate Bush en te van de We hefcoen samen in volle verbazing, na gestockeerd, naar al die figuren ten kijkrn. Kate is fantastisch, luister lar naai haar laatste elpee „Hounds Love",Ze houdt zich om de juiste re nen me muziek bezig. Dat kan ik van inig anderen zeggen. Ik vind het heel tellig on te converseren, maar bij jon- is zoal. Tears For Fears haak ik af. Ik u mij niet bezig met de kleur van ~~jn scloenen of de stijl van mijn ar". "aak vordt mij verweten dat ik in het rleder leef. Dan zeg ik altijd: „Omdat iw phat zes weken geleden is uitgeko- :n, wl dat nog niet zeggen dat hij be is dm een produkt uit 1971". Heel oneeleverdmisic' denken dat ze goede muziek ;jken omdat ze moderne apparatuur >ruilen. Wat ze vergeten is dat het 0;t on de apparatuur, maar om de mu le pat. Je hebt helemaal geen miljoen trpdnodig om een plaat te maken. Dat ooeeld heb ik zelf in huis. „Water en', Shamrock Diaries", „Wired To iMoon" en mijn nieuwe elpee „On i Beach" hebben samen maar een frgetie gekost van wat is uitgegeven voor mijn debuut „Whatever Happened To Benny Santini". Toch overtreffen vooral de laatste twee langspelers kwalitatief ruimschoots mijn eersteling. „Water- sign" is eigenlijk een demonstratieband je. De platenmaatschappij had in die pe riode zo weinig interesse in Chris Rea, dat ze de demo's op plaat hebben gezet. Grappig is dat het mijn best verkochte elpee werd. „Kiss",-de nieuwe single van Prince is ook een voorbeeld. Die plaat herinnert mij aan Al Green en klinkt als of hij zeven dollar heeft gekost. Toch is het een fantastische single. Voor de eer ste elpee van Sade geldt hetzelfde. Toch is het één van de best verkochte langspe lers van vorig jaar". Huwelijk Chris Rea is veranderd. Hij is niet lan ger het „eenzame pandabeertje" van een paar jaar geleden. Zijn huwelijk met Joan en de komst van Josy (voor wie hij „Josephine" schreef) hebben van hem een gelukkig mens gemaakt. Hij praat met veel enthousiasme over tuinieren, architectuur en ontwerpen. Het zijn on derwerpen waarover hij ook veel discus sieert met Max Middleton, de geniale pi anist van de Chris Rea Band. Chris: „We trekken heel veel met elkaar op. Ik zie hem een beetje als mijn grote broer". Hoewel Chris een paar keer benadrukt heel gelukkig te zijn, gaat hij wat minder zorgeloos door het leven dan een paar jaar terug. Zo komen de financiën een paar keer ter sprake. Chris heeft tenslot te een gezin en een groep te onderhou den. „Geld interesseert mij nog steeds niet, als ik maar gelukkig ben. Zo kan het mij ook eigenlijk niet schelen dat ik geen Amerikaans platencontract heb. Er is dit jaar toch geen tijd om er op tour nee te gaan. Ik ontken niet dat ook ik graag wat meer geld zou willen hebben. Al was het alleen maar om mijn groep financiële zekerheid te geven. De boete echter die ik betaal om geen Paul Young te zijn, is dat ik muzikaal kan doen wat ik wil". „Ik voel mij soms net een stamhoofd. Zo zou ik bijvoorbeeld al mijn rancunes opzij zetten en naar Amerika vertrekken als ik de groep daarmee door een anders drie maanden durende werkeloze perio de sleep. Dat is ook de reden dat ik een platenmaatschappij wil beginnen: Cho colate Records. Kijk, als schrijver heb ik wat financiële zekerheid. Er komt zelfs geld binnen als ik thuis zit te niksen. Bij musici ligt dat anders. Als er geen vol gende tournee of studio-opnamen op de agenda staan, komt er niets binnen". Jongerebroer „Ik schrijf vreselijk veel materiaal. Na dat de opnamen voor de elpee in februa ri waren afgerond, heb ik weer zeven nieuwe nummers gecomponeerd. Boven dien heb ik nog een stapeltje liggen. Niet alle vierendertig songs gingen op de el pee. Mijn bedoeling met Chocolate Re cords is een schare muzikanten rond mij te verzamelen die bijvoorbeeld mijn werk kunnen uitvoeren. Voor de groep hebben we een opzet bedacht zoals bij Crusaders, Booker T en The MG's. Zij kunnen de nummers instrumentaal uit voeren. Mijn jongere broer, die nu als manusje-van-alles op tournee is met El- ton John, zal zich graag lenen voor het meer rocky-werk". Chris heeft zijn Londense flat inmiddels ingeruild voor een onderkomen in Yorkshire. Chris: „Ik had Joan beloofd dat op de dag dat ik daar niet meer hoef de te zijn, we zouden verhuizen. Mijn Londense periode was de tijd dat ik alles moest aanpakken om mijn hoofd boven water te houden. Er was niets georgani seerd. Dat is nu heel anders. Zo weet ik wat mij dit jaar te wachten staat. We hebben besloten om het stramien van de laatste drie jaar - elpee-toumee-elpee - te doorbreken. Dit vooijaar doen we een kleine tour in het najaar gevolgd door een wat langere data-reeks. Het heeft te maken met de plannen rond Chocolate Records. Bovendien vind ik het steeds moeilijker worden om langere tijd bij mijn gezin weg te zijn (na ons interview vloog Rea nog diezelfde avond met een privé-vliegtuig terug naar Engeland). Ik neem ze wel eens mee op tournee, maar ik heb niet zo'n zin om Josy overal mee naar toe te slepen in Europa. Ze is nog te klein om daarvan te genieten. Joan gaat graag mee naar Parijs, maar als we naar Birmingham moeten, laat ze mij heel be reidwillig alleen gaan. Ik heb een goede verstandhouding met haar. We zijn erg eerlijk tegen elkaar", zegt hij lachend. Romantischer Met elke elpee die verschijnt, lijkt Chris Rea romantischer te worden. Chris: „Ik denk dat het komt doordat ik steeds meer ontspannen door het leven ga, ik geniet van de zaken waarmee ik bezig ben en probeer mij niet anders voor te doen dan ik ben. Of het mij wel of niet aan een ster-status helpt interesseert mij geen lor. Zo ver ik weet, zal ik nooit een ster worden. Dat ligt niet in mijn aard. Ik probeer klassiek song-materiaal af te leveren zoals „Send In The Clowns", een van de mooiste composities ooit ge schreven. Ik heb te lang geprobeerd te doen wat platenmaatschappijen van mij vroegen in plaats van mijzelf te zijn. Ik probeer weer beknopte scenario's te schrijven, nummers te componeren om de nummers, zoals een schrijver een boek aflevert om het boek en niet om een of andere politieke boodschap over te brengen". „Als we op tournee zijn testen Max en ik heel vaak songs van anderen om te kijken of het om standaard-werk gaat. Een goede song kun je namelijk in een cocktail-jasje gieten zonder dat het af breuk aan het materiaal doet. Bij de meeste moderne composities lukt dat niet omdat de teksten nergens op slaan. „A Rose in Spanish Harlem" is dan wel geen Shakespeare, maar het swingt wel. Het materiaal van het Tears For Fears- album, dat we uitprobeerden, was af schuwelijk. Het bewijst vooral dat een hit niet direct een goede song hoeft te zijn". Tevreden Dat goede materiaal is wel terug te vin den op „On The Beach". Chris: „Eerlijk gezegd is het de eerste elpee waar ik he lemaal tevreden over ben en dat veront rust mij eigenlijk een beetje. Ik ben zo lang zó ongelukkig geweest„Sham rock Diaries" kwam in de buurt, maar als je goed luistert, kun je daarop de strijd beluisteren tussen Chris Rea, de platenmaatschappijen en de producers. Die strijd is op „On The Beach" gestre den. Ik laat nu ook rustig allerlei partij en aan de tweede gitarist in de groep over of aan Max op de piano. Ik reali seerde mij laatst dat de gitaarakkoorden die ik bedacht en speelde eigenlijk wer den geschreven met Count Basie en Duke Ellington in gedachten. Ze waren zeker niet bedoeld als heavy-metalpartij- en. Ik ben doodziek van het steeds maar weer horen van dezelfde geluiden. Ik be doel de held van dit jaar klinkt hetzelfde als de held van vong jaar. Als ik naar Bryan Adams wil luisteren, kan ik net zo goed Foreigner opzetten of The Eagles. Wat dat betreft stelt het hele copyright systeem niet veel meer voor. In de jaren zestig ten tijde van de Brill Building in New York (een collectief schrijvers en componisten) was dat wel even anders. Als jouw song maar een beetje leek op die van een ander, stond je al snel voor de rechtbank. Als dat ook nu het geval zou zijn geweest, had ik al lang Mark Rnopfler van Dire Straits aangeklaagd. Zijn gitaarpartijen lijken regelrecht gein- spireerd door mijn vroegere platen". ZATERDAG 29 MAART 1986 Wal gebeurt er als je beroemd bent en toch doodgaat? Dan word je begraven op een wijze die je zelf niet in de hand hebt. Sommige beroemde of rijke mensen proberen hun begrafenis op voorhand te regelen. Die nemen een voorschot op de eeuwigheid en geven zelf aan hoe ze onder de zoden gestopt moeten worden. Dal leidt vaak lot een stuitende potsierlijkeid. Of tot een verdacht vertoon van bescheidenheid. Er is eigenlijk maar een manier om begraven te worden: gewoon onder een houten kruis dat niet langer overeind mag blijven staan dan onkruid oud kan worden. Maar soms laten roem en status zelfs bescheidenheid niet toe. Je heet dan Willem de Zwijger. Onbekende Soldaat of John F. Kennedy. Kennedy ligt begraven op de erebegraafplaats Arlington in Washington. Het is de plaats waar de westelijke oever van de Potomac overgaat in een soort heuvel. Toen ik er was scheen een milde winterzon en stond een flauw zuidelijk briesje. Ik beklom de heuvel, liep tussen eindeloze rijen witte kruisen naar boven en keek uit over de stad. Om de paar minuten zakte een vliegtuig, op weg naar de naburige National Airport, uit de onwezenlijke helderheid van de dag naar beneden. Aan de einder was de witte koepel van het Capitool te zien. De monumenten van Lincoln en Jefferson lagen aan mijn voeten. De familie Kennedy had smaak, stijl en geld. De oude Joe Kennedy, een rechtse ijzervreter, had een fantastisch fortuin vergaard en zich daarmee ingekocht in de Amerikaanse aristocratie. Hij bracht een getalenteerd en stijlgevoelig kroost voort dat opgroeide nabij Boston, dat de beste scholen en de beste universiteiten bezocht en dat vervolgens trouwde met dragers van de beste aristocratische namen. John Kennedy werd doodgeschoten in Dallas, een stad in het ruwe. hete zuiden. Later zou een wereldberoemde televisierserie. bevolkt met steenrijke en machtswellustige patsers, juist naar die stad worden genoemd. Er moest een graf voor Kennedy komen en dat kwam er dan ook. Toen het nog een eenvoudig graf was. omgeven door andere graven, was het een mooi graf. Maar nu is het een graf waar een eeuwige vlam op brandt en dat is omgeven door een grote hoeveelheid graniet die hier en daar van markante uitspraken van de overledene is voorzien. Aldus toegerust hield het graf op een mooi graf te zijn. Als je familie smaak, stijl en geld heeft, is ze merkwaardigerwijze niet meer bij machte de juiste grafdelver voor je te vinden. Als de natie bovendien vindt dat ze iets aan ie verschuldigd is. dan is de aanleg van een soort granieten taart boven je overblijselen niet meer te verhinderen. Dan krijg je een graf dat alleen maar door kinaeren op schoolreis en oud-strijders mooi wordt gevonden. Er is geen ontkomen aan: als nationale gevoelens in gebouwen, graven, tombes, parken, standbeelden en herdenkingstekens worden omgezet, ontstaat er een onverbiddelijke, eeuwigdurende lelijkheid. Dat is ook met het graf van John F. Kennedy het geval, zijn staatsmanschap en zijn gevoel voor stijl ten spijl. Alleen de plaats van het graf is verrukkelijk, zeker op een zonnige winterdag als een anders zo ongenaakbaar Washington zich naar de vochtig-warme zon keert. Wat smaak, stijl en geld niet kunnen, doet het landschap. En de geschiedenis natuurlijk. Want als de geschiedenis je eenmaal een plaats gunt temidden van diegenen die ze voor de onsterfelijkheid heeft bestemd, kart zelfs de lelijkheid van je graf ie naam niet meer bezoedelen. Mannen als Kennedy rusten dan ook niet in een graf, maar in de geschiedenis. Die maakt de mooiste graven die er zijn. JO WIJNEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 23