„Eerst inde kernploeg,dan naar Calgary" We moeteif: volleybal meer promoten Mïüaums Schaatstalent Jolanda Grimbergen over haar toekomst: SPORT £eidóc6omont ZATERDAG 29 MAART 1986 PAGflffnT EL Jolanda Grimbergen: „Ik ben helemaal gek van schaatsen". RIJNSBURG „De Olympische spelen mee maken, dat lijkt mij het einde". Jolanda Grimber gen, het 18-jarig schaatsta lent uit Rijnsburg, weet precies wat zij wil: een se lectie afdwingen voor de winterspelen in Calgary in 1988. Het onlangs afge lopen seizoen zette de schaatster een belangrijke stap op weg naar die „droom": na haar nationa le titel bij de B-junioren eindigde zij als vierde op het WK voor junioren in Canada. Als beloning voor haar regelmatige preste ren ontving zij een uitno diging voor een trip naar het Russische Alma Ata, na de afmelding van Ria Visser. Op de valreep van het seizoen bevestigde zij daar, voor de ogen van damescoach Henk Ge- mser, haar klasse. Klasse, die haar volgend seizoen een plaats in de kernploeg moet bezorgen en, een jaar daarna, een ticket voor Calgary. De wijze waarop Grimbergen in Rusland te werk ging, was tekenend voor haar instelling: ondanks de grote tegenwer king van het plaatselijke orga nisatie-comité, perste de Rijns- burgse er op de slotdag een persoonlijk record uit op de 1000 meter. Dat staat nu op 1.27.57. Grimbergen: „Het laat ste wat je moet doen, is je door zulke ellende laten ontmoedi gen. Ook al werden we er gek van, dat we per dag maar een half uurtje konden schaatsen op een baan vol gaten en scheuren". Tegenslag Hoewel de hoeveelheid re cords die daar sneuvelden in drukwekkend was, wijst zij di rect nuchter op de betrekke lijkheid van de snelle tijden op de Russische „wonderhaan": „De verschillen tussen de tij den daar en in Holland zijn gewoon te groot om serieus te nemen. Desondanks ben ik over mijn record wel tevre den, omdat de omstandighe den niet optimaal waren toen ik het vestigde". Grimbergen bezette de tweede plaats in het algemeen klassement toen de Nederlandse selectie plotseling te verstaan kreeg, dat zij don derdagavond al moest opkras sen, in plaats van vrijdaga vond. Een beslissing die Grim bergen met nog een afstand te gaan een bijna zekere eindoverwinning ontnam, ge zien haar geringe achterstand op de Russin, die op dat mo ment het klassement aanvoer de. Terug in Nederland is zij die tegenslag alweer vergeten. „Het gebeurt wel eens, dat ik slecht rijd. Dat ik zó moet af zien, dat ik wel kan janken. Na afloop dwing ik mezelf om me over zoiets heen te zetten. Wat heeft het voor zin om dan je hoofd te laten hangen? Als je weet dat je er alles voor hebt gedaan, kun je jezejf niets verwijten". Op dezelfde wijze neemt Grimbergen de vele opofferingen die zij zich moet getroosten, voor lief. „Ik zit er absoluut niet mee, dat ik haast nooit in de disco kom, maar dat ik in plaats daarvan vijf tien tot dertig uur per week train. Anderen vinden dat §ek, ik vind dat het einde, chaatsen is alles voor mij, en: ik krijg er veel voor terug". Ter illustratie herinnert Grim bergen zich de huldiging, die haar te beurt viel na haar eer ste van drie nationale titels, in 1982 bij de D-junioren. „Toen we 's avond uit Groningen te rugkwamen, stonden er alle maal mensen voor ons huis. Tien minuten later stond de drumband te spelen. De tra nen sprongen me in de ogen". Motivatie Minder prettige ervaringen deed zij op als lid van Jong Oranje, waarin zij na dat kam pioenschap debuteerde. „Tij dens wereldkampioenschap pen en internationale toer nooien zijn we dikke vrinden in de ploeg, maar bij het natio naal kampioenschap... Als je harder hebt gereden dan de anderen, kijken ze je niet meer aan. Logisch, want dan staat het individuele belang voorop en niet het landsbelang. En schaatsers zijn nu eenmaal in dividualisten". Juist die eigenschap heeft Grimbergen ertoe gebracht te gaan schaatsen. Een sport, die centraal staat in het Rijnsburg- se gezin, waar de kinderen van jongsaf aan de gladde ij zers kregen ondergebonden. Haar jongere zusje Petra en broer Aad hebben al een plaats in de gewestelijke selec tie. Vader Henk waakt op de achtergrond over de motivatie. „Niet dat die te wensen over laat hoor", haast zijn oudste dochter zich te verduidelijken, „want hij hoeft ons nooit te dwingen. Dat zou hij trouwens toch niet doen. Maar het is veel gezelliger om met elkaar te trainen". Grimbergen senior was tot voor kort actief in marathons en legde zich vroeger toe op dé wielersport. Een discipline, die zich ideaal laat combineren met schaatsen. Zodra het schaatsseizoen is afgelopen, onderhoudt Grimbergen haar conditie op de fiets. Vorig jaar sleepte zij een verdienstelijke vijfde plaats in de wacht bij het NK voor dames-nieuwe lingen. „Toen reden we einde lijk eens op een selectief par cours en draaide de koers niet uit op een massaspurt, zoals zo vaak. Dat aankomen met zo'n grote groep vind ik maar eng. Ik heb al eens mijn pols gebro ken in een spurt. Als je dat overkomt, vlak voordat de schaatstraining weer begint, kan zoiets je hele seizoen naar de knoppen helpen". Techniek Ondanks haar goede prestaties op de koersfiets, heeft Grim bergen geen moment overwo gen om van het wielrennen haar hoofddoel te maken: „Het gaat me aardig af en ik vind het een hele leuke sport. Het is heel anders dan schaatsen. Dat doe je meestal in ie eentje, het rijden in een peloton is dan een leuke afwisseling". Grim bergen wijst ook op de ver diensten die, hoe je het ook wendt of keert, onmiskenbaar een stempel drukken op wie lerwedstrijden: „Met schaatsen verdien je niets, maar als je in een criterium attent rijdt, kun je toch minstens je benzinegeld terugverdienen". „Dat is mooi meegenomen, maar geld is niet belangrijk. De prestaties staan voorop". Filosoferend over de voor- en nadelen van het wielrennen boven het schaatsen, komt Grimbergen tot de conclusie dat schaatsen toch meer te bie den heeft: „Bij wielrennen gaat het vooral om conditie en kracht. Het koersinzicht doe je vanzelf wel op. Iemand die sterk is en een uitstekende conditie heeft, is niet meteen een goede schaatser. Het be langrijkste is dat je een goede techniek hebt; kracht komt op de tweede plaats". Volgend seizoen zal wellicht duidelijk worden of Grimber gen aan de eisen voor de da meskernploeg voldoet. Tot nog toe heeft zij de diverse selec ties met glans doorlopen. Zij is vastbesloten tot de absolute top „door te stoten" en is bereid daar keihard voor te trainen. Dat haar leven bijna geregeerd wordt door topsport en nauwe lijks plaats laat voor het vol gen van onderwijs, hindert haar geen moment: „Ik b$n al een paar keer begonnen met een opleiding middenstand. Door het schaatsen heb ik die nooit afgemaakt. Ik heb m'n diploma MAVO, daar doe ik het voorlopig dan maar mee. Misschien dat ik in de zomer tijd heb om de draad weer op te pakken. Talen, dat lijkt me ook wel wat. Het is toch leuk als je met buitenlandse schaat stere kunt praten. Nu lach je maar wat naar elkaar". PIETER EVELEIN Leython speler/coach John Groei^^j LEIDEN „Het volleybal in de Leidse regio he een impuls nodig". Dat vindt John Groen, spelj /coach var. tweede divisieclub Leython. Gro heeft diverse ideeën om het regionale volleybalt te krikken, maar wordt daarbij danig in de weg j zeten door het degradatiegevaar, dat zijn team l dreigt: in de laatste vijf wedstrijden van het seizor wacht hem en zijn medespelers een zwaar progral8-25 ma. RIVA/VSC buiten beschouwing gelaten ng55 5 punten uit 17 wedstrijden en nog slechts wedstf' den tegen de „top vier" voor de boeg al haast geqg.OO gradeerd zijn OVRA, Compaen, Brother 3 Leython nog volop in de race om een degradati plaats. Leython lijkt het op papier het moeilijkst! krijgen; thuis ontmoeten ze Radius (derde) en o een trip naar het Amsterdamse US (tweede) sti nog op het programma. Maar als de Leiderdorpers overleven, staat er er volgt seizoen een sterker Leython dan nu. Dat is althans de ov tuiging van Groen. „Mochten we ons handhaven en RIVA inderdaad degraderen, dan komen er zo twee ïL..fi wijkse spelers naar Leython. Bovendien zijn we momenP°-ZB goed bezig wat continuïteit in de vereniging te brengen. I „oudere" tweede team gaan we mixen met het jongere L thon 3, zodat een eventuele overgang naar een hoger te makkelijker wordt. Om het enthousiasme aan te wakkei is het in ieder geval nodig ons in deze divisie te handt ven". Promotie >1.50 „In Leiden en omstreken floreren voetbal en basketball daar zullen we nog lang tegen moeten knokken. Ook op scholen wordt er nauwelijks aan volleybalpromotie ged'200 en daar moet het toch beginnen daar zijn de clubs 1 afhankelijk. Zolang de gymleraren in gebreke blijven, rr» ten we het zelf doen". Leython heeft plannen zich intensief met de jeugd te gi bezighouden. Groen: „Je zou wijkgericht moeten werker Middags een gymlokaal huren waar de kinderen zoi school onder begeleiding kunnen komen trainen. Ik hebj destijds op die manier in Rijswijk aangepakt en binnen i paar jaar hadden we een zeer sterk jeugdteam. Je begint I een grote boom waar de meeste appels weliswaar afval) maar je houdt een paar hele mooie over". De ambities zijn groot bij Leython. De contacten met ver<3.55 gingen als de Warmondse en en de Leidse Universiti I Volleybalclub zijn goed. „In de komende jaren zijn we |0.00-( afhankelijk van spelers van de kleinere verenigingen uit regio. Dat wil niet zeggen dat we die clubs systematisch! stropen, want daar is niemand bij gebaat. Maar wij kunj talenten een kans geven hogerop te komen. En daarna ki onze eigen jeugd eraan". Sponsoring De kortstondige fusie met LUSV, twee jaar geleden, waffllij een aanzet tot het opzetten van een Leidferdorpse topc|H§| De Leidse studenten konden zo met John Groen onder naam Leython tweede divisie blijven spelen. „Aanvanke^ stond de Leython-achterban wat argwanend tegenoverlcD toestroom van studenten. De angst voor een club binnen club bleek echter ongegrond. Naast kwaliteiten in het w brachten de LUSV'ere op bestuurlijk niveau enthousia© 30 mee. Bovendien draait de bar een stuk beter". John Groen wil met Leython richting top van het Ne(0.25 lands volleybal. „Misschien kunnen we dan ook aan spor ring denken. We zouden de bloembollen magnaten mor mobiliseren; Leython /Corso, of zoiets"? CORIEN BOTM -2.00- Onder redactie van Gert Jan Onvlee en Pieter Evelein Fijn (1) Het is alweer maanden gele den dat Harrie Slinger en de zijnen er een plaatje tegenaan gooiden: tegen dat wil dus zeggen: ten gunste van de promotie van het voetbalsei zoen. Over de titel van het nummer „Het is weer fijn langs de lijn had men, met al het geweld op en in de buurt van de voetbalvelden, welis waar zijn twijfels, maar de be doeling van het lied was goed: het promoten van de steeds minder populaire voetbal sport. Fijn (2) Reeds enkele weken na de start van de competitie in de ere- en eerste divisie bleek dat de inspanning van Slinger en de zijnen tevergeefs was geweest: de toeschouwersaan tallen waren niet groter ge worden, het aantal gele en rode kaarten was nauwelijks minder. Ook in het amateur voetbal was niets te merken van een opleving. Hoe jammer het ook is, het publiek kiest tegenwoordig liever voor een middagje vi deo kijken in de warme huis kamer, waar moeder-de- vrouw voor thee en koekjes zorgt, dan voor een kleine twee uur kou lijden langs de lijn, waar ook wind en regen het „kijkplezier" vergroten. En hebben die mensen onge lijk? Fijn (3) Het beeld van twee spelers van Katwijk is tekenend. Doorweekt van de regen, moeizaam tegen de wind in lopend, begaven zij zich pre cies een week geleden op weg naar de geduldig wachtende douches. Is dit het plezier dat een voetballer aan zijn sport beleefd? Nee, al mochten deze spelers blij zijn dat hun wed strijd niet werd afgelast. Op dit moment zijn er, die al drie maanden geen bal hebben aangeraakt. Fijn! Want dat betekent dat er binnenkort weer lekker veel dubbele pro gramma 's en doordeweekse wedstrijden worden gespeeld. Fijn! Want de sportparken sluiten immers nooit voor het eind van de competitie (wan neer dat ook mag zijn). Fijn (4) Nee, de huidige opzet van de competitie is in Nederland in derdaad geen succes. Mis schien wel voor de profs en de topamateurs en hun schaarse toeschouwers, maar niet voor die grote groep voetballers zonder wie de KNVB niet zou kunnen be staan. Zo lang die moeten voortploeteren op de huidige manier, kan het motto „Fijn langs de lijn" rustig in de vuilnisbak. Fijn (5) Dat het ook anders kan, be wijst het zonnige beeld, dat in elk opzicht contrasteert met de verregende plaat uit Kat wijk. Is er iets mooiers denk baar in het amateurvoetbal? Half vijf 's middags, op een stralende zomermiddag genie- Fijn! ten van een leuke pot voetbal. Jong en oud kijkt aandachtig toe. Korte broek aan, zonne bril op, jas thuis aan de kap stok. De jeugdige kijkers op de voorgrond zitten onge stoord in het gras, voor de re clameborden. Bal bij de hand, want na het laatste fluitsig naal zullen zij, met de acties van hun voorbeelden nog voor zich, ook eens wat laten zien. Dat de toeschouwers op dat moment niet meer langs de lijn staan, mag de pret niet drukken. Een beeld, dat naar onze me ning veel te weinig voorkomt. Daarom willen wij van Hut- spo(r)t nogmaals aandringen op een andere opzet van, in elk geval, de amateurcompeti tie. Geen voetbal meer in de wintermaanden, maar in de zomer. Misschien wordt het dan weer „fijn langs de lijn Show Wie zegt dat alleen spelers als Emill Hagens, John Emanuels en Toon van Helfteren de show stelen in de Vijf Mei hal? Zeker, BS Leiden scho telt het publiek ook zonder Amerikanen het is al zo vaak gezegd leuke wed strijden voor, maar de Leidse basketballers verzorgen niet in hun eentje het kijkplezier. In de pauze en tijdens de time outs is er immers steevast een jeugdige fan, die de aandacht van het publiek vast houdt. Terwijl de „grote mannen" zich een moment rust gunnen, springt en gooit hij alsof zijn leven er van afhangt. Aange moedigd door het publiek, dat juicht zodra de eerste punten gescoord zijn. Zo'n publieks trekker... geen idee voor een sponsor?

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16